Je zult zien dat banken elkaar gaan versterken' Streep door snelle verplaatsing bedden naar Nieuwe Toekomst Ik' Qmm u .TEXELSE Spanning en weemoed bij naderen fusie Rabobank Ronald Bleeker lieuwe directeur Rabobank NHN Timmers directeur Rabo Santpoort COURANT DOE M'J EV6N VDF BiER EN VOOR no EEN LEUKE OUhl rrovmum/iit RmTöow Goti 11-- IQ - 1 CO V Jeugdcampagne "Wat jij wil" Wat ik zeggen wou... Jeugdcampagne 'Wat jij wil' houdt feest in Toekomst Open dag en workshops in Bewaarplaats Herbenoeming burgemeester Geldorp Groen-zwart, Texels in het hart Enquête Texelse Courant VRIJDAG 22 OKTOBER 2004 ,e Rabomensen, twee bekende zichten. Leo Timmers, de ver eende directeur, en Hans van ■erwaarden, die binnen de bank jaren leiding geeft aan de afde- g Bedrijven en na de fusie ook anager wordt van de Rabobank Texel. Nieuw gezicht is Ronald ■eker, de directeur van de be- igde fusiebank Noord-Holland lord. Drie verschillende mensen teén rotsvaste overtuiging: dat fusie tussen de Rabobanken p van Noord-Holland en Texel nnoodzakelijke stap is in de ver- irking van de coöperatieve bank je Kop van Noord-Holland. Bt enige spanning, maar ook met •moed wordt uitgezien naar dins- g 26 oktober, wanneer op de Alge- •ne Ledenvergadering in de Burge ester De Koninghal (aanvang ,30 uur) agendapunt 10 aan de Ie komt: de fusie. Niet dat er dan n besluit zal vallen, want die dag het vereiste quorum van driekwart de leden (2310) waarschijnlijk met wezig zal zijn. De daadwerkelijke mming zal daarom op de tweede gadering plaatsvinden, die wordt touden op 16 november, icht het onwaarschijnlijke gebeu- en het voorstel afketsen, dan •ft dat niet aan de voorbereiding egen. Leden zijn een jaar geleden overwegingen om te fuseren, leeft er ook een gevoel van melancholie dat Texel na dik honderd jaar zijn zelf standige Rabobank kwijtraakt Ledenraad Vanaf volgend jaar behoort de Alge mene Ledenvergadering weliswaar tot het verleden, de leden krijgen er wel iets voor terug. Voortaan wordt eenmaal per jaar een afdelings vergadering gehouden, waarop alle Texelse leden van de Rabobank hun zegje kunnen doen en waarop direc tie en bestuur verantwoording afleg gen over het gevoerde beleid. Tijdens deze afdelingsvergadering worden ook de (tien) Texelse afgevaardigden in de Ledenraad van de fusiebank gekozen, die uit dertig leden zal be staan. Deze Ledenraad kiest op haar beurt de bestuurders en de leden van de Raad van Commissarissen. Ook dit is heel nadrukkelijk vastgelegd in de statuten. Bleeker: 'Deze werkwijze is bij Rabo banken elders in het land al met suc ces toegepastWant, zo zeggen de drie. de Rabobank heeft de leden hoog in het vaandel. Betrokkenheid is een groot goed binnen de coöpe ratieve bank Timmers; 'Door deze structuur kun je onze fusie met ver gelijken met die van andere organisa ties op het eiland, zoals de zuivel fabriek en het waterschap. Daar den vastgesteld. Bijvoorbeeld over welke service je biedt aan de klanten en hoe we het contact met de klan ten en de leden onderhouden. Dat hebben we in West-Friesland op een goede manier ingevuld Daardoor zijn bedrijven die eerst met bij een kleine bank wilden bankieren, na de fusie toch bij de Rabobank terechtgeko men.' Verschillen zijn er volgens Bleeker ook: 'Het Marsdiep, je rijdt niet even naar elkaar toe.' Het eerste jaar na de fusie zal volgens Bleeker een periode van stabilisatie zijn. 'Maar daarna zul je zien dat de banken elkaar gaan versterken Dat heb ik ook in Hoorn-Medemblik ge zien. Texel heeft bijvoorbeeld veel kennis en ervaring over horeca en toerisme, waarvan de toeristische ontwikkeling rond bijvoorbeeld Julia- nadorp voordeel kan hebben. An dersom heeft Rabobank Kop van Noord-Holland veel expertise op het gebied van bloembollen, waar Texel weer de vruchten van kan plukken.' Ook op andere terreinen is volgens Bleeker voordeel te behalen. Tim mers: 'Binnen de bank kunnen me dewerkers profiteren van eikaars ken nis en er zijn meer mogelijkheden voor scholing. Nu is dat soms een probleem, omdat iemand die in z'n eentje op een afdeling zit met zomaar een week weg kan. Als je onderdeel van een groter geheel wordt, kun je vertrekkende Rabobankdirecteur Leo Timmers, de nieuwe algemeen directeur van de beoogde fusiebank Ronald Bleeker en Hans Heenvaarden, straks manager op Texel. lFolo Corard T,mmormjn} n kennis gesteld, er zijn mforma- en inspraakavonden gehouden de fusie is uitgebreid besproken in jeheten klankbordgroepen. Niet scepsis zal zijn weggenomen, lar het begrip voor de fusie is een ik gegroeid. De overtuiging leeft Ier zakelijk gezien een noodzaak >m de nu nog kerngezonde Texelse ik te laten fuseren, omdat deze in toekomst te klein wordt om zelf- ndig te kunnen functioneren. En de klanten op termijn vruchten len plukken van de fusie. 'Uit- igspunt is dat we minimaal de aliteit en service op het eiland idhaven en doordat we deel uit- ken van een groter geheel moge- leden benutten om dat te verster- i', benadrukt Van Heerwaarden <ele basisvoorwaarden waarover harde afspraken zijn gemaakt, istens zo belangrijk is dat Texel nen de samenwerking met de vkanters een belangrijke vinger in pap houdt. Want er zijn voorbeel- )te over van gefuseerde organisa- waardoor het eiland wel erg ver «omen te liggen. Naast zakelijke vergadert het bestuur bijvoorbeeld niet meer op Texel.' Bleeker: 'Het is juist het coöperatieve waarin Rabobank zich van andere banken onderscheidt. Dat geeft de verplichting dat je de betrokkenheid van de leden heel serieus moet blij ven nemen. Dat moet je niet als las tig ervaren, maar juist als een kans om te zien wat er leeft en speelt in de markt, zodat je daarop kunt inspelen. Het is eigenlijk een permanent klan- tenonderzoek. Zo houden we feeling met de leden.' Service Bleeker, die bij de Rabobank Hoorn- Medemblik al eerder een fusie heeft meegemaakt, is overtuigd van de voordelen van de fusie. 'Medemblik- kers stelden in het begin allerlei vra gen: wat moeten we nu met Hoorn, worden we uitgekleed en verdwijnt de dienstverlening? Toen de fusie een feit was, ondervond men ook de voordelen. Er zijn zeker parallellen met Texel. In beide gevallen gaat het om een omvangrijk en divers werkge bied, waarin nieuwe standaards wor- dat eerder. Binnen een team kunnen mensen een groter specialisme ont wikkelen. Dat wil met zeggen dat zo'n team, bijvoorbeeld private banking, binnen één bank opereert. Mede dankzij de huidige digitale technieken kunnen ze prima op verschillende locaties werken. Als een klant be hoefte heeft aan een bepaald specia lisme, bijvoorbeeld voor het overdra gen van vermogen op een volgende generatie, dan kan de specialist die daar de meeste kennis van heeft naar de betreffende bank komen om met de klant te overleggen. Het is niet de bedoeling dat de klant zelf naar Den Helder gaat. Want we houden de ser vice minimaal op peil.' De fusie be tekent dat van de ruim veertig Texelse medewerkers er ruim dertig op Texel achterblijven. Het betekent dat klan ten in principe door dezelfde mensen geholpen blijven worden. De direc teur zal nadrukkelijk ook op Texel aanwezig zijn, maar met altijd. Van Heerwaarden zal als manager hét gezicht en aanspreekpunt worden van de Rabobank op Texel. tëld Bleeker uit Nieuwe Niedorp is beoogd algemeen directeur van Rabobank Noord-Holland Noord, Je fusie tussen de Kop van Noord- •and en Texel. Bleeker (38, ge- 'v/d en 2 kinderen) heeft een lange 9 doorlopen binnen de orgamsa- 'an de Rabobank Na de middel- school en militaire dienst trad hij ienst bij de coöperatieve bank. Hij 9de een jaar lang opleidingen bij srse banken, waarna hij werkte bij erse Rabobanken. Vijf jaar in smskerk en zeseneenhalf jaar bij bank Hoorn-Medemblik. 'Daar 'ik een fusie van drie Rabobanken eén meegemaakt.' Hoorn-Medemblik werkte hij een i°de voor de Rabo-afdeling die de W zakelijke markt bedient, waar- 'bet werkgebied zich uitstrekt tot 11 Noord-Holland. 'We werkten ook voor de Kop van Noord and en Texel.' Halverwege dit jaar kwam zijn benoeming voor de nieuwe fusiebank rond. 'Ik heb daar heel veel zin in. Ik ben hier op Texel met veel warmte ontvangen. De mensen zijn hier behoorlijk rechtdoorzee. Dat spreekt mij erg aan en als Westfries ben ik aan die mentaliteit gewend. Je komt dat ook tegen in de Anna Paulownapolder. Qua karakter ver schillen ze daar met zoveel met de Texelaars.' Als algemeen directeur zal hij zijn aandacht verdelen tussen het vaste land en Texel. Voor de tijd die hij aan de overkant vertoeft, kreeg hij van Timmers een verrekijker cadeau. 'Symbolisch, om toch een oogje op het eiland te kunnen houden.' De dagelijkse gang van zaken op Texel zal worden gerund door Hans van Heerwaarden. Leo Timmers wordt algemeen direc teur van de Rabobank Santpoort- Spaarndam. Zijn benoeming is woensdagavond met goed gevolg besproken met de Raad van Toe zicht. 'De bank is iets groter dan Texel en het werkgebied is bijzonder en divers Verder zijn er binnen de orga nisatie en de huisvesting een aantal uitdagingen. En het is een bank die binnen afzienbare tijd in gesprek gaat met de omgeving', drukt Timmers zich wat cryptisch uit over een mo gelijke fusie. Zijn vertrek van het ei land houdt verband met de voorge nomen fusie van de Texelse Rabobank, waarbij hij zelf nauw be trokken is geweest. Dat Timmers in de periode dat hij op Texel werkzaam was vergroeid is geraakt met het ei land, blijkt uit zijn besluit om hier voorlopig te blijven wonen. Timmers, die buiten zijn werk onder meer voor zitter is van de VW Texel, ziet zich wel genoodzaakt zijn publieke functies wat af te bouwen. Het is de bedoe ling dat hij omstreeks januari in dienst zal treden bij zijn nieuwe bank. Een versnelde verplaatsing van de zestig bedden van Oase naar De Nieuwe Toekomst in De Koog is van de baan. De politieke partijen vinden dat eerst de bestemming van het hotel definitief moet zijn veranderd, voordat De Nieuwe Toekomst de zestig bedden in ge bruik mag nemen. Er wordt geen vrijstellingsprocedure (artikel 19 lid 2) gestart om De Nieuwe Toekomst de bedden vooruitlopend op die definitieve wijziging alvast voor een periode van drie jaar te laten exploiteren. De gemeenteraad heeft dinsdag avond knopen doorgehakt in de kwestie die al sinds het voorjaar speelt. De wijzing van de bestemmin gen van zowel Oase als De Nieuwe Toekomst moet worden geregeld via een zogeheten artikel 10-procedure, waarbij iedereen zijn inbreng kan hebben. Na de kwestie-Kogerhoop werd afgesproken dat de verplaat sing van bedden op die manier moest worden geregeld. Het geschikt ma ken van Oase voor permanente be woning heeft de hoogste pnoriteit van de raad gekregen. De partijen willen met dat het leegstaande gebouw verpaupert, terwijl er behoefte is aan woonruimte in De Koog en de Stich ting Wonen Texel plannen heeft om tien appartementen in het voormalige recreatiecomplex, waarvan ze eige naar is, te realiseren. De Nieuwe Toekomst mag maximaal 115 bedden exploiteren, als in een zogeheten postzegel is vastgesteld dat de huidige personeelsverblijven als hotelkamers kunnen worden ge bruikt. Het hotel heeft momenteel 54 bedden. Een meerderheid van de raad was het er niet mee eens om op de 60 te verplaatsen bedden een 25- procentsregeling van kracht te laten zijn wegen bedrijfsbeëindiging, om dat Oase feitelijk ophoudt te bestaan als recreatiecomplex. De Toekomst kreeg in het verleden ook al toestem ming het aantal bedden van 44 naar 55 uit te breiden in De Nieuwe Toe komst, waardoor er nu voor een tweede keer sprake zou zijn van 25- procent uitbreiding. De verandering van het bestemmingsplan duurt naar verwachting een paar jaar. Tot die tijd moet het hotel het blijven doen met de huidige 54 slaapplaatsen in de 27 hotelkamers en mogen de 27 per soneelsverblijven op de tweede ver dieping met als hotelkamer worden verhuurd. De raad heeft er geen moeite als er wel voor Oase vrij stellingsprocedures worden gevoerd als dat nodig is om de verbouw te bespoedigen Het voorbereidings- besluit waarmee het recreatieve ge bruik van Oase onmogelijk moest worden gemaakt, is dinsdagavond genomen. Een meerderheid van Texels Belang. WD en PvdA vond dat De Nieuwe Toekomst moet wachten met exploi tatie van de zestig bedden, totdat de nieuwe bestemming klaar is.Van D66, CDA en GroenLinks hadden de bed den wel versneld verplaatst mogen worden. Volgens Jan Koolhof (CDA) was er sprake geweest van een win-wmsituatie. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vond dat er soepel met bedden moet kunnen worden ge schoven. zodat met alle economische bedrijvigheid in de sector onmogelijk wordt gemaakt. 'Anders wordt het moeilijk om plannen uit te voeren en we moeten voorkomen dat Texel op slot gaat.' Hij benadrukte dat Groen Links pertinent vasthoudt aan de uit gifte van maximaal 45.000 slaap plaatsen, waardoor het mogelijk moet zijn soepel om te gaan met de al uitgegeven slaapplaatsen. Joop Groeskamp (Texels Belang) bleef hui verig dat de slaapplaatsen niet terug zouden gaan naar Oase als na drie jaar de definitieve vrijstelling nog niet geregeld zou zijn. De partijen hebben er geen moeite mee dat de bedden worden verplaatst. Ook de WD, aan vankelijk de felste tegenstander van de verplaatsing, wekte de indruk het prima te vinden zolang de procedu res maar via de koninklijke weg (de artikel 10 procedure) worden gevoerd en niet via een binnendoorweggetje (de artikel 19 lid 2 procedure) De Stichting Wonen Texel hoopt de tien nieuwe appartementen in Oase komend voorjaar in gebruik te kun nen nemen. Een gebouw dat achter het complex staat, wordt gesloopt om bergingen voor de tien woningen te bouwen. Volgens directeur Jan van Andel moeten onder meer de con structie worden aangepakt en de keukens, badkamers en de volledige installatie worden vervangen. De SWT is de afgelopen tijd bezig ge weest met het inventariseren van het gebouw en er is een bouwaanvraag ingediend bij de gemeente voor een extra vluchtweg. De tien nieuwe wo ningen zijn bestemd voor jongeren. De SWT verwacht dat met name per soneel van horeca er zijn intrek neemt, omdat Oase in het uitgaans gebied ligt en veel woningzoekenden in De Koog al in de horeca werken. De appartementen zijn bestemd voor permanente bewoning en niet voor de tijdelijke opvang van seizoens- personeel. Alle Texelse jongeren van 12 tot en met 18 jaar zijn vrijdagavond 29 ok tober welkom op een feest in De Toekomst dance factory, dat on derdeel is van de gemeentelijke jeugdcampagne Wat Jij Wil. Be zoekers kunnen een prijs winnen door op creatieve wijze, bijvoor beeld via spandoek of T-shirt, te laten zien wat zij van de gemeente willen. De campagne komt voort uit de nieuwe jeugdnota van de gemeente Texel. Met het uitdelen van duizend boekenleggers aan leerlingen van OSG De Hogeberg bij het begin van nieuwe schooljaar is de campagne van start gegaan. Ontmoetingspunt is de website www.wat-jij-wil.nl. Via dit digitale platform kunnen de jonge ren aangeven wat zij belangrijk vin den in hun eigen leefomgeving Van een daverende belangstelling kan nog met worden gesproken. Voor het forum hebben zich tot dusver 18 jon geren aangemeld, wat tot nu toe re sulteerde in 16 berichten. Veel verder dan een top 5 van favoriete feest muziek, voetbaluitslagen en de op merking dat Texel 'leuk' is komen de 'discussies' op het forum niet. Voor nieuwe impulsen zorgt wellicht het feest, dat begint om 20.00 uur en om middernacht is afgelopen. Tij dens de avond wordt geen alcohol geschonken en wie al drank op heeft, mag met naar binnen. Legitimatie is verplicht en er zijn leerkrachten van de OSG zijn aanwezig. De eerste 100 bezoekers krijgen een presentje. Toegangskaarten kosten €1,50 en zijn verkrijgbaar bij de OSG (biblio theek) en het gemeentehuis (balie Burgerzaken en Welzijn). Bij inleve ring van het entreekaartje krijgen de jongeren een consumptiemuntje. Een echte diskjockey zal zorgen voor swingende ondersteuning. Daar naast kunnen Texelse jongeren zelf als gast-DJ optreden. Wie op het feest wil draaien, moet zich opgeven door een e-mail te sturen naar jij@wat-jij-wil.nl met vermelding van naam en telefoonnummer. Kandida ten krijgen daarna een uitnodiging om in de disco te komen proef draaien. Bloemschikken met een diepere be tekenis. Lithurgisch bloemschikken is één van de 21 workshops die Erna Tromp voor de komende maanden op het programma heeft staan. Iets heel anders is een middagje High Tea, waarvoor ze groepjes uitnodigt iets te maken en deze activiteit te combine ren met het verwennen van de inwen dige mens, waarbij Tromp iets vertelt over theegebruiken Wie een voor proefje wil nemen, kan dit komende zaterdag doen tijdens de open dag van De Bewaarplaats. Schilderweg 194, van 11.00 tot 17.00 uur. Er kan dan ook voor de workshops worden ingeschreven. De Texelse Courant van 8 oktober jongstleden deelt ons mee dat de procedure voor de herbenoeming van de burgemeester is begonnen. Uit het bericht blijkt dat alles in het diepste geheim zal geschieden Het is mij met duidelijk wat de reden voor deze gang van zaken is. Inmiddels is er in enkele gemeenten reeds door de bevolking een burgemeester 'geko zen' en ook al komt de wetgeving daarover nog niet echt op gang, on wettig is zo'n openlijke procedure met. Na alle commotie en verwarnng rond de bouw c.q. plaats van het nieuwe gemeentehuis - typisch zo'n geval van vóóru, óveru, maar zón der u. Het lijkt me aan te bevelen de bevolking van Texel bij de menings vorming te betrekken Niet alleen lijkt mij de mening van de bevolking van belang voor de vertrouwenscom missie. mevrouw Geldorp heeft er zelf ook alle belang bij om te weten hoe de bevolking van Texel over haar functioneren denkt. Deze suggestie lijkt mij bovendien in overeenstem ming met de zojuist verschenen Programmabegroting 2005-2008 van de gemeente Texel. In de inleiding schrijft het college van b en w name lijk: 'Het gemeentebestuur wil bur gers waar mogelijk bij het bestuur betrekken en beter gebruik maken van hun ideeën en initiatieven. Welnu, hier is zo'n mogelijkheid. De vol strekte geheimzinnigheid waarmee de procedure voor herbenoeming nu wordt omgeven lijkt mij een (onge wone) keus voor het andere uiterste. Gerard van der Kooi, Rozendijk. Naschrift redactie: in aansluiting op de bnef van Van der Kooi en ook ge zien de landelijke discussie over het rechtstreeks kiezen van de burge meester heeft de redactie van de Texelse Courant besloten lezers de mogelijkheid te bieden hun mening te geven over het al dan niet her benoemen van burgemeester Joke Geldorp Dat kan door het invullen en uitknippen van onderstaande bon en deze in te leveren bij het redactie kantoor van de Texelse Courant. Warmoesstraat 45 in Den Burg of in het kantoor van Langeveld en de Rooy, Spmbaan 6 in Den Burg. De bon kan ook kosteloos worden opge stuurd naar de Texelse Courant, antwoordnummer 41, 1780 VG Den Burg. De inzendtermijn sluit op 5 november 2004 Op de website www.texelsecourant .nl publiceert de krant nogmaals het profiel van burgemeester Geldorp, dat de redactie enkele maanden ge leden schreef. Wilt u dat burgemeester Joke Geldorp wordt herbenoemd? (kruis uw mening aan) Ja Nee Toelichting. Inleveren bij de redactie van de Texelse Courant. Warmoesstraat 45 in Den Burg of in het kantoor van Langeveld en de Rooy, Spinbaan 6 in Den Burg De bon kan ook kosteloos worden opgestuurd naar de Texelse Courant, antwoordnummer 411780 VG Den Burg. De inzending sluit op 5 november 2004 Ie

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5