Texelse afslankers in de ban van BIAmed Muziek, dans en knutselen tijdens Vlaams Weekend 'Opvallend veel mensen ondervoed' Smeltpot van internationale volksmuziek Wat ik zeggen wou...| Wat ik zeggen wou. Kwestie Ran (1) Wat ik zeggen wou... Kwestie Ran (2) Vergadering TVO ICAELSE y) COURANT Wat ik zeggen wou...| Kerkperikelen BMI Wandelen o Wereldhartda Kerkperikelen (2) Bncvto .zn kimBuUct >cranraoortclj|ibtkf v«a dt mfactK Een staande ovatie voor de vol hardendheid en vechtlust van Marian Ran. Wat zou ik op mijn wandelingen over de Hoge Berg van haar klassieke stolp hebben genoten. En wat zou ik jaloers zijn geweest... Misschien dat jaloezie bij bestuurders en ambtena ren aan de basis ligt van dit gedoe? En wie van hen durft dezelfde moed te tonen als Ran door zich gewonnen te geven en waarachtig te zijn? Roos Verlinden, Barsingerhorn. Bntvtn nn tezmBunrn error»oonfcüjkhod vin 6e reklit Dat Marian Ran de 'communicatie' met het Texelse 'bestuurs'apparaat zeven jaar heeft volgehouden, ver dient een Erepenning voor Volharding en Doorzettingsvermogen. Waar de kennelijke tegenwerking vandaan komt, weet ik, als overkanter, niet. Maar op enig besef voor behoud dan wel herstel van historische waarden kun je deze beslissers in elk geval met betrappen. Ik vrees ook dat dit soort mensen zelfs volop medewerking gaat geven aan het plaatsen van windturbines op Texel. Rest de vraag wie Marian Ran als Don Quichotte op zal volgen. Anjo Brombacher, Kolhorn. Het TVO houdt donderdag 7 oktober de algemene ledenvergadering in restaurant Kaapsnol op camping Kogerstrand aan de Badweg in De Koog. Na de pauze geeft drs. G.F.H. Freijsen van de Kamer van Koophan del een toelichting op het rapport Ruimte om te werken op Texel. Hierna volgt een forumdiscussie over de revitalisering van bedrijfsterreinen. Deze staat onder leiding van drs. M. Pennink van de Kamer van Koophan del. De vergadering begint om 19.30 uur. DINSDAG 21 SEPTEMBER 2004 TFYFT'ÏF /C mager at en met meer snoepi heb ik er negen kilo af in neg; ken.' Breven van IcutnBuiten veranHvooedelijUicid ran de redactie In het artikel over de Gereformeerde Gemeente uit Oosterend wordt de heer Ploeg Sr. afgeschilderd als een persoon die een zwaar stempel drukt op deze geloofsgemeenschap. Ik kan daar met op reageren omdat ik niet tot deze geloofsgroep behoor. In het artikel wordt echter ook gesug gereerd dat de heer Ploeg zijn macht zou gebruiken om de medewerkers van zijn bedrijf SnelStart Software te verplichten zich te conformeren aan zijn ideeën en opvattingen. Met dit laatste ben ik het volstrekt oneens. Sinds oktober 1998 werk ik als verkoopleider bij SnelStart Soft ware. Als geen ander kan ik dan ook deze beweringen tegenspreken. Er is namelijk geen sprake van enige ver plichting naar medewerkers met be trekking tot zijn of haar levensopvat ting. Ikzelf geloof helemaal niet dat de aarde door god is geschapen. De evolutietheorie spreekt mij veel meer aan. De heer Ploeg weet dat van mij en respecteert mijn opvatting zoals ik zijn levensopvatting respecteer. Binnen het bedrijf SnelStart Software werken op dit moment naast de heer Is het onmogelijk om gewoot vallen zonder BIAmed? 'Na; niet', lacht Van Dijk. 'Mindere geen tussendoortjes daar val van af. Dat is zo. Vroeger ze geneest, heeft gelijk en nu zee afvalt heeft gelijk. Als je het ma antwoord doet Verder is hel; ik mensen met diabetes mis beter kan begeleiden, door mij tergrond als arts. Dat is ook de waarom BIAmed hoofdzaken artsen werkt.' Inmiddels is er« afslankprogramma voor kin Van Dijk werkte mee aan de o keling daarvan en behandelt dels al verscheidene tiener gewichtsproblemen. Goedkoop zijn de producten h niet. Klanten moeten iedere vi dagen een bus Bianorm kopen mee ze twee shakes per dag J, maken. Die kost €35,-. De wekelijkse consulten, van eenl per keer, kosten €13,-. Diel worden niet vergoed door di tekostenverzekeraar. De genoemde Body Massli (BMI) wordt ook door orgai ties als de Hartstichting get> om te bepalen of het gewn balans is met de lengte. De is te berekenen door het gei te delen door de lengte i# kwadraat. Daar komt een paalde waarde uit. Een BMl sen de 18,5 en 25 duidt op gezond gewicht. Als het tussen de 25 en 30 zit, is sp van overgewicht en een BM ven de 30 wijst op aantoor risico's voor de gezondheid overgewicht. Tekst er Louise van di Ter gelegenheid van Wereld! houdt wandelsportverenign Gouden Boltje in samenwerk Sportservice Texel zondag tember een Hartstocht over v kilometer. Deelname kost €2 volwassenen en €1,- voor tot 12 jaar. Deelnemers gat 13.00 en 14.00 uur van star restaurant De Slufter aan di weg. De wandeling voert Slufter, over het strand en duinen. Ploeg en zijn vier zonen 7 mt kers die ook tot de geloofsgr horen. De overige 18 medei zijn anders denkend. De wt binnen het bedrijf is uitsteki 1 heer Ploeg heeft met zijn nemersvisie een bedrijf opge; menigeen een voorbeeld a 'a' nemen. Het personeel wordt ken bij de ontwikkeling van he en profiteert daarnaast mee groeiende klantenkring. Ik reageer op het bewuste omdat ik vind dat de heer Pi hierin onrecht wordt aanged persoon die deze uitspraken redacteur van het artikel hee gegeven zal naar het zich laat een probleem hebben gehad heer Ploeg, maar om dan alles heer Ploeg doet en tot stan gebracht te bekritiseren ga a ver. Naschrift Corrie Timmer; Degenen die hierover met n ht ken vroegen nadrukkelijk anc uit angst voor de gevolgen.! irei haal is zeker door vijf mens! hankelijk van elkaar zo aan n gegeven, zonder dat hen w<x de mond zijn gelegd. Klaarbli het gemakkelijker om als ker bij SnelStart Software ge zijn van de Gereformeen meente. bd j Uit het artikel over de Gereformeerde Gemeente waarin ik word geciteerd, ontstaat een scheef beeld over de reden van ons vertrek naar de vaste- wal. Er staat op enig moment 'De sfeer is door en door verziekt. Om die reden zijn wij van het eiland gegaan.' Daarmee wordt gesuggereerd dat wij vanwege het 'rumoer' in de kerk van Texel zijn vertrokken. Dat is niet wat ik heb willen zeggen. De werkelijkheid is dat wij al sinds onze trouwdatum regelmatig over wogen om naar de overkant te ver huizen. De groeiende wens van Petra om terug te keren naar de omgeving waar zij vandaan kwam werd, deed dat idee steeds vaker opleven. Van wege de situatie in de kerkelijke ge meente zijn wij daar al zo'n drie jaar geleden afgehaakt, maar i daarna geen gemeente vondj we ons beiden echt thuis v begon dat op den duur onbö te voelen. Uiteindelijk heb! vorig jaar alles bij elkaar opg< de knoop doorgehakt. Oven zijn we nog steeds zeer cof dat gaat beslist niet alleen o of geloof. De suggestie dat PI vertrek heeft veroorzaakt is tinent onjuist. Dat journalising Timmer die indruk kreeg, k1" dat het gesprek zich toespit strubbelingen in de plaats reformeerde Gemeente van end (die overigens beslist sentatief zijn voor de landeli van dit kerkgenootschap) niet kon weten dat wij al ge niet meer bij die gemeente Het directe verband dat zien is daardoor wel begrij niet terecht. H Wa Ondervoeding. Een bekend probleem waar veel arme lan den wereldwijd mee te kampen hebben. Dat ondervoeding ook op Texel regelmatig voorkomt, zal menig wenkbrauw doen fronzen. De verbazing stijgt helemaal ten top wanneer blijkt dat die ondervoede Texelaars klant zijn van het afval- centrum van voormalig huisarts Hetty van Dijk. 'Ik schrik ervan hoe vaak ondervoeding hier voorkomt. Dat had ik niet verwacht.' Ondervoed en toch dertig kilo te zwaar. Hoe zit dat? Tijd voor een verhelderend gesprek met de Texelse afvalgoeroe van dit moment. Afvallen is in. Ook op ons eiland houdt een groot aantal inwoners zich bezig met afslanken en bestaat er schaamte over het eigen gewicht. Vetrollen op de buik, blubberbenen en hangbillen imteren menig Texelaar en dus kennen afslankprogramma's als Weightwatchers, Methode Mon- tignac, Herbal Life, Modifast en zelfs het trendy dieet Atkms hier hun aan hangers. Nieuw in dat rijtje, maar in middels al bijzonder populair, is het B/Amed-concept, dat door voorma lig huisarts Hetty van Dijk aan de man wordt gebracht. De resultaten zijn, volgens de gebruikers, opzienbarend en het succesverhaal gaat als een lopend vuurtje over Texel. Het zoveel ste programma met succes op de korte termijn? 'Onderzoek heeft uit gewezen dat BIAmed ook op de lan gere termijn voor een goed resultaat zorgt', vertelt Van Dijk. Zij is sinds anderhalf jaar adviseur van het afslankprogramma dat in Nederland door vijfentachtig artsen en voe dingsconsulenten wordt verkocht en waarbij de nadruk wordt gelegd op het afvallen onder medische begelei ding. 'De mensen die het programma volgen, komen iedere twee weken voor een controle. Dan worden ze gewogen en wordt de lichaams- samenstelling gemeten. Deze me thode richt zich met alleen op gewone mensen'die willen afvallen, maar juist ook op mensen met een kwaal of af wijking, zoals mensen met diabetes. Die kunnen een enorme gezond heidswinst boeken en zelfs de le vensverwachting wordt beter', be weert Van Dijk. Koolhydraten Het BIAmed-programma hanteert een aantal uitgangspunten dat in veel afslankprogramma's terugkeert, zo als het feit dat om gewicht te verlie zen het eten van minder calorieën noodzakelijk is en dat het uitgangs punt drie maaltijden per dag moet zijn. De deelnemers krijgen afhanke lijk van hun persoonlijke situatie een overzicht met het maximumaantal caloneën dat zij per dag mogen eten. Tevens moeten zij een flink aantal Hef 'moment suprème' voor de afslankers: het printie met de lichaamswaarden waaruit blijkt of er gewicht is verloren. koolhydraten naar binnen werken. Die zorgen ervoor dat het lichaam voldoende bouwstoffen heeft om de actieve weefsels zoals spieren en organen goed te laten functioneren, terwijl het lichaam door een geringer aantal calorieën gewicht verliest. Daardoor wordt vet verbrand en blijft spierweefsel behouden, zo wil BIAmed geïnteresseerden doen ge loven. Totdat het 'ideaalgewicht' is bereikt, worden twee maaltijden ver vangen door een maaltijdvervanger, shakes genoemd in de volksmond. Hoeveel er dagelijks mag worden gegeten, hangt af van de uitkomst van de meting die Van Dijk bij haar klant verricht. 'Dat gaat volgens een even simpele als effectieve meet methode die door de Amerikanen is uitgevonden in de Tweede Wereld oorlog. Nu gebruikt de NASA deze manier om de voedingstoestand van haar astronauten te controleren.' De lijner k'njgt twee elektroden op een voet geplakt en twee op een hand, waarna een onvoelbaar zwak- stroompje door het lichaam wordt gejaagd. Het apparaat meet alles tus sen die twee punten en geeft vervol gens twee waarden aan, die in de computer worden gestopt. Samen met gewicht, sekse en lengte van de betreffende persoon rolt vervolgens een aantal cijfers uit de computer. 'Bij dit systeem wordt niet alleen gekeken naar het gewicht. De hoeveelheid water, de vaste magere massa (spie ren en organen en botten, red.), het aantal kilo's vet en de voedings toestand in hef lichaam worden ge meten. Zo kun je precies zien waar de verloren kilo's vandaan zijn geko men.' De zogeheten BMl, de Body Mass Index, die algemeen wordt ge bruikt om een gezond gewicht te be palen, geeft aan wat een persoon van een bepaalde lengte mag wegen. Zo toont het overzicht onmiddellijk of een klant 'in het rood schiet' en dus overgewicht heeft. Ondervoeding Bij hun eerste bezoek aan Van Dijk worden alle relevante waarden geme ten en krijgt de klant zwart op wit zijn overgewicht onder de neus. Tevens wordt duidelijk of er vooral teveel vet aanwezig is en of de voedings toestand goed is. dus of het lichaam alle stoffen krijgt die het nodig heeft. 'Ik schrik ervan hoeveel mensen on dervoed zijn. Die kampen met een enorm overgewicht en proberen daar wat aan te doen. Ze beperken hun voedselinname, maar kijken uitslui- Hetty van Dijk meet de waarden van Christien Lemstra, terwijl Tiny Crootjen, Henk Maas en Mariska Wesdorp (v.l.n.r.) toekijken. tend naar de calorieèn. Daardoor eten ze veel te eenzijdig en zijn ze in feite ondervoed Volgens Van Dijk, die zelf veertien kilo kwijtraakte met het BIAmed-programma, zijn de ge volgen van die ondervoeding vooral te merken als het lichaam moet te rugkomen uit een bepaalde achter standssituatie. zoals een operatie. 'Mensen die ondervoed zijn, herstel len veel minder snel.' De cijfers die Van Dijk haar klanten toont, zijn voor de meesten geen verrassing. 'Veel mensen weten natuurlijk dat ze over gewicht hebben. Ze schrikken wel van het feit dat hun voedingstoestand slecht is. Veel mensen vinden dat ze gezond eten en dat blijkt dan niet zo te zijn.' In haar Centrum voor Ge wichtsvermindering, dat is gehuis vest in de voormalige huisartsen praktijk in Oosterend, komen de klanten van Van Dijk tweewekelijks op consult. Zo'n driehonderd Texe laars heeft zij inmiddels in haar klantenbestand. De jongste is dertien en de oudste bijna tachtig Hoewel het merendeel vrouw is, zijn er ook mannen die het programma volgen. 'De drempel ligt alleen veel hoger. Mannen hebben meer schroom om hier te komen. Ongeveer één op de tien is man. Vaak komen ze ook als ze zien dat het bij hun vrouw werkt.' Veel Texelaars die het centrum be zoeken, kampen met obesitas, ofte wel vetzucht, en lopen aantoonbare gezondheidsrisico's. 'Maar er komen hier ook mensen die maar een paar kilo te zwaar zijn', vult Van Dijk aan. Over het gemiddelde gewicht dat met BIAmed wordt kwijtgeraakt, is niets te zeggen. Wel is uit onderzoek ge bleken dat in de eerste twaalf we ken de belangrijkste gewichtsdaling plaatsvindt en dat dat gemiddeld zo'n negen procent van het lichaams gewicht is. Jojo-effect 'Noem het maar op en ik heb het wel geprobeerd. Ik ben onderhand al dertig jaar bezig met lijnen, maar steeds kwam ik weer aan. Ik had zelfs een gouden speld verdiend bij de Weight Watchers, maar toen die stopten was ik na een jaar weer twin tig kilo zwaarder', vertelt Christien Lemstra (55) uit Den Burg. Zij begon een jaar terug met het BIAmed-pro gramma en viel dertien kilo af. 'In het begin ging het heel hard, nu blijf ik een beetje hangen. Maar er moet nog een paar kilo af, dus ik hou vol.' Voor Lemstra is de bekende stok achter de deur, die ook in dit programma een rol speelt door de tweewekelijkse con trole. een onmisbaar element. 'Het is slap, ik weet het, maar ik heb dat gewoon nodig. En in dit systeem werkt dat prima. Bovendien voel ik me lichamelijk gewoon veel beter dan tijdens andere afslankprogramma's. Dat is echt een heel verschil.' Een ander veelgehoord argument dat ook voor Lemstra meespeelt, is dat Hetty van Dijk ook zelf met gewichts problemen kampt. 'Zij weet wat het is. Ik heb ooit een diëtiste gehad, een aardige meid hoor, maar zo slank als een den. Die snapte er niks van.' De successtory van Lemstra staat niet op zichzelf. Opvallend veel Texelaars zijn wildenthousiast en raken veel gewicht kwijt. 'Ik woog bijna honderd kilo en had er nooit wat aan gedaan. Ik werk in de horeca, dus dan eet je de gekste dingen op de gekste tijden en altijd patat of gebakken aardappe len. De maat was vol toen ik mijn kle ren weer eens niet paste. Ik was het zat om steeds grotere maten te ko pen', vertelt Mariska Wesdorp uit Oosterend. Zij is sinds eind mei bijna veertien kilo kwijt'Maar ik wil er nog twintig af. Ik heb nu elke dag een zakje rijst mee naar mijn werk en dan doe ik er daar een stukje vlees en wat groenten bij',, vertelt de 20-jarige Texelse. Bij de 68-jarige Tiny Groot- jen uit Oudeschild is de hele familie in de ban van BIAmed. 'Mijn dochter is begonnen en die was zo enthou siast dat mijn man en ik ook zijn ge start en mijn zoon ook.' Manlief is twintig kilo afgevallen en de dochter verloor al bijna dertig kilo. Zelf viel zij inmiddels dertien kilo af. Zoon Gerrie komt dagelijks bij zijn moeder eten. 'Dan kan zijn vrouw gewoon koken voor de kinderen en ik moet er toch al op letten.' Want in huize Grootjen wordt gekookt met de weegschaal. Omdat ieder gezinslid een andere hoeveelheid calorieën en koolhydra ten mag hebben, slaat Tiny Grootjen eerst aan het rekenen voordat zij de pannen op het fornuis zet. 'Ik moet precies afwegen wat ieder van ons mag hebben en dan ga ik aan de slag.' Desondanks vindt zij de me thode niet omslachtig en zijn de re sultaten opzienbarend. 'Het belang rijkste is eigenlijk dat we ons allemaal veel fitter voelen. Mijn man is rug patiënt, maar die is enorm opgeknapt sinds hij dit programma volgt.' Henk Maas uit Den Burg begon met BIAmed toen hij zelfs met heel wei nig eten geen gram meer afval. 'Ik was zelf al acht kilo afgevallen, maar toen lukte het met meer terwijl ik heel delzak kunt bouwen van afgedankte materialen, zoals hout, ijzerdraad, snaren, kroonkurk en pvc-pijp. De workshop is met name bedoeld voor jonge muzikanten. Andere gast is Willem Schot, een doorgewinterde muzikant die be kendheid geniet in de folkwereld als 'fenomenaal doedel- en trekzak speler'. Hij vormt momenteel een duo met de Vlaamse cornemusbouwster Olie Geris en is ook ervaren work shopdocent. Hij geldt als een onuit puttelijke bron en inspirator. Tijdens zijn workshop leert hij de deelnemers oude en nieuwe deuntjes, met alles wat daarbij komt kijken, zoals timing, speeltechmek, expressie en historie. Zijn voorkeur gaat uit naar een trek zak in C/F maar andere'accordeons zijn ook welkom. Ook voorliefhebbers van zang is er veel te doen. Grigori Sarolea, dirigent van diverse koren en al jaren work shopdocent Vlaams-Nederlandse zang, staat erom bekend dat hij het vooroordeel dat volksmuziek soft zou zijn voor eens en altijd uit de wereld te helpt. Hij maakte onder meer een scriptie over Volendamse muziek vóór de palingsound. Op Texel leidt hij de deelnemers aan zijn 'stevige zangworkshop' door de 'wijde wereld van traditionele en nieuwe Vlaamse zang, met aandacht voor algemene zangtechnieken en meer specifiek volkse zang, samenzang en diverse stijlen van meerstemmingheid in de volksmuziek. Zangervaring is ge wenst, niet vereist. Speciaal voor de dansers komt Katrien van Craenenbroeck die in haar workshop dansen aanleert die op volksbals worden beoefend, zoals polka, bourrée, mazurka, wals en circle circassien. Het geleerde kan zaterdagavond, tijdens het concert van onder meer Ashels, in de prak tijk worden gebracht. De inwendige mens wordt tijdens het Vlaams Weekend niet tekort gedaan. Hotel Den Burg bereidt lunches en maaltijden die aansluiten bij het thema van het weekend. Deelname aan het weekend kost voor volwassenen €100,-, kinderen tot 12 jaar betalen de helft, jeugd van 12 tot en met 20 jaar €75,-. Dit is exclusief de maaltijden Opgaven bij de M uziek en Dansschool, tel. 313493. Het Vlaams Weekend begint vrijdag om 19.00 uur en zaterdag en zondag om 9.30 uur. Een muzikale ontmoeting met volksmuziek uit de hele wereld, waarbij samen muziek wordt ge maakt, gearrangeerd, gedanst, in strumenten worden gemaakt, ge geten en waarbij veel optredens zijn te bewonderen. Kortom, tij dens het Vlaams Weekend dat op vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 november wordt gehouden kun nen liefhebbers zich onderdompe len in een smeltpot van volks muziek uit de hele wereld. Door de Muziek en Dansschool galmt opgewekte doedelzakmuziek. Het instrument, een Vlaamse doedelzak, wordt bespeeld door muziekdocente Loes Bakker, de organisator van het Vlaams Weekend. 'Vlaamse folk is heel vernieuwend. Het is een stro ming waarin allerlei aspecten van de volksmuziek uit de hele wereld zijn verwerkt, van Arabische muziek tot Ierse folk. Het rijst in België echt de pan uit. De podia kunnen de optre dens bijna niet aan. We willen die stroming graag naar Texel halen.' Bakker heeft voor het weekend een aantal veelbelovende namen gestrikt, zoals de achtkoppige formatie Ashels. Dankzij hun samenspel en verrassende combinaties van instru menten en stijlen ontstijgt hun reper toire de traditionele Vlaamse muziek. Viool, doedelzak, tin whistel, krom hoorn, saxofoon, cello en draailier zijn maar enkele van de instrumenten die ze bespelen. Voor de deelnemers aan het weekend is het niet alleen luiste ren geblazen, de leden van Ashels geven ook meerdere workshops. Die zijn vooral gericht op samenspel, waarbij muzikanten van gemiddeld niveau met elkaar Vlaams repertoire leren spelen. Daarbii is er aandacht voor het maken van arrangementen, timing, speelstijlen en de cadans van oud en nieuw Vlaams dansrepertoire. Bespelers van uiteenlopende instru menten zijn welkom. Verder komt er een workshop die speciaal voor strijkers (bas, cello en viool) is be stemd. Onderdeel van het weekend zijn ook demonstraties van onbe kende instrumenten, zoals draailier en de Vlaamse doedelzak. Bijzonder is een workshop instru mentmaken door Herman Dewit en zijn echtgenote. Ze leren de deelne mers hoe je instrumenten zoals gitaar, harp, bombas (theekistbas), trommel, fluit rmkellat en zelfs een soort doe- Muziekdocente en organisator van het Vlaams Weekend Loes Bakker bespeelt de Vlaamse doedelzak. (Foto Garan Timmerman

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6