Werken aan beter Waarom een nieuw gemeentehuis? Positieve score publieksbalie TEXELSE Raadsvergadering Grofvuil zaterdag COURANT Oefening TX 0409 Wat-Jij-wil Beleidsnota jeugdzorg Informatierubriek van de I gemeente Texel email@texel.nl C Jwww.texel.nl Openingstijdei en bereikbaarli! gemeentehuis TV'; V'K Monumentendag Nieuwe secretaris Welstandsnota ter inzage Burgerjaarverslag: werken aan beter Waddensnip Commissie vergaderingen DINSDAG 7 SEPTEMBER 2004 Dinsdag 7 september (van avond) houdt de gemeenteraad een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur in het gemeen tehuis. Radio Texel verzorgt een rechtstreekse uitzending via 106.1 FM of 98.5 kabel. Voor de agenda, zie www.texel.nl Zaterdag 11 september kunt u weer gratis grofvuil inleveren bij overslagstation De Hamster bij Oudeschild. De Hamster is hier voor elke tweede zaterdag morgen van de maand van 9.00 tot 12.00 uur open. De regeling geldt uitsluitend voor particulie ren. Het inleveren van grofvuil is gratis tot een gewicht van 250 kg. Onder grofvuil wordt ver staan: verhuisbaar afval uit de woning, dat met in de mini- container past. Overigens kunt u uw grofvuil ook op werkdagen gratis inleveren. Openingstijden: 8.00-12.00 en 13.30-16.00 uur. (advertentie) Het is belangrijk om goed voorbe reid te zijn op calamiteiten. Twee maal per jaar wordt bij de ge meente Texel daarom een bestuur lijke rampenoefening gehouden. In oktober zal dat weer het geval zijn. Het oefenterrein blijft dan beperkt tot het gemeentehuis en de deel nemers zijn bestuurders en amb telijke medewerkers. Daarnaast houden de hulpverleningsdiensten ook regelmatig een praktijkoefe ning om hun onderlinge samen werking te testen. Zaterdag 4 sep tember was Texel het decor van zo'n grote oefenramp. codenaam TX 0409. Zo'n 75 hulpverleners van brandweer, politie, meldkamer, de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA), Regionale Ambulance dienst, reddingmaatschappij KNRM en het regionale geneeskundige team GHOR waren in touw om een groot ongeluk dat ieder moment echt kan gebeuren te oefenen. Het namaak incident speelde zich af op vakantiepark Sluftervallei (Landal Greenparcs) nabij De Cocksdorp in het noorden van het eiland. Vorige week zijn op openba re scholengemeenschap De Hoge-berg bij het afhalen van de studieboeken duizend boe- kenleg-gers verspreid met de tekst "wat-Jij-wil". Deze tekst verwijst naar een website die nog in de maak is: www.wat- jii-wjl.pl De site is bedoeld als forum voor alle jongeren op Texel en is opgezet door de gemeente Texel. Er is samenwerking ge zocht met de OSG, omdat daar de grootste doelgroep (jongeren van 12-18 jaar) aanwezig is. De gemeente hoopt er zo beter achter te komen wat er onder de Texelse jeugd leeft en hoe zij denken over bepaalde zaken die de gemeente wil aanpakken. Bewust gebruiken we hiervoor een eigentijds middels als inter net, omdat dit het communica tiemiddel voor veel jongeren is. De site is een uitwerking van de Jeugdnota die eerder dit jaar in (Aan deze publicatie Kus rechten worden Eiland I berichten Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9 00- 16.00 uur Voor al onze diensten kunt u terecht bij de publieksbalies op het 'Raaksplein'. Tel. algemeen: (0222) 362 Servicebalie: (0222) 36 21 Fax: (0222) 36 22 87 E-mail: email@texel nl Vanavond neemt de raad een be sluit over de locatie van het nieuwe gemeentehuis. Het is jammer dat de noodzaak blijk baar nog niet geheel duidelijk is geworden, ondanks het feit dat wij op diverse momenten moge lijkheden hebben geboden aan alle inwoners om zich te laten in formeren en hun reactie te ge ven. Graag verwijs ik u naar het uitgebreide artikel elders op deze pagina, waarin wordt uitge legd waarom we niet heel lang meer vooruit kunnen met het huidige gebouw en waarom ver huizing van de Groeneplaats naar een andere plek de beste oplossing is. Van harte hoop ik dat de discussie nu zal luwen en dat we ons vervol gens gezamenlijk kunnen richten op de nieuwe situatie die dan zal ontstaan. Een situatie met nieuwe kansen en uitdagingen. Ten eerste een totaal nieuw raad huis aan de Emmalaan met een dienstverlening die is aangepast aan uw behoefte en waarmee we weer vele tientallen jaren vooruit kunnen. Ten tweede de nieuwe invulling van de Groeneplaats en omgeving, zodat het centrum van Den Burg een belangrijke kwaliteitsimpuls kan krijgen. Bij dit traject willen we u nauw betrekken. Op interactieve wijze, om maar eens een populaire term te gebruiken. In een vroeg stadium kunt u uw ideeën spuien, waarna door goed "heen en weer te denken" een mooi en breed ge dragen plan tot stand kan komen. Iets anders dat vanavond in de raad aan de orde komt, is mijn burgerjaarverslag over 2003. Opnieuw wil ik u hiermee een beeld geven van de (kwaliteit van de) gemeentelijke dienstverlening, uw mogelijkheden om actief mee te denken ('burgerparticipatie') en de relatie gemeentebestuur - inwo ners. Het verslag heeft betrekking op 2003, maar blikt ook alvast vooruit naar het nu lopende jaar (en verder) Bij de verschillende onder werpen zal ik waar mogelijk een conclusie trekken en aangeven welke verbeteringen gewenst zijn. De titel van het vorige burger jaarverslag, De burger centraal", is nog steeds actueel. Met de in voering van de Centrale Publieks- balie (CPB) per 1 mei 2003 staan de vragen en wensen van 'de bur ger' volledig centraal. De ge meente stelt zich zo letterlijk en fi guurlijk méér voor u open. De eer ste ervaringen zijn naar mijn mening positief. Maar., we wer ken aan nog beter. Vandaar de hui dige titel "Werken aan beter". Uit eindelijk gaat het er natuurlijk om hoe de wijzigingen in onze dienstverlening ervaart Achterin het burgerjaarverslag is daarom weer een reactieformulier bijge voegd. Ik ben benieuwd! De burgemeester van TexJ Mr. Joke Geldorp-Pantekol Het Beleidskader Jeugdzorg 2005 tot en met 2008, Uitvoerings programma Jeugdzorg 2005, 1e ontwerp ligt tot 27 september 2004 ter inzage ligt bij de balie Burger zaken Welzijn. Zaterdag 11 september doet Texel weer mee aan de Open Monumen tendag. Veel kerken en andere monumentale gebouwen op het eiland zullen deze dag voor publiek geopend zijn. Ook worden ver schillende speciale activiteiten ge organiseerd. Het programma duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Nadere informatie wordt via de media be kendgemaakt. Ook zijn program maboekjes verkrijgbaar bij de informatiebalie van het gemeente huis, de VW en (alleen op 11 sep tember) bij de monumenten die zijn opengesteld. De nieuwe gemeentesecretaris mr. Gert Jan Jongkind is per 15 juli bij de gemeente Texel in functie ge treden. Zijn eerste weken stonden in het teken van kennismaking met organisatie, bestuur en medewer kers. Daarnaast is de heer Jong kind, die 44 jaar is en hiervoor werkzaam was bij de gemeente Amsterdam, ook al op bezoek ge weest bij o.a. sociale werkplaats De Bolder en woonde hij een bij eenkomst bij van het seizoen- overleg in De Koog. In augustus heeft hij enkele weken vakantie genoten, maar inmiddels is hij weer volop aan de slag gaan. De gemeenteraad zal op 7 sep tember (vanavond) besluiten waar het nieuw te bouwen ge meentehuis moet komen. Zoals u waarschijnlijk al uit de media heeft vernomen, gaat het dus niet meer om verbouw of nieuw bouw. Dit besluit is al op 28 ok tober 2003 genomen en de raad houdt daaraan vast. Waarom dat zo is, leggen we u hier graag uit. Voorafgaand aan de menings peiling op 10 juni jongstleden heb ben we op deze pagina vooral de plus- en minpunten van de twee mogelijke locaties (oude Texelveld en de ijsbaan) op een rijtje gezet. Ons accent lag toen op de locatiekeuze, omdat het besluit tot verplaatsing toch al door de raad was genomen. Ditmaal willen we dat besluit voor u verduidelijken. Waarom is het huidige gebouw niet meer goed genoeg? Het 35 jaar oude gemeentehuis aan de Groeneplaats is te krap geworden. Er werken momenteel circa 135 vaste medewerkers, in clusief parttimers, stagiaires niet meegerekend. Door de groei van het aantal medewerkers in de loop der jaren voldoen de werkplekken niet meer aan de eisen van deze tijd (Wet ARBO). De verwachting is dat het personeelsbestand in de komende jaren nog verder zal toe nemen Een oorzaak is het beleid van de rijksoverheid om taken af te stoten en over te hevelen naar lagere overheden (decentralisatie). Ook komt er steeds meer aandacht voor zaken als handhaving en vei ligheid, blijft de bevolking lang zaam maar zeker groeien en wil Texel zelfstandig functioneren. Het ziet er daarbij niet naar uit dat het bestaande takenpakket van de gemeente zal afnemen. Om alle taken naar behoren uit te voeren, zullen meer medewerkers nodig zijn. Uitgegaan wordt van een groei van 0,75 fte (arbeidsplaats) op jaar basis. De afgelopen jaren was deze toename bij de gemeente Texel zelfs aanzienlijk groter. Waar staat dat dan? In opdracht van het gemeentebe stuur heeft Ernst Young Con sulting in 2000 een onderzoek ver richt. Conclusie: er ontstaat op de middellange termijn een structureel tekort aan vierkante meters in het gemeentehuis. Het benodigde bru to vloeroppervlak is 5.600 m2, ter wijl het huidige gemeentehuis 4.047 m2 heeft Deze en andere conclusies zijn vastgelegd in een kadernota, die door de gemeente raad is onderschreven. Hoe konden de Texelaars dat weten? In juni 2003 is de kadernota gepre senteerd tijdens een openbare bij eenkomst in de raadzaal. Vervol gens is in juli 2003 een informatie avond gehouden in de Bgm. De Koninghal voor alle belangstellen de inwoners. Ook kon de nota en/ of een samenvatting worden afge haald in het gemeentehuis of ge- download via de website. Mede op basis van de (positieve) reacties heeft de raad op 28 oktober 2003 het besluit tot verplaatsing en nieuwbouw genomen. Tevens werd besloten om de locatiekeuze over te laten aan de inwoners via een meningspeiling. Het gemeentehuis is toch al enkele malen (ingrijpend) verbouwd? Ja, dat klopt. In 1990 werd er een verdieping op gezet, later werd het restaurant De Raadskelder erbij getrokken (nu keuken, kantine en twee vergaderzalen) en in 2003 kwam op de benedenverdieping onze centrale publieksruimte 't Raaksplein. Toch is dit onvol doende met het oog op de hiervoor genoemde toekomstige ontwikke lingen. Nu al moeten we bijvoor beeld woekeren met vergader ruimte in het gemeentehuis. Waarom is vorig jaar nog flink verbouwd? Er waren zeer belangrijke argumen ten om de centrale publieksruimte al in 2003 te realiseren. Uitgangs punt was de dienstverlening in het gemeentehuis te verbeteren. Niet meer langs allerlei loketten, maar keurig met al uw vragen geholpen worden aan een centrale publieks- balie. De zaak kwam in een stroom versnelling door het rijksbeleid om "bedrijfsverzamelgebouwen" tot stand te brengen. Sociale diensten en arbeidsbureaus moesten voortaan onder één dak om te zor gen dat mensen zo snel mogelijk (weer) aan het werk te krijgen. Door een overeenkomst aan te gaan met het CWI (Centrum voor Werk en In komen) en Start Uitzendbureau, kon deze dienstverlening voor Texel behouden blijven. Waarom is nieuwbouw gunstiger dan verbouw? Verbouw lijkt eenvoudiger en dus goedkoper, maar is het nauwelijks In de kadernota is becijferd dat verbouw 12,5 miljoen euro kost en nieuwbouw 13 miljoen. Gezien dit kleine verschil heeft de raad geko zen voor een volledig nieuw ge bouw. Een verbouwing zal het cen trum van Den Burg langdurig op zijn kop zetten en het nu al domi nante gebouw wordt dan nóg gro ter. Bij een verbouwing moeten de bestaande dakopbouw, gevels en technische installaties worden ver vangen. De archeologische waar den van het park kunnen boven dien een obstakel vormen voor uit breiding. Voordelen van nieuw bouw zijn o.a. dat de bouwkosten beter beheersbaar zijn, de Groene plaats goed bereikbaar blijft en de medewerkers gewoon kunnen doorwerken tot de verhuizing. Bij komend voordeel is dat het cen trum (toeristisch) aantrekkelijker kan worden gemaakt en bezoekers bij het nieuwe gebouw gemakke lijk kunnen parkeren. Heeft de raad zich wat aangetrokken van de meningspeiling? De kritiek van veel Texelaars heeft de raad niet koud gelaten. In de commissie Werkwijze Raad van 10 augustus jl. kwam naar voren dat alle fracties hier intern flink over hebben gesproken. De raad wil voortaan beter communiceren over dergelijke ingrijpende besluiten. Dan zouden de inwoners zich wel licht meer betrokken hebben ge voeld bij het besluit tot nieuwbouw. Al is het wel zo dat de raad in 2003 actief met informatie over het eventuele nieuwe gemeentehuis naar buiten is getreden en inwo ners destijds alle gelegenheid heb ben gekregen om te reageren (zie onder kopje "Hoe konden de Texe laars dat weten?"). Nu kwamen velen pas in het geweer toen het besluit allang was genomen en in juni 2004 nog de locatie moest worden gekozen. De raad is niet over één nach\ ijs gegaan en handhaaft het eerder genomen besluit om meerdere re denen. Zij vindt het belangrijk om te investeren in de kwaliteit van de gemeentelijke organisatie voor de komende tientallen jaren. Ook is de raad van mening dat de bouw kosten bij nieuwbouw beter be heersbaar zijn en vooraf kunnen worden vastgesteld, in tegenstel ling tot verbouw waarbij de kos ten min of meer een open eind hebben. Wat gebeurt er met de Groeneplaats? De raadsfracties willen de inwo ners nauw betrekken bij de her inrichting. Een gespecialiseerd bu reau zal zorgen voor de begelei ding. Concrete plannen zijn er nog niet, dus uw inbreng is van harte welkom! De gemeenteraad he< nieuwe welstandsnota i steld. Hierin zijn allerlei opgenomen waaraan ba ken op Texel moeten void nota ligt nu ter inzage, meente wil alle inwoners over informeren en mogelijk bij betrekken. Aan de dorpscommissie vraagd de nota, in iederi delen die rechtstreeks t hebben op hun dorp, in c kranten te plaatsen en I huis te laten verspreide) liggen vijf exemplaren tale nota voor een ieder in de dorpshuizen. Or Burg met beschikt over c commissie en dorpskran de openbare bibliothee Drijverstraat en bij de bal gebied van het vijf exem inzage. Daarnaast is den] zen op de gemeentelijke! www.texel.nl De inwoners van de buitend omgeving kunnen, al of bestuur van hun dorpscol' inspreken tijdens de dorp van B&W in november 2 mondelinge reacties worde nomen naar de vergaderini commissie Grondgebied cfk cember 2004. Inwoners I De bezoekers van het Texelse gemeentehuis waarderen de centrale publieksbalie gemid deld met een 8,23. Dit goede rapportcijfer blijkt uit het klant- tevredenheidonderzoek, dat de gemeente in 2004 heeft gehou den. De centrale publieksbalie (CPB) is ingevoerd in mei 2003. Op de be gane grond van het gemeentehuis zijn alle producten en diensten ver krijgbaar in één ontvangstruimte, het 'Raaksplein'. Daar zijn ook or ganisaties op het gebied van werk en inkomen gevestigd. Conclusies Uit het onderzoeksrapport, dat in augustus door het college van B&W is behandeld, blijkt dat de "klanten" dik tevreden zijn over de kwaliteit van de dienstverlening. Texel scoort iets hoger dan het lan delijk gemiddelde. Het rapport be vat een benchmark (vergelijking) met ruim 80 andere gemeenten in Nederland. Positief is men over o.a.: - de snelheid waarmee men aan de balie wordt geholpen. Ongeveer 60% is direct aan de beurt en 30% hoeft niet langer dan vijf minuten te wachten; - de afhandeltijd van de transac ties aan de balie (95,7% binnen een kwartier klaar); - de hulp van de baliemedewer kers qua beleefdheid, deskun digheid en uiterlijke verzor ging. Dit geeft de klanten veel vertrouwen in een goede af handeling van de gemaakte af spraken; - de verruimde openingstijden (nu op werkdagen van 9.00- 16.00 open). Verbeterpunten zijn met name: - de privacy aan de balie (er zijn overigens wel aparte spreek kamers); - de bereikbaarheid van het ge meentehuis in het centrum wat soms als lastig wordt ervaren; - de digitale dienstverlening via de gemeentelijke website; - de verwijzing naar de diverse balies. Daarnaast heeft 10% van de respondenten nog losse opmer kingen en suggesties gegeven. De gemeente Texel wil hiervan gebruik maken bij het verder verbeteren van de kwaliteit Het tweede Texelse burger jaarverslag wordt vanavond (7 september) tijdens de raads vergadering gepresenteerd. In het verslag legt burgemeester Joke Geldorp verantwoording af over de kwaliteit van de gemeen telijke dienstverlening en het contact tussen burgers en be stuur in 2003, met als motto "Werken aan beter". De eerste exemplaren zijn voor de raads leden en hun steunfracties. Sinds de invoering van de Wet dualisering gemeentebestuur (maart 2002) is het jaarlijks uitbrengen van een burgerjaarverslag verplicht. De burgemeesters van alle gemeenten in Nederland moeten hieraan vol doen. Het eerste Texelse burger jaarverslag verscheen vorig jaar on der de titel "De burger centraal". Greep Vergeleken met de eerste editie is de stijl van het verslag nu wat za kelijker. Toen koos de burgemees ter voor een persoonlijke toelich ting op allerlei activiteiten uit haar volle agenda. Het overzicht van deze activiteiten besloeg toen zelfs bijna de helft van het boekwerk. Ditmaal doet zij een greep, varië rend van bestuurlijke inzet voor het behoud van de meierblis tot het bezoek van koningin Beatrix bij het 125-jarige NIOZ. Publieksbalie De invoering van de Centrale Publieksbalie (CPB) per 1 mei 2003 krijgt veel aandacht in het verslag. Door de komst van de CPB staan de vragen en wensen van 'de bur ger' volledig centraal Men hoeft niet meer te 'shoppen' langs ver schillende loketten in het hele ge meentehuis, maar kan voortaan volledig worden geholpen bij één van de balies in onze nieuwe publieksruimte. ,,De gemeente stelt zich zo letterlijk en figuurlijk méér voor u open. De eerste erva ringen zijn naar mijn mening posi tief. Maar... we werken aan nog beter aldus schrijft burgemees ter Geldorp. Verbeterpunten De positieve werking van de publieksbalie wordt elders in het burgerjaarverslag met feiten en grafieken ondersteund. Toch vindt de burgemeester dat ook deze eerste goede resultaten nog voor verbetering vatbaar zijn. Zij geeft daarom diverse verbeterpunten aan die in 2004 moeten worden gerealiseerd. Hierop zal zij in het volgende burgerjaarverslag terug komen. Doel van deze aanpak is een permanente stijgende lijn in de kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening. Reactieformulier Het burgerjaarverslag bevat ne gen hoofdstukken, inclusief voor woord. Opnieuw zit achterin een reactieformulier, waarmee u kunt laten weten wat u er van vindt. Aan de hand hiervan kun nen volgend jaar verbeteringen worden aangebracht. Zo wordt het dus een verslag voor en door burgers! U kunt een exem plaar afhalen bij de informatie balie in het gemeentehuis. De tekst staat binnenkort ook op onze website www.texel.nl U kunt weer het aan formulier aanvullende ding OV-studentenkaan heen "Wad-densnip") afh de balie Burgerzaken en in het gemeentehuis. Dit lier dient u volledig inga' ondertekend uiterlijk 11 2004 hier weer af te g-: op te sturen naar de gen Texel, balie Burgerzak Welzijn, Postbus 200,1 Den Burg. De regeling doeld als tegemoetkom!" bootkosten voor studefi de Waddeneilanden. De geplande vergadering raadscommissie Werkwjjl van dinsdag 21 septemt niet door. De andere cotf in dezelfde week vinden woon doorgang Schema ma. 20 sep. commissie 6' gebied wo. 22 sep. commissie W 8 do. 23 sep. commissie M< Alle vergaderingen begi^' 20.00 uur in het gemeenü IJ heeft de gelegenheid om (actueel) onderwerp aan If tijdens de publieke rondv^ dio Texel zendt de verga- rechtstreeks uit via 106' 98 5 kabel Burg en bewoners van hs s gebied die op basis van dep ei onder Den Burg vallen, kun vidueel schriftelijk reageren' ken tijdens de commissieve van 13 december a.s. (ma je uitwijk naar januari 2005) mogen ook inwoners vanó dorpen individueel reageren tingstijd voor het geven va ya telijke reacties stellen wij vi }lJ oktober 2004 In te c

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8