mantje Cjroen 'wartsjexels in het harL t Horntje vecht door tegen nieuwe Potvis College houdt raad niet )p hoogte van financiën' Schapenhouder mist visie op Hogeberggebied Deel toeristenbelasting voor boeten en tuinwal Rabobank door grens van €1 miljoen winst -V Ons wordt een oor aangenaaid' cherpe kritiek GroenLinks en PvdA - v. X r de pomp Voetganger onwel Nico Stoter NK Dammen Permanent wonen in recreatiewoning Bakker Transport op overnamepad TEXELSE ^'COURANT Schoenen PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 VRIJDAG 29 OKTOBER 2004 NR. 11924 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg t besluit van de gemeente om >e te werken aan de plannen orde herbouw van NlOZ-cam- s De Potvis op 't Horntje, is Echt gevallen in het buurtschap, belangengroep, die volgens ei- n zeggen 98 procent van de be- ners vertegenwoordigt, is voor verbolgen over de cijfers die uden aantonen dat de geplande nieuwe onderkomens inder ad nodig zijn. 'Plat gezegd wordt sgewoon een oor aangenaaid', gt woordvoerder Henk Dekker. kritiek van de leden van de werk- ep richt zich vooral op wat zij 'het scherm met met-bestaande cijfers' emen. Al direct na het bekend wor- i van de plannen, vorig najaar, :en de bewoners van 't Horntje agtekeris bij de noodzaak van de vang van de nieuwbouw. Toen wilden het NIOZ en de Stichting *ien Texel (SWT) 102 woon- iheden in drie woonlagen realise- omdat daar volgens hen drin- id behoefte aan was. Hoewel dsdien een paar maal overleg is «eest tussen de betrokkenen en werkgroep er geregeld naar ge- agd heeft, kwamen geen cijfers op sl die konden aantonen dat de ag inderdaad zo groot is. Bij het Iste overleg, een hoorzitting op 7 lober jongstleden, verbaasde di- ieur Jan van Andel van de SWT de en van de werkgroep met de me dedeling dat het aantonen van de noodzaak van nieuwbouw 'een ge passeerd station' was. Dekker: 'Toen we voor de zoveelste keer om cijfers vroegen, zei hij dat we die niet kre gen. Ik was stomverbaasd en heb de notuliste gevraagd zijn uitspraak ex pliciet te noteren. Later in de verga dering kwam hij erop terug en be loofde alsnog met cijfers te komen Dat zou binnen twee weken gebeu ren. maar we zijn inmiddels drieën eenhalve week verder en we hebben nog niets gekregen. Dat verbaast me mets, want wij zijn ervan overtuigd dat er helemaal geen onderzoek is geweest. Dit hele plan is nergens op gebaseerd. Ja, op een verhaal van De Leeuw, die zijn laatste kunstje als di recteur van het NIOZ wilde uithalen. Het is bij het NIOZ met eens in de on dernemingsraad besproken.' Dekker ziet zijn vermoeden bevestigd in de herziening van het plan, van 102 naar 79 eenheden. 'Het is onduide lijk op basis van welke argumenten dit nu weer is gebeurd Eerst moes ten en zouden het 102 eenheden zijn, minder kon niet, en nu is 79 kenne lijk ook genoeg.' 'Flagrante leugen' Hogelijk verbaasd zijn Dekker en de zijnen over de argumentatie van het college van b en w bij het deze week genomen besluit om de bezwaren Lees verder pagina 5 t college houdt de raad onvol- ende op de hoogte van geld dat schikbaar is. Op die manier is voor de gemeenteraad onmo- ijk een begroting te maken voor en beleidsvoorstellen. Groen- ksen de PvdA hadden dinsdag- >nd tijdens de begrotingsraad lerpe kritiek over de wijze waar burgemeester en wethouders informeren over de financiën met name de reserves die er wrevel spitste zich toe op een in- enteel bedrag van €691.000,- dat college deze maand heeft vrijge- lakt door nog eens heel secuur irde begroting te kijken. Het vrij- naakte geld wordt een deel ge- •kt om de achterstanden op de neentelijke afdeling Vergunningen Handhaving weg te werken, een van €347 000,- dat nog op de groting voor 2005 prijkte is ermee levuld en het college heeft meteen recent ontdekte tekort van '5.000,- op de verwachte inkom- nvan de parkeerbelasting gedekt, hur Oosterbaan (GroenLinks) was ooral boos over dat het college lang geleden liet horen dat er sn incidentele middelen meer wa- en dat er twee weken geleden $ns €691.000,- op tafel lag. 'Dit fege beschikt over toverkrachten', us Oosterbaan 'GroenLinks staat steld van deze magische kunsten, ar het steekt ons dat er geen geld te wij erom vragen en dat het er lisfais het college het nodig heeft, hadden nooit geweten dat dit d er was, als het met nodig was '•'eest voor de quick scan van Ver- 'mingen en Handhaving. Ik wil hier nog niet praten van misleidende in formatie, maar in de Tweede Kamer zou het college hier met makkelijk mee zijn weggekomenVolgens GroenLinks is het voor de raad erg moeilijk duaal te begroten, als het college met duidelijk laat weten hoe veel geld er is. De PvdA vond eveneens dat het col lege in gebreke was gebleven. Eric Hercules betwijfelde of de raad ook te horen had gekregen dat er €691.000,- kon worden vrijgemaakt als zij erom had gevraagd. Alfred Schaatsenberg vroeg zich af of er sprake was van minachting naar de raad of onkunde bij het college. 'Bij de overschrijdingen bij de iepziekte- bestrijding was het al eens, maar nooit weer en bij de overschrijding op het speelwrak vorige week was het ook weer eens, maar nooit weer.' Wethouder Corry Heijne (financiën) vond de kritiek van de oppositiepar tijen suggestief, omdat zij deels zelf hadden kunnen weten van de reser ves waaruit de €691.000,- is opge bouwd. De wethouder liep de op- Lees verder pagina 5 -- 'rrttrn it. Hans Witte, schapenhouder in het Hogeberggebied, met op de achtergrond zijn kelpiehond die de schapen bijeen gedreven heeft. 'We zitten niet te wachten op allerlei holle wegge tjes in d,t gebied.' iFolo Gevartf Tm Het Hogeberggebied staat volop in de belangstelling. Ditmaal nadat Duurzaam Texel het initiatief heeft genomen om een masterplan voor het gebied te ontwikkelen. Scha penhouder Hans Witte denkt er het zijne van. 'De afgelopen jaren zijn er allerlei plannen gemaakt voor dit gebied en roept iedereen om het hardst dat de schapenhouderij moet worden behouden. Maar hoe kan ik dat nou serieus nemen als er niet eens voor alle tuinwallen een onderhoudssubsidie bestaat, de vergoeding nog steeds niet is geïndexeerd en we als schapen houders met zoveel beperkingen te maken hebben dat er zeker voor onze opvolgers geen brood is te verdienen.' Boeren zijn gemiddeld genomen met tuk op publiciteit. Als ze dan toch naar de krant stappen, moet het ze wel heel hoog zitten. Bij Hans Witte, schapenhouder op hoeve Rozenhout aan het Doolhof, is dat het geval. 'In februari 2003 werden alle boeren uit dit gebied bijeengeroepen voor een bijeenkomst over de Hogeberg in Pa norama. Staatsbosbeheer was er, Natuurmonumenten, de WLTO, de gemeente en zelfs de provincie. Daar is toen duidelijk gemaakt dat het met de schapenhouderij hier de ver keerde kant uit gaat Mijn vader redde het hier vroeger bijvoorbeeld met 100 schapen en 15 koeien. Ik heb er in mijn eentje al 600 en dat zullen er in de toekomst nog meer moeten wor den. Want om je brood te verdienen moet je veel beesten hebben Maar daarvoor heb je veel en vooral pro ductief land nodig Probleem is dat we het grasland dat we pachten van Staatsbosbeheer of Natuurmonu menten met of beperkt mogen be mesten, er geen chemische onkruid- bestrijding op mogen toepassen en met vernieuwen, omdat de natuur organisaties graag bloemrijk land wil len Op dat verarmde grasland kun je hooguit acht tot tien schapen per hectare houden, terwijl een collega die met met beperkingen te maken heeft veel intensiever kan beweiden. Maar waarom dat bloemrijke land? Dat heeft niets met de cultuurhistorie van dit gebied te maken. Onze ouders bemestten vroeger ook en toen had je ook geen bloemetjesland. Toen we (nu bijna twee jaar geleden in Panorama bijeen zaten), werd dat probleem door iedereen erkend en werd er gezegd dat er voor het Hoge berggebied een speciale beheers vergoeding moest komen. Dat we in plaats van het betalen van pacht, een vergoeding zouden ontvangen.' Ge deputeerde Hans Schipper zei op die bijeenkomst dat hij zich er sterk voor zou maken dat de huidige systema tiek van vergoedingen zou worden aangepast, waarbij de 'regionale identiteit, kracht en verscheidenheid' het uitgangspunt moest zijn Maar sindsdien is op dit punt niets meer vernomen van de gedeputeerde, noch van andere instanties die toen aanwezig waren. 'Terwi|l de pacht die we moeten betalen wel trendmatig is verhoogd.' Holle weggetjes Ook de discussie over de aanleg van meer holle- of buurtweggetjes heeft Witte met stijgende verbazing aange hoord. 'Het is alweer een jaar of drie geleden dat ons werd gevraagd of wij als boeren op de Hogeberg extra tuinwallen wilden, want daarvoor zou een potje vrijkomen. Iedere boer heeft wel ergens een stukje gaas staan en de uitkomst was dat we die stukken best wilden vervangen door nieuwe tuinwallen. want dat paste ons wel. Nu zijn ze overal op Texel - met subsidie - nieuwe tuinwallen aan het bouwen, maar dus met op de Hogeberg. Er was kennelijk toch geen geld, we hebben er mets meer van gehoord. En nu is daar ineens het plan voor allerlei holle weggetjes over de terreinen die wij pachten. Daar zit ten wij helemaal met op te wachten. Het kost ons een hoop land, het ver stoort de rust en sommige wande laars laten hun rommel nog slingeren ook, want dat zie je nu ook al. Ik vraag me trouwens sterk af of die paadjes zoveel toevoegen aan ons toeris tische product. Ook rust is de charme van dit gebied. Vervelend is dat ik het definitieve plan over die weggetjes uit de krant heb moeten lezen. Er wordt dus wel óver ons gesproken, maar met met ons. Bovendien- ze praten wel over een nieuw tumwallenproject, maar het onderhoud aan alle be staande tuinwallen wordt nog niet eens vergoed. En waar dat wél het geval is, is de hoogte van de vergoe ding nog steeds niet geïndexeerd. Ook dat is ons al geruime tijd gele den beloofd De manier zoals er nu met ons wordt omgesprongen, geeft mij het gevoel dat we als schapen houders in dit gebied totaal niet se rieus worden genomen. Maar men moet zich wel realiseren dat voor de aanleg van de paadjes wél de mede werking van de bewoners nodig is. En dat de schapensboeren hier hun brood moeten verdienen. Wat ik mis in al die plannen is een duidelijke vi sie op dit gebied. Dat weer het ene plan, dan weer het ander. Ze doen maar wat.' Witte is bezorgd over de toekomst. 'Als ik om me heen kijk, dan zie ik dat veel boeren al aardig op leeftijd komen en dat de meesten geen opvolger hebben. Niet zo gek. want het is een arbeidsintensief be roep Volgens de overheid vergt één schaap jaarlijks zeven uur werk. ik heb er 600, dus tel maar uit Zeker tegen de huidige vergoeding heeft de jonge generatie daar geen trek in.' Witte's advies luidt: 'Land dat vrij komt op de Hogeberg in overleg met de Stichting Agrarisch Texel verdelen onder de huidige schapenboeren. En het moet mogelijk zijn om land op nieuw in te zaaien. Op een frisse grasmat kunnen we er het dubbele aantal schapen laten lopen en gaat het saldo een aardig eind omhoog. En er moet een commissie komen, met daarin vertegenwoordigers van alle betrokken sectoren - met nadruk ook van de schapenhouders -, die eerst een serieuze visie gaat vormen op het Hogeberggebied, en niet eerst met allerlei plannetjes naar buiten komt (redacliewiexelsecouranl nl) De kwakkelende economie ten spijt heeft de Rabobank een bui tengewoon goed jaar achter de rug. Voor het eerst in de geschie denis doorbrak de Texelse bank in 2003 de grens van €1 miljoen net towinst. Ook voor 2004 zijn de vooruitzichten positief. Bijzonder is verder de groei van het ledental van de financiële coöperatie, dat steeg van 1937 in 2002 naar 2310 in 2003. Alle seinen lijken bij de Texelse Rabobank op groen te staan. De nettowinst groeide van €867 000,- naar €1.148.000,-, de toevertrouwde hoeveelheid spaargeld steeg van ruim €67 miljoen naar ruim €77 mil joen, het aantal spaarrekeningen nam toe van 6.883 naar 6.998, het aantal leningen groeide van 2.011 naar 2.146 en de hoeveelheid klanten met een rekening courant bij de Rabo bank kende een aanwas van bijna 200 tot 7.810. Klinkende cijfers Daar bij liet algemeen directeur Leo Timmers doorschemeren dat de eer ste drie kwartalen van dit jaar een goed beeld lieten zien, dat wellicht nog iets beter zal uitpakken dat 2003. Bankvoorzitter Jan van der Vis maan de wel voor al te veel optimisme, om dat de economie weliswaar lang zaam opkrabbelt, maar dat de consumentenbestedingen aan de voorzichtige kant zullen zijn door de lastenverzwaring die het gevolg zijn van het regeringsbeleid, stijgende energieprijzen en andere oorzaken. Van der Vis sprak van een heel bijzon der jaar, dat vooral in het teken stond van het honderdjarig jubileum van de bank. 'Het is een prachtig jubileum geworden waarop we met genoegen terugkijken.' Meest in het oog sprin gend was de ijsbaan op de Groene- plaats. maar ook de gezamenlijke maaltijd voor ouderen, de expositie in Tusse de Banke en andere activitei ten liggen nog vers in het geheugen. De giften uit de Rabobank en nog eens €50.000,- die de Rabo aan sponsoring uitgaf stimuleerden de betrokkenheid met de bank, die met afstand de organisatie is met het grootste aantal leden op het eiland, wat het bestuur met een gevoel van trots vervulde. 'Een dikke plus', vroeg en kreeg Henk Vonk, voorzitter van de Raad van Toezicht, een dik ap plaus voor het gevoerde beleid voor bestuur en directie. Toeristen betalen volgend jaar deels mee aan het onderhoud van schapenboeten en tuinwallen op het eiland. De raad heeft besloten €100.000,- uit de verhoging van de toeristenbelasting te gebruiken om plannen uit het Natuur- en Land schapsbeleidsplan te realiseren. Schapenboeten en tuinwallen heb ben de speciale belangstelling van de raad. De toeristenbelasting wordt in 2005 verhoogd van €0,70 naar €0,77 per persoon per nacht. De gemeenteraad nam die beslissing een jaar geleden al om voldoende geld vrij te maken voor de kanjerprojecten. De verho ging van de toeristenbelasting, die volgend jaar een extra bedrag van €200.000,- moet opleveren, is onder deel van een omvangrijk dekkings plan voor die projecten. Een voorstel van D66 om de helft van dat bedrag specifiek aan schapenboeten en tuin wallen te besteden, kreeg dinsdag avond de steun van alle partijen in de gemeenteraad. Dat betekent dat een toerist elke nacht die hij of zij op het eiland vertoeft tweeëneenhalve cent bijdraagt aan de tuinwallen en scha penboeten. Ook burgemeester en wethouders konden zich vinden in het voorstel. De andere helft van de extra opbrengst gaat naar het Fonds Kanjerprojecten. De €100.000.- wordt alleen in 2005 aan het Natuur- en Landschaps- beleidsplan besteed Raad en college moeten nog bedenken hoe ze vanaf 2006 structureel geld vrijmaken om plannen uit het beleidsplan te verwe zenlijken In de begroting hadden college en raad tot nu toe voor dat plan nog geen geld opgenomen. Vol gens een woordvoerster van de ge meente worden er nu plannen nader uitgewerkt om de bijdrage uit de toeristenbelasting aan te besteden. 'Er is in het Natuur- en Landschaps- beleidsplan een actielijst opgeno men, maar we moeten er rekening mee houden dat dit geld incidenteel is, terwijl er veel in de sfeer van het onderhoud zit Het budget dat de gemeente voor 2004 had beschikbaar gesteld is volgens de woordvoerster gebruikt voor de inventarisatie van stolpen en onderzoek naar maatregelen die ge nomen kunnen worden om vier duizend hectare grasland voor het eiland te behouden. 'Voor het gras land hebben we de Gebiedscom- missie Texel verzocht een rapport op te stellen. Het ligt ingewikkeld, omdat je als overheid geen individuele steun aan een boer kunt geven om grasland in stand te houden.' De stolpen- mventarisatie werd uitgevoerd door Wilma Eelman. Als vervolg daarop wil de gemeente onderzoeken welke stolpen monumentwaardig zijn. Duurzaam Texel Een voorstel van het CDA om vol gend jaar €50.000,- uit de subsidie voor de Stichting Duurzaam Texel aan schapenboeten te besteden, leidde tot veel onbegrip. Het zou het einde betekenen van Duurzaam Texel en het CDA zou er een afspraak met gedeputeerde Albert Moens van de provincie Noord-Holland mee verbre ken. Moens toonde zich tijdens een bezoek dat hij begin juni aan Texel bracht bereid Duurzaam Texel de komende drie jaar een provinciale subsidie van €350.000,- te geven. Voorwaarde was wel dat de ge meente de stichting voor €70.000.- subsidieert. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vond dat het CDA een zeer onsympathieke motie had ingediend. Piet Standaart (Texels Belang) vond dat de afspra ken met de gedeputeerde moeten worden nagekomen. 'Een man een man, een woord een woord.' Jan Koolhof (CDA) wees erop dat de raad al vóór 2002 tegen Duurzaam Texel heeft gezegd dat zij na drie jaar zich zelf moet kunnen bedruipen. Bij de gemeente is ook al iemand met duur zame projecten bezig en het werk dat Duurzaam Texel doet, kan ook door een andere organisatie worden over genomen.' Standaart was dat met met hem eens. Volgens heeft de stichting een duidelijke coördine rende rol en pakt ze diverse discus sies op. De motie van het CDA kreeg uiteindelijk geen steun van de andere partijen. Koolhof benadrukte dat het hem er niet om te doen was geweest Duurzaam Texel de nek om te draaien, maar hij had in het budget mogelijkheden gezien aan de in standhouding van tuinwallen en schapenboeten te werken 'Dit is een punt waar we al jaren aandacht voor vragen.' Een voetganger die woensdag tegen de avond op de Tesohaven onwel werd, kwam daarbij ten val De man is met de ambulance naar het zieken huis overgebracht. Over zijn toestand is niets bekend Losse nummers 0,95 Als kind wilde Nico Stoter later drie dingen worden: boer. turner of boek houder. Hij werd turntramer. bij Gym vereniging Texel (GVT), die in hem een heel bevlogen leermeester had. De vertrekkende trainer kijkt terug op een periode van 23 jaar waarin bij GVT veel moois tot stand is geko men Zijn toekomst ligt bij De Witte Engel, als hoofd administratie. Pagina 2 Om de damsport te promoten, kun je niet genoeg doen. Onder dat motto organiseerde wijlen Jacob Visman uit Oosterend zo'n kwart eeuw geleden grote simultaanwedstrijden. Onder auspiciën van Damclub Oosterend/ Texel begint maandag in hotel De Lindeboom het Nederlands kam pioenschap voor vrouwen. Pagina 9 B en w hebben de afgelopen week met minder dan acht vrijstellingen af gegeven voor het gedurende 2.5 tot 3,5 jaar permanent mogen bewonen van een huis(je) of appartement met een recreatieve bestemming. In alle gevallen betreft het woningzoeken den die als zodanig zijn ingeschreven bij de Stichting Wonen Texel en die een maatschappelijke en/of econo mische binding met het eiland heb ben. Dat laatste is voorwaarde om vrijstelling te krijgen volgens artikel 17 van de Wet op de ruimtelijke Orde ning. De periode waarvoor de vrijstel ling geldt is gelijk aan de vermoede lijke wachttijd voor een gewone woning. De betreffende recreatieve onderkomens staan in Den Burg. Oosterend. bij de Pelikaanweg. De Cocksdorp, De Waal en De Koog. Transportbedrijf A. Bakker Texel Transport uit Oudeschild heeft de transportactiviteiten van Van Tuyl Internationale Transporten overge nomen. Het bedrijf beschikt over 35 trucks en 80 onderlossersop leggers voor buiktransport van aardappels. Vanuit het logistieke centrum in Oudeschild wordt het transport van zo'n 400 opleggers aangestuurd. Bakker is het grootste bedrijf in Eu ropa op het gebied van aardappel transport. De vrachtwagencombina ties zijn onder meer actief in Ne derland, België. Noord-Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië. Bak ker is gespecialiseerd in het transport van aardappels voor de verwerkende industrie (patat en chips). De fabrie ken hebben zelf geen aardappels meer in voorraad, de wagens van Bakker zorgen dat er een continue aanvoer is Het transport is een acti viteit die onophoudelijk doorgaat. Voor een verwerkingsfabriek in Krui- ningen verzorgt Bakker bijvoorbeeld elke dag 70 vrachten. Dit vergt een strakke planning, want de fabrieken mogen met stil komen te liggen. Het bedrijf heeft zo'n 200 mensen in dienst en er wordt gewerkt met vaste charters, wat betekent dat de inge huurde chauffeurs hun vrachtwagen combinaties hebben gespoten in de kleur van Bakker. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1