ereld EHBO-dag in werksfeer gevierd ieuwsgierigen op afstand houden os voor wandelrondje Texel Fortuinlijke remise Texel'94 ZDH in blessuretijd ten onder Straaljager blikvanger jubileum modelvliegclub ■jrittjjf Ikebana Texelse Courant houdt verkiezing: wie was de grootste Texelaar? Badminton Wat ik zeggen wou... Greenpeace '-.XI.I.SE CJ C0URANT, s grote rampoefening Sluftervallei: n itlng van een EHBO'er van het Rode Kruis ke ke wandelaar die door een lijnlijk hinkt, is het fijn de van de EHBO-helpster te ren, zich opgelucht in een kunnen laten zakken om de te laten verhelpen en zich met vernieuwde moed op 10^ende kilometers te storten, de 34e editie van de Ironde Texel, die zaterdag gehouden, staat de EHBO- kan Rode Kruis Texel op een 1,1 Hinten klaar om waar nodig bieden. Ook rijdt er iemand colonne op plaatsen waar gelijk is met een jeep mee t strand om de lopers bij te de telt Kruis-EHBO-groep j#] 'aalt medewerksters, die zich i bij alle voorkomende sport ten waar hun hulp wordt in- in. Coördinator is Riet Goe- e iedere keer weer met grote te bezetting weet rond te Zaterdag valt het Rondje sa lt World First Aid Day (WFAD), eek start een nieuwe serie en ikebana, oftewel Japans thikken. Docente Anneke *1, als gediplomeerd lerares telen bij de Nederlandse Club, verzorgt lessen voor ers. tweedejaars en ui !fden. Op Texel wordt de int te stijl beoefend, waarin veel ou is voor de creativiteit van de "ers. Tijdens de lessen komt ten met lijnen en kleuren (tak- bloemen) uitgebreid aan de n is er aandacht voor de Vit 'cultuur. De lessen voor eer lik 'beginnen donderdag 9 sep- om 14.00 uur. De inli I&'sgroep start op woensdag tember, eveneens om 14.00 9evorderdengroep is al ge lui! 'z'|n twee lessen per maand Hen bedragen tien euro per "er bestaat de mogelijkheid Weiding tot docent ikebana te Meer informatie is te ver- J,l Anneke Studulski, telefoon Manifestatie Wereld Eerste Hulp Dag, die al een groot aantal jaren door het Oranje Kruis, de EHBÓ-afdeling van het Rode Kruis georganiseerd wordt. Texel doet dit jaar voor het eerst mee. Traditioneel wordt met deze manifes tatie het nieuwe seizoen voor Rode- kruisvrijwilligers ingeluid. Het Neder landse Rode Kruis grijpt deze gebeurtenis aan om aandacht te vra gen voor het belang van een EHBO- diploma. In Nederland lopen al 300.000 mensen met een EHBO-di- ploma op zak, maar dit is slechts 1,8 procent van de bevolking. De orga nisatie vindt dat er te weinig eerste- hulpverleners zijn om slachtoffers van een ongeluk of acute ziekte direct hulp te kunnen bieden en hoopt tij dens de manifestatie van aanstaande zaterdag meer mensen enthousiast te maken voor een cursus. Over heel de wereld wordt op deze dag om elf uur 's morgens aandacht aan de WFAD besteed. Overal waar de plaat selijke tijd elf uur aangeeft, staan mensen stil bij het belang van de Eerste Hulp. De wereld rond wordt zo een keten van hulpverleners ge vormd. De kleine Texelse groep kan in nood gevallen een beroep doen op leden van het drie jaar geleden opgerichte SIGMA-team (Snel Inzetbare Groep Medische Assistentie), maar ook deze groep telt slechts negen leden. Uitbreiding is dus gewenst. Wie be langstelling heeft om zich in te zetten voor de EHBO of gewoon de nodige kennis wil verwerven om in noodge vallen deskundig in te kunnen grijpen, kan contact opnemen met Riet Goeman van de plaatselijke afdeling: Pontweg 75, 1791 LA Den Burg, tel. 320 977. Tips Grote aantallen wandelaars gaan zondag met veel enthousiasme van start voor een tocht van zestig kilo meter rond het eiland Een paar EHBO-tips kunnen zaterdag veel leed voorkomen: géén kleren uittrekken vóór de vuurtoren! Door de uit zee waaiende koude wind in combinatie met de zon, die op het eiland 's mor gens van de landzijde komt, wordt de loper aan de ene kant koud en aan de andere kant lekker opgewamnc^s Middags, op het tijdstip waarop de loper de vuurtoren heeft gerond, komt de zon van de Noordzeekant en warmt weer dezelfde kant van het lichaam op, terwijl de koude kant koud blijft. De temperatuur in het lichaam gaat 'wringen'. Vooral men sen die niet gewend zijn veelvuldig in korte broek of 'bloot shirtje' te lopen, lopen gevaar krampproblemen te krij gen. Draag goede katoenen of wollen sok ken, zonder naadjes. Zorg voor een goede zonnebrandcrème, voor vol doende water en neem genoeg te eten mee Onderweg zijn diverse catenngposten voor ondersteuning ingericht en ook de mensen van het Rode Kruis zijn er aanwezig met de nodige zouttabletten, pleisters en andere noodzakelijkheden. Tekst en foto Corrie Timmer Wie is (of was) de grootste Texelaar? Was het Adriaan Wagemaker, de oprichter van Teso, of S. Keyser, die het Texels dialect vastlegde in Het Tesse/s? Was het meester Bouma, die in 1874 het eerste Texelse ziekenfonds oprichtte, of was het Jan Moojen, de bouwer van het eerste badpaviljoen en daarmee de grondlegger van het toerisme? Of was het toch schout Balthasar Huydecooper? Huib de Rijmelaar, Jac. P. Thijsse of Imme Dros? In navolging van de lande lijke verkiezing van De grootste Nederlander biedt de Texelse Cou rant de komende maanden de mogelijkheid uit te maken wie zich de grootste Texelaar mag noemen. Omdat het onmogelijk is om de verdiensten van J.L. Kikkert, die de vuur toren van Eierland bouwde, te vergelijken met die van W H. Keesom, die helium in vaste toestand bracht, of met die van W. Mets Tzn., die tien tallen boekjes schreef ten bate van het 'Weeduwen- en Weezenfonds Texelsch Belang', worden er bij de verkiezing van de grootste Texelaar zeer ruime criteria gehanteerd. Jac. P Thijsse, die maar enkele jaren op het eiland woonde, komt evenzeer in aanmerking als Floris Dekker, die vrijwel zijn hele leven in polder Het Noorden doorbracht. Schilder Ad Blok van der Velden l^an gekozen worden, net als dominee J.J, Buskes en ook de tijd speelt geen rol. Jan Flens, die in 1896 Hotel Texel bouwde, is verkiesbaar, maar ook Gerrit de Meijer, in 1440 een van de eerste school meesters van het eiland De verkiezing beperkt zich bovendien niet tot personen uit het verleden. Ook Cor Ellen, Nico Dros en Theo Hooger- heide kunnen tot de genomineerden behoren De verkiezing van de grootste Texelaar verloopt in drie ronden. In de eerste ronde kan iedereen maximaal tien personen uit heden en verle den nomineren voor de halve finale. Deze inzendtermijn sluit op 12 ok tober Tot die tijd verschijnt wekelijks in de Texelse Courant een over zicht van nieuw genoemde personen, met de mogelijkheid hierop te reageren. Aan het eind van de termijn wordt aan de hand van de inzen dingen en de reacties, in samenspraak met enkele deskundigen, een lijst samengesteld van honderd genomineerden, die half november in de krant wordt gepubliceerd. Tot het eind van het jaar kan uit deze genomineerden een keus worden gemaakt, ledereen mag daartoe vijf personen kiezen, waarbij elke stem even zwaar telt. Half februari verschijnt vervolgens een overzicht van de twintig laatste kandidaten voor de titel. In deze laatste ronde mag iedereen één stem uitbrengen, waarna de einduitslag tijdens een feestelijke avond wordt bekendgemaakt. Nominaties voor de grootste Texelaar kunnen vanaf nu worden inge bracht via de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45,1791 CN Den Burg, telefax 323000, of per e-mail redactie@texelsecourant.nl. ledereen mag tien personen uit heden en verleden nomineren. Elke stem telt even zwaar, het doet dus niet ter zake wie als eerste en wie als laat ste op de lijst staat. Het is niet noodzakelijk, maar een korte omschrij ving van de verdiensten van de genoemde personen wordt op prijs ge steld. Liefhebbers van modelvliegtuigen konden zich geen mooier weekend wensen. Prachtig weer, veel belang stelling, gewaagde parachutespron gen en vooral veel vliegtuigjes op het derde lustrum dat Modelvliegclub Texel zaterdag en zondag op het voormalige Boysveld hield. De Tex else liefhebbers kregen gezelschap van acht modelvliegers uit Dortmund, waarmee de club goede banden on derhoudt. Onder meer Jurgen Wolf. die met een schaalmodel van een Messerschmidt uit 1932 naar het ei land was gekomen. Doordat de fabri kant andere toestellen ging produce ren, had het toestel nooit gevlogen, maar Wolf toonde aan dat het wel degelijk mogelijk is. Aardig was ook de Hemelluis, een Frans volkstoestel Texel'94 heeft in de eerste wed strijd van het nieuwe seizoen een doelpuntloos gelijkspel geboekt tegen BKC. De ploeg van trainer John Rep had zeker geen klagen, want in Anna Paulowna hadden de uit de vijfde klasse gepromoveerde gastheren verreweg de meeste kansen. De wedstrijd was met van hoog ni veau. In het eerste half uur zetten de Texelaars hun beste beentje voor en hadden ze het initiatief. Met opbou wend verzorgd spel werd de aanval gezocht. De spitsen hadden echter een moeilijke middag. Ze kwamen maar weinig aan de bal en werden bovendien geregeld afgetroefd door de verdediging van BKC, waardoor Texel'94 veel balverlies leed. De spe- lg.rg.yan de_thuisg(ub probeecde hun aanvallers te bereiken met verre trap pen vanuit de verdediging, maar de Texelse defensie had de zaken be hoorlijk onder controle, zodat ook deze strijdwijze weinig kansen ople verde. Pas tien minuten voor rust was één van beide ploegen dichtbij een doel punt. De Texelse spits Michiel Dek ker, die de afgelopen seizoenen uit kwam voor ZDH, schoot op doel, maar de keeper van BKC kon een voudig redding brengen. Vervolgens brak een periode aan waarin de gast heren meer grip op het spel kregen en moest keeper Bart Graaf, de op volger van de gestopte Bart Heer schap, zijn talenten tonen om Texel'94 voor een achterstand te be hoeden Eén keer met de vuist en één keer met de punt van de voet, waar bij hij languit gestrekt naar de hoek moest, wist de lenige Graaf een tegentreffer te voorkomen. In de tweede helft was BKC een stuk sterker. De ploeg speelde met meer wilskracht en agressie en was daar door vaker in balbezit. In de afronding was echter nog weinig verbeterd, waardoor keeper Graaf steeds red ding kon brengen. Texel'94 kreeg in de tweede helft slechts één klein kansje, toen de bal uit een aanval via Marko Koorn en Leon Zijm bij Amejan Kruithof belandde. Zijn schot kon de keeper van BKC echter niet veront rusten. Texel'94 had over geluk met te klagen toen Graaf kansloos was, maar de bal via de onderkant van de lat en de bin nenkant van de paal weer het veld in stpjterfi^Tcain.er.^ép probeerde een kwartier voor het einde nieuw elan in de ploeg te brengen door Daniël Stuurman en Michiel Dekker te ver vangen door Joey van der Vis en Jan van Wijk. BKC bleef sterker, maar stuitte voortdurend op de Texelse keeper, die vijf minuten voor tijd een bijna zeker doelpunt voorkwam door de bal fraai met de vingertoppen over de lat te tikken. Zondag speelt Texel'94 thuis tegen WGW uit Den Helder. De speelavonden van Badminton vereniging Texel zijn weer gestart. Elke maandagavond van 19.00 tot 22.00 uur komen de spelers bijeen in sporthal Ons Genoegen. Nieuwe le den zijn welkom. uit het begin van de vorige eeuw, met een spanwijdte van 8 a 9 meter. Maar de meeste aandacht ging uit naar de Skyjet van Hans Kuhlmann, een straalvliegtuigje waarmee hij snelhe den van zo'n 300 kilometer per uur wist te bereiken Na een spectacu laire demonstratie, kreeg hij met een vlekkeloze landing de handen op el kaar. Hans Kuhlmann demonstreert op het 15-jarlg Jubileum van Modelvliegclub Texel zijn Skyjet, waarmee hij snelheden tot 300 km/uur kan (foto Gffard Ttmmorm&r,j Een verrassing hing lang in de lucht, maar twee vervelende blessures deden ZDH zondag in Benningbroek de das om. De gast heren van DESS, die door een flink aantal versterkingen een stuk be ter voetballen dan vorig seizoen, scoorden in blessuretijd nog een onverwachte treffer en kwamen met de schrik vrij (3-2). Bij voorbaat stond vast dat ZDH het niet gemakkelijk zou krijgen. Vorig seizoen werd nog tweemaal een gelijkspel geboekt tegen DESS, maar toen al was duidelijk dat de jonge ploeg uit Benningbroek, die op een haar na de nacompetitie misliep, veel potentie heeft. Dankzij negen nieuwe maar zeer ervaren spelers, die zon dag overigens met allemaal in het basisteam stonden, verwacht de club dit jaar hoog te zullen eindigen. ZDH, dat onder anderen Erik Wüis, Erwin Kleinveld en Joop Rommets miste, had zich echter uitstekend op de kracht van DESS ingesteld en bood knap weerwerk. Vooral de ver dediging stak solide in elkaar. Peter Eelman, Jan-Willem Bakkeren Ruud Beerling gaven onder leiding van routinier Bernard Ipenburg geen duimbreed toe en als de nood aan de man kwam, was daar altijd nog keeper Christiaan Stolk om redding te brengen. Noodgedwongen zoch ten de spelers van DESS het in schie ten van grote afstand, een kunst die ze slecht beheersten. ZDH zette en kele kansrijke counters op en kwam vijf minuten voor rust op voorsprong, toen Sjoerd Oosterhof na aangeven van Niels Dekker in een vol straf schopgebied twee tegenstanders uit kapte en vervolgens zeer koel af rondde: 0-1. De tweede helft begon dramatisch voor de Hoornders. Eerst kwam DESS uit een ongevaarlijk ogende maar door de verdediging verkeerd beoordeelde corner op gelijke hoogte en even later moest rechtsback Ruud Beerling met een verdraaide knie naar de kant. De enige wisselspeler, Dimitri Verseput, stond nog maar amper in het veld, toen hij een hamstring verrekte en eveneens moest afhaken. De tien ZDH-spelers herpakten zich echter snel en kwa men na twintig minuten zowaar op nieuw op voorsprong (1 -2), toen Niels Dekker een passje van Bernard Ipenburg op waarde schatte, zijn te genstander te vlug af was en de bal keurig langs de keeper schoof. In het laatste gedeelte van de tweede helft zette DESS alles op alles en moest ZDH alle zeilen bijzetten. De gelijkmaker, die ontstond na een snelle aanval over de vleugel en een voorzet op maat, was dan ook een logisch gevolg. In de slotfase kwam Verseput toch weer binnen de lijnen, in de hoop de aanvalslust van de thuisploeg wat te beteugelen. Dat viel tegen, want bij DESS had men al snel in de gaten dat de Hoornder nauwe lijks meer kon lopen, waarna zijn te genstander zich weer volledig op de aanval richtte Toch leken de gasten het einde zon der kleerscheuren te halen. Toen de officiële speeltijd al zeven minuten was verstreken, viel alsnog het doek. Bernard Ipenburg, die tot dan toe foutloos had gespeeld, kreeg ter hoogte van de middenlijn een vrije schop te nemen. In plaats van de bal richting één van de cornervlaggen van DESS te schieten, probeerde hij Sjoerd Oosterhof met een steek- passje door het midden te bereiken. De spits had daar niet op gerekend, waarna zijn tegenstander de bal ver overde en een razendsnelle counter volgde, die tot afgrijzen van iedereen die ZDH een warm hart toedraagt meedogenloos werd verzilverd (3-2). Komende zondag is ZDH vrij om het Hoornder Feest te vieren. DINSDAG 7 SEPTEMBER 2004 in rustig vakantiepark veran- het terrein van Landal Sluf- ei aan de Krimweg zaterdag .00 uur ineens in een ramp- 1, Een explosie, rook, ker- j slachtoffers smeekten om omstanders raakten in pa- j n hulpverleners probeerden n Jen wat er te redden viel. Het ft bedrieglijk echt uit, maar be- i werkelijkheid een geën- erde ramp. De multidiscipli- ex naire samenwerkingsoefening TX 0409 was vooral bedoeld om de sa menwerking en communicatie tus sen 75 hulpverleners van verschil lende instanties te verbeteren. Brandweerlieden, politieagenten, mensen van de ambulancedienst en andére hulpverleners zijn dankzij op leidingen, training en praktijkervaring goed tegen hun taak opgewassen. Maar voor een snelle en goede hulp- Leden van het SIGMA-team zetten de opblaasbare tent overeind. verlening bij een grote ramp, bijvoor beeld op een vakantiepark, zijn ook samenwerking en coördinatie van levensbelang. Vandaar de oefening bij Sluftervallei. waaraan behalve de genoemde hulpverleners ook men sen van de Meldkamer, de Centrale Post Ambulancevervoer, de Genees kundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR), het Sigmateam en het Rode Kruis van de partij wa ren. En niet te vergeten Lotus, waar van een stuk of tien vrijwilligers in de huid van slachtoffer waren gekropen. Vanaf het moment dat in het ketelhuis van Sluftervallei een knal had geklon ken en heftige rookontwikkeling het ergste deed vermoeden, volgden de gebeurtenissen op het park elkaar snel op. Kermende en hoestende slachtoffers strompelden naar buiten, om eerst door de bedrijfshulp-verle- ning te worden opgevangen. Aan hen de taak om, in afwachting van onder meer ambulances, eerste hulp te ver lenen. Maar ze kregen ook te maken met parkgasten die in paniek het brandende gebouw in wilden en die door de mensen van het bedrijf op andere gedachten moesten worden gebracht. De vasthoudendheid waar mee de 'gasten' keer op keer naar binnen wilden of het werk van de brandweer bemoeilijkten was der mate groot, dat een enkele vrijwilliger na verloop van tijd opdracht kreeg zich maar ergens anders te manifes teren. Na het alarm kwam vanuit Den Burg een ware armada van hulpver leners op gang. Eenmaal op het ter rein was het zaak om snel een beeld te krijgen van de ramp en de hulp die Terwijl op de achtergrond de tent is opgezet en slachtoffers worden geholpen, verleent een medewerkster van het Sigmateam eerste hulp aan een man met een hoofdwond. (Foto 's Gerard Timmerman! nodig was. Indrukwekkend was de opblaasbare tent waarmee het Sigmatent kwam aanzetten, het zo geheten gewondennest. Te zien was dat hier op was geoefend. De tent stond in een mum van tijd overeind, eerste hulp kon snel worden ver leend. Na enige tijd was de stand één dode, meerdere gewonden, verwan ten die vermiste familieleden zochten en mensen die in de war waren ge raakt. Conclusie na afloop, toen een eerste evaluatie werd gehouden, was dat de oefening goed was verlopen en zeer nuttig was geweest. De gestelde oefendoelen zijn volgens woordvoer der Trudy de Wit van het Gewest ge haald. Maar waar de hulpverleners zich wat op hadden verkeken, was de enorme toestroom van publiek, waar door de hulpverlening werd gehin derd en waardoor in de drukte een slachtoffer te laat werd opgemerkt. Om dit te voorkomen, is het nodig het rampgebied met linten af te zetten. Maar dat heeft alleen zin als er vol doende politie ter plaatse is om de nieuwsgierigen achter het lint te hou den. Kijkers die opperden dat de komst van de hulpverleners lang op zich liet wachten, moeten zich reali seren dat er geen sirenes en zwaai lichten aan stonden, waardoor op de drukke wegen niet hard kon worden gereden. Verder was de brandweer van De Cocksdorp voor een briefing in Den Burg. 'Snelheid was niet het doel van deze oefening', benadrukt De Wit. rfewerker van Sluftervallei verleent eerste hulp aan een v Gerhard C. Cadée, Den Burg. Greenpeace ijvert voor het instellen van grote reservaten in de Noordzee om de visstand de kans te geven zich te herstellen en daarmee visserij- schade aan bodemfauna en visstand te beperken. Een idee dat overigens al jaren door bioloog Han Lindeboom van Alterra wordt gepropageerd Weinig Texelaars zouden iets ge merkt hebben van het neerstrijken van vrijwilligers van Greenpeace op het Texelse strand als met (toevallig?) de Texelse Courant aanwezig was bij een confrontatie van visserijvoorman Ben Daalder met zo'n vrijwilliger van Greenpeace. De Texelse Courant spreekt wel van de grote overre dingskracht van Daalder, maar geeft daarvan geen voorbeelden. Daalder beweert (volgens de Texelse Courant) dat Greenpeace niet het eigendom van de zee kan claimen. Dat doet Greenpeace met, maar de vissers kunnen dat natuurlijk evenmin, de zee is 'vrij' en van ons allemaal. Willen wij tot in lengte van dagen kunnen blij ven vissen en vis eten, dan zullen er maatregelen nodig zijn, ingrijpender dan totnogtoe. Greenpeace geeft haar visie op welke maatregelen noodzakelijk zijn, die ook in het be lang van de visserij zijn. Dat weet Ben Daalder best.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9