abelhaspel uit zee gevist end naar baas brengen bij hondenproef Strijdvaardig ZDH boekt onverwachte remise De Koog scoort vier doelpunten in slotfase 'Walvis' bleek hoop rubber Drentse oldtimers baren opzien TEXELSE Q C0URANT SliPM lama en Adama Tusse de Banke Open podium in bibliotheek ichten in zand Van Lubek pakt titel NK off road triatlon Ameland Golfjournaalbeker Goede prestaties SGW-ruiters Mountainbikers presteren sterk in Den Helder Opgeven Hippex Muziek en kleding in koffieconcert Dogtroep twee dagen op Texel Geheugentraining DINSDAG 21 SEPTEMBER 2004 PM an de 43 deelnemende jachthonden brengt op een commando een in het veld opgespoorde eend naar zijn baas. (Foto Jeroen van Hattum, jrteren, stilzitten of netjes it de baas lopen. De velden boerderij Dorpszicht aan de gweg bij De Cocksdorp waren lag het domein van 43 jacht ten en hun baasjes die meede- aan een jachthondenproef van oninklijke Nederlandse Jagers niging afdeling Noord-Hol- tien jaar geleden werd voor het een jachthondenproef op het j gehouden. Het kwam er weer ïadat een aantal Texelaars de en bij elkaar had gestoken en als honden Proef afdeling Texel de nieuwe proefdag organiseerden. De rashonden en hun baasies moesten in eerste instantie acht proeven afleg gen voor het behalen van een C- of B-diploma. Vijftien van hen behaal den voldoende punten om nog eens twee extra proeven af te leggen voor een A-diploma. Er deden drie Texelaars mee, van wie Andreas Schraag met Borre een C-diploma behaalde. Marleen Bakker met Senna en Alicia Saai met Cyntha waren de andere Texelse deelnemers, maar zij behaalden onvoldoende punten voor het C-diploma. Van de vijftien baas jes en honden die voor het A-diploma gingen, verwierven er drie het be geerde papiertje. De honden moes ten onder meer een geurspoor naar een eend volgen en het dier naar de baas brengen, een eend uit het wa ter halen nadat er een denkbeeldig schot was gelost, met en zonder nem achtjes lopen en op commando op een aangewezen plaats blijven zitten. Keurmeesters van de overkant hiel den de verrichtingen nauwlettend in de gaten. De Stengweg was voor het evenement tijdelijk afgesloten. Een groep Texelaars hielp mee als vrijwil liger om de proeven in goede banen te leiden. on niet goed zien wat er op het dreef, maar het leek Jaap Boon lagmiddag toch niet onverstan- KNRM te bellen. Het ging om ibject dat in het Eierlandse Gat igte van de vuurtoren dreef. ;orte tocht van de Beursplein 5 dat het een lege kabelhaspel was die Boon had zien drijven. Het houten gevaarte werd meteen op sleeptouw genomen en op het strand bij paal 33 geparkeerd. 'Je wil daar toch niet met een catamaran tegen aan varen', aldus schipper Charles Douma van de Beursplein. Ie gemeentelijke expositie- Ie Tusse de Banke op de Veplaats is van 1 tot 6 oktober |tentoonstelling te zien van er Adama (keramiek) en ke Adama (schilderijen) ir Adama (1968), die ateliers in zowel Den Hoorn als in ifoort, kreeg zijn opleiding bij an Gaaien in Zeist, Jan Bischop lersfoort en in de spirituele ge- schap Findhorn in Schotland, laast verdiepte hij zich in de ide Afrikaanse werkwijze op de 'ische Eilanden, waar hij leerde ei te maken door rotsblokken te n en geheel met de hand pot- (Foto Jeroen van Hattum) ten te vormen en in houtovens te sto ken. Zijn werk omvat o.a. kommen en schalen, veelal in helder blauw maar ook in overlappende kleurvlakken. Ook werkt hij met de rakutechniek, de oude Japanse stookmethode waar bij het karakteristieke craquelé ont staat. Anneke Adama (1943) gaat in haar schilderijen uit van de drie alche mistische principes kleur, getal en geometrie. De kleur en de verstilde verfijning van de clematis, de geome trische precisie van de zonnebloem en de getallen drie, vijf, zeven, negen en elf die in bamboestengels zijn te rug te vinden. Zij is vooral gegrepen door de uitbundige groeikracht en de sierlijke beweeglijkheid van bamboe, dat meebuigt in de storm en niet breekt maar weer terugveert. kader van de Kinderboeken- wordt woensdag 6 oktober 9.00 tot 21.00 uur in de open- bibliotheek aan de Drijver- I in Den Burg een open po- gehouden voor kinderen van '2 jaar. Kinderen die kunnen te, dansen of muziek maken, en zich tot 25 september op- "derboekenweek, die van 6 tot lober wordt gehouden, heeft dit 's thema 'muziek'. De Texelse theek begint de week op 6 ok tober met een muzikaal verhaal, dat tussen 14.00 en 14.30 uur op een bijzondere manier wordt voorgelezen. Woensdag 13 oktober wordt een feestelijke doemiddag gehouden rond het thema van deze 50ste Kinderboekenweek. Tussen 14.00 en 16.00 uur worden instrumenten en feestartikelen gemaakt. De toegang tot deze middag is gratis Gedurende de Kinderboekenweek mogen kinde ren deelnemen aan een kleur- wedstrijd en de KinderBoekenQuiz. De resultaten kunnen tot'16 oktober worden ingeleverd, de prijswinnaars worden op 27 oktober bekend ge maakt. Zij mogen een kijkje nemen achter de schermen van de Muziek- en Dansschool. chtenwedstrijd Dichten in het die was uitgeschreven door de Express op Vlieland, is ge- door Suze Sanders uit Gro- Zij dichtte de regels: Wat de Mruk maakt werd door wa- eraakt door geen mens ge- neemt de zee het laatste Haar inzending voldeed vol- de jury het beste aan de crite- perfect in het thema zand, zee en Vlieland, is voor jong en oud leuk om te lezen en kan op meerdere manieren worden uitgelegd. Het winnende gedicht zal worden gesneden in de band van de Vliehors Express en vanaf 1 oktober te lezen zijn in het zand van de Vliehors. Wat er met de overige gedichten gaat gebeuren - er waren meer dan hon derd inzendingen - is nog niet be kend. Er wordt overwogen deze in een bundel uit te geven. Oud-Texelse Ingrid van Lubek is dit weekeinde op Ameland eerste ge worden bij het open Nederlands Kampioenschap offroad triatlon. Van Lubek versloeg de Finse Rikka Kelja met wie ze dit seizoen vaker om de eerste plaats heeft gestre den. De,deelnemers moesten 1500 meter zwemmen in de Waddenzee, 30 kilo meter fietsen en 10 kilometer hardlo pen. Van Lubek ging voortvarend van start met het zwemmen, met name doordat er een stevige wind stond en er een flinke golfslag was. Bij het fiet sen werd ze op een gegeven moment ingehaald door de Finse Kelja die door een mannelijke deelnemer van de Finse ploeg werd geloodst. 'Dat wilde ik niet op me laten zitten en ik ben erachteraan gegaan', vertelt Van Lubek. Bij het hardlopen wist ze een voorsprong te nemen op de Finse en te behouden. Met een minuut voor sprong wist Van Lubek haar uiteinde lijk te kloppen in een tijd van 2 uur en 29 minuten. De oud-Texelse heeft de blessures waar ze het afgelopen jaar mee kampte, inmiddels achter de rug. Komend weekend doet ze mee aan een nieuwe triatlon en in novem ber loopt ze nog een marathon. Het NK offroad triatlon wordt volgend jaar opnieuw op Ameland gehouden. 'Ho pelijk doen er doen ook wat meer Texelaars mee. Dat zouden ze dit jaar al doen, maar dat kwam er helaas met Jacqueline Dijkstra heeft zaterdag met 33 stablefordpunten over 18 ho les op de Texelse golfbaan de Golf journaalbeker gewonnen. Door de harde wind vielen de scores van de 28 deelnemende golfers lager uit dan gebruikelijk. De wedstrijd om de Golf journaalbeker, genoemd naar het gelijknamige golfblad, wordt op alle banen van Nederland gespeeld. Met 32 punten eindigde Lia Kuip als tweede. Derde werd Bart Medema met 31 punten. Ruiters Kris Arkenbout, Esther Bak ker en Frida Tuitman deden zaterdag met goed gevolg mee aan een SGW- wedstrijd in Neede. Esther Bakker reed een nette dressuurproef, ge volgd door een springparcours waar bij zij slechts één fout maakte. De cross kwam zij geheel foutloos rond. Hiermee behaalde zij een zesde plaats in het algemeen klassement. Kris Arkenbout reed een nette dres suurproef en een foutloze spring- ronde. In de cross leverde hij een geweldige prestatie door met één stijgbeugel te rijden. De andere was hij al bij de derde hindernis, verloren, waarna hij toch nog zestien hinder nissen foutloos wist te nemen. Ook Frida Tuitman reed een nette dres suurproef en bleef foutloos in het springparcours. Hierna volgde een goede start in de cross, waar alleen de waterpartij haar wat problemen opleverde. Een grote delegatie Texelse moun tainbikers heeft zondag met succes meegedaan aan het Noordhollands kampioenschap. De wedstrijd werd gehouden in recreatiepark Quelder- duyn in Den Helder, waar de organi satie een zeer technisch parcours had uitgezet, dat veel van de stuurmanskunst van de renners vroeg. Het beste resultaat van alle Texelaars werd behaald door Ilse Pastoor. In de damescategorie behaalde zij een tweede plaats. De overwinning ging naar wegrenster Jessica Glasbergen. Pastoor probeerde in de beginfase aan te haken bij Glasbergen, maar moest toch toezien dat haar achter stand steeds groter werd. Haar voorspong op de rest van het veld was echter groot genoeg om de tweede plaats op te eisen In de oudste jeugdcategorie (voor deelnemers tot en met vijftien jaar) belandde Ferry van der Vis met een vierde plaats net niet op het ere podium. De talentvolle Texelaar streed lang om de tweede plaats, maar kwam uiteindelijk net iets tekort. In de jongere jeugdcategorie hand haafden Denise Betsema, Erwin de Ridder en Mike Brouwer zich in de middenmoot. Betsema en de Ridder reden constant dichtbij elkaar. Uitein delijk finishte de Ridder net voor Betsema. Rien Brouwer en Arie de Ridder kwa men beiden uit in de funklasse. In deze categorie was het grote start- veld de grootste tegenstander van de twee Texelaars. Omdat beiden niet meededen aan de eerste wedstrijd van het Rabotop-klassement, werd hen een slechte startpositie toege kend. Brouwer kon in de loop van de wedstrijd, ondanks een val, nog aar dig wat renners inhalen en finishte in de middenmoot. De Ridder kwam net iets later over de eindstreep. De gezamenlijke paardensportvere nigingen Waddenruiters, Kleppertjes en Tussen Wad en Duin houden vrij dag 1 en zaterdag 2 oktober een Hippex, een puzzeltocht te paard met opdrachten, geïnspireerd op de Wampex. De teams, bestaande uit een aanspanning en enkele ruiters, worden net als vorig jaar danig op de proef gesteld. De organisatie raadt deelnemers aan in ieder geval een handdoek, een duikbril en een kom pas mee te nemen. Op vrijdagavond voorafgaande aan de tocht, worden in manege Akenburg behendig heidsspelen zonder paard gehouden voor de deelnemende terras van Oranjerie Het Vogelhuis. Met strijdlust en veerkracht heeft ZDH zondag de perikelen over het trainerschap van zich afgespeeld en het favoriete Kaagvogels van een overwinning afgehouden. In Kolhorn werd het 1-1 tegen de gastheren, die vorig jaar nog een klasse hoger speelden en zich hebben voorgenomen zo snel mo gelijk terugkeer naar de zesde klasse te bewerkstelligen. Veel had ZDH niet te verwachten van de wedstrijd in Kolhorn. Kaagvogels, dat in de eerste wedstrijd het sterke Knollendam met 7-1 had verslagen, was erop gebrand de nederlaag in de tweede wedstrijd tegen medetitel- kandidaat DESS met een flinke over winning te doen vergeten. Door blessures en andere verplichtingen had interim-coach Ruud Bakker bo vendien maar elf spelers tot zijn be schikking. Onder hen keeper Tjarko Stolk, die zijn met spit kampende neef Christiaan verving. De Hoornders hadden zich echter voorgenomen hun huid zo duur mo gelijk te verkopen. Ze deden dat met verve. Direct na de aftrap (die een half uur was uitgesteld doordat de scheidsrechter verstek liet gaan en het even duurde voordat een vervan ger was geregeld) beten ze zich vast in hun tegenstander. In de eigen ver dediging kregen de gastheren alle tijd om de bal rustig rond te spelen, maar staken ze de middenlijn over, dan vonden ■ze een muur van strijdvaar dige ZDH-spelers tegenover zich. Kaagvogels wist daar slecht raad mee en kwam niet verder dan scho ten van afstand, waarmee keeper Stolk weinig problemen had. Ook het handjevol corners leidde niet tot het gewenste resultaat voor de thuis ploeg. Zelf kwam ZDH maar zelden aan aanvallen toe. Eenmaal was Niels Dekker de hele verdediging te snel af, na een passje van Mike de Bruijn, maar de grensrechter van Kaagvogels zag het gevaar en stak snel zijn vlag in de lucht voor buiten spel, een advies dat door de scheids rechter werd overgenomen. De tweede helft begon slecht voor ZDH, dat iets vaker de verdedigende stellingen durfde te verlaten, maar na een kleine tien minuten de spits van Kaagvogels met een kopbal zag sco ren na een voorzet vanaf de rechter kant. Grensrechter Piet Zijm van ZDH had buitenspel geconstateerd, maar ditmaal voer de arbiter zijn eigen koers en keurde hij het doelpunt goed (1-0). ZDH gaf zich niet zomaar gewonnen en bleef doorknokken, maar slaagde er nauwelijks in Kaagvogels te ver ontrusten. Alleen een schot van af stand van Mike de Bruijn zag er drei gend uit. Dat veranderde nadat de Zwaluwen met nog twintig minuten te gaan besloten meer risico te nemen en middenvelder Ronald Biesboer naar de voorhoede door te schuiven. De gastheren hadden even tijd nodig zich op deze verandering in te stellen en grepen af en toe naar ongeoor loofde middelen om de ZDH-spelers schrik aan te jagen. Toch had ook de bezoekende ploeg niet over geluk te klagen. Kaagvogels ging nogal non chalant met de counterkansen om en bovendien bewees doelman Stolk een uitstekende vervanger te zijn. Tien minuten voor tijd werd het onver wacht 1 -1ZDH kreeg vlak buiten het strafschopgebied van Kaagvogels een vrije trap te nemen en Ronald Biesboer draaide de bal knap langs het muurtje spelers in de linkerhoek van het doel. De Hoornders besloten zich daarna weer te concentreren op het voorkomen van doelpunten en het ontregelen van het spel van Kaagvogels. Dat lukte, zij het soms met kunst- en vliegwerk, waardoor het eerste punt van het seizoen kon worden bijgeschreven Zondag ontvangt ZDH in de derde wedstrijd van het seizoen SSV uit Stompetoren. De Koog heeft zondag op eigen terrein een zwaar bevochten over winning geboekt op Twisk. Pas een kwartier voor tijd lukte het voor het eerst de stug verdedigende tegen stander te verschalken. Daarna lukte dat nóg driemaal, waardoor de eindstand 4-0 werd. Dat het ten opzichte van vorig jaar veel sterker geworden De Koog het zo moeilijk had, had vooral te maken met problemen met de personele bezetting. Roelf en Ben Siebinga, Erik en Robert Bakker, Peter Koorn, Danny van der Park en Arjan van Benthum ontbraken Dat gold ook voor keeper Jeroen Meedendorp. die werd vervangen door Steven van Beek. De invaller werd al in de derde minuut stevig op de proef gesteld bij een goed genomen vrije trap. Aan de andere kant was Jord Hilstra dichtbij een doelpunt en kon een harde inzet van Pieter List door de keeper nog net uit de hoek worden getikt. De zelfde List kreeg enkele minuten la ter na een stevig duel een gele kaart van de goed leidende scheidsrechter Verwoort. Na een goede kans van Arnold Kaercher, die zijn inzet door de keeper net naast gewerkt zag, was het uit de hierop volgende hoekschop bijna raak. De harde kopbal van Pieter List raakte echter de lat. Hal verwege de eerste helft kreeg ook Twisk een dot van een kans, toen de buitenspelval van De Koog niet goed functioneerde. Een aanvaller ging al leen op Van Beek af, maar werd door de keeper zodanig gehinderd, dat de teruggesnelde verdediger Eddy Witte op de doellijn redding kon brengen. Even later ontstond een bijna iden tieke situatie aan de andere kant en kwam Kaercher alleen voor het doel na een uitstekende dieptepass van Wouter Kuip De keeper van Twisk kwam goed zijn doel uit, waarna een botsing tussen de twee ontstond en de bal net naast het doel rolde, waar door het 0-0 bleef. Vlak na rust verraste Eddy Witte met een prachtig afstandsschot, maar de keeper wist de bal met een sublieme redding uit de hoek te tikken. Na een rommelige situatie voor het Koger doel, waarbij een hoge voorzet door enkele spelers verkeerd werd beoor deeld, kwam de bal onverwacht voor de voeten van een vrijgelaten spéler van Twisk, die van dichtbij kon in schieten. De sterk spelende keeper Van Beek reageerde alert en bracht redding. Na een half uur had Maurice de Groot pech, toen hij de bal snoeihard op de lat schoot. Een minuut later kwam De Koog eindelijk op de verdiende voor sprong. Na een hoekschop werd Pieter List in het strafschopgebied in kansrijke positie ruw en opzichtig onderuit geduwd door de aanvoerder van Twisk. Uit de toegekende penalty liet aanvoerder Marcel Boone de keeper volledig kansloos: 1 -0. Vijf minuten later scoorde de thuis ploeg opnieuw. Na een goede pass van Pim Siebinga knalde de be weeglijke Joris Ellen de bal met een mooi schot in het doel. En nog eens drie minuten later was het gedaan met Twisk, toen Maunce de Groot de bal uit een dieptepass van Wouter Kuip handig meenam, op de keeper af rende en hem met een subtiele voetbeweging verschalkte. Enkele minuten voor tijd bepaalde Pim Siebinga de eindstand op 4-0, na een breedtepass van de hardwerkende Sher Atroshy. Dankzij deze overwinning staat De Koog nu derde op de ranglijst, twee punten achter koplopers DESS en Oosterend. Zóndag zijn de spelers van trainer Hans van der Park vnj en kunnen ze zich voorbereiden op de thuiswedstrijd van 3 oktober tegen degradant SSV. Na meldingen de laatste tijd over gesignaleerde en aangespoelde wal vissen deed zaterdagmorgen, bij de start van de Texel Race bij paal 9, het gerucht de ronde dat er voor de kust een walvis was gezien. Groot was de verrassing toen een kilometertje ten zuiden van het strandslag een don kere massa op het strand deed ver moeden dat er inderdaad een walvis was aangespoeld. Maar een kijkje ter plaatse leerde dat de 'walvis' een grote hoop oude rubberachtige mat ten betrof, die ten zuiden van paal 9 was aangespoeld. In de hervormde kerk van De Waal vindt zondag het eerste concert plaats in een nieuwe serie Waalder Koffieconcerten. Het seizoen wordt geopend met het Bridget's Mantel van Kathleen van der Weerd en Jeroen Schipper, een programma met verhalen over bijzondere kle dingstukken onder begeleiding van een speelman, ook geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. Naast verhalenverteller is Kathleen van der Weerd docent textiele vor men en expressie. Zij vertelt op pak kende wijze verhalen vol textiel en kledingstukken. Jeroen Schipper is speelman, zanger en liedjesschrijver. Hij onderzoekt steeds weer de gren zen tussen gesproken woord en mu ziek en gebruikt daarbij naast de menselijke stem voornamelijk de gi taar. Over Bridget's Mantel zeggen de uitvoerenden het volgende: 'Drie zus ters zitten samen onder de levens boom en weven de lotgevallen van de wereld. Verhalen en handwerk heb ben elkaar veel te vertellen. De oude verhalen laten ons op tapijten vliegen, van magische tafelkleden eten, een rode draad volgen om de weg door het woud te vinden. We maken kle dingstukken van brandnetels, bloe men, dromen en vodden. We hollen voort op zevenmijlslaarzen, we ver stoppen ons onder mantels waardoor we onvindbaar worden.' Het concert begint om 12.00 uur. de toegang bedraagt €6,50 euro, inclu sief koffie of thee na afloop in het dorpshuis. Een passepartout voor vier concerten kost €22,-. Een vrien- denkaart kost €30,- en geeft recht op gratis toegang voor twee personen bij één van de concerten. De vol gende concerten vinden plaats op 14 november. 20 februari en 29 mei. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW, Galerie Langewaal en voor aanvang in de kerk. De Dogtroep uit Amsterdam geeft vrijdag 1 en zaterdag 2 oktober voorstellingen op Texel, zowel voor leerlingen van de openbare scho lengemeenschap als voor andere belangstellenden. Gebracht wordt de voorstelling Carwashdie moet worden gezien als het commen taar van de Dogtroep op de toene mende kunstmatigheid die ons le ven beheerst. De uitvoering is een mix van theater, cinema en kermis en vindt plaats in een mobiel thea ter, een grote vrachtauto die op de Groeneplaats wordt gezet. Daarin is plaats voor twintig bezoe kers. Omdat de doorlopende voor stellingen elk tien minuten duren, kunnen per uur tegen de tachtig be zoekers worden ontvangen. De eer ste dag wordt vooral gespeeld voor scholieren. Vooraf zullen de acteurs drie bijbehorende lessen verzorgen voor 3 HAVO. De voorstelling is ook bedoeld voor leerlingen van VMBO, HAVO en VWO die het verplichte examenvak Culturele en Kunstzin nige Vorming volgen. Vrijdagavond en zaterdag kunnen andere Texelaars en toeristen de voorstelling bezoe ken. Kaartjes kosten €2,- per stuk. B en w hebben conform het advies van de gemeentelijke commissie voor kunst- en cultuur besloten het evene ment met maximaal €590,- te subsi diëren. Daarnaast zijn er bijdragen van Teso, Rabobank, winkeliers en horeca. De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt in de laatste twee maanden van het jaar een cursus geheugen training. Deze wordt vanaf 4 novem ber gedurende acht weken gegeven door een ervaren maatschappelijk werkster. De cursus is vooral gericht op de dagelijkse praktijk als het ont houden van afspraken en namen, pincodes en het terugvinden van weggeborgen spullen Ook wordt de werking van het geheugen behandeld en de factoren die het geheugen beïnvloeden. Tijdens de lessen wordt gebruikt gemaakt van videomateriaal en een cursusboek. Deelname kost €42,50, opgeven kan bij de SWOT, tel. 312696. Een Jaguar XK140 Drophead Coupé uit 1956. een Triumph TR6 uit 1971, een Fiat 500 'vlo' uit 1972 en zo'n vijftig andere klassiekers baarden eind vorige week opzien op het ei land. De automobielen zijn eigendom van de oldtimervereniging Bartje Classic Tour uit Assen die, Texel als bestemming had gekozen voor een uitje. Het gezelschap hield vrijdag een rally over het eiland, met opdrachten en een tijdrit, waarbij controleposten de tijden bijhielden. Hoewel het gas pedaal soms stevig werd ingetrapt, reden de Drenten naar eigen zeggen gemiddeld niet harder dan 40 kilome ter per uur. Het gezelschap logeerde op vakantiepark De Krim, waar wet houder Annie Hm een beeldje van Bartje kreeg aangeboden. 'We hopen dat het een prominente plaats krijgt in het gemeentehuis, net zoals de bank van Texel een prominente plek heeft bij ons in Assen', aldus zegs man Paul R. den Hartog. Een groepje oldtimers poseert tijdens een tussenstop bij paal 28.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9