Behoud Hogeberggebied oppakken in masterplan' Roze vuurtoren verleden tijd Marije bedenkt nieuw hart voor Den Burg TIXI-T Cjrom Twartsjexels in het harL, ernieuwde aanpak discussies en plannen Waalder Pop leuk Jeugdherberg NK Trial op Texel Vrouw breekt been Alcoholcontrole Inbrekers slaan toe in Den Burg Engelse badeendjes texelse'^courant SUPER DE BOER PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11921 DINSDAG 19 OKTOBER 2004 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg mdel alle plannen en ideeën die zijn en kom met één masterplan jarin staat wat er moet gebeuren het Hogeberggebied en de hapenhouderij in stand te hou- n. Treedt met dat ene plan naar iten om je doelen te verwezen- ten. Met die visie zijn schapen- uders, bewoners en betrokken tganisaties als Staatsbosbeheer Natuurmonumenten aan de slag gaan om schot te krijgen in de jaren lopende discussies over I karakteristieke landschap en n schapenhouderij. Iider aanvoering van proces- viseur en oud-Texelaar Bert Kiljan de Stichting Duurzaam Texel zijn 'n veertig betrokkenen en raadsle- n donderdagavond in Panorama sen geweest om te praten over een mieuwde aanpak van het gebied, luizaam Texel heeft heeft het initia- I genomen, omdat het behoud van t Hogeberggebied eerder als abso- prioriteit naar voren kwam bij een leedaagse workshop over meer- udig ruimtegebruik 'Bovendien «ben wij geen belangen in het ge- ed, waardoor we de kar wellicht ikkelijker op gang kunnen krijgen', lus voorzitter Kees Dros. Coördina- Nienke Bloksma vond Kiljan be- d zich mee op de zaak te storten, dat zij hem op een beurs had ont- iet. De oud-Texelaar, geboren op eve Atlas aan de Hoornderweg, mgt voor de provincie Gelderland de Veluwe eveneens samenhang ■gebiedsplannen, zodat ze geza- inlijk meer kans van slagen heb- in. swoners, ondernemers en betrok- nen van het Hogeberggebied krij- in de komende maanden de gele- mheid hun ideeën en wensen op ipier te zetten Die worden toege- egd aan een plan van aanpak dat ireau Blooming recent heeft opge- ïld voor de WLTO, Staatsbos- iheer en Natuurmonumenten. De laatste twee bezitten zo'n 180 hec tare grond in het gebied, dat deels wordt verpacht aan de boeren. 'Dat onderzoek van Blooming wordt bre der gemaakt, doordat iedereen zelf plannen kan aandragen. Er wordt van onderaf gewerkt en niks van bovenaf opgelegd, zodat het straks ook echt de plannen en ideeën van mensen uit het gebied zelf zijn', aldus bestuurs lid Arnold Langeveld van Duurzaam Texel die de kar van het project trekt. De bedoeling is dat Blooming begin volgend jaar rapporteert wat het al lemaal heeft opgeleverd en dat op basis van het plan van aanpak en alle extra ingediende ideeen en plannen één masterplan wordt opgesteld. Dat plan is vergelijkbaar met het Master plan Water dat een paar jaar geleden het levenslicht zag en waarin onder meer de gemeente, de provincie en het hoogheemraadschap samenwer ken om waterzaken op het eiland gezamenlijk aan te pakken. Volgens Dros en Langeveld hebben vrijwel alle partijen hetzelfde doel met het Hogeberggebied voor ogen, maar worden er nu nog te veel verschil lende routes bewandeld. Dros: 'Bij de provincie zien ze bijvoorbeeld vier of vijf mensen die allemaal voor de Hogeberg komen. Voor hen is het met duidelijk met wie ze nou over het ge bied moeten praten. Dan is het beter om alles op tafel te gooien en geza menlijk met één plan naar buiten te treden. Met zo'n totaalplan kun je ook beter op de gemeente, de provincie of Leader Plus (Europees subsidie programma, red.) afstappen om in aanmerking te komen voor subsidie. Uiteindelijk willen we allemaal het zelfde, behoud van de authenticiteit van het Hogeberggebied' Dros bena drukt dat mensen met verplicht zijn mee te doen aan het masterplan. 'Het is even goede vrienden, als ze beslui ten er met m mee te gaan.' Kiljan toont zich bewust van de spanningen die er zijn 'Voor sommigen is de Relatienota uit het verleden al vol doende.' Langeveld, oud-bestuurslid van de WLTO, zegt vertrouwen te hebben in de vernieuwde aanpak. 'Ik heb er ook vertrouwen in dat nie mand zijn identiteit hoeft te verliezen. Schapenhouders De wijze waarop schapenhouders tegemoet gekomen kunnen worden, moet één van de punten in het masterplan worden. De boeren heb ben moeite het hoofd boven water te houden, doordat veel grasland na tuurlijk moet worden beheerd en dat gaat moeilijk samen met het houden van schapen. Verbetering van de wijze waarop bezoekers het gebied beleven, wordt eveneens belangrijk gevonden. Dros: 'Het Texels schaap hoort bij het Hogeberggebied. Dat moet je benadrukken. Bezoekers moeten daarvan bewust worden ge maakt.' Langeveld: 'Je kunt als voor beeld denken aan de openstelling van schapenboeten. Die staan daar nu in het veld, maar wat is daar bin nen eigenlijk te zien. Een andere mogelijkheid is bezoekers met paard en wagen over de buurtweggetjes te laten rijden of met bootjes over de Skilsloot te laten varen. Maar het is de bedoeling dat mensen zelf met plannen en ideeën komen Agrari sche Natuurvereniging De Lieuw, ook betrokken bij de vernieuwde aanpak van de problematieken, wordt naast de WLTO, Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten een belangrijke rol toegedicht in het masterplan. De initiatiefnemers hopen dat het Maritiem en Jutters Museum en Natuurmonumenten zich eveneens bij het plan aansluiten, zodat er sa menhang ontstaat met de ontwikke ling van de Gouden Driehoek. Daar bij is het de bedoeling dat bezoekers van het Maritiem en Jutters Museum worden gestimuleerd ook een bezoek te brengen aan fort de Schans en Brakenstein, waarvoor Natuur- Lees verder pagina 5 lEierlandse vuurtoren wordt ver st van zijn roze uiterlijk. Venko hilderwerken uit Hoogeveen eft de toren op de noordpunt van teiland de komende weken zijn de kleur terug. irknemers van het bedrijf Kreeft tontechnieken BV, eveneens uit logeveen, zijn gisteren begonnen et het schoonspuiten van de vuur toren met hogedrukspuiten. Daar voor is een beweegbare hangbrug aangebracht, die als een ring om de toren hangt. Woordvoerder Kees Minnes van Rijkswaterstaat verwacht dat de aannemers, afhankelijk van de weersomstandigheden, ongeveer vier tot vijf weken nodig hebben om de vuurtoren te schilderen. De kolos wordt voorzien van een zo geheten Monolastex coating. Dat is u grote ring ligt een hangbrug rond de Eierlandsche vuurtoren. De kolos krijgt de reilde weken een nieuwe verflaag, waardoor hij wordt verlost van rijn roze kleur. (Foto Jeroen fan Helium) een elastische verfsoort die weer- bestendig is, goed op beton kan worden aangebracht en er zo'n vijf tien jaar tegen moet kunnen. De elas ticiteit moet ervoor zorgen dat scheurtjes in de verflaag achterwege blijven. Rijkswaterstaat gaat er ook vanuit dat de kleur deze keer goed blijft Bij de grote opknapbeurt in het najaar van 1996 werd een verfsoort gebruikt waarvan het pigment met in orde was, waardoor de vuurtoren in een rap tempo roze werd. Alleen als het regende, kleurde hij tijdelijk rood. 'Daar hebben we wel van geleerd', aldus Minnes. Venko Schilderwerken is onderdeel van het bedrijf Venko dat gespeciali seerd is in het schilderen en conser veren van beton. De aannemer ver richt vaker werk voor Rijkswaterstaat. Volgens de woordvoerder stond een schilderbeurt van de vuurtoren met hoog op de prioriteitenlijst, maar kon het toch doordat er geld was overge bleven op het budget voor het onder houd van vaarwegmarkeringssystemen. 'Er is minder uitgegeven dan begroot was. Maar als we het nodig hadden gehad voor een drijvende markering, was dat voorgegaan.' Rijkswaterstaat zegt niet hoeveel het opknappen kost. Het schilderwerk betekent dat de Eierlandsche vuurtoren ook weer vol doet aan haar omschrijving in het zogeheten internationale lichtplan Daarin staat voor de scheepvaart onder meer vermeld welke licht signalen bij de verschillende Waddeneilanden worden verspreid. 'Voor de vuurtorens staat in het licht plan ook welke kleur ze hebben en bij de Eierlandse vuurtoren staat nog dat hij rood is.' De onbemande vuurtoren is nog steeds een herkenningspunt voor de scheepvaart. Ook staat er radar op, die in februari nieuw werd aangebracht, waarvan het beeld is doorgeschakeld naar de Brandaris op Terschelling. De rest van de appa ratuur staat eveneens door geschakeld naar Terschelling Marije Bakker verwijdert alvast het raadhuis uit haar maquette. Als straks het raadhuis van de Groeneplaats is verdwenen ont staat een unieke mogelijkheid om Den Burg van een nieuw, aan trekkelijk hart te voorzien. Marije Bakker (26) uit Den Burg heeft alvast een voorschot genomen op de inspraak die de burgerij daarbij krijgt en is bezig met het bouwen van een enorme ma quette (schaal 1:200) waarmee zowel de bestaande als de be oogde nieuwe situatie aanschouwelijk wordt gemaakt. Het nieuwe centrum zal moeten uitblinken door beslotenheid, ge zelligheid en respect voor historische elementen. Mari|e Bakker studeert architektuur aan de Academie voor Bouwkunst in combinatie met een deeltijdbaan bij een architectenbureau in Amster dam Ze heeft het ontwerpen van het nieuwe hart en de eraan vooraf gaande studie gekozen en gekregen als afstudeeropdracht. Doorgaans zijn dit soort projecten fictieve aange legenheden waarbij echte uitvoering niet aan de orde is, maar in dit geval gaat het om een vraagstuk dat echt speelt en waar velen zich bij betrok ken voelen. 'Dat maakte het leuk om dit als opdracht te kiezen, maar ook omdat het om een dorp gaat waar ikzelf ben opgegroeid. Een jaar gele den ben ik met de voorbereidingen begonnen en half februari volgend jaar hoop ik iets te kunnen laten zien'. Hulp Het project wordt begeleid door drie docenten van de academie en onder vindt ook support van de familie. Va der Nico Bakker is bouwkundig teke naar en mede daardoor zeer betrokken. Hij maakt van restjes hout keurig op schaal en goed herkenbaar de honderden gebouwen die nu staan rond de Groeneplaats en in de 'ring' er omheen en plaatst deze op de kadastrale plattegrond die Marije van de gemeente heeft gekregen. De aldus ontstane maquette geeft ook voor mensen die niet gewend zijn tekeningen te lezen een goed inzicht in de bestaande 'foute' toestand en biedt de mogelijkheid om door het verwijderden van oude gebouwen en het plaatsen van nieuwe te laten zien hoeveel beter het kan. De aankomende architect beseft dat zij niet de enige is die de afgelopen tijd studie heeft gemaakt van een beter centrum voor Texels residentie. Onder andere Jook Nauta heeft veel tijd en geld gestoken in een studie en daarop een ontwerp voor verbetenng gebaseerd. Hij ging echter nog uit van het voortbestaan van het raadhuis op de huidige plaats omdat dat toen een hard gegeven leek. Nu de gemeen teraad besloten heeft een raadhuis buiten het centrum te bouwen ont staan veel meer mogelijkheden. De analyse van Nauta lijkt op die van Bakker De huidige Groeneplaats is te groot en te open. Met name het gat tussen De Zwaan en De Lindeboom, zodat je tegen de achterkant van de Gravenstraat aankijkt, zou dicht moe ten. De in discussie zijnde omgeving bevat veel te weinig gebouwen die zowel overdag als 's avonds mensen trekken, zodat er geen sprake is van levendigheid. Bij het onderzoek bleek dat wandelende toeristen letterlijk terugdeinzen als zij komende uit de Bmnenburg of andere toeleidende winkelstraten op dit plein uitkomen, waar je zelfs in het hoogseizoen nog een kanon kunt afschieten. Volgens Bakker moet een deel van de be staande Groeneplaats door publieks trekkende gebouwen te zetten tegen over de huidige bankgebouwen en het Chinees restaurant worden ver anderd in een straat. Daaronder zou een parkeergarage kunnen komen. Als het raadhuis dan wordt gesloopt en er komt ook een rij gebouwen in het park zodat je niet langer tegen de achterkant van Meubelhuis Texel en het postkantoor kijkt, ontstaat een iets verlegde, kleinere Groeneplaats die overgaat in een goed ingericht en drukbezocht park dat daardoor niet langer een 'pishoek' is. Diverse ele menten zoals een centrale muziek tempel kunnen ertoe bijdragen dat mensen graag in deze omgeving ver keren omdat er altijd wel wat te doen is. Het plan voorziet niet in herstel van het legendarische Raaksje omdat de Losse nummers 0,95 Aan de kwaliteit van de bands en het enthousiasme van de organisatie lag het met, maar het vijfde Waalder Pop is op een kleine teleurstelling uitge lopen. Het schamele aantal van 103 belangstellenden kwam op het in tieme festival in dorpshuis De Wiele waal af. De magere toeloop leidde tot volop discussie. Pagina 5 De verplaatsing van de bedden van Panorama en de Eyercoogh naar het nieuw te bouwen hostel van Stayokay past binnen de nota Toe risme en Recreatie. Het achterblijven van de twintig bedden in Panorama is evenmin strijdig met de nota. Pagina 5 Ze waren bij de MAB-club al een paar keer eerder gevraagd, maar hadden de boot steeds afgehouden. Na soortgelijke evenementen elders in Nederland te hebben bekeken, moest het er nu toch echter maar eens van komen: een wedstrijd om het Nederlands kampioenschap trial op Texel. Pagina 7 Een vrouw (leeftijd onbekend) brak bij een val met haar fiets in de Julianastraat zondag haar been. Het ongeval gebeurde even voor 10.00 uur. Ze werd met de ambulance naar het Geminiziekenhuis in Den Helder overgebracht. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. (Foto Harry Oe Graaf) ontwerpster vindt dat de architecto nische en belevingswaarde daarvan zwaar wordt overtrokken. Overigens hoeft wat Bakker betreft niet het hele raadhuis te verdwijnen. Het deel waarin trouwerijen, raads- en com missievergaderingen worden gehou den zou op een of andere manier gehandhaafd kunnen worden, even tueel als onderdeel van een centraal complex met allerlei publieke functies zoals de bibliotheek, theater/ congreszaal en gemeenschaps centrum. Vooral over dat laatste, in de omgeving meest dominerende on derdeel van de herinrichting wil Bak ker nog geen details verschaffen omdat alles nog niet is uitgekristalli seerd. Eind februari zal het wel zo ver zijn. De bedoeling is om de maquette dan ergens tentoon te stellen en een presentatie voor belangstellenden te verzorgen Op de Nikadel in De Koog is in de nacht van zaterdag op zondag een alcoholcontrole gehouden. Er werden 26 bestuurders gecontroleerd. Geen van hen had teveel had gedronken. De politie is een onderzoek gestart naar twee inbraken die het afgelo pen weekend in Den Burg zijn ge pleegd. De daders hadden het voorzien op de Burgemeester de Koninghal en het kantoor van de Verenigde Schilders. De inbraken vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag. De inbraak bij het schildersbedrijf werd de volgende morgen ontdekt. De in brekers hadden de kluis opengebro ken. Over de schade en verdere bij zonderheden werden in het belang van het onderzoek gisteren geen mededelingen gedaan. In dezelfde nacht werd ingebroken in de De Koninghal. waar de daders ook de toegang hadden geforceerd. Er wer den spullen vernield en geluidsap paratuur ontvreemd, die naar verluidt buiten zijn teruggevonden. Ook hier werden geen nadere mededelingen gedaan. Vijfhonderd badeendjes gingen zaterdag 26 juni te water in de plaats Looe in het Zuid-Engelse Cornwall. De genummerde eend jes deden mee aan een zogehe ten duckrace, een populaire be zigheid in Engeland. Toe schouwers konden gokken welk eendje het eerst over de finish zou dobberen. Wie heeft gewon nen, is met bekend, maar duide lijk is wel dat een aantal eendjes na afloop vrolijk is door- gedobberd totdat ze aan de an dere kant van de Noordzee wa ren en op Vlieland, Terschelling en de Fnese kust terecht kwa men. Op Texel blijken er ook een paar te zijn aangespoeld Jutter Maarten Brugge uit Den Burg vond er op dinsdag 21 septem ber drie bij paal 16. Brugge dacht even dat het eendjes waren uit de beroemde collectie van dertig duizend badeendjes die al sinds 1992 over de wereldzeeën dob beren. maar nader onderzoek van de nummers op de drie eendjes leerde dat ze uit Looe knjgen. Brugge achterhaalde het met behulp van de zoekmachine Google op internet. De plastic diertjes hebben een ereplaats gekregen tussen Brugge's col lectie gejutte spullen. (Advertentie) ijntt ^mzrt Tn rh éa bti hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: JE MAAKT HET MET FIXETL— ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1