ëxel Culinair toont andere gezicht van De Koog Kijken, bieden en veel gezelligheid 5 storisch kerkhof vierde Koger monument .TEXELSE COURANT- Grote diversiteit op Lionsveiling Opnieuw dolfijnen Agenda's Jachthondenproef DINSDAG 14 SEPTEMBER 2004 erbekken en fijnproevers kwamen aan hun trekken in de isstraat, die dit weekend tijdens Texel Culinair was omge- rd tot een groot restaurant. 21 culinaire bedrijven gaven acte recense op Texel Culinair en dat zijn er veel, zelfs in verge- g met het jaarlijkse Preuvenement in Maastricht, waar zich vijftien zaken zich presenteren. Koks hadden zich dagen- uitgesloofd om zich van hun beste kant te laten zien. strot een nieuw evenement, dus Iraaiboek was er niet. Maar dat :k aan ervaring werd deels ge- lenseerd door de hulp van Koos er Ploeg die als organisator van ure evenementen elders in het j|n sporen heeft verdiend. Des- ïks had de organisatie veel voe- de aarde en bekende evene- 'oorzitter Dirk Koning bij de ng vrijdagavond diezelfde mid dag om 15.00 uur nog in angst te hebben gezeten 'dat het nooit op tijd zou lukken allemaal'. Maar het kwam allemaal in orde en de schoonheids foutjes waarvoor hij zich vooraf ver ontschuldigde gingen aan de meeste bezoekers voorbij. Ijstaart De openingsstunt werd verzorgd door Jan Wolter Timmerman van res- ilie Van Kralmgen smult in de stand van De Taveerne van een schaaltje 'Land en Wonfes/nos van Eetcafé Sjans schept voor wethouder Annie Hin een portie zomer- es op. taurant La Tiënda, binnen de orgam satie coördinator gerechten, die een ijstaart (omelette Syberiènne) van bovenmenselijke omvang had bereid De specialiteitenkok was 24 uur in de weer geweest om met onder meer 300 liter vanilleroomijs, 12 vierkante meter cake en 300 liter eiwit een meterslange ijstaart te maken Nadat de kaarsjes waren aangestoken, ver dween de ijstaart meteen weer in de vriezer van Jaap Boon van Texgro, om met de afsluiting van het festival zondagavond weer tevoorschijn te komen. Bezoekers konden voor één Kögertje (€1,30) een portie kopen, de opbrengst was bestemd voor het Tesselhuus. Tot veler teleurstelling bleef het uitgerekend zondagavond rustig, met als gevolg dat de ijstaart maar voor een klein deel soldaat werd gemaakt en de inkomsten voor het Tesselhuus beperkt bleven. Desondanks keken organisatie en bezoekers met tevredenheid terug op het evenement waarop velen zich tegoed deden aan de miniatuur gerechten die onder de noemer 'Proeven op sien Texels' werden ge serveerd. Eregast Nauta prees de restaurants dat ze zoveel Texelse producten in hun gerechten hadden verwerkt en sprak van een 'culinaire mijlpaal, die de Texelse identiteit ver sterkt'. Land en Zee Voor wie niet voor de toespraken kwam, maar gewoon lekker wilde eten was er volop keuze. 'Heerlijk', likte de familie Van Kralingen z'n vin gers af in de stand van restaurant bistro De Taveerne. Op de schoteltjes van vader, moeder en dochter een gerecht onder de naam Land en Zee, met Texelse lamsragout in een bedje van gamba en taugé, besprenkeld met Texelse duindoorndressing. Daar naast cherrytomaatjes gegratineerd met Texelse oude kaas.' Het was één van de drie gerechten die de Ta veerne serveerde In de stand ernaast van Hotel Greenside en Hotel De Lindeboom serveerden koks Jan van Heerwaarden en Kim Blom Wadden zeegarnalen in pesto, gildestokbrood van Bakkerij Timmer met lamsham van Slagerij Goënga en Texelse aard beien van de 'Reuzenaardbei'. In de stand heerste een gezellige drukte en de gerechten, die voor twee Köger- tjes aan de man werden gebracht, lie ten zich lekker weghappen. 'Voor ons is dit een mooie gelegenheid om te laten zien wat we in huis hebben', Jan van Heerwaarden en Kim Blom van Hotel Greenside en Hotel De Lindeboom serveren aan enkele gasten garnalen in pesto. vertelde Heino Huizing van De Linde boom. Verderop liet wethouder Annie Hin zich door Daniël Montesinos van Eetcafé Sjans verrassen op Sjans Zomerkonmkjes, bestaande uit dun gesneden flensjes met Texelse aard beien en Donatussalade De verslag gever kreeg spontaan een Ezelinnen- melkcocktail aangeboden, die even bijzonder als smakelijk was. Kwaliteit Het is maar een greep uit de vele stand van restaurants, die samen 57 verschillende gerechten hadden be reid. Ze vonden gretig aftrek bij de bezoekers die van stand naar stand trokken, onderwijl een kijkje nemend bij de verschillende straatartiesten die door de organisatie waren opge trommeld. Niet alleen het eten was van eigen bodem, ook de levende muziek, in de hoedanigheid van Wim Beerling en Jaap Dros die zaterdag en zondag de sfeer opluisterden. Dat er meer bezoekers kwamen dan me nig ondernemer had ingeschat, bleek bijvoorbeeld in de kraam van restau rant Noordzee, die voor het festival duizend porties huisgemaakte appel taart van Texelse appels had klaarge zet en in de loop van het evenement alweer nieuwe moest bakken. Crois- santerie Brasserie L'Avenir was zater dagavond al door de voorraad kaas puntjes van vers gebakken stokbrood en ging naar verluidt 's nachts aan de slag om aan de vraag te voldoen. In een enkel geval vonden bezoekers dat de drie Kógertjes die voor be paalde gerechten werden gerekend niet in verhouding stonden tot de kwaliteit, in de meeste gevallen was men goed te spreken over het gebo- dene. Jury De gerechten werden kritisch beoor deeld door een jury, die onder meer bestond uit SBS6-kok Léon Ribbens, voormalig horecagastvrouw Dolly de Wit en Bart J. Robbens, een liefheb ber die 's zomers al 57 jaar op het eiland vertoeft. Laatstgenoemde toonde zich buitengewoon enthou siast. 'De Dorpsstraat was voor mij een uitgaansgebied waar ik al jaren niet meer kwam. Dat geldt ook voor heel veel anderen. Maar nu zag ik een publiek dat iets heel anders vraagt dan alleen cafés en disco's De Koog heeft zich op geheel nieuwe wijze gepresenteerd. Ondernemers heb ben ontzettend hun best gedaan om er iets authentieks en origineels van te maken. Dat heeft gewerkt: Mensen zijn blij verrast dat ook dit De Koog is.' Over de uitslag was de jury. die culinaire verwennerij Bij Jef en restau rant Het Binnenhof als winnaar aan wees, unaniem. 'De gerechten waren origineel en uitmuntend bereid. Koks die weten waar het evenwicht ligt tus sen verfijning en overdrijving. Van Jef hadden we het wel een beetje ver wacht, maar Het Binnenhof was voor ons een aangename verrassing.' Robbens toonde zich wel wat teleur gesteld dat een aantal gerenom meerde restaurants uit met name Den Burg verstek had laten gaan. In hoeverre het festival financieel uit kan, was zondagavond nog met he lemaal te zeggen. Tijdens het nood weer van zaterdag op zondag werd een aantal kramen, die de uitgaans nacht van zaterdag op zondag zon der schade hadden doorstaan, door de storm vernield. Na spoedoverleg over het al dan niet voorzetten van het festijn, werden in serres alterna tieve stands ingericht, waarna het evenement wat later dan gepland zondag alsnog van start kon gaan. Maar ook doordat de verwachte drukte 's avonds uit bleef, bleef de zondag financieel achter. Tekst en foto's Gerard Timmerman hervormde kerk, het huisje ;t en De Kaap heeft De Koog cieel een vierde monument, neente verleende die status it oude Koger kerkhof, op het i van vakantiepark De Vogel- Enig overblijfsel is de graf van de kastelein van het ïdsche Huis en zijn vrouw, lag, op Open Monumenten- inthulde wethouder Corrie een informatiepaneel. afheuvel temidden van de vakantiehuizen is vrijwel het overblijfsel van wat ooit men. later Coeghe, het huidige )g is geweest in 1415 kregen Dners toestemming er een ei- pel te bouwen, die onder toe- :ond van de rooms- katholieke e kapel groeide uit tot een pa- terk, die rag is te zien op een lit circa 1550, waarop ook het kerkhof is te zien. De kerk lussen het kerkhof en de hui- amerstraat. Dat de kastelein Eierlandsche Huis Hendrick die in de zeventiende eeuw baas was over de polder d, in De Koog begraven ligt, is vreemd. De Koog was name- meest nabijgelegen dorp voor lelem, die daar ter kerke ging. nog overblijfselen van de kerk grond zitten vertelde Gelein e Jansen, die een bijzondere interesse heeft voor de geschiedenis van de kerk en zich had ingespannen voor het behoud van het kerkhof. Door met een stok diep in de grond te prik ken, stuitte hij onder meer op stuk ken lei, die volgens hem van het oude kerkje afkomstig moeten zijn. Rond de grafsteen is met medewerking van aannemer Tatenhove en de Vereni ging van Eigenaren van De Vogel- mient plaveisel aangelegd en een fraai hek geplaatst, die het monu mentale van de plek benadrukken. Een eerbetoon aan de mensen die hier ooit hebben geleefd en zijn be graven. vertelde Jansen. Behalve in woners van De Koog en omstreken, werden er ook zeelui begraven op het kerkhof dat in 1829 verviel. Jaren la ter werd het kerkhof nog één keer gebruikt, toen een schip bij De Koog verging en de 43 bemanningsleden er in een massagraf werden begraven. In het oog springend is ook een grote klomp Bentheimer zandsteen, een restant van de kerk die ooit in De Westen heeft gestaan. Omdat de laatste pastoor van het verdwenen dorp op die plek in De Koog is begra ven, werd het stuk steen daar ge plaatst. Dat de steen bijzonder is. blijkt ook uit de inkepingen op de steen. Spreker tijdens de ceremonie was ook Willem Kikkert, die een door hem zelf gemaakt gedicht voordroeg over dit opmerkelijke stukje geschie denis. Het gedicht is er een uit een bundel van Kikkert, die over enige tijd verschijnt. Wie het kerkhofje wii bezoeken, kan onder meer via de Kamerstraat en de Plevierstraat het terrein op. Beheer der Pieter Thijssen sprak de hoop uit dat de het monument in een wandel route langs historische plekjes in De Koog wordt opgenomen. Frits Agter, voorzitter van de dorpscommissie van De Koog, greep de gelegenheid aan om te pleiten voor een nieuw kerkhof in de omgeving. 'Want De Koog heeft als enige dorp op Texel geen eigen kerkhof en dat is toch een heel gemis.' Een bewoner van de Plevierstraat vond het jammer dat tij dens de toespraken onvermeld was gebleven dat het aan omwonenden te danken is dat de grafheuvel nog be staat. In 1985 tekenden zij met suc ces bezwaar aan tegen plannen van ontwikkelaar Aegon om op die plek vakantiewoningen te bouwen. De onthulling was één van de activi teiten op de Open Monumentendag, waarop velen een kijkje namen op Texelse monumenten die die dag werden opengesteld voor publiek. Grote publiekstrekkers waren de vuurtoren en de molen van Het Noor den, maar ook voor andere monu menten bestond ruime belangstel ling. Binnen korte tijd is opnieuw een groep van tientallen witsnuitdol- fijnen gezien bij Texel. De dieren, die langs de Noord-Hollandse kust zwommen, trokken deze keer niet de Waddenzee in, maar bleven een tijdje in het Schulpengat hangen. De dolfijnen werden donderdag waargenomen door zo'n dertig we tenschappers van Alterra en het NIOZ die zich met telescopen op de dijk hadden gepositioneerd, nadat zij waren getipt over de komst van de dolfijnen. 'Om half tien werden ze r^ouder Corrie Heijne op het Koger kerkhof een informatiepaneel heeft onthuld, serveert cateraar Ruud van Heerwaarden p 9'aas/e Juttertje. (Foto Gerard Timmormon) waargenomen bij de Hondsbossche Zeewering en daarna gingen ze ver der via Petten en Huisduinen', vertelt Mardik Leopold van Alterra. Tegen tien voor twaalf werden wij gebeld dat ze onze kant uitkwamen, waarna we een rondje door het gebouw hebben gemaakt om te waarschuwen dat er dolfijnen aankwamen.' Het aantal dieren werd geschat op ongeveer veertig. Kees Camphuijsen stelde later aan de hand van foto's vast dat het om een groep witsnuit- dolfijnen ging. Op donderdag 12 au gustus werd ook al een grote groep witsnuitdolfijnen waargenomen, die toen zelfs de Waddenzee opging. De dolfijnen van afgelopen donderdag begonnen volgens Leopold kris kras door elkaar te zwemmen, nadat ze in het Schulpengat waren beland, maar ze gingen met de Waddenzee op. Leopold vermoedt dat de dieren, die normaal op open zee leven, aan het zoetere water in het zeegat tussen Den Helder en de Razende Bol kon den proeven dat ze met helemaal goed zaten. De dieren werden later waargenomen bij paal 15. Volgens Leopold zijn ze waarschijnlijk via het Schulpengat weer de zee op gegaan en hebben ze geen rondje om de Razende Bol gemaakt. Het is nog onduidelijk of de toene mende aanwezigheid van groepen dolfijnen een goed of een minder goed teken is. 'Er zijn wel tekenen dat er van alles mis is op de Noordzee. Veel zeevogels hebben geen voedsel kunnen vinden en die hebben het zelfde dieet als dolfijnen. Je ziet nu ook buitruggen en vinvissen deze kant opkomen, dus er zit beweging in het systeem en er zijn tekenen dat ze in het in het noorden van de Noordzee nou met zo geweldig heb ben. Het kan ook dat ze gebied hier geschikt vinden om te leven, maar tot nu toe is het toch bij korte bezoekjes gebleven.' Een vouwwagen, twee fruitauto maten, een fraaie motorfiets, (an tieke) meubels, een tafelbiljart en nog veel meer spullen gaan don derdag- en vrijdagavond onder de hamer tijdens de Lionsveiling die in de schuur van RAB aan de Vlam- kast in Oudeschild wordt gehou den. Tot nu toe staan 530 kavels in de loods klaar voor verkoop Een enorme diversiteit aan spullen, van auto's tot langspeelplaten en van houtkachels tot opvallend veel schil derijen van Ad Blok van der Velden. Geen rommel, allemaal bruikbare spullen die afgelopen zaterdag door de eigenaars zijn ingebracht. In veel gevallen verbonden die een ophoud- prijs aan het artikel, een minimum bedrag waarvoor het weg mag. Hoe hoog dat bedrag is, weten alleen de verkoper en de organisatie. Wat ver der opvalt, is het bescheiden aantal van 20 fietsen dat is ingebracht. 'Dat zijn er wel eens 80 geweest', vertelt veilingmeester Benno Bakker van de organiserende Lions Texel, die de veiling al tientallen jaren organiseert. Tussen de tweewielers een ligfiets. maar ook een solex. Het aanbod omvat verder fraai antiek, Delfts blauwe wandborden, paraplu's en zelfs een rollator, die volgens de ei genaar nog weinig is gebruikt. Er bestaat geen twijfel over dat voor al die spullen liefhebbers bestaan, maar of die hoog genoeg bieden dat het kavel voor minimaal de ophoudprijs weg gaat, is afwachten. Mocht dat niet lukken, dan kan staande de vei ling via bemiddeling van makelaar Paul Kuip alsnog een transactie tus sen koper en verkoper tot stand ko men. Wie de spullen tevoren wil be kijken, wat kan op donderdag en vrijdag vanaf 17.00 uur, hoeft niet meer naar Oudeschild. Op de website van de Lions (www.lions texel.nl) staat van elk artikel een foto. waarbij de volledige catalogus kan worden bekeken. Maar afmijnen gaat met per computer, daarvoor moeten de kopers toch echt naar Oudeschild komen. Want de Lions hebben de gezelligheid hoog in het vaandel, net als de trouwe bezoekers voor wie de kijk- en koopavonden een jaarlijks uitje zijn. Bakker: 'Ze hoeven er ook met voor thuis te blijven, voor een leuk prijsje kun je hier warm eten.' De Texel Culinair, het Hoornder Feest, Open Monumentendag, het wandelrondje om het ei land en het Texels Kampioen schap Visroken. Texelaars die afgelopen weekend alle evene menten op het eiland wilden meemaken, hadden er bijna een dagtaak aan, doordat de activiteiten allemaal samenvie len. Het was waarschijnlijk een sa menloop van omstandigheden, maar voor zowel organisaties als bezoekers was het soms jammer dat alles tegelijk was. Het eiland kende enige tijd een lange ter mijnagenda waarop de Welzijns- stichting bijhield wanneer welke evenementen stonden gepland, zodat overlap zoveel mogelijk kon worden voorkomen. Hoewel die agenda al een tijdje stilligt, kunnen organisaties van tevoren via internet Texelse agenda's raadplegen. De WV heeft op haar website (www.texel.net) een agenda voor de lange termijn, de gemeente (www.texel.nl) be schikt over een evenementen kalender en op de website van de Texelse Courant (www.texelse courant.nl) kan eveneens worden vooruitgeblikt. Volgens een woordvoerder van de gemeente staan in de eve nementenkalender van de ge meente alleen de activiteiten waarvoor de gemeente een ver gunning heeft afgegeven en wor den in de andere agenda's soms ook al evenementen aangekon digd. waarvoor nog een vergun ning moet worden verleend. Vol gens hem wordt er van ge meentezijde ingegrepen als er zoveel staat gepland dat de openbare orde in het geding kan komen. 'Eerder dit jaar zou een aantal toernooien en een rock-'n- rollweekend precies samenval len. Daar hebben we toen voor overleg met de organisaties ge had om het wat meer te spreiden, maar dat komt niet vaak voor.' Nabij boerderij Dorpzicht aan de Stengweg bij De Cocksdorp wordt zondag door Jachthondenproef Texel in samenwerking met de KNJV een jachthondenproef gehouden. De 45 deelnemers komen uit het hele land en moeten diverse proeven van be kwaamheid afleggen. Zo wordt er gestreden in de categorieën afleg gen. apporteren, slepen en dirigeren. De beste honden van de dag leggen nog extra proeven af. De wedstrijden beginnen om 9.00 uur en duren tot 16.00 uur. opbrengst van de horeca-activiteiten gaat, evenals de winst op de goede ren, in zijn geheel naar goede doelen. Volgens traditie gaat eenderde van de opbrengst naar het Tesselhuus, een derde wordt besteed aan andere goede doelen op Texel en het overige gaat naar projecten elders in de we reld. Omdat een zo hoog mogelijke prijs per kavel ook een hoge provisie (10 procent) oplevert, wordt er se rieus geveild. Bakker 'We gaan ach ter die tafel geen grapjes zitten ma ken De veiling begint donderdag en vrij dag om 19.30 uur. Op de eerste avond gaan naar verwachting 200 kavels onder de hamer. Voor wie geen computer heeft of wie niet in de gelegenheid is om de spullen tevoren te bekijken, hangt er een groot scherm waarop een foto van het be treffende kavel wordt getoond. Bak ker zou de veiling vrijdagnacht het liefst afsluiten met een de veiling van een aandeel van Teso of Exploitatie Maatschappij De Krim. 'We hebben ons flink ingespannen om potentiële verkopers te bewegen hun aandeel via de Lionsveiling weg te doen. want de geschiedenis heeft geleerd dat dat altijd een goeie prijs oplevert. We hebben nog niemand kunnen vinden, maar het is nog geen donderdag... Veilingmeester Benno Bakker van de Lions bij een tafelbiljart, één van de kavels op de Lionsveiling die donderdag en vrijdag wordt gehouden. (Foto Gentrd Timmermsn)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5