A ESmets Cjrocn TwarL- Jexeh in het hart-, onvenant waarborgt kwaliteit veerdienst 'Texel nog niet rijp voor flash mobwegatsiumng èso stelt klantenpanel in OZB stijgt volgend jaar iet meer dan trendmatig Abrupt einde bedrijf Schagen na verbod kokkelvisserij Texelse Media Bericht 15 september 1887 - nr. 11912 Qnder de pomp illege ziet af van extra verhoging Schaderegeling voor ganzen Kanjerprojecten a Gereformeerd Strandnota Familie haalt uit in advertentie Gammaspin was een bananenspin TEXELS E'^COU KANT Woonkrant fEXELSE VRIJDAG 17 SEPTEMBER 2004 COURANT rschijnt dinsdag en vrijdag mroerend Zaakbelasting gaat »nd jaar hoogstwaarschijnlijk meer dan trendmatig omhoog, emeester en wethouders zien m de twee procent extra ver- ng die ze hadden willen door- en voor de financiering van de erprojecten. 'Het college heeft jn van de raad gevolgd en er tgeen extra OZB-verhoging', s wethouder Corry Heijne (fi- ;iën). college blijft de boventrend- ge verhoging wel als troef ach- ehand houden in de deze week esenteerde begroting voor 2005. iet aan het college ligt. zou de de komende vier jaar lang twee ■ent extra omhoog gaan. Dat ■t in het dekkingsplan voor de k f rprojecten en er wordt ook een Ui pleidooi voor gehouden. 'Vier ■twee procent komt neer op een - belastingverhoging van zeven- suro per gemiddelde eigen wo- en een kwart daarvan voor een woning over de totale periode', It het college in de begroting. 'Dit neer op een extra last van on er €4,25 per jaar. Dit mag gezien len als een minimale financiële age van de burgers in een aan- tëlangrijke huisvestingsonder- die voor de toekomst worden aliseerd.' ?ns wethouder Heijne is het ech- an de raad om te bepalen of het >f niet nodig is de OZB extra te >gen voor de kanjerprojecten, tiepartijen Texels Belang, WD DA stelden tijdens de raads- idering in juli heel nadrukkelijk Ie OZB in 2005 niet meer dan Imatig met 2,25 procent mag in. Heijne benadrukt dat de raad amende jaren jaarlijks opnieuw bepalen of een boventrend- je verhoging wel of niet nodig is, t er gefaseerd kan worden ge- Het college lijkt daarmee ge- te geven aan een verzoek van liepartij WD die een jaar geleden :egenzin samen met de opposi- rtijen toch voor een boventrend- je verhoging van 1 procent in stemde. De liberalen gaven tijdens de begrotingsraad hun stelt een onafhankelijk klan anel in, dat bestaat uit drie le en advies uitbrengt aan een in tellen Commissie Bootdien waarin ook de gemeente zit- krijgt. Eén lid van het panel igenwoordigt de Texelse be ng, één de recreanten en één ledrijfsleven. Deze en andere en staan in een conceptversie Ren convenant tussen Teso, de eente en het ministerie van eer en Waterstaat. iog te ondertekenen convenant doeld om een periode van ten te vier jaar te overbruggen tot er vettelijke regeling is voor het ver wan een concessie, waartoe het op grond van Europese richtlij- 'erplicht is. Zo'n concessie heeft geldigheidsduur van 15 |aar. In convenant gaat minister Karla van Verkeer en Waterstaat de ichting aan zich ervoor in te ft weenteoverbelastmg (redactie® texelsecourant.nl) Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg steun onder de voorwaarde dat ze zich jaarlijks over de noodzaak van extra verhogingen zouden kunnen uitlaten. Het college had het liefst gezien dat de verhoging voor vier in eén keer was vastgesteld. Extra De extra OZB-verhoging van 1 pro cent heeft dit jaar een bedrag van €17 569,- opgeleverd. Vier keer twee procent zou in totaal €136.357,- moeten opleveren. De gemeente heeft dat geld nu nog met nodig voor de kanjerprojecten, maar Heijne sluit niet dat dat over een paar jaar anders kan zijn Volgens de huidige stand van zaken heeft de gemeente jaarlijks €1.531.084 nodig om de jaarlijks de investeringen in alle kanjerprojecten te kunnen betalen. Met behulp van het vorig jaar opgestelde dekkings plan moet jaarlijks in totaal €1.918.831 worden vrijgemaakt voor alle kanjerprojecten. Het vrijge maakte geld dat nog met wordt be steed, gaat in het Fonds Kanjer projecten en wordt later aange sproken als dat nodig is. Volgens het college zit er momenteel €5.737.660.- in dat fonds. De her inrichting van de Groeneplaats is vooralsnog als open post (pro memo rie) opgenomen in de begroting van de kanjerprojecten, omdat het nog niet bekend is welke kosten met dat project gepaard gaan. De bedragen in het dekkingsplan zijn iets hoger dan een jaar geleden. Toen werd er over een jaarlijks benodigd bedrag van €1,4 miljoen gesproken en zou er jaarlijks €1,8 miljoen wor den vrijgemaakt. De bedragen zijn wat hoger geworden, omdat een aan vullend krediet van €900.000,- voor onderwijskundige aanpassingen op de OSG afgelopen jaar aan het kostenoverzicht van de kanjer projecten is toegevoegd. Dat geld is nodig om met name het Voorberei dend Middelbaar Beroepsonderwijs op de OSG na de verbouwing aan trekkelijk te laten zijn voor de Texelse jeugd. Ook de jaarlijkse garantstelling van €54.000,- aan agrarische natuur- vereniging De Lieuw is opgenomen in het kostenplaatje De TX63 van de familie Schagen in actie in het Schuitengat nabij Terschelling in 2002. Een uitspraak van de Raad van State heeft deze week abrupt een einde gemaakt aan het bedrijf, omdat er niet meer op kokkels mag worden gevist. ,Foto Jook Naulêl 'We zouden deze week gaan vis sen, de boot lag al in Lauwersoog, totdat we dinsdag een telefoontje kregen. Het was afgelopen.' Een uitspraak van de Raad van State maakte deze week abrupt een einde aan het bedrijf van de fami lie Schagen. Kokkelvisserij is per direct niet meer toegestaan op de Waddenzee. 'Het is een ramp, een complete ramp', zegt Willem Anton Schagen, 'het voelt alsof een stuk van je leven wordt afgenomen.' De Raad van State heeft de Producentenorga nisatie Kokkelvisserij verboden nog langer uit te varen, omdat het opvis sen van kokkels 'significante nega tieve effecten' op de bodem heeft. Het kabinet bepaalde deze zomer dat kokkelvisserij vanaf 2005 verboden zou zijn, maar dit najaar zouden de kokkelbedrijven van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit nog een ontheffing krijgen om achtduizend ton kokkelvlees te vissen. De Raad van State zette daar acuut een streep doorheen Het hoogste rechtscollege in Den Haag haakte in op een recente uitspraak van het Europese Hof van Justitie dat kokkelvissers alleen een vergunning zouden mogen krijgen als ze kunnen aantonen dat er geen schade wordt toegebracht. Het Europese Hof ba seerde zich daarvoor op de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. 'En on dertussen ligt het om de oost smoor- dik van de kokkels en in het westelijk deel liggen er ook hartstikke veel', aldus Schagen. Volgens berekenin gen ligt er momenteel 46 000 ton kokkelvlees in de Waddenzee, waar van de kokkelvissers achtduizend ton hadden willen opvissen De Texelse familie heeft tientallen ja ren op kokkels gevist. Dirk Schagen heeft het werk 26 jaar gedaan en zijn zoons Willem Anton en Albert waren sinds 1987 en 1990 eveneens actief op de TX63 en de TX53. Er leefden vier gezinnen van de opbrengsten. Schagen: 'Je denkt dat je toekomst vast ligt en de kinderen van mijn broer en mij hadden later ook op kokkels kunnen vissen en dat is nu allemaal ineens weg.' Hoewel alleen in het najaar wordt gevist, was de familie het hele jaar met het bedrijf bezig. Buiten het visseizoen om werden de kokkels regelmatig bezocht en ge monsterd om vervolgens samen met het Nederlands Instituut voor Visse rij Onderzoek een visplan op te stel len Op basis daarvan werden door de Producentenorganisatie de ont heffingen bij LNV aangevraagd. Het steekt de familie vooral dat natuurbeschermingsorganisaties en instituten als het NIOZ herhaaldelijk tegen de kokkelvisserij in het verweer zijn geweest Volgens Schagen ge beurde dat op onjuiste gronden. 'Als wij het verkeerd zouden hebben ge daan en zij het allemaal juist hadden, hadden we vrede kunnen hebben met de beslissing, maar met wat er nu is gebeurd kun je nooit vrede heb ben. We hebben een blackbox aan boord waarop je kunt zien hoeveel uren je vist. Daarop is berekend dat er gemiddeld 250 visuren per schip zijn gemaakt. Dat betekent dat je per schip tien dagen vist. Brengt dat de natuur nu zoveel schade toe?' Vol gens Schagen is het verbod het ge volg van een politiek spel. 'Het is al lemaal omdat die gaswinning door moet gaan.' Hij vindt het ook verbazingwekkend dat de Wadden vereniging eveneens tegen de kokkelvisserij in het verweer is ge weest, maar zich passief opstelt bij de boortoren die het Franse Total een paar weken geleden op de Zuidwal bij Vlieland heeft gezet om de laatste resten gas in dat veld weg te halen. 'Tegen ons lopen ze te trappen en daar zijn ze dan niet tegen.' Wat er met de boten moet gebeuren, is vooralsnog een vraagteken voor de familie Schagen. 'Ze zijn net alle twee bij Texdok in het dok geweest. We hebben veel onkosten gemaakt en die moeten toch worden gecompen seerd.' De Producentenorganisatie schat dat zo'n tweehonderd kokkel vissers zonder werk zijn gekomen. Indirect zijn negenhonderd tot dui zend arbeidsplaatsen door het ver bod in het geding gekomen. De toe komst is op het moment eveneens een groot vraagteken voor de familie Schagen. 'Zeg het maar wat we nu moeten doen. De garnalenvisserij misschien, maar wat voor gevolgen heeft de uitspraak van de Raad van State voor het vissen op garnalen of harders? Ik denk dat er straks geen enkele economische activiteit op het wad meer mogelijk is. Zelfs geen wadlopen, want alles brengt schade toe. Die natuurbeschermers hebben al gezegd dat ze elke vorm van vis serij tegen het licht gaan houden en ik wil met nog een keer meemaken wat we nu meemaken.' spannen dat de eerste concessie aan Teso wordt verleend. Of Teso die krijgt is niet zeker, maar wel waar schijnlijk omdat de concessiehouder zich moet houden aan de in het convenant gemaakte afspraken over onder meer vaartijden- en frequentie en tarieven. Dat betekent dat een concurrent zich er moeilijk tussen kan wringen. 'Een andere veerdienst moet zich minimaal houden aan de huidige dienstregeling en moet bij voorbeeld ook onze schepen overne men', vertelt directeur Rob Wortel, die het convenant een verbetering van de juridische positie van Teso noemt. Waar de gemeente nooit zeggen schap heeft gehad over het interne beleid van de rederij (zoals de dienst regeling, de kwaliteit en de prijs stelling), kan dat na de ondertekening van het convenant veranderen. Aan vankelijk berichtte het Texelse college de minister dat Texel het met nodig en zelfs met gewenst vindt mee te praten over het interne beleid van Teso. Volgens b en w heeft Teso het karakter heeft van een 'democratisch aangestuurde gebruikersorganisatie', die goed in staat is zelf besluiten te nemen Democratisch Maar in het convenant dat de ge meente ter ondertekening kreeg, is met deze wens geen rekening gehou den. Onder punt 9.1 van de overeen komst staat dat er een Commissie Bootdiensten wordt ingesteld, die bestaat uit vertegenwoordigers van het ministerie, Teso en de gemeente. Deze commissie komt ten minste één keer per jaar bijeen, waarbij alle par tijen wensen kunnen inbrengen, bij voorbeeld over de dienstregeling, de kwaliteit, investeringen of andere onderwerpen die te maken hebben met de veerverbinding. Dat het col- Lees verder pagina 5 Meer dan een handvol deelnemers trok de flash mob op de Stenenplaats gisteravond niet. Buiten de organisa toren dan, twintigers met uiteenlo pende beroepen die drie dagen op. het eiland waren om een cursus communicatiekunde te volgen. De dertien mannen en vrouwen tellende groep had de opdracht gekregen iets te organiseren en daarbij speciale aandacht te schenken aan de tot standkoming van het groepsproces. waaronder het brainstormen en de organisatie. De groep had gekozen voor een flash mob, een ludiek feno meen dat eerder de aandacht trok in steden als New York, Londen en Amsterdam. Idee er achter is dat deelnemers, gemobiliseerd via het internet, afzonderlek naar een drukke plek komen om temidden van het nietsvermoedende publiek op een afgesproken tijdstip als uit het mets en met z'n allen iets te ondernemen. Na een paar minuten stopt iedereen en verdwijnt weer in de massa. De eerste flash mob in Nederland voltrok zich dit |aar voor een grote super markt in Amsterdam. De deelnemers - er waren er enkele tientallen - haal den daarbij allemaal tegelijkertijd een fototoestel tevoorschijn om als paparazzi het stomverbaasde winke lende publiek te belagen De organi satoren op Texel hadden met behulp van scholieren flyers verspreid, met de oproep om half acht op de Stenenplaats te zijn, na het eerste fluitsignaal een hoed te vouwen van een krant, deze op te zetten en te zwaaien 'naar aanwezige camera ploegen'. Na een tweede fluitsignaal moesten de deelnemers de papieren hoed neerleggen bij 'de grote boom' en de Stenenplaats verlaten. Onop gemerkt verliep Texels eerste flash mob niet, want al ruim voor half acht probeerden de duidelijk herkenbare, in oranje shirts gestoken, organisato ren voorbijgangers te verleiden mee te doen. Als extra service hadden ze oude kranten meegenomen om er Lees verder pagina 5 De Zaandammerdijk Is van maandag tot en met vrijdag 15 oktober afgeslo ten. Aannemer Daalder voert werk zaamheden uit voor hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier. Verkeer wordt omgeleid via de Schorrenweg en de Muyweg. Omdat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gesigna leerd dat op grote schaal onvrede bestaat over de hoogte van de ver goeding van de schade die wordt toegebracht, willen zij het Fauna fonds van het ministerie van LNV vragen een reële schaderegeling in te stellen voor het gedogen van grauwe ganzen en smienten. De onvrede over de hoogte van de schadevergoeding tast ook het draagvlak aan voor de opvang van overwinterende ganzen. Het ministe rie van LNV heeft alle provincies ver plicht per uiterlijk 1 oktober 80.000 hectare als fourageergebied aan te wijzen. GS overwegen in afwachting van een definitieve regeling circa 5.500 ha op Texel, in Zeevang en in Waterland voor de duur van een jaar aan te wijzen. Dit zijn plaatsen waar traditioneel veel grauwe ganzen, kol- ganzen en smienten fourageren. Met de vraag om een reële schade vergoeding onderschrijven GS de aanbevelingen en conclusies van het onderzoek dat het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) in 2002 heeft uitgevoerd. CLM stelt voor de volledige bedrijfsschade te vergoe den. Losse nummers 0,95 Tot steigers en bouwmaterialen in het veld kwam het de afgelopen jaren in de meeste gevallen nog niet bij de kanjerprojecten. Daar lijkt op korte termijn verandering in te komen. Pagina 5 Het rommelt al enige tijd in de Gere formeerde Gemeente in Oosterend. De naar buiten immer zo gesloten gemeenschap begint barsten te ver tonen. De gemeente is geen ge meente meer in de goede zin van het woord. Wie anders denkt of anders wil, ligt eruit. Het stilzwijgen wordt enkelen te zwaar. Pagina 6 Ook wat betreft strandhuisjes willen b en w de puntjes op de i zetten, zo blijkt uit de concept-strandnota waar over Iedereen binnenkort zijn of haar zegje mag doen. Het college wil uni forme, correct geplaatste huisjes die met groter zijn dan 2,5 x 2,5 x 2,5 meter en die goed onderhouden moeten zijn. Pagina 7 De familie Brügemann heeft een zeer opmerkelijke stap gezet in haar strijd met de gemeente over hun bouw plannen op de Hogeberg. In een paginagrote advertentie die in deze krant staat, zet zij uiteen wat ze de afgelopen jaren met de gemeente heeft beleefd. 'Dit is voor mij de enige manier om de Texelse burger te infor meren over het bestuurlijk mis management van de gemeente Texel', aldus Marian Ran De familie bijt stevig van zich af. De tropische spin die vorige week bij de Gamma is gevonden, was een bananenspin (Heteropoda ve- natoria) en het was een mannetje. Dat is vastgesteld door Peter Koomen van het Fries Natuur museum die het diertje determi neerde. Volgens Sylske Dijksen is het een spin die regelmatig in tropische hui zen voorkomt en daar vaak een goede naam heeft, omdat hij onge dierte opruimt. Het is ook een beestje dat overal inkruipt, waardoor hij waar schijnlijk uiteindelijk op Texel is be land Gammamedewerker René de Haan. die de spin vond, vermoedde dat het dier vorig jaar met een stapel hout uit Maleisië of Brazilië in de ontvangstruimte van de Gamma te recht is gekomen en door de zachte winter heeft kunnen overleven. De Gammaspin, die met gestrekte poten een doorsnede van zo'n twaalf cen timeter had, hield zichzelf in leven met het eten van insecten. Volgens Dijksen is de spin familie van de jachtkrabspinnen en is hij over het algemeen niet giftig. (Advertentie) ijncs zmarL 'Jiirli ia bil bjn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterij, parfumerie GEMEENTE TEXEL BEGROTING 2005 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1