'Ouders gaan peuter niet laar ander dorp brengen Achter de hand gehouden dijkleger wordt opgeheven Groen Peuterspeelzaal kanjerproject }rede zorg over toekomst peuterspeelzalen Vergunningen Goede raad is ook duur Onderscheid in aanbod Catalpa Bewaking coupures niet meer nodig Zwart Justitie bekijkt arrestant eiland per televerbinding Ploegwedstrijd .TEXELSE COURANT tallen ouders en peuterleidsters togen woensdagavond naar de raadscommissie Welzijn om hun zorgen te uiten over de mogelijke nie mg van de peuterspeelzalen. ,Folo ;ijk of het peuterspeelzaalwerk als vroeger per dorp weer een e" en bestuur kan krijgen, onder dorpscommissie kan vallen of it een nieuwe stichting voor !l - I Texel op. Dat advies gaf voor- er Herman Ridderinkhof van de pscommissie in Den Hoorn ensdagavond aan de politieke tijen. Het was een van de vele r liezen die de bezorgde inspre- ~le' s hadden. lens Ridderinkhof zou er in ieder li een nieuwe structuur moeten en, waarbij een deel van de over- m jkosten door de ouders wordt evangen. Dat zou al kosten- jgend kunnen werken en ook een de betrokkenheid van de ers versterken. Hij opperde ook nogeli|kheid om de peuterspeel- n bi] de openbare basisscholen er te brengen. Ter illustratie ver hit naar de florissant draaiende lerspeelgroep 't Sterrekind van 'rite School in Den Burg. Een ge- k met directeur Henk Dekker van lan Dri|verschool had Ridderink- leleerd dat het voortbestaan van luterspeelzaal ook daar als groot ig wordt gezien. 'Stel je voor dat Den Hoorn geen peuterspeelzaal |r is. Kinderen moeten dan met ouders naar Den Burg. Op ter ben ik bang dat je het gevaar it dat een deel van die kinderen in Burg blijft voor basisonderwijs is een groot gevaar voor de laarheid en het welzijn van ons ines Fey, die namens de ouders de zes peuterspeelzalen sprak, ilde de gedachte dat ouders wel neer gaan pendelen tussen de ,/i,|>en als er een aantal peuter- ilzalen zouden worden gesloten, kwam naar voren uit een kort erzoek dat begin van de week er de diverse ouderraden is ge- den 'Veelal kan het niet omdat ers meerdere kinderen op de ter- of basisschool hebben. Als het schoolrooster het al zou toelaten, is het alleen haalbaar als de mensen vervoer hebben en veruit de meeste ouders zijn simpelweg met in de ge legenheid om peuters tussen de dor pen te vervoeren.' De animo om eventueel peuters naar peuter speelzalen in andere dorpen te bren gen, bleek bovendien nul te zijn. Fey waarschuwde voor het ontstaan van grijze circuits in de buitendorpen, waarbij de kinderen bij thuismoeders worden ondergebracht. 'Ik kan me niet voorstellen dat dat door de ge meente als wenselijk wordt ervaren.' Zouden er wel peuters in andere dor pen naar overgebleven peuter speelzalen worden gebracht, dan zou dat volgens Fey eveneens nadelig zijn voor de buitendorpen. 'Peuters en ouders bouwen dan een sociale kring buiten het eigen dorp op, de overstap naar een basisschool buiten het eigen dorp is sneller gemaakt en de sociale verarming van het dorp is compleet. Dat zou haaks staan op de toekomstvisie 2030 waarin staat dat de buitendorpen met afhankelijk die nen te worden van Den Burg.' Mary Koorn, die namens de peuter leidsters het woord voerde, bena drukte eveneens het sociale belang van de peuterspeelzalen op de buitendorpen 'De speelzaal is vaak de eerste stap voor nieuwe gezinnen om contacten te maken.' Fey noem de als voorbeeld het kopje koffie bij de juf, waar de ouders elkaar ook ontmoeten. Ook kinderen van ouders die buiten het dorp wonen of van buitenlandse afkomst zijn, raken via de peuterspeelzaal betrokken bij het dorp Volgens Koorn leren de peuters er meteen sociale en emotionele vaardigheden, waardoor de zelfred zaamheid groter wordt Door het pro ject Boekenpret dat sinds vorig jaar bij alle peuterspeelzalen loopt, wordt ook meteen aan de taalontwikkeling van de peuters gewerkt. Ook Koorn wees erop dat de meesten na de peuterspeelzaal doorgaan op de ba sisschool in hetzelfde dorp. 'Ouders gaan met heen en weer rijden om kind twee of kind drie naar een ander dorp te brengen.' De ouders en de leidsters kregen een flinke steun in de rug van Albert Ho ven die als vertegenwoordiger van het overlegorgaan van het Texels onderwijs optrad. 'Alle onderwijs gevenden vinden dat er in elk dorp een peuterspeelzaal moet zijn.' Ho ven zei wat behoedzaam te spreken. Peuters in speelzaal Olleke Bolleke in De Koog. VERVOLG VAN PAGINA 1 op mogelijke bodemverontrei- tie#1!). toezicht op naleving van de *-en horecavergunningen, recla- sp- «'gunningen, wet op de kans en, afmetingen van strandhuisjes m naleving van regels die zijn ver- h» den aan kampeerexploitatie- jire lunmngen. ;h lens het college zijn de negatieve e a olgen van deze nuloptie zeer aan- njijk Er kan bij voorbeeld niet wor- voldaan aan de professionele rde dhavingregels die ingaand vol- (fe il jaar van kracht worden. De i oi dhavingorganisatie moet dan voldoende personele en finan- jotf middelen beschikken om het ivlot en correct te kunnen uitvoe- Zo niet, dan kan de minister de dhaving op Texel opdragen aan samenwerkingsverband van ge- m «ten uit de Noordkop, waarmee belangrijk deel van de zeggen- aP over met name de milieu- Jöhaving van het eiland verdwijnt, ter wordt verwacht dat het uitblij- van controle en maatregelen te- overtredingen zal leiden tot een |[J' «nde verloedering van het sogebied, wat schadelijk is voor tenstische aantrekkelijkheid. Ook :e gerekend op bodemverontrei- J°' '9 en geluidsoverlast en risico's 'veiligheid, milieu en landschap ^algemeen, want als het publiek '"aal in de gaten heeft dat er toch wordt gecontroleerd, is het hek 9e dam. Verder zullen wettelijke "inen worden overschreden bij "gifte van vergunningen en wor den brieven van inwoners met binnen redelijke tijd afgehandeld. Ook zal het leiden tot rechtsongelijkheid als te gen de ene overtreding wel en tegen de andere - wegens tijdgebrek - met wordt opgetreden. Middenweg Er is ook nog een tussenvariant, die jaarlijks €317 000,- kost en die er op neerkomt dat er vier extra mensen bijkomen, waaronder een jurist, die vooral bezig zal zijn met de afhan deling van bezwaar- en beroeps procedures. De afdeling kan het werk aan als een deel van het huidige takenpakket wordt afgestoten en men zich beperkt tot zaken die wet telijk verplicht zijn of die de gemeente zinvol vindt Enkele categorieën be drijven zullen minder vaak aan milieu controles worden onderworpen, de huidige geldigheidstermijn van vijf jaar voor gebruiksvergunningen kan worden verlengd en voor 2.373 kleine objecten, zoals zomerwoningen en kleine pensions (tot negen slaap plaatsen). kan de vergunningsplicht worden geschrapt De daaraan ver bonden risico's worden 'aanvaard baar' genoemd. Verder zal veel effi ciencywinst zijn te behalen als de werkprocessen van de afdeling wor den geautomatiseerd en beter ge pland. De daarvoor benodigde inves tering in ICT beloopt (eenmalig) €65.000,-. Daarnaast is een budget nodig om specialistisch werk bij druktepieken te kunnen uitbesteden. Achterstand Voor welke aanpak commissies en raad ook kiezen, in elk geval zullen de achterstanden weggewerkt moeten worden. Deze betreffen onder meer de verlening van gebruiksvergunning voor 75 grote objecten, het formule ren van brandveiligheidseisen voor objecten met tien bedden of meer, in trekking van enkele honderden bouwvergunningen die met of slechts gedeeltelijk zijn uitgevoerd, de digitalisering van huisnummerkaarten in het belang van de hulpdiensten en het controleren van drank- en horecavergunningen. Een deel van dit werk zal moeten worden uitbesteed, waarmee ongeveer €100.000,- is gemoeid. Volgens wethouder Corry Heijne zul len commissies en raad zelf moeten uitspreken hoe ze de problemen bij Vergunningen en Handhaving tege moet zullen treden en komt het col lege dus niet met één bepaald voor stel. Toch blijkt uit de stukken duidelijk dat er weinig keus is. De meest afdoende aanpak wordt on betaalbaar' genoemd en de risico's van niets doen 'onaanvaardbaar' De middenvariant blijft dus over Leges Uit het rapport van het adviesbureau BMC blijkt ook dat de bouwleges omhoog moeten, tenzij zou worden besloten dat de leges met kosten dekkend hoeven te worden Het wordt een verhoging van 2,02 naar 2,22 procent van de bouwsom, een stijging van 10 procent. Het huidige minimumtarief moet van €32,- naar €366,60 (6.5 uur maal het uurtarief van €56,40). Voor de afhandeling van principeverzoeken wordt het vaste tarief van €282,- (vijf keer het uur tarief) in rekening gebracht. omdat hij ook de scholen in Den Burg vertegenwoordigde, maar ook daar leeft volgens hem het besef dat de leefbaarheid in de buitendorpen be houden kan blijven door de instand houding van de scholen en de peuter speelzalen. Hij wees erop met meteen het ei van Columbus te zien in het onderbrengen van peuterspeelzalen bij de scholen, maar hij verzocht het college en de politieke partijen het onderwijs wel te betrekken bij het zoeken naar oplossingen voor de zalen. Locatiedirecteur Lydia Blok vroeg aandacht van de gemeente voor de leidsters die vanaf 1 april mogelijk op straat komen te staan. 'Het is allemaal heel onwezenlijk en ze willen graag aan de slag.' Koorn nep in herinnering dat er sinds dertig jaar peuterspeelzaalwerk op het ei land is. 'Dat is niet meer weg te den ken. We moeten ervoor strijden dat het blijft bestaan, in wat voor vorm dan ook.' Zowel de kinderdagopvang, de buitenschoolse opvang als de peuterspeelzalen op Texel staat momenteel op de wip. Slui ting van de peuterspeel-zalen hangt in de lucht, sluiting van het kinderdagverblijf en de buiten schoolse opvang per 1 april 2005 is definitief. Het verschil tussen de drie is dat de gemeente financieel wel betrokken is bij de peuterspeelza-len, maar niet bij het kinderdagverblijf en de buitenschoolse opvang. Die twee komen financieel volledig voor re kening van Catalpa, De gemeente lijke bijdrage voor het peuter speelzaalwerk is sinds de over dracht in 2002 geleidelijk afge bouwd van tweederde naar een derde van de kosten. Die operatie moet volgend jaar worden voltooid als er jaarlijks nog €70.000,- be schikbaar is voor het peuter speelzaalwerk. Ter vergelijking: in 2002 betaalde de gemeente nog €140.917,- aan Catalpa. De tarieven voor de peuterspeel zalen zijn dit jaar €42,- (hoogtarief) en €28,- (laagtarief) per ochtend. Catalpa heeft de afgelopen jaren meermalen bij de gemeente aan de deur geklopt met de mededelingen dat de bezuiniging met goed uit pakte en de tarieven steeds verder opstuwden Beide instanties voe ren jaarlijks overleg met elkaar, om dat er telkens opnieuw een jaar contract wordt aangegaan. Voor volgend jaar wil de gemeente voor lopig alleen een contract van drie maanden afsluiten en ondertussen alternatieven onderzoeken. Dat contract van drie maanden moet kostendekkend zijn en gaat €40.000,- kosten. Die kosten be taalt de gemeente grotendeels met geld dat overblijft (naar verwach ting €32.136) in het tegemoet komingspotje voor ouders waarin jaarlijks €23 000,- wordt gestort. Voor de overige drie kwartalen van 2005 blijft volgens de huidige stand van zaken in totaal €70.000,- over voor het peuterspeelzaalwerk. De politieke partijen voelen er voorals nog met veel voor om het jaarlijkse tegemoetkomingspotje ook alge meen aan de peuterspeelzalen te besteden. Dat geld blijven ze liever gebruiken om gratis dagdelen aan minder financieel draagkrachtige ouders te geven. Tot nu is er van deze mogelijkheid nooit veel ge bruik gemaakt. Het Texelse dijkleger dat zich in noodgevallen over waterkeringen op het eiland zou ontfermen, wordt binnenkort opgeheven. Volgens het hoogheemraadschap is het niet meer nodig het leger in de toe komst in te schakelen. Het dijkleger bestaat uit zo'n veertig Hoornder mannen en vrouwen die in noodgevallen konden worden opge trommeld om de coupures in de se cundaire waterkering op het eiland te dichten. De vrijwilligers komen zater dag 9 oktober voor het laatst bij el kaar op een afscheidsreceptie in dorpshuis de Walhoorn in Den Hoorn. Dan wordt ook nog een rondrit langs diverse waterkeringen gemaakt. Volgens coördinator kustbeheer Peter van der Heide van hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier is instandhouding van het dijkleger niet meer nodig, omdat er straks nog maar één coupure op het eiland is die in noodgevallen zou moeten worden afgesloten. Dat is de opening bij de Postweg vlakbij de rotonde met de Nieuwlanderweg. De andere openin gen in de secundaire waterkering, die bestaat uit onder meer de Grietjes- dijk. Ruigendijk en Oude Waalen- burgerzeedijk, zijn de afgelopen jaren allemaal op voldoende hoogte ge bracht. 'De coupure in de Oude Waalenburgerzeedijk nabij de Zaan- dammerdijk is de laatste die momen teel wordt verhoogd. Alleen de coup ure bij de Postweg hebben we op de oude hoogte gelaten, omdat anders de gehele rotonde verhoogd had moeten worden.' Die coupure is vo rig jaar wel onderhanden genomen en voorzien van een schotbalkkering, zodat hij in noodgevallen met balken kan worden afgesloten. Dat werk kan straks door medewerkers van het hoogheemraadschap worden ver richt Met het afsluiten van die coup ure kan het eiland in twee comparti menten worden verdeeld, zodat bij een eventuele overstroming van de ene helft de andere helft kan worden bespaard. Het dijkleger is in het verleden in ie der geval in actie geweest tijdens de watersnoodramp van 1953 en de evacuatie van Oudeschild in 1976. 'Toen moesten we zandzakken vul len', herinnert vrijwilliger Jan Witte zich de inzet in Oudeschild. Dorps genoot Ide Kok was er ook bij in 1953 'Toen moesten er ook zandzak ken worden gevuld. Ik ben 's nachts bij de Kaap in Oosterend geweest om te helpen. Het mocht eigenlijk niet, omdat ik ook bij de vrijwillige brand weer zat, maar met drie man zijn we toch gegaan. Het was werken op een smal richeltje bij de Kaap. Iemand zei Redactioneel commentaar 'Maak er maar een kanjerproject van', zei dorpscommissievoorzitter Her man Ridderinkhof ironisch tijdens zijn pleidooi om de zes peuter speelzalen in de dorpen te behouden. Hij sloeg er de spijker mee op de kop. De gemeente is aan de ene kant in staat om miljoenen euro's te reserveren voor grote projecten, maar aan de andere kant werd een paar jaar geleden besloten dat er jaarlijks zo'n €70.000,- moest worden be zuinigd op de peuterspeelzalen. Dat was een onderdeel in het totaalpakket waarin de overdracht van alle voorzieningen van de failliet gegane Stichting Kinderopvang Texel aan Catalpa werd geregeld De nadruk lag op de overdracht, waardoor de mogelijke gevolgen van de bezuiniging destijds waarschijnlijk onderbe licht zijn gebleven Deze week staan ze echter vol in de schijnwerpers. Catalpa de zwarte piet toeschuiven voor de problemen is te gemakke lijk. Medewerkers hebben sinds 2002 regelmatig aangegeven dat de tarieven enorm zouden stijgen, terwijl ze dat niet wilden. Naast de be zuiniging van de gemeente werd de organisatie geconfronteerd met extra kosten door onder meer allerlei overheidsregels, waardoor ze financieel in een lastig parket kwam. De zwarte piet aan de toenmalige gemeenteraad toeschuiven is even eens te gemakkelijk en lost ook niks op. Die taak ligt momenteel in han den van de huidige gemeenteraad en het college. Maar ondanks alle steunbetuigingen en pleidooien die woensdagavond werden uitgespro ken, is er feitelijk nog niks veranderd. Wethouder Annie Hm en de commissieleden bleven steken in de vraag of er extra geld beschikbaar moet worden gesteld. De wethouder, die aankaartte met de huidige middelen geen zes zalen open te kunnen houden, wilde van de commissieleden horen waar extra geld zou moeten komen. De commissieleden vonden echter dat de wethouder eerst maar een op lossing moet zoeken voor het probleem, waarvan ze zojuist had gezegd dat ze er nu niet voldoende geld voor heeft. Het geld komt volgens de commissieleden wel aan de orde als de wethouder een oplossing heeft De peuterspeelzalen hebben ondertussen weinig aan een dergelijk po litiek heen en weer getik. Bezorgde insprekers maakten overtuigend duidelijk dat de dorpen allerminst zijn gediend met de sluiting en dat het op termijn ook slecht is voor het voortbestaan van de basisscholen in de buitendorpen. En een school in het geding, is een risico voor de leef baarheid waarop in de structuurvisie 2020 veel nadruk is gelegd. Het idee van Ridderinkhof is daarom mischien zo slecht nog niet eens. De peuterspeelzalen zullen misschien een vreemde eend in de bijt zijn tus sen het nieuwe raadhuis, het hulpverleningsgebouw, de Groeneplaats, de OSG of het nieuwe maquettegebouw, maar qua kosten vallen ze welhaast in het niet tegenover de bedragen die voor de andere kanjer projecten worden gereserveerd. Mensen die 's avonds of 's nachts op Texel worden gearresteerd, kunnen voortaan via een telever binding worden voorgeleid aan een hulpofficier van justitie aan de overkant. De politie heeft gisteren een nieuwe televoorgeleidingssysteem in gebruik genomen, waardoor verdachten en een hulpofficier niet meer fysiek te genover elkaar hoeven te zitten. Zo wel de officier als de verdachten gaan voor een beeldscherm en camera zit- dat we met de dijk mochten afgaan en we moesten oppassen dat hij met zou doorbreken. In Oudeschild moesten we zandzak ken klaarmaken en op een wagen leggen.' Daarbuiten leidde het leger vooral een slapend bestaan. Witte: 'Er is de afgelopen jaren niks ge beurd.' Bij elkaar komen om te oefe nen, deed het leger niet. Het dijkleger kwam in 2001 voor het laatst bijeen vooreen informatiebijeenkomst. Het waterschap had in het verleden be wust voor mensen uit Den Hoorn ge kozen. omdat Texelse zuidelijkste dorp vrij hoog ligt 'Als er water zou komen, zouden zij zich daar met met een zorgen over hun huizen hoeven te maken.' ten, zodat ze elkaar kunnen zien en horen. Volgens de politie hoeft door het nieuwe systeem met meer elke nacht een hulpofficier paraat te zijn op het eiland. De televoorgeleidings- apparatuur is ook geïnstalleerd op politiebureau's in Den Helder, Alk maar, Schagen, Hoorn en Stede Broec. Volgens de politie zien beide partijen elkaar door de kwaliteit van de apparatuur levensecht en kan de hulpofficier inzoomen op de ver dachte om zijn gezichtsuitdrukking beter te zien of mogelijk letsel te be kijken. De televerbinding zit in het verlengde van het nieuwe video- overlegsysteem waar het Overlegor gaan Waddeneilanden (OOW) mee bezig is. Dat systeem werd in april voor het eerst getest op het gemeen tehuis van Ameland en de politie in Friesland kwam daarna op het idee dat met zo'n verbinding ook arrestan ten effectiever kunnen worden voor geleid. De Oude Trekker en Motorenver eniging houdt zondag 26 september in samenwerking met de Vereniging van Oud-leerlingen op het land bij Modestia aan de Postweg de jaar lijkse ploegwedstrijden. De wedstrij den beginnen om 13.00 uur. Voor in lichtingen en aanmeldingen: N. Schipper (tel. 314592) of G. Huisman (tel 313967). VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2004

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5