Meeste belastingen stijgen niet meer dan trendmatig "2 Z2Z2M JT Start realisatie nieuwe kanjerprojecten in zicht JCollege presenteert nieuwe begroting 2005 TEXELSE COURANT' Kerkhof ook na 1829 in gebruik' Flash mob Teso Texelaar stapt vaak naar gemeente om wat te melden [IK WIL IN HET KflDEK VfiM HET THEflFT BOEKEN PRET?1 iDPin u rrrdslepenveen stukje voorlezen uit de' jGEHEÊNTEREGROTIMG 2.00?,MET HOOFIXTUK RlOOLRECHlENi DE26 7PL FLINK BORDEN VERHOOGD DOOR HET EEUWIGE GF261K OVER DE19STV9N BDD 69STEN IN DE fcOtfPSTRROT EK DB BRDGf^r DIE Oü£^oL RVêH LOTEc; fWïoON GO^© 17-09- looz/ Paarlen voor de zwijnen Aanpak discussies over Groeneplaats terug naar af Bouwen aan nieuw kantoor woningstichting Jacht vast op Waddenzee Kledingverkoop in Zuid-Eierland De grootste Texelaar 1 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 2004 meeste lokale belastingen stïj- i volgend jaar niet meer dan mdmatig met 2,25 procent. De iristenbelasting, forensenbelas- ig en rioolheffing gaan wel bo- ntrendmatig omhoog. Dat blijkt de begroting voor 2005 die het llege heeft opgesteld. rioolheffing stijgt volgend jaar met procent. De extra inkomsten wor- gebruikt voor de aanleg van uwe riolering in onder meer het itengebied. De forensenbelasting gt volgend jaar met 7 procent bo- i de trendmatige verhoging. De ging is een gevolg van een raads- iluit van een jaar geleden om in 55 de toeristenbelasting met vijf ut extra te verhogen van €0,70 ar€0,77 per persoon per nacht. De ;nge 2 cent is een trendmatige (hoging. De forensenbelasting, die irdt opgelegd aan mensen die met Texel wonen, maar wel meer dan gentig dagen per jaar een gemeu- ierde woning voor zichzelf of hun an op het eiland houden, is gekop- d aan de toeristenbelasting, ithouder Corry Heijne (financiën) ladrukt dat de 5 cent extra vast- lat, omdat de raad daarover vorig heeft besloten in de begrotings- id. De extra verhoging is onderdeel het dekkingsplan voor de finan cing van de kanjerprojecten dat het lege vorig jaar opstelde. In juli be nnen de coalitiepartijen te morre- aan de extra verhoging, omdat er letoenstische sector veel onvrede is. WD en CDA zeiden ronduit en de verhoging te zijn en Texels lang sloot niet uit erop terug te en. gens het plan is €200.000,- uit de nsten- en forensenbelasting be- rnd voor de kanjerprojecten. college verwacht dit jaar .083.700,- op te halen aan toe enbelasting. Volgens burgemees- en wethouders is het terecht om aan toeristen een bijdrage te vra- omdat zij eveneens gebruik ken van de nieuwe voorzieningen omdat ze in het algemeen de ei- J-economie ten goede komen. Andere belastingen die de gemeente heft zijn de baatbelasting, honden belasting. leges, lijkbezorgingsrech- ten. marktgelden, de OZB, parkeer belasting, reinigingsrechten en de parkeerbelasting. Bezuinigen Of er voor 2005 moet worden bezui nigd, kan het college niet zeggen. De gemeente wacht nog op de zogehe ten septembercirculaire van het rijk, waarin staat hoeveel Texel volgend jaar uit het gemeentefonds kan ver wachten Op basis van de mei- circulaire hield het college eerder dit jaar rekening met een korting van €315 000,- op de uitkering die vorig jaar €12.378.318,- bedroeg. Het col lege sluit niet dat er mogelijk nog eens twee ton wordt gekort, omdat de landelijke overheid stevig aan het bezuinigen is. Als de september circulaire binnen is, stuurt het college nog voor de begrotingsbehandeling op 26 oktober een begrotmgsbrief naar de raadsleden waarin de laatste financiële stand van zaken wordt be schreven. Als het nodig is, worden daar eventueel bezuinigingsvoor stellen in opgenomen. Het college heeft dat nu nog niet gedaan, om dat een bezuinigingsronde van €750.000,- die twee jaar geleden werd ingezet achteraf grotendeels met nodig bleek te zijn, maar wel een hoop onrust veroorzaakte Volgens wethouder Heijne hebben de bezui nigingen die toen wel werden door gevoerd mede geleid tot de huidige financiéle situatie van de gemeente Het college heeft wel voorgesteld de verwachtte opbrengst van de exploi tatie van de Nikadel in De Koog van €540.500,- toe te voegen aan de algemene reserves, zodat die niet onder de ondergrens van €1.815.000,- zakt en er eventueel wat klappen kunnen worden opgevan gen. Met €540.500.- erbij, zit er straks bijna twee miljoen euro in de alge mene reserves. Heijne toont zich met superoptimistisch over de financiën, maar is ook met somber gestemd. 'Texel komt er financieel nog goed vanaf in vergelijking met andere ge- tegenstelling tot wat op de za- rdag onthulde plaquette staat, rd het kerkhof in De Koog ook 1829 nog gebruikt om er men- i te begraven. Dat zegt Maarten art uit Den Hoorn, die zich voor bewering baseert op de dag- Bken van dominee Huizinga. arten 't Hart, die sinds hij zich een ir jaar geleden op Texel vestigde jtiek bezighoudt met onderzoek rde lokale geschiedenis, kwam in zinga's dagboeken vijf begrafenis sen tegen die plaatsvonden in de periode tussen 1860 en 1879. De —.eerste was van Gerbrand Dumker, die er op 1 mei 1860 'op' De Koog zijn laatste rustplaats vond. De tweede vermelding is van 18 oktober 1860: 'Begrafenis Jacob Arisz Eelman (Kie vit) op de Mient aan De Koog'. De derde, van 20 juni 1867, betreft de teraardebestelling van ene Jan Leen Opvallend is volgens 't Hart dat Huizinga bij de begrafenis van Pieter de Ridder op 30 juni 1875 de zerk van de in 1681 overleden kastelein van Eierland noemt. 'Dat hij dit doet, be tekent dat er in 1875 al weinig be langrijke zerken gestaan moeten X VERVOLG VAN PAGINA 1 hoed van te maken. Ondanks al inspanningen mislukte de flash b volledig. Weliswaar waren ze geslaagd de lokale media naar Stenenplaats te lokken, de deel- ne was te verwaarlozen, terwijl het verbaasde en nietsvermoe- ide publiek in geen velden of we- ite bekennen was. 'Texel is er nog l rijp voor', schoven de orgamsa- m de schuld van het mislukken van de stunt van zich af, waarna ze een beetje lacherig toegaven zich iet wat te hebben verkeken op de drukte - of liever gezegd het ontbreken er van - op een doordeweekse avond na het seizoen op de Stenenplaats. De vraag van een vrouwelijke voorbij ganger of de organisatoren mis schien nog een flyer voor haar had den, omdat ze het 'onwijs leuk' had gevonden en ter plekke zelf het plan had opgevat een flash mob te orga niseren, maakte daarna nog iets goed. 'Wat leuk. joh, moet je doen! Het is aan de Texelaars zelf om dit initiatief te verbeteren', spoorden ze de vrouw aan. VERVOLG VAN PAGINA 1 toch akkoord gaat met dit punt 8t convenant komt omdat b en w stellen dat Teso weliswaar een Socratisch aangestuurde gebrui- torganisatie is, maar dat de anisatievorm als bedrijf (NV) met waarborgen biedt die de ge- nte, met aan het hoofd een ge en gemeenteraad, wél biedt, On- fts dat er in de statuten van Teso en zijn vastgelegd omtrent de wending van de winst en de acti on die de veerdienst kan ont wen, blijft het volgens de ge- ente een bedrijf dat afhankelijk is economische wetmatigheden even zovele valkuilen als risico's ouden'. Tegen die achtergrond ft het college het bij nader inzien jjewenst en onnodig om structu re verantwoordelijkheid te ont- 6n'. Blijft overeind dat het college aJle vertrouwen heeft in Teso en "iet nodig vindt zich met het in- overleg van de veerdienst te "oeien Dat hoeft ook niet als het ^e haar vertegenwoordiger in de ^missie Bootdiensten instructies ■ft zich afzijdig te houden als het 'ntern beleid van Teso gaat. Het sbedoeling dat dit in een intentie- baring wordt vastgelegd Mocht 'n de toekomst de situatie voor in dat de gemeente zich wél met het interne beleid van de rederij wil bemoeien, bijvoorbeeld als een ander bedrijf de concessie zou krijgen, dan kan de gemeente alsnog haar invloed op de veerdienst aanwenden. Overi gens kunnen gemeente en ministerie via de Commisie Bootdiensten wel wensen inbrengen, maar kan alleen de directie van Teso besluiten nemen over de interne bedrijfsvoering. Wor tel vindt de instelling van de commis sie een goede zaak. 'We zaten toch al vaak om de tafel met de gemeente en het ministerie. Nu krijgt dat een reguliere status.' Klantenpanel Het in te stellen klantenpanel, waarin Texelaars, recreanten en bedrijven zijn vertegenwoordigd, is geen spe cifieke wens van Teso. maar vloeit voort uit andere consessievormen in het openbaar vervoer. 'In feite heeft Teso al een vorm van inspraak, door ons jaarlijks klantenonderzoek, waar bij we ook vragen stellen over de kwaliteit.' Bovendien zijn de meeste aandeelhouders ook gebruikers, die het doen en laten van de veerdienst nauwlettend volgen en tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hun zegje kunnen doen. Toch vindt Wortel het klantenpanel een welkome aanvulling. Het conceptconvenant, waaraan on geveer viereneenhalf jaar is gewerkt, wordt maandag 20 september voor gelegd aan de raadscommissie Grondgebied. hebben.' De vijfde en laatste vermel ding, van 7 juli 1879, betreft 'meid Jantje', die 'ter begrafenis van groot moeder' gaat. In 1879 ging dominee Huizinga met emeritaat en vertrok naar Groningen. 'Dus is het mogelijkdat er na dit tijd stip nog enkele begrafenissen heb ben plaatsgehad', aldus 't Hart. Texelaars stellen zich actief op om de leefbaarheid in hun omgeving te vergroten. Die conclusie trekt de gemeente in het burgerjaarverslag over 2003 waarin de gemeente ver slag doet van de gemeentelijke dienstverlening. Texelaars stapten volgens het burger- jaarverslag vorig jaar 8212 keer naar de gemeentelijke servicebalie om melding te doen over onder meer kapotte verlichting, overlast, ver stopte rioleringen of grof vuil. Het grootste deel van de meldingen had betrekking op grofvuil (3269 keer) en minicontainers (1900). De gemeente zegt het positief te vin den dat er vaak iets wordt gemeld. 'De mensen die bellen voelen zich blijkbaar medeverantwoordelijk voor de woonomgeving.' In vergelijking met 2003 was er een daling waar neembaar Het aantal meldingen over openbare verlichting daalde stevig van 830 in 2002 naar 753 en ook het aantal meldingen over openbaar groen, bermen en sloten daalde zichtbaar Over het openbaar groen ontving de gemeente 568 meldingen tegen 779 in 2002 en bij bermen en sloten daalden ze van 139 naar 95. In totaal daalde het aantal van 8522 naar 8212. Opmerkelijk was ook dat het aantal meldingen over volksfees ten zakte van dertien naar vijf De gemeente laat in het burger jaarverslag weten het vanaf eind dit jaar ook via de gemeentelijke website (www.texel.nl) meldingen kunnen worden gedaan. Ook moet het mo gelijk worden formulieren te down loaden, zodat die met meer bij een balie afgehaald hoeven te worden. Telefonische meldingen kunnen wor den gedaan bij de gemeentelijke servicebalie op tel. 362111 De ge meente maakt een onderscheid tus sen meldingen en klachten. Van het laatste is sprake als mensen zich onheus bejegend voelen, ontevreden zijn over de gemeentelijke dienstver lening of er als geen gehoor is gege ven aan een melding. Klachten wor den behandeld door de gemeen telijke klachtencoördinator en dat geen succes oplevert, wordt de ge meentelijke ombudsfunctionaris in geschakeld meenten. Door beleid uit het verleden is er toch nog ruimte om investerin gen te doen.' Volgens de huidige stand van zaken is er voor 2005 €325.400,- beschikbaar voor nieuwe investeringen. Dat geld is beschik baar door lagere afschrijflasten op andere investeringen. Het merendeel van dat geld staat nu klaar voor in vesteringen in computerapparatuur van de gemeente. Voorlopig In het meerjarenbeeld houdt het col lege op basis van de meicirculaire voorlopig rekening met een tekort van €272.000,- voor 2005. Voor 2006 wordt eveneens een tekort voorzien en in 2007 en 2008 staan er weer overschotten op de begroting. Vraag teken voor het college is nog wat de afschaffing van de gebruikersdeel van woningen op de Onroerend Zaakbelasting financieel voor gevol gen heeft. Het was de bedoeling dat dat volgend jaar zou plaatsvinden, maar minister Gerrit Zalm van Finan ciën heeft de afschaffing nog een jaar uitgesteld. Voor de gemeente Texel betekent de afschaffing waarschijn lijk een financieel voordeel. Gemeen ten worden straks vanuit het rijk ge compenseerd voor de OZB-inkom- sten die ze gaan missen en daarbij is Texel een voordeelgemeente van wege de lage OZB-tarieven. 'Maar de grote steden krijgen straks veel min der, dus die zullen waarschijnlijk in Den Haag nog stevig gaan lobbyen.' Samen met de begroting heeft de gemeente opnieuw een boekje sa mengesteld met de Begroting In Een Oogopslag dat vandaag huis aan huis wordt verspreid. Daarin wordt in der tien afzonderlijke programma's aan dacht besteed aan de prioriteiten die de gemeenteraad eerder dit jaar heeft opgesteld en welke kosten en inkom sten daarmee zijn gemoeid. De frac ties van de politieke partiien laten van zich horen en er is een nieuwe begrotingspuzzel, waarvan de eerste prijs een tandemsprong is. Op papier bestaan ze al jaren, ze zijn veelbesproken, maar tot stei gers en bouwmaterialen in het veld kwam het de afgelopen jaren in de meeste gevallen nog niet bij de kanjerprojecten. Daar lijkt op korte termijn verandering in te komen. In haar begroting voor 2005 gaat het college er in een voorlopige planning vanuit dat volgend jaar zowel de ge zamenlijke hulpverlenmgspost aan de Pontweg als het nieuwe maquette gebouw in Oudeschild kunnen wor den gerealiseerd. Voor de hulpver- leningspost zetten eerder dit jaar de gemeenteraad (verantwoordelijk voor de brandweer) en de politie het licht op groen. De raad stelde wel nadruk kelijk dat het nieuwe gebouw de ge meente jaarlijks niet meer dan €214.000,- aan investeringslasten mag kosten. Er wordt momenteel gezocht naar een extern bureau dat verder de kar moet trekken. Dat werk is tot nu toe door de gemeente ge daan, maar die wil dat overdragen zodat ze zich meer als één van de partners in het project kan opstellen. De raad moet nog een besluit nemen over de definitieve kredietverstrek king voor het project. Voor het maquettegebouw, waarvoor onder leiding van de Grontmij recent door diverse partijen is gediscussi eerd, heeft de raad vorig jaar tijdens de begrotingsvergadering een be drag van €1,2 miljoen (jaarlast van €79.754,-) gereserveerd. Met behulp van dat geld en een brochure die de Grontmij gaat opstellen, moeten an dere investeerders worden warm ge maakt mee te doen aan het project om de maquette van de Rede van Texel een passende huisvesting te geven. Op 30 september wordt er een informatieavond gehouden in het dorp, waarbij met de bevolking van Oudeschild wordt gesproken over de ideeén die zijn voortgekomen uit de bijeenkomsten van de Grontmij. Het college verwacht dat de verbouw van de OSG in 2006 wordt gereali seerd, dat in 2009 het nieuwe raad huis op het voormalige Texelveld klaar is en dat in 2010 de herinrichting van de Groeneplaats moet zijn vol tooid. Voor zowel de OSG als het raadhuis zijn externe bureaus aange trokken om de projecten te begelei den. Daarnaast verrichten beide or ganisaties intern ook veel voorbe reidend werk. Voor het nieuwe raad huis is in de begroting een jaarlijkse financieringslast van €642.387,- op genomen voor de totale kosten van €13.000 000,-. Voor de verbouw van de OSG wordt momenteel rekening gehouden met een jaarlijkse last van €429.241,- voor de verbouw (nu ge raamd op totaal €5.049.892,-) en €76.500,- voor onderwijskundige aanpassingen (totaal €900.000,-). Het college verwacht de gemeente raad in 2005 een definitieve krediet aanvraag voor de verbouw te kunnen voorleggen. De raad, die de verbouw van de OSG de hoogste prioriteit heeft gegeven, stelde eerder dat er in totaal €7,2 miljoen aan de verbouw mag worden besteed. Voor de ver bouw van de Muziek- en Dansschool is een jaarlast van €35.202,- uitge trokken In totaal is er €450.000,- De werkzaamheden die bureau BRO uit Amsterdam had willen ver richten om de discussies over de herinrichting van de Groeneplaats te begeleiden, zijn aan de zijlijn ge parkeerd. Het college gaat zich eerst opnieuw buigen over de wijze waarop de discussies over de her inrichting het beste kunnen wor den gevoerd. Volgens een woordvoerder van de gemeente is er momenteel een time out in het project. Het college beraadt zich op aandringen van de raad op nieuw op de aanpak van het project. De raad heeft nadrukkelijk gesteld dat er veel nadruk op communicatie bij de herinrichting moet komen te lig gen, zodat Texelaars niet opnieuw het gevoel krijgen dat ze te weinig inspraakmogelijkheden hebben ge had zoals bij het nieuwe raadhuis. Ambtelijk worden nieuwe plannen voorbereid voor de aanpak van de discussies. Wanneer de discussies kunnen beginnen, is nog volstrekt onduidelijk. De gemeente gaf eerder dit jaar de voorkeur aan BRO die met een offerte nodig om d' Ouwe Ulo in goede staat te brengen voor de MDT. Kanjer projecten die inmiddels zijn gereali seerd zijn de eerste fase van de her inrichting van de haven van Oude schild, de aanleg van het fietspad langs de Westerweg en de nieuw bouw van de buitendienst van Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat. van €50.0000,- als goedkoopste van drie adviesbureaus uit de bus was gekomen. BRO had de hennrichtmg op een stedebouwkundige wijze wil len benaderen met elf bijeenkomsten. Het college had daarvoor met een klankbordgroep van geïnteresseerde burgers en een stuurgroep van frac tievoorzitters willen werken, die stapsgewijs ideeën zouden ontwik kelen. Het was in de oorspronkelijke plannen ook de bedoeling geweest toeristen te betrekken bij onderzoe ken naar de Groeneplaats. 'Zij doen tachtig procent van de inkopen in het centrum, dus dan wil je ook wel uit zoeken hoeveel geld zij van plan zijn uit te geven', aldus een woordvoer der. Redders van de Zalm hebben gister morgen assistentie verleend bij het vlot trekken van een jacht dat woensdagavond ten zuiden van ge bied de Bollen op de Waddenzee op een zandbank was gelopen. Toen het twaalf meter lange zeiljacht met acht personen aan boord op eigen kracht niet loskwam, werd de KNRM te hulp gevraagd. Ter plaatste maakte de Dorus Rijkers uit Den Helder een ver binding met het jacht, waarna het scheepje vrij snel vlot was. De be manning, die van Den Oever op weg was naar Oudeschild, besloot daarop door te varen naar IJmuiden. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt zaterdag 25 september van 9.00 tot 12.00 uur de jaarlijkse ver koop van tweedehands kinderkleding en speelgoed gehouden. Normaal houden ze zich bezig met de huisvesting van anderen, maar de komende maanden is de Stichting Wonen Texel (SWT) ook even voor zichzelf bezig. Het voormalige ar beidsbureau aan de Thijsselaan in Den Burg wordt verbouwd tot het nieuwe kantoor van de SWT. Volgens opzichter Arie de Ligt is het bedoe ling dat de nieuwe ruimte voor de kerst bouwkundig wordt opgeleverd en dat het personeel eind januari zijn intrek kan nemen als het pand is in gericht. Het huidige kantoor aan de Wilhel- minalaan begint te klein te worden voor de SWT, waar elf mensen wer ken. Bij het voormalige arbeidsbu reau wordt een deel bijgebouwd en er komt een nieuwe verdieping bo venop. Het vernieuwde pand wordt 5,70 meter hoog. Een verdieping er bij op het huidige pand stuitte eerder op bezwaren van de gemeente In het nieuwe kantoor komt onder meer een nieuwe woonwinkel waar mensen al lerlei informatie over wonen kunnen krijgen. Ook de woonservice komt op de begane grond. Hoofdaannemer van het werk is NAK uit Den Helder. IBS/Oele doet de elektra en het wa ter, CVI de klimaatbeheersing en TCA de computerinstallatie. Westerlaken verzette het grondwerk en het met selwerk is in handen van VoorRuyt. De SWT hoopt eind januari te verhuizen naar haar nieuwe onderkomen aan de Thijsselaan (Foto Joroon van Hattum) De komencfe weken publiceert de Texelse Courant wekelijks en kele namen die zijn genoemd voor de verkiezing van de groot ste Texelaar. De inzendtermijn voor nieuwe namen sluit op 12 oktober In deze (eerste) ronde mag iedereen maximaal tien mensen nomineren. De criteria zijn ruim en meer gevoelsmatig: alle personen uit heden en verle den komen in aanmerking, geno mineerden hoeven niet per se van Texelse afkomst te zijn. Op het eiland gewoond hebben, bij het eiland betrokken geweest zijn, is voldoende. Nieuwe namen, maar ook com mentaar op reeds genoemde personen, kunnen worden inge leverd bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 362620. fax 323000, of e-mail redactie® texelsecourant.nl. Deze week werden onder meer genoemd: Adnaan (dokter) Wagemaker (een van de oprichters van Teso); Gijs Oskam (initiatiefnemer van di verse culturele activiteiten); prof. Cees de Jager (sterrenkundige, kenner van de Texelse historie); Reinier Bakels (kunstschilder); Floris Dekker ('visionair' uit Het Noorden); Jan H Moojen (bouw de het eerste badhotel).

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5