100-jarige Jaap iasthoudend en Kikkert visionair ~u y oekactie met helikopter naar vermiste man Politiek tegen versnelde verplaatsing bedden Oase Herfstweer maakt zwembad van bouwput .TEXELSE /li s Dï /Tl ROEPT 5 COURANT li Btaajg** Kikkert erelid van familievereniging osterhof mag tuin "Jiaken bij woning Wereldwinkel Sportkantines en warenwet Laatste diploma's in Molenkoog Verkoop kleding in Witte Burcht swe idiq k* ite. '03 jlligent, behulpzaam, respect- vasthoudend en wilskrachtig karaktereigenschappen die den toegedicht aan Jaap Kik- j, die gisteren in De Gollards zijn b'0! iderdste verjaardag vierde. Hij ■d dat temidden van familie, nden en medebewoners van verzorgingshuis waar hij ont. Bij deze gelegenheid ont- hij uit handen van locatiema- er Geertje van Lingen een por- dat een plaatsje krijgt in de gjgalerij van de Irenezaal. Kikkert uir de zesde bewoner van De 117; ards die de honderdjarige leef- heeft bereikt. 02! atei «jaardag had meer weg van een iie, waar zijn zoon, maar ook ne- mchten en andere familie met de m Kikkert, maar ook Lap, Van der en Cupido de zaal bevolkten 'enldat de 100-jarige wegens ge sp jheidsredenen zelf niet meer in Iwas om zijn kleurrijke levensver te vertellen, deden zijn uit Au- iê overgekomen zoon Jan Kikkert icht Akkie Kikkert dat voor hem. en erg trots op mijn vader, hij is erg rechtvaardig man', zei hij. 100-jarige is een zoon van Jan ert, die destijds de Blikken Domi- werd genoemd. Deze bijnaam ide§9 hij omdat hij zondag eerst de en molk en daarna in Den Burg )e Koog les gaf op de zondag- jol. Daarna was hij 's middags op tijd thuis om de koeien te een. Kikkert sr. was eigenaar van boerderijen en zag voor zijn i een toekomst als boer wegge- Er was immers werk zat. Maar ert was als kind ooit meegevaren et schip van zijn oom en had de ak van het varen te pakken ge en Liefst naar verre bestemmin- Samen met zijn broer bouwde hij klompen en ander materiaal dat op het erf vonden een hele atuurvloot. Zijn zus Dieuwertje, onderwijzeres was op de Normaalschool in De Waal, schreef in de twintiger jaren een kinderboek over het verlangen van de boeren zoon naar zee. Het boekje Als de zee roept werd landelijk uitgebracht. Kikkert droomde ervan om eerste stuurman te worden. Daarom volgde hij in de avonduren bijlessen en mede dankzij druk van zijn onderwijzer mocht hij van zijn vader naar de Zee vaartschool aan het Schilderend. Daar had hij het zwaar te duren. 'Hij zat er tussen allemaal jongens van de HBS en die lachten mijn vader uit en pestten hem omdat hij plat Texels praatte', vertelde zijn zoon. 'Maar vader was een doorzetter en slaagde uiteindelijk wel met de hoogste cij fers.' Het leverde hem het vertrouwen op van reders, waardoor hij uiteinde lijk een aanstelling kreeg op een schip. 'Dit is net een boerderij', ver telde hij trots aan zijn vader. Hij voer over de hele wereld. In Cura_ao werd hij eens zó ziek, dat hij van de kapi tein nipt mee mocht varen met de DOOR Dt VRIES KIKKERT «IKtnK- 6 rcuvimkcn t<te De omslag van het boekje 'Als de zee roept', dat Dieuwertje Kikkert in de twintiger jaren schreef over Jaap Kikkert, die zo graag naar zee wilde. Engano. 'Hij vond dat verschrikkelijk Vanaf de wal zag de tweede stuur man zijn schip vertrekken. Later kreeg hij het bericht dat het schip met man en muis was vergaan. Na maan den werd slechts een zogeheten mandenboot gevonden met daarin de stoffelijke resten van twee opva renden. Niemand wist wat er was ge beurd.' Zwerfsteen De crisis in de dertiger jaren van de vorige eeuw maakte een eind aan zijn loopbaan op zee. Schepen gingen voor de kant, kapiteins vielen terug in rang, net als de tweede stuurman, die gezien zijn opleiding eigenlijk promo tie verdiende tot eerste stuurman. Maar hij werd gedegradeerd tot ca det en zijn loon werd gehalveerd tot een bedrag waarvan het gezin niet kon leven. Het was Van Gend en Loos die in die jaren in Oudeschild een dépendance opende en Kikkert als bureauhouder aanstelde. Hij zette een florerende beurtdienst op en ver diende een voor die tijd behoorlijk salaris, waarvan hij op de Hogeberg De Zwerfsteen kon bouwen. Als bureauhouder had hij in de Tweede Wereldoorlog veel met de Duitsers te maken Hij nam daarbij best risico's. 'Ik weet nog dat er een kist op het erf stond, waarin 's nachts gaten werden geboord en waarin een onderduiker werd gestopt. Overdag ging die kist met de Tesoboot naar de overkant. Vader vervalste ook papie ren, onder meer voor zijn broer, die van de bezetters in Duitsland moest werken Door hem een paar jaar ouder te maken, hoefde hij met.' Toen de bezetters in 1941 Rusland binnen vielen, was Kikkert de eerste om hen te feliciteren. 'Ze konden niet geloven dat vader het meende. "Jawel", zei hij, "want daardoor duurt de oorlog twee jaar korter. Lees de geschiede nis van Napoleon er maar op na." De Duitsers verdachten Kikkert er later van dat hij actief was in het ver- ZjSS DINSDAG 21 SEPTEMBER 2004 Rechts zoon Jan Kikkert uit Australië, met de tOO-jarige Jaap Kikkert, die op zijn verjaardag van verzorgingshuis De Gollards een portret kreeg, dat een plaatsje krijgt In de eregalerij. Kikkert was ook een denker, die in gewikkelde theorieën bestudeerde en hiervoor toepassingen bedacht. Toen de oorlogsdreiging eind dertiger jaren toenam, stapte hij volgens zijn zoon naar de directie van Philips met het idee om in een geleid projectiel een toen net uitgevonden tv-camera te bouwen, zodat nauwkeurig kon worden gericht. Maar Kikkert was zijn tijd te ver vooruit, het idee werd met serieus genomen. Aardappelrooimachine Andere uitvinding die hij deed was een aardappelrooimachine, die ge bruik maakte van het principe dat aardappels sneller rollen dan grond en kluiten. De Texelse denker had de pech dat hij niet technisch was en voor montage geheel afhankelijk van anderen. Daarom duurde de ontwik keling lang en toen hij eindelijk octrooi aanvroeg voor het apparaat, bleek dat een Brits bedrijf hem twee weken voor was geweest, die precies de zelfde machine had uitgevonden. Op hogere leeftijd had hij zijn zinnen gezet op het perpetuum mobile, een denkbeeldige machine die beweegt zonder energie van buitenaf. '25 jaar was hij ermee bezig en omdat hij maar bleef aandringen, heb ik het apparaat precies volgens zijn aanwij zingen in elkaar gezet. Toen het uit eindelijk niet werkte, concludeerde hij dat ik het verkeerd had gebouwd.' Na er zo lang voor te hebben gevochten, gaf hij het idee op toen hij 96 was en besloot toen 100 te worden. (Foto Gerard Timmerman zet. 'Elf maart deden ze een inval in ons huis. Vader verstopte zich, sa men met andere duikers, in een kel der onder het huis. We hadden zelfs een joods meisje in huis. Hij vertelde mij dat als er een patrouille kwam, ik op een fluit moest blazen Op een nacht werd hij wakker, met het idee dat hij zich uit de voeten moest ma ken Hij was nog maar net weg, toen de Duiters een inval deden. Het was maar goed dat mijn moeder me had verteld dat ik zijn plaats in het bed moest innemen. Een Duitsers voelde met zijn hand of het bed naast haar warm was en dus beslapen...' Wraakzuchtig was Kikkert met. 'Kort na de oorlog werd op Texel een Duit ser opgepakt, die het een en ander had uitgehaald. Het was een chaoti sche tijd. Velen wilden de man om zeep helpen. Maar vader zei: "Wij hebben vijf jaar gevochten om van die Moffen af te komen. Dan gaan we met dezelfde dingen uithalen die zij ons hebben aangedaan. Hij gaat maar naar het gerecht." Vader genoot kennelijk gezag, want de omstanders deden wat hij zei.' Kikkert, die tijdens de oorlog het christelijke CHU-gedachtengoed vaarwel had gezegd en sociaal-de mocraat werd en het daardoor bij velen had verbruid, werd na de oor log door Van Gend en Loos aange steld als vestigmgsleider van Den Helder en Texel. Hij werd daar poli tiek actief en belandde inde gemeen teraad. Hij schreef in de krant destijds veel ingezonden brieven. Met name over de veerdienst. 'Vader wilde dat de boot op 't Horntje zou gaan varen, omdat dat praktischer, dichterbij en sneller was. Maar de gevestigde orde hield lang vast aan Oudeschild. Toen uiteindelijk werd besloten wel op 't Horntje aan te leggen, kreeg vader bij de ingebruikname geen uitnodi ging Kikkert zei de lokale politiek vaarwel toen zijn partijgenoten hem iets wilde laten doen waar hij niet achter stond. 'Mijn vader is altijd een man geweest die stond voor zijn pnn- cipe.' Onder de genodigden op het eeuwfeest van Jaap Kikkert wa ren ook leden van de Familie vereniging Kikkert, waarvan de 100-jarige sinds 1981 erelid is. Kikkert zelf is lange tijd bestuurs lid geweest van de vereniging, waarin hij de Enkhuizer tak verte genwoordigde. Verhalen over zijn belevenissen op zee zijn ooit ge publiceerd in het huisorgaan van de familievereniging. vermiste verstandelijk gehan- pte man heeft zaterdagmiddag lemoederen bezig gehouden, unflnan was rond half vier plotse- weggelopen bij zijn groep na ezoek aan EcoMare. De poli- lette wagens en zelfs een heli ier in om de man te vinden. f kwart over zeven werd hij te- levonden, nadat taxichauffeur p Grootjen van Taxi Grootjen hem hotel Uilenbos aan de [dtlaan in de De Koog had zien Grootjen wist dat de politie met een zoekactie bezig was en de man die hij zag lopen, voldeed aan de omschrijvingen van de vermiste. De man maakte volgens een woord voerder van de politie deel uit van een groep verstandelijk gehandicapten Uit Noordwijk die een uitje op Texel hadden De man had staan wachten in de hal van EcoMare toen anderen van de groep nog in de winkel waren en op een gegeven moment was hij aan de wandel gegaan. Daarop be gon meteen een zoekactie bij EcoMare. Personeel vatte onder meer post bij de bassins om te voor komen dat de man eventueel te wa ter zou raken en dierenverzorger Salko de Wolf ging het Duinpark in om daar de omgeving te verkennen. Later startte de politie in samenwer king met het Korps Landelijke Politie diensten een uitgebreidere zoekactie waarbij de omgeving van De Koog en Den Hoorn werd uitgekamd Een agent op een motor doorkruiste de Dennen, er ging een wagen het strand op en met de politiehelikopter (type Boltrow) werd op geringe hoogte boven het duingebied en de Dennen gezocht. M lemming, waardoor de aanleg een tuin mogelijk wordt. Het ge heeft besloten de daarvoor w odigde artikel 11-procedure te ipinnen. en politiehelikopter werd zaterdagmiddag naar een vermiste verstandelijk gehandicapte man gezocht, nadat hij was verdwenen OMare, /Foto André van den Berg) grootste deel van het terrein Willem Oosterhof aan de 'wlanderweg krijgt een woon- leiding daarvan had Oosterhof om bestemmingsverandering gevraagd. B en w vonden dat geen probleem, omdat van agrarisch gebruik al lang geen sprake meer is en het dus gaat om het formaliseren van een be staande situatie. Van het totale terrein krijgt 5000 vierkante meter de woon bestemming. De boomsingels van 440 vierkante meter blijven er buiten. Een woonbestemming voor meer dan 5000 vierkante meter zou even tueel kunnen met een artikel 19-pro- cedure, maar dat vindt de gemeente ongewenst in verband met prece dentwerking en het is in dit geval ook niet nodig. °taal 5440 vierkante meter grote heeft nu nog een agrarische emming, die stamt uit de tijd dat 'ader van Oosterhof er varkens De eigenaar heeft bouwplan- en wil een tuin aanleggen. Dat 'problemen, want een tuin is met n$ch. Recentelijk is de gemeente streden tegen mensen die een sgrarisch terrein bij hun tuin had- 9etrokken. Onder dreiging van dwangsom hebben ze dat onge- moeten maken. Mede naar aan- Medewerkers en oud-medewerkers van de Wereldwinkel vieren maandag 27 september in dorpshuis De Bijen korf het 25-jarig bestaan van de win kel op Texel. Betrokkenen die geen uitnodiging hebben gehad, kunnen zich alsnog aanmelden bij de organi satie. Die is een paar maanden bezig geweest alle oud-medewerkers op te sporen, maar er nog niet zeker van of ze iedereen heeft bereikt. De bijeen komst begint om 17.00 uur. Er is een spreker die aan de hand van beelden een rondreis langs projecten van de Wereldwinkel maakt en er is een ge zamenlijke maaltijd. Betrokkenen kunnen zich aanmelden bij Bep van den Berg, tel. 313513 of Hans Cadee, tel. 313028. De mensen van de Wereldwinkel zijn nog op zoek naar produkten die 25 jaar geleden zijn verkocht en nog steeds bij mensen thuis staan. Ze hopen die spullen in bruikleen te krijgen voor een tentoon stelling die eind november in Tusse de Banke wordt gehouden. Hotel De Nieuwe Toekomst in De Koog moet het voorlopig met de huidige 54 bedden blijven doen als het aan een meerderheid van de politieke partijen ligt. Met uitzon dering van CDA en D66 stonden ze gisteravond tijdens de raads commissie Grondgebied afkeu rend tegenover het voeren van een artikel 19 lid 2 procedure om de zestig bedden van Oase versneld naar De Nieuwe Toekomst te ver plaatsen. De partijen vinden dat een eventuele verplaatsing moet worden geregeld via een artikel 10-procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening, waarbij diverse inspraakmogelijkheden zijn. Pas als de procedures voor de beno digde bestemmingsplanwijzigingen van De Nieuwe Toekomst en Oase zijn doorlopen en onherroepelijk zijn, zouden de bedden mogen worden verplaatst. Het college wil ook een ar tikel 19 lid 2 procedure voeren, zodat de bedden vooruitlopend op de bestemmings-planwijziging alvast naar het hotel zouden kunnen gaan. Die vrijstelling zou maximaal driejaar mogen gelden. De commissieleden van Grondge bied zetten kanttekeningen bij de snelheid die het college aan de dag legt voor het voeren van die proce- In samenwerking met het Jonge renwerk Texel houdt Sportservice Texel dinsdag 28 september een thema-avond over Sportkantines en de Warenwet. T. Onstenk van Sportservice Noord-Holland spreekt over de hoofdlijnen van de hygië- necode, de toezichthoudende taak van de Voedsel en Waren Autoriteit (voorheen Keuringsdienst van Wa ren) en de relatie met de Drank- en Horecawet. De nieuwe Warenwet, die eind 1995 is ingevoerd, verplicht horecabedrij ven, waaronder ook kantines van sportverenigingen en dorpshuizen vallen, een voedselveiligheidssys- teem te hanteren. Voor sportver enigingen is door NOC*NSF een zogenaamde hygiënecode voor sport kantines ontwikkeld. Het werken met deze hygiënecode brengt het nodige papierwerk met zich mee. De beheer der dient op de daarvoor bestemde formulieren alle hygiënehandelingen bij te houden. De toepassing van de code wordt gecontroleerd door de Voedsel en Waren Autoriteit die ook sancties kan opleggen De bijeenkomst wordt van 19.15 tot 20.30 uur gehouden in de kantine van Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg. Opgave en inlichtingen: Sport service Texel, tel. 322815 of e-mail sportservicetexel@texel com dure. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) was met overtuigd van het antwoord van wethouder Corry Heijne dat snel heid geboden is voor het bedrijfs belang van De Nieuwe Toekomst en om bouwkundige ingrepen aan het vervallen pand van Oase mogelijk te maken. Ook Joop Groeskamp (Texels Belang) wilde er toch eerst meer over weten van het college, voordat zijn partij akkoord zou gaan. Maria van der Spek (WD) herhaalde dat er in haar ogen sprake is geweest van handel in slaapplaatsen. Zij kaartte aan dat het toenmalig college in 1999 tegen ambtelijk advies in had beslo ten mee te werken aan een verzoek van toenmalig eigenaar Tijs Blom om de zestig bedden te verplaatsen. Ze baseerde zich daarvoor op stukken die uit het archief waren gehaald. Volgens Van der Spek is onderne mers later zand in de ogen gestrooid met de mededeling dat er geen hotel kamers in de personeelsverblijven op de tweede verdieping van De Nieuwe Toekomst zouden komen. Die verblij ven zijn nu in beeld voor de uitbrei ding van het aantal bedden van 54 naar maximaal 129 (inclusief de 25 procent uitbreiding wegens kwali teitsverbetering). Volgens de huidige plannen kan De Nieuwe Toekomst voor het overheve len van de zestig bedden opnieuw gebruik maken van de 25-procents- regeling wegens bedrijfsbeëindiging, terwijl die regeling ook al werd toe gepast op de 44 bedden die vroeger in de oude Toekomst stonden. Dat leverde destijds 11 nieuwe bedden op. Wethouder Heijne gaf aan dat de 25-procentsregeling voor Oase in 1999 met terecht is toegezegd. In dat geval gaat het om vijftien bedden. Heijne bood de partijen aan terug te gaan naar slechts één keer toepas sing van de 25-procentsregeling, omdat een meerderheid afwijzend tegenover de dubbele toepassing stond. Frans Visman, voorstander van het voeren van beide procedures, wees erop dat er met zomaar voorbij kan worden gegaan aan beslissingen uit het verleden. Hij pleitte er ook voor dat de gemeente zich goed zou indekken als er een vrijstelling voor drie jaar wordt verleend 'De exploi tant moet daarvan de risico's aan vaarden. Het moet met zo zijn dat hij met een claim naar de gemeente komt als het na drie jaar met gelukt is.' Definitieve beslissing worden ge nomen als het onderwerp opnieuw in de gemeenteraad aan de orde komt. In zwembad Molenkoog zijn tijdens de drukbezochte zwemvierdaagse Eline Jongejan en Joey Mets ge slaagd voor hun zwemdiploma's. Zij volgden dit seizoen zwemlessen van MRT-docent Henk Keyser. Eline Jongejan behaalde haar B-diploma. Joey Jets zijn C-diploma. In de Witte Burpht aan de Molenstraat in Den Burg wordt zaterdag 2 okto ber de halfjaarlijkse verkoop van tweedehands kleding gehouden. Te verkopen (wmter)kleding kan daags tevoren, op vrijdag 1 oktober, tussen 18.30 en 21 00 uur worden ingele verd. De te verkopen kleding dient voorzien te zijn van een prijs. Per kle dingstuk wordt een toeslag van €0,30 gevraagd Wordt een kledingstuk verkocht, komt daar nog €0,30 bij. Afrekenen gebeurt na afloop, tussen 17.30 en 18.00 uur. Onverkochte kle ding gaat desgewenst naar een goed doel. Voor meer informatie, tel. 314753 of 314762. Molenkoog dicht, maar een nieuw openluchtbad aan de Witte Kruis- laan? Die gedachte zal menig voor bijganger de afgelopen dagen door het hoofd zijn geschoten bij het pas seren van de Witte Kruislaan. Daar liep een bouwput met de afmetingen van een flink zwembad vol door ste vige regenbuien. Aannemer Kees Duin, die op deze locatie negen ap partementen wil realiseren, reageert nuchter. 'Tja, dat kan in deze tijd nu eenmaal gebeuren. Maar het werk gaat zo goed en zo kwaad als kan door' De mogelijke vertraging die de wateroverlast veroorzaakt komt bo venop het oponthoud dat al ontstond door bezwaren vanuit de buurt. Die vreest toename van het autoverkeer en een tekort aan parkeerplaatsen. De protesten leidden ertoe dat de gemeente ervoor moet zorgen dat de negen extra parkeerplaatsen die bij de woningen worden aangelegd ge lijktijdig met de appartementen wor den opgeleverd. De kuil had afgelopen weekend meer weg van een zwembad dan van een bouwput.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5