mw Politiek steunt Eelman in geschil over Potvis 5 Wonen in bijgebouwen blijft niet toegestaan NlOZ-onderzoeker krijgt Spinozaprijs w .TEXELSE COURANT' (W0e~ÜBlNKEN :)l)LUE WHÏ6KV? HET ÜSl N>\ -•'2 2 "1Jk\b3MD 3? Bekoelde verhoudingen Boerderijen Zeecontainer moet weg Tarifa-missie lijdt schipbreuk Bezwaren tegen paden Hogeberg VRIJDAG 5 NOVEMBER 2004 He politieke partijen steunen de Unnen van wethouder Nel Eel- ian, het NIOZ en de Stichting tonen Texel (SWT) voor herbouw 3n De Potvis op 't Horntje. De acties verklaarden dit maandag- iond nadat Henk Dekker, woord- jerder van kritische buurtbewo- »rs, tijdens de raadscommissie fondgebied zijn onvrede over de 3ng van zaken had uitgesproken, pmerkelijk is wel dat de politiek geneert dat ook mensen die niet ijhet NIOZ werken er mogen wo- sn, terwijl de wethouder aangaf at op de campus alleen mensen m het NIOZ mogen wonen. kan me niet voorstellen dat men- jitegen dit plan zijn', zei Jan Kool- i(CDA). Arthur Oosterbaan (Groen- iks) zag diverse voordelen in de 79 ooneenheden. 'We kunnen ze goed •oruiken en het wordt veel aantrek- jker om er te wonen. Ik snap de izwaren met.' Alfred Schaatsenberg «JA) vond het geen probleem dat ;niet alle woningen door medewer- isvan het NIOZ worden bewoond, kanderen er gebruik van moeten men maken. 'Een ideale oplos- g.' Ook Texels Belang sprak zich monde van Joop Groeskamp uit orde vergroting. 'Al kan ik me de twaren wel voorstellen.' Een soort- ijk geluid liet ook Maria van der ek (WD) horen. Koolhof had de Iruk dat de communicatie met de irtbewoners tekort is geschoten, ir dat kon Groeskamp zich met voorstellen 'Naar aanleiding van op merkingen uit de buurt is het aantal woningen immers teruggebracht en heeft het gebouw een andere vorm gekregen.' Eelman 'Er is voldoende gecommuniceerd. Dat we het met met elkaar eens worden, is een an der verhaal Frans Visman (D66) vond dat er niet moeilijk moet worden gedaan over bewoning door anderen dan mensen van het NIOZ. Maar wethouder Eelman benadrukte dat de aandui ding campus betekent dat er in De Potvis alleen medewerkers van het NIOZ en hun gezinnen worden ge huisvest. 'Er zal geen andere bewo ning plaatsvinden' Partijgenoot Kool hof gaf aan zich als raadslid niet ge roepen te voelen om het eiland over te gaan om te kijken waar wel en niet wordt gewoond In een persbericht geven het NIOZ en de Stichting Wonen Texel (SWT) een nadere toelichting op de voorgeno men herbouw. 'In de afgelopen jaren is de regel gehanteerd dat tijdelijke medewerkers na een verblijf van maximaal één jaar moesten verhui zen naar een zelf te organiseren huis vesting. Op Texel was dit veelal met mogelijk, maar in de praktijk kon men vaak bij de SWT in Den Helder te recht. Inmiddels is ook hier sprake van een toegenomen vraag en zijn de toewijzingsregels veranderd Hier door komen tijdelijke medewerkers van het NIOZ en Alterra in de praktijk met meer in aanmerking voor een huurwoning in Den Helder. Alleen al door het wegvallen van deze "nood opvang" is het dus noodzakelijk dat de capaciteit van de nieuwe Potvis groter uitvalt.' Becijferd wordt dat als 70 procent van alle tijdelijke mede werkers kiest voor huisvesting in de campus, alle appartementen van de vernieuwde Potvis worden bezet. Geconfronteerd met dit 'nieuwe' ar gument, verbaast Dekker zich erover dat de SWT en het NIOZ nu pas met deze Helderse feiten naar buiten ko men. 'Het staat zelfs niet in de cijfer- onderbouwing die ik een week gele den van Jan van Andel ontving. Dat bestaat toch met voor een plan waar men kennelijk als zes tot zeven jaar mee bezig is. Dat gelooft geen hond Het NIOZ spreekt tegen dat de Pot vis niet in de ondernemingsraad is besproken. 'Er is wel degelijk overleg geweest met de ondernemingsraad van het NIOZ. Sterker nog, de onder nemingsraad heeft zich hierover po sitief uitgesproken.' Maar volgens Dekker heeft het NIOZ een 'overval- techniek' toegepast, omdat uit na vraag blijkt dat de OR pas in juni 2004 op de hoogte is gesteld. 'Is dat niet erg laat na zes jaar plannen maken?' Dat commissieleden de woningen wél aan anderen dan NlOZ-mensen berschikbaar willen stellen en het college niet, was Dekker met ont gaan. 'Logisch dat de wethouder dat aangeeft, want bij bewoning door niet NlOZ-mensen moet Texel wellicht contigenten inleveren.' Zijn vrees is dat in de toekomst er toch anderen in gaan wonen. 'Maar dan is het voor de buurt te laat en staat die kazerne er al.' Hij betreurt het dat er geen enquête is gehouden om de behoefte aan woningen te peilen. lp <3^5"I hx&sT TH nUTOOtl GÖÊS0OS--U- 2O0M Texelaars die geen woonruimte kunnen vinden moeten tijdelijk kunnen wonen in recreatiehuizen, maar het 'bewoonbaar' maken van bij- en andere gebouwen op Texel vindt de Texelse politiek maar niets. Dat ondervond WD-er Maria van der Spek, die geen enkele steun kreeg voor haar voorstel om soepeler met deze problematiek om te gaan. Met 600 woningzoekenden op de wachtlijst bij de Stichting Wonen Texel, is de nood op Texel hoog. Omdat er toch moet worden ge woond, zoeken velen hun heil in ver bouwde garages, schuurtjes en oude praktijkruimten, zoals in de Juliana- straat. 'We weten allemaal dat er ge woond wordt op plekken waar dat of ficieel met mag. Er zijn bijvoorbeeld heel wat woningen die zijn opge deeld. Maar zodra er twee aanrech ten in staan of twee badkamers zijn, dan mag dat niet', pleitte Van der Spek voor legalisatie van dit soort si tuaties. Ze stuitte dinsdagavond op grote weerstand Frans Visman (D66)- 'Je kunt met zomaar alles wat vier muren en een dak heeft tot woning bombarderen. Dan wordt het een rommeltje' Van der Spek benadrukte dat het niet haar bedoeling was vrij staande schuren in woningen te ver anderen.' Texelse Belang, Groen- Links en het CDA vinden dat de hui dige vrijstelling om tijdelijk vakantie huizen te mogen bewonen toerei kend is. Jan Koolhof en Joop Groes kamp gaven aan dat de geplande nieuwbouw veel problemen zal op lossen en dat er bij" de uitvoering daarvan snelheid moet worden be tracht.' De meeste sympathie kreeg de WD van PvdA'er Alfred Schaats enberg. 'Woningnood is een groot probleem Je kunt mensen die ergens wonen waar dat officieel met mag met zomaar op straat zetten. Maar je moet het per geval bekijken en niet alles toestaan. Geen omgebouwde garages die tegen woekerprijzen worden verhuurd.' Wethouder Nel Eelman (Huisvesting): 'Er wordt nie mand op straat gezet. Maar met name de brandveiligheid is van groot belang.' Ook de wethouder vond dat vrijstelling voor het permanent wonen in recreatiewoningen voldoende soe laas biedt. Dat kan alleen als mensen op de wachtlijst staan bij de STW kunnen aantonen dat ze geen andere woning kunnen vinden en econo misch of maatschappelijk gebonden zijn. 'Maar we overleggen met de be woners voor welke periode daar in mag worden gewoond.' VERVOLG VAN PAGINA 1 tiaar Paul van Heerwaarden {links) leidde leden van de Texelse afdeling van de PvdA rond door hoeve De Toekomst aan de Schorren die al geruime tijd leeg staat. Eric Hercules, de half zichtbare Bart-Jan van Zon. Annemieke van Atteveidt, Alfred Schaatsenberg, tl Gonzalez, Hans Roeper en Dirk Terpstra luisteren geïnteresseerd toe. teoio jovpRwrn. r- de praktijk geen gevolgen voor Texel, maar Vlaming zei graag te zien dat andere mogelijkheden worden onder zocht. Paul van Heerwaarden waarschuwde hem voorzichtig te zijn. Hij wees op het timmerbedrijf dat Pieter Dros is begonnen in een voormalig agrarisch gebouw aan de Laagwaalderweg. 'De koeien lopen eromheen, vanaf de weg zie je eigenlijk niet dat er geen agrariër meer in zit Dat is allemaal prima geregeld. Je moet niet te snel willen slopen.' iten, terwijl een bredere gebruiks- lemming minder werkdruk op het «eentehuis tot gevolg zal hebben, dat er minder handhavend hoeft rorden opgetreden. De oplossing algens hem het bestemmingsplan lengebied te wijzigen en een rui- e bestemming toe te kennen aan anschfe opstallen, waarbij de aard de onderneming gereguleerd dtbinnen de 'staat van inrichting', overzicht van toegestane be- Isactiviteiten op een industrieter- gerangschikt naar de mate van rfast en vervuiling. 'Op deze ma- zou je voor de stolpen in het ilsbare. oude deel van het buiten- >ed een veel lichtere vorm van ri|fsactiviteiten kunnen toestaan, «over al wat zwaardere activitei- n vrijkomende bedrijfspanden in onge polders.' Deze problematiek slt met alleen op Texel maar in Nederland, aldus Van Heer- irden, die erop wees dat de sec- fgrarisch Onroerend Goed van de erlandse Vereniging van Make- s er al onderzoek naar heeft ge in. slotte ging Van Heerwaarden in iet onderzoek dat de Kamer van Phandel onlangs uitvoerde naar mimtebehoefte van Texelse on- lemers en waaruit bleek dat zij maal 6,8 hectare nodig hebben, «sief grond voor bebouwing en 'eerruimte Hij combineerde dat 9egevens van de gemeente, die zien dat 96 agrarische bouw den momenteel niet agrarisch Nikt worden. Ervan uitgaand dat kier bouwblok 10 000 vierkante e«aan gebouwen mag staan - en hectare dus 960.000 vierkante si -, berekende de makelaar dat Wok nog geen tien procent hoeft orden bebouwd om in de be te te voorzien. 'Hiervoor hoeven «dure bedrijfsterreinen en infra- fturele zaken te worden aange- alleen een verruiming van de 'smmmgsplanvoorschriften Kanttekeningen fVdA'ers onder Van Heerwaar- 'sgehoor onthielden zich nog van 'tordeel, maar voorzitter Jaap Hin 9e WLTO en Kees Vlaming van de Stichting Agrarisch Texel (SAT), die eveneens meepraatten, plaatsten wel kritische kanttekeningen. Hin waar schuwde voorzichtig te zijn met bestemmingswijzigingen. Vong jaar al schreven WLTO, SAT en de agrari sche natuurveremging De Lieuw in een gezamenlijke brief aan het col lege vast te willen houden aan het bestaand beleid, dat voorschrijft dat bij het vrijkomen van een agrarisch bedrijf eerst moet worden onderzocht of andere agrariërs belangstelling hebben er delen van over te nemen en pas als dat met het geval is wijzi ging van de bestemming (in wonen) toe te staan. Bovendien zou bedrijvigheid net als het toerisme moeten worden gecon centreerd en mag het buitengebied niet teveel worden belast. 'We moe ten verrommeling van het landschap tegengaan', aldus Hin, die zei er geen problemen mee te hebben wanneer een kapper of een makelaar zich in een overbodig geworden boerderij zou vestigen, maar er geen timmer bedrijf in te willen. Hij voelde ook weinig voor detailhandel, in verband met de parkeerdruk die dat met zich zou meebrengen. Kees Vlaming wees erop dat de SAT altijd van mening is geweest dat er voldoende agrarische blokken moe ten overblijven voor startende agra rische ondernemers. Hij erkende dat er weliswaar steeds minder |onge boeren zijn, maar hij had geluiden opgevangen dat de overheid over weegt de agrarische sector te willen stimuleren, omdat de teruggang wel erg groot dreigt te worden. Vlaming voorspelde overigens dat er op Texel niet veel leegstaande agrarische be bouwing meer bijkomt. 'Er zijn nog 50 melkveehouders over. Dat aantal zakt misschien nog naar 35, maar verder met.' Wel was hij onzeker over de toekomst van de bollenbednjven. Gebouwen slopen De vertegenwoordiger van de SAT bepleitte bovendien ook eens 'het lef te hebben' vrijgekomen agrarische gebouwen te slopen. 'Er wordt veel gebouwd, maar er verdwijnt zelden iets.' De overheid heeft al een tijd geleden de regeling ingesteld dat boeren die 1000 vierkante meter aan gebouwen slopen een woonhuis mogen bouwen Omdat de meeste boeren op het eiland met zulke grote gebouwen hebben, heeft die regel in Cor Kuip uit De Koog moet de zee container die hij zonder vergun ning heeft geplaatst op zijn terrein aan de Nikadel achter café-restau rant De Tijd verwijderen. Dat ge beurt op verzoek van Reinier van der Veen van café Cheers, die zegt dat hij overlast en daardoor schade lijdt van de container. Het college geeft Kuip de tijd tot 1 februari 2006. Dat is een uitzonderlijk lange begunstigingstermijn, wat te ma ken heeft met het feit dat Kuip die tijd nodig heeft om legale opslag te realiseren. Als de container er na die datum nog staat, moet Kuip een dwangsom van €150,- per dag betalen, wat kan op lopen tot maximaal €30.000,-. Van der Veen had ook gevraagd een eind te maken aan het volgens hem permanent bewonen van een rec reatief opstal op hetzelfde terrein, dat wordt gebruikt door exploitant S.Bakker van café De Tijd Het col lege heeft dat afgewezen omdat het strijdig gebruik met is aangetoond. Bakker gebruikt het gebouw in de zomer als dienstwoning, maar woont het grootste deel van het jaar in De Cocksdorp, waar hij zijn vaste adres heeft. Omdat hij minder dan 270 et malen gebruik maakt van het opstal in De Koog, kan niet worden gespro ken van permanente bewoning De kwestie staat niet los van het feit dat exploitant Bakker de afgelopen zomer herhaaldelijk heeft geklaagd over geluidsoverlast die afkomstig was van Van der Veens bedrijf Cheers. De gemeente ging er met meetapparatuur op af. waarbij vast kwam te staan dat het lawaai dat van het café uitging de toegestane ge luidssterkte overtrof. Dat leidde tot een proces-verbaal en prompt daar op kwam Van der Veen met zijn ver zoek om een eind te maken aan de zeecontainer en het vermeend strij dig gebruik van de recreatiewoning. ■A7X--V Prof. dr. ir. Jaap Sinninghe Damsté heeft gisteren samen met drie andere onderzoekers in de Nieuwe Kerk in Den Haag de Spinozaprijs ontvan gen. De prestigieuze prijs, een beeld van de zeventiende-eeuwse wijsgeer Spinoza en een aan onderzoek naar eigen keuze te besteden bedrag van €1,5 miljoen, werd hem uitgereikt dor Maria van der Hoeven, minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap pen, Sinninghe Damsté is bij het NIOZ hoofd van de afdeling Mariene Biogeochemie en Toxicologie. Hij werd beloond voor onderzoek naar organische moleculen die uniek zijn voor bepaalde groepen algen, bac teriën en archaea of oerbacteriën in verleden en heden. Sinninghe Damsté ontdekte daarbij onder meer dat er tijdens de geologische periode van het krijt, zo'n 100 miljoen jaar geleden, toen ook de dinosauriërs floreerden, al eens een 'broeikas- wereld' is geweest. De zeewater spiegel stond toen ongeveer 250 meter hoger dan nu. Catamaranzeilers Renko Klïjnsma en Jeroen Staamer met hun Franse redders. Inzet: hun gekapseisde boot in de golven bij d'Oleron. golven Eén van die golven was vol gens Klijnsma 'angstaanjagend groot', waardoor hun boot kapseisde, de mast afbrak en het zeil scheurde. Een tweede golf spoelde Klijnsma bij het wrak vandaan, maar zijn maat wist hem met een touw te redden. Om de aandacht van redders te trek ken, schoten ze verschillende vuurpij len af. Een paar uur dobberen op de oceaan en vele angstige momenten later werden ze door een helikopter ontdekt en in veiligheid gebracht. Vanuit de lucht zagen ze hoe de gol ven 'speelden' met hun boot en kon den ze met hun geredde camera nog een paar foto's schieten Aan land werd besloten de missie af te breken en dan maar over land naar einddoel Tarifa af te reizen. Na 1550 kilometer te hebben afgelegd, zijn ze daar inmiddels gearriveerd Een schipbreuk ter hoogte van het Franse lie d'Oleron heeft donder dag een abrupt einde gemaakt aan de Texel-Tarifa Challenge van zeiler Renko Klijnsma en zijn drie medezeilers. Door een meters hoge golf sloeg zijn catamaran om en raakte totaal vernield. Klijnsma en mede-opvarende Jeroen Staamer werden door een helikop ter van de marine gered. Het tweetal was met hun Nacra 580 's morgens vertrokken vanuit een baai die uitkomt in de oceaan. Op zee viel de branding aanvankelijk mee. 'We waren happy met de constate ring dat we daar mooi doorheen kwa men. Verderop zagen we wat hoge Prof. dr. ir. Jaap Sinninghe Damsté gaf tijdens de plechtigheid in de Nieuwe Kerk Den Haag een lezing, waarbij hij een overzicht van zijn werk bij het NIOZ presenteerde 'Zienswijzen' die zijn ingediend door drie bezwaarmakers kunnen de voorgenomen aanleg van nieu we holle weggetjes op de Hoge berg vertragen. Wethouder Nel Eelman probeert er via onderhan delingen uit te komen met twee particulieren en de werkgroep Landschapszorg. Vertraging is lastig, omdat het college met naast beschikbare subsidies wil grijpen. Dinsdagavond, toen de raadscommissie Grondgebied het stuk 'ter kennisgeving' op de agenda had staan, zei wethouder Eelman tussen neus en lippen door dat de raad formeel niet hoeft in te stemmen met het project, omdat de raad het mandaat hiervoor aan b en w heeft verleend. De invulling van de Hoge berg is namelijk een uitwerking van het Wandelpadenplan Texeldat de raad in 2001 heeft vastgesteld en waarin de Hogeberg als een fijnmazig wandelpadenstelsel staat ingete kend. Dit gebeurde nadat allerlei or ganisaties, van de wandelsportver eniging tot natuurorganisaties, hun zegje er over hadden gedaan. Omdat ook mét een mandaat draagvlak no dig is. heeft het college de plannen besproken met belanghebbenden. Dat leidde onder meer tot het 'voor zichtig omgaan' met kolken, het te rughoudend zijn met naambordjes en er komen geen kunststof matten om de paden in natte perioden begaan baar te houden. Daarmee toonde de wethouder zich ook bereid rekening te houden met de wensen van de raad. Peter Bakker (GroenLinks) ad viseerde het college 'zo min mogelijk te morrelen aan het gebied' Bakker gaf verder aan niet van plan te zijn extra budget voor de wandelpaden beschikbaar te stellen. In tegenstel ling tot de bestaande paadjes, mag over de nieuwe weggetjes met wor den gefietst. Dat veel Texelaars moeite hebben met het plan. blijkt ook uit ingezonden brieven in deze krant.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5