'Beeldentuin wordt steeds meer pretpark' Cjrocn '^warL-Jéxel s in het harL, Emma Kinderziekenhuis te gast op Mok Jachttijd voor woning )gelopen naar vier jaar armoesstraat schrikt in hoogte muur bank gf Bezwaar tegen verbouwing 'carport' EI Vakantiekrant ?name vraag seniorenhuizen Doorstroming woners willen stop op bouw WET-radio in de ether m f Bootbus vertrekt vijf minuten later Hoornder Feest m Nico Drenth Slufter wordt toegankelijker voor rolstoelen Reserverijders tafeltje-dekje texelse'^courant [RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11906 EXELSE VRIJDAG 27 AUGUSTUS 2004 COURANT ihijnt dinsdag en vrijdag httijd voor een huurwoning eiland is opgelopen naar ier jaar. Op de wachtlijst van hting Wonen Texel stonden uni 652 huishoudens inge- len. De woningstichting ziet jk op de Texelse huurwo- imarkt steeds verder toene- :ldt de Stichting Wonen Texel in haar jaarverslag over 2003 wordt nog gesproken over 599 ihreven huishoudens die toen ingeschreven. De SWT ziet ime bij ouderen de vraag naar wrwoning toenemen. Volgens ir Jan van Andel zijn 170 van ingeschrevenen zestig jaar of De lijst met starters (|ongeren jaar) telt 220 wachtenden en zijn wachtenden van 30 tot 60 I. Veel ouderen op de lijst zijn die een regulier huurhuis willen verruilen voor een inwoning. aan de ene kant de druk op de «zen groeit, ziet de SWT aan ere kant dat het aantal te koop Ie woningen op het eiland toe- Texelse makelaars bevestigen leid, met de nuancering dat vooral langer te koop staan, is de SWT neemt ook daardoor kop de huurhuizen toe. Men- zen eerder voor een huurhuis en koophuis. De woning- ig heeft de blik inmiddels voor- orpen om meer aan de markt deren te doen. Er zijn plannen langere termijn (vanaf onge il 0) de bestaande senioren- ixen aan te passen en ook de irheid voor ouderen in de dor- vergroten. De realisering van |jksteunpunt in de voormalige eerde kerk in Oosterend laarvoor gezien als pilot-pro- Bouw nieuwe huizen in het duur dere segment om de doorstro ming bij goedkopere huizen op gang te brengen. Dat pleidooi houdt makelaar Paul van Heer waarden om de druk op de huizenmarkt te verminderen. Hij wijst erop dat dat ook gebeurde nadat in de eerste fase van de Mars duurdere huizen waren ge bouwd. 'Toen hebben we een opleving gehad.' Volgens hem zouden er gerust nog eens vijf honderd huizen extra gebouwd mogen worden op het eiland om de problemen op te lossen. Net als makelaar Martin Trap signa leert hij dat het dit jaar stroef gaat met de verkoop van huizen. Het is afhankelijk per huis hoe lang het duurt voordat ze worden ver kocht, maar Trap schat dat het bij duurdere huizen gemiddeld een half jaar kan duren. 'Het is een trend dat ze langer te koop staan.' Vooral voor starters zijn veel huizenprijzen met meer te behappen. Ook de verkoop van recreatiehuizen verloopt minder dan in voorgaande jaren. Beide makelaars wijten het onder meer aan de economische situatie. Lees verder pagina 5 'P* olll vl it otters van de Warmoesstraat Burg zijn bezorgd over de van de achtermuur van het c kantoor van ABN/AMRO in rkstraat. Volgens de bouw- ngen wordt de achtermuur 'ieënhalve meter hoog, maar woners kijken straks tegen uur van ruim zes meter hoog lnta bewoners heeft de ge- ïin een brief verzocht de bouw Jellijk stil te leggen. Ze kon- i lan naar de rechter te stappen hoge muur tegen te houden, woners voelen zich misleid, m de bouwtekeningen werd iken over een achtermuur van lalve meter hoog. Zij verkeer- as larom in de veronderstelling ook vanuit hun tuin tegen een de naam WET Radio ver- de vereniging Commerciële ep Radio Royaal Texel IT) vanaf vandaag uitzendin- a etherfrequentie 94,5 MHz. last zal de zender blijvend te leren zijn via kabelfrequentie 1 1Hz. el verkrijgen van een ether- ntie gaat een langgekoesterde |van het Texelse commerciële in vervulling. Bij de herindeling lerfrequenties in 2003 konden isseerde partijen een bod |op van te voren vastgelegde waarbij Texel samen met en Amsterdam één gebied Door de omvang van dit was het voor CORRT niet Ijk een eigen vergunning te ihtigen. Daartoe was samen- vod 'nodig met vergunninghouder BKB3 uit Amsterdam, die -0RRT een productieovereen- I heeft afgesloten voor het m Dingsgebied Texel. 8 'treffen van de nodige voorbe- T9an ligt het in de bedoeling dat Radio vanaf 18.00 uur 24 uur 19 in de lucht is. muur van met meer dan drieënhalve meter hoogte zouden uitkijken. Nadat de aannemerscombinatie van Veenbaas en Vermeulen de fundering had gelegd en de vloerhoogte zicht baar werd, begon duidelijk te worden dat de bewoners er bekaaid vanaf komen door het hoogteverschil tus sen de Warmoesstraat en de Park straat. De vloer van het nieuwe bank gebouw komt op Parkstraathoogte. Het verschil tussen die hoogte en de tuinen van de achterliggende wonin gen is volgens de bezwaarmakers twee meter. 'We willen benadrukken dat dit verschil nu pas werkelijk te meten is en dat dat tijdens de bouw- procedure nooit mogelijk was ge weest.' Volgens hen is het hoogtever schil in de bouwtekening verkeerd meegenomen. Ze schrijven dat ze het zeer op prijs hadden gesteld als ABN/ AMRO vooraf met hen persoonlijk overleg had gevoerd over de plan nen, zodat ze hun bezwaren hadden kunnen uiten tegen 'de muur'. Volgens een woordvoerder van ABN/ AMRO in Amsterdam wordt er ech ter conform het bouwplan gewerkt en zijn ze met van plan het werk stil te leggen. Volgens een woordvoerder van de gemeente hebben de bewo ners formeel hun kans voorbi| laten gaan, omdat ze geen bezwaar heb ben gemaakt tegen de verlening van de bouwvergunning. 'Bij nader inzien zijn ze het oneens met de hoogte van Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Op kortere termijn worden er wonin gen voor ouderen gerealiseerd in Den Burg-west. Dat gebeurt op een veldje naast de Vrije School aan de Gast huisstraat, waar een nieuw complex met 22 seniorenwoningen komt De bouw daarvan is vorige week gegund aan aannemer Tauber uit Oudkarspel die momenteel ook bezig is met ver bouw bij het NIOZ. De investering is geraamd op €3.160.000,-. Tauber j •■V' Sr ..•N - A. 7> br-P ■M v I ij.fl. - ...X De kinderen en begeleiders van het Emma Kinderziekenhuis werden met een landingsvaartuig vanuit Den Helder naar de Mok gevaren voor hun dagje uit. (Foto Jeroen van Hatlum) 'Jullie zijn vandaag allemaal een beetje commandant, jullie mogen aangeven wat je leuk vindt om te doen.' Met een joviaal gebaar no digt commandant Bas van Rijswijk van de Joost Dourleinkazerne de groep kinderen uit er vooral een leuke dag van te maken. Het Emma Kinderziekenhuis uit Amsterdam was woensdag een dag te gast op de Mok. 'Jaaa, schieten!', roept een jongetje vol overgave als Van Rijswijk heeft opgesomd wat ze allemaal kunnen doen. Ook andere kinderen reageren verheugd als Van Rijswijk vertelt dat ze mogen oefenen met een echt ge weer. Kogels zitten er met in, maar met losse flodders vinden ze het wel zo spannend. Varen in een rubber boot, in een helikopter zitten of schie ten met pijl en boog zijn enkele an dere activiteiten waar ze aan kunnen meedoen, Zo'n 35 kinderen en 15 begeleiders en ouders van het Am sterdamse kinderziekenhuis waren woensdag op het eiland. Met een landingsvaartuig werden ze 's mor gens vanuit Den Hélder naar de Mok gevaren. Vrijwel alle kinderen hebben een ongeneeslijk ziekte, maar dat voerde tijdens het bezoek niet de boventoon en er werd ook niet de nadruk op gelegd. Het moést vooral een leuke en gezellige dag zijn en de mariniers waren er voor de kinderen om daaraan mee te helpen. 'Hier wijkt vandaag alles voor', aldus majoor Aad van Gils. Ook diverse Texelaars hielpen mee Klaas van der Veen, Frans de Groot en Gerard Kriek van de Texelse afdeling van het Kontact Oud-Mariniers (KOM) liepen rond om een helpende hand toe te steken, elf leden van handboogschietvereniging de Eilandschutters waren present met hun materiaal, Theun de Winter van de Ezelvereniging was er en ook parachutisten van het Paracentrum hadden hun medewerking toege zegd. Zij zouden springen boven het defensieterrein, maar dat moest op het laatste moment worden afgebla zen vanwege de weersomstandighe den. Een demonstratie met de rub berboten op het water ging wel door. De kinderen keken vanaf de dijk toe hoe de boten ritmisch en met behoor lijke snelheden door de golven klief den. De 9-jarige Tijn Segaar uit Amersfoort zag het wel zitten om in een boot te varen, te schieten en een helikopter van binnen te zien. Al die mariniers in hun uniformen kwamen volgens hem wel stoer over. De 17-jarige Gerard Grinvis uit Dirksland wilde eveneens zo veel mogelijk doen 'Behalve het schminken.' Ook het middageten was volledig op de kinderen afge stemd. Friet, frikadellen, kipnuggets en hamburgers lagen voor het pak ken in de kantine. De begeleiders konden elders een bord nasi halen 'Ik vind het hartstikke leuk', zegt de 16-jarige Alain Gleesch du Bois uit Enkhuizen. 'En het was jammer dat het parachutespringen niet door ging.' Het was de twaalfde keer dat het Emma Kinderziekenhuis te gast was op de Mok. Leden van het KOM za melen elke drie weken tijdens kaart avonden geld in voor het ziekenhuis en ook de mariniers zorgen er meer malen voor dat het ziekenhuis donaties krijgt. De Mok heeft de af gelopen jaren twee keer een zogehe ten Emma Award gekregen van de Stichting Steun Emma Kinder ziekenhuis als blijk van waardering. de achtergevel.' De woordvoerder erkent dat het peilverschil tussen beide straten voor de bewoners met duidelijk was af te leiden uit de bouw tekening. De gemeente grijpt voorals nog met in, maar wacht af wat voor uitspraak de rechter doet. Voor de bewoners komt de achter muur extra fors over, omdat hij pal op de perceelgrens wordt gebouwd. Dat is twee meter verder dan de rooilijn toestaat, maar zowel de Welstands- commisie als het college had er geen moeite mee dat het plan niet op alle punten aan de bestemmingsvoor schriften voldeed. Ook de goot- en nokhoogte zijn wat hoger dan toege staan. Volgens het college kon dat, omdat het aangrenzend pand van Zegel nog hoger is. De extra ruimte komt ten goede aan de woningen die boven het nieuwe bankgebouw ko men. Het college hechtte veel waarde aan die woningen. Om in strijd met de bestemmingsvoorschriften te kunnen bouwen, heeft het college een artikel 19 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening gevoerd. Volgens de ge meentewoordvoerder is die proce dure inmiddels afgerond en zijn daar geen bezwaren tegen ingediend. Gerard Zoetelief en Nico Ruys nemen geen genoegen met de ontwikkelingen die zich de laatste tijd hebben voorge daan in de beeldentuin van Stan Boon aan het Oude Dijkje. Volgens hen gebeurt daar veel meer dan de gemeenteraad voor ogen stond toen zij besloot deze tuin planologisch mo gelijk te maken. Vooral Zoetelief vreest dat het een pret park wordt dat hinder oplevert voor de huurders van zijn aangrenzende bungalowpark. erd De bus tussen het NS-station en de veerhaven in Den Helder vertrekt voortaan vijf minuten later. Trein- passagiers met bestemming Texel lopen daardoor veel minder kans de bus te missen. Sinds half december, toen NS de dienstregeling veranderde en Teso daarop haar dienstregeling afstemde, bleek al gauw dat de nieuwe situatie te 'krap' was. De bus in Den Helder vertrok zo kort na aankomst van de trein dat de passagiers zich moesten haasten Al bij een kleine vertraging van de trein misten ze de bus. wat ettelijke keren is voorgekomen en moesten ze op een andere manier op de veerhaven zien te komen, bijvoor beeld door samen een taxi te nemen. Oplossing van het probleem leek een kleinigheid, maar het Texelse ge meentebestuur slaagde er aanvanke lijk met in busonderneming Connex- xion te bewegen de dienstregeling aan te passen, laat staan het vertrek van de bus te laten afhangen van de aankomst van de trein, zoals vroeger vaak wél gebeurde Om uit de im passe te komen stelde wethouder Corry Hei|ne het probleem vorige maand aan de orde toen ze in Haarlem op bezoek was bij gedepu teerde Cornelis Mooi|. Dat heeft blijk baar geholpen. De gevraagde kleine aanpassing van de dienstregeling is inmiddels van kracht. Woensdagmiddag behandelde de bezwaarschriftencommissie de pro testen die de twee hebben ingediend tegen de vergunning en vrijstelling die de gemeente wil geven voor de ver andering van een carport in een excursiehut, ten behoeve van de be zoekers van de tuin Zoetelief herinnerde eraan dat ge meenteraad en provincie twee jaar geleden schoorvoetend akkoord zijn gegaan met legalisering van de tuin. Destijds is aangevoerd dat het een kleinschalige aangelegenheid zou worden zonder horeca, detailhandel en bebouwing. Nu echter blijkt dat er regelmatig feestjes worden gehou den waarbij het nodige wordt gecdn- sumeerd en dat de reeds gebouwde excursiehut met klopt wat betreft de maatvoering, in afwijking van de voorschriften en de tekening op of misschien zelfs over de erfscheiding is gebouwd en in de praktijk regelma tig als horecagelegenheid wordt ge bruikt Zoetelief noemde 'gedeeltelijke ver andering van een carport' een mislei dende omschrijvingEr is sprake van gewone nieuwbouw op de plek waar vroeger twee schuurtjes stonden. Mr. Cees Witte vertelde namens de gemeente iets over de voorgeschie denis. Eind jaren negentig werd ge constateerd dat in de beeldentuin een grote overkapping was ge bouwd. Die kon niet blijven staan, maar de gemeente nam genoegen met gedeeltelijke sloop, waardoor twee gebouwtjes overbleven die zo klein waren dat ze als vergunningvrij bouwwerk konden worden aange merkt volgens de toen kersverse rijksregeling.Weliswaar kan een vergunmngvrii bouwwerk van be perkte grootte alleen worden neerge zet als dit strekt tot vergroting van het woongenot terwijl hier van wonen geen sprake is. maar die voorwaarde leek destijds niet keihard en de ge meente maakte er geen probleem van. Wat nu aan de orde is, is de omzetting van de twee gebouwtjes in een nieuw bouwwerk. Witte erkende dat dit reeds is gebouwd zonder ver gunning, maar volgens hem hadden de twee tegenstanders dit niet aan de kaak moeten stellen door bezwaar te maken tegen de achteraf te verlenen vergunning, maar door te vragen om handhaving, dus optreden tegen een overtreding. Hetzelfde geldt voor de vermeende maatafwijking, de plaats op de erfscheidmg en de geconsta teerde geluidsoverlast. Stan Boon zelf betoogde dat zijn enige drijfveer was 'iets leuks' tot stand te brengen. Hij gaf toe dat hij bij de realisatie met alleen grond- en sloopwerk heeft verricht (wat mocht), maar alvast met bouwen was begon nen, zodat het gebouw er nu groten deels staat. Wel was hij naar aanlei ding van de klachten van Zoetelief gestopt Boon kon zich niet voorstel len dat Zoetelief werkelijk last heeft van de bezoekers van de tuin die hier groepsgewijs worden rondgeleid. Het is een zeer rustige aangelegenheid. Ook de feesten - incidentele verjaar- Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,95 Om het 85-jarig bestaan van de dorpscommissie en het 50-jarig be staan van de feestcommissie te vie ren, herstellen (voormalige) bewoners van Den Hoorn en wijk H een oude traditie in ere. Zaterdag 11 en zondag 12 september is het Hoornder Feest in Texels zuidelijkste dorp. Morgen wordt een expositie van kunstwerken en oude foto's van het feest in de Ver maning geopend. Pagina 2 Dienstbaarheid en klaarstaan voor een ander. Voor Nico Drenth (57) is het geen begrip, maar een wezenlijk deel van zijn leven. Situatie of per soon maakt niet uit, Nico biedt een helpende hand. Sinds jaar en dag is hij de vertrouwde persoon die bezoe kers van het politiebureau aan de Keesomlaan ontvangt. Volgende week gaat Drenth met pensioen. Pagina 6 Staatsbosbeheer gaat de Slufter toegankelijker maken voor men sen met een rolstoel. Het plan be staat uit een pad dat naast de trap bij de Slufterweg naar het uitkijk punt op de Zanddijk loopt. Om het hoogteverschil rolstoelvriendelijk te overbruggen, krijgt het pad een lengte van 300 meter. De nieuwe toegangsweg gaat in één slinger naar boven en is 1,50 meter breed. Op dezelfde manier wordt een pad van boven naar de Sluftervlakte gemaakt. In de Slufter zelf komt een 200 meter lang pad. verstevigd met kunststof matten, naar de eerste kreek in de kwelder. Aan de landzijde van de Zanddijk wordt een veilige oversteek in het fietspad gemaakt en een aantal invalidenparkeerplaatsen aangelegd Natuurreservaat de Slufter, onderdeel van nationaal park Duinen van Texel, trekt jaarlijks onge veer een miljoen bezoekers. Het plan is niet nieuw. Zeven jaar geleden is Staatsbosbeheer begon nen te onderzoeken hoe het kan wor den gerealiseerd en gefinancierd. Doordat van verschillende kanten subsidies en bijdragen zijn toege zegd, kan nu met de aanbesteding worden begonnen. Wanneer een aannemer het binnen de begroting kan realiseren, is het de bedoeling het werk nog deze herfst uit te voeren. De aanbesteding is vandaag van start gegaan. De Stichting Welzijn Ouderen Texel zoekt voor de warmemaaltijd- voorziening ('tafeltje-dekje') mensen die op een reservelijst willen staan en oproepbaar zijn wanneer één van de vaste bezorgers verhinderd is. De maaltijden worden over het hele ei land bezorgd; de bezorging is onder verdeeld in 'wijken' Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men terecht bij de stichting, Beatrixlaan 43, Den Burg, tel. 312696 (Advertentie) tyrwiVjrt 'p*rli ubti hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Gratis bijlage Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Kop van Noord-Holland Kom voor informatie dinsdag 31 augustus tussen 19.00 - 21 00 uur langs! Bedrijfsopleidingen ,<aan bi^het ROC! Haffelderweg 40A, Den Burg Bei 0223 - 611 200 en vraag DE NIEUWE CURSUSGIOS VAN

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1