0 Coalitie maakt zich zorgen over schuld kanjerprojecten 'Geef ruimte voor tweepersoonshuisjes' Lokale lasten Texel in 2005 'Last van tienduizend euro per Texels gezin RNTOOH Goes (c) 7.9- 10-loot/ Potvis Texelse Organisatie Koolzaadolie (TOKO) Geen broemcursus Financiën ithAZLbti j couRANT ;oalitiepartijen Texels Belang, ;PA en de WD maken zich zorgen (er de schuldenlast die de ge- ieente de komende decennia noet aflossen als alle kanjer- nojecten worden gerealiseerd, aflieten ze dinsdagavond blijken jdens de begrotingsraadsverga- ering. je schuldenlast van Texel groeit van ?0 000.000,- naar €50.000 000,- en St betekent beperkingen voor zeker komende vijfentwintig jaar', aldus et Standaart van Texels Belang. Hij ad berekend dat vijftig miljoen euro an schuld van ongeveer €3600,- per xelaar of een schuld van 10.000,- ir Texels gezin betekent 'En dan —voet er per gezin straks een rente- st van €500,- worden betaald. Dat vert beperkingen op voor de ko oide generatie en dat is voor ons en belangrijk punt van waaruit wij de leerprojecten zullen beki|ken e coalitiepartijen drukten het col- <je dinsdagavond net als in eerdere leenkomsten op het hart dat de mjerprojecten één voor één moeten orden gerealiseerd, zodat de raad iter zicht op de kosten kan houden andaart pleitte voor de toepassing een zogeheten turnkey-con- rnctie waarbij wordt afgesproken atkostenoverschri|dingen met mo- ■n plaatsvinden. Jan Koolhof (CDA) >nd het belangrijk dat de gemeente ik voldoende rekening houdt met recreatie, landbouw en de visse- Die sectoren zitten in een dip Hoe jan we dat tegen en houden we de luziek erin, zodat we de voorzienm- »n die we hebben voor onze kinde- n kunnen behouden Maria van der Spek vond het verstandig om goed op de uitgaven te letten en niet al te veel nieuwe investeringen aan te gaan 'Er is geen ruimte voor cadeau tjes.' De coalitiepartijen willen de Onroerendzaakbelasting (OZB) met boventrendmatig verhogen voor de financiering van de kanjerprojecten Texels Belang kondigde wel aan in de toekomst eventueel de OZB voor met-woningen (bedrijfspanden) extra te willen verhogen als het nodig zou zijn. Kwaliteit Wethouder Corry Heijne (financiën) begreep dat de partijen zich zorgen maken, omdat er veel geld is ge moeid met de kanjerprojecten. De investeringen moeten volgens haar echter met als weggegooid geld wor den gezien. 'Er komt wel iets voor terug en dat moet de kwaliteit van de gemeente ten goede komen.' Onder de komende kanjerprojecten worden verstaan de verbouwing en uitbrei ding van de OSG, de bouw van de nieuwe centrale hulpverleningspost, het nieuwe maquettegebouw in Oudeschild, het nieuwe raadhuis, de herinrichting van de Groeneplaats en de verbouw van d'Ouwe Ulo voor de Muziek- en Dansschool. Met behulp van een vorig jaar aangenomen dekkingsplan wil de gemeente jaar lijks zo'n 1,9 miljoen reserveren om straks de mvesteringslasten te kun nen dragen. In het Fonds Kanjer projecten dat een paar jaar geleden werd opgericht is inmiddels zo'n 5,7 miljoen euro gespaard. De nieuw bouw van Gemeentewerken, de eer ste fase van de herinrichting van de haven en het fietspad langs de VERVOLG VAN PAGINA 1 de werkgroep ongegrond te ver- pren, vooral waar het de volgende nsnede betreft: 'In de huidige situa- ïzijn er 51 wooneenheden, die naar ifwachting door gemiddeld circa 30 mensen worden bewoond (mini- aal 79 en maximaal 129). In de »uwe situatie wordt ook uitgegaan n een bewoning door minimaal 79 maximaal 129 personen.' Dekker: Vat is dat nu voor rare zin? Naar machtmg zegt iets over de toe- )mst, niet over de situatie nu. Je éét toch hoeveel bewoners je nu bt.' et getal van 100 noemt Dekker 'een igrante leugen'. 'Wij hebben cijfers ïkregen van de concierge van de otvis, die ook in onze werkgroep zit, e laten zien dat er in de afgelopen teëneenhalf jaar tussen de 36 en 53 Iensen hebben gewoond, met een emiddelde van 47, inclusief aan- ang. En daar zit geen groei in.' et zijn met de enige verwijten van de den van de werkgroep, die zich Delen neergezet als 'asocialen, die ets willen'. Dekker: 'Ik lees ook de ant en zie dat er woningnood is op «el. Woningbouw op 't Horntje? nma, maar dan geen campus, met I ie naar binnen gerichte vorm. We I riigen nu een dorp naast ons dat drie J eer zo groot is als de huidige buurt, 'aar wie daar straks woont, is vol trekt onduidelijk. Waarom zou een eel grotere Potvis wél vol raken als at nu al niet het geval is? Ik heb ewoners gesproken die juist weg illen gaan, omdat ze de huur- irhoging met kunnen betalen. Maar a gemeente en de woningstichting ouden ondertussen vol dat er alleen iaar medewerkers van het NIOZ en ilterra komen wonen. Dat willen ze Heen met zwart op wit zetten. Dat nappen we, want ze laten die appar- smenten straks heus niet leeg staan, 'et lijkt erop dat ze zoveel mogelijk rooneenheden willen bouwen buiten e woningcontingenten om en ver- olgens wel zien hoe ze gevuld gaan •orden,' Procedure rg boos is de werkgroep over de evoerde procedure Zowel Dekker Is collega-werkgroeplid Johan van fer Ster bezocht tijdens de vier we en dat het bouwplan ter visie lag een aar maal het gemeentehuis en ont- lekte daarbij dat de bouwtekening er ■el lag, maar het zogeheten con- kpt-besluit niet. Met een ambtenaar toakte Dekker de afspraak dat dit «sluit naar hem zou worden opge- 'uurd, maar ook dat gebeurde met. nmiddels heeft wethouder Eelman laarvoor haar excuses aangeboden, ^aarze had het laten uitzoeken door «juridische afdeling en die had ge- egd dat er geen sprake is van een 'ocedurefout. Dat zal formeel mis kien kloppen, maar als dat zo is, je zo'n procedure ook wel hele maal weg laten. Je voelt aan alle kan- •ndat het scheef zit.' 'Mooi plan' 'ethouder Nel Eelman spreekt in een fcctie van 'een mooi plan' en ontkent het college niet goed heeft geluis- H ^naar de bewoners van 't Horntje. Westerweg zijn kanjerprojecten die inmiddels zijn gerealiseerd. Volgens Heijne staat de gemeente Texel er financieel krap voor. maar zeker met slecht. 'Wij kunnen vol staan met trendmatige verhogingen van de belastingen, terwijl andere gemeenten om ons heen met grote tekorten kampen Qua belasting niveau steken we ook positief af ten opzichte van andere gemeenten.' Volgens Heijne kan de gemeente niet direct wat doen aan de situatie van de landbouw, het toerisme en de vis serij. 'De economische situatie is met goed, maar persoonlijk heb ik het gevoel dat we door het dal heen zijn en dat het weer de goede kant op gaat.' Standaart toonde zich met erg overtuigd door de uitspraken van de wethouder. 'De koopkracht neemt in 2005 met toe en dat is van belang voor het toerisme.' Burgemeester Joke Geldorp be loofde de raad dat er binnenkort op een informatieavond komt, waarop zij over de laatste stand van zaken rond de kanjerprojecten wordt geïnfor meerd. Texels Belang kaartte vorig week tijdens de reguliere raads vergadering aan dat de raad al een tijd niets over de voortgang heeft gehoord. 'Na hun commentaar hebben we di verse aanpassingen gerealiseerd. Er is een woonlaag afgegaan, de afstand tot de andere huizen op 't Horntje is vergroot, is er veel groen en vol doende mogelijkheid om te parkeren.' Over de bewering van de werkgroep dat er in de huidige situatie gemid deld geen 100 maar slechts 47 men sen in de Potvis wonen, heeft ze 'geen oordeel'. 'We zijn uitgegaan van de cijfers van de Stichting Wonen Texel en het NIOZ. Als zulke gere nommeerde instanties met zulke ge gevens komen, ga ik er vanuit dat die kloppen. Ik vind met dat de gemeente de taak heeft die op hun juistheid te controleren.' Volgens directeur Jan van Andel van de SWT is er sprake van een misver stand. 'Het minimum van 79 en maxi mum van 129 personen zijn de ver wachtingen voor de toekomst, geba seerd op het aantal tijdelijke mede werkers bij het NIOZ en de capaciteit van de wooneenheden. Dat is kenne lijk met goed overgekomen bij de gemeente.' Hoeveel mensen er nu precies wo nen, is volgens hem met zo relevant. 'Het is appels met peren vergelijken. Er zijn nu 51 wooneenheden, be staand uit 10 eengezinswoningen, 16 eenheden voor 1 a 2 personen en 25 eenpersoonskamers. Deze kunnen in principe worden bewoond door 51 tot 91 bewoners. Doordat de gebou wen nu niet meer voldoen, is het fei telijk gebruik aanzienlijk lager. Ik heb het al vergeleken met de situatie in Starkenburgh. Als de Stichting Wo nen er woonruimte aanbiedt, komen er bijna geen reacties op. Je kunt dan concluderen dat er geen behoefte bestaat onder ouderen, maar de fei telijke situatie is dat Starkenburgh verouderd is en niet meer in trek. Dat geldt ook voor De Potvis.' Meer mensen Volgens Van Andel staat buiten kijf dat er in de nieuwe Potvis meer men sen zullen wonen dan nu het geval is. Hij baseert zich op gegevens van de NlOZ-directie van december vorig jaar, toen het aantal tijdelijke mede werkers van het NIOZ 92 bedroeg en van Alterra 10 en uitgegaan werd van een stijging op korte termijn bij het NIOZ met 10, 'Als 70 procent van de tijdelijke medewerkers kiest voor De Potvis, worden alle nieuwe apparte menten bezet.' Gezien de situatie op de Texelse woningmarkt, de situering van De Potvis, de 'gunstige prijs/ kwaliteit-verhoudingen' en de extra voorzieningen op de campus, ver wacht Van Andel dat de vraag naar appartementen 'spoedig' het aanbod zal overtreffen. Dat zijn onderbouwing nog met bij de bewoners van 't Horntje in bezit is, is volgens Van Andel niet zijn schuld. 'Ik heb beloofd de gegevens naar het college te sturen. En dat is inmiddels gebeurd.' Zijn wat nukkige opmer king tijdens de hoorzitting dat de werkgroep de cijfers niet zou krijgen, is volgens hem makkeli|k te verklaren. 'We hoeven met onze hele bedrijfs voering uit te leggen aan anderen Op de tegenwerping dat dat mis schien wel handig was geweest om de werkgroep te overtuigen, ant woordt hij: 'Sommige mensen zijn niet te overtuigen. Die zijn tegen en grijpen alles aan om dwars te liggen. Als ik alles heb uitgelegd en er wordt Raadsleden voeren onderling overlegvoorafgaand aan het bespreken van de moties die tijdens de begrotmgsraad werden ingediend Vlnr Maria van der Spek. Joop Croeskamp, Willem Vlas. Martin Trap. Henny Festen. Arthur Oosterbaan en Piet Standaart Roelie Bakker gezien vanaf de rug) luistert toe. nóg met geluisterd, dan reageer ik wel eens zo.' Toekomst Dat voor de huidige opzet is gekozen, vindt wethouder Eelman goed te ver dedigen. 'Je bouwt zoiets voor de toekomst. Het is nu buitengewoon armoedig en je kunt ervan uitgaan dat mensen met graag in zulke ouwe troep zitten. Dat zorgt voor woning- druk op het eiland, want dat betekent dat ze ergens anders woonruimte zoeken. Ik ben ervan overtuigd dat als er straks mooie huizen staan die een aantrekkingskracht hebben op potentiele bewoners, ook de bewo ners van Texel daar indirect van pro fiteren.' De boosheid van de werkgroep over het ontbreken van het concept-be sluit tijdens de tervisielegging, zegt ze goed te kunnen begriipen. 'Dat hoort er te liggen. Als dat met gebeurt, is dat slecht en daarvoor heb ik mijn excuses aangeboden Bovendien heb ik opdracht gegeven het ont- werp-besluit alsnog naar de bewo ners op te sturen. Maar ik heb me laten verzekeren door de juridische afdeling dat het geen gevolgen heeft voor de procedure.' Over de noodzaak om mee te werken aan vernieuwing van De Potvis heeft de wethouder nooit getwijfeld. 'Het NIOZ en ook Alterra zijn buitenge woon belangrijk voor Texel. Het is best bijzonder dat we zulke instituten op het eiland hebben en de ge meente heeft een taak om de voor waarden te scheppen dat ze kunnen blijven functioneren. Een goede cam pus is één van die voorwaarden.' Vervolg Over het vervolg van de procedure moeten de leden van de werkgroep zich nog beraden. Dat ze het er bij laten zitten, is echter hoogst onwaar schijnlijk. 'We gaan sowieso naar de provincie', aldus Dekker. De broemcursus die 3VO in samen werking met de SWOT zou houden, gaat door een te gering aantal deel nemers niet door De bromfietscursus die in samenwerking met de OSG wordt gegeven, gaat wél door. Deze is bedoeld voor jeugd vanaf 15,5 |aar en bereidt hen voor op het bromfiets examen. Deelname is gratis, opgeven kan bij Jan Brouwer, tel, 318946. VERVOLG VAN PAGINA 1 bouw van het bedrag tijdens de vergadering puntsgewijs door om nog eens te benadrukken waar het vrijgemaakte geld vandaan kwam en wat er al wel en met bekend had kun nen zijn. Ze liet weten dat het college 'met de stofkam' door de begroting is gegaan, omdat zij de lokale lasten niet wilde verhogen voor het dekken van het tekort op de begroting en de andere zaken waarvoor nog geld no dig was. Heijne kreeg de steun van de coalitie partijen. Gerard Weijers (CDA) vond dat het college goed werk had gele verd, met name omdat ook het pas bekend geworden tekort op de parkeeropbrengsten meteen was weggewerkt. Oosterbaan merkte op dat de stofkam toch een bedrag van liefst €100.000,- had opgeleverd aan bedragen waar de raad geen weet van kon hebben 'En hier kom je als raadslid ook met achter, omdat je toch een enorme informatieach-ter- stand op het college hebt. Je kunt met van een raadslid verwachten dat die alle financiële paperassen gaat napluizen op mogelijke meevallers.' Nieuw beleid Een voorstel van Oosterbaan om een deel van de €691.000,- alsnog be schikbaar te krijgen voor nieuw be leid kreeg geen steun van de coalitie. Oosterbaan haakte in op een voor stel van D66 om het bedrag van €265.000,- dat Vergunningen en Handhaving krijgt voor het wegwer ken van achterstanden niet ten laste te brengen van de Algemene Reserve maar van het Fonds Kanjerprojecten In de visie van Visman zou daardoor de Algemene Reserve beter op peil blijven. Volgens Oosterbaan kon op die manier echter €265.000,- van de €691.000,- alsnog voor nieuw beleid worden vrijgemaakt. Hij benadrukte dat het voor Groenlinks, warm voor stander van de kanjerprojecten, een hele stap is om het Fonds Kanjer projecten aan te spreken, maar het zou volgens hem kunnen omdat de coalitiepartijen vinden dat de projec ten één voor één moeten worden uitgevoerd GroenLinks wilde de €265.000.- onder meer besteden aan het beter betaalbaar maken van het kopen van een huis voor starters en het vergoeden van reiskosten van Texelse topsporters die regelmatig voor wedstrijden aan de overkant moeten zijn. Maria van der Spek (WD) en Piet Standaart (Texels Belang) vonden dat Oosterbaan met de indruk wekken dat de motie van D66 de enige ma nier was om die €265.000,- voor nieuw beleid beschikbaar te krijgen. Volgens hen zou zoiets ook mogelijk zijn bij de vaststelling van de Voor- jaars- of Najaarsnota. De €265.000,- blijft conform een raadsbesluit van vorige week ten laste komen van de Algemene Reserve, omdat D66 haar motie introk. Burgemeester Joke Geldorp vond dat de raad zich tekort doet als er wordt gesteld dat ze onvoldoende zicht heeft op de financiën. Ze gaf de raadsleden het advies zich een vol gende keer een paar weken voor de behandeling van een begroting te melden bij de raadsgriffier. "En dan krijgt u inzicht.' De PvdA greep de begrotings vergadering aan om haar zorgen te uiten over de verhouding tussen de coalitiepartijen en het college. Schaatsenberg vroeg zich af of Tex els Belang, CDA en WD zich nog door het college serieus genomen voelen. Hij refereerde aan conflicten in het recente verleden tussen coalitiepartijen en het college. 'Ik krijg geen warm gevoel bij de verhouding en maak me ook zorgen over de kwa liteit van het bestuurDe andere par tijen gingen niet al te veel in op de kritiek van de PvdA. Jan Koolhof (CDA) zei alle vertrouwen in het col lege te hebben. 'Maar ze gaan soms te snel en dan trapt het CDA op de rem.' Maria van der Spek (WD) haalde het duale stelsel erbij om aan te geven dat ze het wel eens met el kaar oneens zijn. 'Maar we hebben een ernstig vertrouwen in het col lege De PvdA liet het onderwerp daarna maar varen. Schaatsenberg: 'Het doet me deugd dat er nog alle vertrouwen is.' WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG Er is veel vraag naar eenvoudige toeristische accommodatie voor twee personen. Oud WV-mede- werker Hans Bakker weet het uit eigen ondervinding. De huisjes die hij exploiteert voor deze categorie halen een bezetting van dik 80 pro cent en anderen hebben dezelfde ervaring. Voor Bakker was het aan leiding om in de gisteravond ge houden vergadering van de Tex else Vereniging van Logiesver- strekkers (TVL) een pleidooi te houden voor planologische ruimte voor juist dit soort onderkomens. Het aantal tweepersoons huishou dens in Nederland stijgt met spron gen. Toch zijn recreatiewoningen doorgaans gebouwd en ingericht voor vier tot zes personen. In zo'n accommodatie zou dus in principe plaats zijn voor twee tweepersoons huishoudens, wat een veel betere bezetting van de beschikbare bed den inhoudt. Het splitsen van be staande recreatieve opstallen van 55 vierkante meter in twee units voor twee personen zou dus voor de hand liggen. Maar dan wordt het wel krap, zodat Bakker pleitte voor een totale oppervlakte van ongeveer 70 vier kante meter, wat geregeld zou kun nen worden in het nieuwe bestem mingsplan voor het buitengebied, dat ingaand volgend jaar wordt voorbe reid. Dat zou leiden tot een bun galowtype van twee onder een kap, dat van een der luisterende TVL-le- den meteen de titel 'duplexbunga- low' kreeg. De politiek zou daarmee kunnen instemmen door de huidige bovengrens van 55 vierkante meter voor recreatieve opstallen op te rek ken tot 70 vierkante meter onder voorwaarde dat er twee aparte units voor twee personen in worden onder gebracht. Compensatie Volgens Bakker sluit het idee niet al leen aan op vragen uit de markt, maar biedt het tevens tegenwicht aan het ongewenste verschijnsel dat steeds meer recreatiehuizen op Texel alleen door de eigenaars zelf worden ge bruikt in weekenden en vakanties, maar met aan anderen worden ver huurd. Zo'n accommodatie staat dus het grootste deel van de tijd leeg en dat betekent minder klanten voor overig ondernemend Texel. Laatst genoemd economisch effect wordt ook veroorzaakt omdat bungalows die geschikt zijn voor vier tot acht personen, meestal toch worden ver huurd aan slechts drie tot vier perso nen. Bakker benadrukte dat de door hem bepleite duplexbungalows niet bijzonder luxe moeten zijn. 'Twee sterren is genoeg') en wees erop dat de doelgroep van tweepersoons huishoudens vooral bestaat uit het snel groeiende aantal ouderen, dat met zo gek is van sauna's, whirlpools en andere luxe, maar zich wel aange trokken voelt tot een goede verhou ding tussen kwaliteit en prijs. Over de TVL-vergadering meer in de volgende krant. Vrijwel alle lokale lasten worden volgend jaar trendmatig met 2,25 procent verhoogd. Dat blijkt uit de begroting die de gemeente raad dinsdagavond heeft vast gesteld. De toeristenbelasting wordt boventrendmatig ver hoogd van €0,70 naar €0,77 per persoon per nacht, maar dat be sluit had de raad een jaar gele den al genomen. Ook de riool belasting gaat boventrendmatig omhoog. De Onroerendzaakbelasting (OZB) gaat trendmatig omhoog met 2,25 procent. Dat betekent dat volgend jaar gemiddeld €0.03 extra per waarde-eenheid van €2268,- moet worden betaald. De gemeente be rekent de hoogte van de OZB aan de hand van de hoeveelheid waarde-eenheden waarop een ge bouw is getaxeerd. In totaal zijn er vier verschillende tarieven. Er is een verdeling gemaakt in eigenaren en gebruikers (dat kan een huurder of eigenaar zijn) en woningen en niet- woningen (bijvoorbeeld bedrijf spanden) Eigenaren van een woning betalen volgend jaar een belasting van €1.48 per waarde-eenheid (was €1,45). Eigenaren van niet-wonm- gen betalen 1.92 per eenheid, een stijging van €0,04 ten opzichte van dit jaar. Gebruikers van een woning betalen volgend jaar €1,21 per een heid (was 118) en gebruikers van niet-wonmgen betalen €1,55 (was €1,52). Concreet betekent het dat iemand die in een koophuis woont dat op €250.000 is getaxeerd vol gend jaar €6,60 extra kwijt is aan OZB (eigendoms- en gebruikers deel bij elkaar opgeteld). Hij betaalt in totaal €296,50 aan OZB 163,13 eigendomsdeel en €133.37 gebrui kersdeel). Eénpersoonshuishouden op het ei land betalen in 2005 €149,73 aan afvalstoffenheffing. Voor meerper- soonshuishoudens is dat bedrag €241,27 en voor een recreatiewo ning moet een tarief van €188,30 worden betaald. Het is onduidelijk of de gemeente de Zalmsnip van €45,37 nog op die heffing in min dering brengt. De Tweede Kamer is van plan het douceurtje van minis ter Zalm uit het paarse tijdperk af te schaffen, maar het besluit is nog niet genomen. Als de Zalmsnip vol gend jaar toch nog bestaat, wordt hij volgens een woordvoerder van de gemeente net als afgelopen ja ren opnieuw op de afvalstoffen heffing in mindering gebracht. De rioolbelasting bedraagt volgend jaar €144,37 per eigendom. Die verhoging is ten opzichte van 2004 boventrendmatig Burgemeester en wethouders hadden de heffing in eerste instantie met jaarlijks 5 procent willen verhogen om in de toekomst de aanleg van de nieuwe riolering te betalen, maar de raad besloot vorige week eerst maar eens te beginnen met een verho ging van 2 procent plus de inflatie correctie van 2,25 procent. De parkeertarieven worden in 2005 op een bijzondere wijze trendmatig verhoogd. Omdat de automaten geen kleine muntjes pakken, wor den niet de taneven gewijzigd maar de parkeertijden ingekort. Automo bilisten betalen sinds dit jaar €0,60 voor een kwartier parkeertijd in de binnennng van Den Burg of een half uur in de buitenring en in De Koog Volgend jaar worden die tijden teruggeschroefd naar achtereen volgens 14 en 28 minuten. Tpyp. rp VRIJDAG 29 OKTOBER 2004

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5