Kan niet ligt op het kerkhof 'Natuurbeheer Waddenzee in handen particuliere instantie' 6 Dubo-woning komt toch in Den Burg West (jouden momenten Symposium EcoMare over Waddenzeebeleid .TEXELSE COURANT' Verwarring rond 'Texelshop' Eerst slopen, dan pas bouwvergunnini Tijdelijk sanitair erfkampeerders Wachtlijst voor boerencampings Hulpwijzer online Overgewicht bij kinderen Visserijvoorman geeft lezing Garnalenvissers blokkeren haven van Harlingen Benefietconcert voor oefenkelders Natuurwinkel voert actie VRIJDAG 5 NOVEMBER 2004 Het beheer van de natuur in de Waddenzee moet in handen ko men van privaatrechtelijke instan ties als Natuurmonumenten. Op die manier kan beter aan het her stel en behoud van de natuur waarden worden gewerkt. Dat plei dooi hield algemeen directeur Jan Jaap de Graeff van Natuur monumenten vrijdag bij EcoMare tijdens een symposium over het Waddenzeebeleid. Tijdens het symposium werd vooruit- geblikt op het Kamerdebat over de toekomst van de Waddenzee dat volgende week dinsdag wordt ge houden. Er werd onder meer gespro ken over gaswinning, visserij en natuurbeheer. Volgens De Graeff moet er een inhaalslag worden ge maakt om een einde te maken aan het achterstallig onderhoud waaraan de Waddenzee decennialang onder hevig is geweest Die conclusie werd eerder al getrokken door de commis- sie-Meijer en vrijdag door diverse sprekers onderschreven Volgens de commissie-Meijer is zowel de natuur waarde als de economische positie van het Waddengebied achteruit ge gaan doordat overheid, milieu beweging en bedrijfsleven elkaar ja renlang in de weg hebben gezeten. De natuurwaarden kunnen er volgens De Graeff het beste bovenop komen als enkele privaatrechtelijke instan ties de verantwoordelijkheid over het terreinbeheer van het Waddengebied krijgen. De Vereniging Natuurmonu menten heeft al diverse gebieden op het wad in handen, waaronder De Schorren aan de oostkant van Texel. De algemeen directeur vertelde het zelfde pleidooi een dag eerder tegen over Tweede-Kamerleden te hebben gehouden bij een voorbereidings- gesprek op het debat van 9 novem ber. De Graeff bepeitte eveneens dat de overheid het beste 1.3 miljard euro in het nieuw te vormen Waddenfonds kan stoppen. De commissie-Meijer heeft voorgesteld minstens 750 tot 800 miljoen euro in dat fonds te in vesteren en kabinet wil er 500 miljoen euro in stoppen. 'Dat bedrag is ab soluut te laag als het kabinet wil in vesteren in duurzaamheid en herstel van de Waddenzee', aldus De Graeff. 'We mogen hier geen half werk ver richten. Als er nu geen geld komt. kan het straks niet meerVolgens hem is er minstens 750 miljoen nodig om al leen al de natuur- en ecologische waarden te herstellen. De rest van de 1,3 miljard is volgens hem nodig voor onder meer de ontwikkeling van duurzame bednjvigheid. educatie en de Waddenacademie die een groep wetenschappers van onder meer het NIOZ en Alterra willen oprichten. Zij willen daarmee het wetenschappelijk onderzoek in de Waddenzee naar een topniveau tillen. De directeur van Natuurmonumenten zei tegenover de ongeveer 150 toe hoorders van het symposium dat het geld voor het Waddenfonds het beste kan worden ondergebracht bij het sinds 1994 bestaande Groenfonds. 'Dat heeft de expertise en een groot draagvlak. Wij vinden dat het geld beter niet bij het mimstene van Volks huisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieu kan komen, omdat je met weet hoeveel er dan nog vanaf wordt ge knabbeld.' Hij hekelde eveneens een voorstel dat een commissie met ver tegenwoordigers van de diverse mi nisteries moet beslissen over de toe wijzing van de gelden uit het Waddenfonds. 'Laat dat over aan een gezelschap van ongeveer acht per sonen uit het veld Het voorstel om het beheer van de Waddenzee onder te brengen bij pri vaatrechtelijke instanties riep weer stand op. Een paar Terschellingers uitten de vrees dat Natuurmonu menten het Waddengebied meteen op slot gooit Ze kregen bijval van een vertegenwoordiger van de Vereniging Wadvaarders die eveneens slechte ervaringen met Natuurmonumenten had. Hij stelde dat de vereniging te veel zijn eigen gang en niet luistert. De Graeff liet weten dat de tijden voorbij zijn dat 'het Kremlin in 's- Gravenzande (het hoofdkantoor van de vereniging, red) de dienst uit maakt'. Hij wees erop dat Natuur monumenten diverse kantoren heeft die zich elk over hun deelgebied ont fermen. 'De natuurwaarden staan bij ons voorop, maar we bekijken goed wat er verder nog meer mogelijk is- We zijn met op voorhand van plan ze op slot te doen. Er wonen mensen in het gebied die er hun brood verdie nen en we moeten er rekening mee houden wat zij willen, anders is ons draagvlak weg.' Polarisatie Roel Cazemier, voorzitter van de Raad voor de Wadden, riep milieu beweging, overheid en bedrijfsleven op een einde te maken aan de pola risatie waaraan zi| jarenlang onderhe vig zijn geweest. Hij vond dat de or ganisaties beter gezamenlijk kunnen werken aan het vinden van oplossin gen voor de Waddenregio. 'De milieubeweging moet ophouden te ageren tegen de winning van gas in de Waddenzee, maar zich concentre ren op de randvoorwaarden voor een verantwoorde winning van gas. Het bedrijfsleven moet ophouden met mopperen over de regelgeving in het Waddengebied, want dat is nu een maal een gegeven. En de overheid moet zichzelf reorganiseren, want het lukt met om problemen van morgen op te lossen met een overheids organisatie die zijn oorsprong vindt in de jaren zeventig van de vorige eeuw.' Volgens Cazemier moet de overheid zich actief opstellen en be trokken organisaties met elkaar van gedachte laten wisselen Tegenge stelde belangen en meningen moe ten bij elkaar worden gebracht en de overheid moet probleemoplossend optreden om de geschillen uit de wereld te halen. 'Het is te passief om alleen op de rechterlijke macht te vertrouwen om geschillen te beslech- op basis daarvan de mechanische kokkelvisserij aan banden in verband met de bodemberoering die de kokkelvisserij teweeg brengt. De richtlijnen vragen om een passende beoordeling als tijdens een voortoets met met zekerheid is vast te stellen of een activiteit geen schade aan de natuur toebrengt. Voor het uitvoeren van een passende beoordeling is gedegen wetenschappelijke kennis nodig en op dat gebied kan de Waddenacademie volgens Cazemier een rol spelen. Voorzitter Leendert Bikkert van de Waddenvereniging had er een lastige kluif aan om duidelijk te maken dat de Waddenvereniging nog steeds tegen gasboringen in de Waddenzee is, maar ook met tot het uiterste wil blij- gaan en we zijn ook te overtuigen, maar het boren naar gas moet wel alle mogelijke waarborgen zijn om kleed en we moeten ook uitgaan van het voorzorgsprincipe. Anders zeg gen we dat het het beste maar kan blijven zitten.' Volgens de commissie- Meijer is het mogelijk om te boren naar gas onder de Waddenzee Voor waarde is wel dat de 'hand aan de kraan' wordt gehouden, zodat de boring meteen kunnen worden ge stopt als de bodem gaat dalen. On derzoeker Jaap de Vlas van het Rijks instituut voor Kust en Zee toonde tijdens het symposium aan dat de bo dem op Ameland is gedaald na de tijdelijke gaswinning op dat eiland, maar dat de wadplaten door aanzanding tot nu toe gemiddeld Texels Kado Shop, Kogerstraat 29in Den Burg, gaat met dicht Els en Coi van Kesteren gaan gewoon door me het aan de man brengen van Ieuh spullen om jezelf en je huis te versie ren en hebben zelfs verbouwplannm Dat toch het verhaal de ronde doet dat de zaak binnenkort gaat sluiten is het gevolg van begriipelijke verwar ring met de kleding- en souvenirzaai Texelshop in dezelfde straat (nummei 9) die per 4 november wordt omge zet in een bloemenzaak. Els van Kesteren is talloze malen door ver baasde klanten aangesproken ova de vermeende sluiting. 'We zijn zelfs al benaderd door mensen die onsafe huurders willen opvolgen. Voor ons» het natuurlijk niet goed dat velen den ken dat we er al zo gauw na de ope- ning in februari de brui aan geven en daarom grijpen we elke gelegenhw aan om het misverstand uit de we te ruimen.' Het pand op de hoek met de Jonker straat dateert van 1928 en is eigen dom van Dirk Kievit en is het groot ste deel van het bestaan in gebria geweest als rijwiel-, brommer- e motorenwerkplaats van de firma II en A.J. Vonk De bedoeling is dit nj jaar de later aangebrachte wei» karakteristieke gevel aan de kant \a de Kogerstraat te vervangen dos een pui volgens de oorspronkeli|i< bouwtekening. Gespreksleider Victor Deconinck laat één van de toehoorders van het symposium Waddenzeebeleid bij EcoMare aan het woord. (Foto J«ro*n van Hatlum) n ore c t it rei nl 33 St H lei n( *1 rlc 5 -e' nt 9« 3V rul nki SC nt ten en het brengt opnieuw het gevaar van stagnatie met zich mee.' Cazemier hield eveneens een warm pleidooi voor de oprichting van een Waddenacademie Volgens hem neemt de komende jaren de behoefte aan wetenschappelijk onderzoek toe vanwege het voorzorgsbeginsel dat is voortgevloeid uit de Europese Vogel en Habitatrichtlijnen. Het Europese Hof van Justitie legde eerder dit jaar ven dwarsliggen. Bikker ligt onder vuur bij een deel van de vijftigduizend leden en zijn organisatie, omdat hij tijdens een bijeenkomst in Utrecht het beeld had gewekt dat de Wadden vereniging zich heeft neergelegd bij de boringen. 'Ons gasstandpunt is nog steeds hetzelfde', zei hij bij EcoMare, 'maar we moeten er wel over nadenken wat mogelijk is. We willen er wel gesprekken over aan- 6mm per jaar stijgen, terwijl de zee spiegel gemiddeld 1,6 mm per jaar stijgt. Hij sloot met uit dat de platen gaan dalen door gaswinning, maar belangrijker is volgens hem de vraag hoe de stijging van de zeespiegel zich ontwikkeld. 'En daarop is nog geen antwoord.' Hij wees erop dat, wan neer de gasboringen worden gestopt, na ongeveer drie jaar een einde komt aan de daling van de bodem. Z)|r kc dat nld ar ■as |tvc nir Een recreatieondernemer heeft zijn appartementengebouw aan Nieuwlanderweg drie apparteme» ten samengevoegd tot één groep, i verblijf voor maximaal tien pers» nen. Omdat hij dat zonder bom vergunning heeft gedaan, moetf de oude situatie herstellen, daarna willen b en w meewerkt aan de bouw van twee recreatie, eenheden elders op het terrein. De voorbeeldwoning van de Stich ting Duurzaam Texel komt in Den Burg West. B en w hebben het idee om het gebouw in de toekomstige wijk De Volmolen te zetten om pla nologische redenen van de hand gewezen. Om het project op het beoogde perceel te kunnen uitvoe ren, zullen wel de bouwmogelijk heden moeten worden verruimd, waarvoor een artikel 19-procedure nodig is. De initiatiefnemers hebben geen pro bleem met de nu definitief gekozen locatie. Ze zullen hun plannen nu ver der uitwerken en mogelijk presente ren op de in april te houden Duur zaam Bouwen Beurs. Het plan voorziet in een kantoor met woning, wat past in de bestemming maat schappelijke doeleinden die op het stuk grond rust. Bij de bouw zullen allerlei bekende en minder bekende methoden en trucs worden toege past die zijn gericht op energiebespa ring en duurzaamheid in het alge meen. Onder andere zal de plaatsing van het pand 'zongericht' zijn, zodat maximaal wordt geprofiteerd van de zonnestraling, een vorm van passieve zonne-energie. Verder wordt gedacht aan een warmtepomp, waarmee wordt geprofiteerd van warmte uit de bodem, zonnepanelen, zonnecollec toren, extra effectieve isolatie van wanden en daken, wandverwarming en mogelijk een systeem waarmee warmte kan worden onttrokken aan de bestrating op het terrein bij de wo ning. Verder zullen kantoor en woning worden gebouwd met materialen die bij de fabricage weinig energie heb ben gevraagd en die na het verstrij ken van de levensduur geen belas ting vormen voor het milieu. Twee jaar geleden zegde de ge meente al steun toe aan het project door de grond (die nu een waarde heeft van €275,- per vierkante meter) beschikbaar t stellen. Voorzitter Jan Jacob Rab van de Werkgroep Duur zaam Bouwen van de Stichting Duur zaam Texel. 'De bedoeling is dat het huis de eerste drie jaar leeg zal staan en dat het kantoor wordt gebruikt door de Stichting Duurzaam Texel. Mensen met (ver)bouwplannen, aan nemers, architecten en andere geïn teresseerden in duurzame bouw kun nen er terecht om met de systemen kennis te maken. Om dat mogelijk te maken zal de woning met helemaal worden afgewerkt, zodat je bijvoor beeld de leidingen van de muur verwarming kunt zien zitten. Wij ho pen dat de toepassing van de ge toonde materialen en technieken na volging zal vinden Wat dat betreft komt de woning op een goed mo ment, want de komende jaren zullen in Den Burg massa's huizen worden gebouwd. Informatie over duurzame bouwmogelijkheden zou ook zonder voorbeeldgebouw gegeven kunnen worden, maar wij verwachten hiervan meer effect. Zien doet verkopen'. Bij het project zijn tal van aannemers, installateurs en architecten betrok ken. Na dne jaar houdt de voorbeeld functie op en wordt het gebouw ge woon verkocht. Op dat moment wordt de prijs van de grond aan de gemeente betaald. De familie Witte van hoeve Sint Willibrord mag voor maximaal twee jaar een toilet/douche-unit op het erf plaatsen ten behoeve van kampeerders. De bedoeling is dat op termijn definitief sanitair wordt gemaakt in het hoofdgebouw. Omdat dit laatste veel tijd en geld vergt, had Witte om een ti|delijke voorziening gevraagd. De familie heeft tot dusver alleen kamperende bollenpellers op het erf gehad. Dit laar komt er vergunning voor tien kampeereenheden. In samenhang daarmee wordt het erf anders inge richt. De kampeerplaatsen worden ruimer en er komen parkeerplaatsen en een extra inrit. Ook zal een af schermende boomsingel worden ge plaatst waarvoor al een aanlegver- gunning is verleend. Witte krijgt nu een tijdelijke vergunning zoals gere geld in artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. In soortgelijke gevallen zijn in het ver leden vaker sanitaire voorzieningen op erven toegestaan, maar daarbij ging het er veel minder formeel toe: het werd gewoond gedoogd. Volgens de gemeente kan dat niet meer om dat de inspectie van VROM daar pro blemen mee heeft. 'Er zit veel te weinig schot in de wachtlijst voor kamperen bij de boer.' Dat stelt Natasja Garritsen, die haar boerenerf in Eierland graag beschikbaar zou stellen voor een paar tenten of caravans, maar steeds maar niet in aanmerking komt voor een vergunning. Ze wijt dat vooral aan de relatief nieuwe regel dat het kamperen bij de boer objectgebonden is, wat inhoudt dat vergunningen worden toegewe zen aan een bedrijf. Komt dat in an dere handen, dan gaan de vergunnin gen naar de nieuwe eigenaar. 'Dat is al snel het geval, want iemand die een paar schapen heeft, wordt al als boer erkend', aldus Garritsen. In een gesprek op het gemeentehuis heeft ze volgens eigen zeggen te horen gekregen dat de regels worden uitgevoerd zoals ze zijn vastgesteld en dat als ze veranderingen wil, ze de gemeenteraad op andere gedachten moet zien te brengen. Om 'samen sterk te staan' roept ze anderen die op de wachtlijst staan op zich bij haar te melden Garritsen is bereikbaar via tel. 311638 of per e-mail: n.garritsen ©planet.nl. De Hulpwijzer van het Regionaal Patiënten/Consumenten Platform Noord-Holland Noord (RP/CP NHN), bedoeld voor zelfstandige ouderen, is sinds kort ook online te vinden. De Hulpwijzer bestaat uit vragen over gezondheid en welzijn. Door deze in te vullen kan men erachter komen op welke gebieden enige hulp nodig is Daarnaast wordt meteen aangege ven waar men terecht kan voor on dersteuning of verdere informatie. Omdat ouderen steeds langer zelf standig blijven wonen, is het belang rijk is dat zij alle hulp en ondersteu ning krijgen die nodig is om op een volwaardige manier aan de maat schappij deel te nemen. Voor veel ouderen is het moeilijk hulp te vragen, ook omdat met altijd duidelijk is wat de problemen precies zijn en welke ondersteuning hierbij mogelijk is. De Hulpwi|zer is gratis op te vragen bij het RP/CP NHN. tel. 0223-618806 of e-mailadres info@rpcpnhn.nl. Hij is daarnaast te downloaden via de website van RP/CP NHN, www.rpcp .nl/nhn (onder het kopje 'projecten'). In samenwerking met de afdeling Diëtetiek en Jeugdgezondheidszorg van Thuiszorg Kop van Noord-Hol land en de afdeling Pedagogische Preventie van Bureau Jeugdzorg houdt de Gezondheidswijzer dinsdag 30 november van 19.30 tot21.00uur een informatieavond over over gewicht bij kinderen. Diëtist Mariska Rinkel en preventiemedewerker Iris Riemers zullen ingaan op het voorko men en behandelen van overgewicht bij kinderen. Geïnteresseerden kun nen zich aanmelden via de Ge zondheidswijzer, tel 0223-650135, of e-mailadres gezondheidswijzer® corbisplus.nl. De avond wordt ge houden in gebouw De Koploper aan de Prins Hendriklaan in Den Helder. Deelname kost €2,50 (€1,- voor abonnees van het Servicepakket). Het thema overgewicht bij kinderen staat de hele maand november cen traal bij de Gezondheidswijzer, die hierover divers informatiemateriaal beschikbaar heeft. Visserijvoorman Ben Daalder ver zorgt woensdag 10 november een lezing in de bibliotheek in Den Burg. Hij geeft zijn visie op de onderhande lingen over het vaststellen van de vangstquota, die op het moment in volle gang zijn. Daalder gaat boven dien in op vragen als: 'Moeten de quota voor schol worden verlaagd en die voor tong verhoogd?' en 'Is de Nederlandse visserij nog een ge zonde bedrijfstak?' De lezing (die aanvankelijk voor een andere datum stond gepland, maar door omstandigheden nu op 10 no vember wordt gehouden) begint om 20.00 uur. Kaarten kosten €2,- (inclu sief koffie of thee) en zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek. Zo n vijftig garnalenkotters, waar onder de TX10 en de TX25, hebben woensdagmiddag een deel van de haven van Harlingen geblokkeerd. De vissers protesteerden daarmee tegen de regels van de Neder landse Mededingings Autoriteit (NMA) die bepalen dat ze geen prijs- en vangstafspraken mogen maken. Volgens de Nederlandse Vissersbond moeten de vissers op het moment voor 'minder dan het bestaansminimum' werken. De gemiddelde prijs die garnalen- vissers voor hun product ontvangen, is de afgelopen maanden tot ver be neden de kostprijs gezakt. De be langrijkste oorzaak van deze crisis is de NMA, vindt de Nederlandse Vis sersbond. Doordat garnalenvissers geen onderlinge afspraken meer mogen maken, zien ze zich gedwon gen steeds meer garnalen te vangen en te verkopen om van een basis inkomen verzekerd te blijven. 'Duur zaam ondernemen is hierdoor onmo gelijk geworden', aldus de vissers bond, die becijfert dat de kostprijs in middels drie keer zo hoog is als de opbrengst. Lang nog hebben de pro ducentenorganisaties kunnen voor komen dat garnalen in grote hoeveel heden worden 'doorgedraaid'. 'Maar dat lukt niet langer.' De doorgedraai de garnalen worden verwerkt tot vee voer. Ook Robert-Frido Boom van de TX10 is somber, liet hij vanaf zijn plek voor de ingang van de haven van Har lingen telefonisch weten. 'Als het zo doorgaat, dan redden negen van de tien garnalenvissers het niet. De le den van de producentenorganisaties krijgen nog anderhalve euro betaald voor de garnalen die worden doorge draaid, tot een maximum van 1500 kilo. Maar de pot raakt leeg en als die garantie straks zakt naar een euro per kilo, dan is het einde in zicht.' Of de crisis nog te bezweren valt, durft Boom met te zeggen. 'Onze voormannen zijn druk in gesprek met de NMA. Om de aandacht van de politiek te vragen, gaan we volgende week vrijdag waarschijnlijk naar het Binnenhof in Den Haag. Voor een publieksvriendelijke actie. We zullen moeten afwachten of dat wat ople vert.' Vier bands geven vanavond (vrijdag) in jongerencentrum Time Out in Den Burg een benefietconcert ten be hoeve van de oefenkelders. Van de opbrengsten van een eerste optreden kon de basversterker worden vervan gen, nu wordt geld ingezameld voor een gitaarversterker. De eerste groep, Sinner, betreedt om 21.30 uur het podium, een half uur later gevolgd door Flatbroke. Jos, Erik en Bart be ginnen hun optreden om 22.30 uur, De tachtig Natuurwinkels in Neder landgeven vrijdag 12 en zaterdag 13 november 10 procent korting op het assortiment. Daarnaast krijgen klan- waarna het concert wordt afgesloten door Whatever. Ze spelen allemaal rock, variërend van modern, tot easy en klassiek. Tussendoor laat ook de rapgroep Eigen Teelt van zich horen. De zaal is open vanaf 20.00 uur. De entree is gratis. ten een zakje met bolletjes van het klavertje vier, het internationaal sym bool voorspoed, vertrouwen, liefde en geluk. Door de aankoop van bio logische producten wordt de biologi sche landbouw gestimuleerd. Deze vorm van landbouw is beter voor het milieu, maar vergt veel tijd en arbeid, waardoor de prijs van biologische producten vaak iets hoger ligt dan gebruikelijk. Met deze actie hoopt de Natuurvoedings Winkel Organisatie (NWO) de belangstelling voor biolo gische producten te vergroten. Ook de Natuurwinkel in de Hogerstraat in Den Burg doet aan de actie mee. De man heeft volgens het besten lei mingsplan recht op totaal twaalf aj rei parlementen. Die zijn er al en daara c wilde hij er twee opofferen ombuut en twee nieuwe huisjes te kunnen t? get ten. De bedoeling was twee appare m I menten samen te voegen en een a har dere te bestemmen voor cents in, voorzieningen, zoals een fitna o c ruimte en een zonnebank. Het a s i lege vond dat geen probleem en* kt< bereid de vrijstelling te geven, omj het in dit geval om een karakterisö ike stolp gaat. Toen de ambtenaren^ ild gen kijken, zagen ze dat de ovsji sf legde tekening van de bestaand;* ree tuatie niet klopte. Van de zen id; appartementen in stolp bleken errf 25 te zijn samengevoegd tot één git of van meer dan zeventig vierkaf der meter, wat meer is dan het beste nd mingsplan toestaat. Ditvoortienps sv sonen geschikte appartement stret Gra zich uit tot drie bouwlagen: deb md gane grond met een keuken, bad' de mer en twee slaapkamers, de eert ikel verdieping met woonkamer, slaapt Ier mer en een badkamer en de nok r de nog twee slaapkamers. Als de j ;rd meente onder deze omstandighed Istr aan de gevraagde twee losse huis; in zou meewerken, zou de mogelijkha sts ontstaan voor nóg twee appartem! rtz; ten, omdat er maximaal 12 mog los zijn en dat is volgens het college» rva de bedoeling van het bestemmin: sr c plan. Het grote appartement mo pur daarom weer worden veranderd in e v oorspronkelijke drie kleine In 'Gouden momenten' be schrijft verslaggeefster Ingrid de Raad de meest indringende momenten uit het huwelijk van echtparen die meer dan 50 jaar zijn getrouwd. De serie is op gezet door de Texelse Courant, in samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen Texel. In deze elfde aflevering het echt paar Job Vermuë (78) en Anny Vermuë-Oostveen (73) uit Den Burg. Het is op een zondagmorgen in 1965 als hij een wonderlijke vondst doet. Job, die nog aan het melken is, legt de hand aan de laatste koe. Wat moeizaam, geplaagd door een hernia, trekt hij ritmisch aan de spenen en laat zijn gedachten de vrije loop. Als vanzelf gaan ze weer naar die eerste dag dat ze vanuit Zeeland op Texel kwamen. 'Ben jij dat, die op Oedelem gaat boeren? Dan had je je geld wel direct in het water kunnen gooien!' Zo maar een praatje op de boot met een paar Oudeschilders... Het klinkt met erg bemoedigend en als ze ter plekke komen, weten Job en Anny dat ze er een hele dobber aan krijgen. De boerderij is zwaar ver waarloosd en er is geen stroom en water. 'Nee, die eerste vijf, zes jaar zijn bar en boos geweest, de éne te genslag na de andere.' Zelfs zijn ouders raden hem aan te stoppen, 'Jongen, dit kan niet'. Kan met. ligt op het kerkhof, vindt Job, je moét door en hij worstelt door tot eindelijk die kentering komt en het beter gaat. Ziezo, de eerste melkronde voor van daag zit er weer op. Job grijpt de koeienstaart en trekt zich omhoog. Hij zet de melkbussen op de melk wagen en rijdt het spulletje de dijk op. Het is nog wat nevelig, maar het be looft een mooie dag te worden. 'Wat hangt daar nu?' Nieuwsgierig loopt Job door het natte gras naar de heining. Het zijn de resten van een ballon, waaraan een kaartje geknoopt is. Hij neemt het mee naar de boer derij en laat het Anny zien. Samen lezen ze wat er op het kaartje staat en kijken elkaar verrast aan. Laat dat ballonnetje nu uit Oedelem komen! Wat een wonderlijke toevalligheid. De vondst wordt breed uitgemeten in de Texelse Courant en het blijkt dat van alle ballonnen die in het West- Vlaamse Oedelem door schoolkinde ren zijn opgelaten, er slechts één op Texel is terechtgekomen, uitgerekend op Oedelem. Het is voor de burge meestervan Oedelem aanleiding om zijn collega op Texel en het gezin Vermuë voor de Tijl Uilenspiegel- feesten uit te nodigen. Helaas over lijdt burgemeester De Koning in die periode en wordt het bezoek afgebla zen. Groot is de verrassing als daar ineens de burgemeester van Oede lem bij Job en Anny op het erf staat. Met als gevolg dat vanaf die tijd de landbouwschool uit Oedelem ieder jaar op excursie naar Texel gaat voor een bezoek aan de inmiddels roem ruchte boerderij. Job en Anny Vermuë: Veel geld verdienen, wat stelt het nu eigenlijk voor...' In 1989 verhuizen Job en Anny naar de Hollewal in Den Burg Het leven op Oedelem is niet gemakkelijk ge weest. Ook met voor de vier kinde ren, die, zodra ze de handen uit de mouwen konden steken, meedraai den in het bedrijf. Iets waar ze vader Job nu wel eens mee plagen. Maar alles bij elkaar genomen, hebbe* op Oedelem toch een mooie tijd' Di had. 'Veel geld verdienen, wat* Jn het eigenlijk voor... Het grut da' dagelijks bij ons over de vloert de kleinkinderen, dat is de vvaa' van het leven, onze gouden moi* "evi ten.' ted r.vp iw\

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6