Sp°rt BSLÉKK wm rr plussen twee aardverschuivingen in. Vliehors blijft in beeld voor schieten met tanks Cj ouden momenten Sporters naar Helden van NH Raad van State oordeelt over breedte toegangsweg Voetbalderby 'saaie vertoning' ite .TEXELSE yC0URANT. 'fwsssbl Klaverjasclub weer van start Gemeente betaalt mee aan dentalcar Tweede plaats Kris Arkenbout Jeugddammers presteren goed Jeugdspelers behalen damdiploma he! Bowling Zwemmers naar Hoorn Sport verleden Derby De Koog-SVO werd saaie vertoning liar, VRIJDAG 22 OKTOBER 2004 Jed >01 'il lem »s Texelse sporttalenten hebben ata «elgenomen aan clinics die werden 2u3 rzorgd door Olympiagangers uit d E K)rd-Holland. Aanleiding was de Idiging van de Helden van Noord- Mand. Sportservice Texel zond fee sporters uit de wielerwereld en nki ir talentvolle zwemmers. Ferry van afj Vis nam in het Sportpaleis Alk- e J jar deel aan het baanwielrennen. :i|n| ize clinic werd verzorgd door Theo Bos. Ilse Pastoor heeft onder leiding van Thijs Al een mountainbikeclimc gevolgd. De zwemmers Simone de Wit, Sverre Eschweiler, Jeroen Sta- persma en Jessica Haker kregen in structie van Chantal Groot. Na afloop waren de Texelse sporters enthou siast en keerden voorzien van vele handtekeningen huiswaarts. Op de foto een groepje Texelse sporthelden b& ian; f wi er tolt de Drc ipn es Ier Ï-D ktis lijkt .rel >rb era tart de eerste ronde van de nieuwe npetitie van klaverjasclub Den rg wisten Gerda en Freek Vee- de hoogste score te behalen, tweede ronde werd gewonnen orMarja en Martien Bakelaar. In derde ronde veroverden Erik ogaard en Rob Stapersma de ste plaats in klassement. De b heeft dit seizoen opnieuw een enverlies moeten incasseren, jaar strijden slechts zestien ppels om het kampioenschap. een eerste score van ruim boven 7000 namen Boogaard en Sta- rsma vorige week even gas terug, deze week flink uit te halen met i score van 7649 punten. Dankzij te score staan zij met een gemid- L de van ruim boven de 7000 op de ste plaats in het klassement, my en Rob Caspers begonnen t minder uitbundig, met voorai in tweede ronde flink wat tegenslag, ar ware kwaliteit komt altijd bo- 'fe_ idrijven en dankzij een score van 5 punten werd een flink deel van verloren terrein heroverd. Zij stij- i in het klassement van de lalfde naar de zevende plaats 'lo Bos en Cees Vinke behaalden t 7299 punten de derde plaats, >ral dankzij een uitschieter van n2100 in het tweede spel. Beide tiniers, die voor het tweede jaar nenspelen, doen het tot nu toe lelijk en staan elfde in het klasse nt. in Vlaming en Erik Jan Geus, de mpioenen van vorig jaar, beleefden ede start met een gelijkmatige pre. In de eerste drie spellen be- ilden zij achtereenvolgens 1697, )9 en 1698 punten. Dankzij een sterk laatste spel van ruim 2000 pun ten kwam de totaalscore uit op 7118 punten. Hiermee hebben Vlaming en Geus zich in de top-5 genesteld. Guusta Linneman en Jitze de Vries zijn na twee jaar afwezigheid weer terug en pakten in de eerste ronde met 6764 punten de vierde plaats Kanshebbers voor het kampioen schap zijn Gerda en Freek Veeger, die al in de eerste ronde goed uit de start blokken kwamen. Ook het koppel Willem Koomen/Bart Weijdt maakt kans op het kampioenschap. Derde in het algemeen klassement zijn Chris Schraag en Rosa Harbers. Het klassement wordt aangevoerd door Boogaard en Stapersma, die een kleine voorsprong hebben op Gerda en Freek Veeger. Marja en Martien Bakelaar maakten een sprong in het klassement door de tweede ronde met overtuiging te winnen. Op de derde speelavond werden 43 marsen gespeeld Het gemiddelde was met 6448 aan de hoge kant. B en w hebben besloten €12.000,- bij te dragen in de aanschaf van een nieuwe behandelingswagen (dentalcar) van de Stichting Jeugd- tandverzorging Texel. B en w ho pen dat dit een stimulans zal zijn voor andere instellingen en spon sors om ook over de brug te ko men. De totale kosten van de nieuwe wa gen belopen €150.000,- De stichting Jeugdtandverzorging financiert uit eigen middelen €30.000,-. Van ande ren moet dus €120.000,- komen. B en w zullen ook het werkkapitaal van €3.933,- kwijtschelden dat in de ja ren negentig aan de stichting is ver strekt. Kris Arkenbout heeft vrijdag bij een samengestelde menwedstrijd in Nijeberkoop in Friesland een twee de plaats behaald. Arkenbout kwam voor het eerst uit in de L- klasse. Met zijn paard Oraya be haalde hij met 175 punten een derde plaats in de dressuur en reed hij een foutloos springparcours. Na een uitmuntende cross eindigde hij als tweede in het eindklassement. Ook Ellen Blom reed met Okona een foutloos springparcours en een zeer goede cross, een tweede plaats. Door een zwakke dressuurproef ein digde zij echter als vierde in het eind klassement. Over twee weken neemt zij deel aan het Nederlands Kam pioenschap in Hattem, waar zij in de Zondag hebben vier jeugdige dam mers meegedaan aan een toernooi in IJmuiden. Deze wedstrijd vormt een onderdeel van de Noordholland-cup. Dammer Arman Sjachov is zondag met een beker teruggekeerd uit IJmuiden, waar hij meedeed aan het toernooi voor de Holland cup. Zijn groep won met 14 punten de eerste prijs. Ricardo Blom eindigde in de zelfde poule met 12 punten op de derde plaats en mocht een bronzen medaille mee naar huis nemen. Hasmik Sjachov speelde ook ver dienstelijk en eindigde als tiende in een groep van 24 deelnemers. Maurice Daalder gaat steeds beter spelen. Hij won drie partijen, speelde eenmaal remise en kwam zodoende in dezelfde groep op de 17de plaats. Het was een geslaagd toernooi met een goede sponsor, zodat elk kind een leuk prijsje mocht uitzoeken. M-klasse een hogere klassering hoopt te behalen. Annemieke Bos reed met haar grote paard Lionardus een zwakke dres suurproef. Ook in het springparcours liep zij strafpunten op door drie bal ken te laten vallen. In de cross her stelde zij zich en bleef ze foutloos. Evenals Bos kwam ook Marian van der Geest met Promiss uit in de B- klasse. Zij deed het goed op alle drie de onderdelen en eindigde op de achtste plaats. Fia Kooiman reed in de B-klasse in de plaats van haar geblesseerde zus Diane. Na een goede dressuurproef en een foutloos springparcours stond zij zesde Maar in de cross sprong Rockefeller met veel spanning door het heksenoog, waardoor de amazone uit balans raakte en op de grond viel. Hierdoor geblesseerd wist zij de cross toch uit te rijden. Robbert van Bergeijk, momenteel in opleiding bij de familie Maarsen in Midden Beemster, kwam met Naico uit in de L-klasse. Na een rommelige dressuurproef met een schrikachtig paard, herstelde Van Bergeijk zich en reed een foutloos springparcours. In de cross weigerde Naico tot twee maal bij de waterhindernis. Het college heeft besloten de kwestie van de ontoereikende breedte van de toegangsweg naar het groepsverblijf van de familie De Graaf aan de Pelikaanweg bij De Koog voor te leggen aan de Raad van State. Beroep is ingesteld bij de afdeling Bestuursrechtspraak van dit hoogste rechtscollege. Te vens zal aan de gemeenteraad worden voorgesteld om het artikel in de bouwverordening, waarin staat dat een toegangsweg een verharde breedte van tenminste 3,25 meter moet hebben, 'kritisch te bezien'. Zoals bekend had Dirk Kuip die op het aan het groepsverblijf grenzende terrein een opslagloods heeft en ei genaar is van het laatste stuk van de toegangsweg, bezwaar gemaakt te gen de vergunning die de gemeente had afgegeven voor de verbouwing van het verblijf Toen b en w dit be zwaar ongegrond verklaarden, ging Kuip daartegen in beroep bij de recht bank in Alkmaar. Die stelde hem op éen punt in het gelijk, de 300 meter lange verbinding met de Pelikaanweg was vijf centimeter te smal en de ge- Een groep van negen jeugdige dam mers heeft dinsdag van voorzitter Jos de Wolf van Damclub Oosterend het Van der Wal-diploma in ontvangst ge nomen. Ze hadden enkele weken daarvoor examen gedaan Alle kinde ren hadden vooraf de nodige training gehad van jeugdleider Piet Bakelaar. De meesten deden dat op dinsdag avond van 19.00 uur tot circa 20.30 uur in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend In Den Burg is ook een groepje actief. Binnenkort gaan de kinderen verder met het oefenen voor het Wiersma-diploma. De diploma's worden genoemd naar internationale bekende dammers. Naast het door nemen van de oefeningen spelen ze ook veel partijtjes tegen elkaar en kunnen zo hun kennis in praktijk brengen. De geslaagden (zie foto) zijn Clark Backer, Bob Keijser, Ben Daalder, Glawen Kompier, Ricardo Blom. Arman Sjachov, Maurice Daal der. Symon Vlaming en Hasmik Sjachov. Kinderen die beter willen leren dammen en een diploma willen halen, kunnen zich opgeven bij Piet Bakelaar, tel. 313843 of Jos de Wolf. tel. 322246. ■nee -lor Gouden momenten' be- chrijft Ingrid de Raad de ,2 leest indringende momenten it het huwelijk van echtparen lie meer dan 50 jaar zijn ge- m rouwd. De serie is opgezet e loor de Texelse Courant, in sa- nenwerking met de Stichting Velzijn Ouderen Texel. In deze iende aflevering het echtpaar Vim Slaman (80) en Naatje Sla- nan-Witte (82) uit Den Burg. ld oktober 1991 vertrekken Wim Naatje in gezelschap van twee ilieleden naar de Philippijnen iar zij ondermeer pater Bands die in de oorlogsjaren op het itoor van de Land- en Tuinbouw nd in Den Burg werkte, een be lt brengen. 'Alles wat je aan geld kwijt kunt, daar kunnen de kinderen langer voor le ren.' Pater Bandsma ontvangt de Texelaars met open armen en het driedaagse bezoek vliegt om. Na een roerend afscheid vervolgen Wim en Naatje hun reis naar de be roemde riistterrassen, net ten noor den van de missiepost. Aan de hori zon komt een donkere lucht opzetten en niet veel later begint het te rege nen zodat Naatje de foto's van onder de paraplu moet maken. Het weer verslechtert drastisch, er zit mets anders op dan het zoeken van de beschutting van het hotel. Na de lunch stappen Wim en heef Jan in de auto. Ver komen ze niet, bomen waaien om en een tegemoetkomen de auto krijgt een tak dwars door de voorruit heen. Naatje hoort een hels gefluit en loopt naar het raam. Ze ziet hoe het water met enorme kracht uit de rijst- terrassen waait en hoe de golfplaten daken van de huisjes uit de sloppen wijken door de lucht vliegen. Ze is met bang maar wel opgelucht als Wim en neef Jan weer terugkomen. Tot diep in de nacht, in het schijnsel van kaarslicht, wachten ze het na tuurgeweld af. Als ze weer verder kunnen reizen, zien ze de verwoestende uitwerking van de typhoon. Kleine beekjes zijn veranderd in kolkende zand- en modderstromen. Net voor Manilla, nog vóór de bergpas, stagneert het verkeer Een aardverschuiving heeft een grote vrachtwagen volledig on der een modderstroom bedolven. Met man en macht wordt gewerkt om de weg weer vrij te krijgen Wim en Naatje besluiten terug te rijden, naar pater Bandsma. 'Dan zijn we van- Het echtpaar Wim Slaman en Naatje Staman-Witte. IFoto Eifo Kooiman) nacht in ieder geval onder de pan nen.' Na nog geen halve kilometer verspert een tweede aardverschui ving, een berg keien, de weg. Ze kun nen geen kant op, zitten tussen twee aardverschuivingen in en brengen noodgedwongen de nacht in de jeep door. De volgende dag klauteren ze over de grote keien om over te stap pen in gereedstaande jeeps, het zal dagen duren eer de weg weer vrij is. Al eerder overleefden Wim en Naatje een aardbeving, ditmaal een typ hoon. Het zal ze nooit weerhouden nogmaals een reis te ondernemen want: 'Zoiets gebeurt gewoon'. meente had daarom de vergunning voor het (inmiddels voltooide) ge bouw moeten weigeren. Breed genoeg Ambtenaren van de afdeling Vergun ningen en Handhaving stelden na dien met de duimstok op meerdere punten van de weg vast dat deze in derdaad 3,20 meter breed is. De brandweercommandant liet weten dat dit ruimschoots voldoende is voor hulpverleningsverkeer, zoals brand weer en ambulance. Dat was geen verrassing gezien het feit dat tal van openbare wegen op Texel nog smal ler zijn Het college suggereert dat dit voor de gemeenteraad aanleiding zou moeten zijn om de bouw verordening op dit punt te wijzigen of er een ontheffingsmogelijkheid aan toe te voegen. De precieze maat van 3,25 meter is nog maar enkele jaren geleden door de gemeenteraad in de bouwverordening opgenomen. Dat gebeurde destijds op advies van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Daarvoor waren de regels met betrekking tot de toeganke lijkheid van percelen meer vrijblij vend. Niemand van de raadsleden van destijds heeft zich gerealiseerd dat het vermelden van de genoemde maat in de toekomst problemen zou kunnen opleveren. Openbaar? Openbare wegen mogen smaller zijn dan 3,25 meter. Het college vindt dat de in het geding zijnde verbindings weg als openbare weg kan worden beschouwd omdat deze toegang biedt tot drie percelen van even zo veel eigenaren. Los daarvan wordt de afwijking van slechts vijf centimeter zo futiel gevonden dat een bouwver gunning op grond daarvan niet moet De Vliehors kan in de toekomst mogelijk toch nog worden gebruikt voor schietoefeningen met tanks. Defensie wil het in april gesloten Cavalerieschietkamp van de land macht als reserveterrein achter de hand houden voor het geval er werkelijk nergens anders kan wor den geoefend. Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie schrijft aan de Tweede Ka mer dat het schietkamp wordt 'gere activeerd' als tankeenheden plotse ling voor 'onvoorziene crisisbeheer singsoperaties moeten worden inge zet en er in buitenland op geen en kele wijze schietfaciliteiten zijn te ver krijgen.' Als buitenlandse schietkam pen zijn volgeboekt voor reguliere oefeningen, wil Defensie eveneens de mogelijkheid achter de hand hou den om schietoefeningen op de Vliehors te hervatten. Voorzitter Sikke ten Burg van de dorpscommissie De Cocksdorp schat dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen met de reactivering, maar hij is er met echt gelukkig mee 'Het is een ruime formulering van Defensie, maar het is toch gekrabbel in de marge. Het is nu veel stiller geworden en je hoeft ook geen angst meer te hebben dat je onverwacht knallen hoort.' De commissie Vlieghinder Noordkop acht de kans dat er op nieuw schietoefeningen met tanks worden gehouden eveneens klein. De commissie rekent er volgens André van der Vliet wel op dat Defen sie vergunningen aanvraagt en vol doende rekening houdt met de om geving als er toch tankoefeningen worden hervat. Defensie besloot een jaar geleden het schietkamp te sluiten, omdat er moest worden bezuinigd. In april werd ceremonieel het laatste schot gelost, wat toen het einde betekende van de overlast die tussen 1 septem ber en 15 april regelmatig in de noordkop werd waargenomen als er met tanks werd geoefend De Vlie hors was de enige plek in Nederland waar de landmacht met scherp mocht schieten. Na het ceremoniële schot werden de gebouwen van het schietkamp overgedragen aan colle ga's van de luchtmacht die wel kon den doorgaan met oefeningen boven de Schietrange op de Vliehors. Van een definitieve sluiting blijkt nooit sprake te zijn geweest. Staatssecretaris Van der Knaap meldt het achter de hand houden van het schietkamp in antwoorden op vragen van de Vaste Kamercommis sie voor Defensie, VROM en LNV die vorige maand het zogeheten Tweede Structuurschema Militaire Terreinen besprak. Daarin wordt vastgesteld wat er de komende tien jaar met de terreinen van Defensie moet gebeu ren. De staatssecretaris meldt dat er nog wordt gewerkt aan de herziening van de nieuwe milieuvergunningen op basis van de Wet milieubeheer en de Wet verontreiniging oppervlakte water. De Raad van State vernietigde vorig jaar juli de nieuwe vergunningen voor het Cavalerieschietkamp en de Schietrange, omdat er met aan alle voorwaarden werd voldaan. Op het moment worden volgens de staats secretaris ook alle militaire activitei ten op de Waddenzee geïnventari seerd om ze te toetsen aan de Natuurbeschermingswet. worden geweigerd, zeker als de be doeling van de regeling (voldoende bereikbaarheid voor hulpverlening) in ogenschouw wordt genomen. Het beroep bij de Raad van State moet daarover duidelijkheid brengen. Ove rigens is dat beroep thans nog pro forma. De argumenten moeten nog worden nagezonden De Graaf zelf is ook bij de Raad van State in beroep gegaan. Mogelijk zal hij dat intrekken als blijkt dat hij aan de argumenten van de gemeente mets wezenlijks kan toevoegen. Hij zal wel als derde- belanghebbende aan de procedure meedoen, zoals ook het geval was bij de behandeling door de Alkmaarse rechter. De Texelse zwemmers Wouter Dogger, Simone de Wit en Sverre Eschweiler deden zondag mee aan het bloembollentoernooi in Hoorn. Wouter Dogger werd eerste bij de 50 meter rugcrawl en Dogger en Simone de Wit waren samen goed voor goud bij de estafette. Wouter Dogger (19) wist de 50 meter rugcrawl bij de heren te winnen in 0.30.16 minuten. Bij de 50 meter vlinderslag werd hij zevende in een tijd van 0.30.92. De 50 meter vrije slag legde af in 0.25.94, goed voor de vierde plaats. Simone de Wit (18) zwom op de 100 meter vrije slag voor dames een per soonlijk record van 1.02.40 min., goed voor de tweede plaats. Op de 100 meter wisselslag zwom zij in 1.14.86 naar een vierde plaats. Ook op de 50 meter vrije slag werd zij vierde, met een persoonlijk record van 0.29.16 minuten. Sverre Eschweiler (11behaalde met een persoonlijk record op de 100 meter wisselslag een 21ste plaats (1.18.48). Ook op de 50 meter vrije slag zette hij een persoonlijk record neer (0.31.65. een 24ste plaats) en hij werd 15de bij de 100 meter vlinders lag (1.24.48) Eschweiler kwam uit bij de heren, bij zijn eigen leeftijd (junio ren 1 en 2) eindigde hij respectieve lijk als vierde, derde en vierde. De estafetteploeg 4 x 50 meter vrije slag, waarvan zowel Wouter Dogger als Simone de Wit deel van uitmaak ten. eindigde op een eerste plaats. Na twee speelavonden geen punten te hebben behaald, vonden bowling teams Santa Fe en Paal 19 dat daar op de derde avond van de bowling- competitie maar eens verandering in moest komen. Met een game van 221 zorgde Angelique Mets van Santa Fe voor een overwinning op Visvogels en ook Paal 19 behaalde dne punten op Van Beek Byoux. Aan de kop van de ranglijst veran derde er weinig Koploper De Koogel won vrij gemakkelijk van Schouwstra Transport en ook Badweg Sportief wist met 4-1 van de dames van Sommeltjes te winnen. Een span nende wedstrijd was die tussen De Jutter en Café "t Dorp "die na veel strijd door de eerste werd gewonnen. De teams zijn in deze competitie erg aan elkaar gewaagd, waardoor er nog meer spannende wedstrijden zijn te verwachten. Ook in de damesleague wordt veel van plaats gewisseld. Zo stond Kla ver 4 vorige week nog alleen aan kop. maar na 4-0 van Flair te hebben ver loren, moet deze eerste plaats nu worden gedeeld met Flair, WBZ en de Pins. Uitslagen: Ochtendleague T-Forts-WBZ 2-2; Flair-Klaver 4 4-0; Juttert|es-de Pins 1-3. Avondleague Schouwstra Transport-de Koo gel 1-4; TZN-team 13 3.5-1,5. Badweg Spor- tief-Sommelt|es 4-1; Paal 19-van Beek Byoux 3-2; de Jutter-Café 't Dorp 3-2; Santa Fe-Vis- vogels 3-2. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht Promotie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gelegen heid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evene menten organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sport verleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de voetbalderby De Koog-Oosterend uit 1978. Zondag staan de voetballers van SV Oosterend en De Koog op Sportpark Ome Sieme Keijser te genover elkaar. Voetbalderby's zijn van alle tijden. Zoals in 1978, toen de zandhazen de gortbukers ont vingen. De match op het terrein aan de Boodtlaan liep uit op 'een rommelige en saaie vertoning, die uitsluitend in het eerste kwartier van beide speelhelften het aanzien waard was', schreef de toenmalige correspondent van de Texelse Courant. De zeventiger jaren was de tijd dat voetbal onbetwist sport nummer één was. rivaliteit tussen Texel en Texelse Boys nog volop bestond, ZDH drie seniorenteams had en zelfs De Cocksdorp twee seniorenteams op de been had. Het was ook de tijd dat de Texelse Courant vrijdag nog voetbalprognoses van de clubs pu bliceerde, zo ook over De Koog en SV Oosterend, die beiden in de derde klasse. A uitkwamen. 'De papieren van het thuisspelende SVO lijken iets beter', schreef de correspondent van Oosterend. Zijn Koger collega voor spelde 'een heel spannende wed strijd', maar ook een heel moeilijke wedstrijd voor De Koog. dat destijds in Oosterend met een 6-2 nederlaag werd teruggestuurd 'De Koog is be lust op revanche.' Het pakte anders uit, zo blijkt uit het verslag van 25 april 1978. 'Derby De Koog-SVO werd saaie vertoning', kopte de Texelse Courant. Het enige doelpunt tijdens de wedstrijd kwam op naam van SVO. Ger Plaatsman zag met een rechtstreeks op het doel gerichte vrije trap in de tiende minuut van de eerste helft kans om doelman Jan Dekker van De Koog volledig te verrassen. De eerste helft domineer den de Oosterenders de wedstrijd. De Koog moest vooral verdedigen en het spel oogde paniekerig. De snel opkomende Hans Sijtsma en Johan de Waard van SVO maakten het de Kogers moeilijk. Oosterend maakte nog kans op een tweede treffer, maar het spel was te voorzichtig om het overwicht ten volle te kunnen uitbui ten. Na rust tapte De Koog uit een ander vaatje. Door keihard werken van Ton Zwaneveld en Wim van Heeringen raakte SVO de greep op het middenveld. Maar de thuisploeg slaagde er niet in het veldoverwicht uit te buiten. Doordat Roel Veldman Ben Molanus 'volledig uitschakelde' miste De Koog een speler die het beslissende tikje kon geven. In de slotfase zette De Koog alles op de aanval, waardoor SVO aan de over zijde ruimte en zowaar kansen kreeg. Maar Jaap Slikker en Frits Bakker wisten deze met te verzilveren.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7