Landschap Hoge Berg verpest: Zeven jaar plannen maken resulteert in renovatie Breed draag vlak voor pla Als het aan de gemeente Texel ligt, wordt de Hoge Berg binnenkort ontsierd door grote schuren. Dit is het trieste resultaat van zeven jaar strijd om een boerderijwoning aan het Skillepaadje te mogen bouwen, volgens een ontwerp dat recht doet aan het mooiste stukje Texel. 'En zo wordt Texel steeds lelijker!' A Qpr* Meer bestuur lijke blunders Advertentie GEMEENTE TEXEL VERKIEST LELIJK! SCHUREN BOVEN KLASSIEKE STOLfl Plan 5 klassieke stolp versie 1 (275 m2) (zie grote foto boven) Op verzoek van belangenorgani saties en omwonenden is als aller laatste poging een plan ingediend voor een klassieke stolpboerderij, die zelfs de goedkeuring heeft van de gemeenteraad. Wethouder Eelman wilde, blijkbaar om de gemeenteraad te behagen, een 'inspanningsverplichting'aangaan, zonder garantie op resultaat. Dat resultaat bleef dan ook uit. De gemeente vond het plan netjes, maar te grootschalig en wil geen medewerking verlenen. Het argu ment: de stolp voldoet niet aan de regels van het bouwbesluit. Een kleine stolp is bij wethouder Eel man wel bespreekbaar. Daarbij wil ze zelfs een schapenboet 'cadeau' doen als compensatie voor het verlies aan ruimte. De voorwaarde dat deze boet uitsluitend als garage mag worden gebruikt, valt daar moeilijk mee te rijmen! Plan 6 klassieke stolp versie 2 (210 m2) Aangeslagen en zwaar teleur gesteld door alle tegenwerking, dient de architect in september 2003 op eigen initiatief een aan gepast ontwerp in voor een kleine stolpboerderij. Dit plan voldoet aan de wooneisen van de wet houder, de inrichtingseisen van de ambtenaren, de welstandeisen en de eisen van het bouwbesluit. Daarbij is ook een schapenboet in het plan verwerkt. De gemeente heeft dit plan tot op heden niet in behandeling genomen. Het is voor mij het zoveelste bewijs dat de ge meente lak heeft aan het behoud van de landschappelijke waarde van de Hoge Berg en duidelijk kiest voor de bouw van schuren. Tijdens de jarenlange behande ling van diverse bouwaanvragen, stuitte ik (Marian Ran) op amb telijke wanprestaties, onnodige, geld verslindende procedures en falend beleid. Deze advertentie pagina is voor mij de enige mo gelijkheid om u als Texelse burger te informeren over het bestuurlijk mismanagement van de gemeen te Texel. Visie gemeente Toen ik in 1997 het bedrijf van de familie Swaerts op de Hoge Berg overnam, werd ik eigenaar van een woonhuis met vervallen agra rische schuren. De verwachting was dat de gemeente graag wilde meewerken aan plannen voor een boerderijwoning. De historische waarde van het gebied is im mers niet gebaat bij handhaving van lelijke schuren. Dacht ik. De gemeente heeft echter een totaal andere visie.Tot in de rechtbank en zelfs bij de Raad van State verdedigde zij haar standpunt om alle schuren te renoveren volgens - zo bleek later - zelfbedachte Texelse regelgeving. Ambtelijke arrogantie Inmiddels zijn we 7 jaar en vele (bouw)plannen verder, en ben ik verbaasd en verontwaardigd over de vele ambtelijke onwil en ar rogantie waarmee ik continu werd geconfronteerd. Het gemeente bestuur heeft blijkbaar niet de wil of de bestuurlijke daadkracht om daartegen op te treden. Het werd 'normaal'dat brieven en plannen niet werden beantwoord, zoek raakten of simpelweg niet werden behandeld. De bouwplannen voor een in het landschap passende, klassieke stolp zijn daarmee stel selmatig gedwarsboomd. Een paar voorbeelden van de ambtelijke werkwijze: plannen verwerpen op basis van niet rechtsgeldende Texelse wetgeving; zeven jaar van gedachten wisse len over het verplaatsen van een bouwblok met enkele meters; driejaar wachten op een'para pluregeling'voor kantoorruimte in huis, terwijl de gemeente vanaf het begin deze regeling wilde gaan uitsluiten voor het Hoge Berg-gebied; onzinnige en tijdrovende proce dures opstarten op kosten van de gemeenschap. Historische waarde Aan de hand van de onderstaande illustraties kunt u zien dat ik er al les aan heb gedaan om de bebou wing op de Hoge Berg in ere te herstellen. Natuurlijk was de inzet ook om een mooie woonplek te creëren. Het zal u duidelijk zijn dat het landschap en de historische waarde mij zeer aan het hart gaan. Het is voor Texel te betreuren dat dit gemeentebestuur die gevoe lens niet deelt. Op deze wijze rest mij alleen nog de wens van de gemeente Texel uit te voeren: de Hoge Berg ontsieren met grote, lelijke schuren en afscheid nemen van deze plek. I WERKGROEP LANDSCHAPS] TEXEL "Graag laten wij u weten dat wij instemmen met dit plan."... "Wijh dat op korte termijn een besluit* genomen dat iedereen tevreden! stellen: u, omdat u in een prachtig huis te wonen; landschapszorg, omdat we ons ten voor een gaaf Texels landsc' de gemeente, omdat zij daarbij haar verantwoordelijkheid voor behoud van de historische waa van het eiland erkent." (bron: brief WLT, 13-8-2002) STAATSBOSBEHEER "Door de ligging is deze bouwloa uitermate kwetsbaar.""In zijn ai: meenheid kan ik melden dat naa mening de door u ontwikkelde bc df tekening goed past in het landsd 'a (bron: brief directeur SBB 20-8-2002 TIEN VOOR TEXEL "Uw verzoek om de opstallen te v» vangen door nieuwbouw, zoals te is op de tekeningen, kunnen wij maar toejuichen. Het Hoge Berg gebied kan er alleen maar op voo gaan door de bouw van deze na» Texels voorbeeld te bouwen stolp (bron: brief TvT28-7-2002) TEXELS BELANG "Wij zijn van mening dat de huid! bebouwing niet passend is voord j Hoge Berg. Wij kunnen ons vinder uw plannen om tot een beter inp: rP: bare bebouwing te komen." (bron: brief TB 16-7-2002) GROEN LINKS "Als u zich genoodzaakt voelt om foeilijke schuren te bouwen (datü ;b volste recht), dan moet u dat doer kJi zal u zelfs verdedigen als iemandi zou tegenhouden."... "Misschien! B&W iets meer'normale medevvei moeten toepassen" (bron: brief GL 18-2-2002) D66, CDA, VVD D66 heeft geen mening. Het CDA staat blind achter het bel van de eigen wethouder: schuren bouwen dus. De liberale gedachte de WD wordt op Texel niet verteg woordigd. -re 5 PARTIJ VD ARBEID "Ik denk dat niemand kan ontkefl A dat het een schitterend boerderij! en perfect zou passen in het land schap." (bron: e-mail Eric Hercules 14-6-20 Waddenwoning (120 m2) Plannen van aannemer Visser om een 'waddenwoning'te introduceren op Texel, vervaardigd van ecologische materialen, halen het niet. De bezichtiging van een dergelijke woning in Friesland leverde aanvankelijk positieve geluiden op bij de delegatie ambtenaren. Achteraf blijkt er toch onvoldoende ambtelijke medewerking. Ondanks de vele ecologische voordelen, mag er - overigens op heel Texel - géén waddenwoning wor den gebouwd. De reden is onbekend. Nieuwe geclusterde schuren De gemeente vindt het bij nader inzien toch beter om alle bestaande schuren samen te voegen tot één hele grote nieuwe schuur. Om tege moet te komen aan deze wens, is weer een nieuw plan gemaakt. Het plan is bij de gemeente ingeschreven, maar niet in behandeling genomen. De wettelijke afhandelingstermijn van 13 weken is in 2001 verstreken met een vergunning van rijkswege als gevolg. De gemeente laat schriftelijk weten dat zij van plan is tegen deze vergunning nog een (bij voorbaat verloren) procedure te voeren. Als eigenaar wil ik de Texelaars mijn spijt betuigen. Na zeven jaar is het mij niet gelukt om toestem ming te krijgen de bouwvallige schuren af te breken en een mooie boerderijwoning neer te zetten, die passend is voor het landschap. Het ontbreekt mij aan motivatie om weer de strijd aan te gaan met het Texelse ambtenarenapparaat, dat bewust goede plannen met een breed draagvlak tegenhoudt. Gemeentebestuur en ambte naren: u moet zich heel diep schamen voor de wijze waarop u met de burgers en ons eiland omgaat. Ambtenaren die zelf beleid en regelgeving bedenken, brieven naar willekeur behan delen en onnodige procedures voeren op kosten van de gemeen schap. Een gemeentebestuur dat niet daadkrachtig en zonder visie optreedt, en besluiten neemt con form de heersende windrichting. Het getuigt meer van machtsver toon dan van behoorlijk bestuur. Het belang van de burger én van Texel bent u reeds lang geleden uit het oog verloren! Ik kan alleen maar besluiten met enkele citaten uit een brief die ik van Arthur Oosterbaan (Groen Links) ontving:'er vinden op Texel grove schendingen van rechtma tigheid plaats' en 'zo wordt Texel steeds lelijker'! Marian Ran /Vv\ A Renovatie bestaande schuren De gemeente laat schriftelijk weten dat renovatie van bestaande schu ren wél mogelijk is. Met inachtneming van de overgangsregeling en het bestemmingsplan wordt met tegenzin een bouwaanvraag ingediend. De gemeente keurt dit plan af op onder meer de constructie en de vorm van de daken. De regels waarop zij zich baseert, zijn tegenstrijdig en niet relevant voor de aanvraag. Volgens latere uitspraken van de Alkmaarse rechtbank en de Raad van State is de gehanteerde Texelse regelgeving ondoorzichtig en niet rechtsgeldig. (Na aanvullende correcties op het re novatieplan, heeft de gemeente in 2004 een vergunning afgegeven voor de bouw van alle schuren. Boerderijwoning (210 m2) In het eerste plan van architect Jan Visser worden de vervallen schuren verwijderd. Het woonhuis maakt plaats voor een nieuwe boerderijwoning, die past in het Hoge Berg-gebied en voldoet aan de eisen van deze tijd. De welstandcommissie gaf een positief advies op basis van het schets- plan. De gemeente nam het plan niet in behandeling. Reden: toenmalig wethouder Schilling had geen 'zin'om zich over het plan te buigen en de ambtenaren vonden dat de welstandscommissie een foute beslissing had genomen. Naast de situatie op de Hoge Berg gaat er op Texel veel mis. Bestuurders 'weten'wat goed is voor ruimtelijk Texel. Voor het gemak nemen ze besluiten die in hun straatje passen of wei geren ze simpelweg een besluit te nemen. Goede initiatieven, zoals een leegstaande boerderij ombouwen tot zorgwoningen of een groepsaccommodatie, krijgen geen kans. Gemeente: het beeld dat deze foto's schetsen van Texel kan toch niet uw toe komstbeeld zijn van ons eiland? Duurzaam bouwen betekent niet duurzaam wonen. Welkom op Texel! Mogelijkheden voor bestuurders: garage met inpandige woning. Prachtig verbouwd door een schilder maar alleen bewoonbaar voor een boer. Toekomstbeeld voor veel agrarische ge bouwen door gebrek aan bestuurlijke visie. Gemeente voor behoud Texels landschap Daarin is wel ruimte voor blikken schuren!

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8