Oude volksspelen nog steeds populair bij groot publiek Dorp massaal op de been voor Hoornder Feest teso c •TEXELSE 2 COURANT' Agenda Hoogwater te Oudeschild oud Papi TEXELSE^COUR Grafiek en glas in Langewaal Denksportav( in bibliothee sft SPPr^- Sporen Wegen dicht door aanleg waterleiding Ruilbeurs Ascensiecursus DINSDAG 14 SEPTEMBER 2004 die maakten hun rug hol en gleden op hun buik verder. Na gedane arbeid bleek iedereen flink hongerig en vielen driehonderd Hoornders gretig aan op de nasi en pannenkoeken, bereid door de firma Goenga. Vervolgens werd wederom een aloud spel beoefend, het Strijden om de man en de vrouw Toeristen die na het eten nog een rondje over het schilderachtige Hoge Acherom lie pen, keken wel even raar op, toen ze in het schijnsel van een paar bouw- Dinsdag 14 september: In de katholieke kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert van Karin van Arkel (sopraan) en Wiinand van Klaveren (piano en orgel). De toegang is gratis; na af loop wordt gecollecteerd ter be strijding van de kosten. In Tumbleweeds in De Koog be gint om 20.00 uur de eerste avond van de Koger Linedancers. Infor matie bij M. Mets, tel. 317406. Ook op woensdagavond. De Historische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur een bibliotheek avond in Tusse de Banke op de Groeneplaats. In Cinema Texel draaien Chroni cles of Riddick (aanvang 20.00 uur) en The Village (20.30 uur). Woensdag 15 september: In De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur de hervormde kerk te bezichtigen. In tegenstelling tot wat gebruikelijk was, is het orgel niet te bespelen. Donderdag 16 september: De welstandscommissie komt om 13.30 uur voor een openbare ver gadering bijeen in het gemeente huis. Op de agenda staat ook een groot aantal Texelse plannen. Vandaag en morgen wordt in een schuur van RAB aan de Vlamkast in Oudeschild de Lionsveiling ge houden. De zaal is open vanaf 17.00 uur, de veiling begint om 19.30 uur Bij Texel Catering Service in Oude schild wordt vanaf 19.00 uur een kookworkshop met Texelse pro ducten gehouden. Deelname kost €35,-. In Cinema Texel draaien Chroni cles of Riddick (aanvang 19.00 uur), The Village (19.15 en 21.45 uur) en Catwoman (21.30 uur). Vrijdag 17 september: In De Cocksdorp is van 10.30 tot 13.30 uur de hervormde kerk te bezichtigen. In tegenstelling tot wat gebruikelijk was, is het orgel niet te bespelen. Vandaag wordt in de schuur van Rab de tweede avond van de Lionsveiling gehouden. Aanvang 19.30 uur. 'Tu Het Zeemanskerkje in Oudeschild is van 14.00 tot 17.00 uur openge steld voor publiek. Er is verkoop van onder meer kleding, koffie en er zijn rondleidingen. Muziek- en Dansschool Texel ver zorgt een driedaagse workshop Tango Argentino, die vanavond begint. Meer informatie via tel. 313493. Dl. 14 Wo. 15 Do. 16 Vr. 17 Za. 18 Zo. 19 Ma. 20 Di. 21 9.14 en 21.54 u. 10.06 en 22.40 u. 10.46 en 23.26 u. 11.26 en 23.44 u. 11.35 en 23.30 u. 12.05 en 23.35 u. 12.40 en - u. 0.24 en 13.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 19 september op om 07 19 uur en gaat onder om 19.50 uur; 21 september eerste kwartier Klaverjasclub De Doormars hi een open drive in dorpshi Skiltje in Oudeschild. Aan 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Ch cles of Riddick (aanvang uur), The Village (19-15 en 2 uur) en Catwoman (21.30 uu Om de drukte de baas te kur zet TESO in en rond het w einde geregeld een extra bos De veerdienst verzorgt dan half uur een afvaart, zowel Texel als vanuit Den Helder, gebeurt vrijdag en maandag 9.30 tot 16.00 uur en zondai 14.30 tot 20.00 uur. Automo ten moeten desondanks reki houden met wachttijden. Die nen vrijdag op Texel tussen en 16.00 uur oplopen tot andi uur en in Den Helder tussen en 16.00 uur tot een uur. Za moet op Texel tussen 10.0 20.00 uur mogelijk een hal worden gewacht. Maandac draagt de wachttijd op Texe sen 9.00 en 16.00 uur en in Helder tussen 11.00 en 15.0 naar verwachting een half Nadere informatie kan ws verkregen via tel. 0222-3696 e-mail info@teso.nl. De veen heeft ook een eigen wel www.teso.nl. Donderdagavond haalt Sco Texel oud papier op in Den Men wordt verzocht dit vóór uur aan de straat te zetten, te grote bundels of een kart< doos (geen plastic zak). Gelii op toe te zien dat het pap» gedurende lange tijd in de staat. De papierwagen kom volgende straten: 1. Bern laan, Beatrixlaan. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Dei Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecoura Gerard Timmerman (hoofdredacte Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 i Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze adverlentieconlracten an aanb-tdf loa zi|n van toapass-ng de Regelen voor het A wezen van da Stichting ROTA, gevestigd t« zoals gedeponeerd bij de Kamer van Kooph* bneken to Amsterdam onder nummer 4*"" exemplaar van de Regelon voor het Advert wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar €33.65 32.10 (ai Per jaar 65,60 63,50 (ui Bij verzending naar het buitenland portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 wekeni afloop van de abonnementsperiod Op de najaarsexpositie van Galerie Langewaal is dit keer werk van glas kunstenaar Josje Bosman te zien. Bosman (1962) studeerde in 1991 af aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem en ontwikkelde op de eerstegraads docentenopleiding ruimtelijke vormgeving en handvaar digheid een geheel eigen methode van koper en metaalbewerking en vblgde diverse workshops en semi nars op het gebied van glas, wat re sulteerde in een voor haar ideale combinatie van glas en metaal. Van uit haar fascinatie voor fossielen, mi neralen, schelpen en insecten komt zij tot gestileerde organische, haast sacrale objecten. Naast de glaskunst van Bosman is in de galerie in De Waal grafisch werk van Renée Blom te zien. Hierin speelt het landschap een grote rol. Het is niet de bedoeling van Blom het land schap zo mooi mogelijk weer te ge ven, zij gaat intuïtief te werk en stelt zich open voor de manier waarop het landschap zich aan haar voordoet. Haar werk is als het ware een weer gave van innerlijke landschappen, uitgevoerd in een mengeling van gra fische technieken. Blom (1946) kreeg haar opleiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst te Den Haag. De expositie is te zien tot en met za terdag 30 oktober. Openingstijden dinsdag tot en met zaten 11.00 tot 17.00 uur. In de maanden is de galerie geo| telefonische afspraak. 'Méduse' van Josje Bosman. In de openbare bibliotheek Drijverstraat wordt dondei september van 19.30 tot 2 een denksportavond gehoi zijn boeken voorhanden met regels van de verschillende! maar ook is er gelegenheid praktijk te brengen. De tot gratis. 'Tijoin Hoe leefden onze voorouders, wat deden ze, hoe bouwden ze, wat waren hun beweegredenen? Din gen die we met veel graven soms naar boven kunnen halen. Kennis van de historie is belangrijk voor vandaag en interessant voor de lief hebber Dwalen door de resten van wat eens, duizend of meer jaren geleden, een bloeiende stad is ge weest en /e een voorstelling maken van de bewoners en hun dagelijks leven is ongelooflijk boeiend Er zijn tegenwoordig ook van die aardige boeken in de handel met tekenin gen van ruïnes waarover ye een doorschijnende bladzijde kunt leg gen die de tekening aanvult naar hoe het gebouw er hoogstwaar schijnlijk in volle glorie moet heb ben uitgezien. Het archeologisch onderzoek op Texel zoekt ook naar sporen van het verleden. Grond sporen. Hierbij blijft voor de bevol king echter geen zichtbaar bewijs over Na het bekijken en in kaart brengen door deskundigen is het: zand erover en resten bewaren Wat heet bewaren in dit geval? Er is niks meer van te zien, er komen huizen en straten op en dat is het dan. En terecht, meen ik. Een weer toegedekte verkleuring in het zand van honderden jaren of langer ge leden, die aangeeft dat er toen mensen woonden, mag geen reden zijn bewoning van nu onmogelijk te maken. Wat mij bevreemdt, is dat een door deskundigen al eerder aangewezen archeologisch gebied nu onderzocht gaat worden of er daadwerkelijk iets zit. Hoe deskun dig was de deskundige dan destijds of is de deskundige nu? Bepaald met zachtzinnig wordt met een graafmachine een sleuf gegraven, waarbij licht een paar centimeter archeologische grond wordt mee genomen, terwijl de Monumenten wet bepaalt dat een beschermd monument niet afgebrokenver stoord of in enig opzicht gewijzigd' mag worden. Hoe zit dat jongens en hoe bepalen jullie met die paar sleuven de totale grootte van het archeologische gebied? Het blijft giswerk en daardoor ook nu weer onvolledig. Het gaat echter met aan om heel De Westen of Den Burg oost op de schop te nemen. Maar gelukkig, als de sporen diep ge noeg zitten, vormen ze geen belem- mehng voor bouwactiviteiten, meld de wethouder Eeiman ai in april. Zitten ze oppervlakkiger, dan wordt het een ander verhaal. Het verleden moet in tact blijven, ook al ligt het onder zand en bebouwing en ziet nooit iemand er meer iets van. Het verleden is in deze gevallen slechts een papieren kwestie, anders dan een opgegraven ruine, waarbij het oog steeds wat geboden wordt Met alle respect voor archeologisch on derzoek en mijn overgrootvader, vraag ik me af of we bij het opleg gen van bouwbeperkingen boven deze weer ondergegraven aanwij zingen nog wel sporen. Pien Verberg De gok om het Hoornder Feest in ere te herstellen, kon bijna niet beter uitpakken. Inwoners van Den Hoorn en wijk H, jong en oud, lie ten de initiatiefnemers niet in de steek en kwamen massaal in be weging om het aloude volksfeest mee te vieren. Eén van de hoogte punten was de gezamenlijke maal tijd op zaterdagavond, die maar liefst driehonderd eters trok. feest, dat volgens traditie vooral uit optochten en spelletjes bestaat, te lijden had onder een schijn van oubolligheid, zo werd hier en daar gevreesd. Toch had de organisatie anno 2004 ook reden om er vertrou wen in te hebben, want een feest als Koninginnedag is altijd erg populair in Den Hoorn en in 1998, toen het dorp zeshonderd jaar bestond, zetten de bewoners dagenlang de bloemetjes buiten en werd duidelijk dat een goed hadden het er nog wel een paar meer mogen zijn. De animo voor de lezin gen van zes Hoornders over hun uit eenlopende beroepen was niet al te groot en dat gold eigenlijk ook voor de schriftelijke quiz waarin de deel nemers hun kennis konden testen van het dorp en z'n inwoners. Maar het feest zelf, dat vooral op zaterdag werd gevierd, bleek aan zeggings kracht nog weinig te hebben inge boet. Dat begon al met de allegori sche optocht, waarin enkele tientallen kinderen op karren en wa gens, voorafgegaan door fanfare, drumband en majorettes van DEK, het leven in het dorp verbeeldden. De nodige aandacht was er voor de landbouw in en rond het dorp en ook wel voor de sombere vooruitzichten van deze bedrijfstak. Niet zo allego risch, maar wel erg aanstekelijk, was de praalwagen waarop bewoners van 't Horntje op harde muziek stonden te swingen. Binnen de organisatie was er nog druk overleg gevoerd over het doorgaan van het feest, gezien het plotselinge overlijden van dorps genoot Krijn Hopman. Maar omdat het moeilijk was allerlei afspraken nog terug te draaien, was besloten door te zettenUit respect voor de overle dene en zijn familie ging in de omge ving van diens huis de muziek uit. Boekpresentatie Daarna was er koffie en cake in de feesttent achter het dorpshuis, hiel den voorzitters Piet Schneider (feest commissie) en Herman Ridderinkhof (dorpscommissie) toespraken en overhandigden schrijvers Maarten 't Hart en Anneke Dijk-Bakker de eer ste exemplaren van hun boek Huizen en bewoners van historisch Den Hoorn aan Klaas Lap en Annie Bak ker, die hen hadden geholpen de juistheid van de gegevens te contro leren. Het boek werd enthousiast onthaald, niet alleen dankzij het vele werk van de schrijvers, die een groot deel van de geschiedenis van alle bestaande huizen van de Heren straat, Kerkstraat, Klif en Diek heb ben achterhaald, maar ook dankzij de foto's die Ruth de Ruwe van ieder huis maakte en de oude ansichtkaar ten uit de collectie van Annie Bakker, die als illustratiemateriaal dienen Bij zonder fraai is vormgeving, verzorgd door Miranda en Ralph Grabowski. Het door Nauta Boek uitgegeven werk werd tegen een introductieprijs al grif verkocht, maar er zijn nog vol doende exemplaren over voor andere Het PWN gaat de waterleiding langs de Kogerweg en de Nieuwlanderweg volledig vervangen. Voorbereidende werkzaamheden zijn inmiddels van start, het werk duurt tot medio de cember. Eerst wordt de Kogerweg aangepakt, waarbij alleen aanwonen- den en fietsers nog doorgang heb ben. Het overige verkeer wordt omgeleid. Daarbij wordt gebruikt ge maakt van verkeerslichten en borden. Bij de werkzaamheden aan de Nieuwlanderweg wordt het verkeer vanaf de veerboot naar De Cocks dorp omgeleid via de Pontweg en Pijpersdijk. De gemeente neemt maatregelen om te zorgen dat er geen sluipverkeer langs smalle we gen ontstaat. In de loop van deze week worden de wegen afgesloten. Johan van der Ster was op dreef bij het 'bu eind van het zeil. Ze hadden er na een maandenlange voorbereiding met enige spanning naar uitgekeken, de leden van de or ganiserende feestcommissie en de dorpscommissie van Den Hoorn. Halverwege de vonge eeuw brachten de volksfeesten, die om de paar jaar werden gehouden, steevast (bijna) het hele dorp op de been Maar zou dat in deze moderne tijd, waarin ie dereen het zo druk heeft en voortdu rend moet kiezen uit meerdere acti viteiten, ook nog het geval zijn? Het laatste Hoornder Feest, in 1988. was weliswaar een leuk festijn, maar toen al was de animo beduidend minder dan in vroeger tijden. Mogelijk dat het schuiven' en gleed onder toeziend oog van georganiseerd feest er zeker kans van slagen heeft. Voorproefje Het werd een feest om niet snel te vergeten, al was er voor niet elk on derdeel evenveel belangstelling. Voor de gelegenheid - de dorpscommissie viert dit jaar haar 50ste verjaardag, de feestcommissie zelfs haar 85ste - had de organisatie een voorproefje voorbereid door kunstenaars en hobbyisten bij elkaar te brengen in De Vermaning De tentoonstelling, die een mooi beeld gaf van wat er in Den Hoorn aan schilderen, tekenen, foto graferen en boetseren wordt gedaan, lokte behoorlijk wat bezoekers, al dorpgenoten telkens tot aan het andere (Foto Joop Rommets) Eén van de ludieke volksspelen: bekers water vervoeren op je hoofd. (Foto joop Rommets) Tobbesteken was net als vroeger een populair en spectaculair onderdeel van het Hoorn- der Feest De ingenieus geconstrueerde stellage werd gebouwd door de scouting. (Foto Joop Rommets) belangstellenden. Deze zijn verkrijg baar in de Texelse boekwinkels. Volksspelen Na de lunch - soep en broodjes - stortte jong en oud zich massaal op de in teamverband beoefende volks spelen, die werden gehouden op een glooiend stuk land tussen de tuin- wallen achter het dorpshuis, eigen dom van Jan Veeger. Ze hadden een hoog ludiek gehalte en liepen uiteen van het op een omgekeerd dienblad op het hoofd vervoeren van bekers water tot het in een emmer shuttelen van gebrande pinda's. Dat de orga nisatie niet voor één gat te vangen was. bleek toen bij het klunen tussen strobalen al na één spelletje de meeste 'schaatsen' waren gesneu veld. Na snel overleg moesten de deelnemers op het zelfde parcours in estafetteverband een emmer over brengen. Daarbij werden zulke snelle tijden genoteerd, dat speaker let de Ruyter uitriep 'Dit is veel leuker. Waarom doen we eigenlijk zo moei lijk?' Onbetwist hoogtepunt was het slot- onderdeel, waarbij deelnemers met een buikschuiver een zo groot moge lijke afstand moesten zien af te leg gen op een met zeepsop ingesmeerd stuk landbouwplastic. Het spel wordt naar verluidt op 't Horntje geregeld gespeeld en dat bleek al snel, want zonder blikken of blozen ontkleedden de bewoners van dit buurtschap zich tot op hun onderbroek, smeerden ze hun hele lijf alvast in met sop en stort ten ze zich na een korte maar felle aanloop met ware doodsverachting op het plastic Johan van der Ster was zó op dreef, dat hij telkens het hele zeil over gleed en tientallen me ters verderop aan de andere kant in het gras plofte. Duidelijk werd trou wens ook dat mannen met een flink postuur in het voordeel waren, want lampen mannen en vrouwen in twee grote cirkels om elkaar heen zagen draaien Wanneer het korps van DEK stopte met blazen en de beide sek sen zich brullend op elkaar stortten, moeten buitenstaanders hebben ge dacht dat ze naar een televisie documentaire zaten te kijken over een primitief dorp dat nog met door de beschaving is beïnvloed. Het zaterdagprogramma werd afgesloten met een feestavond, waarbij de groep Bal na (met Jan Simon Dros, Ben Bakker, Ben Haak en Frits Bonne) de menigte tot in de kleine uurtjes in de feesttent hield. Op zondag restte nog één onderdeel en wederom werd daarbij gretig te ruggegrepen naar het verleden. Net als vroeger werd op het pleintje voor Goënga het tobbesteken beoefend, een variant op ringsteken, waarbij de deelnemer die de sabel niet precies door het oog steekt maar de rand raakt een flinke bak water over zich heen krijgt. Vroeger werd dat spel gespeeld vanaf een door een tractor getrokken wagen, maar de organisa tie kon geen verzekeringsmaat schappij meer vinden die de beoefe naars van dit toch tamelijk onschuldige tijdverdrijf wilde verze keren, vandaar dat er nu werd gesto ken vanaf met eigen spierkracht voortbewogen wagens, tandems, kruiwagens en ander klein materieel. De meesten van de tientallen deelne mers hadden zich daarvoor clownesk verkleed en staken geregeld mis, waardoor ze kleddernat werden en er voor het toegestroomde publiek veel te lachen viel Speaker let de Ruyter besloot het feest met de belofte dat de organisa tie zich binnenkort gaat beraden op het vervolg. 'Misschien over twee jaar weer', zei ze, een hoopgevende me dedeling voor waarschijnlijk het gros van haar dorpsgenoten, die nu al uit zien naar een nieuw Hoornder Feest. Als dank voor hun hulp overhandigden schrijvers Anneke Dljk-Bakker en Maarten 'f Hart (links) Klaas Lap en Annie Bakker de eerste twee exemplaren van het boek 'Huizen en be- woners van historisch Den Hoorn'. (Foto Joop Rommets) WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG De eerste ruilbeurs van het seizoen van de afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging wordt in ver band met de die dag te houden Lionsveiling met gehouden op don derdag 16, maar op donderdag 23 september. Vanaf 20.00 uur zijn ver zamelaars en belangstellenden wel kom in Tusse de Banke op de Groe- In yogacentrum De Hoge Berg wordt vanaf maandag 4 oktober een ascen siecursus gegeven. De cursus be slaat twaalf avonden van 20 00 tot 22.00 uur en bestaat uit oefeningen en meditatie. Voor opgave en inlich tingen: Marianne Haans, tel. 320024 of 06-23270022.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2