Van bevlogen turntrainer tot hoofd administratie 2 Tentoonstelling toont veranderingen aan de Groeneplaats Teleurstellingen, maar ook veel plezier' Kielekiele TEXELSE COURANT Medische zorg Hulpverlening D1 Kerkdiensten TEXELSE ^COURANT Radio Texel Eschweiler in Zaandam oud Papier Olie VRIJDAG 29 OKTOBER 2004 Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestda gen en van maandag tot en met vrij dag van 17.00 tot 08 00 uur Cen trale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkun dige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krij gen over het pijnspreekuur op zater dagen. zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer ver meld 313086. 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het bereke nen van de eigen bijdrage: op werk dagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg. huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tei 0900-4636549 Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Vooi vragen over ontwikkeling, voeding opvoeding en verzorging van jonge kinderen. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tet 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14 00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werkdag van 8 30-17.00 uur, tel 0223-650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische be valling: Parenta Kraamzorg, tö 0900-7273682 (24 uur bereikbaar) Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- e- verzorgingshuis: Stichting RIOTexö Wieringen Opvragen via tel. (022C; 671552. Opname geschiedt op ai vies van huisarts of specialist Apotheek: Weverstraat 95, Der Burg; tel. 312112. Maandag t/rnvrij dag 8.00-17 30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11 00-12.00 en 16.00-17 00 u. Bie ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon 0900-8844 In spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Verslavingszorg: Steunpunt Bnj- derstichtmg. Wilhelminalaan 1Den Burg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie. Bereikbaar op di. en woe. tijdens kantooruren, tel. 314781; www brijder nl. Verslavingsproblemen: Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs. Molwerk 31-45, 't Horntje. Spreek uur volgens afspraak, tel 319413. Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19 00 tot 21.00 uur in Den Hel der, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Toeristenpastoraat: Bram Guil- jam, tel. 318581,327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alar mering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg. Tel. 312696 Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: i 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444 Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel 0222-321001dag en nacht be reikbaar. Jongeren Informatie Punt: voor vragen en advies over wonen, wer ken, studie, recht, relaties, seksuali teit, verslavingen en vrije tijd. Ope ningstijden dinsdag en woensdag van 15.00 tot 17.00 uur; d'Ouwe Ulo, Wil- helminalaan 1Den Burg, tel. 315582. Zondag 31 oktober 2004 PROTESTANTSE KERK IN NE DERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. da. J.M. de Vries uit Gouda. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. da. L de Kam uit Oostburg. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. J ter Haar, oogstdienst De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDEN GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. da. W.J. Keuning uit Den Helder; 19.00 u. dhr M.D. Kuiper, feestelijke dienst. De Cocksdorp: 11 00 u. da. W.J. Keuning uit Den Helder. Oudeschild: 11.00 u da. J.M. de Vries uit Gouda. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10 00 u. en 18 00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. A. van der Hagen uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zon. 10.45 u. The Gospeltrain; maandag 1 november 19.30 u. dameskoor, Allerheiligen; dinsdag 2 november 19.30 u. heren koor, Allerzielen. De Cocksdorp: 9.30 u. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenrnl Op al onzo advettentieconlracten efl oanbiedingen daar loo zi|o van toepassing do Regelen voor hel Adverlenlio wezen van de Stichting ROTA. gevestigd Ie Amsle<dam zoals gedeponeofd t»i d« Kamor van Koophandel en Fa brieken Ie Amsterdam onder nummer 41198699 Een onemplaar van do Regelen voor hot Advortcnliewezcn wordl op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 (automatisch) Per jaar 65,60 63,50 (auiomnimch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Oper- bare lezing, 10.30 u.: Basis va vertrouwen dat God de auteur u de bijbel is; Wachttorenstud'. 11.20 u.: 'Doet de volledige wape -rusting van God aan' Werken in Gods dienst is met altijd godsdienst id. •i Vrijdag: Van 18.00 tot 01 00 uur doet Radio Teü rechtstreeks verslag van de Wampex 0 andere programma's gaan gewoon doa maar maken plaats als er nieuws over de:: >x puzzeltocht is 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00u Peter (muziek) 20 00 u Shopping met Bart en Peter (entertainment) 21.00 u Bart draat door (muziek) 22.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 08.00 u Wampex (rechtstreeks verslag) 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u Pietelepote (kinderprogrammal 18.00 u Muziek met Marco 19.00 u De harde kern (muziek) 21 00 u Radio Noordholland Zondag: 9 00 u Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit PKN Waddi gemeente Oosterend 11 00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00u. Natuurwijzer 13.00 u Noud draait deur (Nederlandsfa^ 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16 00 u Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18 00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10 45 u Rooms-katholieke kerk Den Bur. Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19 00u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20 00 u. Raadscommissie. Rechtstreek» uitzending van de commissie Grondgebied vanuit het gemee' tehuis aansluitend: Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 19.30 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg allerheiligen Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten) Kerkdiensten De Lichtboei: 19.30 u Rooms-katholieke kerk Den Bu^ allerzielen Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19 00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20 00 u Raadscommissie Rechtstreeks uitzending van de commissie Welzijn vanuit het gemeentehui aansluitend Radio Noordholland Donderdag: 18 00 u Country time (muziek) 19 00u Cabaret café (Pip Barnard en Jamen de Bruijn bespreken het lo kale nieuws). Vandaag: Over kunst en echt, over bel? en wanbeleid, over liefdesgras, concert?" en extra personeel Met de Sommelties. e? aflevering van het feuilleton Mosselweg en veel muziek (herhaling van 21 oktobet 20 00 u Raadscommissie. Rechtstreek» uitzending van de commissie Middel vanuit het gemeentehuis aansluitend Radio Noordholland SS&agTiiBinr mr Rutger van Vel/en strijden, ook binnen de regio. Ik blijf ook secretaris van de stichting Topt- urnen in Nederland.' Ook in de lan delijke turnwereld is Stoter een be kend gezicht, evenals de Texelse gymvereniging. In 2005 wordt op Texel de eerste plaatsingswedstrijd van het NK op Texel gehouden. Hij kijkt om zich heen in de Bea- trixzaal, naar de balk, het springbaérd en andere toestellen. 'De afgelopen twintig jaar zijn we steeds bezig ge weest om hier goeie spullen te krij gen. Dat is aardig gelukt. Bijvoor beeld deze houten tumblmgbaan. Die vervangt een verende vloer, omdat die voor deze zaal te groot is. Ook de berging is uitgebreid. Maar als je te rugkijkt dan is het eigenlijk te lang zaam gegaan. En het is nog niet af. We hebben nog een bergruimte no dig waar de toestellen constant klaar staan voor de jongens. Witte Engel Over zijn besluit om te stoppen heeft hij lang gewikt en gewogen en zijn intense betrokkenheid met de turn- sport blijkt als hij tijdens het interview een traantie moet wegpinken. Toen ik jong was, wilde ik drie dingen wor den: boer, turner of boekhouder. Boer zijn was met haalbaar, het werd tur nen. Maar ik heb altijd wat gehad met cijfertjes. Met jureren, maar ook met organiseren van wedstrijden Want dan moet je ook je begroting op orde hebben. Ook zijn leeftijd (44) speelde een rol bij zijn besluit om hoofd finan ciële administratie te worden van De Witte Engel, een groeiend bedrijf dat spullen voor hobby en handwerk ver koopt 'Met zaken zoals wol, garen en breien heb ik met zoveel, maar wel met de cijfers daaromheen. Dat vind ik leuk.' Tekst en foto Gerard Timmerman De 11 -jarige Sverre Eschweiler deed zondag voor zwemvereniging Hoorn mee aan limietwedstrijden in Zaan dam. Bij de 100 meter vrije slag ver beterde hij zijn persoonlijk record met ruim twee seconden en eindigde met 1 070.52 minuten op een achttiende plaats. In zijn leeftijdscategorie, junio ren 1/2, werd hij vijfde. Er deden 41 zwemmers mee. Met een tijd van 1.12.36 minuten werd Eschweiler achtste bij de 100 meter rugslag. In zijn eigen leeftijdscategorie was deze tijd goed voor een tweede plaats. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. West straat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molen dwarsstraat. Uit een onderzoek over drankge bruik door jongeren is gebleken dat jongeren op Texel notoire in nemers zijn. Veel vaker dan het landelijk gemiddelde is de Texelse jeugd in de olie. Dat be gint al zo'n beetje op hun twaalfde! Bijna de helft van de Texelse kinderen tussen 12 en 17 drinkt wekelijks zes glazen alco hol of meer. Het aantal jongens dat op deze leeftijd teveel alco hol drinkt is op Texel bijna het dubbele van het landelijk gemid delde Een zorgelijke zaak. Vaak begint het drinken in sport kantines. Regelmatig zie ik daar jongeren na het sporten achter een biertje leunen. Kijk bijvoor beeld maar eens in dë kantine van Texel'94. Drank in kantines verpest onze jeugd en zorgt bo vendien voor oneerlijke concur rentie ten opzichte van de 'echte horeca Het zou goed zijn als ons gemeentebestuur daar (nog) har der tegen gaat optreden. Een veel vrolijker bericht kwam deze week uit de hoed van Texels Belang. Deze week opperde raadslid Piet Standaart het lumineuze idee om de Wadden veren op plantaardige olie te la ten varen. Deze biobrandstof is schoon en kan een push geven aan de Waddeneconomie. Bo vendien zal Europa de subsidie- knip trekken als de nieuwe Dok ter Wagemaker straks op frituurolie vaart, zo is de verwach ting. Voor de Texelse boeren is er weer toekomst als koolzaadteler. En ik zie gunstige synergie-effec- ten voor Teso, want het oude vet van de eigen snackbar op het Helder se haventerrein kan zo worden overgeheveld in de tank van de boten. Hoewel er nog ha ken en ogen aan het plan zitten, heeft Teso beloofd het idee te bekijken Gelukkig werd dit voor stel ook positief beoordeeld door de Texelse gemeenteraad. Onze gemeenteraad lijkt met an dere beslissingen soms olie op het vuur te willen gooien. On langs verklaarde de politiek zich - terecht - nog pertinent tegen uitbreiding van menskracht op de gemeentelijke afdeling Vergun ning en Handhaving. Uiteindelijk ging een raadsmeerderheid vo rige week toch akkoord met twee man extra en werd 265.000 euro uitgetrokken om puin te ruimen. Terwijl de banken en TPG-post snijden in het Texelse personeels bestand blijft het gemeentelijke apparaat maar uitdijen, onder in vloed van onnavolgbare en vaak tegenstrijdige regeltjes. Oliedom Reacties: mrrutgervanvelzen@ hotmail.com Wie in 1900 voor het laatst op de Groeneplaats was geweest en er nu zou terugkeren, zou het hart van Den Burg waarschijnlijk niet meer herkennen. De verschillen zijn te zien op de tentoonstelling Een wandeling rond de Groeneplaats vroeger en nu van de Historische Vereniging, die morgen (zaterdag) om 15.00 uur wordt geopend in Tusse de Banke. De expositie duurt tot zaterdag 6 november. De verschillen zijn overduidelijk. Niet alleen het veelgeprezen Raaksje, de woningen op de plek van het huidige raadhuis, zijn verdwenen, ook de meeste andere gebouwen op het ooit intieme plein. Van een doorbraak naast waar nu opticien Jan Winnubst zit, was een eeuw geleden nog geen sprake en tussen café De Zwaan en de huidige Lindeboom stonden twee woningen, die ook al lang zijn afge broken. Waar men vanaf de Groene plaats vroeger tegen de gevels van deze huizen aankeek, zie je nu de achterkant van de Gravenstraat En waar nu het imposante gebouw van de Rabobank staat, stond vroeger Logement De Lindeboom (zie foto). De fotoserie die bij dit artikel is afge drukt, toont de veranderingen in een eeuw tijd, waarbij op de derde foto van boven is te zien hoe het naast gelegen pand in het hotel is geïnte greerd, wat de knik in het gebouw en de huidige Rabobank verklaart. Ove rigens hangen op de tentoonstelling ook foto's van de bank zoals deze er voor de laatste verbouwing heeft uit gezien. Te zien is ook de opkomst en het verval van café De Karseboom Al wandelend belandt de kijker bij het vroegere Hotel Texel, de huidige Lin deboom. waarvan de voorgevel afge zien van de kleuren de naam met heel ingrijpend is veranderd. In een vitrine allerlei hebbedingetjes uit het hotel, zoals een oud gastenboek en een rekening van een partij oesters uit Zeeland Verder het scheermes van kapper Uitgeest, die werkte in een pand aan het Raaksje. In dezelfde straat zat een sigarenhandel, waar van enkele pijpjes een tastbaar over blijfsel zijn. Ook is er aandacht voor de Groene plaats zelf Oude foto's van lam- merenmarkten, met daarop ook hor des veehouders in hun boerenplunje. Maar ook vrouwen met lange rokken. En achter de paarden traditionele lammerenwagens. met daarop soms een kist met kippen. Maar ook andere activiteiten op het dorpsplein, zoals de strijd om de man en de vrouw en zelfs de heksenketel, een grote me talen bol die er ir. de zestiger jaren heeft gestaan en waarin met een motorfiets werd rondgereden. Bijzon der stuk is een maquette van het raadhuis, zoals dat begin zestiger ja ren aan de toenmalige raadsleden is gepresenteerd. De expositie is ingericht door Ineke Vonk en Wilma Eelman, die voor ad vies werden bijgestaan door Tine Vis ser Logement De Lindeboom aan het begin van de vorige eeuw. De Lindeboom in een volgende fase. De Lindeboom toen het hotel al was gesloten. De Rabobank op de plek waar vroeger de Lindeboom stond. Als kind wilde Nico Stoter later drie dingen worden: boèr, turner of boekhouder. Hij werd turntrainer, bij Gymvereniging Texel (GVT), die in hem een heel bevlogen leer meester had. Het liefst zag hij bij zijn pupillen dezelfde toewijding die hem zelf zo kenmerkt. Hij had moeite met een nonchalante in stelling en liet dat merken ook. Maar de vertrekkende trainer kijkt terug op een periode van 23 jaar waarin bij GVT veel moois tot stand is gekomen. Zijn toekomst ligt bij De Witte Engel, als hoofd admini stratie. Het bijzondere van de vertrekkende turntrainer is dat hij er zelf te laat ach ter kwam dat hij goed kon turnen. 'Ik ben er op mijn zestiende pas echt mee begonnen. Maar ik heb het vol gehouden tot mijn 36ste dus ik heb mijn jaartjes wel gemaakt.' Twee keer won hij de landelijke turncompetitie. 'Maar ik zat eigenlijk net onder de top. Vaak kwam ik ver, maar liet het in de finalewedstrijd liggen. Dan ein digde ik op vijf toestellen als eerste en viel ik er bij de zesde vanaf, om uiteindelijk vierde te worden. Dat was wel eens frusterend, maar ook mijn motivatie om door te gaan. Als het nu niet lukt, dan het volgende jaar maar, dacht ik dan. Ik koos dan een ander moeilijk kunstje uit waar ik weer het hele jaar op kon trainen. Turnen is geen makkelijke sport. Je moet er keihard aan werken om het goed te krijgen Ik heb de mazzel gehad dat de toestellen steeds en trainings- techmeken beter werden. Daardoor kon ik lang vooruit blijven gaan 'Het mooie van deze sport is dat je. ook als je ouder wordt, steeds iets bij kan leren. Het leuke is ook dat je het helemaal zelf moet doen en met een ander de schuld kan geven als je op je bek gaat. Als turner kun je ook zelf kunt bepalen welk risico je neemt. Turnen kan ook een kick geven. Zo als een ander dat heeft door aan een stuk elastiek uit een kraan te sprin gen, zo ging er bij mij wat door mijn lichaam als ik een dubbele salto van de rekstok deed. Doordat ik al op jonge leeftijd hielp bij de lessen en opleidingen volgde bij de turnbond, had ik op mijn achttiende mijn papie ren al. Toen ben ik het CIOS gaan doen en kwam daar tot de ontdek king dat ik van het turnen alles wel wist.' Streng 'Ik koos er bewust voor om bij een gymvereniging te gaan werken en met op een school Ik wilde gemoti veerde mensen les geven die echt wat wilden doen in de zaal, ook moei lijke bewegingen. Jongens en meis jes met ambitie. Als ik nu terugkijk, dan heb ik er veel plezier aan beleefd, maar ook wel teleurstellingen gehad. Bijvoorbeeld als er iemand stopte die lang bij me had getraind en steeds beter was geworden. Bijvoorbeeld omdat hij of zij naar de overkant gin gen om te studeren of voetballen of tennissen. Allemaal hun goed recht, maar frustrerend voor de trainer. Voor mezelf ben ik altijd heel streng ge weest. Toen ik op Texel Yvonne (Brui ning, zijn partner, red.) leerde kennen en in het weekend bij haar op bezoek ging, tramde ik nog in Waddinxveen Ik ging dan op zaterdagmorgen terug om te trainen. Jij bent een mooie. Kom je voor mij hierheen en dan ga je weer terug, zei Yvonne dan. Maar ik vond dat dat moest. Het gebeurde ook wel dat ik op vrijdagavond soms tot éen uur bleef nazitten en de vol gende morgen weer op de boot van zes uur zat. Gekkenwerk, maar ik deed het wel. Als de jongens voor heen in de vakantie wilden door- trainen, dan deed ik dat. Maar dan gebeurde het wel dat ze in de week erop verstek lieten gaan omdat ze een proefwerk hadden of zo Met dat lesgeven in de vakantie ben ik dus gestopt.' Er is ook voldoening. Bijvoorbeeld over oud-leerlingen die in het turnen verder zijn gegaan 'Zoals Mark-Jan Mulder. Hij heeft ALO gedaan en geeft les. En Esther Witte traint een club in Groningen. We hebben ook een hele actieve jeugdraad gehad die veel organiseerde. Die waren gewoon gezellig bezig Maar dan hoorde je later van die jongens en meisjes, die bijvoorbeeld op de universiteit een volleybalcompetitie organiseerden, dat ze hier zóveel geleerd hadden. Dat gaat met zozeer over turnen, maar is wel geweldig om te horen.' Nu hij een andere richting uit gaat, neemt hij met helemaal afscheid van het turnen. 'Ik blijf actief betrokken bij het organiseren of jureren van wed- Nico Stoter tijdens de training bij Gymvereniging Texel. 'Turnen is geen makkelijke sporl. Je moet er keihard aan werken om het goed te krijgen.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2