)pkwaliteit en sfeer op >nnige schapenfokdag Dierenfotograaf neemt na 30 jaar afscheid ntree legt Verberne geen windeieren Strandnota Spreekuur voor slechthorenden Activiteiten voor fitte senioren TEXELSE J-C0URANT Texel startpunt voor overkantse fokkers ro': WOLG VAN PAGINA 1 maar wordt verwezen naar mmingsplan. Het is niet lan- I dat per strandslag één ispost aanwezig is. Waar- vervallen de posten 19 en 'oor in plaats komt een gro- bi| paal 20 en wordt de si- de andere slagen door loop- itrouilles in de gaten gehou- ien afbouwregeling wat be- 's winters mogen opslaan ss op het terrein bij Westers- iimijn wordt het verboden en Je eigenaars de huisies op xe manier laten overwinte- elijk in een voormalig agra- ïouw Bij meer stranden ko- validenvoorzieningen. De ie nu al op de naaktstranden 'igen een officiële status, strandhuisjes in het alge een meer stringent beleid gevoerd om de grootte be houden tot 2,5 x 2,5 meter, lande (veel) grotere huisjes 'n2010 zijn verdwenen. Het i- en loketgebouw van De hap bij paal 33 krijgt een status als 'dagrecreatief 't', met een regeling in het 'ingsplan, om te voorkomen ntgroeit tot paviljoen, Vlieg- gewone vliegers) blijft niet iperkt tot drie strand- o, maar is overal toegestaan - bewaakte stranden en de loden met uitzondering van lo de Slufter. Tenslotte is het iliog iets ruimere mogeli|khe- ®den voor catamaranzeilen 'ik heeft de Vereniging van Ploitanten Texel (VST) al een genomen op de inspraak '9en strandnota uitgebracht 8fse wensen. Een van de Poierkelijke is dat naar het voorbeeld van elders slaapstrand- huisjes moeten worden toegelaten, dus huisjes waarin wordt overnacht, dus een vorm van verblijfsrecreatie. Het college vindt dat zoiets met past bij de omgeving, dat het een aanslag is op het nog uit te geven aanstal slaapplaatsen op Texel en dat slapen in huisjes de onveiligheid in de hand werkt. De VST wil dat een grotere lengte strand gebruikt mag worden voor het plaatsen van strandhuisjes, in tegen stelling tot b en w, die met meer dan 450 meter voor alle bebouwing (dus inclusief paviljoen, kiosk e.d.) willen toestaan. De VST wil dat ook bij paal 19,5 een tweede paviljoen wordt toe gelaten; het college wil het beperkt houden tot één, net als bij paal 33. Het college wijst ook twee kiosken per strandslag van de hand en houdt vast aan het oude beleid, waarbij een paviljoen en een kiosk uitwisselbaar zijn Wel mogen wat het college be treft de verhuurpunten bij 20 en 21 in stand blijven, als ze maar niet worden gebruikt voor detailhandel Een ander verschil is dat de VST de bewakingsposten óp de duinen wil en dat het college ze juist naar het strand wil halen in verband met de bereikbaarheid. Andere zaken die de exploitanten wel willen en het college niet. geen bouwvergunningplicht voor een kiosk, een wc in een kiosk zonder voor dat onderdeel pacht te hoeven betalen, het aanwijzen van vier plaatsen voor winteropslag, ver lichting van de strandslagen, bewegwijzering met ANWB-borden (het college wil 'Bolder'-bordjes). ten ten op het strand (het college wil dat alleen ter gelegenheid van de Ronde om Texel en de Texelrace), ruime mogelijkheden voor het organiseren van evenementen door de exploitan ten waarbij voor kleine evenementen en kinderevenementen geen vergun ning nodig is, extra voorzieningen bij de naaktstranden (het college wil daar alleen huisjes toelaten) en het op kosten van de gemeente plaatsen van één douche per strandslag waar bij de exploitant voor het onderhoud zorgt (het college vindt dat een taak van de exploitant). De exploitanten hadden tenslotte voorgeteld dat zij het strand in erfpacht krijgen, maar het college vindt dat de gemeente dan te weinig grip op de situatie houdt. Over de diverse hoofdstukken van de concept strandnota meer in volgende kranten. In samenwerking met de Neder landse Vereniging voor Slechthoren den verzorgt de Stichting Welzijn Ouderen Texel iedere twee maanden een voorlichtingsmiddag over slecht horendheid en aanverwante zaken die van belang kunnen zijn voor slechthorenden. De eerstvolgende voorlichting wordt donderdag gege ven in De Buureton in Den Burg en begint om 14.15 uur. De entree is gra tis. Om senioren te stimuleren vol doende lichaamsbeweging te krij gen, organiseert de Stichting Wel zijn Ouderen Texel (SWOT) ook het komende winterseizoen diverse sportieve activiteiten. Deze gaan maandag 13 september van start. Sport en lichaamsbeweging is goed voor iedereen, stelt de SWOT, die erop wijst dat het voor de gezondheid voldoende is om dagelijks een half uur te bewegen, 'zodanig dat u daar een matige tot redelijke inspanning voor moet leveren'. De geleverde in spanning kan voor iedereen verschil len. Mensen kunnen zich een half uur achtereen inspannen, maar ook drie keer tien minuten of twee keer een kwartier is genoeg. 'Het gaat er om dat hart en bloedvaten dagelijks goed TrVn Cl- r- DINSDAG 7 SEPTEMBER 2004 Uitslagen schapenfokdag Rubriek 1Oudere rammen: 1A lokker/eige- naar (a. Veeger Lindehoeve. Den Hoorn, 18 lokker fa J Worp en Zn., Beets; eigenaar J Eelman, Oosterend; 1C. fokker C Kikkert, Den Burg, eigenaar K Tjepkema. De Waal, 1D. fok ker/eigenaar fa. Veeger Lindehoeve, Den Hoorn, 1E fokker/eigenaar C.A. Commandeur. Den Hoorn, 1F. fokker/eigenaar J Eelman, Oosterend. Rubriek 2: Tweejarige rammen: 1A en reservekampioen fokker M.J. van Boekei. Dui ven; eigenaar M.J van Boekei, Duiven en C. Kikkert. Den Burg, 1B fokker B Kouters, Eist, eigenaar fa Veeger Lindehoeve. Den Hoorn; 1C fokker/eigenaar P Verberne, Oosterend. 1D fokker/eigenaar D. Kikkert. Den Hoorn, 1E fokker G. Bakker, Oosterend; eigenaar G Bak ker, Oosterend en B. Schouwmk, 1F fokker/ eigenaar combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal Rubriek 3: Tweejarige rammen: 1A en kam pioen: fokker fa Zwagerman. Hensbroek; eige naar D Kikkert. Den Hoorn, 1B. fokker E. de Haan, Barneveld, eigenaar E de Haan. Barneveld en K. Tjepkema, Texel. 1C. fokker L A M. van Vliet, Den Burg, eigenaar G Bak ker en fa. Veeger. Texel; 1D fokker fa. Zwager man. Hensbroek, eigenaar D Kikkert, Den Hoorn, 1E. fokker/eigenaar fa. Veeger Unde- hoeve. Den Hoorn; 1F fokker/eigenaar D Kikkert, Den Hoorn. 1G. fokker/eigenaar com binatie Bakker-Zoetelief. De Waal Rubriek 4: Eenjarige rammen met FW van 110 en hoger: 1A fokker/eigenaar C.A. Com mandeur. Óen Hoorn, 1B fokker fa. Zwager man, Hensbroek; eigenaar K. Tjepkema en J. Kolk. Texel, 1C fokker combinatie Bakker- Zoetelief, De Waal; eigenaar K. Tjepkema en J. Kolk, Texel, 1D fokker A. en P Klaver. Span broek, eigenaar R J Witte, Den Burg, 1E fok ker A. en P. Klaver, Spanbroek, eigenaar R J Witte. Den Burg Rubriek 5: Eenjarige rammen met FW van 110 en hoger 1A. fokker/eigenaar K. Tjepkema. De Waal; 1B fokker/eigenaar C.A Commandeur, Den Hoorn; 1C. fokker/eigenaar combinatie Bakker-Zoetelief. De Waal; 1D fok ker combinatie Bakker-Zoetelief, De Waal, ei genaar R.J. Witte. Den Burg; 1E. lokker fa Zwagerman. Hensbroek; eigenaar J Kolk en K Tjepkema, Texel. Rubriek 6: Eenjarige rammen: 1A en kam pioen. fokker P van Rijn, Donderen, eigenaar K Tjepkema, De Waal, 1B fokker/eigenaar fa Veeger. Den Hoorn; 1C foker/eigenaar J Eelman, Oosterend. 1D fokker/eigenaar P Verberne, Oosterend; 1E fokker/eigenaar C A Commandeur, Den Hoorn. 1F fokker G. Bak ker, Oosterend; eigenaar fa. J Mantje en zn Oudeschild Rubriek 7: Eenjarige rammen: 1A en reserve kampioen fokker/eigenaar P Verberne, Ooster end; 1B fokker/eigenaar D Kikkert. Den Hoorn; 1C fokker/eigenaar C. Kikkert, Den Burg, 1D. fokker/eigenaar C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1E fokker/eigenaar D Kikkert, Den Hoorn; 1F. fokker/eigenaar K. Tjepkema, De Waal Rubriek 8: Eenjarige rammen: 1A fokker/ei genaar P. Verberne, Oosterend, 1B fokker/ei genaar P Verberne. Oosterend; 1C. fokker D Kikkert, Den Hoorn; eigenaar K. Tiepkema en J Kolk, Texel; 1D fokker/eigenaar D Kikkert, Den Hoorn; 1E fokker N.B.M van Heer waarden. Den Burg; eigenaar NBM van Heer waarden, Den Burg en fa. Zwagerman, Hens broek, 1 F. fokker J Molenaar, Kwadi|k, eigenaar fa Veeger Lindehoeve. Den Hoorn; 1G fokker/ eigenaar fa Veeger Lindehoeve. Den Hoorn, Rubriek 9: Tweetallen ramlammeren: 1A en beste stel C. Kikkert. Den Burg, 1B C. Kikkert, Den Burg, 1C G Bakker, Oosterend 1D G Bakker, Oosterend; 1E. J Eelman, Oosterend. Rubriek 10: Tweetallen ramlammeren: 1A NBM van Heerwaarden. Den Burg, 1B G Bakker. Oosterend. 1C. NBM van Heer waarden Den Burg. ID NBM van Heer waarden, Den Burg, 1E. 0. Bakker. Oosterend. 1F G Bakker. Oosterend, 1G J Kolk, Oude schild; 1H PG Kooiman. Den Burg Rubriek 11. Tweetallen ramlammeren: IA L.A M van Vliet Den Burg, 1B. K Tjepkema, De Waal, 1C K Tjepkema, De Waal; 1D L.A M van Vliet, Den Burg, 1 E. fa. Veeger Lindehoeve. Den Hoorn; 1F fa Veeger Lindehoeve. Den Hoorn, 1G. fa. Veeger Lindehoeve Den Hoorn Rubriek 12: Drietallen ramlammeren. 1A J Eelman. Oosterend, 1B. G Bakker, Oosterend. 1C H.J.C. Barhorst, Oosterend; 1D J Eelman. Oosterend; 1E. H.J C Barhorst. Oosterend. Rubriek 13: Drietallen ramlammeren. 1A en beste stel C. Kikkert. Den Burg. 1B. K. Tjepkema, De Waal. 1C PG Kooiman. Den Burg; 1D J Eelman. Oosterend, 1E PG. Kooi man. Den Burg, 1F D Kikkert, Den Hoorn, 1G. D Kikkert, Den Hoorn; 1H. D. Kikkert, Den Hoorn Rubriek 14- Drietallen ramlammeren: 1A. P Verberne, Oosterend; 1B K Tjepkema, De Waal; 1C. fa Veeger Lindehoeve, Den Hoorn. 1D fa Veeger Lindehoeve Den Hoorn: 1E. fa Veeger Lindehoeve. Den Hoorn. 1F fa Veeger Lindehoeve. Den Hoorn, 1G LAM van Vliet, Den Burg Rubnek 15: Schaap met twee ramlammeren: IA. LAM van Vliet, Den Burg, 1A. J Kolk, Oudeschild. 1B. C Kikkert Den Burg; 1C com binatie Bakker-Zoetelief, De Waal Rubnek 16: Schaap met twee ramlammeren: 1A en beste stel; L A.M van Vliet. Den Burg, 1B N B M van Heerwaarden Den Burg, 1C J Kolk, Oudeschild Koos Tjepkema met zijn eenjarige kampioensram, waardoor hij voor de tweede keer in successie de gemeentelijke wisselprijs de Bron zen Texelaar won. Op de achtergrond legt fotograaf Kees Vis de ram en de fokker voor de laatste keer vast op de foto. De schapenfokkers namen maan dag afscheid van Kees Vis, die al dertig jaar de dieren in hun meest voordelige stand op de foto zet. De man die een begrip is in de wereld van schapen, maar ook van koeien en paarden, staat bekend om zijn grote vakmanschap. Vis, afkomstig uit Lutjewinkel, weet als geen ander hoe hij een schaap op de foto moet zetten. 'Ik kom zelf van de boerderij en dan heb je in dit vak toch een streepje voor. Met zijn ca mera stapt hij na elke keuringsronde de ring in, om de winnende ram of ooi zo voordelig mogelijk op de gevoe lige plaat vast te leggen. 'Het lijkt vanzelf te gaan, maar wie hem aan het werk ziet, merkt dat het een bij zondere prestatie is. Hij drukt met eerder af nadat de fokker de poten van het dier in de juiste stand heeft gezet en de oren van het dier naar voren zijn gericht. Om dat laatste te bereiken, werpt hij zijn boekje voor het schaap, waarna de oren als van zelf in de juiste richting draaien 'In dertig jaar heb ik heel wat verande ringen gezien, in de goede zin van het woord. De blindfactor is praktisch verdwenen, rammen met slechte achterpoten zie je haast met meer en de dieren zijn veel luxer geworden. Mijn geluk is geweest dat ze in Noord-Holland en op Texel zoveel beste beesten hebben. Van een best dier maak je praktisch altijd een goede foto. Als het wat minder is, moet je het zo fotograferen dat de wat mindere eigenschap zo min mo gelijk opvalt. Het leuke van dit werk is dat veel bij de boeren thuis kwam. Ik heb een verschrikkelijk mooie tijd gehad. Ook hier op Texel. De schapenfokdag hier is zó apart, dat maak je nergens mee.' De kampioen en de reservekampioen (Mantje en C. Kikkert) bij de oudere ooien. Rubriek 17: Schaap met twee ramlammeren 1A L.AM van VlietDen Burg: 1B P Verberne. Oosterend: 1C. J Eelman, Ooslerend; ID D Kikkert. Den Hoorn, 1E. J. Eelman. Oosterend Rubriek 18: Schaap en ooi- en ramlam: 1B J Eelman, Oosterend, 1C PG Kooiman. Den Burg ID D Kikkert Den Hoorn. 1E combina tie Bakker-Zoetelief De Waal; 1F J Eelman, Oosterend; 1G. D Kikkert, Den Hoorn Rubriek 19: Schaap en ooi- en ramlam: 1A NBM van Heerwaarden. Den Burg, 1B. J Eelrnan, Oosterend; 1C NBM van Heer waarden, Den Burg, 1D. PG Kooiman Den Burg 1E J. Eelman. Oosterend; 1F combina tie Bakker-Zoetelief, De Waal. Rubriek 20: Schaap en twee ooilammeren: 1A PG. Kooiman, Den Burg, 1B PG Kooiman, Den Burg, 1C. J Eelman. Oosterend, 1D. J Kolk, Oudeschild, 1E combinatie Bakker- Zoetelief. De Waal Rubnek 21: Schaap en twee ooilammeren: 1A. K. Tjepkema. De Waal; 1B PG Kooiman, Den Burg 1C J Kolk Oudeschild; 1D PG Kooiman, Den Burg: 1E fa. Veeger Lindehoeve. Den Hoorn. 1F D Kikkert. Den Hoorn Rubriek 22: Schaap en drie lammeren. 1 A. K Tjepkema. De Waal 1B fa. Veeger Lindehoeve Den Hoorn, 1C J Eelman, Oosterend, 1D P Verberne, Oosterend, 1E combinatie Bakker- Zoetelief, De Waal. Rubriek 23: Eenjarige ooi en ooilam: 1A fa J Mantje en Zn Oudeschild 1B K. Tjepkema. De Waal. 1C. PG. Kooiman Den Burg; IC 1C. PG Kooiman. Den Burg 2A combinatie Bak ker-Zoetelief. De Waai Rubnek 24: Eenjange ooi en ooilam: 1A. fa. J Mantje en Zn Oudeschild. 1B K Tjepkema. De Waal; 1D D Kikkert. Den Hoorn. 2A. D Kikkert. Den Hoorn. 2B D Kikkert, Den Hoorn. Rubriek 25: Eenjarige ooi en twee lammeren: 1A en beste stel C Kikkert. Den Burg, 1B D. Kikkert. Den Hoorn. 1E D. Kikkert Den Hoorn; 2. combinatie Bakker-Zoetelief. De Waal Rubriek 26: Drietallen ooilammeren 1A en kampioen: J Kolk, Oudeschild; 1B. J. Kolk, Oudeschild; 1C G Bakker, Oosterend. Rubriek 27: Dnetallen ooilammeren: 1A. L.A.N van Vliet, Den Burg; 1B C. Kikkert. Den Burg. Rubriek 28. Viertallen ooilammeren: 1A en reservekampioen: C. Kikkert. Den Burg; 1B J Eelman, Oosterend; 1C D Kikkert. Den Hoorn; ID C. Kikkert, Den Burg. Rubriek 29: Viertallen eenjarige ooien. 1A. PG Kooiman, Den Burg. 1B. P Verberne. Oosterend: 1C. K Tjepkema, De Waal; 1D fa Veeger Lindehoeve, Den Hoorn Rubriek 30: Drietallen eenjange ooien: 1A. C.A. Commandeur, Den Hoorn; IB L.A.M van Vliet. Den Burg, 1C. K. Tjepkema. De Waal; 1D. C A Commandeur. Den Hoorn; 1E. R. Bakker. Den Hoorn. Rubriek 31Viertallen eenjarige ooien: 1A en kampioen: P Verberne. Oosterend. 1B. C.A. Commandeur. Den Hoorn; 1C J Eelman. Oosterend. 1D. PG. Kooiman, Den Burg 1 E. C Kikkert. Den Burg. Rubriek 32: Viertallen eenjarige ooien. 1A en reservekampioen: K Tjepkema. De Waai IB. PG. Kooiman. Den Burg; 1C. P. Verberne. Oosterend. 1D fa J Mantje en Zn. Oude schild. Rubriek 33: Dnetallen oudere ooien: 1A. L A.M van Vliet. Den Burg; 1B. R. Bakker. Den Hoorn. Rubriek 34: Viertallen oudere ooien: 1A en kampioen P Verberne. Oosterend, 1B en reservekampioen: J Eelman, Oosterend; 1C. C. Kikkert, Den Burg. 1D. fa J. Mantje en Zn. Oudeschild Kampioen oudere ooi: 4030-2981, reserve kampioen 4091-2024. kampioen eenjange ooi 4210-4353. reserverkampioen 4210-4185. De tien beste ramlammeren: 4380-4547 4380-4517, 4380-4550 (K. Tiepkema). 4210- 4566. 4210-4479 (P Verberne). 5673-0283 (L.A.M. van Vliet). 5674-0350 (N.B.M. van Heer waarden). 3964-3672 (J Eelman), 4030-3608. 4030-3609 (C. Kikkert). De kampioen bij de oudere rammen, afkomstig uit de stal van Piet Verberne aan het werk worden gezet. Iets wat bij matige inspanning automatisch gebeurt.' De activiteiten die de SWOT voor 55-plussers organiseert, vinden plaats in groepsverband en onder deskundige leiding van speciaal op geleide MbvO-vakkrachten Een activiteit met de naam Senioren- fit ('lekker drie kwartier sporten') wordt op drie locaties aangeboden: iedere maandag van 13.45 tot 14.15 uur in de gymzaal van 't Skiltje in Oudeschild, woensdag van 9.30 tot 10.15 uur in De Hof in De Koog en woensdag van 13.45 tot 14.30 uur in de Beatrixzaal in Den Burg. Deelname kost €57,50 voor 38 lessen. Voor iedereen die het leuk vindt om internationale dansen te leren, met af en toe een uitstapje naar country, ballroom, rounds en partydansen. is er Volksdansen. 'Dus bewegen in cadeauverpakking.' Deelnemers kun nen maandag van 9.00 tot 10.30 uur of woensdag van 10.30 tot 12.00 uur terecht in De Buureton in Den Burg. Deelname kost €62,50 voor 38 les sen. Tot slot is er Bewegend ontspannen 'oefeningen om de dagelijkse dingen zonder onnodige inspanning te kun nen verrichten'. De oefeningen wor den gedaan 'op of in de buurt van de stoel'. Daarbij wordt gebruik gemaakt van muziek, hoepels, ballen, knotsen en andere materialen. De lessen wor den maandag van 10.45 tot 11.30 uur gegeven in De Buureton en dinsdag van 14.00 tot 14.45 uur in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn. Er zijn 38 lessen; deelname kost €57,50. Voor meer informatie is de SWOT op werkdagen bereikbaar tussen 9.00 en 16.00 uui via tel. 312696. 'We bekijken op Texel de ontwikke ling van het Texelse schapenras en met dat beeld gaan we naar huis om zelf te fokken.' Dat zeggen Jos van Bergen en Jan Laurensen, twee Brabanders die al bijna 25 jaar naar de Texelse schapenfok dag komen. 'We hebben in die jaren heel wat ont wikkelingen voorbij zien komen. Van een groter schaap naar een luxer type, we hebben de komst van ex treme koppen meegemaakt, terwijl dat rastypische van die koppen er nu weer wat af gaat en de dieren ruimer en flexibeler worden. De fokkerij is aardig op drift geraakt. We zijn met altijd blij met de nieuwe ontwikkelin gen, maar gaan er wel in mee. Want anders kunnen we het op de keurin gen wel vergeten', vertelt Van Bergen. Groot geworden met de fokkerij, kwam hij als jongen al naar het eiland om de laatste ontwikkelingen binnen het Texelse schapenras op de voet te volgen. 'Van lieverlee ontwikkel je zelf ook een bepaald fokdoel. Voor mij is dat vooral een goede bespiermg Ik fok complete dikbillen Maar Lau rensen heeft een ander ideaalbeeld voor ogen 'Ik wil complete dieren, met een rastypische uitstraling, een goeie, bespierde rug, goeie benen, lengte en vooral een mooie kop Vooral dat laatste is voor de Bra bantse fokker een hartewens. Ge vraagd naar zijn voorkeur, stapt hij direct op een drietal ramlammeren van Piet Verberne af. 'Wat goed dat hij er weer is. Dit is nou een ram zo als elke fokker die zich zou wensen', wijst hij nummer 4566 aan. 'Kijk wat een. brede, sprekende kop Dat komt omdat het neusbeen een beetje bol staat. Bij wat modernere types zie je steeds vaker een recht neusbeen. Voor de gezondheid van het dier is dat ook beter. Schapen met van die extreme koppen hebben sneller last van de hitte en lopen vaak te snotte ren. Een hobbyist met een klein kop peltje kan ze bij grote hitte snel even naar binnen halen, maar als je 250 dieren hebt. dan gaat dat niet. Eigen lijk zijn schapenfokkers dus heel ei genwijs bezig. Daarom moeten ook wij mee met het nieuwe fokdoel. ook al ziet de kop er wat anders uit dan wij graag zouden zien. Dat nemen we dan maar op de koop toe.' Jos van Bergen en Jan Laurensen met hun favoriete schapen van Piet Verberne 1 Verberne op de Texelse ftfokdag weer van de partij 1 de kampioen weer met I npioen worden genoemd.' jetoon van burgemeester aan het adres van de fok- Jpang die maandag weer jartij was. Niet zonder re- Als vanouds grossierde hij Hij leverde onder meer aar bij de oudere rammen kampioen en reserve- n bij de eenjarige ooien, pkema had de beste een- in, Kees Kikkert de beste ioi en bij tien beste ram- >n deden ook Loek van co van Heerwaarden en Iman mee. kwalificeerde keurmeester jzendaal de rammen, ooien ammeren die hij op de aats onder ogen had gehad. Jb de over het grote aantal in- n en de kwaliteit werd ge- doordat als gevolg van een tie aan de monden van de (zere bekjes) drie fokkers /an hun dieren thuis hadden iten. Het mocht de pret niet vond Dick Roele, de nieuwe van de organiserende ver- Het Texels Schapenstam- Noord-Holland. Hij drukte iter Sylvia Rawlings en haar ;e collega's op het hart ob- blijven en zich mets aan te an het oordeel van de om- 'Want ook de jury wordt ild.' Dat bleek inderdaad het uur lui aan wal toonden zich ver de beoordeling. Ze von- jammer dat de jury in een vallen kleinere en compac- ipen waarop oneffenheden irlijk minder te zien zijn bo- ad gezet, terwijl volgens het kdoel juist groter gebouwde voorkeur zouden moeten /laar anderen namen het op iry, omdat die een afweging moet maken tussen functionaliteit, ontwikkeling van de dieren en uiter lijke kenmerken. Keurmeester Johan Rozendaal stond in voor de objecti viteit van de jury en toonde zich niet gevoelig voor de kritiek. 'Kijk maar naar de beste tien ramlammeren. Daar stonden de grootste dieren bo venaan.' Verberne Het was een goede dag voor Piet Verberne. 'Ik draai weer aardig mee', oordeelde hij zelf. Valse bescheiden heid vonden omstanders. 'Piet moet hier de kar trekken.' Dat ging Verberne te ver. 'Er lopen hier een aantal goede, jonge fokkers rond.' Wie de 78-jarige fokker als 'jong' beschouwt, liet hij in het midden. Maar feit dat ook namen als Tjepkema, Van Heerwaarden, Kikkert, Eelman, Commandeur, Van Vliet en Mantje in de uitslagen regel matig bovenaan stonden, geeft aan dat de concurrentie zwaar was Kij kend naar de keuring van de beste tien ramlammeren - die vanouds de belofte voor de toekomst vormen - toonde Verberne zich gematigd op timistisch. 'De ontwikkeling van de schapen is toegenomen, maar het probleem is dat de koppen teruglo pen', doelde hij op het verloren gaan van deze prominent zichtbare ras typische eigenschappen. Scrapie Met vreugde memoreerde voorzitter Roele het besluit van de Europese Commissie (EC) om de zogeheten Rammenverordening aan te nemen, waardoor vanaf 1 oktober alleen met scrapieresistente rammen (gentype ARR-ARR) mag worden gefokt Het besluit zat er al een tijdje aan te ko men, zodat het merendeel van de schapenfokkers de laatste jaren al leen met resistente rammen werkte. Dat de genetische aanpassing ver strekkende gevolgen kan hebben voor de fokkers, bleek bij Cees Com mandeur 'Ik had de pech dat een groot deel van de top van mijn stal met resistent (gentype ARQ, red.) was. Van mijn kampioensgroep van vorig jaar heb ik driekwart moeten opruimen. Daardoor kom ik nu maar met een kleine groep naar fokveedag. Maar ik heb er geen spijt van en over de jurering van deze kleine groep ben ik dik tevreden.' Wat zorgelijk reageerde Comman deur op het rondzingende gerucht dat het besluit over de Rammen verordening toch niet door de EC was genomen. Maar Dick Reijne, die al vanaf 1974 betrokken is bij de schapenfokdag. verzekerde dat het besluit toch écht was genomen. Reijne kreeg van de voorzitter een pluim op de hoed, omdat hij eerst als inspecteur en de laatste jaren geheel vrijwillig hand- en spandiensten ver leent. 'Een reuze vent. Dick regelt het allemaal en doet dat reuze professio neel. Hij klaagt nooit, maar moet er flink de zenuwen van hebben. Moe ten wij hem niet eens een handje hel pen', deed hij een beroep op ande ren om zijn taak te verlichten. Eliteveiling De schapenkeuring trok vanouds veel belangstelling, vooral van hobbyfokkers, die er graag een reisje naar Texel voor over hebben. Dit weekend was het al een drukte van belang bij de fokkers op het erf en werd er nog flink handel gedaan. Vooral de rammen die scrapievrij zijn, staan in de belangstelling. Ze gingen gemiddeld voor prijzen tussen de 300 en 500 euro van de hand, bedragen die ook de schapenhouders ervoor neertelden. Op de eliteveiling die aan sluitend op de keuring werd gehou den, bracht een ooi van Nico van Heerwaarden zelfs EUR1550,- op. Maar het was volgens veilingmeester Arjan Bosser dan ook een 'uniek product met veel furore' Tekst en foto's Gerard Timmerman ramlammeren en hun eigenaars.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5