Rioolrecht jaarlijks jf procent omhoog 'Gemeente botst met werkelijkheid Texel' (ostiging uitbreiding en vervanging band AMC speelt in Hanenhuus 769 W h71 Plannen voor één zuivering op Texel teeldentuin Wonen jWRT IS ER HOU WEER H0:69*/§3*/ jTtöü NTco^TopTe^ÖM^ RLTVÖ1 \LEKKER IN VOOR HET61Q PEN1 EMH01BS MD EEh VERW3E VOOSM6T4LRP€h Oflfth1 f ahtoon &<ov, Slecht nieuws voor zware jongens Kritiek Hercules op beleid wonen Klaverjassen Vrouwenkoor zoekt leden Jazzmuziek in De Worsteltent Avondvluchten boven Vliehors Programma voor Texelse gezinnen in nationaal park J^edrijvig/je/V/ Thalassa verhuist naar Den Hoorn lüAHL^ti J couRANT oib ilrecht moet meer dan trendmatig omhoog. Dat is m de kosten die gepaard gaan met de noodzake- breiding en vervanging van het rioleringsnet en de e samenhangende stijgende de onderhoudskosten en dragen. Tot het jaar 2020 zal het tarief jaarlijks procent stijgen. Dat is twee procent meer dan ou zijn als alleen met de inflatie rekening wordt ge- Ho ikt uit het Gemeentelijke s Plan (GRP) dat inmid- het college is aanvaard september door de raads- ie voor Grondgebied zal behandeld. Het heeft be- op de periode tot 2008. De e kosten vloeien voort uit in de komende jaren met ng heeft te maken, dus in- aanleg van een persriool uitengebied die volgend start gaat. loemd werk strekt zich uit jaar en kost per jaar Daarnaast is structureel elk jaar op de lange termijn) heeloen nodig voor onderhoud uwing van het bestaande emjei. Deze bedragen zijn het van een berekening die ebaseerd op een aantal rea- paalde uitgangspunten en A 'u Halve eeuw voor het hele rioleringsnet hrijvingstermijn van vijftig ijkt lang, maar is reëel als in ng wordt genomen dat een deel van het huidige riool- Duderdom benadert en voor deel nog in goede staat Bovendien is de kwaliteit itonnen en kunststof leidin- atste jaren sterk verbeterd, best mogelijk is dat ze nog langer meegaan. In dat rdt het rioolrecht op termijn het is de bedoeling pas tot over te gaan als de be staande buizen echt versleten zijn Kostenbesparend is ook dat de ver eiste capaciteit van het riool tegen woordig beter wordt berekend, zodat vervanging wegens ontoereikende capaciteit vóór het eind van de afschrijvingsperiode niet veel meer zal voorkomen. Bi| het bepalen van het budget voor de vervanging ('groot onderhoud') moet er dus van worden uitgegaan dat jaarlijks ongeveer een vijftigste deel van het riool van in totaal 128 kilometer wordt vernieuwd, ongeveer 2560 meter per jaar. Een ander kos- tenbepalend uitgangspunt is dat de speciale gemeentelijke pot ('riool- egalisatiefonds') die beschikbaar Is voor de instandhouding en verbete ring van het riool uiteindelijk op peil is, zodat het benodigde geld altijd beschikbaar is. Thans vertoont het fonds een negatief saldo. Nieuwe woningen Bij de berekeningen is er verder van uitgegaan dat er tot 2014 600 wonin gen bijkomen. Voor de kosten van de daarbij horende rioolaanleg maakt dat mets uit, omdat deze in de grond prijs zijn verdisconteerd, maar wel voor het onderhoud. Omdat de lengte van de in dit verband aan te leggen riolering nog met bekend is, is met deze onderhoudskosten nog geen rekening gehouden. Daar staat tegenover dat dit ook geldt voor de extra inkomsten als gevolg van het aansluiten van riolering binnen de be bouwde kom. Wat betreft het nieuwe persriool in het buitengebied is reke ning gehouden met de veelbespro ken bijdragen van €3.000,- per huis houden en €4.000,- voor een bedrijf Tenslotte is bij de ramingen ook uit gegaan van extra personeelskosten. Op basis van landelijke kengetallen Is bepaald dat Texel negen mensen nodig heeft voor alle werkzaamheden die met het riool te maken hebben, terwijl het er thans vijf zijn. Dat houdt nog niet in dat de gemeente direct vier extra mensen in dienst zal ne men. Met name werkzaamheden met een tijdelijk karakter kunnen beter worden uitbesteed. Niet binnenkort zoals de be doeling was, maar pas volgend jaar wordt begonnen met de aanleg van riolering in het bui tengebied. De vertraging heeft te maken met recentelijk ont wikkelde plannen om uit effi ciencyoverwegingen niet al leen de kleine rioolzuiveringen van 't Horntje en Oudeschild te sluiten, maar mogelijk ook die van Oosterend en De Cocks- dorp, waardoor het rioolwater van heel Texel straks wordt ge zuiverd in één installatie, die van Everstekoog. Dit heeft nogal wat technische en finan ciële gevolgen voor het riole ringsplan, dat nu in nauwe sa menwerking met het Hoog heemraadschap wordt aange past. Het oude plan was overi gens al besteksklaar en had dus aanbesteed kunnen wor den. De nieuwe mogelijkheden - ook in financieel opzicht - van een aangepast plan kunnen echter zo aantrekkelijk zijn, dat de vertraging voor lief moet worden genomen. <t rsvan het Hanenhuus op de olfbaan werden zondag ver een gastoptreden van de van het Academisch Me- «ïtrum in Amsterdam. De 'bleef op vakantiecentrum voor het jaarlijkse repetitie- 'We hadden eigenlijk bui ten in Den Burg willen spelen, maar daar was het weer te slecht voor.' De bigband van het AMC, die zes jaar geleden werd opgericht, bestaat uit negentien mensen en wordt geleid door dirigent en jazztrompettist Loet van der Lee. Een deel van hun werk wordt door Van der Lee zelf geschre ven en gearrangeerd door andere le den van de bigband. De band speelt met enige regelmaat op congressen, dinerdansants en jazzconcoursen. Ook wordt er twee keer per jaar in het AMC zelf gespeeld. iv« 'VOLG VAN PAGINA 1 et barbecue van mensen uit ig - zouden weinig voorstel en detailhandel was in elk en sprake. eielid Arthur Oosterbaan sgevraagd van Boon te ho- in het nieuwe gebouw ook 'zit Het afvalwater daarvan biologische zuivering in het ktewater terecht. Of dat con- milieuvoorschriften is, kon 'te met zeggen. 'Dat moet ik trachtte de commissie ervan 'eigen dat er wel degelijk van regelmatige feesten op nmet de daarbij behorende itieverstrekking en moeilijk Iden geluld. Hij kwam met tin de keuken op het terrein tmaakt en een 'advertentie' 'tioneel verhaal, red.) in een dagblad die de indruk moes- Jjjj s,igen dat de exploitatie van ®n bedrijfsmatig en regelma te heeft. tboord te hebben dat Boon Schroothandelaar was ge- tor het aankopen van ho- recaspullen en wist zelfs te melden dat er de volgende dag van 16.00 tot 19.00 uur in de tuin alweer een feest met meer dan vijftig mensen zou zijn, waarbij de catering zou worden ver zorgd door Ruud Boom Boon bracht daar tegenin dat catering op zijn ter rein geoorloofd is, zoals dat ook wordt toegelaten bij andere excursie objecten op Texel, zoals het asper- gebedrijf van Bert Keijser in Ongeren. 'Ik heb een brief van de burgemees ter: af en toe in de tuin een verjaar dag vieren mag en het heffen van entree van €3,- ook'. Boon zei de vijandige houding van Zoetelief onbegrijpelijk te vinden. 'Hij wist wat ik ging doen er werkte zelfs mee!' Zoetelief ontkende dat laatste niet Hij stond aanvankelijk sympa thiek tegenover de beeldentuin vlak bij zijn park, maar dat veranderde toen deze attractie zich volgens hem ontwikkelde tot potentiële bron van hinder voor zijn gasten. Hij en Nico Ruys hebben inmiddels de gemeente verzocht handhavend op te treden tegen alles wat in de tuin strijdig is met de regels. Welk adviserend oor deel de bezwaarschriftencommissie inmiddels heeft gevormd, blijft ge heim totdat het college na herover weging heeft beslist of de bezwaren gegrond zijn VERVOLG VAN PAGINA 1 kwam als laagste uit de bus van de vijf aannemers (van wie twee Texelse) die een offerte hadden ingediend. Wanneer de bouw begint, kan Van Andel nog niet zeggen, omdat Tauber nog een planning moet maken. De 22 seniorenwoningen moeten leiden tot doorstroming op de wachtlijst. De SWT wil ook twee van de vier nieuw te bouwen huizen in de Trompstraat in Oudeschild levensloopbestendig maken, zodat ouderen er langer kun nen blijven wonen. De vier nieuwe huizen komen in de plaats van de duplexwonmgen, die aannemer Tatenhove binnenkort gaat slopen. Eerder werden al vier levensloop- bestendige woningen aan de Schip per Boonstraat in De Cocksdorp ge bouwd en drie van de zestien nieuwe huizen aan de Schoonoordsingel in Den Burg zijn levensloopbestendig. Om jongeren de kans te geven een woning te kopen, loopt bij de SWT sinds enige tijd het koopzekerproject Volgens het jaarverslag is dat project een succes Van Andel: 'Jongeren hoeven daarbij maar voor 75 procent - 2.croV De manier waarop de gemeente omgaat met de schaarste op de woningmarkt botst met de maat schappelijke werkelijkheid op Texel. Eric Hercules had er woens dag geen goed woord voor over dat burgemeester en wethouders Jacob Blaauboer en zijn drie kin deren geen toestemming wil geven om in de voormalige praktijkruimte bij de woning van Hercules in de Julianastraat in Den Burg te blijven wonen. De zaak kwam woensdag opnieuw voor bij de Bezwarencommissie. Het college heeft bekeken of het alsnog mogelijk zou zijn het wonen in de praktijkruimte te legaliseren, maar was met het geval. De praktijkruimte kan met de status van bedrijfswoning krijgen, omdat het hoofdgebouw (het huis van Hercules) geen bedrijfs- bestemming heeft. Kamerverhuur is onmogelijk, omdat dat in strijd is met de regels voor bijgebouwen en tijde lijke vrijstelling kan evenmin worden verleend, omdat dat alleen mogelijk is voor recreatiewoningen in het buitengebied (bestemmingsplan Buitengebied 1996). Volgens Hercu les is het college nog niet tot op de bodem gegaan. Volgens hem zou er moeten worden gekeken naar het meest doelmatige gebruik van de ruimte en dat is volgens hem wonen. 'En met het stallen van huishoudelijke artikelen of het gebruik als garage.' Hij toonde zich oprecht verbaasd over de houding van de gemeente om niet het belang van mensen die dringend woonruimte nodig hebben voorop te stellen. De kwestie heeft een lading gekre gen, omdat Hercules sinds 2002 gemeenteraadslid is voor de PvdA. De praktijkruimte wordt echter al sinds 1999 verhuurd. Blaauboer is de derde huurder die er sinds die tijd in zit. Hercules en zijn vrouw Sophie Brasseur onderzochten in 1998 of het mogelijk was de leegstaande ruimte als woonruimte te verhuren, omdat daar vraag naar was. 'Daarbij zijn we niet over een nacht ijs gegaan, maar hebben we verschillende ambtelijke gesprekken gevoerd.' Hercules en Brasseur eisten woensdag excuses van de gemeente, omdat er uit het raadhuis nu een heel ander geluid klinkt dan in 1998. 'Wij vinden dat de voorlichting destijds tekort is gescho ten en daarin zijn we ernstig teleur gesteld.' Hercules en Brasseur gin gen er vanuit dat het verhuren van de praktijkruimte in orde was. Het was bekend bij de gemeente en de beta ling van het gebruikersdeel van de onroerend zaakbelasting was aan gemeentezijde netjes in twee delen geknipt. Dat het wonen was toege staan, was volgens Hercules even een hypotheek af te sluiten. De an dere 25 procent kunnen ze als rente loze lening van ons krijgen. Als je een huis van tweehonderd duizend euro hebt, hoef je dus maar voor honderd vijftig duizend een hypotheek af te sluiten. Het geld van de lening krijgen ze terug als ze weer vertrekken.' De SWT bepaalt welke huizen in aanmer king komen voor het koopzeker project. De woningstichting beschikt op het moment over ruim 1250 hui zen. Streven is dat ze minimaal een kernvoorraad van 1200 huizen heeft, waarvan de huurkosten onder de huursubsidiegrens blijven. eens op te maken uit een brief die hij destijds van de gemeente had gekre gen. Probleem was dat hij die brief met meer had en bij de gemeente konden ze hem ook met meer vinden. Een woordvoerder van het college twijfelde aan het bestaan van die brief, omdat er grondig dossier onderzoek is verricht om hem terug te vinden. Hij zei de stelling dat Her cules en Brasseur verkeerd waren voorgelicht niet te kunnen onder schrijven. Het woord excuses werd niet in de mond genomen. Volgens de woordvoerder is Blaauboer min of meer slachtoffer van het beleid van de gemeente om beter handhavend op te treden. 'Maar als je telkens uitzonderingsgevallen zou blijven toestaan, loopt je handhavingsbeleid in de soep. Het college probeert de handhaving op niveau te brengen.' Burgemeester en wethouders waren volgens hem wel bereid om Blaauboer tot 1 november respijt te geven, zodat hij meer tijd heeft an dere woonruimte te vinden. Volgens een eerdere aanschrijving hadden hij en zijn kinderen per 1 april de voor malige praktijk al verlaten moeten hebben. Blaauboer gaf aan met de kwestie behoorlijk in zijn maag te zitten. 'We zijn net een beetje gesetteld en de kinderen zitten nu vlak bij school. Als ik naar een vakantiebungalow ga, moet ik weer een nieuwe procedure opstarten en wat moet ik nou buiten Den Burg met drie kinderen. Ik begrijp dat regels moeten worden gehand haafd, maar wij waren echt in de ver onderstelling dat we konden blijven.' Tijdens een recent straatbarbecue kreeg Blaauboer volgens hemzelf en Hercules de steun van de gehele straat om in de praktijkruimte te blij ven wonen. Hercules vroeg zich af of de ruimte wel als bijgebouw moet worden ge zien. De term aan- of uitbouw met woonfunctie zou volgens hem vol gens meer op zijn plaats zijn. De collegewoordvoerder benadrukte dat de praktijkruimte planologisch wordt gezien als bijgebouw en dat dat ook geldt in het nieuwe bestemmingsplan Den Burg. Uitoefening van een be roep aan huis is wel mogelijk in het bijgebouw, zodat Hercules er volgens de gemeente zijn bedrijf Complot kan vestigen. Dat bevindt zich nu elders in het woonhuis, zonder dat daarvoor een gemeentelijke vergunning was afgegeven. De woordvoerder moest het ant woord schuldig blijven op de vraag of het misschien toch mogelijk zou zijn Blaauboer een tijdelijke vrijstelling te verlenen zoals bij recreatieve opstal len in het buitengebied kan. De kans is klein dat hij in aanmerking komt voor een urgentieverklaring, zodat hij snel een huurwoning kan krijgen 'Daarvoor moet een meervoudige problematiek aan de orde zijn.' De Bezwarencommissie doet over onge veer zes weken uitspraak De klaverjascompetitie van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel gaat don derdag 2 september weer van start Er wordt iedere laatste donderdag van de maand vanaf 13.30 uur ge speeld in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Daarbij zijn leuke prijsjes te verdienen. Om de klankkleur en het niveau te kunnen behouden, is het Texels Vrouwenkoor op zoek naar nieuwe, bij voorkeur jonge stemmen. Het in 1988 opgerichte koor bestaat mo menteel uit 46 leden. Sinds vorig jaar is er sprake van een lichte teruggang. Het koor doet daarom een beroep op zangeressen die enige ervaring heb ben en, bij voorkeur, van blad kunnen lezen. Vooral sopranen staan op het verlanglijstje, maar ook andere stem men zijn welkom. Het repertoire is voornamelijk klassiek, al wordt afwis selend ook aandacht besteed aan opera-, operette- en musicalmuziek. Het koor repeteert iedere maandag van 13 30 tot 15.30 uur in de voorspeelruimte van d'Ouwe ULO in Den Burg. De eerste repetitie van het nieuwe seizoen is maandag 30 au gustus. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Ina Platte (tel. 312122) of Marianne Dapper (tel. 314337). Voor de vierde keer treedt Blue Voice zondag op in restaurant De Worstelt ent aan de Smitsweg in de Dennen. De groep staat vooral bekend als jazzformatie, maar heeft ook latin en funk op het repertoire, met zowel swingende up-tempostukken als ballads. Volgens de muzikanten spe len ze 'vele genres' en zijn ze 'boeiend voor een breed publiek'. Blue Voice werd opgericht in 1976 en bestaat tegenwoordig uit André Smit (toetsen), Wim Kahmann (drums). Jan Gerritsen (saxofoon), Ebe van der Meer (trompet en bugel) en Peter Uil (bas), woonachtig in Zwolle en Deventer Het optreden begint om 14.00 uur. Bi| mooi weer wordt in de tuin gemusiceerd. In verband met een mogelijke uitzen ding van luchtmachtpiloten naar Manas in Kirgizië worden nog de hele volgende week avondvluchten uitge voerd boven de Vliehors. De eerste starts vinden plaats vanaf 16.00 uur, de laatste toestellen keren rond 23.45 uur terug op de basis in Volkel. In deze periode wordt er overdag niet gevlogen Nationaal park Duinen van Texel ver zorgt zaterdag 11 september een speciaal programma voor Texelse gezinnen, waarbij de natuur en histo rie centraal staan De start is om 13.30 uur in de schapenboet van Hopman in De Nederlanden. De deel nemers gaan terug in de tijd, toen het jongetje Cornells op deze locatie woonde. Zijn dagboek is er nog en dat dient als leidraad vodr allerlei 'ontdekkingen in de natuur'. Er wordt onder meer gekeken naar vogels en er worden waterinsecten gevangen. Met de huifkar Jan Plezier van Arie Kikkert wordt een tocht naar de Slufter gemaakt. Daar gaan de ont dekkingen' door. zoals met een kor net vissen in de Sluftergeul. Daar naast worden allerlei opdrachtjes gedaan waarbij de zintuigen aan het werk worden gezet Ouders en kinde ren werken hierbij samen. Met de Jan Plezier keert het gezelschap terug naar de boet van Hopman, waar het programma om 17.30 uur wordt af gesloten Het programma is bedoeld voor gezinnen met kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Aanmelden kan vanaf maandag 30 augustus op werkdagen tussen 9 00 en 17.00 uur bij EcoMare (tel. 317741). Deelname is gratis. Er kunnen maximaal 25 personen mee doen. Miranda Grabowski uit Den Hoorn heeft schoonheidssalon Thalassa van Anuska van den Berg uit De Koog overgenomen. De salon ver huist binnenkort van de Zeekraal naar Klif 11 in Den Hoorn waar Grabowski maandag 6 september aan de slag gaat. Van den Berg stopt ermee, omdat zij en haar man Maurice Riemens naar de overkant verhuizen vanwege zijn werk. Hij werd eerder dit jaar ves tigingsmanager van het nieuwe Cape Holland in Den Helder. Van den Berg heeft Thalassa zes jaar lang gedraaid. Zij volgde destijds Marja Wijnhoff op. die de salon oprichtte. Grabowski, die van huis uit graficus is, is sinds kort ook schoonheidspecialiste. Zij rondde van de zomer een opleiding af in Alkmaar. Grabowski neemt zo wel de zaak als het klantenbestand van Van den Berg over Thalassa richt zich met name op gezichtsver zorging. 'En we doen ook de ge zichtsbehandelingen bij huwelijken', vertelt Van den Berg, De meeste klan ten zijn Texelaars. Net als Van den Berg blijft Grabowski gebruik maken van de huidverzorgingsprodukten van dr. R A. Eckstein en Neoderma. Miranda Grabowski volgt vanaf 6 september Anuska van den Berg op als schoon heidspecialiste van Thalassa. (Foto Joroen van Helium) TP YPI op VRIJDAG 27 AUGUSTUS 2004

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5