Houten speelwrak zorgt bijna voor politieke crisis Cf roen Twartsjexels in het harL, 'och extra medewerkers op afdeling handhaving Nieuw dek voor brug bij gemaal Prins Hendrikpolder Werkstraf geëist tegen ontuchtige Texelaar >nderzoek: Texelse jongeren zijn stevige drinkers Texelse Media Autodief bekent 87 inbraken Werkloosheid stijgt licht ongens ver boven ■middelde, meisjes 'inken stuk minder Fusie Rabobank Windturbine Aanhouding na inbraak Enquête: Joke Geldorp herbenoemen of niet? TEXELS E^COU RANT PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11922 VRIJDAG 22 OKTOBER 2004 F E X ELS E™ COURANT herschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg politiek is er gisteravond alsnog koord mee gegaan om twee Ira mensen, een jurist en een ördinator, aan te trekken voor de leling Vergunning en Handha- g en om eenmalig €265.000,- uit tókken voor het wegwerken van achterstand op deze afdeling, erstand bleef er wel tegen de hoging van de leges met tien icent. Wethouder Corry Heijne iddelen) kreeg opdracht om te tón of de hoogte van de bouw- ies per vergunning kan worden itgesteld aan de hand van het maakte aantal uren. Ie raadszaal klonk een heel ander uid dan een paar weken geleden, nde meeste fracties zich lijnrecht enover het college opstelden en zogeheten tussenvariant (om de natie met enkele plaatsen uit te iden) naar de prullenbak verwe- Ook het ontbreken van een ikingsvoorstel werd b en w toen neten. 'Dit grote probleem is niet ie lossen met een gesloten beurs' admkte verantwoordelijk wethou- Eelman. Namens de Onder ne- igsraad uitte ambtenaar Gert Pan- zi|n zorgen over de werkdruk op afdeling. Het advies van de raad de formatie te bevriezen, wekte jens hem 'onbegrip en teleurstel bij zijn collega's, die zich 'in de ik gelaten voelden'. Zijn pleidooi de uitleg van b en w dat er echt n andere mogelijkheid bestaat het aantrekken van extra men- had een wonderbaarlijk effect op aad. Alleen Eelmans partijgenoot Koolhof (CDA) volhardde in zijn irstand. 'Het college heeft niets inderd, het zit alleen in een iwe verpakking. Ik kan het niet ken om de burgers met zo'n itenverhoging op te zadelen.' nan reageerde met de opmerking de achterban van Koolhof ook gebaat is bij een slechte dienst- ening aan de burgers. Partijge- noot Gerard Weijers toonde zich iets minder star en hield wat betreft de eenmalige bijdrage om de achter stand weg te werken een slag om de arm. Maar het CDA stond alleen De overige fracties vonden het belang van een efficiënte vergunning verlening en handhaving dermate groot, dat ze er diep voor in de bui del wilden tasten. Maar dat het col lege de kosten merendeels uit de re serve wil betalen, zinde Frans Visman (D66) niet. Zijn voorstel om hiervoor het fonds Kanjerprojecten aan te spreken ondervond sympathie van meerdere fracties. Maar met die van wethouder Heijne. Ze wees op de PM (pro memorie) post voor de invulling van de Groeneplaats. 'Als blijkt dat daar een tekort is, en we hebben het saldo al uit het fonds gehaald, dan moeten we wellicht de belastingen verhogen.' Dinsdagavond, als de gemeentebegroting op de agenda staat, moet een keus worden ge maakt. Hoewel Joop Groeskamp (Texels Belang) akkoord ging met de forma tie-uitbreiding, constateerde hij dat Texel voor een gemeente van 13.000 inwoners een ambtenarenapparaat heeft dat qua formatie een stuk bo ven het landelijk gemiddelde zit. Ook Peter Bakker (GroenLmks) uitte hier over zijn zorgen. Maar wethouder Eelman gaf aan dat de personele bezetting met moet worden afgeme ten aan het aantal inwoners, maar aan de het aantal afgegeven vergun ningen. Dat is een stuk hoger, volgens Eelman mede als gevolg van de eilandfunctie, de drang zaken zelf te willen regelen en het toerisme. 'Van uit dat oogpunt is het nog een won der dat de achterstand met groter is Om duidelijkheid in de personeels kosten te scheppen opperde ze dat de raad hiervoor eigenlijk een afzon derlijk budget zou moeten vaststel len, waarbij het college zelf de invul ling en formatie kan bepalen. (Foto Gerard Timmerman) Dat ook tropisch hardhout met het eeuwige leven heeft, was al een tijdje zichtbaar op de brug bij het gemaal in de Prins Hendrikpolder. Het dek was zichtbaar onderhevig aan slijtage en nodig aan vervanging toe. Dat constateerde ook de gemeente, die verantwoordelijk is voor de brug en de stukjes weg tot de schapen- roosters onder aan de PH-dijk. Deze week gingen medewerkers van de gemeente, in samenwerking met kraanmachinist Simon Stark aan de slag om het oude dek te vervangen door een nieuwe laag hardhout Op 30-jarige man uit Den Helder die ige week na een inbraak op lantiepark De Krim nabij de veer- fen van 't Horntje een gestolen o total loss reed, blijkt op Texel j 7 andere inbraken te hebben ge- egd en nog eens 80 inbraken in irnamelijk vakantiebungalows aan Noord-Hollandse westkust. De n wordt voorgeleid aan de Raad- ner in Alkmaar. afdelingsrecherche van de politie )en Helder had de verdachte, een tende van de politie, al op de kor- maar de zaak kwam in een Mmversnelling toen hij vorige ek dinsdag uit de bocht vloog. De 10 bleek afkomstig van een op die gepleegde inbraak in een lantiewonmg in De Cocksdorp vervolgonderzoek heeft tot dus- uitgewezen dat de man vanaf 11 2004 tot heden zo'n 87 inbraken in vakantiewoningen heeft gepleegd, voornamelijk in de kuststrook. De man opereerde ondermeer in Heiloo, Bergen, Schagen, Callantsoog, Julia- nadorp, Den Helder en Texel. Hier brak hij in op bungalows aan de Roggeslootweg, de Pelikaanweg en de Bosrandweg. Vaak brak hij een raam open. Zijn buit bestond in de regel uit geld, laptops, digitale camera's en mobiele tele foons. De gestolen spullen heeft hij doorverkocht aan vooralsnog onbe kende helers en er is dan ook weinig teruggevonden. Hij gebruikte het geld om in zijn levensonderhoud te voorzien. In zes gevallen nam hij te vens een auto weg. Deze voertuigen werden op verschillende plaatsen te ruggevonden. De recherche gaat er van uit dat het verdere onderzoek nog meer zaken aan het licht zal brengen, mogelijk ook gevallen buiten de regio De nieuwe kinderspeelplaats bij de Waddenhaven in Oudeschild heeft bijna tot serieuze politieke proble men geleid. Een meerderheid in de gemeenteraad weigerde dinsdag avond geld over te maken aan de Stichting Waddenhaven, omdat het college had verzuimd de politieke partijen op tijd in te lichten over de kosten. Ingrijpen van GroenLinks voorkwam dat de gemeente te boek zou komen te staan als onbe trouwbare partner. Het conflict draaide om een bedrag van €21.500,- dat de gemeente moet betalen voor de bouw van het hou ten speelwrak. Gedeputeerde Hans Schipper van de provincie Noord- Holland kwam er eind juli nog spe ciaal voor naar Texel om het officieel te openen De gemeente, de provin cie, het regionaal economisch stimu leringsprogramma Kop en Munt en de Stichting Waddenhaven hadden met elkaar afgesproken dat elk een kwart van de kosten voor haar reke ning zou nemen. Burgemeester en wethouders stapten begin dit jaar op het laatste moment in het project, zodat de bouw door kon doorgaan Voorwaarde was wel dat de raad goedkeuring zou verlenen Door aller lei misverstanden bleef dat verzoek echter op de grote stapel liggen, tot dat de Waddenhaven de gemeente in augustus een brief stuurde met het verzoek het toegezegde geld alsnog over te maken. Excuses van wethouder Nel Eelman dat het college eerder bij de raad had moeten aankloppen voor toestem ming, konden Texels Belang, het CDA en de PvdA niet vermurwen. Willem Vlas (Texels Belang), Gerard Weijers (CDA) en Alfred Schaatsen- berg (PvdA) wezen het college erop dat in de begroting staat vermeld dat de kinderspeelplaats de gemeente geen geld mag kosten. Zij vonden dat de €21.500,- een nieuwe overschrij ding van de kosten was en dat punt ligt gevoelig bij de raad sinds de ge meente voor tonnen het schip in is gegaan met de bestrijding van de lep- ziekte. 'We willen met opnieuw voor Sinterklaas spelen', aldus Weijers. Frans Visman (D66) en Arjen Boer- horst (WD) accepteerde de uitleg van Eelman dat het verzoek was blijven hangen. Henny Festen (GroenLinks) ging er schoorvoetend mee akkoord, maar liet duidelijk blijken dat haar fractie ervan baalde dat er 'met de rug tegen de muur een besluit moest nemen over iets waarmee ze achteraf werden geconfronteerd'. Tegen wilde ze met zijn, omdat de gemeente dan het predikaat onbetrouwbare partner op zich zou laden, ten opzichte van de provincie, Kop en Munt en de Waddenhaven Stil Nadat alle partijen hun zegje hadden Lees verder pagina 3 De kwartaalcijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Den Burg geven een lichte stijging in het aantal werkzoekenden te zien. Het aantal werklozen dat op zoek is naar een baan steeg met 12 procent naar 232. Deze toename is deels het ge volg van het aflopen van het zomer seizoen en betreft met name mensen tussen de 24 en 26 en veertigers. Vergeleken met vorig jaar nam het aantal werkzoekenden toe met vier procent (9 personen). De toename betreft alleen mannen, het aantal werkzoekende vrouwen daalde eniqs- zins. Tegenover een groeiend aantal werk zoekenden nam het aantal vacatures af van 219 naar 83. Dit is vooral een gevolg van de afgenomen vraag naar seizoenskrachten in de agrarische sector en de horeca. Ook is er min der vraag naar huishoudelijk perso neel. Texel was het al een publiek ge il, onderzoek heeft het nu be- figd: Texelse jongens en jonge- nnen drinken gemiddeld aan- nlijk meer alcohol dan hun over- itse leeftijdgenoten. Een zoge en quickscan naar alcohol- en igsgebruik heeft uitgewezen dat de jongens van 12 tot 17 jaar procent één of meerdere dagen week zes glazen alcohol of !er achterover slaat. Bij mannen 'e leeftijd van 18 tot 24 jaar is dat centage 81 procent. De Brijder- 'hting, die het onderzoek in op- cht van de gemeente heeft uit- 'oerd, spreekt van 'zwaar drin- wattot probleemgedrag leidt. onderzoekers baseren zich op Nètes, interviews en gesprekken J200 jongeren. Tevens spraken ze 'zogeheten sleutelfiguren, men- uit de horeca, het onderwijs, de ^ente, het jongerenwerk en de ',le- De quickscan levert volgens bakers snel en relatief goedkoop "beeld op van het actuele gebruik rondom het gebruik van alcohol en of andere uitgaansdrugs onder Texelse jongeren, waardoor de gemeente in samenwerking met Brijderversla- vingszorg in beter staat is de inter ventiemogelijkheden af te stemmen op de lokale situatie. Zorgelijke uitkomst van het onder zoek is dat het aantal zware drinkers onder de jeugd van 12 tot en met 17 jaar met 62 procent bijna het dubbele is van het landelijke cijfer van 37 pro cent. Omdat er over de groep zware drinkers van 18 tot en met 24 jaar geen vergelijkbare cijfers zijn, is niet na te gaan hoe het percentage van 81 zich verhoudt. Dat vrouwen minder drinken, blijkt ook uit het onderzoek In de leeftijd van 12 tot 17 jaar drinkt 23 procent 'zwaar', terwijl dit lande lijk 36 procent is. In de leeftijd van 18 tot en met 24 jaar is het percentage zware drinkers op Texel 52 procent, een cijfer dat met met het landelijk gemiddelde kan worden vergeleken. Ook het rookgedrag is onderzocht, 33 procent van de ondervraagden had de laatste dertig dagen voor het onderzoek gerookt, 14 procent had wel eens gerookt. Van de 12- tot 16- jarigen had 11 procent recent hasj en/ of wiet gebruikt. Landelijk is dit 9,5 procent. In de leeftijd van 16 tot 19 jaar bleek op Texel 25 procent recent een stickie te hebben gerookt. Lan delijk is dit 33,5 procent In de leef tijd van 20 tot 24 jaar is 11 procent softdrugsgebruiker. 0,5 procent van de ondervraagden gebruikte recente lijk XTC, 1,1 procent cocaine. Overi gens wordt wel gesteld dat de jeugd niet al te open is over het drugs gebruik, zodat de gegevens met re presentatief zijn en slechts een sig naal Het onderzoek bevestigt ook dat al cohol- en drugsgebruik en agressie (vechtpartijen en vernielingen) vaak samengaan. 14 procent van de on dervraagden gaf aan in de afgelopen 30 dagen betrokken te zijn geweest bij vechtpartijen. Bijna de helft hier van gebeurde onder invloed van al cohol. Drugs spelen een kleinere rol. 13 procent werd agressief door alco hol, drugs of een combinatie hiervan. 8,4 procent van de ondervraagden had een keer of vaker een black-out gehad, bij 7,9 procent was dit te wij ten aan overmatig alcoholgebruik. Bij anderen uitte zich dit door aanvallen van angst en paniek. Vier personen hadden het bewustzijn verloren en twee hadden EHBO nodig als gevolg van teveel drinken. Ouders Behalve de gedragsproblemen, somt het rapport ook de nadelige gevolgen van overmatig drank- en drugs gebruik op, zoals geheugen- en an dere problemen. Voorlichting en scholing wordt als een belangrijk middel gezien om misbruik tegen te gaan. Ook moet er regelgeving en beleid komen en adviseert het rap port tot alcohol- en drugsvrije uitgaansgelegenheden voor jongeren beneden de 16. Horecapersoneel moet scherp letten op overmatig ge bruik van alcohol en drugs en de han del hierin. Verder moet de horeca de leeftijdsgrens strenger handhaven. Het is van belang dat medewerkers in de horeca, maar ook in sport- en andere kantines goede instructies en training krijgen. Om bij alcohol- en drugsincidenten snel hulp te kunnen verlenen wordt de training Eerste Hulp Bij Drugsincidenten (EHBDU) aangeraden De Brijderstichting kan bij de uitvoering van genoemde ad viezen een rol spelen Afgezien van de opmerking dat het zin heeft dat de school opvoeders en ouderen onder steuning verleent, wordt over de rol van de ouders in het rapport niet in gegaan. Een 41-jarige Texelaar hoorde woensdag voor de rechtbank in Alkmaar een werkstraf van 240 uur tegen zich eisen. Bovendien eiste de officier van justitie zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man wordt ervan verdacht meerdere vrouwen, onder wie een 15-jarig meisje, onzedelijk te heb ben bejegend. Dat moet hebben plaatsgevonden in de periode tus sen november 1998 en 25 maart 2004. De verdachte werkte in een hotel in Den Burg. Drie van de vier slachtof fers waren in datzelfde hotel werk zaam. Het minderjarige slachtoffer was een dochter van een goede ken nis. Het 15-jarig meisje zou in novem ber 1998 ontuchtige handelingen hebben moeten ondergaan, tijdens de bruiloft van haar zus. De verdachte ontkent niet het meisje seksueel te hebben benaderd, maar het zou vol gens de verdachte op een andere bruiloft zijn gebeurd, een jaar later. Als dat waar zou zijn, was het meisje zes tien jaar oud en dat is in het strafrecht minder ernstig. Voor de huidige ten laste legging moet dan vrijspraak volgen, vindt advocate E. Hertoghs Maar officier van justitie S. de Haas hecht geloof aan de verklaring van het meisje en acht het vergrijp bewezen. Bedrijfsfeestjes De andere vergrijpen hebben zich afgespeeld in het hotel of op bedrijfs feestjes van het hotelpersoneel, waaronder de kerstborrel. Tijdens dat feestje zou de verdachte een vrouwe lijke collega naar buiten hebben be geleid. Volgens de vrouw probeerde hij haar op dat moment te tong zoenen. De verdachte ontkent dit niet, maar wel het strafbare tong zoenen. Hetzelfde slachtoffer zegt ook door de verdachte in een don kere kast in het hotel onzedig betast te zijn. Een ander slachtoffer was tij dens het schoonmaken in het hotel onzedig vastgepakt en geknuffeld, tegen haar zin. De zaak kwam aan het rollen toen een verbouwing van het hotel was afgerond en het personeel na een feestje de nieuwe hotelkamers in gebruik nam. Een van de slachtof fers werd tijdens de rondleiding en het aanwijzen van haar slaapkamer op bed gedrukt en onzedig betast. De deur was volgens het slachtoffer af gesloten en de verdachte was op haar benen gaan zitten. De verdachte ontkent dit echter De vrouw deed direct na het voorval aangifte bij de politie, waarna de zaak in de openbaarheid kwam. De andere slachtoffers hadden uit angst (ze dachten bijvoorbeeld dat collega's hen niet zouden geloven) tot dan toe geen aangifte gedaan, maar deden dit vervolgens alsnog. De verdachte is in april van dit jaar aangehouden voor deze zeden misdrijven en heeft elf dagen vastge- Lees verder pagina 3 Losse nummers 0,95 Leo Timmers wordt algemeen direc teur van de Rabobank Santpoort- Spaarndam. Zijn benoeming is woensdagavond met goed gevolg besproken met de Raad van Toe zicht. Ronald Bleeker uit Nieuwe Niedorp is de beoogd algemeen di recteur van de Rabobank Noord- Holland Noord, na de fusie tussen de Kop van Noord-Holland en Texel. Dinsdag 26 oktober staat de fusie op de agenda van de Algemene Leden vergadering. Pagina 5 Op het dak van sporthal Ons Genoe gen in Den Burg wordt komende voorjaar een experimentele windtur bine geplaatst. Het gaat om een ho rizontale Darrius-rotor van het type Windwall 2000-H2-4 die totaal niet lijkt op de windturbines die de afge lopen jaren overal in het land zijn opgericht. Pagina 6 De politie heeft naar aanleiding van de inbraak bij de Verenigde Schilders het afgelopen weekend een 17-jarige Texelaar aangehouden. De politie- voorlichter kon gisteren met zeggen of hij een bekentenis heeft afgelegd. Of er verband bestaat met de inbraak in de Burgemeester De Koninghal in dezelfde nacht is niets bekend. de foto leggen Gerard Huisman en Berry Grootjen een balk op zijn plaats. Een vertrouwenscommissie buigt zich momenteel over de vraag of burgemeester Joke Geldorp voor een tweede periode moet wor den benoemd. Dit gebeurt in het diepste geheim. 'Typisch zo'n geval vóór u, óver u, maar zón der u', schrijft Gerard van der Kooi (Rozendijk) in de rubriek Wat ik zeggen wou. Hij betreurt het dat de Texelse bevolking niet bij de meningsvorming wordt betrokken. Gezien de discussie over het rechtstreeks kiezen van de burgemeester en om een idee te krijgen hoe de Texelaars over de herbenoeming van burge meester Geldorp denken, houdt de Texelse Courant een enquête. De bon hiervoor staat elders in deze krant, onder de ingezonden brief van Van der Kooi. (Advertentie) Tr'rli hrt kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: TZ> O VAN DER VIS H_>0£JL-> 1 s pi hoi n Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1