Feestelijke opening voor 'pronkstuk van een school' Cjroen !7wartsJexels tn het hart., Gemeente stopt met uitwerpen gebouwen Tobbesteken hilarisch hoogtepunt Wampex Fontein na 7 magere jarenvernieuwd Reinigii einiging met scherfijs nzet knetterende ruzie 'Als het straks maar geen half rondje Texel wordt9 Van der Vis SUPER DE BOER Slijterij de Wit v.o.f. TEXELSE -''COURANT [Zakelijk c conflict met Ice Blast' )SG De Hogeberg i/en oorlogsgebied Gemini Ziekenhuis Spannende derby Wegpiraten raken rijbewijs kwijt Scepsis over werelderfgoedstatus Bijenhouden Texe IP h oto Foto's van de Wampex www.texelphoto.nl ppGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11925 nil?. TEXELSE DINSDAG 2 NOVEMBER 2004 COURANT Een flinke plens water was de beloning voor een slechte steekbeurt. /Foto Gerard Timmerman! Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 In een analyse van de kansen en be dreigingen zag Bonne geen ander voordeel in de aanwijzing dan gratis reclame en extra naamsbekendheid voor het waddengebied. 'Maar dat er door deze status hordes toeristen het waddengebied aandoen geloof ik niet. Hij is bang dat de status orga nisaties een handvat geeft voor 'nog meer beperkende regelgeving'. Frans Visman (D66) kon zich zijn zorgen wel voorstellen 'Als het straks maar geen half rondje Texel wordt.' Pas als er garanties zijn dat de status geen be perkende maatregelen oplevert, wil hij akkoord gaan. Daarmee ver woordde hij ook de mening van de pleziervaarders. Felste tegenstander is Jan Koolhof (CDA). 'We hebben al zoveel regels, op termijn worden die alleen maar aangehaald.' Joop Groeskamp (Texels Belang): 'In eer ste instantie denk je: prachtig. Maar het is weer een instantie waar je re kening mee moet houden.' De progressieve fracties lieten een ander geluid horen- Alfred Schaat- senberg (PvdA): 'We kunnen er niet echt op tegen zijn, maar eerst moet de achterdocht weg. Er moet draag vlak komen bij de bevolking.' Dat zou er sneller komen als Unesco, samen steller van de lijst van werelderfgoed, geld beschikbaar zou stellen voor het behoud van de wrakken in de bodem van de Waddenzee, vond Adhur Oosterbaan, Zijn vermoeden dat Unesco een rijke club is. bleek on juist. Unesco is er vooral om arme landen te steunen en dan is het te gek dat er geld beschikbaar wordt ge steld aan een rijk land', aldus een vertegenwoordiger van minister Veer man van LNV. Om de bestaande ge bruiken in de Waddenzee te mogen handhaven adviseerde burgemeester Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) 'Wij Texelaars hebben al een berenklus in het verschiet om ons eiland in de toekomst leefbaar en economisch gezond te houden. In dat beeld past geen stringente re gelgeving en juridisch handhaven.' Aldus ventileerde Daniël Bonne zijn mening over de voorgenomen sta tus van de Waddenzee als wereld erfgoed. Uit de meningpeiling gis teravond bleek dat ook de politiek nog niet toe is aan de aanwijzing. Geldorp dat de waddengemeenten een convenant afsluiten, waarin eco nomische rechten zijn vastgelegd. Vrijdag en zaterdag bespreken de gemeenteraden de aanwijzing op Terschelling. (Advertentie) 'Een pronkstuk van een school.' Al dus omschreef wethouder Nel Eelman de nieuwbouw van basis school De Fontein, die vrijdag fees telijk werd geopend. Een modern gebouw waarmee de protestants- christelijke school weer jaren voor uit kan. De feestelijke opening werd verricht door de familie Van Es, al tijden de grootste familie op de school, in samenwerking met oud-bestuursvoorzitter Ineke Bak ker. Feestelijk moment was ook de onthulling van het kunstwerk, een waterobject dat is gemaakt door Jaap-Kees Drijver. Met elf kinderen, van wie de negen jarige Daan nog op school zit, heb ben Hans en Emmie van Es een be langrijke bijdrage geleverd aan het leerlingenaantal van De Fontein. Toen de school nog CVO heette, kreeg ook Van Es senior er les. 'Ik heb het hier vroeger erg naar mijn zin gehad, net als mijn kinderen Zijn betrokkenheid bij de school blijkt ook uit het feit dat Van Es alweer 23 jaar in het school bestuur zit Alle schoolkinderen strooiden vrijdagmorgen confetti uit over de door de straat rennende fa milie Van Es, die theatraal met een veel te grote sleutel vergeefs pro beerde het nieuwe schoolgebouw te openen, waarna Ineke Bakker met de passende sleutel aan kwam zetten om de menigte binnen te laten. De officiële opening kwam op een moment dat het gebouw al maanden in gebruik is, maar pas nadat alle puntjes op de i zijn gezet Het feest vormde de afsluiting van een bouw periode van anderhalf jaar, waarin medewerkers van bouwbedrijf Tebo en een reeks onderaannemers het mogelijk maakten dat de lessen toch door konden gaan. Onderwijs prioriteit 'Onderwijs is prioriteit nummer één', sprak wethouder Nel Eelman namens de gemeente. 'Al het onderwijsgeld dat we krijgen van de overheid, komt ook daadwerkelijk ten goede aan dat onderwijs en wordt met besteed aan lantaarnpalen of wat anders. Het geld wordt onder de scholen verdeeld, ie dere school krijgt waarop hij recht heeft. De schoolgebouwen op Texel staan er over het algemeen heel goed bij. Op de langere termijn kunnen we ook inspelen op de groei van de scholen, wat bij De Fontein duidelijk zichtbaar is. Er is nu een negende en tiende lokaal bijgekomen en voor groep acht is er zelfs tijdelijk een elfde lokaal.' Door verschillende onderwijs budgetten te stapelen kon voor De Fontein ook een moderne hal worden gebouwd. Vooruitlopend op nieuw beleid heeft de raad geld beschikbaar gesteld voor de vernieuwing van het ICT-onderwijs, werkplekken voor do centen, leerplekken waar kinderen in dividueel kunnen worden geholpen, een plaats voor logopedie en de schoolarts. De combinatie van ver- Lees verder pagina 5 iging tot oplichting of een zake- k conflict? Zeker is dat sprake is in een fikse ruzie tussen drie ixelse zakenpartners in bedrijven e zijn gerelateerd aan Ice Blast. in Heijne, Pieter Daalder en een nerikaans bedrijf hebben aan- tte gedaan van (poging tot) op- hting door Kees Dros (Wever- -aat), die op zijn beurt laat weten it hij nog geld te vorderen heeft n Ice Blast-gerelateerde bedrij- Blast Europa haalde in 2003 de bliciteit door met een krachtige aal scherfijs pokken, mossels en aaf jen van strandhoofden te verwijde- i, een klus die in opdracht van ikswaterstaat werd uitgevoerd. De ie Texelaars achter dit bedrijf ma- n gebru.k van een schoonmaak- ilhode waarbij scherfijs met grote icht op te reinigen objecten wordt spoten. Het bedrijf Universal Ice ist Inc. in Kirkland in de Verenigde iten heeft er patent op. Heijne ont- ;te het procédé op internet, larna het. hier gevestigde bedrijf iversal Ice Blast Europa het recht iwierf om voor het Amerikaanse jederbedrijf de techniek uit Ame- 0 te verkopen en te ontwikkelen. de website van het bedrijf vw iceblast.nl) meldt de onderne- JU ig bezig te zijn met het opbouwen een Europees netwerk. In pers- ichten is te lezen dat met diverse He overkantse bedrijven wordt sa- i< ngewerkt. Bi I bedrijf kwam eind vorige week in praak nadat bij de politie aangifte was gedaan, hetgeen door een ano nieme zegsman werd doorgebeld naar de redactie. Volgens een pers voorlichter van de politie is aangifte gedaan van valsheid in geschrifte en oplichting. Dros zegt dat hij tot dus ver alleen een aangifte voor 'poging tot oplichting' onder ogen heeft ge had. De recherche buigt zich momen teel over de aangifte. In verband met het onderzoek doet de politie geen verdere mededelingen. Dros laat zelf desgevraagd weten zich met te her kennen in wat zaterdag over hem naar buiten is gebracht. 'Ik heb een zakelijk conflict met aan Ice Blast gerelateerde bedrijven over mijn vor dering op deze bedrijven. Dat moet worden opgelost. Daar wordt aan ge werkt. Om een oplossing niet in de weg te staan, onthoud ik mij van ver der commentaar.' De gebeurtenissen van het afgelopen weekend waren voor de aangeslagen Dros aanleiding de Raad van Com missarissen (RvC) van Teso, waarvan hij voorzitter is, versneld bijeen te roepen. Vice-voorzitter Dirk de Lugt: 'Wij waren verrast door het bericht en betreuren dat het op deze manier naar buiten is gekomen. Kees heeft vanmiddag zijn kant van het verhaal toegelicht Het raakt de veerdienst niet en binnen de RvC bestaat er op dit moment geen twijfel over zijn functioneren als voorzitter. We ken nen Kees als een betrouwbaar en eerlijk persoon en er is voorlopig geen reden om actie te ondernemen. We vertrouwen op een goede afloop.' Dros is ook voorzitter van Duurzaam Texel. n stukje terrein van OSG De geberg neemt maandag 8 en i'eiisdag 9 november de vorm aan re i oorlogsgebied. Het wordt in to richt door hulporganisatie Art- <2 zonder Grenzen en kan (veilig) or de scholieren worden betre- n. Op deze wijze kunnen de leer- jen de 'ontwrichtende gevolgen' voortdurend oorlogsgeweld oden lijve ondervinden. nl betreft een mobiele tentoonstel- in twee zeecontainers van de porgamsatie die met de cam- 1 S jne Oorlog went.behalve als ye 85 niddenm zit scholen bezoekt. Aan tentoonstelling is lesmateriaal ge- _j ipeld. waarmee Vmbo-, Havo- en o-leerlingen van De Hogeberg aan de slag gaan. De tentoonstelling en het lespakket laten zien wat langdu rig oorlogsgeweld is, doet en bete kent. Artsen zonder Grenzen wil de scholieren betrokken maken bij de slachtoffers van oorlogen die vaak al zó lang duren dat ze 'oud nieuws' zijn geworden en nog maar weinig aan dacht krijgen. 'Miljoenen mensen le ven elke dag, al jaren lang, met ge weld, plundering en verkrachting', bericht de organisatie, die vindt dat 'deze wandaden niet stilzwijgend mogen worden geaccepteerd'. Met beeld, geluid en gefilmde interviews worden scholieren geconfronteerd met het leven van mensen in Burundi, Somalië, Tsjetsjenië, Kasjmir en de Democratische Republiek Congo. De leerlingen worden begeleid door me dewerkers van Artsen zonder Gren- renovatie en nieuwbouw van de idag feestelijk heropende basis- hooi De Fontein is het laatste Me project dat onder gemeente earchitectuur is gerealiseerd. In toekomst besteedt het college lontwerpen van vergelijkbare en Mere projecten uit. isscholen Durperhonk, De Bruin de Strijbosschool en De Fontein projecten die in het recente ver en van de gemeentelijke tekenta- zijn gekomen. Maar ook de Jan Herschool, de Thijsseschool en de mpasschoolEn de gemeente- if, het grootste gebouw dat door btenaren is getekend. De ge- ente incasseerde complimenten ir de uitvoering, maar er was ook tek. Bijvoorbeeld over het feit dat combinatie van het zelf ontwerpen 1 gebouwen en toezicht houden op i goede uitvoering door de ge- snte niet helemaal zuiver is, een Ij lachte die ook intern bij de ge- ey ente steeds meer opgeld deed. de Texelse architecten lieten zich sens kritisch uit over het beleid het ontwerpen van gemeentelijke ""projecten in eigen hand te hou- Niet alleen omdat de opdrach- een welkome aanvulling op hun 'efeuille zouden zijn, maar de ge- ente werd ook verweten dat men en#swaar beschikt over een gekwa- t) eerde bouwkundig tekenaar, maar m het bedrijfsleven meer kennis ilij if architectuur aanwezig zou zijn. "ei de ambteli|ke organisatie M hier anders over gedacht. Door dat de gemeente zelf het ontwerp tekende, was het college nauw be trokken bij de werkzaamheden en bestond er een goed overzicht. Dat nu is gekozen voor uitbesteden komt niet doordat het college is gaan twijfelen aan de kundigheid van de eigen tekenaars of de integriteit van de toezichthouders, maar is vooral het gevolg van de reorganisatie. De afdeling Bouwzaken, die naast woningtoezicht ook de nieuw- en verbouw onder z'n hoede had, be staat met meer, het afdelingshoofd is projectleider en ambtelijk adviseur van de Welstandscommissie gewor den en de bouwkundig tekenaar van de gemeente is met pensioen. Hier door is de gemeente simpelweg niet meer toegerust om grote projecten de ontwerpen. De nieuwe afdeling Infrabouw van de gemeente heeft wel de beschikking over twee ambtena ren die kleinere klussen op papier kunnen zetten. De aanpassing heeft er al in geresul teerd dat het ontwerp van het te bou wen hulpverleningsgebouw is uit besteed aan bureau BBHAD uit Schagen Dit bedrijf werkt momen teel het definitieve ontwerp uit en de verwachting is dat de aanbesteding in april zal plaatsvinden. Ander groot project dat zal worden uitbesteed is de vernieuwing van OSG De Hoge berg, het kanjerproject dat een hoge prioriteit geniet. De Lubertischool in De Koog is in 2006 aan de beurt voor ingrijpend onderhoud. Ook hiervan is het waarschijnlijk dat het ontwerp aan derden wordt overgelaten De familie Van Es, al jaren het grootste gezin van De Fontein, rent met de symbolische sleutel door een haag van leerlingen. 'Bijenhouden is een mooie bezigheid. Lekker buiten bezig, het is leerzaam, je kunt knutselen en het levert ook nog honing op Dat zeggen bijen houders Jaap Jager en Mies de Wilde van de Texelse bijenhoudersvereni ging. Pagina 5 Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder heeft in het afgelopen jaar de krant vaker gehaald, dan de directie lief was. Hoe kijken Texelaars eigenlijk aan tegen 'hun' ziekenhuis? De Texelse Courant ging op onderzoek uit. Pagina 6 Mooie acties, een spannend score verloop, enthousiast meelevende supporters en scherp bekritiseerde arbitrale beslissingen. De zondag in Den Hoorn gespeelde wedstrijd tus sen ZDH en SV Oosterend had alles wat een eilandderby tot een aantrek kelijk schouwspel kan maken. De thuisploeg deed goede zaken door met 4-1 te winnen. Pagina 7 Een Wampex zonder een nat pak is die vrijdag en zaterdag op het eiland tende survivalspeurtocht die deze slechts droog konden houden door geen echte Wampex. Ook in de 24st' werd gehouden. Vijfendertig teams keer over het oude land van Texel de ring aan de tobbe te steken, editie was er weer volop waterpret in gingen vrijdagavond bij de Texel'94- voerde. Vooral het tobbesteken in zorgde voor veel hilariteit. Meer over de Weekend AMPfibische Expeditie kantine van start voor een uitput- Den Hoorn, waarbij de teams het de Wampex verderop in deze krant. De politie heeft zondag twee automo- bilisten aangehouden die zich bezondigden aan gevaarlijk rijgedrag. Beiden begingen diverse overtredin gen. Een 59-jarige man uit Kwadijk haalde op de Pontweg vijf keer in waar dat verboden is. hij negeerde een doorgetrokken streep en reed over verdrijvingsvlakken. Bovendien reed hij 135 kilometer per uur, waar een maximumsnelheid geldt van 80 km/u. Een 37-jarige man uit Schiedam beging soortgelijke over tredingen op de Hoornderweg. Hij reed zelfs 136 km/u. in plaats van de toegestane 80 km/u. Beiden moesten hun rijbewijs inleveren Bovendien werd proces-verbaal opgemaakt.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1