Horizontale windturbine op dak Ons Genoegen 'Eén Texelse centrale voor peuterspeelzalen' Kleinschalige opvang van start in Buitelboet V Texelse start stervensbegeleiding huisdk T Zorgcentrum zoekt meer vrijwilligers Werkgroep onderzoekt mogelijkheden 'Geen beperking van recreatievaart' Nieuw initiatief Texelse leidsters .TEXELSE COURANT Een ton voor wate Loket startende! 45+ ondernemer Yvonne van Oosten is begonnen met stervensbegeleiding van huis dieren. Ze doet dat vanuit haar natuurpraktijk Oshin waarin ze sinds twee jaar huisdieren op ho meopathische wijze behandeld voor klachten. De stervensbegelei ding moet baas en dier helpen el kaar los te laten. 'En het dier leert het leven los te laten.' 'Een baasje zegt vaak tegen een huis dier dat hij het nog niet kan missen als het aan het sterven is', vertelt Van Oosten. 'Natuurlijk zeg je dat tegen je dier, maar dat krijgt daardoor het gevoel dat het eigenlijk niet mag gaan, terwijl het beter is als het dat gevoel wel heeft.' Het elkaar kunnen loslaten is één van de punten waar ze zich op richt als mensen een beroep op haar doen Met behulp van bach- bloesem, een middel met het aftrek sel van bloesemblaadjes, behandelt ze zowel dier als mens, zodat ze in evenwicht blijven en rust vinden tn de dagen voor het afscheid. 'Het brengt de emoties in balans.' Ze neemt voor de begeleiding ook een foto van het huisdier mee naar haar praktijk, zodat ze met behulp van reiki kan begeleiden naar het hier namaals. Alles is erop gericht dat zowel het dier als de eigenaar of het gehele gezin het gevoel krijgen dat het goed is dat het huisdier gaat. 'Het is belangrijk al een paar dagen van tevoren te beginnen met de begelei ding, dus het is verstandig dat men sen bellen wanneer ze weten dat de dierenarts hun dier laat inslapen.' Van Oosten werkt samen met huis dierencrematorium Majesta in Scha- gerbrug. Ze regelt er de crematies voor Texelse huisdieren en brengt en haalt eventueel het kadaver en de urn. 'Het is op deze manier ook wat dichterbij en prettiger. Je moet je overleden huisdier nu bijvoorbeeld zelf naar het crematorium in Bever wijk brengen of laten ophalen door een destructiebedrijf.' Volgens haar wordt er met de stervensbegeleiding voorzien in een behoefte van mensen om goed afscheid van een huisdier te nemen, vooral als dat een volwaar dige plek binnen het gezin heeft ge kregen. Als mensen het willen, kan ze ook bij het inslapen zelf aanwezig zijn. De Texelse is veel met dieren in de weer. Er loopt een hele dierenschaar rond haar huis en ze is begaan met het lot van dieren uit het asiel. 'Ik heb een kat die ik een tijdje geleden uit het asiel heb gehaald en waar toen wei nig mee te beginnen zou zijn, maar het is een veel rustiger en lief dier geworden Ze startte twee jaar gele den met het homeopathisch behan delen van dieren nadat ze een oplei ding had gevolgd aan de SORAG- Academie, een erkend instituut voor schriftelijk gezondheidsonderwijs in het Limburgse Bermge. In het nieuwe huis dat de familie Van Oosten langs de Zaandammerdijk heeft laten bou wen, is een praktijkruimte ingericht waar de dieren worden behandeld. Ze wijst erop geen diagnoses te stel len of medische handelingen te ver richten, omdat ze met bevoegd dierenarts op te treden. Wel tei onder meer met behulp van een geheten bio-tensor die ze in de h JJj, houdt welke natuurlijke middelen dier nodig zou kunnen hebben van een klacht of gedragsstoorn te komen. Van Oosten heeft de ervaring mensen vaak voor een home thische behandeling kiezen alsz leurgesteld zijn geraakt in de regi n diergeneeskunde. 'Het is eigenlijl als bij mensen. Maar je moet ogen houden dat een dier niet te genezen is, hoe graag je dat zou willen. Ik kan ook met de ga tie geven dat homeopathie altijd neest.' Bioresonatie en magneet resonatie zijn andere technieken ze mee werkt. In alle gevallen is resultaat erop gericht het dier natuurlijke middelen in een natuui balans te brengen. Ondanks hé dat homeopathie niet altijd even rieus wordt genomen, komt Van( ten in de praktijk nauwelijks sci tegen. 'Maar dat komt ook or mensen bewust voor een hom» thische behandeling kiezen.' Hor en katten ziet ze het meest vo: komen. Ook worden soms paar naar haar toegebracht. 'Het eerste dier dat ik met bachbloe lle heb behandeld, was een hommf01 de tuin. Die was helemaal ve» toen ik hem zag. Ik heb bachbloesem gegeven en ie zagll elke dag een stukje beter won ®n totdat hij weg was.' Natuurpra Oshin is bereikbaar via 310690. itin nei lelij nt in hpi 9' ire ald< I9 Yvonne van Oosten In de praktijkruimte van haar Natuurpraktijk Oshin aan de Zaandammerdijk. Ze brengen koffie rond, begeleiden ouderen bij spelletjes of verzorgen andere activiteiten, de vele vrijwilli gers Zorgcentrum Texel, die vorige week in het zonnetje zijn gezet door keukenpersoneel en andere mede werkers. Maar het zorgcentrum kan nog wel wat extra vrijwilligers gebrui ken. Gezocht worden tafelhulpen, fietsmaatjes, koffieschenkers, wan delaars en mensen die iets anders met ouderen willen doen. Gegadig den kunnen contact opnemen met Yvonne van de Pijpekamp, tel. 363200 of via website www.zorgcen trumtexel.nl. De peuterspeelzalen op het eiland moeten bij één centrale Texelse or ganisatie worden ondergebracht als Catalpa er zijn handen vanaf trekt. De tarieven moeten worden aangepast en verlaagd, zodat meer mensen hun kinderen naar de speelzalen brengen. Dat stelt een nieuwe werkgroep die is opge richt om de peuterspeelzalen voor de ondergang te behouden. De nieuwe werkgroep bestaat uit netwerkdirecteur Tine Visser van het openbaar onderwijs, peuterleidster Gretha Blom, ouder Nina Schilling en directeur Freek ten Klooster van de protestants-christelijke basisscholen De Fontein en De Akker. De peuter speelzaalwerkgroep staat los staat van de kinderopvangwerkgroep die peuterspeelzalen bij één stichting is daardoor met te vergelijken met het pre-Catalpatijdperk van voor 2002 toen de speelzalen nog een onder deel waren van de failliet gegane Stichting Kindercentra Texel De leidsters pleitten ervoor het hui dige hoog- en laagtarief los te laten en te laten zakken. Volgens hen is het beter drie verschillende tarieven te hanteren. Uit een vergelijking die ze hebben gemaakt met andere peuter speelzalen in Noord-Holland blijkt dat de Texelse zalen er duur vanaf ko men. Door de overheadkosten te minderen en de gemeentelijke subsi die te verhogen, zouden de tarieven omlaag gebracht moeten worden naar het prijsniveau van speelzalen aan de overkant. Het hoogtarief be draagt momenteel €42,- per dagdeel streeft naar het behoud van een kin derdagverblijf en buitenschoolse op vang. De werkgroep wil onderzoeken en bereken wat het kost om alle za len bij één nieuwe organisatie onder te brengen. Er wordt gedacht aan een stichtingsvorm. Leidsters van de zes peuterspeel zalen zien weinig in het idee om per dorp apart naar een oplossing te zoe ken. In een brief aan burgemeester en wethouders en de gemeenteraad schrijven zij dat één organisatie be ter is voor de kwaliteit en de pro fessionaliteit. 'Er blijft dan één aan spreekpunt voor zowel de landelijke als de gemeentelijke overheid, je kunt gezamenlijk mee blijven doen aan landelijke initiatieven als Boekenpret en er zal geregeld contact zijn tussen de leidsters van de verschillende peuterspeelzalen.' Dat laatste wordt door de leidsters zeer belangrijk ge noemd. De nieuwe organisatie moet deels door vrijwilligers worden be stuurd, zodat de overheadkosten laag blijven. Ook de administratie- lasten kunnen met één organisatie laag blijven. De nieuwe organisatie zou onderdeel kunnen worden van de brede welzijnsorganisatie voor wo nen, zorg en welzijn die volgens de nieuwe Wet Maatschappelijke Onder steuning moet worden opgericht. Het opnieuw onderbrengen van de en het laagtarief €28,-. De leidsters verwachten dat de Texelse bevolking er achter staat om de gemeentelijke subsidie, die vanaf 2002 is afge bouwd van ruim €140.000,- naar €70.000,- volgend jaar, weer te ver hogen. 'Dit lijkt ons een uitgelezen kans voor de gemeente om met een geringe financiële bijdrage veel steun vanuit de bevolking te krijgen.' Hoe veel de subsidie zou moeten ver hoogd wordt nog met gemeld. Bedra gen voor nieuwe tarieven evenmin. De leidsters worden in hun pleidooi gesteund door het Overlegorgaan Texelse Onderwijs, waarbij alle basis scholen zijn aangesloten, een aantal dorpscommissies, ouderraden, de bibliotheek van Den Hoorn, Ooster end, Oudeschild, De Cocksdorp de bibliotheek en het consultatiebureau. Open houden Wethouder Annie Hm (Welzijn) liet dinsdag tijdens de raadsvergadering weten dat de gemeente in december plannen presenteert om de peuter speelzalen volgend jaar op te hou den. De politieke partijen benadrukte nogmaals dat er in elk dorp een peuterspeelzaal moet blijven. Ze wil den ook de mogelijkheid open laten dat er in De Waal, het enige dorp op Texel zonder peuterspeelzaal, alsnog een zaal kan komen. De raad ging De aanwijzing van de Waddenzee als Werelderfgoed mag niet leiden tot een beperking van de recreatie vaart. Dat vindt de Stichting Jacht havens Waddeneilanden, waarbij de passantenhavens van de vijf ei landen zijn aangesloten. De stichting wijst het plaatsen van de Waddenzee op de erfgoedlijst van de Unesco met per definitie van de hand. Volgens voorzitter Jook Nauta kan de status het exclusieve karakter van de Waddenzee benadrukken en het toe ristische imago gunstig beïnvloeden 'Maar het moet geen kapstok worden voor ongewenste regelgeving waar uit directe of indirecte beperkingen akkoord met het collegevoorstel om voor volgend jaar een tijdelijk con tract af te sluiten met Catalpa, zodat zii de peuterspeelzalen tot 1 april blij ven beheren. Daar is een kosten dekkend bedrag van €40 000,- mee gemoeid, dat deels wordt gedekt uit de €70.000,- die volgens het huidige beleid volgend jaar maximaal be schikbaar is voor peuterspeelzaal- werk. Het college verwerpt kritiek van de PvdA dat de gemeente in 2000 te snel in zee is gestapt met Catalpa en dat er onvoldoende naar andere kan didaten is gekeken. Burgemeester en wethouders wijzen erop dat er ook met Humamtas en de Stichting Kin deropvang Den Helder contacten zijn geweest over de overname van de kinderopvang en het peuterspeel- zaalwerk. Humanitas had er volgens b en w geen zin in, waarna tijdens de raadsvergadering op 14 maart 2000 werd besloten om zowel de kinderop vang als de peuterspeelzalen onder te brengen bij Catalpa. Dat laatste was een experiment, omdat de lan delijke organisatie tot dan toe geen peuterspeelzalen onder haar hoede had. De Texelse peuterspeelzalen zijn de enige peuterspeelzalen geweest die de in Hengelo gevestigde organi satie in zijn beheer heeft genomen. Het wordt daar niet als belangrijke prioriteit beschouwd en op termijn willen ze er in ieder geval vanaf Het college verwerpt eveneens de kritiek dat de raad destijds onvol doende zou zijn geïnformeerd over de verliezen die Catalpa al vanaf 2000 leidt. Volgens het college was de fi nanciële positie van Catalpa als lan delijke organisatie niet van belang voor de uitvoering van het peuter- speelzaalwerk, omdat de Texelse peuterspeelzalen werden onderge bracht in een aparte bv Het college had in 2000 inzicht in de jaar rekeningen van Humanitas, de Hel- derse kinderopvang en Catalpa toen zij in beeld waren voor de overname. De raad nam in het najaar van 2001 het definitieve besluit de peuter speelzalen en de kinderopvang bij Catalpa onder te brengen. Er werd toen in totaal zo'n één miljoen gulden voor uitgetrokken om de voorzienin gen met een schone lei een nieuwe start bij Catalpa te laten maken. voor de watersport voortvloeien.' De Kamers van Koophandel noemden In hun gezamenlijke protestbrief tegen de mogelijke toewi|zing de uitbreiding van ligplaatsen als één van de pun ten die bemoeilijkt kunnen worden. Volgens Nauta kan er beter worden gekeken naar het risico dat de recreatievaart wordt beperkt, terwijl uit onderzoek van de stichting bleek dat de recreatievaart de komende jaren toeneemt. Naar verwachting gaan recreatieschepen die op het IJsselmeer varen in de toekomst va ker ook de Waddenzee op. Bi|na ne gen van de tien plezierjachten zijn zeilschepen. De provincie Noord- Holland staat op het standpunt dat recreatievaart in Waddengebied moet worden gezien als duurzaam, recreatief medegebruik en dat er geen sprake is van recreatiedruk De Buitelboet in Den Burg wordt hoogstwaarschijnlijk weer in ge bruik genomen als kinderdagver blijf. Leidsters Anita Witte en Anja Plaatsman van Het Zwin hebben vergevorderde plannen kleinscha lige kinderopvang te starten in het leegstaande gebouw naast basis school De Fontein als Catalpa op 1 april de deuren sluit van het kinderdagverblijf en de buiten schoolse opvang in Het Zwin. De twee willen minimaal 12 tot maxi maal 24 kinderen van 0 tot en met 4 jaar opvangen in de Buitelboet. De buitenschoolse opvang willen ze rea liseren in de instructieruimte van de Puberboet op het schoolplein van De Fontein waar groep 8 les krijgt. 'Die ruimte staat na schooltijd leeg, dus dat komt allemaal mooi uit', aldus Witte. Ze hebben bij de gemeente een verzoek ingediend om gecerti ficeerd te worden als kinderdagver blijf. Dat willen ze onderbrengen bij een nieuwe stichting, zodat volgens de leidsters de kosten voor de ouders zo laag mogelijk gehouden kunnen worden Witte en Plaatsman beschik ken beiden over jarenlange ervaring in de kinderopvang. Ze willen zich bij de opvang van de kinderen laten bij gestaan door andere ervaren leid sters. 'Bij het aannemen van perso neel wordt op de behoefte geletDe administratie laten ze door anderen verzorgen. De initiatiefnemers kunnen de Buitel boet voor in ieder geval de komende twee jaar huren van de Stichting Wonen Texel (SWT). De woning- bouwstichting heeft het stenen ge bouw gekocht om mogelijk in de toe komst nieuwe woningen op het ter rein te bouwen. Zolang het zover niet is, kunnen Witte en Plaatsman het huren. 'We hebben nog geen con crete plannen en het bestemmings plan moet ook nog worden aange past voor woningbouw', aldus SWT- directeur Jan van Andel Plaatsman en Witte laten de inrichting van het gebouw en terrein weer geschikt maken voor kinderopvang. De Buitel boet staat leeg sinds de Stichting Kindercentra Texel is opgeheven. Fysiotherapeuten Gerard Arkenbout en Henriëtte Timmermans hadden het oorspronkelijk gekocht, maar zij gaan nu naar het huidige kantoor van de SWT als die volgend jaar haar in trek neemt in het nieuwe onderkomen dat wordt gerealiseerd aan de Thijs- selaan op de plaats van het voorma lige arbeidsbureau. In de Buitelboet werd vorig jaar nog wel tijdelijk les ge geven tijdens de omvangrijke ver bouwing van De Fontein. Volgens Witte hebben de eerste ouders inmiddels hun kinderen aan gemeld voor het nieuwe kinderdag verblijf. De initiatiefnemers denken dat er voldoende vraag komt naar kinderopvang als Catalpa weg is. 'De Olmenhoeve in De Waal zal niet vol doende zijn.' De drie gaan binnenkort om tafel met de kinderopvang werkgroep die in kaart brengt welke initiatieven er worden ontplooid om het vertrek van Catalpa op te vangen en welke wensen er leven bij ouders en mensen die mogelijk in de toe komst gebruik willen maken van pro fessionele kinderopvang. VRIJDAG 22 OKTOBER 2004 Het Hoogheemraadschap Hollar* Noorderkwartier doet mee aan Novib-actie Een Ton voor Water, streeft naar waterbesparing in NeuL, land en tegelijk de drinkwatervoorz J ning in ontwikkelingslanden wil n beteren Tot 17 november kunnem is website www eentonvoorwate el stellen.nl regentonnen, waterzuj rzi en afkoppelsets worden besteld. k>i deel van de opbrengst van deze* ld koop gaat naar waterprojecten Bangladesh, Ethiopië, Nicaragua Soedan. De bestelde producten l nen eind november worden al; haald op de op de website Aai noemde adressen. Voor Texel zi|ni izf het kantoor van Hollands Nooio kwartier in Zuidoostbeemster, en gemeentewerven in Heerhugowa en Zwaagdijk. Novib heeft sinds het begin van campagne in 2000 inmiddels 12.000 tonnen verkocht. De wi schappen verlenen medewei omdat de regenton symbool voor waterberging, onderdeel van| nieuwe beleid. Door het Hoogheemraadschap lands Noorderkwartier worden tonnen verloot. Om aan de verli mee te doen, volstaat het om vi november een briefkaart te si aan Hoogheemraadschap Holli Noorderkwartier. Postbus 850,1 AW Purmerend. De prijswinnaarsl gen omstreeks 15 november bert Voor startende ondernemers bo de 45 jaar die efficiënt en snel aan; gevens over een eigen bedrijf vri hebben, werd op 19 oktober startersnetwerk voor Noord-Holt Noord geopend. Startende onde mers kunnen via dit netwerk e ringen uitwisselen, een klankbord den, contacten doorspelen en pn draaien met bedrijfspresentaties netwerk kan op internet worden zocht, via www.seniorstart.org. D website biedt ook allerlei praktis diensten aan. Uit onderzoek blijkt ondernemers die op middelbarel tijd een bedrijf starten, bijvoor!* omdat ze hun baan zijn kwijtger; relatief succesvol zijn. Het stan netwerk is een project van Stief Projecten MKB-Nederland en S ting WISE. Ie IF '9 ■d tv jr di og st ibl len i< JPP' ee 7C rsrr di Si Deze fotomontage van Daan Koopman laat de uit twee modules bestaande turbine op het dak van de sporthal zien. wone windturbines draait de Wind- wallturbine al met een beetje wind met zo hoge snelheid dat je de rotorbladen niet meer apart kunt zien. Door dat toerental is het mogelijk de generator rechtstreeks aan te drijven, dus zonder versnelling via een tand wielkast. Om te voorkomen dat vo gels worden vermalen is de rotor in een stalen kooi geplaatst Dezelfde kooi voorkomt ook dat grote stukken worden weggeslingerd als de instal latie door het onverhoopt uitvallen van de drievoudige beveiliging bij storm op hol zou slaan en uit elkaar vliegen Bij de eerder geplaatste Windwalltur- bines is gebleken dat van geluids overlast geen sprake is. Ook in het gebouw zelf is weinig te horen. In hoeverre de aanblik van de turbine, die op de westelijke rand van de sporthal zal worden gezet, storend zal zijn, moet worden afgewacht. Door de bomen zal er vanaf de Emmalaan en vanuit het Hogeberg- gebied weinig van te zien zijn. Direc teur Rob Roelofs van Windwall wi|st erop dat de turbine allerlei mogelijk heden biedt voor architectonische inpassing. Als dat past in het ontwerp van het betreffende gebouw kunnen de modules ook verticaal worden opgesteld. Het toelaten van de experimentele turbine past in het gemeentelijke stre ven om voorop te lopen op het ge bied van duurzame energie en ener giebesparing. Andere voorbeelden daarvan zijn de honderden vierkante meters zonnecollectoren waarmee sinds 1995 het zwembad Molenkoog wordt verwarmd, een idee dat nadien door veel particulieren en bedri|ven is nagevolgd. In 2000 werden op vijf gemeentelijke gebouwen elektrische zonnepanelen geplaatst en ook dat werkte als voorbeeld; 300 particulie ren, 60 bedrijven en alle scholen en dorpshuizen lieten panelen plaatsen. Daarnaast heeft de gemeente samen met Duurzaam Texel de mogelijkhe den van biovergisting op Texel onder zocht met als resultaat dat het agra rische bedrijfsleven en de huisvuil- centrale nu serieus overwegen zo'n installatie te plaatsen. In het rijtje voorbeelden op het gebied van ener giebesparing staan ook de nieuwe openbare scholen De Bruinvis en Durperhonk en het complex van Gemeentewerken. De Windwallturbine krijgt een functie bij de voorlichting over duurzame energie. In de hal van de sporthal kunnen de vele bezoekers op een monitor zien wat de opbrengst van de installatie op dat moment is. Er wordt ook gedacht aan een website waar mee de prestaties van de turbine kun nen worden bekeken. opstalverzekering Windwall zelf zorgt voor de (WA)-verzekering van het apparaat zelf. De gemeente legt de kabel aan tussen de turbine en de regelkast elders in het gebouw. Er zijn inmiddels twee Windwall- turbines geplaatst in Nederland- op het kantoor van de Haagse Tramweg Maatschappij en op het Deltion Col lege in Zwolle. Deze zijn echter klei ner dan het type dat op de Texelse sporthal komt. Procedure Voor de turbine is een gewone bouw vergunning nodig. Die zal pas ver strekt kunnen worden na een artikel 19-procedure. want gebouw en tur bine zijn samen 12 meter hoog. wat een halve meter meer is dan het be stemmingsplan toelaat. In tegenstelling tot de bekende ge- Plaatsing van de turbine is een initia tief van de firma Windwall uit Delden in Overijssel, een bedrijf met twaalf medewerkers dat is voortgekomen uit Stork Hengelo en zich onder meer bezig houdt met onderhoud aan rotors en het ontwikkelen van nieuwe systemen. Het bedrijf werkt samen met diverse technische hogescholen in het land. Bij een werkbezoek aan Texel werd uitgekeken naar geschikte locaties, waarbij de keus viel op de gemeentelijke sporthal omdat dit een redelijk hoog gebouw is waar veel wind kan worden 'gevangen'. Het platte dak is geschikt voor het plaat sen van de installatie op losliggende zware betonnen platen. Door de turbine langs de rand van het dak te plaatsen wordt geprofiteerd van de Een elders in het land geïnstalleerde Windwall turbine van nabij bekeken. De horizontale rotorbladen wentelen zo snel dat ze niet meer zichtbaar zijn. Op het dak van sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt komende voorjaar een experimentele windturbine geplaatst. Het gaat om een horizontale Darrius-rotor van het type Windwall 2000-H2-4 die totaal niet lijkt op de windturbines die de afgelopen jaren overal in het land zijn opgericht. Het in een kooi draaiende wieken- stelsel dat niet op de wind hoeft te worden gericht, bestaat uit twee modulen met een doorsnede van twee meter en een gezamenlijke lengte van tien meter. Het elek trisch vermogen is 3,8 kW, wat in de Texelse situatie een jaar opbrengst van 6000 kWu kan bete kenen. Dat is 10 procent van de totale elektriciteitsbehoefte van de sporthal. De opgewekte stroom zal gedurende 20 jaar door de ge meente worden afgenomen voor een prijs die een kwart lager is dan aan het NUON wordt betaald. Op basis van het prijspeil van 2004 betekent dit een jaarlijkse bespa ring van €210,-. opwaartse luchtstroom langs de gevel. Kosten Met de turbine en de plaatsing ervan is €28.000,- gemoeid. Dit bedrag komt geheel voor rekening van Windwall die de installatie ook be heert. De gemeente Texel moet alleen zorgen voor de bouwvergunning en het regelen van de milieuaspecten, wat éénmalig €1 450,- kost. Daarbij komt een jaarlijks bedrag van €34,-. zijnde de premieverhoging die het gevolg is van aanpassing van de

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6