Novembermaand -Waddenmaand Van de raad voor u Locale rekenkamer biedt raad extra mogelijkheden gemeente Texel Informatierubriek van de Identificatieplicht Dorpenronde Meer info? www.texel.nl Verkoop buitengebied Oudheidkundige vondsten Belastingen en tarieven in 2005 TEXELSE J2 COURANT" Openingstijden en bereikbaarheii gemeentehuis email@texel.nl www.texel.nl Bestand bouwkave Texel niet op slot Feestavond "Wat Jij Wil' Kunt u nog besparen op uw energieverbruik? Wad Wereld erfgoed? Ventileren voor een gezonde wonr Commissie vergaderingen j Prijswinnaars begrotingspuzzel Eiland I berichten VRIJDAG 29 OKTOBER 2004 Per 1 januari 2005 treedt de Wet op de uitgebreide identificatieplicht in werking In de praktijk betekent dit dat iedereen van 14 jaar en ouder altijd een geldig identiteits bewijs bij zich moet dragen. Dit is eén van de maatregelen die de overheid neemt om Nederland vei liger te maken. Geldige identiteits bewijzen voor personen met de Nederlandse nationaliteit zijn: pas poort Nederlandse identiteitskaart en rijbewijs. Alle jongeren op Texel van 14 tot en met 17 jaar ontvan gen een brief van de gemeente met informatie over deze nieuwe wet. Een identiteitsbewijs voor perso nen met de Nederlandse nationa liteit kan worden aangevraagd bij de balie Burgerzaken Welzijn van het gemeentehuis. Het college houdt weer de jaarlijkse dorpenronde. De vergaderingen met de dorpscommissies beginnen om 19 30 uur en zijn openbaar toeganke lijk. wo. 10 nov. De Koog (De Hof) ma 15 nov. De Waal (Wielewaal) di 16 nov. Oudeschild ('t Skiltje) di. 23 nov. Oosterend (Bijenkorf) ma. 29 nov. Eierland (Eierl. Huis) do. 2 dec. Den Hoorn (Wald hoorn) Bewoners en bedrijven in het Texelse buitengebied mogen een "ondergeschikte vorm van detail handel" uitoefenen voor de ver koop van eigen geteelde of ver vaardigde producten. Producten mogen worden uitgestald in of op een kistje of een constructie. Uit stallingen in de vorm van een bouwwerk mogen echter niet ho ger dan één meter zijn en niet in de berm van de openbare weg staan. Het zelfstandig plaatsen van re clameborden in het buitengebied is niet toegestaan. Mede met het oog op de verkeersveiligheid zal de gemeente hierop controleren. Bor den voor verwijzingen naar bedrij ven kunt u aanvragen bij De Bol der De vondst van potten en ander ma teriaal uit de VOC-tijd in Oude schild heeft veel publiciteit veroor zaakt en ook vragen opgeroepen Voor de duidelijkheid daarom het volgende. Op basis van de Monumentenwet 1988 dient een vondst van archeologische waarde op het erf van een monument bin nen drie dagen bij de burgemees ter te worden gemeld. Als wordt doorgegraven is er sprake van een overtreding. Wat moet u aan de gemeente betalen in 2005? Tijdens de begro tingsvergadering van 26 oktober heeft de gemeenteraad besloten tot de volgende aanpassingen. (De vaste verhoging van 2,25% is ter compensatie van stijgende prijzen en lonen.) Baatbelasting ongewijzigd Forensenbelasting 1) 7 (gekoppeld aan toeristenbelasting) 2,25 Hondenbelasting 2,25 Leges 2,25 (behalve de wettelijk voorge schreven tariefstijgingen, paspoort e.d.) Lijkbezorgingrechten 2,25 Marktgelden 2.25 Onroerend Zaak Belasting eigenaren 2) 2,25 OZB gebruikers 2) 2,25 Parkeerbelastingen 2,25 Precariobelasting 2,25 Reinigingsrechten huishoudens kostendekkend (+2.25%) Reinigingsrechten bedrijven kostendekkend (+2,25%) Rioolrechten 5% inclusief trendmatig Toeristenbelasting 1) 5 cent besluit 2004) plus trendmatig 2,25 Tarief voor 2005: afgerond 0,77 1) - De raad heeft in de begrotingsvergadering van het jaar 2004 reeds besloten om de toeristenbelasting met 5 cent extra te verhogen Con form beleid is de forensenbelasting met eenzelfde percentage verhoogd. 2) - Met betrekking tot de OZB heeft het college geen aanvullende voor stellen gedaan. Afhankelijk van de kanjerprojecten zal het college voor stellen doen tot aanpassing van het OZB-tarief. (advertentie) (Aan deze publicatie kunnen rechten worden ontlui Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9 00 - 16.00 uur Voor al onze diensten kunt u terecht bij de publieksbalies op het 'Raaksplein'. Tel. algemeen: (0222) 36 212i| Servicebalie: (0222) 36 21 li| Fax: (0222) 36 22 87 E-mail: email@texel.nl Woensdag 3 november: comm. Welzijn Aanvang 20.00 uur in het gemfc huis. publiek welkom, uitzendin Radio Texel. Donderdag 4 nove' geen commissievergadering De provincie heeft het o wikkelingsbeeld Noord-H land-Noord (voorheen "stres plan") nu vastgesteld Me dankzij vele honderden rei ties van inwoners en organ* ties is het oorspronkelijke p positief aangepast. Texel gs dus niet "op slot" voor de mende 10 jaar Het gemee tebestuur dankt u harte voor uw steun' 'schapenboeten'; 2. Afvalstoften; ordening). Voor de rekenkamer b' dus werk aan de winkel. Valt ef meer te wensen? "Nou. wal' bekendheid bij het publiek zo* prettig zijn Bij deze! De maand november staat weer voor de deur en traditioneel be tekent dat drukte en gezellig heid. Het college gaat op tour nee langs de dorpscommissies, vele organisaties houden hun jaarvergadering en Sint Nicolaas zet weer voet aan wal. Bovenal staat november ditmaal echter in het teken van de Wadden. Na de mogelijke aanwijzing tot werelderfgoed (1 november) is op 5 en 6 november op Terschelling een symposium voor de raadsle den van de vijf Nederlandse Waddeneilanden. Een week later gevolgd door het algemeen be stuur van het Overlegorgaan Waddeneilanden (OOW). Aanlei ding- het instellen van een Eilander raad U heeft hierover misschien al iets gehoord of gelezen. In deze raad komen gemeenteraadsleden van de eilanden. We streven naar een afronding voor 1 maart 2005. De nieuwe "eilander raad" neemt niet de rol van de gemeenteraden over. Wel zal de Eilander raad bin dende besluiten nemen over geza menlijke zaken, zoals de financiën en projecten van het OOW. leder eiland betaalt een bijdrage die is gerelateerd aan het aantal verte genwoordigers in de Eilander raad. Voor Texel betekent dat 38.4% van het totaal. De discussie in de Tweede Kamer over de Waddenzee lijkt zich te verengen tot wel of geen gas winning. Wordt gaswinning toege staan. dan komt meer geld be schikbaar voor de natuur en eco nomie van de Wadden. Mijn mening is dat vorige regeringen al hadden moeten investeren in het Waddengebied Dan zou deze koppeling nu met nodig zijn ge weest. Bovendien worden de kokkelvissers in de ruil meege sleept. Dat lijkt op een driehoeks verhouding. en u weet. die loopt meestal niet goed af De Waddenzee was onlangs ook de reden voor een bezoek aan Brussel (waardoor ik zelfs de raadsvergadering moest over slaan). In de Belgische hoofdstad waren de Deense. Duitse en Ne derlandse eilanden bijeen. Wij wa ren bezorgd over de toekomst van de Euregio Wadden en ik heb daar over een presentatie gehouden. De Europese commissie had een ge ruststellend antwoord. Ook na 2006 blijven wij in aanmerking ko men voor Europese bijdragen aan projecten. Op Texel is daarmee bij voorbeeld de reconstructie van de haven van Oudeschild gereali seerd Als Euregio willen we nu een gezamenlijke aanvraag indienen voor een nieuw project: internatio naal eilandhoppen. De burgemeester van Texel, mr. Joke Geldorp-Pantekoek Alle Texelse jongeren van 12 tot en met 18 jaar zijn vanavond (29 ok tober) welkom op een speciaal feest in discotheek De Nieuwe Toe komst Het feest is een onderdeel van de gemeentelijke jeugd- campagne "Wat Jij Wil". De jonge ren kunnen een pri|S winnen door op creatieve wijze, bijvoorbeeld via spandoek of t-shirt, te laten zien wat ZIJ nou eigenlijk van de ge meente willen. Zaterdag 9 oktober is op Texel de actie 'Uw EPA is geld waard' van start gegaan. Inwoners kun nen een Energie Prestatie Advies (EPA) aanvragen en korting krij gen op isolerende maatregelen in hun woning. Een EPA zet alle mogelijkheden voor energiebesparing in uw wo ning op een rij. Hiervoor komt een adviseur van NUON langs om te kijken naar alle aspecten van uw woning die met verwarming en ventilatie te maken hebben. In het EPA-rapport kunt u vervolgens te rugvinden hoeveel de energie besparende maatregelen kosten en wat de besparingen zijn Het tarief voor een EPA bedraagt €300.-. NUON geeft €25.- korting als u de kosten voor een EPA au tomatisch laat afschrijven. Voor de eerste 150 aanmeldingen is er een aanvullende subsidie van €75.- ter beschikking gesteld. Deze actie loopt tot en met 31 de cember 2004 en is een onderdeel van het Texelse klimaatbeleids- plan. Doel hiervan is energiebespa ring stimuleren en de uitstoot van het broeikasgas CO, verminderen. Rubriek van de gemeenteraad Om het bestand van gegadjj voor bouwkavels bij Den Burgf molen en West) te actualiss heeft de gemeente Texel onla circa 450 brieven met een fo lier verstuurd Hiervan kwam geveer 2/3 ingevuld retour, aantal mensen heeft zich later schrijven of is verhuisd. Indi degenen die met hebben ge geerd, staan in het bestand circa 400 gegadigden. Maandag 1 november staat de mo gelijke aanwijzing van het Wadden gebied als UNE$CO Wereld erfgoed op de agenda van de raadscommissie Grondgebied. De fracties uit de gemeenteraad zul len dan bespreken of er op Texel voldoende steun is voor deze aan wijzing. Insprekers zijn hierbij wel kom (voor de vergadering even melden bij de voorzitter). Details kunt u nalezen in de folder die in oktober is verspreid of op de website www waddenzee.nl In het bestand is vermeld waar men in aanmerking wil komeiv ciale woningbouw, vrije secta staand of halfvrijstaand) of kavel met de bestemming rr schappelijke voorziening gens kan iedereen zich nog sti vrijblijvend inschrijven voor bouwkavel Belangstellenden! nen informatie inwinnen bij d< lie Grondgebied van het gem tehuis, waar ook formulieren krijgbaar zijn. De kavelprijzeri als volgt: halfvrijstaand ('€200,- per m2 exclusief BT.' vrijstaand (*€275,- per m2 exclusief BTi' voor maatschappelijke voor zienmg (*€275,- per m2 exclusief BT kopwoning van rijtjeswontf 175,- per m2 exclusief B' f Voor uw gezondheid is het beter om te zorgen voor continue ven tilatie van de woning. Dat is de strekking van een campagne die het ministerie van VROM houdt in 2004, het jaar van het binnen milieu. Een tijdje het raam open zetten frist wel op, maar helpt niet afdoende. Dagelijks zijn we bezig om de lucht binnenshuis flink te "vervuilen". We koken, douchen, roken, zetten de vaatwasser aan of stoken de open haard nog eens op. Een andere be dreiging voor de gezondheid is vocht in huis. Vocht kan zowel van buitenaf komen (bijv. lekkages) of van binnenuit (gemiddeld zeven li ter per dag!) Slechte ventilatie zorgt dat vocht zich in de woning ophoopt. Door een goede isolatie bezuii g we op stookkosten en spare is vens het milieu. Maarisolere niet zonder ventileren Sluit da luchtroosters, ventilatieka e.d. nooit af. Als u continu leert, houdt u de woning var nen droog en hoeft u minderte ken. Tips vindt u op www.vrom.nl' tilatie U kunt ook de ventilatie doen op www.vyoonbond.nl blad "Ventileren voor een gea 0 woning" bestellen via de g gf Postbus 51 Infolijn: (0800)8(5 n t< J PI Maandag 1 november: comm. Grondgebied en Middel: r id Dinsdag 2 november: j,( comm. Werkwijze Raad De gemeente beschikt sinds 2001 over een eigen "rekenkamer". Dat is een onafhankelijke commissie die op verzoek van de raad nader onderzoek kan instellen naar (on derdelen) van beleid en organisatie. Texel is hiermee voorloper, want het instellen van een locale reken kamer voor gemeenten wordt pas in 2006 verplicht. Voorzitter Cees Hogervorst uit Den Helder is en thousiast: „Ik kan dit alle gemeen ten aanraden." De rekenkamer telt vijf leden. Allemaal zijn ze deskundig en met aan de ge meente Texel verbonden. Drie leden wonen zelfs niet op het eiland: naast oud-accountant Hogervorst zijn dat oud-wethouder mevrouw T Schermerhorn uit Hippolytushoef en oud-gemeentesecretaris F van der Lee uit Nieuwe Niedorp. De Texelse inbreng komt van de dames Marijke Eelman uit Oudeschild en Aaf van der Kooi uit Den Burg. De voorzitter hecht veel waarde aan de onafhankelijkheid van de rekenka mer Dat is een groot goed. We moe ten objectief zijn, met verpolitiekt We onderzoeken, trekken conclusies en doen aanbevelingen Bijvoorbeeld hoe komen bepaalde vergoedingen 1e 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e 19e 20e Prijs Een tandemsprong Een dinerbon naar keuze van €100.- Een sjoelbak beschikbaar gesteld en gemaakt door de Bolder Persoonlijk jaarabonnement zwembad Molenkoog Persoonlijk jaarabonnement zwembad Molenkoog Persoonlijk jaarabonnement zwembad Molenkoog Persoonlijk jaarabonnement zwembad Molenkoog Persoonlijk jaarabonnement zwembad Molenkoog Boek 'noordkop in zaken' Boek 'noordkop in zaken' Boek 'noordkop in zaken' Bioscoopbon Bioscoopbon Bioscoopbon Bioscoopbon Bioscoopbon Bioscoopbon Bioscoopbon Bioscoopbon Bioscoopbon Winnaar Gré Zegers, Oudeschild Joke Rikkenberg. Oudeschild d Yolanda Legierse, Den Burg Martin Kikkert, Den Burg G. Wuis-de Wit. Den Burg A.W Wmter-Kiewiet, Den Burg Fam M.J. Eelman. Den Burg Didy Boerhorst. Oudeschild J. Koopman-Scholtanus. Oudeschild Fam. Barhorst, Den Burg Aafke Geense-Dijkman, Den Burg Annie Bakker, Den Hoorn Mariëlle Nitzsche, Oosterend Connie Bakker. Oudeschild Gre Zoetelief-Witte, Den Burg K. Modder. Den Burg Petra Wiersma, Den Burg E.M. Bakker. Den Burg Marianne Schoo, Den Burg D. Westdorp. Den Burg Cees Hogervorst toont zich positief over het nut van de rekenkamer. "Zelf heb ik tot 1994 als registeraccountant bij vrijwel alle Noord-Hollandse en Friese gemeenten in de keuken geke ken. Maar met de rekenkamer ga je echt de diepte in. Daar hebben we nu ontzaglijk veel ervaring opgedaan En de medewerking, zowel vanuit de gemeente als daarbuiten, is tot nu toe geen enkel probleem tot stand, lopen de processen goed. Het gaat daarbij om drie dingen: doel matigheid. doelgerichtheid en recht matigheid." Doet de rekenkamer niet hetzelfde als een accountant? "Nee, een accoun tant controleert het geheel: geeft de rekening een getrouw beeld. Als bij voorbeeld een bedrag 1 afwijkt, kan dat nog acceptabel zijn. De rekenka mer gaat juist nader in op details." Inmiddels zijn drie onderzoeken ver richt: naar de hoogte van de bouwleges, de Wet Voorzieningen Gehandicapten en het Texelse jeugd beleid. De eerste opdracht was met een een flinke kluif met ingrijpende gevolgen. "Wij zijn nader ingegaan op de relatie tussen tijdbesteding en de gevraagde vergoeding voor bouwver gunningen. Dit kon met goed worden beoordeeld, want er was geen tijd registratie. Nu wel. De huidige uitbrei ding van de afdeling Vergunningen Handhaving is daar mede een gevolg van." De twee andere opdrachten hadden een verschillend resultaat Het WVG- onderzoek pakte positief uit en de (harde) conclusies over het jeugd beleid waren vooral een bevestiging. De locale rekenkamer bi/ de installatie op 10 april 2001. V.l n r mevr A. van der Kooi, dhr C Hogervorst (huidige voorzitter), mevr T. Schermerhorn, dhr W Koelemeij (later opgevolgd door dhr F van der Lee) en mevr. M Eelman iFoio Texelse Courant) De volgende opdracht wordt binnen kort bekend. De rekenkamer buigt zich over twee suggesties vanuit de raad: 1. Monumentenbeleid, inclusief De puzzel in het boekje Begroting In Eén Oogopslag (BIEO) was ditmaal goed voor bijna 200 inzendingen. De oplossing moest zijn: communicatie. Wethouder Corry Heijne van financiën verrichtte 26 oktober de trekking. De uitreiking volgde 's avonds voor het begin van de begrotingsvergadering (zie foto).

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 12