Voor één wedstrijd moet je wel erg lang trainen' Turner (12) naar zeskamp in Tsjechïe (ees Dijkema derde in het jaarklassement Dartkampioenschappen in 1986 TEXELSE /CouranT Jimmink eerste bij Jaap de Graafbokaal Dames Tevoko winnen lastige uitwedstrijd Spectaculaire opening bij klaverjassen Ellen Blom elfde op hippisch NK Sportvissen G-team pakt punt tegen sterk KGB Geus en Vlaming terug aan kop Schaakteam boekt formidabele zege Sport verleden isterend. li Texelse turner van 12 jaar die jrdt uitgezonden naar Tsjechië ons land te vertegenwoordigen een internationaal zeskamp, it mag bijzonder heten. Het lerkwam' Marlon Marei, een jntalent uit Den Burg, die twee- pi per week naar Heerenveen sl om daar mee te trainen met Nationale Selectie Jong Talent len met 12 jaar. Inclusief de les- nop Texel traint hij tien uur in de *k. VRIJDAG 5 NOVEMBER 2004 don, zoon van Rossano Marei en nstine Groen uit Den Burg, is een iectionist. Dat blijkt op het mo il dat de fotograaf de gymzaal aan Beatrixlaan binnenstapt voor een jvan het |onge talent. Hij mag pas tukken als Marlon de beweging ikeer of vijf heeft geoefend en pre- sonder de knie heeft. Vervolgens nt hij even langs om op digitale schermpje te controleren lijn benen wel goed gesloten zijn. kan het er wel mee door', zegt hij fat de sessie een paar keer is her- sJd. Het streven naar perfectie, pr ook zijn gedrongen, gespierde aamsbouw maken hem een ta pvol turner. Maar niets komt van- uitblinken in een sport vergt veel ftilnmg en een flinke dosis doorzet- ndi jsvermogen. Zelfs in de herfst- i6i anfie was hij elke dag in de gym- :ps ilte vinden, de ene dag op Texel, rs? folgende in Heerenveen Toen zijn w moeder zich aan het eind van de va kantie afvroeg of het toch met allemaal een beetje teveel van het goede was geweest, stelde hi| haar gerust met de opmerking dat hij een leuke en lekker sportieve week achter de rug had Talent van de Club Op zijn vierde meldde Marlon zich aan bij Gymvereniging Texel (GVT). Twee jaar later schopte hij het tot Hét Talent van de Club en kwam hij in aanmerking voor extra trainingen. Omdat hij toen nog wel erg jong was, stelde hij het turnen uit tot z'n ze vende. Zijn instelling en vaardigheden maakte hem tot het soort sporters dat de al even ambitieus ingestelde trai ner Nico Stoter graag zag in zijn groep, waarbij de prestaties allengs groeiden. Om hogerop te komen wilde Marlon meer trainen. Hij besloot extra trainingen te volgen in Juliana- dorp, waar hij les kreeg van René Koster, die ook internationaal jurylid is. Koster vond hem goed genoeg om mee te trainen in Alphen aan den Rijn. Vorig jaar onderging Marlon een test programma, waarin hij hoog scoorde. Hij werd uitgekozen voor de Neder landse Selectie Jong Talent. Conse quentie was dat hij op een steunpunt van de turnbond mocht trainen. Daar van zijn er maar weinig in Nederland, de keus viel op Heerenveen. Marlon traint daar twee keer per week in een grote hal die speciaal is toegerust voor turnen en daarvoor permanent in gebruik is. Zo staan er meerdere rekstokken, bruggen, toestellen voor voltige, trampolines en andere an dere turnvoorzienmgen. Twee keer in de week, op dinsdag en zaterdag, traint hij daar 3,5 uur achter elkaar. Een hele opgave, omdat hij met zijn moeder al met de boot van 14 00 uur vertrekt en pas om 21.00 uur weer terug is op het eiland 'Maar trainen is leuker dan die wedstrijden', zegt hij zelf. 'Want voor een wedstrijd moet je erg lang trainen.' Om tijdig in Heerenveen te zijn, mag de brugklas ser op dinsdagmiddag een uur eer der naar huis. 'Op OSG De Hogeberg gaan ze heel goed om met leerlingen die sport willen beoefenen op een hoog niveau. En het scheelt dat Marlon een goeie instelling heeft. Hij maakt keurig zijn huiswerk, zelfs in de auto onderweg naar Heerenveen', vertelt zijn moeder. Want zo goed als hij het in zijn sport wil doen, zo perfectionistisch wil hij ook op school presteren. 'Marlon gaat met voor een zesie, maar wil een hoog cijfer.' Die instelling blijkt ook tijdens het ge sprek met de krant. Alvorens hij de verslaggever te woord staat, moet eerst zijn huiswerk Frans af en tussen de vragen door doet hij nog een paar opdrachten voor wiskunde. 1100 kilometer Als turner presteert hij op landelijk niveau niet onverdienstelijk. Op het NK van 2003 won hij bij de allroun- ue lexeise turner Marlon Marei, hier in actie terwijl hij een oefening doet op paard. Hans Jimmink eindigde met 46,98 seconden op de eerste plaats van de eerste voorronde om de Jaap de Graafbokaal, die zondag in manege Akenburg werd gehouden. Van de 21 deelnemers reden er acht tweemaal foutloos over het parcours dat 's morgens was uitgezet door de deel nemers die 's middags als laatsten zouden starten. In de barrage zette Jimmink de snelste tijd neer (47,54 sec). Thijs Witte eindigde met 47,54 seconden op een tweede plaats. Kees Bakker, die met zijn span jonge Friezen voor het eerst meereed, reed tweemaal een foutloos parcours, maar was met snel genoeg. Hij over schreed de maximumtijd met één seconde, wat hem een strafpunt op leverde Nieuwkomer Margo Daalder liet twee ballen vallen, wat haar vijf tien strafpunten opleverde. Na afloop verklaarde ze evenwel de smaak te pakken te hebben en iedere week wel een vaardigheidsproef te willen rij den. Uitslagen 1 Hans Jimmink 46.98 seconden; 2 Thijs Witte 46.54; 3. Frits van der Gracht 49.114. Wendy van Elk 53,33; 5 Carlo Witte 53,49. ders zilver. En op de zeskamp haalde hij liefst vijf medailles. Door zijn goede prestaties en dankzij de al eerder ge noemde Rene Koster werd de Texelaar gevraagd om in het weekend van 12, 13 en 14 november met een gelegenheidsteam mee te doen aan de internationale wedstrijd in Brno in Tsjechië. Hij neemt het daar op tegen leeftijdgenoten uit voormalige Oost bloklanden, zoals Bulgarije, Litouwen en Oekraïne. De zeskamp bestaat uit de onderdelen vloer, voltige, ring, sprong, brug en rek. Hij gaat een spannende tijd tegemoet. Vrijdag wordt er getraind, zaterdag zijn er wedstrijden en zondag is de finale Met zijn ouders, die met alleen deze reis, maar ook al zijn andere kosten die met het turnen zijn ge moeid uit eigen zak betalen, reist hij per auto naar Tsjechie 'We zijn een beetje meegegroeid in dit proces. Tevoren hebben we er nooit zo over nagedacht, het is ons een beetje overkomen. Over de vraag of Marlon naar Heerenveen zou gaan. hebben we serieus gesproken. Want uiteinde lijk moet hij het zelf willen. Hij mag ermee stoppen wanneer hij wil. En hij moet later met het idee krijgen dat hij door te stoppen ons, of zijn trainer zal teleurstellen De beslissing is hele maal aan hemzelf, daar zijn we heel duidelijk in.' Eind volgende week wacht een reis van 1100 kilometer tot ver voorbij Praag De rit zal volgens vader Marei negen uur zal vergen. Marlon glun dert: 'We moeten nu wel héél veel moeite doen voor één wedstrijd.' Tekst en foto Gerard Timmerman eerste damesteam van volley- ij «ereniging Tevoko heeft woens- ra j de altijd lastige uitwedstrijd ji|. en WSOV uit Den Helder met 2- ze jewonnen. Het Nieuwedieper 3m heeft dit jaar weinig ambities i? had al vier wedstrijden op rij ver- iii n, maar in de derby tegen Te- a o gaven de Helderse vrouwen a s voor een goed resultaat en kten ze voor elke bal. s iko, dat pas de tweede wedstrijd ju :lde, was aanvankelijk niet erg op tr. ïf en liet het eigen spel eenvoudig ;s regelen. De eerste twee sets gin 's i dan ook verloren, zij het nipt (29- d 25-22). Daarna kreeg Tevoko alle jit op het langzame spel van de x Ierse ploeg en ging het Texelse te ndraaien als vanouds. Sterke ser- p svan Eline Feldbrugge en Celine ■ei Graaf legden de basis voor afge- it mde overwinningen in de derde en di de set (11-25, 17-25). Marianne art ikel bleef ongrijpbaar voor het p* Ierse blok en scoorde in de vijfde ;r de beslissende punten (6-15). s erdag speelt Tevoko een thuis- eft Istrijd tegen VCC'92. Dat gebeurt lis' in Ons Genoegen of de Burge- ih ister de Koninghal, maar in de re dzaal van dorpshuis De Bijenkorf 35 testerend. De ploeg uit Wormer- >n rvalt tot nog toe wat tegen, maar ira sr om die reden op gebrand zijn •ra punten nu wel binnen te halen, ini evoor Tevoko onbekende tegen- De eerste ronde om het klaverjas- kampioenschap beleefde vrijdag een sensationele opening toen Gerard Witte en Edwin Zwaneveld, die nooit eerder met elkaar hadden gespeeld, met 7741 punten beslag wisten te leggen op eerste plaats. Na twee 'gewone'partijen, speelden zij in hun derde partij maar liefst vier marsen, wat een score opleverde van 2387 punten. In de vierde partij de den ze dit eens dunnetjes over met 2237 punten. Vooral het begin van deze partij was bijzonder. Witte en Zwaneveld speelden tweemaal een mars en wisten hun tegenstanders tweemaal nat te spelen, wat na vier spellen een score gaf van 978 tegen O.Dit komt bijna nooit voor. Op een goede tweede plaats kwamen Freek Veeger en Nico Ooyevaar met een prima score van 7442. Titel houders Gerda Veeger en Fenny Cas- pers lieten er geen twijfel over bestaan ook dit jaar de hoogste plaats te wil len bereiken. Zij werden derde met 7119 punten. Vierde werd het duo Carlo Bos-Frans Stark (7001). De tweede ronde om het kampioenschap wordt gespeeld op 19 november. stander geeft de Texelse vrouwen echter de kans zich voor eigen pu bliek te onderscheiden en door te stoten naar de bovenste helft van de ranglijst. De wedstrijd begint om 13.30 uur. De 16-jange Ellen Blom wist zaterdag met haar pony Okona een elfde plaats te bereiken bij de samenge stelde wedstrijd voor het Nederlands kampioenschap in Hattem. Zij reed in de klasse M. Na een matige dressuur- wedstrijd en een foutloos spring- parcours begon ze vol goede moed Iets minder dan de helft van het aan tal deelnemers aan het Nederlands kampioenschap kustvissen ging za terdag met lege handen naar huis. Van de 235 deëlnemers bleven er 100 zonder vis. Ook de verschillen in vangsten waren groot. De uiteinde lijke kampioen ving 135 centimeter vis. de nummer twee 134 en de num mer drie 82 cm. Aan de wedstrijd, die op Wieringen werd gehouden, deden zes Texelse sportvissers mee, van wie alleen Nico Tessel en Rein Kuyper zich met respectievelijk 54 en 53 cen timeter wisten te plaatsen voor de naselectie. Map van der Zwaag viel met 19 cm buiten de selectie van de eerste twintig. De overige Texelse vis sers keerden met lege handen huis waarts. De volgende wedstrijd op het pro gramma van de Texelse sportvissers club is de bootwedstrijd op zondag 7 november. De Rival vertrekt om 10.00 uur precies uit de haven van Oudeschild. aan de technisch zware cross Zij werd daarbij aangemoedigd door Piet Zoon, burgemeester van Hattem. Het duurde even voor Blom deze als oud-gemeentesecretaris van het ei land herkende. Omdat zij de zesde hindernis te zwaar vond, koos Blom hier voor het alternatief. Verder ver liep de cross zonder problemen. Door weigeringen, strafpunten en tijdfouten eindigde Blom op een elfde plaats, in de middenmoot van het klassement. De volgende wedstrijd staat in maart op het programma, dan in het Brabantse Chaam. Dijkema in actie in Vlagtwedde, waar hij op een eerste plaats eindigde. Dijkema van Oost is zaterdag in (amp gehuldigd voor het beha- in de derde plaats in het jaar- ement van de Historische "sport Vereniging. De HMV telt leden en houdt race- «nstraties op motoren van vóór Sopstratencircuits door het hele |d Dijkema reed het afgelopen jaar ts! Sn van de veertien races en te de basis voor zijn derde plaats kd eerste plaatsen in Eenrum en si (wedde, een tweede plaats in ue -veld en een derde plaats in Vennep. De race in Barneveld (die op 17 juli werd gehouden) is een jaarlijks evenement waar vele duizen den toeschouwers op af komen. De eindstrijd in het jaarklassement werd met slechts enkele punten verschil beslist in de laatste wedstrijd in Hengelo. Bij de wedstrijden worden de punten geteld op basis van de meest regelmatige rijder. Daarmee hebben amateurs als Di|kema een kans tegen ex-TT-rijders. Dijkema rijdt voor het tweede jaar in de pre- 50 klasse op een vrijwel standaard Velocette MOV uit 1938 Als enige Tesselaar krijgt hij altijd speciale aan dacht van de speaker. Verder roemt hij de ongedwongen gezelligheid in de rennerskwartieren en de onder linge hulp bij het vele sleutelen om de 66 jaar oude Velocette op de weg te houden. Deze winter gaat de motor uit elkaar en komen er enkele spe ciale race-onderdelen in om beter partij te kunnen bieden aan de veelal snellere machines in zijn klasse. In formatie over de HMV en alle uitsla gen zijn te vinden op de website www.hmv-nederland com. In Bovenkarspel werd het aan het begin van het seizoen nog 9-1 voor KGB, reden voor coach Klaas van den Berg zijn spelers aan te spo ren de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Tot ieders verrassing ging het echter uitstekend en sleepte het onderaanstaande G- team van Texel'94 voor de tweede keer een gelijkspel in de wacht (4- 4). Nieuw bij Texel'94 was zaterdag John Galesloot, die oorspronkelijk uit Utrecht komt en in de zaalvoetbal competitie al een tijdje bij Texel'94 6 speelt, een team dat meer spelers van het G-team telt. Keeper Chris Zijm was verhinderd en werd vervan gen door Martijn Verbeeke. De Texelaars gingen ondanks deze wij zigingen vliegend van start en namen binnen vijf minuten een voorsprong, toen Raymond Molanus een goede voorzet van Annie Brouwer verzil verde. KGB bewees echter over een goed team te beschikken door binnen een paar minuten ook te scoren. Eén van de gasten omspeelde een paar spe lers van Texel'94 en knalde de bal onhoudbaar voor keeper Verbeeke in de kruising. Even later werd het dank zij een individuele actie ook nog 1-2. Annie Brouwer was vlak voor rust dicht bij de gelijkmaker, maar verde digers kwamen hun al geslagen keeper op de doellijn te hulp. waarna Jan Frans Haveman de bal in de herkansing in het zijnet schoot. De beginfase van de tweede helft was duidelijk voor KGB. Eerst liet Verbeeke zich verrassen toen eén van de gasten staand op de achter lijn een mooie actie maakte en de bal bij de dichtstbijzijnde paal in het doel schoot. Even later knalde een KGB'er de bal in de kruising (1-4) en leek de wedstrijd gespeeld. Met een gul ge baar nodigde de trainer van de gas ten Texel'94 uit ook de wisselspelers in te zetten, zodat er maar liefst twaalf Texelaars tegen acht spelers uit Bovenkarspel in het veld kwamen te staan. Dat had hij misschien beter met kunnen doen, want de gastheren gingen vol in de aanval. Met een he leboel spelers voor het doel van KGB maakte Jan Frans Haveman 2-4, waarna Raymond Molanus de span ning weer helemaal terug bracht (3- 4). In de slotfase kwam Texel'94 in derdaad alsnog op gelijke hoogte, toen Annie Brouwer knap voorberei dend werk van Paul Bakker op waarde schatte (4-4). De Texelaars leken zelfs nog te winnen, toen Brou wer uit een voorzet van Bakker de bal op de lat kopte, maar een overwin ning was misschien ook wel wat veel van het goede geweest. Erik Jan Geus en John Vlaming, die vorig jaar het kampioenschap ver overden, zijn weer terug aan kop bij Klaverjasclub Den Burg. Zij wonnen deze week de ronden en staan voorlopig weer bovenaan. Geus en Vlaming waren de laatste weken al in vorm, maar deze week schoten ze met vier partijen met hoge scores flink uit hun slof. Ze behaalden niet minder dan 7804 punten en dat was ruim voldoende voor de eerste plaats. Geus en Vlaming stegen in een keer door van de vijfde naar de eerste plaats in het klassement, al is hun voorsprong nog met echt groot. Arend Dijker moest het deze week zonder vaste maat Piet Moree doen, maar trof in Henk Smit een uitste kende vervanger. Het gelegenheids- duo verstond elkaar uitstekend. Alle vier partijen werden gewonnen en er werden niet minder dan vijf marsen gespeeld. De heren waren goed voor 7240 punten en dat was goed voor een tweede plaats in deze ronde. Door dit resultaat stijgen Dijker en Moree naar de twaalfde plaats in het algemeen klassement. Boogerd en Stapersma kenden vo rige week een terugslag, maar her stelden zich deze week prima met een score van 6731 punten. Het was niet voldoende om de eerste plaats vast te houden, maar de achterstand van ruim 300 punten is nog gemak kelijk te overbruggen. Gerda en Freek Veeger spelen tot nu toe een regel matig seizoen Ook deze week wer den weer 6646 punten behaald, goed voor de vierde plaats. Desondanks zakten ze een plaatsje en staan nu derde in het klassement. Willem Koomen en Bart Weijdt kregen na een sterke seizoenstart met de no dige tegenslag te maken, maar lijken zich er met een score van 6515 pun ten weer een beetje op te werken. Winst in het klassement leverde het nog niet op. Zij bleven tiende. Het rondegemiddelde was met 6277 punten uitgesproken laager werden 27 marsen gespeeld. Het algemeen klassement wordt nu aangevoerd door Geus en Vlaming, voor Boogerd en Stapersma en Freek en Gerda Veeger. Na de hoge score van de leiders zijn de verschillen wel wat groter geworden. En Passant heeft in de regionale competitie de misstap van de eer ste ronde goedgemaakt door De Pionier uit Abbekerk met de formi dabele score van 8-0 te verslaan. Het achttal van de schaakvereni ging, dat aspiraties heeft om (te rug) te promoveren naar de tweede klasse, heeft na deze monster overwinning het kampioenschap weer in eigen hand. Jaap Dros moest zaterdag het langst strijden voor de overwinning, maar na vier uur schaken zette hij de teller op 8-0. Teamgenoten Gerard van Es, Thomas Richter, Dick van Barneveld, Jaap de Wijk. Rmus Vittali. Piet Cor- nelisse en Willem Otten gingen hem voor in de winst. De overwinning van Cornelisse was een zeer fraaie. In een zinderende partij hield hij het hoofd koel en slaagde erin zijn tegenstan der met een serie sterke zetten op de knieën te krijgen Het achttal van En Passant is sterker dan de laatste ja ren het geval was en de schakers zelf zien zeker mogelijkheden om promo tie te bewerkstelligen. In de eerste ronde ging het echter flink mis, toen het team onverwacht van Attaqueer uit Nibbixwoud verloor. Overigens gebeurt het zeer zelden dat een wedstnjd tussen twee bonds- teams in 8-0 eindigt. Zo'n twintig jaar geleden verloor En Passant eens met die cijfers, maar dat gebeurde toen in de sterke eerste klasse en doordat de Texelaars met maar zeven spelers aantraden, stonden ze al direct na aanvang met 1 -0 achter. In de interne B&B Van der Vis en Den Boer-competitie verloor Jaap Dros van Willem Otten. Otten speelt dit seizoen sterk en bevestigde zijn vorm door een eind te maken aan de ongeslagen status van de koploper. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: dartkampioenschappen in 1986. Darten werd na 1998, het jaar dat Raymond van Barneveld in Enge land de Embassy won en daarmee officieus tot de beste van de we reld werd gekroond, een immens populaire sport in Nederland, ook op Texel. Toch waren er ook daar voor al heel wat beoefenaren en werd menig toernooi georgani seerd, in januari 1986 zelfs twee. Morgen staat een toernooi in 't Skiltje op het programma. Café De Kuip in De Koog bood zater dag 11 januari 1986 onderdak aan de 'jaarlijkse dartkampioenschappen', schreef de Texelse Courant die de dinsdag erop verscheen Aan het evenement werd deelgenomen door 33 personen, onder wie een paar overkanters, want het was een 'open toernooi', wat inhield dat ook mensen van buiten Texel konden meedingen naar de titel. 'Schoonheidsfoutjes bleven daarbij met achterwege', al dus de verslaggever, die opmerkte dat drie poules van elf personen 'te hoog was gegrepen'. Toch had wed strijdleider E Bonne 'de zaak gedu rende de hele avond stevig in han den' en werden 110 partijen ge speeld, 'waaronder zeer mooie'. Na de poulewedstrijden werd een finalepoule gevormd, met onder an deren kampioen Dave Platts, de kam pioen van 1984 Hans van de Geest en 'outsider' Gerard van Drie uit Amersfoort. De overkanter bleek de sterkste en verwees Platts in negen tien darts naar de tweede plaats. De strijd om de derde plaats eindigde in een 'duidelijke overwinning' voor Van der Geest, de vierde plaats was voor Peter Dreves. Twee weken later werd in café De Zwaan op vier wedstri|d- banen het eerste clubkampioen schap van de gelijknamige vereniging gespeeld. De Texelse Courant meld de in het verslag dat het dartspel op Texel 'snel populairder' werd. 'Ook in De Koog wordt er vrij fanatiek met de pijltjes gegooid maar daar bestaat geen club Reden voor de club uit Den Burg om de kampioenschappen "open" te maken.' Evengoed gingen de dne ereplaatsen naar leden van De Zwaan. Nico Bakker behaalde 'een score van wereldniveau' door in de finale (van het speltype 301) slechts vijftien pijltjes nodig te hebben om van 301 op 0 te komen. Jan Duinker en Hans Vlaming eisten de tweede en derde plaats op en de vierde ging naar Edgar Kikkert, die normaal in De Kuip speelde. De volgende plaatsen werden verdeeld tussen De Zwaan en De Kuip, tot aan de achtste, die een prooi werd voor Arie Eelman van De Pilaar. De publieke belangstelling werd 'ma tig' genoemd, 'maar dat kan komen door de geringe publiciteit vooraf'. Dat weerhield de organisatie er met van uit te zien naar meer wedstrijden. Op de planning stonden naast de reguliere 'laddercompetitie' voor ei gen leden een uitwisseling met De Koog. En twee maanden later zouden viertallen elkaar bestrijden in 'alle spelsoorten'. Dan ook zou in wed strijdverband 'tactics' te zien zijn, 'de spelsoort die meestal gespeeld wordt en waarbij het erom gaat zo snel mogelijk een aantal nummers vol te gooien'. Een beeld van de dartkampioenschappen die werden gespeeld. op 11 januari 1986 in café De Kuip in De Koog (Foto arznvl ToxVso Courant)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7