Gedeputeerde Schipper wandelt in Wogmeer Welkom in Welgelegen, zetel van het provinciaal bestuur Woont u aan de kust: wat vindt u van de Kustvisie? Actuele informatie over verkeersprojecten in de HAL-regio Lid van Provinciale Staten www.noord-holland.nl September 2004 Gratis met z'n tweeën naar het Zuiderzeemuseum Hoe zit dat nou met Duurzame Energie? Noord-Holland D Volg de gedeputeerden op www.noord-holland.nl! Hij is zo langzamerhand wel een heel bekende wandelaar, de Noord-Hollandse gedeputeerde Hans Schipper - de man die politiek en recreatie zo natuurlijk aan elkaar weet te knopen. Op zondag 12 september, Open Monumentendag, wandelt hij in Wogmeer. Lopen over gras, langs een ringsloot, boerderijen, akkerland en een oude molen: in West-Friesland kan het nog. Kom erheen en wandel, praat en geniet mee. Het voormalige Wogmeer, drooggelegd in het begin Van de zeventiende eeuw, ligt in de gemeenten Öbdam en Wester-Koggenland. Rondom deze oude droogmakerij loopt een dijkje met een lengte van ruim tien kilometer dat al sinds jaar en dag als wandelpad {Jienst doet. Door een wildgroei aan hekken en "afscheidingen, meer dan zeventig in totaal, was de route in onbruik geraakt. Sinds kort echter is het vertrouwde Rondje Wogmeer, als onderdeel van het Landschapsplan West-Friesland, in ere hersteld. In opdracht van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier zijn bij alle hekken en afscheidingen overstapjes en steunpalen geplaatst. Volgend jaar, wanneer de route van wegwijzers, informatiepanelen en picknickbanken is voorzien, vindt de officiële opening plaats. Maar het zou jammer zijn om zo lang te wachten. De echte liefhebbers nemen nu al vast een voorproefje. Samen met hen zal Hans Schipper, op 12 september aanstaande, de voltooiing van de belangrijkste werkzaamheden op informele wijze luister bijzetten. Komt u ook? Dan bent u om 12.00 uur welkom in Café Het Wapen van Wogmeer, Wogmeer 59, Obdam Hensbroek. Iedereen is vrij om zich aan te sluiten; van te voren aanmelden hoeft niet. Aanstaand weekend openen tal van monumenten hun deuren ter gelegenheid van de achttiende open monumentendag. Het thema hiervan is de eerste regel van een beroemd lied: Merck toch hoe sterck. Onze vraag luidt: Wie is de schrijver van dit lied? Onder de inzenders van het juiste antwoord verloten wij tien keer twee toegangskaarten voor het historische Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Dit unieke museum bestaat uit een binnen- en een buitengedeelte. In het binnengedeelte ziet u alles van de rijke historie van het Zuiderzeegebied en zijn bewoners. Het buitenmuseum is een 'dorp' waar het wonen en werken aan de Zuiderzee omstreeks de vorige eeuwwisseling in beeld wordt gebracht. Het is tot en met 31 oktober geopend voor publiek. Nieuwsgierig? Stuur dan uw oplossing naar: Redactie Noord-Holland Nu, Postbus 300/, 2001 DA Haarlem, fax (023) 519 41 55, e-mail: paginanh@noord-holland.nl Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een aantal huis-aan-huisverspreide nieuwsbladen in de provincie. Redactie en administratie: afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Eindredactie: Arne Padt, tel: (023) 514 39 04, fax (023) 514 41 55, e-mail: paginanh@noord-holland.nl Paviljoen Welgelegen, één van de gaafste voorbeelden van het neo-dassicisme in Nederland, opent dit weekend zijn deuren! In Paviljoen Welgelegen, eind achttiende eeuw door de Amsterdamse bankier en kunstverzamelaar Hope gebouwd en later kortstondig door koning Lodewijk Napoleon als paleis gebruikt, zetelt het bestuur van de provincie Noord-Holland. Wie dit historische bouwwerk van binnen en van buiten wil komen bekijken is welkom op de Open Monumentendag. Drie schilderijenzalen op de eerste verdieping van de monumentale zuidvleugel van het paviljoen herinneren aan de kunstcollectie van Henry Hope. Werk van grote meesters als Rubens, Breughel en Velasquez sierden er vroeger de wanden. De middelste schilderijenzaal is bijna twee keer zo hoog als de beide andere. In deze indrukwekkende ruimte vergaderen tegenwoordig de Provinciale Staten. In Hope's voormalige, ovale muziek zaal vergadert het dagelijks bestuur van de provincie Noord-Holland, het college van Gedeputeerde Staten. Belangstellenden kunnen deze en andere historische vertrekken in het weekend van 11 en 12 september met eigen ogen komen bezichtigen. Om het jong en oud naar de zin te maken, heeft de organisatie allerlei extra's bedacht. Zo is er een complete route uitgestippeld, kunnen bezoekers gratis gekostumeerd op de foto en is zelfs de bunker onder het provinciehuis opengesteld. Deze werkruimte is in 1963 tijdens de Koude Oorlog gebouwd voor de toenmalige dienst Bescherming Bevolking en is tegenwoordig, als provinciaal coör dinatiecentrum in gebruik. Op beide dagen zullen hier op ieder uur vanaf 12.00 uur groepen van maximaal tien personen gedurende een half uur worden rond geleid. Paviljoen Welgelegen, een van de gaafste voorbeelden van het neo-classicisme in Nederland, opent zijn deuren op zaterdag 11 september van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag 12 september van 12.00 tot 17.00 uur. ledereen is van harte welkom! Een duurzame en veilige ontwikkeling van de kust streek, dat is het doei van het project Kustvisie 2050. Omdat het klimaat verandert, de zeespiegel stijgt en de bodem daalt. En omdat er op het gebied van milieu, bereikbaarheid, economie, toerisme en recreatie zulke grote en soms ook tegenstrijdige belangen op het spel staan. Woont u aan de kust, en wilt u de afwegingen op de voet volgen? En wilt u er ook invloed op uitoefenen? Het gaat immers ook om uw belang! Meng u dan in het debat via het digitale forum van het project Kustvisie, te vinden op www.noord-holland.nl/kust- visie2050. Eerder al was de problematiek rond de Hondsbossche en Pettemer zeewering aan de orde. De vraag was of een tijdelijke overschrijding van de veiligheidsnorm al dan niet geaccepteerd kon worden. Ja, dat staat allemaal in het provinciaal milieu beleidsplan. Daarin vindt u de doelstellingen voor de eerste vier jaar, de rol van de provincie en de prioriteiten van milieugedeputeerde Moens. Wie dit plan eens goed wil bekijken, is welkom op onze reizende tentoonstelling. Overzichtelijk gepresenteerd op een verplaatsbare achtergrond, 'staat' het mileubeleidsplan en duur zame energie tot medio oktober in de hal van het provinciale gebouw aan het Houtplein in Haarlem. Vervolgens gaat de presentatie, telkens voor de duur van een maand, naar de gemeenten Alkmaar, Haarlem, Texel en Uithoorn. Exacte data vindt u t.z.t. op de website www.noord-holland.nl. Op de website www.noord-holland.nl zijn gedeputeerden (Rinske Kruisinga, Henry Meijl Patrick Poelmann en Hans Schipper) en de com saris van de Koningin (Harry Borghouts) de rul Actueel begonnen. Hierin geven zij de inwoners Noord-Holland regelmatig een ander kijkje it keuken van het provinciale bestuur. Nieuwsgierig? Ga dan op www.noord-holland.nl 'Bestuur' en klik vervolgens op 'Gedeputeerde Sta Klik op de naam van de gedeputeerde en daarn 'ACTUEEL'. De provincie Noord-Holland investeert miljoenen euro's om de verkeerssituatie in de regio rond Heerhugowaard, Alkmaar en Langedijk te verbeteren. Allerlei projecten staan op stapel. Maar wat gebeurt er nu overal precies? En welke verbeteringen worden er allemaal bereikt? Met een nog deze week te houden informatiemarkt beantwoordt de provincie deze en ai uw andere vragen over de werkzaamheden. Het HAL-offensief is bepaald geen operatie die ongemerkt voorbijgaat. Hoe kan het ook anders! Her en der worden busbanen, fietspaden en fietsbruggen aangelegd en de N242 wordt grondig gerecon strueerd. Met al die opbrekingen en omleidingen zou je haast het overzicht verliezen. Tijd dus voor actuele informatie over de voortgang van lopende projecten en over plannen die nog gerealiseerd moeten worden. Daarom organiseert de provincie Noord-Holland nog deze week, op donderdag 9 september, informatiemarkt. Locatie is het conferentieoord Zandhorst, Gildestraat 2, in Heerhugowaard. tien uur 's ochtends tot acht uur 's avonds belangstellenden hier van harte welkom. Proj leiders van de diverse samenwerkende partijen graag bereid om een nadere toelichting te geve uw vragen te beantwoorden. Laat u dus bijpi over de reconstructie van de N242 die voor volgend jaar op het programma staat, maar ook het onderhoud en de voorgenomen reconstri van andere wegen in de regio. Bekijk de plannr nog in ontwikkeling zijn. En steek uw licht of de proefnemingen op het gebied van dynai verkeersmanagement met behulp van elektroni informatiepanelen, waardoor stremmingen brugopeningen tijdig gemeld kunnen woi Kom, kijk en luister naar informatie over HAL-offensief, op donderdag 9 september. Hoe ziet de kust er in de toekomst uit? De provincie als bestuursorgaan is minder bekend dan de Haagse regering of uw gemeentebes Toch kunt u als burgers van Noord-Holland terugzien op een lange en bewogen geschiedenis uw provincie. Het historisch erfgoed van Noord-Holland is een rijk bezit van en monumentale gebouwen zoals het prachtige provinciehuis in Haarlem. Een monument van meer dan 200 jaar oud waarin het bestuur van de provincie vergadert en burgers ontvangt. De provincie draagt aan veel van zulke monumenten financieel fors bij en werkt creatief aan nieuwe bestemmingen, want goed gebruik is blijvend behoud. De zorg voor oude gebouwen, waaromheen de samenleving zich vernieuwt, gaat hand in hand met respect en zorg voor de oudere mens. De provincie is actief in de ontwikkeling van woon- en zorgvormen die uitgaan van zo lang mogelijk wonen in de eigen vertrouwde omgeving. Daar voelen ouderen zich het veiligst en hebben zij deel aan de samenleving die zich ook rond hén verjongt en vernieuwt. Aagje Zeeman (CDA), Kerkbuurt 118,1156 BN Marken, tel. (0299) 6013 46, e-mail: aagjezeeman@planet.nl. Als u dit leest is september halverwege en de vakantieperiode voor de meeste mensen in Noord-HoUai achter de rug. Voor velen in de provincie betekende de zomer van 2004 een poosje buitenlar Anderen besteedden de vakantie binnen Nederland. Een groeiend aantal Noord-Hollanders gil niet: sommigen noodgedwongen en anderen bleven bewust thuis. Wij zijn dit jaar thuisgebleven. E bewuste keuze voor rust. Het betekende dat we ons niet in bochten hoefden te wringen om 'vakantiespullen' uit hoeken en gaten bijeen te halen, ons niet druk hoefden te maken over waar de reis wel of niet heen zou kunnen gaan en hoe de camping eruit zou zien: de reis verviel dit jaar en de thuisbasis voldeed volledig aan onze vakantieverwachtingen. Niemand na afloop gestresst: oost, west, thuis best. En nu over tot de politieke orde van de dag: openbaar vervoer, zeesluis, streekplan Noord-Holland Noord, asfalt- jungle, milieu, spoorwegen, cultuur... Zaken die de komende maanden onze aandacht vragen. Ake de Vries (SP), Monethof 39,1628 XB Hoorn, tel. (0229) 23 86 09, e-mail: advries@sp.nl En ja, per saldo bleek er een draagvlak voor tijdelijke maatregelen, zo lang die zich in het totale plan lieten in passen. Het volgende debat gaat over de kustplaatsen, waaronder Zandvoort, IJmuiden, Egmond aan Zee en Bergen aan Zee. Veel bebouwing staat hier vlak aan zee. Mooi natuurlijk, maar niet zonder risico. Formeel gezegd: deze bebouwing staat in buitendijks gebied en overschrijdt de wettelijke veiligheidsnorm (1:10.000). Op grond hiervan zijn de volgende stellingen geformuleerd: 1. "Ondanks het veiligheidsrisico blijven wij in de populaire, buitendijkse gebieden bouwen". 2. "Eigenaren van vastgoed in het buiten dijkse gebied nemen bewust het risico van een grotere kans op stormschade aan hun opstallen. Zij kunnen de overheid daarom niet aansprakelijk stellen bij eventuele schade"Wat vindt u ervan? Tot 15 oktober kunt u reageren. Het forum staat nu online!

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 4