Licht gaat op groen oor bouw van hostel Dolfijnen Texel waren zeldzame tuimelaars ÏÏS filets LR Procedure herbenoeming burgemeester begonnen Pleidooi voor onderhoudsfonds schapenboeten Toeristenbelasting hoeft maar één cent omhoog Wiel trekker breekt op afrit veerboot I* 'l <v' - ■- 7 i n november vaststelling aanbeveling echter stelt gemeente in gelijk h&-.m Al vijftig jaar uitgestorven in Waddenzee Verkstraf voor diefstal van werkgever Boekenweek Keuze circus m Bouw Lidl vertraagd T E X E LS E r^COU RANT -r Lr- W TEXELSE^COIIRANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs Dinsdagmiddag Alvast bedankt! Rotaryclub Texel Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 vertrouwenscommissie is aan slag gegaan met de herbe- imingsprocedure voor burge ester Joke Geldorp. De com- sie voert de komende weken prekken over haar functioneren e afgelopen vijfeneenhalf jaar. vertrouwenscommissie bestaat je fractievoorzitters van de zes eke partijen in de gemeenteraad, ia van der Spek is voorzitter van ;ommissie. De commissieleden iten zich een oordeel over de bur- ieester vormen op basis van ge- ikken met de wethouders en re plies die ze bij derden kunnen agen. Geldorp heeft zelf een zicht mogen geven van personen ie de commissieleden eventueel cht kunnen «vindingen van de vertrouwens- imissie mogen volgens de Ge- inlewet niet openbaar worden. ii|eenkomsten van de commissie besloten en de aanbevelingen sn vertrouwelijk. De commissie- in mogen evenmin alles tegen fractiegenoten vertellen. Tijdens inkomsten moet de commissie stellen wat er wel en met tegen ;ren van de fractie mag worden elaten. Stukken die de vertrou- scommissie onder ogen krijgt, mogen evenmin aan derden worden verstrekt. Op donderdag 11 novem ber komt de gemeenteraad bijeen om de aanbeveling aan de Commissaris van de Koningin vast te stellen. Het openbare deel daarvan bestaat uit een éénregelig besluit. Na vaststelling door de raad gaat de aanbeveling naar Commissaris van de Koningin Harry Borghouts die haar, voorzien van zijn visie, doorstuurt naar minis ter Johan Remkes van Binnenlandse Zaken die vervolgens een besluit neemt. De herbenoeming moet ingaan op 16 maart 2005. Volgens een woordvoer ster van de gemeente wordt bij de procedure uitgegaan van een nieuwe periode van zes |aar, omdat de wet nog met is aangepast voor het voor stel van D66 om in 2006 landelijk alle benoemde burgemeesters te ont slaan en de bevolking de burgemees ter te laten kiezen. Geldorp werd op 16 maart 1999 benoemd tot burge meester van Texel. Daarvoor was ze vijf jaar wethouder geweest in Mep- pel waar ze in 1982 in de gemeente raad werd gekozen voor de WD. Daarnaast gaf ze tot aan haar wethouderschap veertien jaar maat schappijleer op twee scholenge meenschappen. okay mag doorgaan met de Nvan het nieuwe hostel aan de elderweg. De voorzieningen- fer in Alkmaar ziet geen reden de bouwvergunning opnieuw horsen. Stayokay beraadt zich nde week over het vervolg de bouw. Honderd procent ze de doorgang nog niet, omdat 9 een procedure bij de provin- )opt. ilspraak is een verrassing voor irtijen die bij de kwestie zijn be en. Vestigingsmanager Anne der Velde van Stayokay op Texel, ipgelucht reageerde op de uit- ik zegt 'een beroerde week' te len gehad na de zitting die vorige I donderdag plaatsvond. Van der I iwas aanwezig als toehoorder. Hak speelde tussen de gemeente zwaarmakers Hans Eshuys, Jan is en Cock Eschweiler. Eshuys teleurgesteld te zijn. Hij had op van de zitting de hoop gekre- lat er een nieuwe schorsing zou De gemeente zei de uit- ak te hebben verwacht. De argu- en van de rechter zijn nog niet nd, omdat de schriftelijke moti- van de uitspraak er nog niet is, lie, raad van beheer en de se vertegenwoordigers van ikay bespreken volgende week isdag op welke manier zij verder met de bouw van de 240 bed- ellende accommodatie. Volgens Ier Velde moeten de risico's van laan nog tegen elkaar worden •ogen. De bouw kan door de er niet meer worden stilgelegd, er loopt nog wel een procedure e bezwaarmakers bij de provin cie tegen de bestemmingswijziging van het voormalige B-veld, waar het hostel wordt gebouwd. In theorie is het mogelijk dat Gedeputeerde Sta ten over een paar maanden met die verandering niet instemmen, waar door alsnog een streep door de nieuwe accommodatie zou worden gezet. In de praktijk gaan de partijen er al min of meer vanuit dat die kans klein is. Een woordvoerder van de gemeente wijst erop dat de ge meente meermalen met de provincie overleg heeft gehad over het nieuwe plan Den Burg en dat van provincie zijde geen bezwaar tegen de wijzi ging werd gemaakt. 'Anders hadden ze al wel aan de telefoon gehangen.' Eshuys sluit niet uit dat de omwonen den eventueel nog de gang naar de Raad van State maken Van der Velde hoopt zo snel mogelijk met de bouw te kunnen beginnen, 'We lopen nu al anderhalf |aar achter en we beginnen ook een capaciteits probleem te krijgen. Deze week heb ben we een groep van tweehonderd kinderen en die hebben we op vier locaties moeten onderbrengen.' Stayokay beschikt op het moment over 139 bedden in Panorama. De locatie Eyercoogh is al een tijdje ge sloten. Van der Velde verwacht dat de nieuwbouw in augustus of september J' -- l-- J J - ,V-,. .«SiKi., .J?*- .TT,r (Foto Geraro Timmerman) Deze boet aan de Hoornderweg werd in de tachtiger jaren nog gerestaureerd, en heeft nu alweer een grote onderhoudsbeurt nodig. Eigenaars van schapenboeten moeten elk jaar een vergoeding krijgen van €500,- waarvan ze het onderhoud kunnen bekostigen. Daarvoor pleiten de Stichting Dorpsherstel Texel en Agrarische Natuur- en Landschapsvereniging De Lieuw, die het verval van de boeten een halt willen toeroepen. De onderhoudssituatie van de schapenboeten is een terugkerend onderwerp in de gemeenteraad, maar desondanks worden de typisch Texelse landschapselementen in hun bestaan bedreigd. Niet allemaal, want bijvoorbeeld de boeten van Staatsbosbeheer op de Hogeberg en andere onlangs opgeknapte boeten verkeren in perfecte staat, maar bij anderen is het verval van grote af stand zichtbaar. Er bestaat weliswaar een restauratiefonds voor de boeten, waarmee jaarlijks één exemplaar kan worden opgeknapt, maar geld voor onderhoud ontbreekt. Nadeel is dat de boeten voor boeren geen econo mische waarde hebben en eerder een sta in de weg zijn die ze liever kwijt dan rijk zijn. Stichting Dorpsherstel Texel, die zich al tijden sterk maakt voor behoud en restauratie, heeft steun gekregen van De Lieuw. Voor uitlopend op de schapenboetennota die het college de raad heeft beloofd, overhandigden Cees en Ineke Hin, de secretarissen van beide organisaties, wethouder Eelman woensdag een plan om het bestaan van de boeten veilig te stellen. Want ze zijn te waar devol om verloren te laten gaan, be toogde vader en dochter. Uit een in ventarisatie is gebleken dat 52 boeten waardevol genoeg zijn om te behouden. Een stuk of vijf, zes daar van omschrijft Ineke Hin als 'moeilijke gevallen', omdat ze ingebouwd zijn of een recreatieve functie hebben. Acht exemplaren verkeren in dermate slechte staat, dat alleen een grondige restauratie ze kan redden. 'Maar met een restauratie alleen ben je er niet. Voor behoud is nodig dat ze goed worden onderhouden. Daarop heb ben we nu helaas geen grip', vertelt Cees Hm, die als voorbeeld een boet langs de Hoornderweg noemt. 'Die is in de tachtiger jaren nog gerestau reerd en heeft nu alweer een grondige opknapbeurt nodig. Duidelijk een voorbeeld van hoe het niet moet. Als je een boet goed onderhoudt, dan bespaar je op termijn op restauratie kosten.' Ineke Hin pleit voor het af sluiten van onderhoudscontracten met de eigenaars. Die ontvangen jaarlijks €500,- waarbij ze zich ver plichten de boet in goede staat te houden. Ze omschrijft De Lieuw als de aangewezen organisatie om het onderhoud van de boeten te coördi neren en te controleren, waarbij de uitvoering door de eigenaars zelf ge beurt, 'Wij hebben een goed en regel matig contact met de boeren en zijn daarom een makkelijk aanspreek punt.' Verantwoordelijk wethouder Nel Eelman reageerde enthousiast op het voorstel, dat volgens haar aan sluit bij het Landschapsbeleidsplan, waarin het beleid van karakteristieke land-schapselementen wordt bepleit. 'Het college staat positief tegenover uw plan.Ze gaf aan het goed te kun nen gebruiken bij het maken van de binnenkort te verschijnen nota scha penboeten. Maar over de €20.000,- die jaarlijks nodig is voor het restauratiefonds deed ze nog geen toezeggingen. 'Het is aan de raad om daarover te beslissen.' Gezien de vele malen dat de raad in het verle den over de schapenboeten heeft ge sproken, verwacht ze dat de raad zich er wel positief over zal uitspre ken.' Voor de financiering bood Cees Hin haar alvast een tip. 'De toeristen belasting hoeft er maar éen cent voor omhoog. Volgens mij verantwoord, want de boeten geven het landschap van Texel een belangrijke meer waarde.' 2005 klaar kan zijn. Aannemer Van Wijnen startte begin oktober met het grondwerk, nadat de voorlopige voorziening van begin dit jaar was verlopen. Daarna werd het werk in afwachting van de nieuwe gerechte lijke uitspraak gestaakt. Tijdens de zitting in Alkmaar ging de voorzieningenrechter onder meer in op het slaapplaatsenbeleid in de nota Toerisme en Recreatie Volgens de bezwaarmakers voldoet de ge meente niet aan haar eigen nota, waarin staat dat verplaatsing moet plaatsvinden naar de toeristische concentratiegebieden in De Koog of De Cocksdorp. Een vertegenwoordi ger van de gemeente wees erop dat in de nota staat vermeld dat verplaat sing bi/ voorkeur moet plaatsvinden naar die gebieden, maar met per se hoeft. Hij beargumenteerde ook dat met de beddenverplaatsing naar de Lees verder pagina 5 Een trekker die op de afrit van de veerboot een achterwiel verloor, zorgde woensdagmorgen voor con sternatie. De chauffeur, die op een aanhanger kisten met bloembollen vervoerde, verwisselde vlak voor het verkeerslicht van rijbaan. Het wiel kon deze manoeuvre met aan, waardoor het los raakte van de binnenplaat en de combinatie half in de berm be landde De politie zette twee auto's in om het verkeer te regelen. Kordaat ingrijpen van Fulps Duinker uit Nieuweschild en de familie Van Leeu wen zorgde ervoor dat er snel een vervangende trekker en shovel ter plaatse waren om de wagen en de beschadigde trekker weg te slepen Hierdoor ondervond kon het verkeer de boot die om 8.50 uur afmeerde ongestoord verlaten. olitierechter in Alkmaar heeft Jdag een 20-jarige vrouw uit irg voor diefstal veroordeeld werkstraf van 140 uur. De heeft in de periode van 8 iber 2003 tot en met 28 fe- 2004 geregeld geld gestolen ar werkgever. aanhouding trof de politie bij puis nog 23 gestolen aanste- in. De diefstal vond plaats in ecagelegenheid in Den Burg. de werkstraf van 140 uur kreeg ook een leerstraf van 28 uur. deze uren besteden aan de Alcohol en Delinquentie. Ver- 0 'erd haar een voorwaardelijke ^Jttjenisstraf van een maand op- met als bijzondere voor- fedat ze zich houdt aan de aan een van de Brijder Stichting. De verbazing was al groot toen grote groepen dolfijnen in augus tus en september bij Texel werden waargenomen. Witsnuitdolfijnen luidde de conclusie op basis van foto- en beeldmateriaal. De verba zing steeg afgelopen week verder, nadat dolfijndeskundige Kees Camphuijsen van het NIOZ film materiaal en dia's nog eens goed had bestudeerd. Het waren geen witsnuitdolfijnen geweest, maar tuimelaars. Die soort is in de Ne derlandse kustwateren zo'n vijftig jaar geleden al uitgestorven. De ontdekking van Camphuijsen heeft in ieder geval één vraag opge lost. De eerst groep dolfi|nen die op 12 augustus werd gezien, zwom tot ieders verrassing de Waddenzee op en dat hadden witsnuitdolfijnen nog nooit eerder gedaan. Witsnuitdol fijnen leven over het algemeen in diep, koud water en worden zelden in de buurt van de Nederlandse kust gezien. Dat tuimelaars, die meer kustgebon- den zijn, de Waddenzee opzwemmen is met ongebruikelijk, maar medewer kers van het NIOZ en Alterra staan nu voor de vraag waar al die tuimelaars vandaan kwamen. De dieren, die tot de |aren zestig zeer talrijk waren in het Marsdiep, komen slechts sporadisch voor in kleine groepen bij de kust van Normandië. Bretagne en Schotland. Voor de rest zijn ze al jaren uitgestor ven in de gehele zuidelijke Noordzee en de Waddenzee. Omdat het nogal grote groepen waren die bij het eiland opdoken, acht Camphuijsen het uit gesloten dat de buitenlandse tuimel aars en masse op excursie zijn ge weest. 'Bovendien was ik in Schot land toen ze bij Texel werden waar genomen en de tuimelaars die daar leven, zwommen toen ook gewoon bij de Schotse kust.' Bij de eerste waarneming in augustus werden zo'n 100 dolfijnen gezien en bij de tweede in september ongeveer 60. Camphuijsen vindt het niet eenvou dig te verklaren waar de grote groep vandaan kwam en waarom ze in de buurt van Texel rondzwierven. Er zijn geen aanwijzingen dat de tuimelaars waren verdwaald, in problemen ver keerden of dat er strandingen in het spel waren. Het was ook opvallend dat scheepvaartverkeer hen er met van weerhield het Marsdiep op te zoeken en de dieren vertoonden evenmin vluchtgedrag. Het is volgens Camphuijsen te vroeg om al te spre ken van een terugkeer van de tuimel aar in het Marsdiep en de Wadden zee. Hij sluit niet uit dat beide keren dezelfde groep is waargenomen. In beide gevallen zaten er kalfjes (jonge dieren) bij, maar dat is volgens Camphuijsen niet verwonderlijk in zo'n grote groep. Tuimelaars hebben sterke en langdurige familiebanden. Waar de dieren nu zijn, is vooralsnog onbekend. De dolfijndeskundige hoorde woensdag dat de groep op 16 augustus in de Duitse bocht is waar genomen. Camphuijsen en bioloog Arthur Oos- terbaan van EcoMare spraken in eer ste instantie van witsnuitdolfijnen op basis van foto- en videomateriaal en beschrijvingen van de mensen die de dieren hadden gezien. Ze zagen de Lees verder pagina 5 Met het voorlezen van het verhaal Mevrouw Fledder gaat drummen heeft de openbare bibliotheek in Den Burg woensdagmiddag de kinder boekenweek geopend. Omdat het thema dit jaar muziek en feest is, begeleidde Carla Roeper met mu ziekinstrumenten de voorlezende Maaike Vonk. Pagina 2 Circussen die een loopje hebben ge nomen met de voorschriften, een minder goed programma bieden of waarvan de mensen betrokken zijn geweest bij vechtpartijen of andere verstoringen van de openbare orde, worden voortaan buiten de deur ge houden. Pagina 5 De bouw van het nieuwe pand van de Lidl in De Koog heeft vertraging op gelopen. Het dak is nog niet water dicht, doordat er nog een zinken dak lijst moet worden aangebracht. Vol gens projectontwikkelaar Ed Mom- berg bevindt het project zich echter in de 'afrondende fase'. Pagina 5 (Advertentie) Lr firr/i a lui ijn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: drogisterij-poufumer Ie SPt H. CO f O «INEte* Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) (jna rat - Jirrh h b* barL. Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2004-2005 een korting van 50 op het abon nementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolver- klaring of een kopie van je stu dentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding: - Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 3Kill De Texelse Courant houdt de band in stand! (Advertentie) halen wij huis aan huis op heel Texel zakken met afgedankte, maar nog goede kleding en schoenen op. Ten bate van prima doelen zoals het Tesselhuus, uitzending van Texelse reumapatiënten naar kuuroorden en straatarme kinderen in Suriname. Zet kleding en schoenen uiterlijk 13.00 uur in aparte zakken aan de straat en wij zorgen voor de rest.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1