Texel Culinair geeft aan Tesselhuus John Bernard promoot Texelse weer Texelse judoka's houden zich staande op festijn Opbrengstecokar Het trilTIUUrtje Ifl 1971 COURANT' .TEXELSE Randstad Eilandcompetitie Sportverleden Ontwikkelingsbeeld wordt vastgesteld Collecte voor brandwonden Jeugdkampioenen tennisclub Deu VRIJDAG 8 OKTOBER 2004 MIMI V H M 'We zijn met culinair, maar weten wel wat het publiek wil.' Een nuchtere reactie van Robert Nouwen van Talk of the Town, de winnaar van de Publieksprijs van Texel Culinair, het Koger eetfestijn dat onlangs werd gehouden. Nouwen en Til Evers schotelden hun gasten een lam- stoofpotje voor, dat de meeste stem men kreeg. Het publiek had een an dere voorkeur dan de j'ury, die culinaire verwennerij Bij Jef en restau rant Het Binnenhof als winnaars aan wees. Dirk Koning, voorzitter van Texel Culinair, toonde zich tijdens de evaluatie in restaurant Het Vogelhuis tevreden over het evenement. 'Het kostte bloed zweet en tranen om de begroting sluitend te krijgen, maar zoals het er nu uitziet draait de orga nisatie quitte.' Koning benadrukte dat het evenement niet alleen bedoeld was om restaurants en Texelse producten te promoten, maar dat ple zier voor jong en oud ook een belang rijk doel was. 'Die opzet is geslaagd.' Goed nieuws had hij voor de Stich ting Texelvakantie Gehandicapten die het Tesselhuus exploiteert. 'De licha melijk gehandicapte gasten zijn graag geziene gasten in De Koog. Ze zijn dolblij met de geheel verzorgde vakanties die zij krijgen aangeboden. Namens de organisatie overhandigde Koning bestuurslid Jan van Andel van het Tesselhuus een cheque van €1250,-. een bedrag dat onder an dere werd bijeengebracht door de enorme ijstaart van Jan Wolter Tim merman. Van Andel gaf aan dat de gehandicapte gasten zich goed thuis voelen in De Koog en meldde volop bezig te zijn met de voorbereidingen voor de vakanties van volgend jaar. 'Daarvoor hebben we €80.000,- no dig, deze gift kunnen we dus goed gebruiken.' Koning had nóg een aar digheidje in petto. Texelaars Anja van Kralingen, Betty Jansen, Elly Rae- maekers, Ans Gongrijp en Gitta Burg graaf en J.R. Oortman uit Assen, die allen hun stem uitbrachten, werden uitgeloot voor een diner in éen van de deelnemende Koger restaurants. Dirk Koning van Texel Culinair overhandigt van het Tesselhuus. een cheque van €1250,- aan Jan van Andel (Foto Gerard Timmerman) Texel is niet alleen bijzonder door het hoge aantal zonuren en de be perkte neerslag, juist de vele microklimaten maken het eiland zo interessant. Dat vertelde weerman John Bernard, die donderdag op het eiland was voor opnamen van de weerpagina van Texel TV van John Smit. Bernard omschrijft zichzelf als een geregelde Texelganger. 'Omdat het hier zo prachtig is. De duinen, de na tuur en het strand, al zul je mij geen hele dag in het zand zien zitten. Maar een strandwandeling maak ik wel graag. Bij al dat moois krijg je het weer cadeau. Vooral in het voorjaar, als de zee nog koud is. Dan vormen zich boven land wolken, maar boven zee is het helder Vandaar dat grote aantal zonuren in het voorjaar en in de zomer, precies de tijd dat de meeste toeristen komen. In herfst en winter verschilt het weer niet zoveel met het vasteland, al is het wel zo dat de buien hier sneller overwaaien. Want wind staat hier vrijwel altijd. Maar het zorgt dat er veel micro klimaten op het eiland zijn. Bij wes tenwind word je op het strand bijna gezandstraald. Maar ietsje oostelijker, in de beschutting van de eerste duinenrij, kan het heerlijk zijn. Je ziet het ook aan de vegetatie. Als je een lijn trekt van west naar oost, dan zor gen die klimaatjes voor verschillende soorten plantengroei.' Smit maakte opnamen op het vliegveld, waar Bernard een praatje maakt met Ed de Bruijn, die op de website de actuele weervoorspelling verzorgt, op de Hogeberg en in de Slufter. Het film pje is vanaf maandag te zien op www.texeltv nl. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: het wekelijkse trim uurtje in 1971. □eeinemenue r\uycr rcbiauidiiib. IB I I I *A ^m7 *4 De ecokar werd maandag bij de tweemaandelijkse ronde over het ei land 'zeer goed' bezocht, meldt ge meentewerken. Achtentachtig perso nen leverden in totaal ruim 700 kilo aan klein chemisch afval in, een ge middelde van bijna acht kilo per per soon. Bij de ecokar kunnen kosteloos uiteenlopende spullen worden inge leverd, zoals verfresten, lijm en kit, batterijen, accu's, oude medicijnen, reinigingsmiddelen, (kwikthermome ters, afgewerkte olie, tl-buizen, spaar lampen en spuitbussen. De ecokar is er uitsluitend voor particulieren en komt op vaste standplaatsen zoals die zijn aangegeven in het Texelse telefoonboekje. Op maandag 5 de cember maakt het voertuig weer een ronde. Particulieren kunnen hun klein che misch afval ook inleveren bij het de pot van gemeentewerken aan de Reijer Pieter Keijserstraat in Den Burg. Dit depot is iedere dinsdag en donderdag open van 10.00 tot 12.00 uur. Ook bedrijven kunnen er terecht, maar zij betalen een vergoeding. Na dere inlichtingen kunnen worden in gewonnen bij de gemeentelijke ser- vicebalie, tel. 362111 Volleybalprogramma 12 oktober Veld A 19.15 Zeilm -Schouwstra Tevoko 2 20.00 Tevoko 2-Super Schouwstra 20.45 Randstad-Prinsen v. Texel Super 21.30 OSG-Autocentr. Prinsen v Texel 22.15 TESO-Ecotiem Autocentrale Veld B 18.30 NIOZ 3-Albert Heijn De Wit 19.15 De Wit-NIOZ 2 NIOZ 3 20.00 Bouwc Rab-Zandbank NIOZ 2 20.45 Swier-L&R Bouwcenter Rab 21.30 Wessels-De Lindeboom L&R 22.15 Team V. Wijk-Rabobank Wessels Veld C 18.30 Salon Martine-Smash K. Timmer 19.15 Timmer-Slagerij lepe S. Martine 20 00 Klif 23-Krim Slagerij lepe 20.45 Durper Drup-Natuurwink. Klif 23 21.30 Beverd.2-Jozefsch. Natuurwink. 22.15 Sportshop 1-NBC Jozefschool Wedstrijdleiding: Zeilmakerij Texel en Kees (tel. 310221). Uitslagen 5 oktober De Prinsen van Texel-TESO 0-3; Kobeko-NIOZ 1 1-2; Paal 28/De Krim-Maarco Bouw 0-3, Sportshop Texel 2-Tatenhove 1 3-0; Texelse Autocentrale-Ecotiem 3-0; CVI-Cocky's Kapsa lon 0-3, Randstad-Tevoko 2 3-0; Super de Boer-OSG 3-0; Schouwstra Transport-De Rival 3-0; Salon Martine/De Oorzaak-Foto De Waal 1-2; Smash'68-B&B van der Vis en Den Boer 2-1. Remco Oostra Schilder-Smash'68 Piet Kooger 2-1Natuurwinkel-Slagerij lepe de Boer 0-3; De Krim-Jozefschool 3-0; Timmer's Bak- kerij-NBC Eelman Partners 3-0; Durper Drup- Bar Sportief 0-3; Slagerij Beverdam 2-Sport- De ongezonde levensstijl van de Nederlander, die te veel en te vet eet en te weinig beweegt, was ook in 1971 al één van de grote zorgen van de overheid. Moeten publieks campagnes de burgers tegen woordig stimuleren beter op hun lichaam te passen, zo'n vijfender tig jaar geleden ontwikkelde de Nederlandse Sportfederatie het trimmen, 'een vorm van vrijblij vende, nauwelijks georganiseerde lichaamsbeweging'. Op Texel on derwierp een groepje zich iedere zaterdagmiddag aan de instructies van recreatieconsulent en 'trim- leider' J.M. de Vries. 'We gaan kapot aan onze welvaart. Het hele leven is onderhand geme chaniseerd en van het lichaam wordt vrijwel geen inspanning meer ge vraagd Massa's mensen stappen 's morgens vanuit hun centraal ver warmde huis in hun comfortabele auto, zitten de hele dag achter een bureau en brengen ook de avond zit tend door, voor de televisie, met het nodige vergif in de vorm van zoetig heid. tabak en alcohol voor de greep Gezellig, maar niet gezond. Er zijn schokkende gegevens waaruit blijkt dat de konditie van de mens in de welvaartsgebieden snel verslechtert. Dat geldt met alleen voor ouderen, maar ook voor de jeugd, die over het algemeen veel te weinig lichamelijke oefening krijgt.' Aldus de inleiding van een groot arti kel op de voorpagina van de Texelse Courant van8januari 1971. Onder de kop 'Een goed voornemen voor het nieuwe jaar: iedere week een uurtje trimmen in de dennen' schrijft de ver slaggever dat juist mensen die er de meeste behoefte aan hebben, het minst voelen voor lichaamsbewe ging. 'Geen wonder: wie zijn lichaam heeft verwaarloosd, wordt daaraan op pijnlijke wijze herinnerd als hij zich plotseling gaat inspannen.' Curieus is de opmerking dat mensen op Texel bovendien bang zijn zich belachelijk te maken. 'Kijk maar naar de senio- rengroep van de gymnastiekver eniging Texel. Deze (oudere) gym nasten weigerden de laatste keer in het openbaar op te treden omdat ze ervoor bedanken door de mensen in de Burgemeester de Koning-hal uit gelachen te worden, zoals een vorige keer gebeurde.' Om wat 'remmingen weg te nemen' ontwikkelde de Nederlandse Sport federatie, geïnspireerd door ontwik kelingen in het buitenland, het trim men, waarbij het met om 'prestaties' ging, maar om 'gevarieerde nuttige algemene lichaamsbeweging'. Al snel waaide het fenomeen ook over naar Texel, Aanvankelijk ging het om maar een klein groepje, vooral bestaand uit schaatsers die in 'ijsloze tijden' de spieren soepel wilden houden. Maar al gauw groeide het gezelschap, dat zich inspande onder leiding van de gemeentelijke recreatieconsulent J.M. de Vries, die in zijn nieuwei tie 'trimleider' werd genoemd, terdagmiddags om half vier komiw bijeen op de camping Dennem waar men zich in de kantine in tische kleding steekt om vervol wandelend, hardlopend en opa wijze oefenend naar het veldje" bij de Fonteinsnol te i waar temidden van de geurigt ren wat eenvoudige oefen inqe' den uitgevoerd.' Als voordeel van trimmen woi gevoerd dat het tamelijk vrij. is 'Onderscheid wordt gema™ sen harde en matige trainii beginners houden het voorloj de "matige" groep en kunnen zien wat ze later doen. Het deelnemers is sterk wisselend, zijn er vijftig en een andere ke! men er niet meer dan twintig gen.'Om de onderlinge bandti n sterken en 'het organisme wal peppen' bezochten sommige mers regelmatig samen de san Den Burg. In het artikel wordt het geruchtti gesproken dat Gymnastiekverei >n Texel met blij zou zijn met het door de overheid gestimuleerde schijnsel. Geciteerd wordt: 'GV der' G. Praamstra: 'Je zou vorm van oneerlijke concurrentie het verenigingsleven in künner omdat het trimmen gratis is de trimmers zullen wel mense» die anders lid van een verer geworden zouden zijn, maar ten ook wel dat dat voor de mi met geldt. Ik vind wel dat trim onder goede leiding moet geba van de leiding moet inspirate gaan, zodat men niet staakt aï nieuwtje er af is.' In zijn conclusie houdt de versla ver een warm pleidooi voor hel men. 'Wie de groep op zaterdaj dag gadeslaat, twijfelt er niet aa sprake is van groot enthousiast een serieus voornemen om dtp: gaan. Moeilijk is dat niet. want, wat deelnemers hebben zich dl die wekelijkse inspanning in meer zo fit en ontspannen R rr V{ m ,r oh dh Jt( Op vliegveld Texel maakte John Bernard een praatje met Ed de Bruijn. (Foto Gerard Timmerman) Shop Texel 1 0-3. Onder leiding van ■trimleider' J.M. de Vries trimde een groep wekelijks op het ■martelveldje' bi/ de Fontelnsnol in de Dennen (Foto ardvat Provinciale Staten stelt maandag definitief het nieuwe Ontwikkelings beeld voor Noord-Holland Noord vast. De partijen in de Staten zijn zo wel 's middags als 's avonds bijeen in het provinciehuis in Haarlem om de puntjes op de i te zetten. Voor Texel worden geen veranderingen meer verwacht. Gedeputeerde Staten kwamen het eiland in mei al tege moet, nadat er een storm van protest was opgestoken. Er mocht toch wor den gebouwd in Den Burg Oost en West en 't Zouteland in Den Hoorn en ook de uitbreiding van lokaal be drijventerrein werd toegestaan. Ver tegenwoordigers van de provinciale partijen zeiden bij werkbezoeken aan Texel eveneens dat voorkomen moest worden dat het eiland 'op slot zou gaan', zoals het er aanvankelijk naar uit zag Het nieuwe Ont wikkelingsbeeld is geldig tot en met 2014 Vrijwilligers van de Nederlandse Brandwonden Stichting gaan ko mende week de huizen langs om geld op te halen. Onder het motto 'Haar strijd tegen de littekens' wordt met de opbrengst gewerkt aan preventie (via voorlichtingscampagnes), verbete ring van de behandeling (onderzoek en opleiding) en nazorg (mensen met brandwonden helpen de draad van het leven weer op te pakken). Om de aandacht op de collectanten te ves tigen, rijdt de Texelse brandweer op vallend mee met zwaailicht en sirene. Dinsdagavond wordt er gecollec teerd in De Cocksdorp. Midden- en Zuid-Eierland en Den Hoorn en op 't Horntje, woensdagavond in Ooster end, Oost, De Waal en De Koog en donderdagavond in Den Burg. In Oudeschild, waar 'losse' collectanten op weg gaan, is er geen vaste avond en rijdt ook geen brandweerauto mee. De winnaars bij de oudste jeugd, Bernard van Hattem en Liske Slaats. Twee weken lang is er op de tennis banen van tennisvereniging Deuce gestreden om de felbegeerde club kampioenschappen Er werd ge speeld in verschillende leeftijds categorieën, zowel in het enkel- als dubbelspel. Hoewel er soms in weer en wind moest worden gespeeld, was het enthousiasme er met minder om. In totaal hadden 77 kinderen zich opgegeven voor de verschillende onderdelen. Zij speelden samen 161 wedstrijden, die in veel gevallen erg mooi en spannend waren. Afgelopen zondag werden de finales gespeeld Bij de finale in het dubbelspel voor jongens tot 12 jaar was heel wat pu bliek aanwezig. Maik Huisman en Marlon Petta wisten in een span nende driesetter uiteindelijk van Bas Mulder en Benjamin Bakker te win nen. Kampioen in het enkelspel in de oudste categorie (tot en met 18 jaar) werden Liske Slaats en Bernard van Hattum. Zij gingen met een beker en een wisseltrofee naar huis. Tijdens het wachten op de prijsuitreiking waren zo'n 25 tennissers van klein tot groot op één tennisbaan te vind >0 Tot groot genoegen van het pub speelden zij 'om de baan'. Uitslagen: JE t/m 8.1 .Imme van de Velde. 2 Mathijs! JE t/m 10: 1 .Jesper List; 2 Jesper Arkel JD t/m 10 1.Jesper Arkenbout en Eelman; 2.Perry Koorn en Imme van de\| co ME t/m 10. 1.Sanne Brand; 2.Cheryl MD t/m 10 1 .Sanne Brand en Sterre Ve-j |f|. 2 Esmeé Daalder en Cheryl Koning. JEtè LLars Bosma; 2 Mike Bosma JD LMaik Huisman en Marlon Petta; 2 Bas der en Benjamin Bakker. ME t/m 12 Brand, 2.Julie Wijnand JE t/m 14 1 .Ali Smit; 2 Mels Daalder JD t/m 14.1 Berr Hattem en Matthijs Engbrenghof; 2 Hoppenbrouwers en Mels Daalder. JE 1 Bernard van Hattem; 2.Rick den Uzemg p t/m 18 1 Bernard van Hattem en Kesterl 2.Alexander Smit en Rick den IJzerman.1 m 18 1 Liske Slaats, 2.Ilse Pastoor. MDfl 1 Liske Slaats en Ilse Pastoor; 2 Melissa v Brink en Michelle Eelman. d ie 3T Help kwetsbare kinder xt Giro 1247 :H(t)l\x£ www.jantjebeton.nl ii De Texelse G-judoka's hebben zich goed staande gehouden tijdens het Judofeest dat zaterdag in sporthal Ons Genoegen werd ge houden. Op drie matten werden kwalitatief hoogstaande partijen gespeeld, waarbij deelnemers in de hogere klassen een variatie aan worpen en technieken lieten zien. Tien Texelaars deden mee aan het Judofeest, dat voor de derde keer was georganiseerd door budover- eniging Shima en zo'n tachtig G- judoka's uit het hele land trok. Wou ter Legierse en Kor Drijver, de twee jongste Texelse G-judoka's, ontmoet ten elkaar twee keer in dezelfde poule Het leverde twee spannende partijen op. waarbij tot het eind on zeker bleef wie zou winnen. De jon gens wisten via goede beenworpen over en weer yuko 's en koka 's te sco ren. Kor trok aan het langste eind en werd zelfs eerste. Wouter werd tweede. Mark van Vliet en Mark Westerlaken waren ieder in een zware poule inge deeld. Beide jongens moesten tot op de bodem van hun kunnen gaan. Beide Marken probeerden hun tegen stander door stevig en snel judo vlug in de houdgreep te krijgen. Een en kele keer lukte dat goed, maar ze een paar keer werden ze ook zelf in de houdgreep genomen. De twee ein digden op een verdienstelijke tweede plaats. Ook de andere Texelaars gin gen met een tweede plaats aan de haal. Ki Afman deed dat door behen dig weg te stappen als een tegen stander een worp inzette, waardoor hij vaak lang wist te blijven staan. Robbin van der Ster. die in een zware poule was ingedeeld, werd als meest praatgrage judoka van Shima door zijn trainer gevraagd na afloop een praatje te houden. Hij vertelde vooraf rekening te hebben gehouden met de mogelijkheid dat hij geen kampioen zou worden, maar hij wil wel altijd de beste zijn. Marieke Zijm moest het bij de jong ste dames opnemen tegen meisjes die gemiddeld een kop groter waren. Ze wist het compenseren met ra zendsnel uitgevoerde technieken, waarmee ze haar grotere tegenstan ders enkele keren verraste. Het spel van haar broer Sander kenmerkte zich door grote inzet en gedreven heid. In zijn enthousiasme liet hij zich echter enkele keren ven-assen. Stefan Dupon toonde zich de meest be weeglijke van de Texelse judoka's. Zowel voor zijn coaches, de tegen standers als de scheidsrechters is hij zo nu en dan onnavolgbaar met sprankelend judo, maar hij blijft nooit lang geconcentreerd. Na het uitvoe ren van een prachtige worp houdt Stefan het meestal voor gezien en de tegenstander in de houdgreep hou den. duurt hem te lang. Christina Keijser heeft de laatste toernooien sterk aan zelfvertrouwen gewonnen. Tot voor kort vond ze optreden in een grote zaal met al die vreemde tegen standers een enge bezigheid. Nu stapt ze verzekerder haar tegenstan ders tegemoet. Judoka Dik Koenen (58) kreeg als eerste de Jilske-trofee voor de wijze waarop hij het goede voorbeeld geeft aan jonge judoka's. De trofee, die werd overhandigd door Maaike, Hidde en Sjoerd de Vries, is ver noemd naar hun nicht Jilske de Vries die afgelopen zomer onverwacht overleed. Koenen, die het syndroom van Down heeft, haalde recent zijn tweede dan en grijpt elke gelegen heid aan te strijden voor een ere plaats. Ook tijdens het Judofeest ging hij tot hij gaatje Ging het met, dan bleef Koenen vrolijk en sportief Volgens de jury was de tekst op de trofee (ik zag nog nooit een iemand, die zo blij kon zijn als jij) van toepas sing op Koenen. Het Texelse judofeest begint in de Nederlandse judowereld inmiddels een goede naam te krijgen. De voor zitter van de landelijke commissie breedtesport, die het toernooi zater dag bezocht, complimenteerde Shi ma voor de organisatie. Scheidsrech ters meldden zich uit zichzelf aan voor het toernooi Op 8 oktober 2005 wordt het vierde Judofeest gehou den Dan doen mogelijk ook judoka's uit de Scandinavische landen mee. Hoofdscheidsrechter Herman Rurup helpt een judoka tijdens het Judofeest in Ons Ge noegen op de been. Scheidsrechters staan inmiddels in de rij om mee te helpen aan het festijn dat voor de derde keer werd gehouden.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6