Gezamenlijke aanleg iolering is profijtelijk lalf jaar vertraging voor lief nemen Gemeente voortaan kritisch bij keuze circus jerlandse superkering krijgt rondere vorm Problemen bij nieuwbouw aan Nikadel NOU WE Z13N ER UUM WET WORDT l/ERLtNGEH NEE He! nog i ^flRRU Burry's Blues NK trial op Texelse baan Omgaan met angstklachten Stayokay Tuimelaars Bezwaar tegen woonvergunning verworpen Zeiltocht Tarifa ïhXbL^t, j COURANT VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 tde aanleg van riolering in het buitengebied een halfjaar traging oploopt moet voor lief worden genomen, om- Ier tegenover staat dat kosten worden bespaard en dat overlast voor de burgerij wordt beperkt. Dat standpunt jben b en w ingenomen nadat zich de mogelijkheid aan- nde dat de aanleg van de riolering in opdracht van de meente en het leggen van persleidingen in verband met I opheffen van de kleine zuiveringsinstallaties in op- icht van het Hoogheemraadschap Hollands Noorder- artier tot één gezamenlijk project wordt gemaakt. De jrbereidingen daarvan vergen echter de nodige tijd. zuivering moet dan wel worden uitge breid. Onderzoek De centralisering heeft wel gevolgen voor de bijzondere waterhuishouding van Texel. Een daarvan is de moge lijke toename van zoute kwel op plaatsen waar nu nog het van de van de kleine zuiveringen afkomstige ge zuiverde water wordt geloosd. Nog voor het eind van dit jaar moet dat zijn onderzocht en moet er overleg zijn geweest met belanghebbenden, zo dat het bestuur van het hoogheem raadschap begin 2005 besluiten kan nemen over compenserende maatre gelen. veelbesproken gemeentelijke i voor de riolering van het lengebied conform het Master- s nWater was al besteksklaar en I op dit moment aanbesteed men zijn. De meest kwetsbare lieden zouden dan al voor de PI iter zijn aangesloten. liddels heeft het Hoogheem- dschap echter ontdekt dat het - ciënt is om alle kleine zuiverin- - ivan Texel ('t Horntje, Oude- lild, Oosterend en De Cocks- p) te sluiten, zodat alleen die Everstekoog overblijft. dat dit leidingennetwerk wordt ge combineerd met het persriool dat de gemeente zou aanleggen. Dat bete kent minder graven, minder overlast en minder kosten. Over hoe groot het financiële voordeel is zijn beide par tijen het niet eens. Het hoogheem raadschap is optimistischer dan de gemeente, maar het scheelt in elk geval ettelijke honderdduizenden euro's. Het voordeel zal naar rato van de aanneemsom over de twee par tijen worden verdeeld: ongeveer fifty- fifty. De beslissing om ook de resterende kleine zuiveringen te sluiten, werd genomen toen bleek dat er anders veel geld in gestoken moet worden. Ze voldoen met meer aan de eisen van de Wet Milieubeheer. Een studie van gemeente en hoogheemraad schap leerde dat totale centralisering van de afvalwaterzuivering in Ever stekoog het meest voordelig is. Deze Het totale project zal meer kosten dan €6.242.000,- exclusief BTW. Dat betekent dat het werk in Europees verband moet worden aanbesteed. Verwacht wordt dat dit in de zomer van 2005 zal gebeuren. In de herfst kan de schop dan echt de grond in. Door zowel provincie als hoogheem raadschap waren tegemoetkomin gen in de kosten toegezegd over de jaren 2004-2007. Deze bijdragen worden nu gespreid over drie jaar, van 2005-2007. Daaruit kan worden geconcludeerd dat in de oorspronke lijke opleveringsdatum van het rioleringswerk geen verandering komt. OHXOOH &0Ei 0 OS-IÖ-iÖOV vankelijk zouden alleen 't Horntje Dudeschild worden opgeheven, betekent dat het afvalwater dat te kleine zuiveringen terechtkomt ks vla vele kilometers persleiding i Everstekoog moet worden ge- sporteerd. tel situaties zal het mogelijk zijn Het gemeentebestuur stelt er prijs op dat 's zomers een circus op Texel optreedt, maar stapt af van de regel dat het ieder jaar een an der circus moet zijn. In plaats daar van zal de voorkeur uitgaan naar een circus waarmee goede erva ringen zijn opgedaan. Dat houdt automatisch in dat circussen die een loopje hebben genomen met de voorschriften, een minder goed programma bieden of waarvan de mensen betrokken zijn geweest bij vechtpartijen of andere verstorin gen van de openbare orde, buiten de deur worden gehouden. Berlin, overeenkomstig de verqun- ning. Brandwachten Het volgende probleem was dat op het laatste moment bleek dat de twee voorgeschreven brandwachten met de vereiste papieren er niet waren Het circus stond zowel op De Krim als in De Koog. Tussen de gasten van De Krim werd toen een brandwacht gevonden die het leuk vond om ie dere avond bij de voorstelling te zijn, samen met iemand van het vakantie centrum zelf. Voor De Koog werden op het laatste moment twee mensen van de Texelse brandweer ingehuurd. Verder moest een kapotte brandslang worden vervangen (kosten €2.377,-), wat van de waarborgsom van €2.500,- is afgetrokken. Het meeste opzien baarde een hand gemeen in De Koog waarbij twee circusmensen betrokken waren Het liep uit op een steekpartij waarbij twee gewonden vielen. Het tweetal werd opgepakt wegens openlijke ge weldpleging en mishandeling en voor een paar dagen vastgezet in Den Helder. Ze hebben echter met bekend en de dader van de steekpartij is met gevonden. De burgemeester heeft de directie van het circus aangesproken op het gedrag van de twee. Al met al gaf het veel ergernis en kostte het de nodige ambtelijke en bestuurlijke in spanning. Volgens de gemeente zijn er vaker problemen geweest, vooral met bui tenlandse circussen. Naast de 'goede' bedrijven dié zijn aangeslo ten bij de Vereniging Nederlandse Circus Ondernemingen (VNCO) zijn er malafide, meest kleinere circussen, die steeds meer de markt verzieken. Die trekken zich weinig aan van de overheidsregels en de normen van de VNCO. Er zijn echter ook buiten landse circussen waarmee prima er varingen zijn opgedaan, zoals Krone, Althoff en Herman Renz. Dat Texel tot dusver ieder jaar een ander circus toeliet, was voor de af wisseling: ieder jaar een ander pro gramma. Nu is dat met meer nodig, want de middelgrote en grotere cir cussen wisselen elk jaar hun pro gramma en willen graag steeds op dezelfde plek terugkeren en zo een band opbouwen met de gemeente. Het college wil een circus op Texel in elk geval handhaven. 'Het is nog steeds een bijzondere ervaring voor kinderen en volwassenen en behoort tot ons cultureel erfgoed'. Althoff Inmiddels hebben zich voor het sei zoen 2005 vijf circussen aangemeld. Krachtens de Algemene Plaatselijke Verordening kan er maar één speel- vergunning krijgen. De keus is geval len op Circus Althoff, dat in 2000 voor het laatst op Texel voorstellingen heeft gegeven. Volgens de advise rende ambtenaren is het een minder traditioneel, behoorlijk groot Neder lands circus, met een goed tot zeer goed programma. Gedurende maxi maal tien dagen mag op de Nikadel worden opgetreden, in de eerste helft van augustus, dus geruime tijd na de kermis, die half juli wordt gehouden. Bij de gunning moeten wel de diplo ma's van de vereiste brandwachten worden overlegd, tenzij mensen van de Texelse brandweer worden inge huurd. Gezien het gewijzigde beleid zou Althoff ook in 2006 of later aan de bak kunnen komen. De zesde en laatste wedstrijd om het Nederlands kampioenschap trial (voor motoren) wordt zondag 24 ok tober op de baan in Eierland gehou den. De MAB-club, die het evene ment organiseert en daarbij hulp knjgt van een bevriende vereniging uit Obdam, ontvangt die dag tussen de zestig en zeventig deelnemers. De rijders in de sterkste klasse zijn vol gens de organisatie van het onge kende niveau dat geregeld bij Eurosport op televisie te zien is. De wedstrijden beginnen om 11 00 uur en duren tot circa 18.00 uur. De en tree is gratis. Aanleiding voor het gewijzigde beleid zijn negatieve ervaringen die dit sei zoen zijn opgedaan met circus Renz. Voor een circus met de naam Renz Berlin was voor tien dagen in augus tus een speelvergunnmg afgegeven. Het bleek echter dat niet dit circus maar het circus Belly naar Texel zou komen. Dat leidde tot verwarring, te lefoontjes, brieven en tenslotte de verklaring van de eigenaar van circus Renz Berlin dat Belly een onderdeel was van Renz Berlin, geleid door twee van zijn kinderen. Lang voordat het was toegestaan, plaatste dit circus reclameborden langs de weg met de naam 'Belly', die op aandringen van de gemeente weer werden weggehaald en vervan gen door borden met de naam Renz (Foto Comrd Timmerman) rechte deel in de superkenng op venste laag tien tot twaalf centime- foto is kraanmachinist Johan Stoop jrens van natuurgebieden de Muy ter is afgegraven, waardoor de bezig de hoop te verspreiden, waarna Ie Nederlanden krijgt een natuur- schrale ondergrond aan de opper- deze wordt afgedekt met duinzand, rvorm. De benodigde grond hier- vlakte is gekomen. Het is een be- Het werk gebeurt in opdracht van ris onder meer afkomstig van een proefde methode, waardoor de oor- Staatsbosbeheer, dat Tatenhove ook an van ongeveer een hectare dat spronkelijke vegetatie weer terug zal opdracht heeft gegeven om een ter- •i medewerkers van aannemer keren. De plaggen zijn afgevoerd reintje op Loodsmansduin af te plag- inhove is afgeplagd. Het betreft naar de superkering van de Muy, die gen verruigd terrein, waarvan de bo- ter plaatse recht en strak is. Op de De afdeling preventie van de GGZ Kop van Noord-Holland geeft sinds kort cursussen waarin de deelne mers zelf aan de slag gaan met hun angstklachten. De bouw van het nieuwe pand van de Lidl in De Koog heeft vertraging opgelopen. Het dak is nog niet wa terdicht, doordat er nog een zinken daklijst moet worden aangebracht. Volgens projectontwikkelaar Ed Momberg bevindt het project zich echter in de 'afrondende fase'. van een foutje bij het ontwerpen. 'Een vloer is opgebouwd uit velden en daar was er een van vergeten. We hebben de balk van de constructie verzwaard door er boven en onder wat stukken bij te lassen. Dat heeft ook wat extra tijd gekostVolgens een woordvoerder van de gemeente was de constructie te licht bevonden. Inmiddels is er niks meer mis mee. Momberg verwacht dat de zinken dijklijst eind volgende week kan wor den aangebracht. Het is met duide lijk of er binnen waterschade is ont staan. Volgens Momberg is folie dat tijdelijk op het dak was aangebracht op sommige plaatsen stuk getrapt. Het nieuwe complex biedt plaats aan discounter Lidl en het assuran- tiënkantoor van Cor de Boer. Boven de supermarkt wordt gewerkt aan acht nieuwe woningen die in de derde week van november moeten worden opgeleverd. De Stichting Wonen Texel (SWT) wil in de week daarna de sleutels overhandigen aan de nieuwe bewoners. Gisteren had de SWT een bijeenkomst met hen, allemaal Texelaars, ter voorbereiding op de nieuwe woningen. Wanneer de Lidl open gaat, is geheim. Een woord voerster van het hoofdkantoor van de Lidl in Huizen zegt desgevraagd 'geen informatie te mogen verstrek ken over de opening.' Het dis countgedeelte moet van binnen nog worden afgebouwd Tijdens het aan brengen van de eerste steen op 10 mei werd nog verkondigd dat de dis counter half juli zou opengaan. soorten even groot en hun acro batische sprongen lijken eveneens op elkaar Onder de waarnemers van het NIOZ en Alterra was volgens Camphuijsen tijdens het zien van de dolfijnen al twijfel gerezen over de vraag of het witsnuitdolfijnen of tuimelaars waren. Omdat dat laatste toen zo onwaarschijnlijk werd geacht, gingen ze er voor de voor de zeker heid maar vanuit dat het toch wit snuitdolfijnen moesten zijn. Waarom de tuimelaar is uitgestorven in Nederland is nooit geheel opgehel derd. Het verdwijnen van de Zuider- zeeharing na de aanleg van de Af sluitdijk heeft er vermoedelijk een belangrijke rol bij gespeeld. In de zelfde tijd verdween ook de bruinvis uit de Waddenzee en ging het even eens slecht met de zeehond Angst wordt een probleem als het een belemmering wordt in dagelijkse situaties Bijvoorbeeld angst voor au torijden, voor telefoongesprekken, angst niet goed te worden in een drukke winkel. Mensen die een angstprobleem hebben, gaan deze situaties vermijden, waardoor de angst - en vooral het vermijden daar van - hun leven gaat beheersen Dan wordt de angst voor de angst het grootste probleem. Bijna één op de vijf Nederlanders lijdt aan een vorm van angststoornis. Deze gaat meestal met vanzelf over, maar is wel goed te behandelen met gesprekken, oefenprogramma's en soms medicijnen. Voor mensen met lichte of beginnende angstklachten is een intensieve therapie vaak nog met nodig, voor hen is de cursus Angst in de hand ontwikkeld. Deelnemers aan deze cursus leren in een groep van ongeveer acht personen beter met hun angst om te gaan Aan de orde komen het in kaart brengen van de klachten, oefenen met ontspannen, veranderen van denkpatronen en in stappen leren doorbreken van vermij ding. De cursus bestaat uit acht bij eenkomsten van tweeëneen half uur en een terugkombijeenkomst na drie maanden. Bij de cursus hoort een werkboek met achtergrondinformatie en huiswerkopdrachten. Deelname kost €30,-De eerstvolgende cursus begint dinsdag 26 oktober, van 9.15 tot 11.45. in Noordduyne, Huisduiner- weg 5. Den Helder Voor aan meldingen en informatie: GGZ Kop van Noord-Holland, afdeling Preven tie, tel. 0223-685000 (0224-211311) of e-mailadres preventiekopnh@ggz- nhn.nl. Het project had inmiddels opgeleverd moeten zijn. Sinds de start blijkt de bouw diverse tegenslagen te hebben gehad De constructie werd eerder dit jaar afgekeurd door de gemeente, er waren problemen met het bevestigen van de platen aan de buitenkant en nu is het dak nog met waterdicht. Volgens Momberg is een deel van de problemen aan het slechte weer te wijten. Het afkeuren van de construc tie was volgens Momberg het gevolg dieren zelf met aan zich voorbij trek ken. Dia's die een man uit Petten maakte van de dolfiinen die op 9 sep tember langs zwommen, leerde Camphuijsen echter dat het toch echt tuimelaars waren Op de dia's waren de dolfijnen goed te zien, terwijl de foto's die vanaf het eiland waren ge schoten gebrekkig waren omdat ze tegen de zon in waren genomen. Tuimelaars onderscheiden zich van witsnuitdolfijnen door een geheel grijze rugkleur en een lichte onder zijde De snuit is halflang, terwijl die bij de witsnuitdolfijn korter en ge drongen is. Qua omvang zijn beide elderweg evenmin voorbij wordt aan aan de eis dat er sprake moet van een evenwichtige spreiding. jens de gemeente is die er al en dt daar geen afbreuk aan gedaan de bedden van Panorama answeg) en de Eyercoogh (Pont- li binnen het rustige gebied van 1 Burg te verplaatsen. De ge- nte gaat er van uit dat de ^eningenrechter overtuigd is fókt van het nieuwe vrijstellings- uit dat werd opgesteld nadat de 'missie Bezwaarschriften zich kri- 'had uitgelaten over de eerder Derde procedure. De ruimtelijke erbouwing werd opnieuw gedaan fe gemeente voerde in eigen be- een nader onderzoek uit naar de eersituatie bij de Haffelderweg. bezwaarmakers toonden zich n|g gelukkig met dat extra onder- Zij vonden dat er te weinig werd 9aan op de verkeerstoename die 'laat als ook het nieuwe raadhuis de Haffelderweg komt en de G wordt verbouwd. Samen met nieuwe hostel en het sportpark die voorzieningen allemaal ge centreerd aan de Haffelderweg. deze voorwaarden voldoet. De bezwaarmakers voerden echter aan dat ze overlast veroorzaakt en dat ze weigert het huishoudelijk reglement en de akte van splitsing te onderte kenen en na te leven. Het college vindt dat eventuele overlast een privaatrechterlijke zaak is en daarmee planologisgh niet relevant. De be zwaarschriftencommissie denkt daar anders over. 'Bij een vrijstelling hoort het afwegen van belangen. Dat kun nen ook privaatrechterlijke belangen zijn.' Desondanks vindt de commis sie dat b en w op dit punt de vrijstel ling op juiste gronden hebben ver leend en dat de vrouw er dus mag blijven wonen. De bezwaarschriften commissie geeft verder aan met te kunnen beoordelen of het karakter en de recreatieve functie van het appar tement door de permanente bewo ning worden aangetast. Volgens b en w is hiervan geen sprake Een bewoonster die van de ge meente een tijdelijke woonver gunning voor een appartement in complex 't Kerckeland heeft gekre gen, mag er ondanks bezwaren van de Vereniging van Eigenaren blijven wonen. De eigenaren had den de vrijstelling die het college haar had verleend vergeefs aange vochten, waarna ze in beroep gin gen bij de Bezwaarschriftencom missie. teiltocht van een groep mensen tot Nacra testcentre bij paal 33 'het Spaanse Tarifa start zondag iet op zaterdag, zoals in het ver- »an dinsdag abusievelijk werd Wd De zeilers vertrekken om 'dur bij paal 33. De gemeente staat het permanent bewonen van recreatieappartemen ten onder bepaalde voorwaarden voor maximaal vijf jaar toe. De be zwaarschriftencommissie heeft ge oordeeld dat de vrouw in kwestie aan TPYP1 QP C VRIJDAG 8 OKTOBER 2004

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5