Reddingsdemonstratie hoogtepunt viering lustrum strandwachten Gebroeders Drijver heroveren titel kampioenschap visroken 'Je bent vrij om te zien wat je er zelf in ontdekt' Tegenvallende remise De Koog k .TEXELSE COURANT' Illegale schuu mag worden verplaatst ■V - Groot verlies J G-voetballerD lif jaa De Doormars Bridgeclub Zanggroep I hervat repetil DINSDAG 14 SEPTEMBER 2004 Gadegeslagen door een aantal geïnteresseerden inspecteert Wilco Dnjverzijn ponen. Hij won de aanmoedigingsprijs. Vorig jaar moesten ze de titel laten aan Robert Schultze en Ron Buijs- man, maar deze keer was het goud weer voor Pieter en Mare Drijver en werden zij voor de vierde keer uit verkoren tot de beste visrokers van Texel. Dat gebeurde tijdens het Texels Kampioenschap Visroken dat zaterdag in het centrum van Oosterend werd gehouden. Twaalf visrokers, meer dan in de vo- nge edities, schreven zich in voor het lustrumkampioenschap dat weder om werd georganiseerd door Arjan Trap van eetcafé De Kroonprins Be zoekers konden zich door hun neus naar de juiste locatie laten leiden, want de geur van gerookte vis was al bij de entree van het dorp goed te ruiken. De deelnemers startten om tien uur met het roken van poon, die zijzelf moesten meebrengen. Twaalf rokers en evenzoveel technieken, want geen rookvat was hetzelfde en ook de bereidingswijze verschilde. Eén ding hadden de rokers gemeen; hun geheim gaven zij niet prijs. Op de vraag wat nu het grote geheim is van een goed gerookt visje, volgden ont wijkende antwoorden. 'De mix waar mee je stookt, bepaalt de smaak', verklapt Ruud Daalder. Samen met broer Richard is hij een van de rokers die ieder jaar aan het kampioenschap deelneemt. 'Wij stoken met een mix van vuren- en eikenhout, op de ouderwetse manier net zoals onze vader dat vroeger ook deed. Verder is het zaak dat je goed op de tempe ratuur let. Als die de hoog is, barst de vis open.' En dat zou flink wat pun ten kosten in de beoordeling, zo laat organisator Arjan Trap weten. De achtkoppige jury, die ieder iaar van samenstelling verandert, beoordeelt de gerookte vis op uiterlijk, smaak en op het feit hoe deze is schoonge maakt. De vis mag niet zijn open gebarsten, met te zout zijn of te nat en uiteraard geen ingewanden meer bevatten. 'Daarnaast wordt gelet op de netheid van werken. Je werkt wel met een consumptieproduct, dus kun je als roker natuurlijk niet met een roestig sleetje werken', aldus Trap. Gronderig De jury had er een zware dobber aan. 'De kwaliteit wisselt nog al', liet een van hen zich ontvallen. Onderling waren de juryleden het ook niet altijd eens. Dat het moeilijk was bleek ook uit de einduitslag. De verschillen wa ren zeer gering, 'leder jaar komt het dichter bij elkaar. Ze letten op elkaar en zien in het juryrapport waar op gelet wordt', licht Trap toe. Derooks- els van de gebroeders Drijver kwam met zeer geringe voorsprong als beste uit de ton. Zij wonnen de eer ste drie edities en moesten vorig jaar met het brons genoegen nemen. 'Daar heb ik wel een verklaring voor, hoor', zo liet Mare Drijver, vissers van de TX33, zich ontvallen. 'Vorig jaar hadden we vis die van gronderige bodem kwam en dat proef je dus.' De broers, waarvan Pieter op de TX32 vaart, roken met een houten kist op het rookvat. 'Een jutezak vind ik niks. Nu blijft de rook er lekker in en moet die er echt door de kieren wor den uitgeperst. Dat is goed.' Grote verrassing was debutant Piet Beu- ving. Hij eindigde op de tweede plaats. Diverse andere rokers hadden hem al als kanshebber getipt, maar zelf wilde Beuving daar tijdens de wedstrijd niks van horen. 'Ik rook pas voor de tweede keer ponen, dus ik reken nergens op', aldus de deelne mer die opzien baarde met zijn bij zondere visrokerijtje. De rookoven, Van kunst had hij niet veel ver stand, maar ook hier wist hij wel een paar cijfers te vinden waar hij mee uit de voeten kon. Met een kwinkslag opende raadslid Frans Visman vrijdagmiddag in gemeen telijke expositieruimte Tusse de Banke in Den Burg de nieuwe groepstentoonstelling van negen tien beroepsmatige Texelse kun stenaars. Visman had in de gauwigheid uitge rekend dat zeven van de negentien kunstenaars uit Den Burg kwamen en van de overige twaalf maar liefst zes uit Oosterend. En als geboren Oost- erender kon Visman het met laten even de bijdrage van het dorp aan de nieuwe expositie te benadrukken De kunstenaars waren vrij om te bepa len wat ze zouden ophangen. De ge meentelijke adviescommissie Kunst en Cultuurbeleid had opnieuw geen specifiek thema aan de groepsten toonstelling gehangen. De kunste naars hadden wel het verzoek gekre gen met recent werk te komen. Het leidde tot een tentoonstelling met elk voor wat wils en de nodige diver siteit. Door Dogger hing een vierluik op waarop met watervaste inkt ver gezichten zijn afgebeeld. De inspira tie deed ze op in een bootje op de Waddenzee 'In een boot op het wa ter heb je veel meer gevoel voor de horizon.' Op het eerste gezicht is de horizon echter niet te herkennen. 'Je weet met meteen wat je ziet, waar door je vrij bent om te zien wat je er zelf in ontdekt.' Jaapkees Drijver staat voor het eerst met een sculp tuur op de tentoonstelling. Daarnaast toont hij zwartwitfoto's van Cor Witte op boerderii de Nes en Ewald Witte en Rienk van der Star die op boerde rij Het Noorden aan het werk zijn. 'Dat zijn foto's uit een serie die ik aan het maken ben over boeren in Ooster end. Ik ben dat aan het vastleggen omdat er zoveel veranderingen gaande zijn en veel boeren er mo menteel mee stoppen.' Tussen de diverse werken op de eer ste verdieping nemen de werken van Jan Jacob Waverijn een opvallende plaats in. Hij exposeert twee geome trische werken met cirkels en lijnen spel. Waverijn maakte dit |aar ook het programmaboekje waarin van de meeste kunstenaars een korte be schrijving staat. Leny van 't Noord- endekon zich met vinden in de wijze waarop de kunstcommissie de wer ken bij elkaar had gehangen en be sloot meteen na de opening haar twee aquarellen op de bovenste ver diepingen te ruilen met werken van Gerd Jan Roos die een verdieping lager hingen. De naambordjes wer- Een spectaculaire demonstratie op de Waddenzee met mede werking van de KNRM en de Marine Luchtvaartdienst was za terdag het hoogtepunt van de viering van het 20-jarig bestaan van de Texelse Reddings Brigade (TRB). Het feest bestond verder uit een fiets/puzzeltocht van 35 kilometer, een barbecue op een boerenerf en een gezellige voortzetting tot in de kleine uurtjes in het voor deze gelegenheid afgehuurde SamSam in De Koog. die hij ooit van Piet van der Star over nam, was voorzien van een heus toetsenbord. Toeschouwers die om uitleg vroegen, vertelde Beuving bloedserieus dat hij daarmee de smaak kon instellen, zodat die gega randeerd goed was. 'Allemaal onzin natuurlijk, maar je moet er wat van maken', grinnikt hij. Het brons was voor de gebroeders Richard en Ruud Daalder. Wilco Drijver kreeg de aanmoedigingsprijs. Vissersvrouwen Even als voorgaande jaren werd de gerookte vis verkocht. Liefhebbers hadden er enige wachttijd voor over om een zak gerookte poon of sliptong te bemachtigen. Publiek dat aan de geur genoeg had, kon genieten van een optreden van het shantykoor 't Kraayenest, dat voor veel sfeer zorgde. De opbrengst van de vis- verkoop wordt besteed aan een nieuw beeld in het dorp. 'We zijn ooit begonnen om geld in te zamelen voor een beeld van beurzende vissers. Dat staat er nu, maar eigenlijk is het ver haal daarmee niet af. Als die vissers op zee zijn, zijn het de vrouwen die hier de boel draaiende houden dus moet er ook nog een beeld bij van de vissersvrouwen.' Daar wordt nu voor gespaard. Met de opbrengst van dit kampioenschap, zo'n negenhonderd euro, is de helft inmiddels bij elkaar. Kunstenares Anna de Visser, die ook het 'mannenbeeld' maakte, heeft in middels al opdracht gekregen voor een beeld van twee vissersvrouwen. 'We gaan nog een paar jaar door en dan hebben we voldoende geld bij elkaar.' Tekst en foto's Louise van der Sluis Zo'n 85 brigadeleden uit alle delen van het land waren er op af gekomen, in spannende afwachting van het zorgvuldig geheim gehouden pro gramma. Bij aankomst in Den Helder gingen zij niet met de veerboot naar Texel, maar werden - voorzien van een lunchpakket in een oranje jubileumrugzak - naar de Poseidon van de Helderse zeeverkenners ge dirigeerd. Met dit voormalige bin nenvaartschip uit 1918 werd koers gezet naar de rede van Texel ter hoogte van 't Horntje, waar de Hel derse reddingboot Dorus Rijkers langszij kwam, gevolgd door de rub berboot Zalm van de wipperploeg van De Koog en de onlangs aange schafte Douarie patrouille- en red dingboot van de bngade zelf, met aan boord Hans Coot, Martin Kok en San- der Zumbrink. Spektakel Met dit materieel werden mooie staaltjes van snelheid en wend baarheid getoond. Voor de druk fo tograferende en filmende feestgang ers viel veel te genieten. De straffe wind veroorzaakte een flinke golfslag, die de snel varende rubberboten de mogelijkheid bood om fraaie spron gen te maken. Vooral de Zalm, met aan boord Joost Albers, Kees Bakker en Sidny van Zon, kreeg gejuich en applaus, telkens als de boot los kwam van het water. De bemanning van de Dorus Rijkers liet onder meer zien hoe een drenkeling met behulp van een net uit zee wordt opgevist. Als voorlopig blijk van dank werden de nodige flessen Juffertje aan boord van de demonstrerende boten ge bracht. Tot ieders verrassing verscheen op een gegeven moment een Lynx-heli kopter van de Koninklijke Marine boven de varende feestgangers. Tij dens de diverse capriolen werden de vliegeigenschappen getoond en werd gedemonstreerd hoe drenkelin gen uit zee worden opgepikt. Daar bij worden afhankelijk van de om standigheden verschillende metho des toegepast. Iemand kan 'gewoon' aan een haak uit het water worden gehaald, maar als de betrokkene ziek of gewond is kan hij ook op een (onzmkbare) brancard worden ge legd en aan boord worden gehaald. Een andere mogelijkheid is berging met een soort schepnet, dat astro- nautennet wordt genoemd omdat het is ontwikkeld om in het water neerge komen ruimtevaarders op te pikken. Connecties De show met de helikopter duurde ongeveer een half uur en zou onmo gelijk zijn geweest als het feestcomité er de rekening van had gekregen. De demonstratie kon echter worden in gepast in het demonstratie-, oefen en promotieprogramma waarvoor een budget beschikbaar is en was verder te danken aan 'connecties'. Enkele mensen van de TRB zijn werk zaam op het marinevliegkamp De Kooij. De welwillendheid is ook inge geven door het feit dat redding brigade. reddingmaatschappij en marineluchtvaartdienst in tijd van nood samenwerken en daarbij elk hun specifieke mogelijkheden inbren gen. In dat kader houden de redding- brigade (bedoeld voor hulpverlening vlakbij het strand) en de KNRM (voor hulp verder op het water) regelmatig gezamenlijke oefeningen. Als het nodig is. wordt via het kustwacht- centrum van Den Helder de search and rescue-helikopter van De Kooy ingeschakeld. Begeleid door de reddingboten liep de Poseidon de haven van Oude- schild binnen, waar rijwielen klaar stonden voor de aansluitende fiets tocht over het eiland. Tijdens 3e rit, die uit drie trajecten bestond, moes ten met betrekking tot een serie fo to's van min of meer bekende objec ten langs de route vragen worden beantwoord. De tocht eindigde op het erf van de familie Plaatsman aan de Kadijksweg, waar met een eve nementenvergunning van de ge meente een uitgebreide barbecue van cateraar Ruud Boom klaar stond. Stiehl Entertainment had gezorgd voor tenten en een luchtkussen met 'stier', waarmee men zijn rodeotalent kon beproeven. Met bussen werden de feestgangers naar De Koog ge bracht voor een swingende slotfase van de viering. Brigadelid Judith Kruijs (die samen met Martin Kok, Peter Goes, Sander Zumbrink, Hans en Angelique Coot en Eefje Hendriks met de organisa tie was belast) kijkt met voldoening op het lustrum terug. 'Een paar jaar geleden zijn we al met de voorberei dingen begonnen. We wilden geen gewoon feestje, maar iets avon tuurlijks met onverwachte dingen. Dat is aardig gelukt, mede dank zij het goede weer. Als het zaterdag had gewaaid en geregend zoals de vol gende dag weet ik niet wat ervan te rechtgekomen was. De sfeer was perfect, iedereen was enthousiast en het is heel goed geweest voor de onderlinge band'. den niet verhangen, maar dat zouden bezoekers volgens haar wel in de gaten hebben. De groepstentoon stelling duurt tot en met maandag 27 september. Ze is op maandagen ge opend van 10.00 tot 13.30 uur en de rest van de week van 13.30 tot 16.30 uur. De andere kunstenaars die mee doen zijn Jacobien Kuipers, Henk Noorlander, Marian Smit, Anna de Visser, Ellen de Vries, Joost van der Hoek, Ricky Jansen, Mien van As, Cobie Bremer, Klarina Combé, Marja Dros, Nesrin During, Ton van Hilten en Wouter Weerman. Weerman, Dros en Kuipers maken hun debuut tussen de beroepsmatige kunstenaars rij E De schuur bij het pand deRlmai straat 103 mag worden ges ehc en worden teruggebouwd i Iels achterste deel van het ert, door de tuin ruimer en zo wordt. Dat heeft Jan Kikkert Koog te horen gekregen vai w. Kikkert is van plan hett ie* kopen, maar vreesde voor p men bij het verplaatsen v schuur omdat deze mogeli gaal is gebouwd. Na de euforie van de eerste wed strijd, waarin overtuigend van WSW werd gewonnen, volgde zon dag een deceptie voor De Koog tegen het veel zwakkere Schellink hout. De selectie van trainer Hans van der Park was weliswaar danig verzwakt, ook de Kogers zelf wil den dat niet opvoeren als excuus voor het tegenvallend resultaat, een gelijkspel (1-1). Deelnemers van de groepstentoonstelling luisteren in Tusse de Banke naar de openingstoespraak van Frans Visman. Er ontbraken vier spelers in Schellink hout, waaronder ook keeper Jeroen Meedendorp, die echter uitstekend werd vervangen door veldspeler Peter Koorn. In de eerste helft speelde de wedstrijd zich vooral af op het middenveld. Schellinkhout was niet bij machte om het doelman Koorn echt moeilijk te maken en bij De Koog liet vooral de afwerking te wensen over. Er waren goede kansen voor Pirn Siebinga en Maurice de Groot, maar eenmaal binnen het strafschopgebied gekomen, ontbrak het aan kracht om de doelman te verrassen. Mede hierdoor stond het bij rust nog steeds 0-0. In de tweede helft speelde De Koog aanmerkelijk beter en ging de bal ook sneller rond. Na een kwartier kregen de gasten een tegenvaller te verwer ken, toen een schijnbaar zuiver doel punt door de scheidsrechter werd af gekeurd. De keeper van Schellink hout trachtte een hoge voorzet van Roelf Siebinga te onderscheppen, maar liet de bal los, waarop de at tente Jord Hilstra beheerst scoorde. Tot ieders verrassing oordeelde de scheidsrechter dat de keeper was gehinderd, reden om de treffer te annuleren. Zelfs de spelers van Schellinkhout begrepen er mets van. Kort hierna had Marcel Boone pech, toen de keeper van Schellinkhout de bal tot over de middenlijn schoot en de geroutineerde Koger de bal ineens vanaf eigen helft retourneerde. Ge dragen door de harde wind ging de bal over de keeper heen, om vervol- pjn en 2 op naai lit D prijk Dat laatste werd door de ger in v bevestigd. Er is geen bouw» zou ning voor afgegeven, maar en I Fr opgetreden en de schuur sta we zo lang dat het onbehoorlijk b de zou zijn om dat alsnog te dos setji Het college vindt het wenselijk schuur wordt verplaatst, omda openheid van de achtererven De Ruyterstraat ten goede ko 'd huidige situatie wordt nega! T' vonden. De schuur mag een vlakte hebben van maximaal#aar kante meter als het nieuwe, if9'nt geldende bestemmingsplan toegepast. Met een artikel 19- dure wordt op het nieuwe pla uit gelopen. Kikkert wil de scb voeren in een stijl die vissersdorp past: witte mu|aar groene topgevels. '/ok snvi s 2 '00 dele •n. I oor n|W Ze kwamen nog wel op ng sprong, maar daarna haddei voetballers van Texel'94 I meer in te brengen. AanJ pende band scorend bouw uit Bovenkarspel op eigenl gestaag aan een enorme oJ ning: 9-1. Voor beide teams was de de eerste van het seizoen, zi moeilijk was voorspellingen Texel'94 werd gevormd harde kern, die al jaren mee: ploeg had eén nieuwkomei jarige verdediger Simon Kr: voor de zomerstop nog in nioren speelde. Chris Zijm lichamelijk ongemak een gi van het afgelopen seizoei maar stond nu weer op aanvoerdersband zat om di Martijn Verbeeke. De Texeli den de beschikking over twi spelers. Texel'94 kende een uitstek; Al na vijf minuten zette Pai goed voor op collega-spi Brouwer, die de bal knap I chl keeper in het doel schoot, was KGB echter wakker en Texelaars een stormvloed varfcg len op zich afkomen. Een gingsfout betekende 1-1 en ter werd het 2-1 voor de tl», dankzij een fraai afstandscl twintig meter. Door een fout Bakker werd het 3-1 en maakte KGB nog voor rust en 5-1 In de tweede helft gingen de ren rustig door met scoren er nog vier doelpunten, waai 1 werd. Aanvoerder Verbe de pech de achtste treffer doel te schieten. Ondanks nederlaag waren coach K! den Berg en zijn spelers meti den. Zaterdag gaan ze volte moed naar Roda, dat in wedstrijd ook tegen een m opliep. erst Stbi ite jdei ltd. mi Vanaf de Poseidon volgen de strandbewakers de verrichtingen van reddingboten en helikopter. iroto Ham da Graai) gens rakelings over het verlaten doel te stuiteren. Tien minuten later kwam De Koog eindelijk op de verdiende voorsprong. Robert Bakker bediende invaller Wouter Kuip met een diepte pass, waarna deze de opkomende Maurice de Groot op maat aan speelde. De Groot nam de bal op de slof, waardoor de keeper kansloos was: 0-1. Even later kreeg Schellinkhout een goede kans op de gelijkmaker, maar de kopbal ging rakelings naast. Vijf minuten voor tijd sloeg het noodlot toch nog toe voor De Koog. Uit een hoekschop werd de bal hoog voor het doel geplaatst, waarbij een spe ler van Schellinkhout deze tot zijn ei gen verbazing via zijn hoofd in het doel zag verdwijnen: 1-1. In de res terende minuten was De Koog niet meer bij machte de verdiende zege te pakken. Zondag speelt De Koog thuis tegen Twisk. Klaverjasclub De Doormars uit Oude- schild begint het nieuwe seizoen vrij dag 17 september met een open drive, waarbij iedereen welkom is. ,Voor nieuwkomers is deelname gra tis. De competitie gaat een week la ter van start. Er wordt gespeeld met een losse maat, wat wil zeggen dat steeds wordt geloot met wie men de volgende partij speelt. Medio novem ber staat een drive voor het goede doel op het programma, de eerste competitiehelft wordt afgesloten met een kerstdrive. Vaste clublokaal van De Doormars is dorpshuis 't Skiltje. Een week eerder dan gepli dat verenigingslokaal De wegens onderhoud gesloti de zomercompetitie van bi Alert afgelopen woensdag Vanaf woensdag 22 septeml weer voor de reguliere ci gespeeld. De bridgers steeds om 19.45 uur. Bovei zorgen Frida Timmer en Anj de herfstmaanden een cui beginners. Deze gaat dinsi vember van start. Opgave lijk via tel. 329601318705 ol Geïnteresseerden zijn altijd om de sfeer te proeven. narr wer tteS De zanggroep van de His ie a Vereniging hervat op 20 se? jzer de repetities. Om uiteenlop «kk denen is het ledental de laat 64 wat geslonken, vandaar dal stellenden worden uitgenoc blijvend een kijkje te nemen. &rtje elke veertien dagen op 'op avond gerepeteerd in De la f naast de hervormde kerk ore Burg. Het repertoire omvat die niet of nauwelijks in 9 de bundels voorkomen en' ebb tekstdichter noch componist 2j( zijn. De liederen, die word* ^eid den onder begeleiding van cordeon, dateren uit de late eeuwen tot circa 1900. Voor aanmeldingen en in» Willem Kikkert, tel. 319296- (Foto Jeroen van Hattum) laat nigi lub aC laa leus 9eh «ee itee 5 va

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6