Najaar Cjrocn r£wartsJ~exels tn het harL, Molenkoog terrein experimenten NIOZ Politiek wil weer in in gesprek met Ran Vakantiekrant j)ok in hoger beroep Istraf ontuchtpleger atalpa trekt handen af an peuterspeelzalen torrijder gewond meerite heeft onvoldoende geld - Puzzelen Alcoholvrij Snorfietsster geschept 100-jarige m Texelrace Fietsster gewond naar ziekenhuis FNV Vrouwenbond Rommelmarkt TEXELSE^COURANT Slijterij - Wijnhandel De Wit MMMMSm Wonen+Slapen! fWMWjLssl SUPER DE BOER vispa leis jTrokerij Van der Star X/nlrn Verschijnt 15 oktober DINSDAG 21 SEPTEMBER 2004 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11913 schijnt dinsdag en vrijdag Ipa trekt zich volgend jaar istwaarschijnlijk terug als uit- ler van het peuterspeelzaal- op Texel. De organisatie heeft ig zin te wachten op de ge- ite die voor 2005 slechts een lijke overeenkomst van drie iden wil aangaan. Catalpa volgend jaar €160.000,- nodig zes peuterspeelzalen open mden, maar dat geld kan de inte volgens het huidig be- liet bieden. ters en ouders zijn gisteravond Iwin ingelicht over de toekomst en van Catalpa. Nel Pijlman van pa wilde desgevraagd na afloop igaan op wat er besproken is. >ns Wannes Fey, betrokken bij A tienepikkertjes in Den Hoorn, Catalpa voor zichzelf de knoop irgehakt. De peuterspeelzaal in •iHoorn is één van de peuter- zalen die met sluiting wordt be- I. 'Door de ouders wordt dat als igelrechte ramp ervaren.' ■i imeente kan volgend jaar niet dan €93.000,- betalen aan 33 v or de zes peuterspeel- Er is in principe maximaal 00,- beschikbaar dat eventueel orden verhoogd naar maximaal 00,- als het jaarlijkse potje van 00,- voor financiële tegemoet- igen aan ouders met lage inko- aan de bijdrage €70.000,- toegevoegd. Dat potje werd in in het leven geroepen, maar van arlijkse €23 000,- is tot nu wei- ibruik gemaakt. Catalpa heeft emeente laten weten voor 00,- de peuterspeelzalen niet in i,fc te kunnen houden. De orgam- heeft te maken met gestegen neelskosten en hogere kosten ie huisvesting. Catalpa heeft in irleden vaker laten weten dat lancieel verkeerd dreigde te De problematiek is terug te op het najaar van 2001 toen telse peuterspeelzalen werden gebracht bij de landelijke orga- De toenmalige gemeenteraad e gerechtshof van Amsterdam vrijdag de 72-jarige Texelaar ol! Kucht met zijn stiefdochter de ook in hoger beroep cel- opgelegd. Net als de recht- veroordeelde het Hof de oud ier van De Koog tot een igenisstraf van 24 maanden, ran 6 voorwaardelijk. r dient de man zich te houden saanwijzingenvandereclasse- n moet hij het slachtoffer een 0 Xfing betalen van ruim €4.000,-. IS'3 i komen de kosten van de ten- 1S[ rlegging van het vonnis voor ikening. De rechtbank achtte par bewezen dat de Texelse on- mer zich schuldig heeft ge- aan jarenlang seksueel mis- van zijn minderjarige stief- er. Het misbruik begon in 1982 'rijder Robert Vriezema raakte lagmorgen licht gewond toen otor op de Pontweg werd ge ss Joor een 75-jarige automobilist in Bosch. Die reed vanuit het I'dfation langs de weg de rijbaan dj Shell Shop Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg besloot destijds de jaarlijkse ge meentelijke bijdrage aan het peuter- speelzaalwerk in drie jaar tijd te ver minderen. De gemeente nam tweederde van de kosten van haar re kening en dat moest eenderde wor den. Ouders zouden de rest moeten betalen. Die operatie moet volgend jaar worden voltooid. Burgemeester en wethouders willen onderzoeken of het mogelijk is tegen lagere kosten dan €160.000,- peuter speelzalen open te houden. De poli tieke partijen moeten zich woensdag avond tijdens de commissiever gadering Welzijn uitlaten over de vraag of zij nog steeds op het stand punt staan dat elk dorp een eigen peuterspeelzaal moet hebben. Als het aan het college ligt, wordt dat stand punt losgelaten. Het antwoord op de vraag is volgens een woordvoerster van de gemeente bepalend voor het onderzoek naar de toekomst van het peuterspeelzaalwerk. Om leidsters en ouders tijdig over de resultaten en de gevolgen die daaruit voortvloeien in te kunnen lichten, wil het college voor 2005 een kostendekkende over eenkomst van drie maanden afslui ten. De kosten daarvan, €40.000,-, kunnen volgens het college groten deels worden gedekt met het geld dat dit jaar en in 2003 is overgeble ven uit het potje van €23.000,-. Naar verwachting is dat een bedrag van €32.136.-. Geen contract afsluiten, zou volgens burgemeester en wethouders bete kenen dat Catalpa al in januari zou beginnen met de ontmanteling van de peuterspeelzalen. Uit het contract van drie maanden vloeien volgens het college geen nadere verplichtingen voort. De peuterspeelzalen die bij de problematiek zijn betrokken zijn Spelemaer in Den Burg, de Bijenkorf in Oosterend, de Kooterkeet in Oude- schild, de Kokkeltjes in De Cocks- dorp, Olleke Bolleke in De Koog en de Stienepikkertjes in Den Hoorn. Gemiddeld honderdvijftig tot hon derdtachtig peuters maken er gebruik van. Zwembad Molenkoog was vrijdag omgeven door meetapparatuur voor een onderzoek van het NIOZ naar de oorzaken van mooi-weer-verdrinkingen. (Foto Jeroen van Hattur Medewerkers van het Koninklijk NIOZ hielden vrijdag een bijzonder experiment in zwembad Molen koog. Er werd onderzocht welke invloed een warme laag water bo ven een koude laag heeft op zwemgedrag. Badjuffrouwen Ria Keyser, Connie Joling en Anita van Egmond waren de proefkonijnen. Het enige dat de drie hoefden te doen, was baantjes trekken. Over het hoe en wat van de proef werden ze van tevoren bewust niet op de hoogte gebracht. Dat er op tachtig plaatsen in het bad meetpunten waren aange bracht, ontging ze waarschijnlijk met. Dat ze zwommen in water van 16,8 graden Celsius met daarbovenop een 35 centimeter dikke warme laag van 28,5 graden, die 's morgens vroeg in het bad was aangebracht, wisten ze echter niet. Met het experiment wilden weten schappers Leo Maas en Hans van Haren van het NIÖZ onderzoek doen naar de mogelijke fysieke oorzaken van mooi-weer-verdrinkingen óp diepe, open binnenwateren. In Ne derland verdrinken jaarlijks enkele mensen als zij op een mooie dag een meer willen overzwemmen. Een hy pothese is dat dat gerelateerd is aan het temperatuurverschil tussen de bovenste laag water, die door de zon is verwarmd, en de diepe, koude on derlaag. Doordat in het verwarmde deel de dichtheid lager is, kunnen zich onderwatergolven voordoen op het grensvlak tussen het warme en koud water. Daardoor bestaat vol gens Maas en van Haren de kans dat een zwemmer op een gegeven mo ment met meer zichzelf voortbe weegt. maar golven begint te veroor zaken zonder nog vooruit te komen. Die kans is vooral aanwezig als de warme en koude lagen water zich niet mengen, als er bijvoorbeeld weinig wind staat. Het is een gegeven dat al jaren bekend is uit de scheepvaart, wanneer schepen in dood water te recht komen en eveneens niet meer vooruit komen door het temperatuur verschil in de verschillende lagen water. Op basis van de eerste resultaten konden Maas en Van Haren nog niet meteen de conclusie trekken dat dat gegeven ook voor mensen opgeld toen het meisje zeven jaar oud was en duurde tot het najaar van 1990. Verder stond in het vonnis dat de man zijn eigen dochter op haar zeven tiende tot gemeenschap dwong en enkele van haar vriendinnen onzede lijk heeft betast. De ontuchtpleger vroeg de rechtbank hem een taak straf op te leggen, omdat hij een ver blijf in de gevangenis niet zou aan kunnen. Hij dreigde bovendien met zelfmoord als hij achter de tralies zou verdwijnen. De rechtbank veroor deelde hem echter toch tot een cel straf, waarna de Texelaar zich tot het gerechtshof wendde. Het hof wees zijn beroep af en hield het vonnis van de rechtbank in stand. In het belang van zijn op Texel woonachtige fami lie wilde de veroordeelde met reage ren op het vonnis. op en zag daarbij de motorrijder over het hoofd. De 40-jarige Vriezema kon de auto niet meer ontwijken en knalde tegen de zijkant op. Hij werd met verwondingen aan een schouder naar het ziekenhuis overgebracht. Beide voertuigen liepen schade op. Het wordt de komende twee we ken even puzzelen om van De Cocksdorp naar Den Burg of an dersom te rijden. Door een sa menloop van werkzaamheden zijn sinds gisteren beide door gaande routes tussen Den Burg en De Cocksdorp gestremd. De Kogerweg is afgesloten, omdat PWN bezig is met een nieuwe waterleiding en gisteren werd ook de Zaandammerdijk (richting de Hoofdweg) afgesloten voor werkzaamheden van het hoog heemraadschap. De Kogerweg is dicht tot en met vrijdag 1 oktober en de Zaandammerdijk tot en met vrijdag 15 oktober. Verkeer wordt omgeleid via respectieve lijk de Pontweg en de Schorren- weg/Muyweg. Vooral in De Cocksdorp zijn de afsluitingen Inmiddels een dankbaar ge spreksonderwerp. Volgens een woordvoerder van de gemeente gaat het om werkzaamheden die volledig los van elkaar staan. 'Het is even lastig.' brokken Vriezema legt een verklaring af aan de politie. Op de achtergrond belde (Foto: TototPholol Bij een controle op de Schilderweg werden in de nacht van donderdag op vrijdag, rond 1.30 uur, 24 automo bilisten op het gebruik van alcohol gecontroleerd. Geen yan hen had te diep in het glaasje gekeken. Een 74-jarige inwoonster van Den Burg liep vrijdag kneuzingen en schaafwonden op na een aanrijding met een auto. De vrouw reed op haar snorfiets over de Schansweg en ver leende op het kruispunt met de Schilderweg geen voorrang aan een 68-jarige automobiliste die van rechts kwam. Zij viel en raakte gewond. De autobestuurster, eveneens uit Den Burg, bleef ongedeerd. 'Ongepast, jammer, uit z'n verband gerukt en eenzijdig.' Kwalificaties door leden van de raadscommissie Grondgebied die gisteravond sprak over de paginagrote advertenties van Marian Ran. Daarin stelde ze de handelwijze van het college van b en w inzake de Hogeberg aan de kaak. 'Zo komen ze geen stap ver der', vond Arthur Oosterbaan van GroenLinks. Toch lijkt het erop dat het publiciteitsoffensief resultaat heeft gehad. De politiek wil dat het overleg wordt heropend. 'Wat bezielt die mensen toch dat ze zulke advertenties plaatsen', ver zuchtte wethouder Nel Eelman. Ze lijkt met van plan het erbij te laten zit ten. Gisteren (maandag) gaf ze haar afdeling opdracht de verwikkelingen rond de Hogeberg op een rij te zet ten. Op de vraag of dat dossier in de vorm van een persbericht wordt aan geboden aan de krant, of dat het wordt gepubliceerd op de gemeen telijke informatiepagina had ze giste ren nog geen antwoord. 'Ik weet van mezelf dat ik mijn uiterste best ge daan heb deze zaak goed te regelen. Maar in deze advertentie wordt een heel lelijk beeld neergezet. Ik snap mets van die aantijgingen, maar ik moet me er wel tegen verdedigen.' De wethouder kreeg gisteravond bij val vanuit de commissie, waarvan de leden nog eens aangaven dat Ran (en Sjef Brügemann) wel degelijk de mogelijkheid is aangeboden om een stolp te bouwen, maar dan eentje zo als aan de Waterweg. 'Die past bin nen de bepalingen van het bestem mingsplan en niet een veel grotere die ze wilden', herhaalde Jan Koolhof (CDA) de geschiedenis nog eens. Ook bracht hij in herinnering dat hij, net als veel andere politici, ook sym pathie had voor plannen voor ver plaatsing van de schapenboet aan de Veenselangweg naar de Hogeberg, maar zich met kon vinden in hun voor waarde om deze voor bewoning ge schikt te maken. Joop Groeskamp: 'Er zijn veel inspanningen verricht, maar zonder resultaatGroeskamp betreurde de wijze waarop in de ad vertentie citaten zijn gebruikt, onder meer uit een bnef van zijn partij Texels Belang. 'Het was een hele grote brief, ze hebben er alleen uit gebruikt wat hun past.' Oosterbaan klaagde zelfs dat zijn citaat 'volledig uit z'n verband was gerukt'. Frans Visman (D66) noemde het een eenzijdig verhaal, maar vond wel dat de kwestie op nieuw met Ran moest worden be sproken. Ook Groeskamp vond het de moeite waard om een uiterste poging te wagen om tot een oplos sing te komen. PvdA'er Alfred Schaatsenberg snapte er inmiddels niets meer van en wilde het college wel vergezellen bij een bezoek aan de Hogeberg. Zwartboek Enkele schrijvers van ingezonden brieven nemen het op voor Ran, die zelf via e-mail van zich liet horen. Ze noemde de 'informatieverstrekking aan de eilandbewoners' geslaagd. Naar eigen zeggen kreeg ze via de telefoon 65 adhesiebetuigingen, via e-mail 263,16 mensen belden aan en 7 brachten zelfs een bloemetje mee. 'Veel mensen zijn wakker geworden en willen nu hun verhaal kwijt.' Ze noemt 'iemand in De Koog', die een zwartboek bijhoudt en er nu 'iets mee wil doen'. Aan strijdlust heeft ze geen gebrek. 'Indien dit bestuur er nog een schepje bovenop doet en besluit een juridische procedure tegen mij te star ten, dan zal hierop vol worden gerea geerd.' Over het college zegt ze dat 'dit bestuur zal trachten de handen te wassen in onschuld via uw courant'. Ze kondigt aan in de krant van vrijdag 24 september eventuele beweringen 'keihard te weerleggen'. Losse nummers 0,95 doet. Wel was duidelijk dat Keyser, die als eerste van de drie haar baan tjes zwom, het water zwaarder vond aanvoelen dan anders. 'Ze was ook eerder vermoeid dan normaal', aldus Maas. Joling en Van Egmond merk ten minder verschillen, maar bij hen was de warme bovenlaag al meer met de koude onderlaag gemengd. De meetresultaten van de proef worden de komende tijd verder uitgewerkt. Ze worden besproken tijdens de open dag die het NIOZ op 23 oktober houdt. Keyser, Joling en Van Egmond benadrukten na afloop van de proef lachend dat zij in water van nog geen achttien graden Celsius hadden ge zwommen. Intelligent, behulpzaam, respectvol, vasthoudend en wilskrachtig zijn karaktereigenschappen die worden toegedicht aan Jaap Kikkert, die gis teren in De Gollards zijn honderdste verjaardag vierde. Hij deed dat temid den van familie, vrienden en mede bewoners van het verzorgingshuis waar hij woont. Pagina 5 Windkracht zes tot zeven, een ste vige branding en een woelige zee. De vijftiende Texelrace werd zaterdag een race die alleen voor de sterkste windsurfers was weggelegd. Slechts zes van de 43 deelnemers wisten de honderd kilometer lange marathon om het eiland te voltooien. Pagina 7 Een 14-jang meisje is zondagmiddag met verwondingen naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht, nadat ze in de Wilhelminalaan in Den Burg was aangereden door een 40- jarige man uit Alkmaar. De man, die een personenauto bestuurde, was op straat gestopt, maar reed toen enkele meters achteruit, waarbij hij het meisje over het hoofd zag, dat op een fiets reed. Hij botste tegen de fiets ster aan, die daardoor ten val kwam. Ze moest met nek- en schouder klachten voor behandeling naar het ziekenhuis. (Advertentie) De leden van de FNV Vrouwenbond komen vanavond (dinsdag) voor het eerst iri het nieuwe seizoen bijeen. Op de agenda staat een 'praatavond'. Eén van de onderwerpen van ge sprek is in ieder geval Prinsjesdag en de miljoenennota. De FNV Vrouwen bond heeft tot komend voorjaar ge regeld een bijeenkomst. Deze wor den allemaal gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en beginnen om 20.00 uur In de schuur van Axel Lap aan de Witteweg is aanstaande zaterdag weer een rommelmarkt. Tussen 9.00 en 11.00 uur worden tweedehands meubelen verkocht en staan er ver schillende kramen met allerhande spullen. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van het Hoornder kerkje. LfrttM TmtrL-Jitti i ia bé bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Gratis bijlage TEXELSE COURANT Auch mit deutschem Text Advertenties voor de Najaar-Vakantiekrant van 15 oktober kunnen worden ingeleverd t/m maandag 4 oktober 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1