Martin Janssen verkende deel van China per fieü Texelaar bezienswaardigheid voor plaatselijke bevolking Nieuw educatief centrum in De Waal www. tQXQlwereldwijd. nl .TEXELSE j COURANT" f V f I 'U Van eiland Texel tot Texel cavia Raad: Fietsstroken, geen fietspad langs Grensweg Verpleeghuis scoort goed Wat ik zeggen wou. Toeristenbelasting VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2004 De bergen waarover hij fietste waren zo hoog dat hij geregeld last had van hoogteziekte. Hij moest zich soms voeden met biscuitjes die zo droog en oud waren dat ze waarschijnlijk nog uit het Mao-tijdperk dateerden. En hij belandde bijna in de ge vangenis omdat hij een weg gebruikte die verboden was voor buitenlanders. Toch kan Martin Janssen met China een nieuw land toevoegen aan de lange reeks die hij al per fiets doortrok. 'Ik vind het zelf eigenlijk helemaal met meer zo bijzonder', meldt de gymnastiekleraar uit De Koog. Sinds Martin Janssen twintig jaar geleden op een fiets stapte om zijn zinnen te verzetten en de sores van zijn echtscheiding van zich af te trap pen, heeft hij vele tienduizenden ki lometers afgelegd. Hij fietste in twee weken van Basel naar Parijs, stopte toen met roken en drinken en rondde vervolgens in één zomervakantie het Italiaanse eiland Sicilië, 'Het was kicken dat ik dat haalde. Ik had nooit eerder veel gefietst. Wel als school jongen. Toen toerde ik met vnenden door de Benelux en heb ik ook Texel leren kennen. Maar daarna had ik er nooit veel meer aan gedaan. Vanaf het moment dat ik Sicilië rondreed, heb ik bijna elke vakantie benut om te fietsen, van de eerste tot en met de laatste dag.' Hij verkende een ongekend aantal landen en zag alle uithoeken van Eu ropa, van de Noordkaap tot Gibraltar en van het meest westelijke puntje van Portugal tot de Balkan en Oost- Europa. Albanië is het enige land dat hij (voorlopig) links liet liggen. Verder toerde hij door Cuba, Mexico en Au stralië, beklom hij op de mountain bike de toppen van het Atlasgebergte in Marokko en trotseerde hij zelfs de gevaren van het door drugsbaronnen geregeerde Colombia. 'Ik ben er zelfs in het journaal geweest, waardoor ik een bekendheid in het hele land werd. Ze vonden het ongelooflijk dat ik nog niet was beroofd of vermoord. Ze waarschuwden ook: als je nu nog verder gaat, schieten ze ye van ye fiets. Dat was wel heavy. Ik was natuurlijk wel eens bang, maar ik ben altijd doorgereden. Als ergens langs de kant een gewapende groep stond, reed ik er meteen op af om een praatje aan te knopen. I am Janssen trom Holland, Tour de Colombia, dat soort kreten. Er is me niets gebeurd, ik ben alleen maar gerold, maar dat had me overal kunnen overkomen. En ik ben ontsnapt aan een overval op mijn hotel. Toen ik was geïnter viewd door het journaal heb ik een paar dagen gewacht om mezelf op televisie te kunnen zien. Maar na drie dagen ben ik toch maar verder ge fietst, waardoor ik de uitzending heb gemist. Juist op die dag werd het hotel door gewapende mannen over vallen.' Kennis uit Slovenië Afgelopen zomer verkende de inmid dels 51 -jarige Janssen (die sinds zijn 23ste op Texel woont) een deel van het zuiden van China per fiets. An ders dan normaal was hij in gezel schap van een kennis uit Slovenie, Darinka, die hij tijdens zijn fietstocht op Cuba had leren kennen en met wie hij nog af en toe contact per e-mail had gehad. Anderhalve week voor Janssens vertrek schreef ze dat haar fietsvakantie met een vriendin met doorging en in een opwelling mailde hij terug dat ze dan maar mee moest naar China. 'Tot mijn verbazing meldde ze een paar dagen later dat ze een visum en vliegtuigtickets had. Ongelooflijk, want ik had èr veel lan ger over gedaan om alles geregeld te krijgen. Eerst had ik een beetje spijt dat ik zo maar wat had geroepen. Ik zag me toch met iemand opge scheept. Maar achteraf is het niet verkeerd geweest. Door de taal is het bijna onmogelijk te communiceren in China, waardoor je er best eenzaam bent. Onderweg kwamen we een Australische jongen tegen die in zijn eentje aan het fietsen was en daar ':Xx. ïhk ji-JtSbxAA Naast wegen van asfalt en beton kregen de reizigers te maken met keienwegen, grintpaden, prutwegen, modderlawines, zuigende rode modder, steenlawines en wegen in aanleg. absoluut niet tegen kon. Hij klampte zich aan ons vast en reed voortdu rend achter ons aan Stopten we om te eten, dan stopte hij ook Moesten we plassen, dan hij ook Samen heb ben we nog een schuur in de bergen gekraakt om de nacht door te bren gen. Die jongen had mets bij zich. Ongelooflijk, hij sliep onder een land kaart.' Omstandigheden Janssen en zijn kompaan startten in de stad Kunming, vlakbij het door China geannexeerde Tibet, en reden via Dali, Lijinang, ütgang, Leshan en Zhadiong terug naar Kunming, een 'rondje' van ongeveer 2850 kilome ter, waarover ze volgens eigen waar neming precies tweehonderdach- tieneneenhalf uur fietsten. Ze kregen met sterk wisselende omstandighe den te maken. 'Het weer was van heet en vochtig in de lage gedeeltes tot nat en heel koud in de bergen.' Over de wegen in het laatste deel schreef hij in zijn nieuwsbrief die hij vanuit China per e-mail aan het thuis front stuurde: 'We hadden toen nog 900 kilometer voor de boeg naar Kunming en dachten dat het geen problemen zou opleveren, want de wegen op de kaart zagen er goed uit. Niet was echter minder waar. Het eerste stukje ging over een prima betonweg, maar al gauw veranderde de weg in onverharde energie verslindende tracks. Keienwegen, grintpaden, prutwegen, modder lawines, tot aan de knieën door de zuigende rode modder, steenlawines en wegen in aanleg vertraagden de dagelijkse afstand tot ongeveer 60 kilometer. De spatborden van de fiets moesten regelmatig leeg gepeuterd worden, door de modder draaiden de wielen amper meer, soms om de paar honderd meter We kwamen er bi|na niemand tegen en moesten ons voor namelijk voeden met biscuitjes die we in de dorpswinkels konden ko pen, sommige zo droog en oud dat ze uit het Mao-tijdperk moesten zijn.' De weg vragen Naar de weg vragen had weinig of geen zin, ontdekte Janssen al snel 'Mensen gristen meteen de kaart uit je hand, hielden 'm op de kop of ble ven alleen maar zoeken. Meestal be aamden ze alleen maar je vraag, uit beleefdheid denk ik, maar het ge beurde ook dat ze je de kant opstuur den waar je net vandaan kwam en waarvan je zeker wist dat de stad waar je heen moest er niet lag Eén man bleef stoïcijns ki|ken op elke vraag en zei geen woord. Ik heb hem tenslotte maar vriendelijk bedankt voor zijn hulp. Fantastisch, maar je had er mets aan Het gebeurde gere geld dat we niet wisten waar we wa ren. Dan oriënteerden we ons maar met behulp van de zon. Uiteindelijk kwam het wel weer goed. Het maakte ook niet zoveel uit. Ik maak altijd een heel grove planning waar ik naartoe wil en wat ik wil zien, maar ik ben Om de grootste Boeddha ter wereld te zien, moesten Martin Janssen en zijn reisgenote meerdere passen van ruim boven de 4000 meter over, waaronder één van 4718 meter. daarin heel vrij. Ik kan ook zomaar besluiten om te keren en een heel andere kant op te gaan. Het enige is dat ik op de helft van de vakantie aan de terugweg moet gaan denken. Ik weet ook nooit van te voren waar ik slaap. In een hotel, bij mensen thuis of, zoals tijdens deze vakantie, zo maar ergens in een schuur. Ik slaap ook wel eens in de buitenlucht, als het niet anders kan. Op een bankje, dan heb je geen last van slangen. De kunst is om zo weinig mogelijk mee te nemen op de fiets, heel basic. Al leen een slaapzak en een matrasje heb ik altijd wel bij me.' Politiebureau In één van de dorpen zagen ze zich plots omgeven door politieagenten en werden ze verzocht om vóór de politieauto uit naar het bureau te rij den. 'Het bleek dat we op een weg reden die verboden was voor buiten landers. Ik had er wel eens van ge hoord dat die bestonden, maar vol gens een Chinees die ik op Texel had gesproken was dat lang geleden. Maar op deze weg hadden we dus niet mogen rijden. Dat stond volgens de politie op de borden, maar die konden we niet lezen.' Op het politiebureau werden ze on dervraagd met behulp van een timide tolk, die elke vraag begon met:May I ask you a question?' Na twee uur hadden de autorifeiten een rapport opgesteld, dat Janssen en zijn reisgenote niet konden lezen, maar dat ze wel moesten ondertekenen. 'Ik vroeg: we gaan toch niet naar de ge vangenis? Dat was niet zo. We moes ten op de foto. Alleen, met de fiets en toen ook nog samen met die mensen van de politie. Dat vonden ze interes sant. denk ik. Volgens mij zijn we nu in heel wat Chinese huiskamers op de foto te zien.' Onderweg waren Janssen en zijn reisgenote een bezienswaardigheid. 'Buiten de toeristische trekpleisters werden we in de dorpen op onze route bij aankomst gelijk ingesloten door een nieuwsgierige menigte, die ons bleef nakijken tot we het dorp weer uitfietsten. Ook de fiets kreeg de nodige aandacht. Op de eerste dag werden we door studenten uitgeno digd hun school te bezoeken. We kre gen er te eten en door de leerkrach ten werden we gevraagd 's avonds een lezing te geven. Waarover, dat maakte niet uit. Ze vonden alles in teressant. Ik heb wat verteld over Nederland, dat het onder zeeniveau ligt, dat vroeger molens werden ge bruikt om het droog te houden. Ze bleken er al opvallend veel van af te weten. Maar ik heb ook gewoon over mijn hobby's verteld en een liedje met ze gezongen. En over de Neder landse voetballers kun je altijd begin nen. Die kennen ze over de hele we reld.' Gefrituurde meelwormen De gesprekken met de Engels spre kende scholieren waren uitzonderlijk, zeker voor een gebied waar toerisme een nog vrijwel onbekend begrip is. Toch hadden Janssen en zijn kompaan in het dagelijks leven gere geld te maken met de plaatselijke bevolking. Janssen bezocht eens de kapper en liet zich er wassen en knip pen. 'Daarna kon je je ook laten mas seren, van je kruin tot je onderrug. Dat was best lekker. Samen duurde dat ongeveer twee uur en je betaalde er twee euro voor Niet duur, nee, maar heel China was goedkoop. Een over nachting op een twee persoons kamer kostte twee of drie euro. Wilde je er ontbijt en een maaltijd bij, dan kwam dat op vijf euro voor twee per sonen.' Janssen had zich voorgenomen zich te wagen aan alles wat hem werd voorgezet, maar al te exotische ge rechten werden hem bespaard. 'In Kunming heb ik wel gefrituurde meel wormen gegeten. Ze hadden weinig smaak En in voormalig Tibet kregen we yakvlees te eten. In restaurants zocht je je eigen groenten uit en die verhitten ze ter plekke kort en met heel hoog vuur in een wok. Daar at je rijst bij. Vlees heb ik een beetle ge meden, want ik ben er tijdens een vakantie in India eens vreselijk ziek van geweest, waarschijnlijk doordat het bedorven was. In plaats daarvan heb ik veel eieren gegeten. Daar word je niet dik van. Ik had het met eens in de gaten, maar thuis ontdekte ik dat ik negen kilo was afgevallen. Dat was een leuke bijkomstigheid.' Wennen moest Janssen aan de ge meenschappelijk gebruikte wc's. 'In de dorpen waren er vaak maar een paar voor een halve straat of buurt. Daar zit je dan, naast elkaar, zonder enige privacy. Dat was een bijzondere ervaring. Eén keer was de wc hon derd meter van de plaats waar we sliepen en de dichtstbijzijnde kraan, om te wassen en je tanden te poet sen, vijfentwintig meter de andere kant op. Over de hygiène maken ze zich niet erg druk in China. Eenmaal thuis heb ik nog een week last gehad van de vlooien- en luizenbeten.' Klederdracht Janssen en zijn reisgenote waren niet op zoek naar toeristische trekpleis ters. 'Ik voel me geen toerist, maar reiziger. Als ik mijn camera pak en die voor mijn buik hang, ben ik een toe rist, al heb ik met eens zo'n grote camera. Maar fietsend, of met de fiets aan de hand door de stad lopend, ben ik reiziger.' Toch waren er hoog tepunten genoeg tijdens hun reis. In Litang, een plaatsje op 4100 meter, woonden ze een festival bij met een parade van bevolkingsgroepen in kle derdracht en veel galopperende paarden en ruiters. Ze bezochten enkele kloosters en verbaasden zich .I over de Tibetaanse monniken,; het westen nog steeds bekends om hun sobere leefwijze, mj werkelijkheid rondrijden op motoren, dure horloges om het en het contact met elkaar onder den via de nieuwste mobiele foons In Leshan zagen ze hetj ste Boeddhabeeld ter wereld, uijl hakt in een berg. Om daar te kof moesten ze meerdere passenj die ruim 4000 meter boven zeei liggen. 'De hoogste lag op 4718 ter. Ik had er geregeld last van zeurende hoofdpijn, waarsch het begin van hoogteziekte.' Het samen reizen beviel Jan goed, ook al omdat beide reisj ten elkaar erg vrij lieten. 'Op hetj zag Darinka het niet meer zo ei ten. Als ze een berg zag, stapte af en ook keienwegen hield ze gezien. Een paar keer hield ze vrachtwagen aan om mee te rj We zagen elkaar dan 's avondsi Ondanks de slechte wegen, wan twee weer op tijd in Kunming was mede te danken aan de 1) lometer die ze op één dag op autoweg aflegden. 'Konden we nog een dag shoppen en onze sen schoonmaken', schreef Jan in zijn nieuwsbrief aan vriend] familie. 'De terugreis was ook a vermoeiend. Vier uur vliegen naa gapore, daar zeven uur wachti toen twaalf uur vliegen naar An dam. Lekker om weer thuis tezj Zijn laatste reis is het vast ma weest. 'Ik heb Alaska en Chili m het programma staan. Dat klink: wat, maar zelf vind ik het helemaal niet zo bijzonder mee is een manier geworden om mj kantie door te brengen. Op het s liggen bakken is nu eenmaal voor mij. Of een georganiseerd! ik moet er niet aan denken Mi allen in de bus van de ene na andere toeristische plaats u Juist daar tussenin kom je dei Chinezen tegen. Ik wil graag no: keer naar China, want ik hebn veel gezien als ik had gehoopt is uiteindelijk niet eens zo'n rondje geweest. Ik fiets tegenw een stuk rustiger dan tijden; eerste vakanties. Toen reed ik: honderdvijftig kilometer per zevenduizend kilometer in ze ken. Ik zag bijna niks, deed R twee uur en was voor de resl maar aan het fietsen. Nu wil meer zien. Joop R Hij had zich voorgenomen alles te eten wat hem zou worden voorgezet, maar al It sche gerechten werden Janssen bespaard. r Vt-f - S, 1 T«Ml Kkrutbsci rocd tcMpn Wie het woord Texel intikt in de zoekmachines op internet vindt ui teraard honderden vermeldingen die op de een of andere manier met ons eiland te maken hebben. Bedrijvigheid, vakantie-ervaringen, Texelse natuur, enzovoort. Wie ver der zoekt, treft echter ook een an der Texel aan. Een korte inventari satie levert een aantal aardige Texels op. Bekend is natuurlijk het Texelse schapenras, dat in vele lan den op het internet is terug te vin den. Tientallen websites over de hele wereld zijn gewijd aan 'ons schaap'. Minder bekend is vermoe delijk de Texel cavia. Een langharige cavia, in meerdere kleuren die om onduidelijke redenen de typering Texel heeft meegekregen. In de textielwereld, zowel op ons conti nent als in Noord-Amerika, staat Texel voor de fabricage van een bepaalde textielsoort die vooral in technische beroepen wordt ge bruikt. Wie denkt meer over het ei land te weten te komen, kan ook terechtkomen op verschillende websites van computerbedrijven. In de grafische wereld komen we Texel namelijk ook regelmatig te gen. Daar staat Texel voor Texture Element. Dat is het kleinste grafi sche element in een 2-dimensio- naal oppervlak dat om een 3- dimensionaal object wordt gepro jecteerd. Kortom, Texel voor gevor derden. Leuke website over Texel gezien? Mail de redactie: redactie ©texelsecourant.nl. In de voormalige basisschool van De Waal wordt medio oktober een nieuw educatief centrum geopend. Het centrum wordt gerund door Ger van der Pas en echtgenoot Jan de Laat. Dit duo stond eerder aan de basis van opleidingscentrum De Zonneboom in Leiden. Voor het Texelse centrum worden twee schoollokalen en de voormalige lerarenkamer gehuurd. 'We zijn hard bezig om alles op tijd klaar te krijgen. Pas vorige week hoorden we dat het definitief door kon gaan, dus er moet nog veel ge beuren', vertelt Van der Pas. Zij wordt verantwoordelijk voor de coördinatie en de programmering. Texel is voor haar al bekend terrein. Al enige jaren verzorgt De Zonneboom met regel maat cursussen op Texel. 'We zaten altijd in Bloem en Bos, maar daar was de werkruimte erg klein. Nu krijgen we veel meer ruimte om te werken.' Het aanbod van het nieuwe centrum, dat binnenkort wordt omgedoopt tot De Zonnewealde (een combinatie van De Zonneboom en De Waal vol gens de oude Texelse spelling, red.) wordt zeer divers. Er zullen kunstzin nige en ambachtelijke cursussen en workshops worden georganiseerd, variërend van tekenen en schilderen tot beeldhouwen, koper drijven en meubel maken. Verschillende docen ten zijn afkomstig van Texel. Dit jaar worden echter alleen cursussen ver zorgd in de herfst- en kerstvakantie. 'Volgend jaar willen we dat uitbreiden en veel meer activiteiten gaan ont plooien', vult PR-vrouw Nettie van de Brake aan. Het centrum richt zich op zowel Texelaars als overkanters. Het duo benadrukt dat het met de bedoe ling is te concurreren met bestaande organisaties die mogelijk vergelijk bare cursussen aanbieden. 'Wij wer ken vanuit een duidelijke filosofie, die vooral is gericht op zelfontplooiing. Het is de bedoeling dat deelnemers hun horizon kunnen verbreden en hun eigen mogelijkheden ontdekken. Het gaat beslist niet om prestatie', verduidelijkt Van der Pas. Elementen Het centrum start in de herfstvakantie met de eerste activiteiten. Zaterdag 16 oktober kunnen belangstellenden tussen 16.00 en 17.00 uur een kijkje nemen in het nieuwe centrum en zich laten informeren over het cursus aanbod. De eerste cursussen staan in het teken van de elementen, aarde, water, lucht en vuur Op maandag 18 oktober wordt aangevangen met de meerdaagse cursus Water en Lucht, waarbij een combinatie van excursie, experiment, tekenen, schilderen, boetseren, bewegingsexpressie en spel wordt geboden. Deze cursus, die wordt geleid door oud-Texelse Wil Uitgeest en Paul van Dijk, duurt tot en met donderdag 21 oktober. Op die laatste dag begint de cursus Vuur, waarbij onder leiding van Jan de Laat ijzer wordt gesmeden. Het element Aarde komt in brede zin aan bod tij dens de boetseercursus die onder leiding van docentes Kerstin Edel- mann en Klarina Combé begint op maandag 25 oktober en duurt tot donderdag 28 oktober. Edelmann leert de cursisten boetseren, terwijl Combé het onderdeel bewegmgs- De politiek ziet liever fietsstroken langs de Grensweg dan een fiets pad. Verkeerswethouder Corry Heijne kreeg maandagavond op dracht naar de financiële conse quenties te kijken. De aanleg van een fietspad wordt namelijk voor een groot deel gesubsidieerd, ter wijl dit bij fietsstroken mogelijk niet het geval is. Veel keus heeft de wethouder niet. Buurtbewoners weigeren grond af te staan voor het fietspad, dat ge meente en Staatsbosbeheer bij voor keur aan de noordkant van de Grens weg aanleggen. Cees van den Berg schreef namens de bewoners een brief waarin hij pleit voor de aanleg van twee fietsstroken van tachtig centimeter, zoals ook aan het Schil derend. Verder wil hij de maximum snelheid terugbrengen. Dat er iets moet gebeuren, lijdt vol gens velen geen twijfel. Het is een drukke route, met veel wandelaars, fietsers en automobilisten. Wegens het risico op ongevallen heeft Connexxion de halte al opgeheven. Met name wandelaars vormen vol gens de gemeente een risico, vooral als het donker is Met name voor hen wordt een fietspad als een veilige optie beschouwd. Maar bezwaar makers lieten tijdens een besloten hoorzitting onlangs blijken niet van expressie voor haar rekening neemt. Nadere informatie is te verkrijgen via Ger van der Pas, tel. 071-5123137 of Nettie van de Brake, tel. 319688. Meer over de filosofie achter de cur sussen is na te lezen op de website www.zonneboom.nl. hun standpunt te zijn geweken. Als die weigeren vrijwillig grond af te staan, kan de gemeente het fietspad op korte termijn wel vergeten en grijpt dus naast de zogeheten GDU-gelden van de provincie 'Een prachtig plan, maar met uitvoerbaar', oordeelde Frans Visman (D66) daarom. Net als vertegenwoordigers van alle andere fracties pleitte hij voor de fiets stroken. Jan Koolhof (CDA): 'Wa zouden we moeilijk doen? De, ling Grondzaken zegt dat het lijk is. Het is nog goedkoper ook moet nog maar blijken', Hei|nen, die wel erkende daté voering minder kost, maar beti of ook fietsstroken in aanmi komen voor subsidie. Het Verpleeghuis is er goed vanaf gekomen bij een inspectie die twee Inspecteurs voor de Gezondheids zorg hebben gehouden. Dat meldt huisblad In Vogelvlucht van het zorgcentrum. Volgens de inspectie heeft het Ver pleeghuis haar zorgplannen goed op papier staan. De inspectie was zeer tevreden over de kwaliteit van de zorg en stelde ook vast dat afgesproken beleid daadwerkelijk wordt uitge voerd. Naast de zorgplannen werden eveneens het zorgdossier, der zorg en de zorg bij continentie: nissen onder de loep genome inspecteurs, die jaarlijks insp* uitvoeren bij het zorgcentrum, ken een dag lang met medewe de cliëntenraad, de verpleeghui een teamleider en locatiedire Geertje van Lingen. Volgens h de goede beoordeling van dez< danken aan de bottom-up r van werken. 'We hebben ervoi kozen dat medewerkers worde trokken bij het opstellen van (fc tocollen. Ze denken zelf meeo< plannen in plaats van dat zj bovenaf worden opgelegd doe management' De forensenbelasting stijgt volgend jaar met zeven procent en de toeristenbelasting met vijf cent en twee cent trendmatige verhoging. De toerist betaalt zo mee aan de zoge heten kanjerprojecten. Nu betalen de toeristen dit jaar al ruim twee miljoen euro. En wat kriigen zij daarvoor te rug? Wat heeft de toerist voor belang bij een nieuw gemeentehuis? De enige keren dat hij daar komt, is om de forensenbelasting te betalen of de boetes voor verkeerd parkeren. Maar de fietsende toerist moet nog steeds uitwijken voor voortjagende auto's en de rolstoelgebondenen kunne steeds met overal terecht. Er zo nog veel meer voorzieningen» potje voor de toeristen gehaat nen worden. Want wat is TeXf der toeristen? Wij zijn blij met betaalbaar en met vele die' Maar wat zou het zijn zonderH ten? Wat is de horeca zondert ten? De middenstand? Decafll huisjesverhuurders enzovoort. Zonder toeristen ziet Texel anders uit. Denk eens aan de1 gelegenheid Maar toch moet» rug van de onmondige toerist» lasting weer worden verhoogd even en Texel wordt te duur voo' j.a Wieringe' (camping De Robber."

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 4