Bedrijvige Noordkop geeft verrassende show Staande ovatie bij fscheid Bob Bakker TEXELSE COURANT' Jongerenwerk Voorbeeldbedrijf Jan Dogger nieuwe commissaris Teso In lente 2005 extra vergadering Teso Jaap de Graafbokaal Wat tic zeggen wou. Weekendje at ik zeggen wou. Boeren gezocht voor TV-programma Strandnota Waantij exposeert maand in EcoMare verkiezing tot commissaris vertelt Jan Dogger de aandeelhouders van Teso Burgemeester Joke Geldorp overhandigt Bob Bakker bij zijn afscheid als Tesocommissaris in het bezit is van een aandeel. een historische kaart van Texel uit 1670. (Foto Gerard Timmerman, VERVOLG VAN PAGINA 1 Ihouders en commissarissen van Teso nemen kennis van de toespraak van president-commissaris Kees Dros DINSDAG 28 SEPTEMBER 2004 (Foto Gerard Timmerman, Ivoorzitter van de Raad van jmissarissen was Bob Bakker i tijd beeldbepalend voor de leelhoudersvergaderingen van INa dertig jaar commissaris te |geweest, nam hij vrijdag tij de aandeelhoudersverga- in de Burgemeester De llnghal afscheid en kreeg een Vde ovatie. smeester Joke Geldorp sprak ide woorden over de vertrek- 3 bestuurder. 'Kenmerkend is nj anderen ruimte geeft, zocht consensus, maar zorgde dat de onderneming een rechte koers werd gevaren. Kenmer- was ook dat ondanks de drukte :ijn eigen zaak, hij altijd tijd en e vond voor zijn werk als com- ins. Zijn werk voor Teso heeft iitstraling voor héél Texel en lee voor het algemeen belang fexel. ir noemde het een leerzame Ie en zei hectische jaren te heb- leegemaakt, met name rond de steding en bouw van de des- istreden eerste dubbeldekker, verband zei hij huiverig te zijn tariefsverlagingen. 'Toen wij Is de Molengat wilden bouwen, ir niet genoeg geld Dat was er imdat de Raad van Commissa- en de directie halverwege de zestig de tarieven verlaagde, dus voorzichtig.' Toch was hij is akkoord gegaan met de re- tariefsverlaging, naar eigen n omdat directeur Rob Wortel loed onderbouwde argumenten Bakker waarschuwde zijn gehoor zich niet teveel voor te stellen van het economische voordeel van de gro tere capaciteit van de Dokter Wagemaker II. 'In het verleden had een nieuw schip altijd een positieve uitwerking voor de economie van Texel, Ik ben zelf winkelier geweest en wanneer Teso goede jaren had met veel expansie, danhadden onderne mers die betrokken waren bij het toe risme meer omzet. De kassa's rinkel den altijd meer en langer. Dat kwam omdat er ruimte zat in het toerisme. Ik voorspel dat die positieve injectie van aanstaande capaciteitsverhoging er nog nauwelijks zal zijn. Omdat het aantal bedden, dat terecht is be grensd, bijna is ingevuld. Al die bed den worden al bij lange na niet ge bruikt, onder andere omdat het aantal gasten per bungalow is afgenomen. In de zomer zit het vol en we hebben ook al veel bezoekers in voor- en najaar. Bovendien is er nog wat an ders aan de hand Texel is al 20 tot 25 jaar aan het verarmen. Er zijn op Texel heel veel voor onze economie belangrijke functies verloren gegaan. Dat is al begonnen met de zuivel fabriek. We hebben maar 13 000 inwoners, dat is zo'n kabouter economie, met zó weinig draagvlak voor ondernemers, daar moet wat aan worden gedaan. Ik denk dat we anders met de eilandeconomie moe ten omgaan dan we de afgelopen vijf tig jaar hebben gedaan Een oplos sing noemde hij met tijdens de vergadering ('dat duurt veel te lang'), maar hij beloofde het wel met het Tesobestuur bespreken. VERVOLG VAN PAGINA 1 Imet elkaar. Ook heb je dan een lisatie waar je op terug kunt val- [i dat heb je nu nog niet. Scholierencafé longerenwerk wil in het ver- 'de centrum doordeweeks op- het scholierencafé opstarten en de bedoeling dat er op de igavonden Texelse bands er op- Schrama en Segennk bespra- ifgelopen vrijdagavond met de het plan dit najaar vier ietoptredens te verzorgen om in te zamelen voor nieuwe ver- ers. Drie van de vier versterkers popkelders zijn al meer dan een "herstelbaar kapot. In totaal kost "ranging ongeveer€1700,-. Het erenwerk hoopt met de felconcerten voldoende geld sén versterker op te halen. Voor k 'dere twee zijn verzoeken inge- V bij de commissie Raboton en tichting Podiumkunst. Volgens "na is het Jongerenwerk tegen 'obleem aangewandeld dat de ratuur in het verleden nooit goed Beschreven en vervangen. De ton hielp het Jongerenwerk een iear geleden al met de aanschaf nieuw mengpaneel om het tijdens optredens te regelen, holierencafé moet straks vanaf in tot het eind van de middag geopend zijn. Bedoeling is dat jonge ren zelf de bardiensten gaan draaien. Segennk, die ervaring heeft als bar man van de Twaalf Balcken, gaat de jongeren daarbij begeleiden Schrama hoopt dat het scholieren café dit jaar beter van de grond komt dan afgelopen jaar Er is onder meer een beheersdraaiboek opgesteld voor de diensten en enkele jongeren hebben een instructie verantwoord alcoholgebruik gevolgd. 'Binnenkort gaan we ook met jongeren om tafel om er verder over te praten.' In het scholierencafé wordt alleen fris ge schonken. Alcohol wordt alleen op de vrijdagavonden geschonken. Volgens Schrama is het ook de be doeling het jongerencentrum aan derden te verhuren. 'We mogen geen commerciële activiteiten als bruilof ten en partijen houden, maar wel bij voorbeeld klassenavonden. Voor ons gelden dezelfde bepalingen als voor sportkantines en dorpshuizen.' De verbouw van het centrum is uitge voerd door Tebo, de VEM en de Ver enigde Schilders. De popkelders worden binnenkort nog door het Jon gerenwerk onderhanden genomen om de muren te ontdoen van tien jaar tekstschrijverij. De vraag hoeveel de verbouw heeft gekost, kon gisteren op het raadhuis niet worden beant woord. De verbouw van Time Out is het eerste deel van een groter plan om de gehele Ouwe Ulo onder han den te nemen. Als volgende is de Muziek- en Dansschool aan de beurt. Een onderneming die het alge mene belang boven het indivi duele belang van aandeelhou ders stelt, is in deze tijd tamelijk uniek. De verlaging van de tarie ven eerder dit jaar, leverde uit het hele land tal van positieve reac ties op. Zo werd Teso diverse malen aangehaald als voorbeeld voor andere bedrijven die zich met publieke diensten bezighou den. Jan Dogger is vrijdag met grote meer derheid gekozen tot commissaris van Teso. Van de 453 uitgebrachte stem men waren er 378 voor de notaris uit Den Burg. Dat was aanzienlijk meer dan zijn tegenkandidaat Hoogen doorn. die er 66 kreeg. Er werden 6 ongeldige stembriefjes ingeleverd en 3 aandeelhouders stemden blanco. Op verzoek van Hielke Bruining liet Hoogendoorn vooraf wegen het aan deel drie jaar geleden van zijn ouders te hebben gekregen en weliswaar een overkanter te zijn, maar wel met een Texels hart. 'Mijn moeder is een Texelse.' Dogger is al sinds de zesti ger jaren aandeelhouder. De verkie zing van Dogger werd met luid ap plaus begroet. Hoogendoorn liet weten er vooraf al 'ernstig rekening mee te hebben gehouden met te worden gekozen' De nieuwe statuten van Teso zijn onderwerp van bespreking op een buitengewone aandeelhouders vergadering die in het voorjaar van 2005 wordt gehouden. Dat maakte president-commissaris Kees Dros vrijdagavond bekend aan de aan deelhouders. Sinds enige tijd voldoet de veerdienst aan de criteria voor een structuur vennootschap en zijn de samenstel ling en bevoegdheden van de Raad van Commissarissen onderworpen aan bijzondere wettelijke voorzienin gen. Volgens Dros heeft Teso de richtlijnen voor goed ondernemings- bestuur van de code Tabaksblat be studeerd en zullen die 'waar gewenst worden overgenomen, wat overigens niet bij alle richtlijnen het geval is. 'Bij het opstellen van de statuten wordt zoveel mogelijk aansluiting gezocht bij de intentie van de huidige statu ten en de identiteit van onze onder neming.' De eerste menwedstrijd om de Jaap de Graafbokaal van menvereniging Tussen Wad en Duin wordt gehouden op zondag 31 oktober. Dan wordt een vaardigheidsproef gereden. De eer ste dressuurproef wordt verreden op 28 november. Daarna volgen afwis selend vaardigheids- en dressuur- proeven op 19 december, 22 januari, 20 februari en 13 maart De finale rekening gehouden met de gevolgen voor het toerisme. Een visie op Texel is een visie op het toerisme. Bij vraag stukken over slaapplaatsen, wonin gen, ruimtelijke ordening en bestem mingsplannen wordt veel te weinig de vraag gesteld wat de gevolgen zijn voor het toeristisch product op Texel.' Wortel stelde de vraag of het eiland de laatste tien jaar unieker is gewor den of minder uniek. 'Als we nu niet kiezen voor een eiland dat het hoort te zijn voor toerisme - een uniek ei land - en wij de kiem leggen voor zaken die dat beeld aantasten, dan kan het heel snel afgelopen zijn met het unieke van Texel.' Wortel pleitte voor een instituut, een soort sociaal economische raad of een toeristische raad, die de toeristische kwaliteit van het eiland moet bewaken. Den Helder Hij sprak ook de zorg uit voor de verkeerssituatie in Den Helder. Als gebruiker van de veerdienst - en hou der van een voorrangskaart - liep hij onlangs op een vrijdag ter hoogte van de Kooibrug vast in de file naar Texel. 'De kwaliteit van het bezoek naar Texel wordt mede gevormd door de snelheid waarmee je naar de boot kunt rijden. Zoals het nu in Den Hel der gaat, gaat het niet goed. Dat vindt zijn weerslag op de Texelse econo mie, die staat of valt bij een goede ontsluiting. Texel heeft daar recht op Wortel schetste hoe er de laatste tien jaar lang over is gepraat en hoe er allerlei onderzoeken en plannen zijn geweest, maar dat er al die tijd bijna niets aan het probleem is gedaan. 'Teso kan niet zo veel doen. De bal ligt bij de gemeentes Den Helder en Texel en de provincie. Daar moet de oplos sing vandaan komen.' Hij adviseerde de gemeente het probleem hoog op de agenda van de provincie te zetten. 'Er moet een doorgaande weg door Den Helder komen.' Rondvraag Kritische opmerkingen waren er van de zijde van aandeelhouders. De heer Roemers vroeg zich af of Teso de ta rieven niet te snel had verlaagd. Hij voorzag de komende jaren een sterke stijging van de staalprijzen, waardoor de aanschafprijs van een nieuw schip in 2015 volgens hem veel duurder zal uitpakken. Volgens Wortel schrijft Teso de Schulpengat af op actuele kostprijs, wat betekent dat Teso vol doende vermogen opbouwt om straks een nieuw schip te kunnen bouwen. Hielke Bruining kwam met de suggestie om naast de snelle bo ten, een langzame aan te schaffen. 'Van mijn part gaat die een rondje om de Razende Bol. Het zal u meevallen hoeveel mensen daarvoor zullen kie zen.' Hij plaatste een kanttekening bij de kwaliteit van de Roemeense scheepsbouw. 'Een paar maanden geleden is er in de sluis van IJmuiden een in Oost-Europa gebouwd schip in tweeën gebroken.' Wortel stelde hem gerust. 'We laten de nieuwe boot bewust door de Golf van Biskaje sle pen. als hij daar niet doormidden gaat, gebeurt het nooit Nu de tarieven zijn verlaagd vroeg een vragensteller aandeelhouders ter compensatie één of twee extra gra tis knippen te geven. Hij moet wach ten tot 2008, omdat tot die tijd een afspraak met de fiscus is gemaakt over het aantal knippen. Een terug kerend pleidooi om de prijs van een voorrangskaart te verlagen en de capaciteit van circa twintig auto's flink te verhogen, kreeg opnieuw geen steun. Volgens Wortel zouden hiervoor meerdere stroken moeten worden gereserveerd en daarvoor is vooral in Den Helder geen ruimte. Arnold Langeveld omarmde het idee voor een toeristisch platform, maar waarschuwde ervoor dat de land bouw geen ondergeschoven kindje mag worden. Hans van Maldegem opperde in aansluiting op Wortels pleidooi voor een doorgaande weg door Den Helder dit met een demon stratie kracht bi) te zetten. Maar Wor tel wil eerst met de instanties om de tafel. 'De tijd van demonstreren is nog met aangebroken.' vindt plaats op 15 april. Het is moge lijk dat meerdere deelnemers met dezelfde aanspanning rijden. Opge ven kan tot uiterlijk 15 oktober bij Johanna van der Zwaag (tel. 313551 of Ramon Staal (tel. 314744). Op het gebied van ondernemer schap is boven de Ruigendijk heel wat loos. De Eierlandse polder mag dan het dunst bewoonde ge bied van Texel zijn, toch zijn hier niet minder dan 22 zelfstandige bedrijven gevestigd die dingen om de gunst van klanten op het hele eiland en soms ook daarbuiten. Zaterdag houden ze in de kolos sale gloednieuwe loods van Nico en Saskia Roeper aan de Oor- sprongweg een 'Noordkop Bedrijvendag', met de bedoeling te laten zien dat ze tot (nog) meer in staat zijn dan velen denken. De bedrijvendag moet een demon stratie van veelzijdigheid en vakman schap worden, bedoeld om bij poten tiële klanten het besef te versterken dat je het meestal met ver hoeft te zoeken als je iets wilt aanschaffen of laten uitvoeren. Het idee ontstond een jaar of drie geleden toen bij de heropening van het Eierlandsche huis een bedrijvenpresentatie werd ge houden en het bij het uitwisselen van ervaringen duidelijk werd dat er nog meer aan de weg moet worden ge timmerd om het grote publiek op de hoogte te brengen van wat de betrok ken bedrijven allemaal aan techniek en vakmanschap in huis hebben. Allemaal Gerrit Wessels en Nico Roeper na men het initiatief en nodigden alle ondernemers van boven de Ruigen dijk uit om te participeren in een aan trekkelijke manifestatie. Streng ge hanteerd criterium was dat het bedrijf in De Cocksdorp of elders in Eierland gevestigd moest zijn. Ondernemers die in de polder wonen, maar hun bedrijf in Den Burg of elders in het verre zuiden van Texel hebben, kwa men dus niet in aanmerking. Alle aan geschreven bedrijven reageerden positief en beloofden een stand te zullen inrichten. De organisatoren ontkennen niet dat deze gretigheid mede is veroorzaakt door zorg over de toekomst, die er voor veel bedrij ven minder rooskleurig uitziet dan in de afgelopen decennia. Het is met uitgesloten dat de bedrijvendag elke vijf jaar wordt herhaald. De nog niet eens helemaal afge werkte loods van Roeper is met zijn 34 x 55 meter misschien wel het grootste gebouw in de polder Toch is hij met groot genoeg om alle deel nemers onderdak te bieden, zodat enkele bedrijven die daar door hun aard voor geschikt zijn zich op het aangrenzende terrein presenteren De exposanten willen er geen dode tentoonstelling van maken. Ze zullen merendeels naar buiten treden met nieuwe verrassende producten en technieken waarmee zo mogelijk wordt gedemonstreerd, zodat het publiek het gevoel krijgt een kijkje in de keuken te nemen. De onderne mers willen bezoek in gezinsverband stimuleren. Voor kinderen is er daarom een springkussen en moge lijk ook een zandbak. In een aparte, professioneel gerunde horecahoek die professioneel wordt gerund, kan men terecht voor een hapje en een drankje De bedrijvendag duurt van 11.00 tot 17.00 uur. site :i "1 - Een deel van de nu nog lege loods van Roeper waarin ondernemend Eierland zich zaterdag presenteert. (Foto Harry de Graaf, De Wadden, dat is het helemaal. Texel was het enige eiland dat we nog niet kenden, dus kregen we van de kinderen voor ons 35-jarig huwelijk een weekend Texel. Daar waren in middels vrienden gaan wonen die we nodig moesten bezoeken. Met de fietsen op de auto reden wij naar Den Helder, daar met de boot naar Texel. Op de boot hoorde ik iemand zeg gen: 'Heb ik mijn fietssleutel wel bij me?' Zij wel, maar ik niet. Een fiets huren kan altijd, dus veel zorgen maakten wij ons niet. We wa ren wat vroeg, de hotelkamer was nog niet klaar, dus wat let ons eens bij onze vrienden te informeren of zij met een fiets te leen hadden. Jaren geleden ontmoetten wij elkaar regel matig op camping Lange Paal op Vlieland en ook op het vaste land werden over en weer bezoeken afge legd, maar het was wat weggezakt. Nu namen we na jaren de draad weer op. Het leek of de tijd had stilgestaan, we gingen gewoon weer verder en de fiets was geen probleem. Meteen maar even naar het strand. De volgende dag. Geen zon, veel wind: fietsen. De Thijsseroute werd goed aangegeven. We kwamen langs de boot en in de wachtruimte zijn keurige toiletten. Mijn man paste op de tas en bij terugkomst fietsten we weer verder. Met de wind in de rug naar Oudeschild. Het werd langza merhand tijd voor wat eten en hotel De Zeven Provinciën aan de De Ruyterstraat leek wel wat, pannen koeken gaan er altijd wel in. Tas uit de fietstas: helaas, die was er niet. Stond waarschijnlijk (niet meer) op de stoel bij de toiletten bij de boot. Goede raad was duur. Eens even overleggen bij De Zeven Provinciën. Tegen de wind in terugfietsen zou wel een uur duren. Eerst maar eens bel len (mobieltje zat in de tas) of hij ge vonden was. Maar voor we zover waren, bood men al aan mijn man even met de auto te brengen en, u gelooft het of niet, iemand had hem bij de snackbar afgegeven. De snackbarman konden we belonen de eerlijke vinder niet, wie weet leest hij deze krant: bij deze zeer veel dank. Na de pannenkoek en toost met zalm - die na alle spanning zeer goed smaakten - fietsten we weer door. Wat later dan gepland kwamen we bij onze andere vrienden aan. Zondag zeer veel wind, maar nu met zon. Weer op de fiets, nu in de rich ting van de vuurtoren en dan tegen de wind in terug, maar afijn, stug volhou den. We begonnen langs de dijk, met de wind in de rug, dat schoot lekker op. Prachtig, dat ze gedogen dat je langs het wad mag rijden Genieten van de vogels, Vlieland in de verte en de nodige bootjes. Helaas werd onze tocht bij de Schorren wreed ver stoord. We kwamen voor een hek te staan waar drie borden met tekst op hingen, maar geen bordje verboden toegang. Gelukkig was het hek open en bovendien zagen we in de verte een auto staan. Als die er door mocht, dan wij toch ook wel. Maar toen we de auto naderden, werd ons vanuit het raampje gevraagd wat we daar deden. Het was een auto van Natuurmonumenten en het was be lachelijk wat wij dachten en deden. Op de dijken van Groningen en Fries land doen we met anders: hekje open, hekje dicht. Natuurlijk ga je niet zitten schreeuwen en zingen op je fiets, bovendien hadden we de regels natuurlijk gerespecteerd als er duide lijk een bordje verboden toegang had gestaan. De meneer van Natuur monumenten had al veel smoezen gehoord, dus zijn er vast meer men sen zo onnozel als wij. Al met al een geweldig weekend en we komen graag terug. Dan zullen we beter op onze tas passen en met meer door een hek van Natuur monumenten rijden. Joke van der Schaaf, Doetinchem. De KRO is op zoek naar Texelse (schapen)boeren die willen meedoen aan een nieuw televisieprogramma: Boer zoekt Vrouw. Daarin worden tien boeren gepresenteerd die op zoek gaan naar een geschikte vrouw. Na de eerste aflevering, waarin de boe ren worden voorgesteld, vindt er een selectieproces plaats en worden de boeren gevolgd in hun zoektocht naar een partner. Uiteindelijk zullen drie vrouwen enkele dagen op de boerderij meehelpen. Het program ma wordt gepresenteerd door Yvon Jaspers, die ook zelf uit een boeren gezin afkomstig is De deelnemende boeren zullen afkomstig zijn uit bi|na alle provincies en de waddeneilan den. Omdat zich inmiddels al diverse melkveeboeren hebben opgegeven, hoopt de KRO dat ook schapen- of geitenboeren zich zullen aanmelden Het nieuwe format start op 21 no vember Reacties, vergezeld van een foto, kunnen worden gestuurd naar Boer Zoekt Vrouw, postbus 15666, 1200 LX Hilversum, of per e-mail via boerzoektvrouw@kro.nl. Terug van vakantie lees ik in de Texelse Courant van 7 september over de nieuwe beleidsnota strand. Dat de reddmgpost bij paal 20 veran derd moet worden is waar, maar sluit de posten bij paal 19 en 21 met. En niet alleen omdat dan de patrouille- posten te lang onderweg zijn, maar ook omdat de badgast geen kilome ter loopt met een gewond kind, voor een pleister of met een kwallenbeet. Dus gaat hij naar het dichtstbijzijnde paviljoen. Zitten de paviljoenhouders daar op te wachten? Ik denk het niet. De posten bij 19 en 21 hoeven niet groot te zijn, er hoeven geen boten te liggen. Maar er kunnen kinderen wor den opgevangen, er kan een pleister worden geplakt of een kwallenbeet worden verzorgd. En het strand kan beter worden bekeken en belopen. Een EHBO-koffer met veel pleisters, wat ammonia en een paar kleine toe voegingen is voldoende. Want wat in de stad voor 'blauw' geldt, gaat op het strand op voor 'oranie': het geeft de strandgast een veiliger gevoel. Els Duin, (mede-oprichter van de Texelse reddingbrigade), Haarlem. Onder de titel Waantij loost in EcoMare exposeert Waantij de hele maand uiteenlopend werk 'tussen de zeehonden', zoals de kunstenaarsgroep zelf zegt. Het is de achtste expositie sinds het ont staan van Waaantij in 2000. De ten toonstelling wordt zaterdag om 16.00 uur geopend door romancier Nico Dros. De titel van de expositie is een ver wijzing naar de verhouding tussen mens en natuur. De kunstwerken zet ten een kntische noot bij de manier waarop we over natuur denken. Vijf leden van Waantij laten werk zien in EcoMare. te weten Pieternel Geurtz, Michiel Jansen, Piet Vos, Robbert Kamphuis en Eric Hercules. Daar naast exposeren drie gasten: Encka Voortman, Rob Valkenburg en Wou ter Jansen. Vier van de exposanten wonen en werken op Texel. Het geëx poseerde varieert van foto's tot instal laties. Tijdens de vernissage is de toegang tot EcoMare gratis. Op andere dagen gelden de gewone tarieven. Het cen trum is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Meer informatie staat op de site www.waantij.nl

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5