Filmopnames Johan begonnen bij vuurtoren 'Ze hebben de spullen in verhuisdozen opgeslagen Najaar 2 Vakantiekrant Verschijnt 15 oktober teso TEXELSE COURANT Familie Dros y at ik zeggen wou. Ik zal handhaven (maar wie is ik) Startzondag doopsgezinden Cor Ellen op NCRV-radio Wat ik zeggen wou. Kielekiele Klem Mijn idee... Weekendcursus Vrije Akademie 5 Agenda oud papier Hoogwater te Oudeschild TEXELSE^COURAti Vitaal Texel Wilhelminafond DINSDAG 28 SEPTEMBER 2004 Marian Smit valt even stil als bene den in haar keuken opnieuw een vechtpartij uitbreekt tussen de ac teurs Johnny de Mol en Michiel Huisman. Het is al de zevende of achtste keer dat de heren met el kaar aan het matten zijn, maar het went nog niet. 'Ik schrik er elke keer nog van', zegt ze lachend. Een filmploeg van Egmond Film en Televisie uit Amsterdam is sinds gis teren op het buurtje bij de vuurtoren bezig met de opnames voor de nieuwe Nederlandse speelfilm Johan. Coen Dros is de figuratieve naam van de oudste zoon van de familie Dros in de film Johan. Denkbeeldig en verzon nen? Nee. Vandaag (dinsdag) liep er ook een echte Coen Dros rond op de set. Twaalf jaar oud en afkomstig uit Den Burg. Hij was net als een stel andere Texelaars als figurant aanwezig bij de opnames. De naams- overeenkomst was nog niet het enige bijzonder. Behalve Coen speelden ook zijn broer Casper (10), vader Peter Dros en moeder Afra Stoop mee als figurant, waardoor er naast de familie Dros uit het verhaal ook een echte Texelse familie Dros vertegen woordigd was. Derde bijkomstig heid is dat Stoop afkomstig is uit De Cocksdorp. Het begon allemaal nadat de fa milie vrijdag had gelezen dat er nog Texelse figuranten werden gezocht. Volgens Peter Dros leek het zijn zoons wel leuk om mee te spelen. Er werd contact gelegd met Aris van Zeijlen die zich be zighoudt met het aantrekken van figuranten en van het een kwam het ander, waarna uiteindelijk de hele familie werd geboekt. 'Dit is een mooie kans om een keer met zoiets mee te kunnen spelen', aldus Dros. Wat er precies van de familie werd verwacht, was gis teravond nog deels een verras sing. Bekend was dat ze van daag als supporters langs de zijlijn van een voetbalveld zouden moeten staan. 'We moeten drie sets kleding meenemen en ze vertellen ons daar wel welke kleuren het beste staan.' Wie onder regels word begraven Tracht in zo'n getij Zijn huis, zijn haard, zijn boerderij Zeg maar, 't bestaan te handhaven Dan komt de overheid opdraven Met negen speurneuzen erbij Handhaving van een andere zij' Dan rijst de vraag: Zijn er nog braven? Want wie toch goed heeft gepres teerd Die zag het allemaal verkeerd En mag straks weer gaan slopen De overheid stelt paal en perk Alleen het ambtenarenwerk Mag uit de klauwen lopen Willem J. Kikkert, Den Hoorn. Tot en met vrijdag 8 oktober wordt er op diverse plaatsen op het eiland gefilmd. De film draait rond de Texelse familie Dros. ledereen is er gek van voetbal, behalve de jongste zoon Johan die liever zanger wordt en dat geeft de nodige spanningen binnen het gezin Gistermiddag was de keuken van Marian Smit en Richard Goet het domein van de ruim tien man tellende crew voor een scène waarin de broers Johan Dros (gespeeld door Michiel Huisman) en Johnny Dros (Johnny de Mol) met elkaar op de vuist gaan. Het is wurmen en dringen geblazen in de keuken. Er staan een camera en statieven met licht opge steld, de geluidsman loopt rond met een geluidshengel en diverse andere crewleden lopen om de haverklap in en uit. Op de overgebleven ruimte in de keuken spelen Huisman, De Mol en actrice Cara Lenssen hun scène. Een rotopmerking van Johnny Dros is aanleiding voor broer Johan om uit te halen. Rakelings vliegen de twee meermalen langs de camera. In de huiskamer staat eveneens geluid- en filmapparatuur opgesteld, zodat an dere crewleden meteen het resultaat kunnen bekijken. Bezigheden Goet en Smit gaan ondertussen zo goed en zo kwaad als het gaat door met de dagelijkse bezigheden. Als er daadwerkelijk opnames plaatsvin den, gaat er even een seintje naar boven dat het stil moet zijn. Ongemak wordt voor lief genomen, vertelt Smit. De filmploeg heeft de zaken goed geregeld, er wordt goed rekening gehouden met de twee en Goet en Smit vinden het vooral leuk dat hun keuken is uitgekozen. 'Ik ben heel benieuwd naar de film die straks in de bioscoop komt', vertelt ze. Hun woning kwam in beeld nadat op een dag een medewerker van Egmond Film en Televisie de omge ving van de vuurtoren had bekeken. 'Ik sprak hem aan en hij vertelde dat ze een plaats zochten voor film opnames.' Nadat het productiebedrijf toestemming had gekregen van Rijkswaterstaat, eigenaar van de grónd bij de vuurtoren, en ook andere organisaties hun goedkeuring had den verleend, werd het echt. Behalve het huis van Goet en Smit is ook de nabijgelegen woning van Hanna Knippenberg heringericht als decor. Zij verblijft de komende weken net als de filmploeg tijdelijk op De Krim, omdat de gehele benedenverdieping in gebruik is. Smit en Goet blijven in hun woning en overnachten twee keer in een hotel als er 's nachts in hun keuken wordt gefilmd. Smit: 'Het is allemaal goed geregeld en het zijn ook allemaal reuze aardige mensen. Vanmorgen moest er bijvoorbeeld nog een kast in de keuken worden leeggeruimd. Ik was er zelf niet, maar zij hebben het gedaan. Ze hadden verhuisdozen bij zich, waar alle spul len tijdelijk in zijn opgeslagen De beide huizen zijn aan de buitenkant eveneens aangepast voor de film. De woning van Knippenberg is tijdelijk voorzien van een veranda en de wo ning van Goet en Smit is de komende weken een dakkapel rijker. Volgens het script moet er iemand vanuit de tijdelijke dakkapel naar het andere huis kijken. Geschreeuw Beneden in de keuken klinkt opnieuw geschreeuw. De Mol en Huisman herhalen hun vechtscène. De klap pen zijn gecoördineerd en uitgezet door stuntcoördinator Willem de Beukelaar. 'Het is verdeeld in zes zetten', vertelt hij. 'Er worden drie klappen uitgedeeld, twee afweringen en één klem.' Veel begeleiding hoeft De Beukelaar Huisman en De Mol niet te geven. De stuntcoördinator heeft vaker met ze samengewerkt in andere films en weet wat ze kunnen. 'Dit is een makkie.' Wat later zitten Huisman en De Mol rustig naast el kaar in het gras, terwijl de crew zich voorbereidt op een nieuwe opname. Voor beide acteurs is het de eerste keer dat ze op Texel spelen. 'Maar ik ben hier wel eerder geweest met een catamaran en we hebben een keer een week met de band op Texel ge repeteerd', vertelt Huisman. De Mol vertelt voor het eerst op het eiland te zijn. Zijn aandacht is inmiddels ge trokken door het Paracentrum. Hij wil wel een parachutesprong maken als Opnameleider Willem Oarles van Uflord (rechts) en cameraman Guido van Gennep bespre- ken een nieuwe opname. hij een paar dagen vrij is. 'Maar ik weet met hoe de producent daarover denkt.' Actrice Lenssen, die in de film buurmeisje Evy speelt, heeft wel eer der op Texel gespeeld bij de opna mes van 06-05 van Theo van Gogh. Veel tijd om te praten heeft ze met, want de crew legt alweer beslag op haar. Acteur Huub Stapel is tot ge noegen van Goet en Smit ook van de partij. 'Dat is nog een bekende van ons van vroeger. We zijn al met hem wezen eten bij paal 28.' Cateraar De filmploeg bestaat in totaal uit en kele tientallen mensen. De medewer kers worden van eten en drinken voorzien door een eigen cateraar. 'Het is nooit helemaal duidelijk of we nou om een uur, half twee of twee uur eten, maar zij zijn daar op ingesteld', vertelt assistent-locatiemanager Martien Schagen. De filmploeg heeft zijn intrek genomen in een houten gebouw nabij de dijk. Binnen is een eetzaal ingericht, er hangen rekken vol kleding en de kap en grime heeft er plaats. Het zenuwcentrum van de productie zit op De Krim en vervaar digt elke dag een nieuw callsheet dat als spoorboekje voor de volgende dag dient. Er staat ondermeer in ver meld wie wat en wanneer op de set wordt verwacht en welke scènes er worden gedraaid In de keuken vraagt opnameleider Willem Qarles van Ufford opnieuw om stilte. Cameraman Guido van Gen nep en geluidsman Kees de Groot staan klaar en regisseur Nicole van Kilsdonk staat op scherp. Een assis tente roept hardop de nummers van de scène en even later gaan De Mol en Huisman wederom gecoördineerd met elkaar op de vuist. De komende weken wordt er ook nog gefilmd in de Slufter, bij het Torenrestaurant, de straten van Den Hoorn en op het kerkhof van de hervormde kerk in Texels zuidelijkste dorp. De film komt naar verwachting volgend jaar in de bioscoop. Acteurs Johnny de Mol (met muts) en Michiel Hulsman gaan als de broers Johnny en Johan Dros met elkaar op de vuist in de keuken van Marian Smit en Richard Goet. iroto s jarooa van Hattum) De doopsgezinde gemeente begint het nieuwe seizoen zondag met een ontbijt in de kerk. De startzondag is met alleen bedoeld voor leden, kinde ren van de zondagsschool en de jeugdclub, ook andere belangstellen den zijn welkom De kinderen van de zondagsschool vertrekken om 9.15 uur naar de oe cumenische kinderdienst in de katho lieke kerk. Deze dienst begint om 10.00 uur en wordt voorgegaan door ds. Carla Duinkerken-Visser. Muzi kale medewerking wordt verleend door Pieter Jan Koorn. De tentoonstelling Berichten uit Zee in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild was voor NCRV-radio reden jutter Cor Ellen te vragen me dewerking te verlenen aan het pro gramma Schepper en Co, een pro gramma over religie, levenbeschou wing en spiritualiteit. Aan de hand van de brieven op de tentoonstelling zal Ellen op zijn geheel eigen wijze het interview naar zijn hand zetten. Schepper en Co wordt uitgezonden via Radio 474 AM, zondag van 15.00 tot 17.00 uur. Enige weken geleden mocht ik als (deel)onderwerp dienen in de column Kielekiele Helaas snapte ik niks van de samenhang, maar dat kan aan mij liggen. En stiekem is het een beetje kicken dat mensen je met durven aanspreken, maar het via de krant doen, omdat ze dan sterker lijken. En daar maakt de Texelse Courant dan wel wat ruimte voor vrij. Een volgende column, waarin in een (Advertentie) W 9 Gratis bijlage TEXELSE ^COURANT Auch mit deutschem Text Advertenties voor de Najaar-Vakantiekrant van 15 oktober kunnen worden ingeleverd t/m maandag 4 oktober 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. We raken klem. Wij vrouwen in het algemeen en vrouwen in het buitengebied in het bijzonder. We moesten de arbeidsmarkt op. Het zij van de overheid, hetzij van ons zelf. Maar een jong gezin en een baas buiten de deur is en blijft een gecompliceerde constructie. Waar blijven we met onze kinderen als we geen man met een deelti/dbaan hebbenMoeder inschakelen? Die heeft net zelf haar kinderen de deur uit en eindeli/k de handen vrij voor een eigen invulling. Menig moeder zat en zit hier niet op te wachten Peuterklasjes, crèches, buiten schoolse opvang, het heeft wat voeten in de aarde gehad en de tij den zijn nog altijd zo dat je ye met het zweet op de kop vanuit je werk moet haasten om het kroost op tijd op te halen, méér... we kunnen aan het werk. Betaald werk, bedoel ik dan, want aan het werk waren we altijd al Heen en weer rijden, ver loren half uren hebben omdat de tijd van de peuterklas met aansluit bij de basisschool, parkeer problemen voor de van buitenaf komende moeder, waar brengt ze dat halve uur door met een al uit gespeeld kind dat rijp is voor een middagslaapje, ogen voortdurend op de klok, genoeg om op zijn tijd een beet/e gek te worden. De zaken dreigen ons boven het hoofd te groeien. En nu de dreigende slui ting van de peuterspeelzalen. Het stemt hoopvol dat er alom protest is tegen sluiting in de buitendorpen. Realiseert men zich in Den Burg wel genoeg dat buitendorpers voor zo veel at steeds naar Den Burg moe ten? Er een auto voor op na moe ten houden, soms zelfs een tweede, omdat manlief ook naar zijn werk moet en men met het openbaar vervoer vanuit het buiten gebied gewoon nergens komt? Dat parkeren met gemakkeli/ker en vooral duur is geworden nu overal meters staan en het rammelt van de parkeerverboden? Zijn buitendor pers geen Texelaars? Bestuurders, houd de dorpen leefbaar met eigen voorzieningen, een school die lo pend of fietsend bereikbaar is, waar winkels zijn en reuring is. Laat de buitendorpen met verworden tot slaapsteden, waaruit alle leven ver dwenen is. Pien Verberg gefingeerd gesprek Alfred Schaat- senberg en Athur Oosterbaan over de hekel werden gehaald, vond ik wei nig verheffend, maar ach, dacht ik, het zal mijn subjectiviteit wel zijn. De column van vrijdag 24 september, over het college van b en w, waar mij toch niet zoveel verbondenheid mee kan worden verweten, vond ik ech ter net zo slecht. Het geeft me het gevoel een artikel over voetbal te le zen van een verslaggever die niet snapt waar het spel om gaat. Nee, spelen op de man is geen onderdeel van de spelregels. En elleboogstoten zijn verboden. Een schrijver als die van Kielekiele heeft zulks tot doel verheven, net als een andere gere gelde schrijver, sluipschutter Does uit Oosterend. Misschien heeft de krant niet de in houdelijke kwaliteit in huis om het spel goed te kunnen verwerken, maar dat mag geen vrijbrief zijn om meer ruimte te bieden om op personen te spelen. De Texelse Courant geeft naar mijn mening mensen van het supporterskaliber 'schop hem voor zijn donder' of 'trap maar onderuit' veel te veel ruimte. Jaap Vlaming, Den Burg. De Vrije Akademie Delft geeft van vrijdag tot en met zondag op di verse lokaties op het eiland work shops schilderen en schrijven. De lessen schrijven worden gegeven door Margriet van Bebber, de schilderlessen door Ton Krijnen. Aan het eind van iedere dag worden tek sten en schilderijen bekeken en be sproken. Deelname staat open voor zowel beginners als gevorderden en kost €195,-, inclusief overnachtingen bij Stayokay in Den Burg. Zonder overnachting kost deelname €115,-. Deze kosten zijn inclusief materiaal, maar exclusief vervoer, maaltijden en Dinsdag 28 september: In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een extra, gecombi neerde vergadering van de raads commissies Grondgebied en Mid delen. Op de agenda staan onder meer de 'quick scan' van de ge meentelijke afdeling Vergunningen Handhaving en de bouw regelgeving. Publiek is welkom. In Tusse de Banke op de Groene- plaats komt vanaf 20.00 uur de af deling dialect van de Historische Vereniging bijeen. De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. A. Gildemacher vertelt over 'Uw tuin een laboratorium'. Introducés zijn welkom. In de gereformeerde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een con cert van Rachel Barnard (piano) en Jussie Paananen (viool). De toe gang is gratis; na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrij ding van de kosten. In De Aleph in de Weverstraat in Den Burg wordt van 21.30 tot 23.00 uur een vollemaanmeditatie met mantrazingen gehouden. Deelname kost €5,-. In Cinema Texel draaien Cat- woman (aanvang 20.15 uur) en Fahrenheit 9/11 (20.30 uur). Woensdag 29 september: In de aula van OSG De Hogeberg aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 20.00 uur een informatieavond van de organisa tie Vitaal Texel (in oprichting). De afdeling De Cocksdorp- Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu houdt in het Eierlandsche Huis aan de Klimpstraat in De Cocksdorp de eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen. Corry de Jong vertelt over Gouda, de stad van kaas tot kades. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Nieuwe leden en introducés zijn welkom. In Cinema Texel draaien K3, de film (aanvang 14.00 en 16.00 uur), Paniek op de prairie (14.15 uur), Catwoman (20.15 uur) en Fahrenheit 9/11 (20.30 uur). Donderdag 30 september: Bij Texel Catering Service in Oude schild wordt vanaf 19.00 uur een kookworkshop met Texelse producten gehouden. Deelname kost €35,-. In de Jozefschool in Den Burg begint op om 19.30 uur de vervolgcursus 'Leer wedstrijd- bridge'. Voor opgave en inlichtin gen: Els Witte, tel. 316278. In Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een open klaverjas- drive. Deelname kost €1,50 per persoon. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beieren- straat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenma kerstraat, Witte Kruislaan. Di. 28 9.15 en 22.11 u. Wo. 29 9.54 en 22.57 u. Do. 30 10.56 en 23.20 u. Vr. 01 11.14 en 23.27 u. Za. 02 11.35 en 23.40 u. Zo. 03 12.00 en - u. Ma. 04 0.00 en 12.14 u. Di. 05 0.24 en 12.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater, be zon komt 3 oktober op om 07 44 uur en gaat onder om 19 15 uur, 28 september volle maan. In theater Klif 12 in Den Hoe spelen twee cabaretiers: Mich Peereboom en Leon van der Za den. Aanvang 20.30 uur. Entri €12,50; 'vriendenprijs' €10,50 In Cinema Texel draaien Collate (aanvang 18.45 en 21.45 uurji Ellis in Glamourland (19.00 i 21.30 uur). Vrijdag 1 oktober: Bij BodyCare Texel gaat om 9.I uur een slendermarathon van uur van start voor het Reuu fonds. De Vrije Akademie Delft houdt; diverse locaties op het el® workshops schilderen en scl* ven. In samenwerking met Univé v. zorgt het borstvoedmgsplatfe Kop van Noord-Holland van 19.; tot 21.00 uur een thema-ave over borstvoeding in de Blau Zaal van het Gemini Ziekenhuis Den Helder. In de Muziek- en Dansschool Den Burg begint om 20.30 uura dansavond Tango Argentino vo beginners en gevorderden. De gezamenlijke paardenspo verenigingen houden vandaag' morgen een Hippex, een puz2; tocht te paard. Op de banen van tennisveren^i Heri Hod ie in De Cocksdorp wc tot en met zondag een open te nooi gehouden voor leerlingen» de basisscholen die na 1996 z geboren. In Cinema Texel draaien Collate (aanvang 18.45 en 21.45 uur) Ellis in Glamourland (19.00 21.30 uur). Om de drukte de baas te kunt* zet TESO in en rond het m einde geregeld een extra bod De veerdienst verzorgt dan ié half uur een afvaart, zowel vj Texel als vanuit Den Helder. 1 gebeurt vrijdag van 6.30 tot 21 uur, zaterdag en maandag 9.30 tot 16.00 uur en zondag 14.30 tot 20.00 uur. Automoti ten moeten desondanks reke» houden met wachttijden. Diet dragen vrijdag op Texel 9.00 en 14.00 uur en in Dent der tussen 9.00 en 18.00 uurw schijnlijk een half uur. Zaten moet op Texel tussen 9.00 11.00 uur en in Den Helder tuss 11.00 en 14.00 uur mogelijki half uur worden gewacht. Zont bedraagt de wachttijd op Te tussen 9.00 en 18.00 uur* schijnlijk een half uur. En maan: kan de wachttijd op Texel tuss 9.00 en 15.00 uur oplopen tots uur. Nadere informatie kan won verkregen via tel. 0222-3696# e-mail info@teso.nl. Deveerdia heeft ook een eigen websi www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den 0u» Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactle@texelsecourant.rJ Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 7 3 33f Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl Op aJ onze advertentieccntracten en aanb!eding«i3 loe zijn van toepassing de Regeloo voor het Ad<e* wezen van de Stichting ROTA, gevestigd te A/ntfri zoals gedeponeerd bij de Kemer van Koophandel* briekon te Amsterdam onder nummer 411985SSj exemplaar van de Regelen voor het Advert«nf# wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar €33,65 32,10 (amo^ Per jaar 65,60 63,50 (auto«*« Bij verzending naar het buitenland zij" portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voff afloop van de abonnementsperiode. Bij lezers van het artikel over Vitaal Texel is enige verwarring ontstaan over de informatieavond in de aula van OSG De Hogeberg. Die wordt komende woensdag gehouden, aan vang 20.00 uur. persoonlijke uitgaven. Inschrijven kan tot uiterlijk 30 september bij de re ceptie van de Vrije Akademie Delft, tel. 015-2602840. De collecte voor het Koningin Vil minafonds, de Nederlandse Kï bestrijding, heeft dit jaar 10.23 opgebracht, iets meer dan von) (€10.144,86). De collectanten bijna op het hele eiland geweë waren ook aanwezig bij Texel C» in De Koog, waar zij nogal watt gebleven Kogertjes in de col' bussen kregen. Deze werden do organisatie omgewisseld en vuld tot een rond bedrag.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2