'Hond eindelijk eens in positief daglicht brengen' Geslaagde open dag hondenclub Enorme opbrengst voor goede doel bij Lionsveiling teso E Agenda TEXELSE 2 COURANT" Startweekend van Waddengemeente Wat ik zeggen wou. Uniform Mooi of lelijk? C (jeslaagd Wat ik zeggen wou... Uniform (2) Telefooncirkel Humanitas Faust Mijn idee... Hoogwater te Oudeschild T E X E LS E^COU R DINSDAG 21 SEPTEMBER 2004 Inclusief de verkoop uit consump ties heeft de donderdag- en vrij dagavond in Oudeschild gehouden Lionsveiling maar liefst €20.000,- opgebracht. Een enorm bedrag, dat zeker een record zou zijn ge weest als de toen ook al hoge op brengst (€14.500,-) vorig jaar niet was verdubbeld door weldoener Frits Langeveld. De hoogte van het bedrag was ditmaal mede te dan ken aan de complete inboedel, be staand uit 150 kavels, die de Lions hadden geërfd van een Texelaar en waarvan niet slechts een percen tage maar de hele opbrengst voor het goede doel was bestemd. 'Het was super', typeert woordvoer der Benno Bakker de veiling. Toch had de organisatie wel even in de rats gezeten, want vooral vrijdag bleef het tot tien minuten voor aanvang angst vallig leeg in de grote schuur van Rab aan de Vlamkast. Toch liep het daarna nog aardig vol. 'We denken dat veel mensen de kavels al hadden bestudeerd op de website, waardoor ze niet meer hoefden te kijken in de schuur. We hebben zelfs mensen gezien die met een complete com puteruitdraai rondliepen. En dat ter- wijl de catalogus maar €1.50 kostte', grijnst Bakker, die samen met Willem van Tatenhove de veiling leidde. In totaal trok de veiling naar schatting tweeduizend bezoekers. 'Donderdag was het wat drukker dan vorig jaar, vrijdag iets minder. Maar er werd goed gekocht. De stoelen voor de veilingtafel waren steeds allemaal bezet.' Dat de belangstelling iets min der groot was. kwam volgens Bakker wellicht doordat er voor het eerst sinds jaren geen TESO-aandelen te koop werden aangeboden. Daar te genover stonden kwalitatief hoog staande kavels als schilderijen, an tieke meubels en boeken, die verspreid over de twee avonden on der de hamer kwamen. 'Door wat te spreiden, hebben we geprobeerd de veiling zo aantrekkelijk mogelijk te maken.' Topstuk was een schilderij van Blok van de Velden, dat voor €2200,- van eigenaar verwisselde. Een succes was volgens Bakker de 'nahandel', een fenomeen dat vorig jaar ontstond. 'We hangen nu een lijst met niet-verkochte spullen op bij het Veilingmeester Benno Bakker met hamer) en zijn assistenten hadden soms druk werk om bij te houden wie een bod hadden geplaatst. (Foto Joop Rommets) De Protestantse Waddengemeen te Texel begint het nieuwe seizoen komend weekend met een thema weekend Kunst en Religie. Zater dag worden workshops gehouden en is er een apart jeugdpro gramma. Zondag komen alle kunstwerken in een feestelijke kerkdienst aan bod. Na de dienst zijn alle kunstwerken in de kerk te bezichtigen. Vervolgens worden een kunstroute en een puzzeltocht door Oosterend gehouden. In de workshops wordt zaterdag een verband gelegd worden tussen reli gie en kunst, die veel met elkaar te maken hebben. Geloven is net als liefde niet te ontleden of exact te omschrijven. Een gelovige kan daar om voor het verwoorden van zijn ge voelens goed gebruik maken van de taal van de liefde, de poëzie of de muziek. Er worden de volgende workshops gegeven: zang (onder lei ding van Gertjan Arentsen) in het Muziekcentrum in de Peperstraat; mozaïek (Bea en Fokko Mulder) in het Kerkelijk Centrum in de Peperstraat; liturgisch bloemschikken (Nelie Vinke) in de kerkenkamer van de Maar tenskerk; keramiek (Ellen de Vries) in de Maartenskerk en schilderen (Gradus Hakkenberg) in de voorma lige gereformeerde kerk aan de Peperstraat. Alle workshops begin nen om 10.00 uur, uitgezonderd de cursus mozaïek, die al om 9.30 uur begint. Deelname kost €10,-, voor iedere workshop geldt een minimum- en een maximumaantal deelnemers. Voor aanmeldingen en inlichtingen Jantine Brouwer, tel. 318946. De jeugd kan op zaterdag in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat eigen kunstwerken maken Bijvoor beeld een muziekinstrument, een glas-in-loodraam of een placemat. Deelname kost €3.- per gezin, voor aanmeldingen en inlichtingen: Jantine Brouwer, tel. 318946. Zondag worden in de dienst liederen uit de workshop zang gezongen en komen ook de kunstwerken uit de andere workshops aan bod. De dienst begint om 10.00 uur. Na afloop wordt gezamenlijk in de kerk koffie gedronken. De kunstwerken blijven ter bezichtinging in de kerk hangen. Om 11.45 uur begint een kunstroute door het dorp. waarop te zien is welke (kerkelijke) kunst mensen in huis hebben. Aan deze route is een puzzeltocht gekoppeld. Deelname is gratis. Het strand moet uniform ogen. Zie hier, een hoge prioriteit van ons toch al zo populaire gemeentebestuur, dat er om bekend staat zoveel gevoel voor en verstand van kunst en natuur te hebben. Want hier wordt wel iets zwaarwegends aangekaart: het is toch bij de wilde beesten af dat het ene huisje wel eens wat groter is dan het andere. Dat kan toch met? Dat ziet er toch met uit! Eigenlijk moeten we nog wat verder gaan in dat zo krachtig gemotiveerde streven naar uniformiteit. Is het niet mogelijk om iedereen die zo'n huisje heeft of huurt te verplichten in blauwe zwem kleding te lopen? Met ook allemaal dezelfde kleur badlaken? Allemaal dezelfde strandstoelen? Dat is ook overzich telijk voor het steeds groeiende leger handhavingsambtenaren. Als de po litiek hier achter gaat staan, mogen we nog wel een paar van zulke jon gens aantrekken Het versterkt de band tussen de Texelse bevolking en de ambtenarij, die toch al zo warm is. kantoor, met daarop vermeld de ophoudprijzen, die ze minimaal had den moeten opbrengen. Mensen zien soms dat ze net te weinig hebben geboden en willen het verschil best bijbetalen om het kavel alsnog te bemachtigen. Of ze plaatsen een tegenbod, waarna één van onze twee makelaren in sommige gevallen terug gaat naar de inbrenger om te vragen of het voor dat bedrag weg mag. Zo is er toch nog heel wat verkocht.' De opbrengst gaat volgens traditie voor een derde naar het Tesselhuus, voor een derde naar andere Texelse goede doelen en voor nog eens een derde naar charitatieve projecten elders in de wereld. Ondanks alle kooplust, kwamen de meeste bezoekers vooral voor de gezelligheid en om elkaar te ontmoe ten. Onder het genot van een hapje en een drankje werden heel wat nieuwtjes uitgewisseld. Typerend voor de goede sfeer waren ook de taarten met de (eetbare) beeltenis van de veilingmeesters die door cateraar Ruud Boom beschikbaar waren ge steld. Er werd flink op geboden, meer dan in de winkel voor een taart moet worden betaald. Nadat collega Bak ker op de eerste avond al het meest over had gehad voor een taart met zichzelf erop, bood Van Tatenhove vrijdag meer dan alle andere bezoe kers. 'Ik laat me toch zeker met op vreten', riep hij de zaal toe Wanneer de volgende Lionsveiling wordt gehouden, kon Bakker giste ren nog niet vertellen. 'Het is altijd een week voor de Teso-vergadering, om dat we elkaar liever niet in de wielen rijden. Maar Teso heeft ons nog niet kunnen vertellen wanneer die is.' Waarmee je weer voorkomt dat laatstgenoemde groep megalomaan en arrogant wordt. Wat mij ook zo treft, is dat het ge meentebestuur deze nijpende en ge wichtige zaken zo krachtig wil aan pakken. Minder belangrijke zaken als bijvoorbeeld woningnood en jeugd huisvesting kunnen nog best even wachten. Jaap Dros, Den Burg. De Texelse vuurtoren, de één vindt 'm prachtig, de ander vindt het een spuuglelijk object. Het zelfde geldt voor nieuwe woon boerderijen en schuren in het buitengebied. Over wat mooi en lelijk is. lopen de meningen nogal uiteen. De Texelse Courant is benieuwd naar uw mening. Wat vindt u mooi of lelijk op Texel? Motiveer uw keuze en geef daar bij aan wat de alternatieven zou den kunnen zijn. Uw reacties kunt u sturen naar redactie® texelsecourant.nl of via de fax naar 323000. In de Texelse Courant van 17 sep tember las ik dat de gemeente bin nenkort gaat optreden tegen eigena ren van strandhuisjes met afwijkende maten. Twee foto's illustreren het ar tikel. Op de ene foto zien we een saaie burgerlijke rij huisjes, die doet ver moeden dat de foto in een voormalig Oostblok-land is geno men. Niemand lacht hier (Big Brother is watching). Op de andere foto zien we een tafereel bij paal 12. waar een groep mensen gezellig zit en staat te praten, tegen een achtergrond van een bonte rij strandhuisjes, zoals die daar al tientallen jaren staan. Er heerst hier een gemoedelijke sfeer en er zijn nooit problemen. Het hoogtepunt van de zomer is een Oud-Texelse Floortje Zijm (26) is afgestudeerd in de opleiding Neder landse Taal enCultuuraande Univer siteit Utrecht. Voor haar afstudeer scriptie over jeugdliteratuur deed ze onder meer onderzoek onder leerlin gen van de OSG. Zijm werkt voor een medische uitgeverij in Alphen aan de Rijn. nachtje op het strand slapen en ge wekt te worden door het geluid van de branding, om daarna vorstelijk op een leeg strand te ontbijten. Rijkdom die mets kost. Voor veel inwoners staat Texel voor vrijheid, individualisme, ruimte en to lerantie. En het zichzelf niet te serieus te nemen. Neem bijvoorbeeld de Ezelvereniging met meer dan duizend leden. In dit beeld past geen ambte naar die met rood potlood en liniaal verbeten doorkrast wat boven of on der de maat is, omdat er zo nodig uniformiteit moet zijn. Ambtenaren die op deze manier in de weer zijn, voe len de sfeer van dit eiland niet aan. Wat zijn de volgende maatregelen? Alle booteigenaren moeten binnen drie jaar hetzelfde type boot varen, van dezelfde kleur en er mag met meer op geslapen worden. Ook alle auto's moeten in dezelfde kleur wor den uitgevoerd en er wordt streng op toegezien dat ze elke zaterdag ge wassen worden. Uitheemse planten worden door opsporingsambtenaren persoonlijk uit de tuinen verwijderd. Uniformiteit en netheid. De meeste Texelaars hebben niet de ambitie of lijden niet aan de geldings drang die nodig is om het tot volksvertegenwoordiger te brengen. Daarom kiest hij of zij ze. Deze volksvertegenwoordigers moe ten de ambtenaren aansturen in de geest van het volk, voor zover niet bij de wet verboden. Maar er is ook moed voor nodig om afwij kende geluiden te laten horen. Mis schien is het tijd voor een nieuwe politieke partij. De Volkspartij voor Vrijheid en Diversiteit misschien? Henk Griffioen, Den Burg. Humanitas is voor het opzetten van een telefooncirkel op zoek naar vrij willigers. Een telefooncirkel bestaat uit een groep mensen die elkaar on der leiding van een vrijwilliger iedere dag even opbellen. Het doel van de cirkel is mensen met elkaar in contact te brengen en te voorkomen dat het langer dan een etmaal onopgemerkt blijft als mensen iets overkomt. Deel nemers aan de telefooncirkel zijn mensen die bijvoorbeeld door een handicap of ouderdom beperkte mo gelijkheden hebben om mensen te spreken of die uit veiligheidsover wegingen behoefte hebben aan re gelmatig contact. Humanitas is op zoek naar vrijwilli gers die op een vaste dag in de week de telefooncirkel willen openen en sluiten. Dat betekent dat zij die dag twee korte telefoongesprekken voe ren en gedurende de looptijd van de cirkel (ten hoogste een uur) thuis zijn. Voor aanmeldingen en inlichtingen: A. Tijsen, tel. 0223-617422, of e-mail humamtasdenhelder@freeler.nl. Tussen de Waaldijk en de oude njksweg in het dorp Waardenburg (bij Zaltbommel) ligt het gelijkna mige kasteel, waar volgens een overlevering doctor Faust moet hebben gewoond. Wie Faust zegt, denkt aan het levenswerk van de Duitse dichter en toneelschrijver Goethe, maar Johann Georg Faust was naar verluidt een mens van vlees en bloed. Hij werd in 1480 in het Duitse Kmttlingen geboren, was medicus en hield zich bezig met astrologie, scheikunde, filosofie en - naar men zegt - zwarte kunst. Er doen verschillende verhalen de ronde over deze niet erg populaire persoon. Flet hardnekkigste verhaal is dat hij zijn ziel aan Mefisto, de duivel, verkocht. In ruil hiervoor zou deze hem zeven jaar trouw dienen en voorzien in al zijn wensen op het gebied van rijkdom, kennis en ge nietingen van het leven. De eisen van Faust waren echter zo onverza digbaar, dat het zelfs Mefisto te bar werd en hij hem smeekte de af spraak te herzien. Faust echter eiste het volle pond, maar toen de zeven jaren voorbij waren, eiste de tot het uiterste getergde duivel zi/n beta ling en sleurde zijn kwelgeest aan de haren door het tralievenster naar het verderf. Onuitwisbare bloed sporen in de torenkamer van het kasteel houden nog steeds de her innering levend aan de hellevaart van Faust. Flet is deze legende die bij me opkwam bij het aangegeven machtsmisbruik door de rijkste man van de Gereformeerde Gemeente in Oosterend. In de legende wordt Faust halverwege de looptijd van de overeenkomst de keuze voorge legd om andere paden te kiezen, teneinde zijn zelfgekozen noodlot te ontgaan. Als de tijd in Oosterend nog niet vol is, wordt ook hier nu misschien een kans geboden om het tij te keren, voor er bloedspo ren door het dorp worden getrok ken. Zijn legenden er niet om ons een spiegel voor te houden Zij zijn de wijsheid van onze voorouders, die niet genegeerd kan worden', zegt Charles Dickens in het begin van zijn beroemde Chnstmas Carol. Pien Verberg 'We wilden laten zien dat een hond leuk is. De hond eens in een posi tief daglicht zetten. We zijn dood ziek van alle negatieve aandacht voor honden in de media. Je leest alleen maar over honden die ach ter de schapen aan gaan en over hondenstront. We wilden nu eens wat anders laten zien.' Duidelijke taal van Marion Zijm, voorzitster van Hondenclub Texel tijdens de eerste open dag op het terrein bij zwembad Molenkoog. De club slaagde glansrijk in haar op zet, want de open dag bood de toe schouwers spektakel en verrassende demonstraties. Veel aandacht was er voor behendigheid. Onder leiding van Ferry Verhoef, hondentrainer in IJsselstem, gaven verschillende lan delijke wedstrijdlopers een demon stratie. Zij leidden hun hond met korte commando's over tal van hindernis sen. De honden, die duidelijk geno ten van dit afwisselende spelletje, kropen door tunnels, sprongen door Dinsdag 21 september: In de hervormde kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een concert van het Aiolos-fluit- kwartet. De toegang is gratis; na afloop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. Staatsbosbeheer houdt vanaf 20.00 uur een bijeenkomst over 'drempels in de natuur' in het ge bouw aan de Molenstraat De FNV Vrouwenbond heeft vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Op de agenda staat een 'praatavond'. In Cinema Texel draaien Catwoman (aanvang 20.00 uur) en The Village (20.30 uur). Woensdag 22 september: Senioren gaan in de Buureton in Den Burg aan tafel voor de eerste gezamenlijke maaltijd van het winterseizoen. Opgave en inlich tingen bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, tel. 312696. Een half uur eerder dan normaal begint in het gemeentehuis om 19.30 uur een openbare vergade ring van de raadscommissie Wel zijn. Om 19.30 uur begint het Katholiek Vrouwengilde het nieuwe seizoen met een kerkdienst. Nadien wordt uitleg gegeven over voetverzor ging bij ouderen. In Hotel Den Burg begint om 20.00 uur de jaarvergadering van 10 voor Texel. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Shrek II (aanvang 14.00 uur), Paniek op de prairie (14.15 uur), Catwoman (16.00 en 20.00 uur) en The Village (20.30 uur). Donderdag 23 september: In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat wordt van 19.30 tot 22.00 uur een denksportavond gehouden. De toegang is gratis. In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een openbare vergade ring van de raadscommissie Mid delen. De afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur een ruilbeurs in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Om 21.00 uur begint in Question Plaza in Den Burg een folkconcert van de Engelse band The Bush- bury's. In Cinema Texel draaien Fahren heit 9/11 (aanvang 19.00 en 21.30 uur), The Village (19.15 uur) en Catwoman (21.45 uur). Di. 21 0.24 en 13.05 u. Wo. 22 1.00 en 14.00 u. Do. 23 2.20 en 15.20 u. Vr. 24 3.54 en 17.20 u. Za. 25 5.51 en 18.50 u. Zo. 26 7.05 en 20.16 u. Ma. 27 8.10 en 21.15 u. Di. 28 9.15 en 22.11 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 26 september op om 07.31 uur en gaat onder om 19 33 uur; 28 september volle maan. Vrijdag 24 september: Het Zeemanskerkje in Oudesij is van 14.00 tot 17.00 uur g voor publiek. Er is verkoop onder meer kleding, koffie e zijn rondleidingen. Om 20.00 uur begint in de Bu meester De Koninghal in Denf de algemene vergadering vanj deelhouders van Teso De 2 open vanaf 19.00 uur. In De Lindeboom in Den Burg! gmt om 20.30 uur het Cah café, waarin het lokale n* wordt besproken door Pip Bar en Janien de Bruijn. In Cinema Texel draaien Fat heit 9/11 (aanvang 19.00 en 2 uur), The Village (19.15 uur Catwoman (21.45 uur). Om de drukte de baas te kui zet TESO in en rond het v einde geregeld een extra bo De veerdienst verzorgt dan half uur een afvaart, zowel i Texel als vanuit Den Helder, gebeurt vrijdag van 6.30 tot 2 uur. zondag van 14.30 tot 2 uur en maandag van 9.30 tot 1 uur. Automobilisten moeten ondanks rekening houden wachttijden. Die kunnen vrijda Texel tussen 9.00 en 14.00 m in Den Helder tussen 11,01 20.00 uur oplopen tot een Zaterdag moet tussen 9.0C 12.00 uur mogelijk een uur we gewacht op Texel. Maandag draagt de wachttijd op Texel sen 9.00 en 12.00 uur en in Helder tussen 12.00 en 16.01 naar verwachting een half Maandag 27 september afvaarten van 10.00 uur vanui! Helder en van 13.30 uur Texel uitsluitend bestemd voc vervoer van gevaarlijke sto Nadere informatie kan wo J£ verkregen via tel. 0222-3698 >0 e-mail info@teso.nl. De veerd >c heeft ook een eigen wet je www.teso.nl. j. e Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den! Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourart Gerard Timmerman (hoofdredacteu Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 C Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl '9 Op al onze advertentiecontracten on aanfc-'edAJi toe zijn van toepassing de Regelen voor hot A» wezen van de Stichting ROTA. gevestigd to An zoals gedeponeerd bil de Kamer van Koophardi brieken te Amsterdam onder nummer 4119M ixempiaar van de Regelen voor het Advedtrt 3E wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. jg Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 «u Per jaar 65,60 63,50 (add Bij verzending naar het buitenland i( portokosten verschuldigd. ■-ar Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vc|de afloop van de abonnementsperiode BIJ de demonstratie behendigheid bleek dat deze sport ook kan worden beoefend door hondenliefhebbers met een handicap. hoepels en hadden geen probleem met de wip of het slalomcircuit. Texelse honden kwamen met in ac tie. 'We hebben er voor gekozen om iets bijzonders te laten zien. Hier wordt ook aan behendigheidstraining gedaan, maar ons niveau ligt nog veel lager. De honden die hier meedoen, trainen diverse keren per week en lopen regelmatig wedstrijden', licht Zijm toe. Aandacht was er ook voor de gehandicaptensport. Een deel neemster in een rolstoel liet zien dat haar handicap geen belemmering vormt om aan het onderdeel behen digheid mee te doen. Rijdend in haar elektrische stoel begeleidde de vrouw haar hond vaardig over het circuit. Jack Russels Hilarisch was de Jack Russelrace, een uit Engeland overgewaaid alter natief voor de jacht. Een landelijke Jack Russelclub had op het zwem badterrein een baan uitgezet, waar binnen steeds vier jachthondjes een 'prooi' najaagden. Deze bestond uit een plastic strik die met grote snel heid over een kabel in het circuit werd afgeschoten. De Jack Russels wer den in een startkooi gezet en vervol gens vrijgelaten om de prooi te van gen. Toeschouwers konden hun hond laten deelnemen aan de race. Dat leidde af en toe tot grote hilari teit onder de aanwezigen, omdat niet alle honden direct de bedoeling be grepen. Dat gaf komische taferelen. Niettemin kwam het jachtinstinct van de Jack Russels al snel bovendrijven. Na enkele pogingen hadden de hon den door wat er van hen werd ver wacht en volgde een vermakelijke race, waarin het parcours met hoge snelheid werd gerond. Dogfrisbee De Texelse hondenclub, die in 1985 werd opgericht en inmiddels zo'n vijfenzestig leden telt, had een voor Texel nieuw onderdeel op het pro gramma staan: dogfrisbee. Deze uit Amerika afkomstige sport trok veel belangstellenden. De honden appor teerden niet alleen frisbees, maar haalden er samen met hun indrukwekkende kunsten mee Texelse hondensportveremgii kreeg de ogen op zich gerit een demonstratie pakwerk. 0 het afwisselende en spedi programma bleef de publiekel stelling tot teleurstelling van f> k. bestuur achter bij de verwacli Toch werd de dag als zeer beschouwd. Niet afgehaalde prijzen van de lotsj binnen veertien dagen worden opget' van Heerwaarden. Warmoesstraat 48.1 (na1800uur).Het betreft de volgen mers. 92. 139, 146, 147, 160. 253, 337, 357, 397, 634 ar iar ;n De Jack Russelrace zorgde voor hilariteit.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2