lutenvrij teff primeur p hoeve Oud Duinoord Verbrede sloten op cht boerenbedrijven fdesgras in polder Eierland Vakwerk op Texelse ploegkampioenschap Waddensymposium latuur profiteert van cultuurmaatregel' Koplopers zaalvoetbal winnen TEXELSE g COURANT :i Modeiracers besluiten seizoen Geef om vrijheid AMNESTY Meiden Texel'94 scoren tienmaal DINSDAG 28 SEPTEMBER 2004 en Albert de Ridder in een akker met teff, dat ook wel liefdesgras wordt genoemd. (Folo Gerard Timmerman) voor ons wel eens een teelt worden', zeggen Bram de Ridder van hoeve Oud in Eierland over de vijf teff Eragrostis teff) die ze voor het eerst telen. Teff, liefdesgras genoemd, is nieuw in Nederland en uit Ethiopië. Wat het bijzon- laakt is dat het graangewas in stelling tot tarwe geen gluten wat het aantrekkelijk maakt nensen met een glutenaller- laar het heeft volgens ken- jok een gunstig effect op de isuikerspiegel. dat voor een boer hard wer- n een helder verstand vol- Ie waren voor een gezonde svoering, zijn voorbij. Ontwik- in op de wereldmarkt, Euro- iet- en regelgeving, de discus- rde suikerprijs en afnemende is zagen aan de stoelp'btehl/ari irenstand en maken het nodig idbouwers nieuwe wegen ver en inslaan. Dat internet daar- hulpmiddels is, bleek bi] de De Ridder, waar de aanko- generatie al surfend bij een lederland vrij nieuwe teelt te- iam. De Ridder sr: 'Ik had nog ian teff gehoord. Maar we zijn gaan informeren en hebben lit voorjaar voor het eerst een van gezaaid.' Primeur en zoon De Ridder hopen dat i goede aanvulling is op het an, dat onder meer bestaat uit irdappelen, suikerbieten en graan. 'Teff staat nog in de kinder schoenen, maar het kan tot een heel mooie teelt uitgroeien.' Ze hebben de primeur op Texel. In heel Nederland groeide dit |aar bij 94 telers 800 hec tare van het sprieterige, wat ongelijk afrijpende gewas, dat bij een eerste aanblik wel wat weg heeft van gras zaad. Zo onbekend als het in Neder land is, zo massaal wordt het in Ethi opië geteeld. Het is voor de bevolking de voornaamste voedselbron, en uit sporen in pyramides blijkt dat het 5500 jaar geleden al werd geteeld. Dat teff alsnog in Nederland is geïn troduceerd, komt doordat het glu tenvrij is. Daarmee vormt het een belangrijke grondstof voor glutenvrij brood, koek en andere producten voor mensen met een glutenallergie, van wie er in Nederland naar schat ting 400.000 wonen. Omdat een half tot één procent van de wereldbevol king met deze allergie kampt, bestaat er mogelijk een grote afzetmarkt voor teff. Het bedrijf Soli Crop Improve ment (S&C) probeert de teelt in Ne derland van de grond te krijgen. Het bedrijf selecteerde geschikte soorten, die hier goed willen groeien, waarvan het meel onder de merknaam Era- grain teff op de markt wordt ge bracht. Omdat liefdesgras een be schermde teelt is, mag het niet vrij worden geteeld. Daarom kocht de familie De Ridder aandelen die het recht geven om een bepaalde opper vlakte te telen. Lekker Vooralsnog is Bram de Ridder gema tigd optimistisch. 'Eerst maar eens zien of we het in de schuur krijgen. Normaal kan het eind augustus wor den gecombined, maar doordat het dit jaar laat is afgerijpt en het weer nu niet al te gunstig is, staat het nog op het land.' Tweede onzekerheid is de afzet. Hans Turkensteen van S&C: 'Teff heeft de potentie om tot iets groots uit te groeien. Er wordt aan alle kanten gewerkt om het tot een suc ces te maken. Het product heeft daarvoor voldoende goede eigen schappen. Voor mensen met gluten allergie, maar ook zogeheten type 2 diabetici (ouderdomssuikerziekte, red.) hebben er baat bij, omdat het zorgt voor een gelijkmatige bloed spiegel. En je vait er van af. Ik heb zelf geen glutenallergie en geen diabetus, maar ik eet het wel regelmatig. Het smaakt lekker en is gezond. Het pro bleem met veel andere glutenvrije producten is dat hiervoor zetmeel van aardappelen of maïs wordt gebruikt en dat ze daardoor niet lekker zijn. Dat is met brood van teff wél het ge val.' Enige probleem is dat het meel vijf euro per kilo kost, een stuk duurder dan meel van gewoon graan. Turken steen 'Dat is wel verklaarbaar. Een hectare tarwe levert 9000 kilogram graan op, maar één zelfde opper vlakte teff had vorig jaar een op brengst van 1000 kilogram. Maar door beter soorten te selecteren en teeltmaatregelen hopen we binnen een paar |aar op het dubbele te zit ten. Dan kan ook de prijs van het meel naar beneden.' Het is de bedoeling dat het eind product van teff zoals De Ridder die teelt binnenkort te koop is in natuur voedingswinkels. ht verschillende landbouw- ven zijn sloten met steile vergraven tot brede water- sn met geleidelijk aflopende Het project is een initiatief grarische Natuur- en Land- svereniging De Lieuw en om- n totale slootlengte van 3300 Doel is het waterbergend igen te verhogen en de na- en recreatieve waarden van bied te verbeteren. verbreden van de smalle, steile anten snijdt het mes aan meer- anten. De sloot krijgt meer in- zodat er meer water kan wor- ebufferd. Dit sluit aan bij één a doelen van het Masterplan Texel, om in de winter meer zoet water vast te houden. Ander voordeel is dat het flauwe, drassige talud een goede groeiplaats is voor allerlei soorten wilde planten en insecten en dat vogels er beter kun nen foerageren. Verder verhoogt het de recreatieve waarde van het land bouwgebied. Dat laatste is de reden dat veel van het graafwerk dat de afgelopen weken is verzet vanaf de weg is te zien. Zichtbaarheid had de voorkeur van de agrarische natuur- vereniging, die in de verbrede sloten ook als een toegevoegde waarde van toeristisch Texel ziet. In het oog springend project is de verbreding van de sloot naast het Skillepaadje, tussen Brakenstem en Oudeschild. Moeilijkheid in deze omgeving was dat er zowel zout als zoet water voorkomt en dat dit strikt gescheiden moest worden gehou den. Dit lukt door het zoete water, wat vanuit de hoge berg komt, via een nieuwe verbinding tussen twee be staande sloten om te buigen langs het Skillepaadje. Hierdoor hebben eigenaars Jan en Piet van der Star voortaan zoet water in de sloten, wat landbouwkundig en ecologisch voor delen biedt. Voorheen liep dit zoete water rechtstreeks naar De Schans waar het in zee verdween. Omdat de combinatie van landbouw, natuur, cultuur, recreatie en educatie de ei genaars aanspreekt, stemden ze ook in met de aanleg van een wandelpad over hun land, vanaf het Bossie aan het Doolhof naar 't Skillepaadje, dat ook over een stuk grond van Hans Het is en blijft vakwerk wat ze doen. Veertien Texelaars meldden zich zondagmiddag op het land van de familie Zegers achter Modestia aan de Postweg in Eierland voor een nieuwe editie van de Texelse ploegkamploen- schappen van de Oude Trekker en Motorenvereniging en de Vereni ging van Oud Leerlingen. Tien deelnemers met oude trekkers en vier met moderne exemplaren. Het steekt wat schril af tegen de veel gro tere hoeveelheden deelnemers in voorgaande jaren. Ook een tent die de organisatie heeft neergezet voor versnaperingen leidt met meteen tot meer animo voor de wedstrijden. En dat is jammer, want de deelnemers hebben met name voor de liefhebber het nodige te bieden. Het is vakwerk dat zij op de uitgezette velden in stand houden. Het land moet op ouderwetse wijze zo keurig mogelijk worden geploegd, zodat de voren mooi vlak en evenwijdig aan elkaar komen liggen, stoppel aan het oog wordt ontrokken en er zo min moge lijk met aanstort wordt geknoeid. Goed ploegwerk is van fundamenteel belang voor een goed zaaibed, meldt een instructieboekje de achterlig gende gedachte. Eenvoudig heen en weer ploegen is er niet bij. De oude trekkers met wentelploegen en de moderne trek kers, die alle vièr zijn voorzien van driescharenploegen, moeten onder meer een geer maken, waarbij schuin op een aantal voren nog een aantal nieuwe voren worden geploegd. 'In polder Eierland is alles recht, maar op het oude land is dat niet het geval, waardoor je ook niet altijd recht naast elkaar kunt ploegen', verduidelijkt Marc van Heerwaarden van de Oud Leerlingen. Goed ploegen betekent ook goed meetwerk verrichten. De trekkers met rondgaande ploegen moeten vier keer om hun beginvoor heen ploegen om vervolgens netjes naast het ploegwerk van hun buur man of buurvrouw te eindigen. Jacqueline Spoelstra moet halver wege de rit een alternatief bedenken voor het vier keer rondgaan. Ze komt niet goed uit met het land van haar buurman. Spoelstra, een dochter van Piet Kok die jarenlang een trouwe deelnemer was, was vorig jaar de eerste vrouw die meedeed. Ze is er opnieuw bij om te laten zien dat het vorig jaar geen eenmalige bevlieging was. Haar man geeft aanwijzingen. Ron Zegers wordt ondertussen bege leid door zijn buurjongetjes Kilian en Rowan Brokken die geïnteresseerd achter zijn versgetrokken voren aan lopen. Regelmatig staan ze noodge dwongen stil, omdat de schijf van de rondgaande ploeg vastloopt. 'Dit is haar vuurdoop', vertelt Zegers, terwijl hij de schijf vrijmaakt. 'Dit is er een die nog met de Marshall-hulp hiernaartoe is gekomen. Ik had eerst een nog veel oudere, maar die was te oud om nog mee te ploegen.' Aangename bijkom stigheid is dat de nieuwe ploeg een Massay Harris is, net als de tractor Theun Huisman wijkt bewust af van de twintig centimeter diepte die moet worden aangehouden voor een snee. 'Ik zit op ongeveer vijfentwintig cen timeter. Het land is niet gelijk en als met je voorwielen in een kuil rijdt, komt achter met je ploeg te ver om hoog.' Op een overgebleven veld wordt bezoeker Ron Boogaard door zijn vrienden te grazen genomen. Hij is als laatste van zijn vriendengroep veertig geworden. Met een smoes is hij naar de ploegwedstrijden gelokt om er vervolgens gehuld in een lange leren jas en met een pothelm knots end over het veld te rijden met een brommer. Van het wedstrijdverband is tijdens het ploegen weinig te merken. De deelnemers zitten op hun gemak op de trekker en er is volop tijd voor een praatje. Debutanten zijn er niet bij. Volgens Van Heerwaarden zit er on der de huidige deelnemers echter nog een grote laag potentiële deelne mers die graag zou meedoen, maar tegen drempelvrees aanhikken. Niet nodig volgens hem. 'Je kunt hier ideeën opdoen en ook bij anderen kijken hoe het gaat.' Volgens Van Heerwaarden ontbreken er een paar mensen, omdat die nog met de mais- oogst bezig zijn. 'En er zijn in het ver leden wel vaker golfbewegingen ge weest.' De overwinningen gaan uiteindelijk bij de rondgaande ploe gen naar Kees Burgman (vorig jaar derde), bij de wentelploegen naar Willem Zegers (vorig jaar tweede) en bij de moderne trekkers naar Dirk-Jan Boon (vorig jaar vijfde). Marcel Witte wint de behendigheidsproef waarbij met een trekker en een ketting balle tjes van pylonen moeten worden ge reden. Jelle Lap en Evert Witte wor den respectievelijk tweede en derde. Uitslagen. Oude trekkers, rondgaand 1 Kees Burgman (202 punten). 2. Ron Zegers (169,5), 3 Jan Eelman (169) en 4. Jacqueline Spoelstra (153). Oude trekkers, wentel: 1 Willem Zegers (218,5), 2. TEeun Huisman (218), 3. Gerard Huisman (213), 4 Toon Boon (197,5), 5. Jan Willem Vla ming (185) en 6. Jan Zoetelief (170). Moderne trekkers. 1 Dirk Jan Boon (139,5), 2. Bert Keyser (130). 3. Niels Huisman (119) en 4. Marco Zoetelief (111). Witte van Rozenhout loopt. De aan leg van dit weggetje met aan weers kanten een tuinwal begint binnenkort. Complex Een ander wandelpad, voor gasten van het bedrijf en voor recreanten, komt op het land van Sint Donatus. Een begin van dit pad loopt door de verbrede oever en zal later door Sint Donatus worden afgemaakt. Verbre ding van een sloot vindt verder plaats bij 't Maartenhuis. Een sloot die aan één zijde al een verbrede oever had, krijgt aan de overzijde een soortge lijke oever. Dit gebeurt op het land van Frans Kaercher. Niet voor pas santen zichtbaar is de verbreding van een sloot op het land van Alexander- hoeve in de Prins Hendrikpolder, waar een rechte sloot aan weerskan ten wordt verbreed. Ander project is langs het Mosselslootpad bij De Waal op het land van de gebroeders Van Heerwaarden, waar tevens een wan delpad langs loopt. In Eierland wordt een sloot op het land van Henk van der Star langs de Oorsprongweg van een brede oever voorzien en bij Oudeschild gebeurt hetzelfde op het bedrijf van Ineke Hin aan de Ottersaat, waar wandelaars naar de vogelkijkhut langslopen. Complex is de aanpassing van het watersysteem op het land van de gebroeders Lap aan de Rommelpot bij Den Hoorn. Probleem hier is het hoogteverschil, waardoor het water met behulp van stuwen en een leiding op het ge wenste niveau wordt gebracht. De agrariërs die voor de verbreding van de sloten terrein hebben afge staan, worden hiervoor financieel ge compenseerd. Ook ontvangen ze een vergoeding voor het beheer van de sloten. Want voor een goede door stroming is onderhoud noodzakelijk. Het uitgraven van de sloten en trans port van de grond wordt uitgevoerd door medewerkers van loonbedrijf Werner Dros. Nico Roeper is inge schakeld om ervoor te zorgen dat het terrein waarover de grond is uitgere den na afloop weer in goede staat, ingezaaid en wel, wordt opgeleverd. Marcel Drenth, veldmedewerker van de agrarische natuurveremging, ziet toe op een goede uitvoering. De plannen voor het project dateren al van enkele jaren geleden. Dat de uitvoering pas deze nazomer ter hand werd genomen, komt doordat het verkrijgen van de financiële vergoe ding van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en de be nodigde keurontheffingen en aanleg- vergunningen langer op zich liet wachten dan tevoren ingeschat. Enige haast was geboden, omdat aan de financienng van project (totaal circa €100.000,- voor afkoop, inrich ting, beheer en organisatie) de voor waarde was verbonden dat het pro ject nog dit jaar moest worden gerealiseerd. Het wordt gefinancierd met subsidies die beschikbaar zijn gesteld door het Hoogheemraad schap, Provincie Noord Holland en SGB (subsidie gebiedsgericht beleid). Door de regen kon de laatste buitenwedstrijd van het seizoen van Model Racing Texel zaterdag niet doorgaan. Vanaf 16 oktober wordt weer binnen gereden. Yvar Pool, Patrick Bakker en Wouter van Strien zijn winnaars van de buitencompetitie geworden. Model Racing Texel is een jonge ver eniging met rond de vijftig leden, die zich bezighouden met autosport op schaal, voorzien van alle techniek, spanning en sensatie. De club is druk bezig een eigen circuit te realiseren. Tot dan wordt gebruik gemaakt van de kartbaan bij Den Burg. Er wordt in drie klassen gestreden. In de elektroklasse kwamen dit seizoen 19 verschillende deelnemers aan de start, vooral veel jeugdleden. De strijd in de competitie werd beslist in het voordeel van Yvar Pool, die met een Om alle informatie en gespreks punten van de laatste maanden nog eens kort samen te vatten, houdt EcoMare vrijdag 29 oktober van 10.30 tot 17.30 uur een sympo sium over het Waddenzeebeleid. Dit omdat het parlement op 9 no vember beslist over de integrale aanpak van het Waddenzeebeleid, zoals voorgestaan door de Advies groep Waddenzeebeleid (de com missie Meyer). Sprekers op het symposium zijn on der meer Jan Jaap de Graeff van Natuurmonumenten, Roel Cazemier van de Raad voor de Wadden, Jaap de Vlas van het RIKZ, Ton Verbree, voorzitter PO Mosselen, Roelof Platenkamp van de NAM, Wim Wolff van de Rijksuniversiteit Groningen en Leendert Bikker van de Wadden vereniging. Gespreksleider is Victor Deconinck. Onderwerpen die aan bod komen zijn gaswinning, schelp diervisserij, natuurherstel, duurzame economische ontwikkeling en een terugblik op dertig jaar wadden bescherming. Met betrekking tot gaswinning is met het rapport Bodemdalingstudie Wad denzee 2004 van het RIKZ een schat aan nieuwe informatie naar boven gekomen, die nog nauwelijks bij besluitvormers of het publiek bekend is. Verder sprak de Adviesgroep Waddenzeebeleid over mogelijke verduurzaming van mossel- en kokkelvisserij en wil het kabinet de kokkelvisserij beëindigen. Op het symposium wordt gesproken over de kansen voor de mosselvisserij en over hoe inzichten over de effecten van schelpdiervissenj zich verhouden tot inzichten over de effecten van bij voorbeeld gaswinning. Het sympo sium is in de eerste plaats bedoeld voor beslissers aangaande het toe komstige waddenbeleid, zoals be stuurders, politici en andere experts. Deelname kost €50,-. Er rijden vanaf de veerhaven speciale bussen naar EcoMare, aansluitend op de boot van 9.30 uur. Opgeven kan via e-mail- adres daphnal@ecomare.nl. Giro 1247 www.jantjebeton.nl www.amnesty.nl postbank 454 000 International Geassisteerd door buurjongetjes Klllan en Rowan Brokken bekijkt Ron Zegers de vastgelopen schijf van zijn ploeg. Uiteindelijk wordt hij ondanks het ongemak toch tweede tijdens de Texelse ploegkampioenschappen. irrio jrner .ar Hattvmi Support our fight for human rights voorsprong van bijna honderd pun ten de overwinning wist op te eisen. Titelverdediger Ruben Verkaart heeft zich niet in de stnjd gemengd. De tweede plaats was voor Raymond Witte. Simon Kramer werd derde. Aan de brandstofklasse deden vijftien verschillende deelnemers mee. Titel verdediger Patnck Bakker wist zijn titel na zeven competitieavonden te prolongeren. Carlos Huysman ein digde op de tweede plaats, Edo Pool werd derde. De aanmoedigingsprijs gaat dit jaar naar Maikel Pool, ook een brandstofrijder. Bij de stockcars wist Wouter van Strien zijn titel te behouden met slechts een kleine voorsprong op de nummer twee, Gerrit van Strien. De derde plaats ging in deze klasse naar Jos Smit. De wedstrijdleiding registreerde over de hele competitie 8214 voltooide rondjes. Dit komt neer op ongeveer 600 kilometer. Meer informatie over de vereniging en een volledig over zicht van uitslagen is te vinden op de website www.modelracingtexel.nl. Beide koplopers in de hoofdklasse van het Texelse zaalvoetbal heb ben ook hun derde wedstrijd ge wonnen. Mantje 2 versloeg ZDH 1 met 6-2, terwijl Oosterend 1 met 6- 4 de baas bleef over J'elleboog 2. Vrijdag spelen beide teams tegen elkaar om de koppositie. stoof op het land langs de Rommelpot bij Den Hoorn, rroto: Gemni rimmormont Een graafmachine verbreedt het taludde grond wordt per vrachtauto afgevoerd. Het meidenteam van Texel'94 had zondag geen moeilijke wedstrijd tegen Saenden. De gasten uit Wormerveer kregen maar liefst tien treffers om de oren en wisten er zelf niet één te scoren, waardoor de eindstand 10-0 werd. De wedstrijd ging aanvankelijk rede lijk gelijk op. Geen van beide ploegen creeerde veel kansen. In de twintig ste minuut werd Liske Slaats na een overtreding voor vijf minuten uit het veld gestuurd. Juist in die periode brak Texel'94 door en wist Asha Mechielsen de bal in het net te schie ten (1-0). Enkele minuten later was dezelfde speelster opnieuw succes vol en vlak daarna maakte ook Katinka Eelman een doelpunt. Een eigen treffer van Saenden betekende 4-0, waarna doelpunten van Mechielsen en Tessa Betsema tot een ruststand van 6-0 leidden. In de tweede helft hadden de Texelse meiden het eenvoudig. Tessa Betsema scoorde 7-0, waarna Asha Mechielsen haar persoonlijke score opvoerde naar vijf doelpunten In de slotfase meldde ook keepster Marit Tuitman, die nog geen bal had gehad, zich in de voorhoede. Ze kreeg de bal en waagde een schot. Haar collega van Saenden kon nog net een doel punt voorkomen, maar was kansloos op de fraaie rebound van Lotte Koomen. De nummer drie op de ranglijst, J'elleboog 1kwam ook tot winst en versloeg Oosterend 2 met 5-2. Op vallend is de hoge klassering van Mantje 3, dat met 6-4 te sterk was voor het teleurstellende Mantje 1 en de vierde plaats bezet. Klif 1 won na een achterstand van 2-0 uiteindelijk toch nog van Sportshop Texel (5-3). De onderlinge wedstrijd tussen De Krim 1 en De Krim 2 werd met 7-2 gewonnen door het tweede team. Afgelopen week werd geloot voor ae derde ronde in de strijd om de Texelse beker. Deze wordt op 28 en 29 oktober gespeeld. Opvallendste wedstrijden zijn Klif 1-Mantje 2 en Oosterend 1-Mantje 1. Uitslagen Klit MD1 -be Krim D3 1 -12; Klif C1 -Klif C2 5-2, Texel'94 5-NIOZ 1 1-3; Klif-Klif 4 1-1; Texel'94 6-De Krim 4 2-11; Sportshop C1-Texel'94 C1 6-0, De Krim C1-SVO C1 2-0: J'elleboog 4- Mantje 42-3; RAB 1 -De Krim 4 2-6; Klit 2-NIOZ 1 12-2; De Krim E2-J'elleboog E1 4-2; Ooster end E1 -J'elleboog E2 1 -1De Krim 1 -De Krim 2 2-7; ZDH 1-Mantje 2 2-6; J'elleboog 2- Oosterend 1 4-6; Mantje 3-Mantje 1 6-4; Klif 1 - Sportshop 1 5-3; J'elleboog 1-Oosterend 2 5- 2.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9