'Boogschieten is een nimmer aflatend gevecht tegen jezelf' INTERNATIONALE ssssr. PRIJSSTUNT! Bjoed expert groep 3 95 F amilieberichten TEXELSE COURANT- Handboogvereniging Eilandschutters bestaat 30 jaar Triatlontraining MP3 speler met 128 MB geheugen VRIJDAG 10 SEPTEMBER 2004 poe aPhl 197*: WD - fractieleider Hans Wiegel, op Texel voor een verkiezingsbijeenkomst, en echtgenote Pien namen tijdens een schiet- ond van de pas opgericht vereniging De Eilandschutters in de Oranjeboom de boog ter hand. Uit het onderschrift bleek dat de ooliti- beter kan praten dan schieten. r (Foto archioi Toiolsa Courant nda in ge» :hleten met te zware bogen, in de Jdtlormalige Oranjeboom, waar een :hutter een pijl door het raam lar buiten schoot en zelfs WD- iryfee Hans Wiegel een boog sthield. Maar de pijlen vlogen ik door een smederij eneenoude eienstal, waar het 's winters ijs- lüd was. Handboogvereniging de landschutters heeft in het dertig- ig bestaan een zwervend be- aan geleid. Zaterdag 25 septem r wordt het jubileum gevierd in eigen schietsportcentrum alaflysseus. 9.' it boogschutters dikke, gespierde nen nodig hebben, is volgens de eK oefenaars een fabeltje. Maar dat vasthouden van een boog enige lening vereist, ondervond oud-se- ilaris Rein Buijsman in het op- titingsjaar van de club. Bi] een schieting op het oude Boysveld, ïuurde het koord een paar keer zijn Ik hield mijn schouder verkeerd n arm werd hartstikke b|auw, Die og was ook een 39-ponder'waar- se hij de trekkracht van de boog doelt. 'Dat is vrij zwaar. Han Bak- EF| van Scholleboe trok zelfs een -ne og van 52 pond, ongelofeli|k. Die ire bogen werden ons toen min of ler aangepraat door de verkoper Den Helder, omdat we buiten zou- schieten We schoten 144 pijlen htlprvier afstanden 25, 50, 70 en 90 ter. Maar toen we binnen over veel lere afstand gingen schieten had- we zulke zware bogen helemaal nodig. Tegenwoordig zijn de bo- een stuk lichter. De meesten zit- nu rond de dertig pond. Dat is loende voor de afstanden van 18 25 meter die we binnen schieten.' ar tot dertig jaar geleden, toen er 1 Texel nog met met pijl en boog 1! d geschoten, was alles nieuw. Het s Aad Kunst uit Den Burg die de irt aan de overkant had zien be- enen en regelde dat de hand- ps igvereniging uit Den Helder een nonstratie gaf in de Oranjeboom, ar nu restaurant Azié zit. 'We chten ook zelf schieten', weet son l-secretaris Rein Buijsman nog. kwam toen een hoop volk op af.' te tijd later was de oprichting van Eilandschutters een feit Buurvrouw vinden van een geschikte lietlocatie was niet altijd even ti5(a tkelijk. Voorzitter en Keizer- vtter Henk Witte: 'We hebben een x>® i reis gemaakt.' Buijsman: 'We lonnen in de Oranjeboom, voor tientje per avond, omdat Van der g enthousiast was en zelf ook sschoot. We schoten toen in de irzaal. Theo Dijt presteerde het keer om door het achterraam :<ite schieten, waarna de pijl over straat vloog.' Witte: 'Theo flikte dat ook een keer in Oudeschild, toen hij in een woonkamer zijn pijl per onge luk weg schoot. Deze vloog door het voorraam, door de steeg, over de weg en bij de buurvrouw door de slaapkamer Ze vond de pijl op het bed.' Andere anekdote uit 'de tijd van de Oranjeboom' is toen de WD er in 1974 een verkiezingsbijeenkomst hield. Onder de politici ook fractie voorzitter Hans Wiegel. Buijsman: 'Zij vergaderden achter en wij schoten in de voorzaal. Wiegel en zijn vrouw Pien zagen ons bezig en wilden het ook een keer proberen. Hij heeft ook werkelijk geschoten, al weet ik niet meer of hij de roos heeft geraakt.' Stervenskoud Toen het schieten niet meer was te combineren met de horeca-activitei- ten, verhuisden de Eilandschutters naar Aad Kunst, die aan de Koger- straat een winkel had. Buijsman: 'Het was improviseren. We schoten door het middenpad, met links en rechts de stellingen met wol en andere spul len. Bovendien was de afstand met 15 meter eigenlijk te beperkt.' Na Kunst volgde een periode in een loods van Cebeco. Gerard Witte, eveneens lid van het eerste uur: 'Na deel was dat die loods zo groot was en koud. Schieten met koude handen is niet ideaal.' Daarna verhuisden we naar 't Skiltje in Oudeschild, toen Theo Dijt het weer presteerde om, door een dubbele kokosmat door het raam naar buiten te schieten. Daarna hebben we de koeienstal van Schol leboe uitgemest en zijn we daar gaan schieten. Maar die stal had als nadeel dat het voor het mooie te laag was en stervenskoud in de winter.' Toen heb ben we de stoute schoenen aange trokken en zijn we naar de Welzijns- stichting gestapt. Jan de Vries was daar toen de man. Wij waren toen een sportvereniging met een stuk of der tig leden en vonden dat we ook recht hadden op een accommodatie. Hij gaf ons geen jaar, maar wilde het wel proberen. We kregen toestemming om in de Burgemeester De Koning hal te schieten. Nadeel was dat we elke keer al onze spullen moesten neerzetten en opruimen. Daarmee waren we steeds de halve avond be zig, zonde van de tijd. Toen de Dienst der Domeinen afstand deed van sportzaal de Ferrever, waren wij de eerste die aanbood om de hal te ko pen. Maar omdat de gemeente de sporthal voor de gemeenschap van Texel wilde gebruiken, kreeg die de voorkeur. Wij mochten er gelukkig wel schieten. We hebben er een jaar of vijftien gezeten, het was een gezel lig zaaltje. Helaas wel iets te kort, waardoor we niet over 25 meter, de wedstrijdafstand, konden schieten. Dat nekte ons tijdens overkantse wedstrijden. Dames De jongste geschiedenis is wel be kend. In 1997 werden de eerste plan nen gesmeed voor een nieuwe ac commodatie. plannen die in samen werking met de Schietsportvereni ging zijn gerealiseerd. In het zelf ge bouwde onderkomen wordt gescho ten op acht banen van 25 meter. Dat heeft de club een behoorlijke impuls gegeven. Anno 2004 is de vereniging gegroeid naar 62 leden. Witte 'Aller lei soorten mensen. Een automon teur, maar ook dokter Van Loon bij voorbeeld. die er om leeftijdsredenen mee is gestopt en zijn boog aan de vereniging heeft geschonken. Het afgelopen jaar is het niveau flink om hoog gegaan We hebben ook da mes, al zouden dat er wel wat meer mogen zijn. Maar ze schieten prima. Ook de jeugd doet het erg goed. Ze zijn enthousiast, gaan regelmatig naar de overkant en winnen daar nog prijzen ook.' in Odysseus wordt drie keer per week. dinsdag- en donderdagavond en zondag geschoten, onder meer voor de interne wedstrijden, de club competitie en het Koningsschieten. Henk Witte. 'De één wil een wedstrijd winnen, de ander doet het voor de gezelligheid en we schieten ook wel om wie de koffie betaalt. Een sport voor mensen van acht tot tachtig jaar Het mooie is dat je het samen, maar ook alleen kunt doen. Want boog schieten is een nimmer aflatend ge vecht tegen jezelf. Je hoeft er niet sterk voor te zijn, dat is een groot misverstand, maar voor een goed resultaat moet je wel goed in je vel zitten en geestelijke rust hebben. Als je teveel stress hebt, komt er mets van terecht.' Het zijn vooral de ge broeders Witte die over stalen zenu wen beschikken. Gerard, in 1974 de eerste Koningsschutter: 'Ze krijgen ons met gek.' Broer Henk veroverde daarna drie keer achtereen de titel en is sindsdien Keizerschutter. Uitda gers waren alleen Ronald Witte en Simon de Porto, die beiden drie keer achtereen Koningsschutter werden, wat voorwaarde is om het tegen de Keizerschutter te mogen opnemen. Beiden zijn er niet in geslaagd Witte de titel te ontnemen. 'Zo'n strijd om de Keizerstitel is voor mij makkelijker dan voor mijn uitdager. Ik ben voor zo'n belangrijke wedstrijd wel ge spannen, maar als ik eens mis, dan ben ik het niet kwijt. De volgende pijl is weer goed. Ik denk dat het bij ons in de familie zit. Gerards zoon Floris is maar een half jaar lid geweest van de club, maar werd wel Konings schutter. Onze moeder heeft gescho ten en mijn dochter schiet wel eens een keertje.' Rein Buijsman: 'Je moet je af kunnen sluiten. Als je staat te schieten, wordt er achter je rug altijd gepraat. De één is daar gevoeliger voor dan de ander.' De vrijwillige inzet van boogschutters is groot. 'Al bij de bouw van het schietsportcentrum. Jarenlang heb ben we er elk vrij uurtje er in gesto ken. Nog steeds als ik hier rondloop vind ik het verbazingwekkend dat we dit overeind hebben gekregen. Alle maal gedaan door niet-bouwvakkers. We zijn er best trots op. Als hier be zoekers komen, staan ze hier met verbazing te kijken Leden en oud-leden en hun partners zijn welkom op de receptie die op 25 september om 15.00 uur begint in Odysseus. Om 18.30 uur begint een gezamenlijk diner, met aansluitend een feestavond. Gerard Timmerman De Triatlonvereniging start zondag 12 september tussen 9.00 en 10.00 uur met nieuwe zwemtrainingen in zwembad Calluna. Geïnteresseerden zijn welkom. Na alle fijne jaren die we met haar mochten be leven, hebben wij geheel onverwachts afscheid moeten nemen van mijn lieve vrouw en onze moeder Harma Homan-van der Klei op de leeftijd van 53 jaar. Zij zal altijd in onze herinnering blijven als een bijzonder mens. Wil Homan Bas en Leonore Fons Jazzy Texel, 8 september 2004 Ploosterstraat 11 1795AJ De Cocksdorp Harma is overgebracht naar afscheidshuis „De Vlinder", Hollewal 42 te Den Burg, waar op za terdag 11 september van 17.00 tot 18.00 uur ge legenheid is tot condoleren en afscheid nemen. Maandag 13 september is er van 13.30 tot 13.55 uur eveneens gelegenheid tot condoleren in de Waddenkerk, Kikkertstraat 85 te De Cocksdorp. Aansluitend vindt om 14.00 uur de afscheids- plechtigheid plaats, waarna we Harma begelei den naar haar laatste rustplaats op de begraaf plaats aan de Molenlaan. Na de begrafenis is er gelegenheid om met ons samen te zijn in „Het Eierlandsche Huis", Klimpstraat 33. Harma hield van bloemen. 3.000 STU** 0 Als je bloed geeft, hoor je bij een bijzondere Van Mi Nu 49,5 Bel 020 - 35 55 355 voor adressen on telefoonnummers von de ruim 200 experts in heel Nederland WIJZER VAM Mensen die iets van zichzelf geven om anderen te redden! Sanquin Bloedbank Meld je aan als bloeddonor. Bel gratis 0800 - BLOEDBANK (0800 - 256332265) www.sanquin.nl „Zij was gelukkig op Texel" Tot ons verdriet is op 8 september 2004 op te jonge leeftijd plotseling overleden onze schoon dochter, schoonzus en tante Harma Homan-van der Klei Wij wensen Wil en de kinderen veel sterkte toe bij het verwerken van dit grote verlies. Pa en Ma Homan Berend en Ina Frans en Ina Jettie en Mans Fenna en Harry Klaas en Liesbeth Neven en nichten Nooit meer „Hoi Piet en Petra" Nooit meer die warme en echte belangstelling Nooit meer die spontane lach Nooit meer even kletsen Nooit meer iedere morgen naar je zwaaien Nooit meer iets, zo plotseling en onverwacht. We zullen je missen Harma Wij wensen Wil, kinderen en familie heel veel sterkte toe. Piet en Petra Harman Nooit meer die spontane glimlach. Nooit meer je oprechte interesse. Nooit meer je wijntje. Nooit meer zal de zondag hetzelfde zijn Lieve Harma wat zullen wij je ontzettend missen. Wij wensen Wil, Bas, Leonore en Fons heel veel sterkte toe. Piet, Céline en medewerkers Geschokt door het plotseling overlijden van Harma wensen wij Wil en de kinderen heel veel sterkte toe met dit grote verlies. Je medebiljarters van „De Doorstoot" Bijna winter en nog bloeit de zon boven Texel, een verlopen feest. De gasten hebben schatten nagelaten, trage zeeën, sluimerende bossen, paden die telkens de weg kwijtraken, en her en der weer aan hun sterfelijkheid overgeleverde enkelingen Het rust in een vredige vergeefsheid. Men kan er leven zonder het te weten of met een zucht voorgoed voorbijgaan Wij zijn volkomen overvallen door het onver wachte overlijden van Harma de vrouw van onze collega Wil Homan. Wij begrijpen dat dit verlies ongekend is. Wij wensen Wil, de kinderen Fons en Bas en vriendin Leonore en de familie kracht en steun om dit verlies te dragen. Collega's en bestuur van EcoMare, Maritiem en Jutters Museum en Oudheidkamer. De woorden zijn er niet, maar de gedachte is er wel. Wij wensen Wil en zijn kinderen heel veel sterkte met dit verlies. Henk, Conny, Marijn, Marjan, Ingrid, Arjan, Rob, Dorien, Aletta, Sarah, Esther, Kristien, Dominique. Karin, Sandy, Frouke. Jolanda, Samantha, Ellen, Roos en Hans. Wij wensen onze voorzitter veel sterkte na het onverwachte overlijden van zijn vrouw Harma. Wil, we denken aan je. Ondernemingsraad Stichting Texels Museum Woorden schieten tekort Wil en kinderen, heel veel sterkte. Beleggingsclub Break Even Voor altijd en eeuwig in ons hart Harma Pieter, Ria, Thijs en Wiebe Tot onze ontsteltenis hebben wij kennisgenomen van het plotseling overlijden van Harma Homan-van der Klei echtgenote van onze secretaris. Wij wensen Wil, Bas, Leonore en Fons heel veel sterkte toe Bestuur Golfclub de Texelse Woorden schieten tekort... Geheel onverwacht hebben wij afscheid moe ten nemen van mijn man, onze vader en opa Jakob Krijn Michiel Hopman 14-6-1947 8-9-2004 Karin Sander Leonie en Tjally Jeppe De Kuil 4 1797 AT Den Hoorn - Texel Gelegenheid tot condoleren vrijdag 10 septem ber van 19.30-20.30 uur in „Uitvaartcentrum Texel", Bemhardlaan 147. Den Burg. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 11 september om 14.00 uur op de Oudeschilder be graafplaats aan Zuid Haffel. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid de familie te condoleren in het uitvaartcentrum. Veel te vroeg is van ons heengegaan onze lieve Krijn M. Hopman-Witte Jaap en Ruth Petra en René, Iris Fenny en Rob Texel, 8 september 2004 „Ons leven zal nooit meer zijn zoals het was" Het doet zo goed: een handdruk, een welgemeend woord, een kaartje, een telefoontje wanneer je iemand die je lief hebt verliezen moet. Lieve mensen, heel hartelijk dank voor uw steun en troost na het overlijden van mijn lieve man en onze geweldige vader Liselotte Vlaming-Schermer Jeroen Steffan Sascha In plaats van kaarten Voor de belangstelling en het medeleven na het over lijden van HANS AGTER onze dank aan: dr. Waverijn voor de jarenlange verzorging, het Gemini Ziekenhuis voor de fijne verpleging, familie Jan Brouwer, Frits, Nel, Klaas, Dries, mevr. Gemts, zijn lieve buurmeisie Martine en Oebele Jan. Dhr. Arie Maat voor de keurige en stijlvolle Uitvaart, de kaarten, condoléance's, bloemen en allen die gekomen zijn bij het afscheid in de kerk en hen die de familie begeleidden naar zijn laatste rustplaats met respect en welgemeende dank. Hans en zijn familie. Den Burg. september 2004 Op 27 september hopen onze zus en zwager Grietje en Jan Hofman-van der Vis hun 50-jarig huwelijksjubileum te vieren Familie J. A P van der Vis Familie Th. C. Stiehl-van der Vis J.G. Hofman 2099 Mitchell Highway, Dunkeld 2795 - Australië N.S.W

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3