Nog geen besluit over fusie bank 6 'Rabobank heeft maximale er uit gesleept' Raboton leeg en meteen weer gevuld Blaasjeskrab duikt op in Waddenzee Gemeente inventariseer gegadigden bouwgronc Woningen veilig gesteld i nieuw Ontwikkelingsbeel .TEXELSE COURANT" ES' -K' i Training Tevoko Menwedstrijd (j eskiagd Kerntakendiscussie gemeente op komst Raadsleden nemen regels onder loep Containerbrandje Eerste prijs Zegers Enquête over burgemeester VRIJDAG 29 OKTOBER 2004 m 161 Leden bezochten de Algemene Vergadering van de Rabobank m De Koninghal. Omdat te kunnen stemmen, is er voor 16 november een nieuwe vergadering uitgeschreven. hogere kwalititeitseisen en certifice ring. Ontwikkelingen die volgens de bank noodzaken tot de fusie. Tim- mers presenteerde het onderhande lingsresultaat met gepaste trots. Om de Texelse belangen te vertegen woordigen zal bijvoorbeeld de helft van de Raad van Commissarissen uit Texelaars bestaan, te weten: Henk Vonk, Anja van der Heide-Witte en Willem Vos. waarbij Texel het voorzit terschap heeft. Ook de helft van het bankbestuur wordt Texels. waarbij de belangen worden vertegenwoordigd door Jan van der Vis en Cees Boks en de voorzittershamer in handen is van een overkanten De Texelse leden worden vertegenwoordigd door tien Texelaars in de dertigkoppige Leden raad. Ze zullen begin volgend jaar worden gekozen tijdens een hier te houden afdelingsvergadering. Hoe de kandidatering zal verlopen is nog niet bekend. Van de 2310 leden van de Rabo bank waren er dinsdagavond 161 op de Algemene Jaarvergadering in de Burgemeester De Koninghal. Een mooi aantal, maar het vereiste aantal leden van 75 procent dat nodig is om een geldige stemming over de fusie te houden werd bij lange na niet gehaald. Om alsnog tot een besluit te komen is op dins dag 16 november een nieuwe ver gadering uitgeschreven. Voorzitter Jan van der Vis noemde de juridische fusie met de Kop van Noord-Holland (KvNH). 'geen ge makkelijke beslissing'. 'Maar on danks dat we een gezonde bank zijn, moeten we in het belang van de bank, de leden en de klanten voort durend naar de toekomst kijken Hij en directeur Leo Timmers hielden een gloedvol betoog over het nut en noodzaak van de fusie, die er moet leiden dat de Rabobank KvNH in 2008 één van de 156 werkgebieden zal zijn die de bank in Nederland heeft. Nu bestaan er nog 328 banken en ter vergelijking: in 1955 waren dat er 1325. Maar toen waren er bijvoor beeld slechts drie hypotheekvormen, nu meer dan dertig. Een voorbeeld dat illustreert dat het bankiersvak een stuk ingewikkelder is geworden, een branche die verder heeft te maken met een complexere regelgeving. dat er veel te weinig waren om over de fusie (Foto Gfwo'd TimmerTTuinl werkgebied, veel bollentelers als klant heeft, een sector die al enige tijd zwaar onder druk staat. Dat laatste sprak Timmers met tegen. 'Maar we hebben met zoveel te kiezen De di recteur benadrukte wel dat een grote organisatie beter in staat is tegensla gen in eén sector op te vangen. Bak- dienstbetoon op Texel overeind blijft Gerard van der Kooi vroeg zich af of de vrijkomende ruimte in de bank ten goede kon komen aan de Historische Vereniging. Maar volgens Timmers zal de fusie geen noemenswaardige ruimte opleveren Sympathie voor de plannen was er van de zijde van Harry Matthijssen van de RST. 'De Rabo bank heeft het maximale er uit gesleept.' Marja van der Berg maakte zich zorgen over het voortbestaan van onder meer de Raboton. Maar volgens Timmers heeft Texel bij de fusiebank een dermate dikke vinger in de pap. dat het onwaarschijnlijk is dat de 'ton' zal verdwijnen. Frans Hopman, voorzitter van de Commis sie Raboton deed er een schepje bovenop door ook de fusiepartners in de Kop van Noord-Holland op te roe pen het Texelse initiatief over te ne men. De fusie gaat alleen door als tijdens de vergadering op 16 november ten minste driekwart van de aanwezige leden ermee instemmen Jeugdraad Waar bestuur en directie ermee schermden dat het dienstbetoon ten minste op peil zal blijven en de fusie de bank zal versterken, beklaagde Romijn Dros zich erover dat toen hij eens €5.000,- wilde opnemen voor de aankoop van een tweedehands auto, hij dit drie dagen van tevoren moest aanvragen. Als er voldoende saldo op je rekening staat moet je dat toch meteen kunnen meekrijgen.' Maar Timmers legde uit dat als ieder- Het nierdialysecentrum in Ooster end, Logeerhuis Texel, basisschool De Fontein en de Kompasschool hebben dinsdagavond bijdragen ontvangen uit de Raboton. Doordat de financiële vooruitzichten voor de Rabobank ook voor dit jaar goed zijn, heeft het bestuur beslo ten aan het eind van het boekjaar het fonds opnieuw te vullen met €50.000,-. 'Een fenomeen en een echt plaatse lijk initiatief', omschreef Frans Hop man, voorzitter van de commissie Raboton tijdens de Algemene Verga dering van Rabobank Texel dinsdag avond in de Burgemeester De Ko ninghal. Het fonds bestaat vijf jaar en in die tijd is een lange reeks bijdragen verstrekt aan Texelse verenigingen en instanties. Voorwaarde voor toeken ning van een bijdrage is dat het geld wordt besteed aan een maatschap pelijke activiteit die ten gunste komt van Texel. Recente voorbeeld van Omdat de Burgemeester de Koning hal woensdag 3 en donderdag 4 no vember in verband met muziek uitvoeringen met beschikbaar is, wijken de volleyballers van Tevoko op die dagen voor hun trainingen uit naar de zaal van OSG de Hogeberg. In manege Akenburg nabij Den Burg wordt zondag de eerste men wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gehouden. Twintig menners rijden tweemaal een vaardigheidsproef. De wedstrijden beginnen om 10.45 uur, publiek heeft gratis toegang. Niet dynamisch Desondanks was coóperatielid Frits Bakker met overtuigd van de toege voegde waarde van de overkantse bank. 'Den Helder vind ik met zo'n dynamisch gebied. Mijn dochter zegt dat het een stad is waar we doorheen moeten als we naar de overkant gaan Hij wees er verder op dat de bank in Anna Paulownapolder, dat deel uitmaakt van het toekomstige ker, die er op wees dat de banken Den Helder en Anna Paulowna nog maar enkele jaren gelden zijn gefu seerd, was er met gerust dat het bij deze fusie zou blijven Timmers:'Het is met ons doel zo groot mogelijk te worden.' Maar de directeur kon geen garantie geven dat er over tien tot vijftien jaar geen nieuwe schaalver groting zal plaatsvinden.' Frans Hopman schrok ervan dat van de huidige bezetting bij de start van de fusiebank (eind 2003 nog 48) zo'n 30 tot 35 medewerkers hun werk houden op Texel. Timmers bena drukte dat er geen ontslagen zullen vallen, dat de overige mensen in Den Helder aan het werk gaan en dat het een dat soort bedragen kan opne men, er aan de Groeneplaats teveel contant geld in voorraad moet wor den gehouden. 'Nou, daar bent u toch bank voor', reageerde Dros. Luchtig was de bijdrage van Michiel Drijver, die verslag uitbracht namens de Jeugdraad van de Rabobank, die onder meer tot doel heeft het orga niseren van maatschappelijk gerichte activiteiten voor Texelse jongeren. Eerstvolgende project is de longeren- dag op 26 november OSG De Hoge berg, waarbij studenten onder meer vertellen over hun studie en het (uitgaans)leven in studentensteden. De Waddenzee heeft een nieuwe bewoner. De blaasjeskrab (Hemi- grapsus sanguineus) heeft zijn in trede gedaan. Het kleine krabbetje, dat van oorsprong in het westelijk deel van de Stille Oceaan bij Japan, China en de Korea's leeft, is in vrij groten getale waargenomen op de dijk bij het Koninklijk NIOZ. Het oosterse krabbetje, dat een rug schild van maximaal vier centimeter breed heeft, is vrij robuust Het heeft stevige scharen, dikke poten en zijn donkerbruin tot donkerrood ge kleurde schild is vierkantachtig De nieuwkomer vormt volgens bioloog Rob Dekker van het NIOZ over het algemeen geen bedreiging voor de strandkrab in de Waddenzee, maar hij kan het die krab op sommige plek ken wel behoorlijk lastig maken. De blaasjeskrab heeft zijn heil gezocht tussen de stenen langs de dijk in de getijdezone en Dekker vermoedt dat het diertje daar de strandkrab waar schijnlijk gaat verdringen. 'Op som mige delen van de dijk zijn ze al al gemener dan de strandkrab Het dier is een alleseter, maar zijn voorkeur gaat uit naar zeewier Op zanderige bodems hoeft de strandkrab de inva- De blaasjeskrab heeft zich als nieuw komer gevestigd in de Waddenzee. Foto Ben Aggenboch) De politieke partijen voelen er wat voor de gemeente aan een kern takendiscussie te onderwerpen. Bij zo'n discussie wordt bekeken welke taken de gemeente per se moet uitvoeren en welke eventueel kunnen worden afgestoten. Een deel van de raad vindt dat de gemeente efficiënter moet werken en dat het ambtelijk apparaat mag wor sen uitgedund. 'Het college moet kritischer kijken naar het opvullen van vrijkomende vacatures', aldus Piet Standaart (Texels Belang). Het idee voor een kerntakendiscussie is met nieuw. In het collegeprogramma staat vermeld dat zo'n discussie in de tweede fase van de raadsperiode 2002-2006 kan worden opgepakt. Burgemeester Joke Geldorp advi seerde de raadsleden erover door te •praten in de raadscommissie Werk- iwijze Raad. Ze wees de raad erop dat het te gemakkelijk is om te denken dat het ambtelijk apparaat kan wor den verkleind door vrijkomende va catures met meer in te vullen. 'Dan gaan we beleidsarm werken, terwijl bijvoorbeeld wel de vuilniswagen moet blijven rijden, het onderhoud aan wegen door moet gaan en ook paspoorten moeten blijven worden geleverd.' Ze waarschuwde de raad met al te rigoureus aan het taken pakket van de gemeente te gaan morrelen. 'Een kerntakendiscussie kan leiden tot het schrappen van ta ken, waardoor er meer afvloeiing moet plaatsvinden dan door natuur lijk verloop gebeurt. Houdt er reke ning mee dat de raad als werkgever dan ook voor een sociaal plan moet zorgen.' Het zou de raadsleden vol gens Geldorp niet misstaan ook na te denken over het beroep dat zij zelf op het ambtelijk apparaat doen. In plaats van dikke notities en rapporten te verlangen, zouden zij van de ambte naren ook kunnen vragen de zaken gewoon op een A4-tje te zetten. sie van de blaasjeskrab met te vrezen. Het dier leeft uitsluitend tussen de stenen op de dijk. De blaasjeskrab dankt zijn naam aan leerachtige blaasjes die bij volwassen mannetjes aan de binnenkant van de geopende scharen zijn te zien. Het is niet echt een verrassing dat het dier tje zijn intrede in de Waddenzee heeft gedaan. Een paar jaar geleden werd het voor het eerst in de Ooster- schelde waargenomen en vorig jaar werd het bij Hoek van Holland gezien. Leden van de Nederlandse Jeugd bond van Natuurstudies ontdekten de krabbetjes voor het eerst op Texel tijdens een excursie langs de dijk. Dekker ging daarna geregeld een kijkje langs de dijk nemen om de ver spreiding in ogenschouw te nemen 'Op andere plaatsen in de Wadden zee zijn ze nog met gezien.' Op de Helderse Zeedijk ze inmiddels ook waargenomen. De blaasjeskrab is al geruime tijd bezig over de wereld uit te zwermen. In 1988 werd het oosterse diertje voor het eerst langs de Amerikaanse oost kust bij New Jersey gezien. Inmiddels leeft het dier er over een kuststrook van ruim negenhonderd kilometer lengte tussen New Hampshire en North-Carolina. In 1999 dook het voor het eerst op bij het Franse ha venplaats Le Havre, waarna de op mars naar het noorden begon. Dek ker acht het het meest aannemelijk dat larven van de blaasjeskrab zijn verspreid via ballastwater van zee schepen. 'Het is ook mogelijk dat jonge of oude krabben via aan- groeisel van scheepshuiden zijn ver spreid.' Dekker verwacht dat de blaasjeskrab de komende jaren een explosieve groei doormaakt langs de dijken. Het dier heeft nog geen natuurlijke vijan den. Ook bacteriën en virussen moe ten zich nog op hem aanpassen Het is volgens hem echter nog maar de vraag of de blaasjeskrab uiteindelijk de overhand krijgt. 'Zoals bij de meeste nieuwkomers in ons zee milieu volgt er na een fase van explo? sieve ontwikkeling een periode van stabilisering en daarna een terugval tot een lager, vooraf met voorspelbaar niveau. De tijd zal het leren De bio loog van de afdeling Mariene Ecolo gie is vooral benieuwd hoe de blaasjeskrab een strenge winter doorstaat Hij vermoedt dat sommige blaasjeskrabben de afgelopen winter in de Waddenzee al hebben meege maakt. maar dat was een zachte win ter. Strandkrabben en Noordzeekrab ben zoeken tijdens strenge winters hun heil in diepere delen van de Noordzee om het zoutgehalte in hun lichaam op een constant peil te hou den. 'Anders kost het ze teveel ener gie.' De blaasjeskrab zal naar ver wachting tijdens een strenge winter tussen de stenen blijven zitten en op conditie moeten zien te overleven Raadsleden Joop Groeskamp, Willem Vlas, Henny Festen, Alfred Schaatsenberg, Frans Visman en Marian Merkelbach gaan in een werkgroep onderzoeken waar op gemeentelijke niveau strijdige re gelgeving is te vinden en eventueel regels kunnen worden geschrapt. Het CDA kwam tijdens de begro- tingsraad met een voorstel zo'n werk groep in het leven te roepen en dat vond weerklank bij de andere par tijen. Volgens de christendemocraten kan met het schrappen van regels een bijdrage worden geleverd aan de discussie over handhaving. Op regels die worden geschrapt, hoeft met te worden gehandhaafd. 'Het levert misschien nog wel een financieel voordeeltje op', aldus Marian Merkel bach (CDA). Alleen de WD zette Brandweerlieden kwamen dinsdag middag in actie na een melding over een containerbrandje aan de Kam- perfoelieweg nabij De Koog. Ter plaatse bleek dat afval door onbe kende oorzaak vlam had gevat De parkbeheerder was er zelf al in ge slaagd het ergste vuur te doven, de brandweer hoefde alleen na te blus- (Foto Gen zo'n goed doel zijn de defibrillatoren die de politie kon aanschaffen met geld van de Raboton (€20 000,-). In middels heeft deze apparatuur z'n nut in de praktijk bewezen. Bijzonder welkom is ook de €10.000,- die ini tiatiefnemer Bruno Reitsma in ont vangst mocht nemen voor de inrich ting van het merdialisecentrum in Oosterend. Bedoeling is dat een dialyseapparaat worden aangeschaft met vier units, waaraan dus vier pa tiënten tegelijk kunnen worden ge spoeld. 'Hier kunnen we leuke dingen mee doen', vertelde Reitsma, die zich als initiatiefnemer al een tijd lang in zet voor het project. Het centrum kan naar verwachting op 1 maart in ge bruik worden genomen, zodat Tex else merpatiènten met meer naar de overkant hoeven om te spoelen. 'Dit zal veel verlichting geven.' Het cen trum is tevens een welkome voorzie ning voor vakantiegangers. De Raboton keerde €2.200,- uit aan Logeerhuis Texel, het huis aan de Bernhardlaan waar verstandelijkq handicapte kinderen onder meen kantie kunnen vieren. Met kerst ka de eerste groep. Basisschool Fontein werd verblijd met €2.500 Het bedrag wordt besteed aan teriaal voor de lessen MRT (moi risch remedial teaching) waarbij y deren ondersteuning krijgen bijl bewegen. De laatste cheque vk uitgereikt aan vertegenwoordig* van de Kompasschool, die voor aanschaf van een speel- en kli toestel op het schoolplein €2.50 incasseerden. Ook buurtkinderen welkom om er gebruik van te mak- Daarmee was de bodem van Raboton bereikt, maar doordat pot over enkele maanden weer wo volgestort nodigde Hopman insta ties en verenigingen die geld not hebben voor een maatschapps doel uit hun verzoeken tot Rabotoncommissie te richten C( tactpersoon bij de bank is Fenni Kraft Vertegenwoordigers van het nierdialysecentrum in Oosterend, Logeerhuis Texel, bi school De Fontein en de Kompasschool incasseerden een bijdrage van de Raboton. (Foto Geraicl Tim Hedwig Terpstra uit Eierland slaag de aan de Fontijs Hogeschool voor de post-HBO opleiding personeel en arbeid, management voor technici. Gre Zegers uit Oudeschild heeft de begrotingspuzzel gewonnen die in het boekje Begroting In Een Opslag stond dat de gemeente in september huis-aan-huis verspreidde. Zegers heeft een tandemsprong gewonnen, maar heeft al laten weten zelf niet uit een vliegtuig te springen. De tweede prijs ging naar Joke Rikkenberg uit Oudeschild. Zij won een dinerbon van €100,-. Yolanda Legierse uit Den Burg, die derde werd. won een op de Bolder gemaakte sjoelbak. In totaal deden bijna tweehonderd mensen mee aan de puzzel. Communicatie was het juiste antwoord. kanttekeningen bij de noodzaak om in de regelgeving te snoeien. 'We hebben een paar jaar geleden al een lijst opgesteld met punten waarop moet worden gehandhaafd', aldus Maria van der Spek, 'we kunnen ook die lijst erbij pakken en de prioritei ten anders leggen.' Burgemeester Joke Geldorp verzocht de raadsleden er rekening mee te houden dat er met aan de Algemene Plaatselijke Veror dening kan worden getornd. 'En als u regels wilt schrappen, houdt dan rekening met de mensen op wie die wetgeving van toepassing is.' Op lan delijk niveau wordt in het kader van bestuurlijke vernieuwing eveneens wet- en regelgeving tegen het licht gehouden om tegenstrijdige en on nodige regels te verwijderen De enquête over het al dan niet her benoemen van burgemeester Gel dorp heeft al veel reacties opgele verd De redactie roept lezers op die het uitkmpbare formulier in de krant van vrijdag 22 oktober nog met heb ben opgestuurd, dit alsnog te doen. De inzendtermijn sluit op vrijdag 5 november. Het formulier kan worden ingeleverd bij de redactie (Warmoes straat 45) of (zonder postzegel) wor den opgestuurd naar Texelse Cou rant, antwoordnummer 411780 VG, Den Burg. De gemeente begint volgend jaar met het uitgeven van de eerste bouwkavels in de nieuw te bouwen wijken De Volmolen en Den Burg West. Uiteindelijk zullen in de ko mende tien jaar zo'n 600 stukken bouwgrond worden toegekend. De lijst van gegadigden is zojuist bij gewerkt, maar wie meent dat hij er niet op staat, kan zich nog aanmel den. Om het bestand op te frissen, stuurde de gemeente onlangs 450 brieven naar personen die zich ooit voor bouwgrond hebben aangemeld. Men wilde nagaan of ze nog steeds geïn teresseerd zijn. Mensen die Texel in middels hebben verlaten, met meer geïnteresseerd zijn of op een andere manier in hun huisvesting hebben voorzien, konden aldus worden ge schrapt. Tweederde van de formulie ren kwam ingevuld retour. Inclusief degenen die met hebben gereageerd omvat het bestand nu ongeveer 400 gegadigden. Mensen konden aangeven voor welk soort bouwkavel ze in aanmerking wilden komen. De meeste vraag! naar sociale woningbouw. Daarns kon men kiezen voor de vrije se: vrijstand of halfvrijstaand of vra om een kavel voor een maatsc pelijke voorziening. Prij Voor een kavel bestemd voor rijtjeswoning moet €175,- per kante meter (exclusief BTW) wof betaald. Voor een halfvrijstaande ning is dat €200,- per vierkante ter, voor een vrijstaande wonmc voor een maatschappelijke voo.' ning €275,-. Selectie van dege die in de gelegenheid worden ges een perceel te kopen gebeurt rr- aan de hand van een puntensyste waarbij onderscheid wordt gem tussen verschillende categorieën, als starters en doorstromers. Vrijblijvend inschrijven voor bouwkavel is nog steeds moge Belangstellenden kunnen inform krijgen bij de balie grondgebied m raadhuis waar ook de benodigde muiieren verkrijgbaar zijn. fd, e Den Burg Oost, Den Burg West en 't Zouteland in Den Hoorn zijn er kend als stedelijk gebied waar de komende tien jaar in totaal 620 nieuwe huizen mogen worden ge bouwd. Provinciale Staten hebben maandagavond het veelbesproken Ontwikkelingsbeeld Noord-Hol land Noord definitief vastgesteld. Het nieuwe bedrijventerrein voor Oudeschild heeft eveneens de be stemming stedelijk gebied gekregen De stedelijke gebieden waren aan vankelijk als uitsluitingsgebieden op genomen, waardoor de bouw van nieuwe woningen onmogelijk dreigde te worden. De plekken waar de uit breiding van de lokale bedrijven terreinen voor Oosterend en De Cocksdorp zijn gesitueerd, zijn wel bestemd als uitsluitingsgebied, maar dat betekent allerminst een streep door de uitbreiding. 'Het is een soort extra drempel geworden', aldus wet houder Nel Eelman 'We moeten nu met een beeldkwaliteitsplan aanto nen dat de uitbreiding toch past bij het dorp en dat moeten we goed onderbouwen.' Gedeputeerde Staten heeft in het Ontwikkelingsbeeld, dat tot en met 2014 van kracht is, de mogelijkheid open gelaten voor uitbreiding van lo kale bedrijventerreinen bij dorpen. Voorwaarde is wel dat alleen lokale bedrijven zich er mogen vestigen en dat ze voor het bedrijfseconomisch functioneren afhankelijk zijn van de gemeente waarin ze zijn gevestigd. Ook moeten ze een historisch bin ding met het gebied hebben. Volgens het Ontwikkelingsbeeld moet de be hoefte voor extra bedrijventerrein wel worden afgewogen tegen de regio nale behoefte in de gehele Kop van Noord-Holland. De provincie wil 70 procent van de bedrijvigheid regionale industrieterreinen is ge1 tigd en 30 op lokale bedrijver reinen. De gemeente heeft al divi malen aangeven vraagtekens uitgangspunt te zetten, vanwege eilandpositie. Uit het rapport va' Kamer van Koophandel waarin behoefte aan extra bedrijvente' op Texel werd onderzocht, bleek vestiging aan de overkant 'onde baar' is voor 25 van de 29 bednj die aangaven verhuisplannen tel ben. Een voorstel van burgemeester wethouders om Texel als afzond* gebied op te nemen in het nie Ontwikkelingsbeeld heeft het mei red. Noord-Holland Noord is op deeld in drie gebieden en Text onderdeel van het gebied Kop Noord-Holland. Burgemeester wethouders hadden het eilandl als vierde gebied gezien, zodaf beter maatwerk zou kunnen wo* geleverd. Volgens Gedeputes Staten wordt er echter al genoeg zonderlijke aandacht aan Texel.f vinciale Staten spraken tijdens vaststelling van het Ontwikke! beeld met meer specifiek over Te omdat dat in het voortraject al uiN rig was gebeurd. Burgermeeste wethouders, de politieke partijen ambtelijk apparaat en diverse langenorgamsaties hebben met provincie maandenlang stri|d 9 verd om het oorspronkelijke en wraakte concept van tafel te knjl De Texelse bevolking diende in voorjaar zo'n negenhonderd zwaarschriften in. goed voor kwart van alle bezwaarschrift# heel Noord-Holland Noord ie du

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6