NTERNATIONALE PRIJSSTUNT! expert 3 Misverstand rond namen loudt gemoederen bezig F amilieberichten Texelse schakers buigen voor Bunschoter H Sp°rt Waddenfonds lokt initiatieven TEXELSE COURANT' Vaddenacademie even in opspraak f ejl2) 1 Randstad Eilandcompetitie Records sneuvelen bij zwemwedstrijd Eschweiler zwemt in Amsterdam Herinneringen aan de oorlog Amateurtje speelt plattelandsstuk Tevoko wint en verliest Wat ik zeggen wou... Hogeberg (11) Ruiters naar NK in Bathmen Opmars Sam Sam VRIJDAG 12 NOVEMBER 2004 0 ttf ird van Es (rechts) eindigde op de tweede plaats en was daarmee de succesvolste Texelaar m het open snelschaakkampioenschap. dal top van schaakclub En Passant tek zondag niet opgewassen te il Dick de Graaf uit Bunschoten- l£Jakenburg. Deze gastspeler bleef ■rard van Es en Jaap Dros van de ganiserende vereniging ruim or en veroverde daarmee het voo en Texels snelschaakkampioen hap, dat werd gespeeld in café tstaltTwaalf Balcken. Bij de junioren Of* elden de broers Jochem en trijn Eelman de eerste plaats. }mtj ai het kampioenschap werd deel nomen door negentien spelers, die een voorronde in groep A of B •rden geplaatst, In de sterkste oep was Dick de Graaf een maatje groot voor de concurrentie. In de najjfrronde moest hij nog een verras- 3 da "de remise toestaan aan de Tex- esubtopper Paul Eelman, maar in finalepoule, waarin de spelers el- ig 15|ar allemaal twee keer troffen, was ongenaakbaar. De Graaf maakte sp gebruik van de beperkte be- iktijd, die slechts vijf minuten per Jsoon voor de hele partij bedroeg. NTE erdere malen wist hij in een min- osl' e stand toch te winnen door zijn !|ns jenstander door de vlag te jagen, zoals dat in het jargon van de scha kers heet. De Graaf verloor eenmaal van zowel Gerard van Es als Jaap Dros en moest bovendien in remise berusten tegen Aart Strik uit Anna Paulowna. maar won alle andere par tijen Dat leverde hem een score op van 15,5 punten, 2,5 meer dan de nummer twee, Gerard van Es. Jaap Dros behaalde 12,5 punten en legde beslag op de derde plaats. Óok in groep B kwam de winnaar uit Bunschoten-Spakenburg, de vorige woonplaats van Dick van Barneveld. Thijs Zwaan werd op de hielen geze ten door de organisator zelf, die de tweede plaats veroverde. Sjoerd Koelewijn eindigde als derde. Bij de junioren was de strijd bijzon der spannend. Favoriet Jochem Eel man speelde remise tegen zijn broer Marijn en verloor van Sven Backer Marijn Eelman verloor geen enkele partij, maar liet nóg twee keer een half puntje liggen, tegen Benjamin Bakker en Sven Backer. De broers Jochem en Marijn deelden daardoor de eer ste plaats met 6.5 punten. Lars Veld huis werd knap derde. Hij verloor van de Eelmannen,-maar won verder al zijn partijen. De winnaars kregen een u d: )pe' ^er- oprichting moet nog plaatsvin- n, de manier waarop het insti- itmoet functioneren is volop in cussie, maar de eerste stormen eft de toekomstige Wadden- ademie inmiddels te verwerken had. Initiatiefnemers en weten- happers hadden afgelopen «k ineens onenigheid met el- ar en zelfs termen als fraude ;en op. Het bleek allemaal op misverstand te berusten. vraag was of Henk Tameling, oud- :itter van de Waddenvereniging sinds vier maanden bezig met het werken van plannen voor de toe- iïistige Waddenacademie, valselijk bruik had gemaakt van namen van p& tenschappers bij een manifest dat de Tweede Kamer had aangebo- i). Daarin onderschrijven zo'n hon- onderzoekers dat er een iddenacademie moet komen We- schappers Fred Jansen en Jeroen ïeerkens van het Koninklijk NIOZ rangen tegen de ketting, nadat zij i namen onder het manifest zagen an, terwijl ze daar helemaal geen bewerking aan hadden toege- neet jd. De zaak kwam in de publiciteit op een gegeven moment heette 'dat Tameling fraude zou hebben pleegd en liefst ongevraagd twin- namen onder zijn manifest zou bben gezet. Gisteren was de storm alweer ge luwd, nadat een medewerker van Tameling contact had gehad met Jansen. Doordat er twee initiatieven voor de Waddenacademie lopen en sommige wetenschappers bij beide initiatieven zijn betrokken, waren er per ongeluk enkele namen verwis seld. 'Het was eigenlijk een copy en paste-probleem', aldus Jansen. 'Ik had mijn steun gegeven aan het ene initiatief, maar dat is later bij het ini tiatief van Tameling terecht geko men.' Het andere initiatief is van een groep van zes wetenschappers on der wie drie wetenschappers van het NIOZ die vinden dat de Wadden academie zich veel meer met funda menteel wetenschappelijk onderzoek moet bezighouden dan Tameling heeft voorgesteld. Hij vindt dat de toekomstige academie zich op zowel onderwijs, onderzoek als voorlichting moet richten. Volgens Tameling is er sprake ge weest van een misverstand. 'Ik had twee namen doorgekregen van één van de wetenschappers die bij beide initiatieven is betrokken. Zij hadden hem hun adhesie betuigd aan het andere initiatief, maar zijn ten on rechte onder het manifest terecht gekomen De ene naam was van Jan sen en de andere van een weten schapper van de Universiteit van Amsterdam De naam van Reneer- kens stond er niet eens onder.' Vol gens Tameling is er geen sprake ge weest van fraude of twintig namen die ten onrechte onder het manifest zouden hebben gestaan. Hij vindt het jammer dat het misverstand is ont staan en veel ophef heeft veroor zaakt. 'We zijn al maanden bezig met gesprekken om de zaak voor te be reiden, ik heb ook uitgebreide ge sprekken gevoerd met het NIOZ en Alterra, het lukt om met elkaar aan de plannen te werken en dan gaat alle aandacht uit naar twee dissonanten.' Jansen benadrukt dat hij de woorden fraude niet in de mond heeft geno men. Hij was er alleen ontstemd over dat hij tot zijn verrassing zijn naam onder het manifest zag opduiken. Directeur Jan Smit van het NIOZ noemt de hele kwestie een 'storm in een glas water' die het gevolg was van miscommunicatie. Volgens hem is het belangrijk dat het NIOZ een rol speelt in de Waddenacademie. 'Het is van groot belang dat onafhankelijk onderzoek straks deel uitmaakt van de academie en daarbij kunnen ze met om het NIOZ heen.' In de plan nen van Tameling zijn naast Rijksuni versiteit Groningen, het NIOZ en Wageningen Universiteit (lees Alterra) drie hogescholen in Leeuwarden be trokken, zodat zowel onderwijs als onderzoek een plek kunnen krijgen in de Waddenacademie, In het initiatief van de zes wetenschappers wordt meer gesproken van een samenwer kingsverband tussen instituten, waar bij het wetenschappelijk onderzoek wordt aangestuurd volgens de gang bare wijze van de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek. uekj UTEttil —4' DVD Recorder met 160 GB harddisk PRIMEUR bu expert. Tóo gbT Slechts pot snoep, aangeboden door snoep winkel Inde Soete Suyckerbol. Korchnoi Jaap Dros, Gerard van Es, Jaap de Wijk, Thomas Richter en Duco van der Kuijl brengen morgen een tegen bezoek aan Bunschoten, waar de plaatselijke vereniging - die ook En Passant heet - een sterk bezet snel- schaaktoernooi houdt. De grote favo riet is er Viktor Korchnoi Deze roem ruchte schaker, die in 1978 en 1981 twee legendarisch geworden mat ches om de wereldtitel uitvocht met Anatoli Karpov, is inmiddels 73 jaar, maar nog steeds voor iedere speler ter wereld een geduchte tegenstan der. Hij komt speciaal uit Zwitserland over om de andere deelnemers in Bunschoten - onder wie dus vijf Texelaars - een lesje te leren. Eindstanden Groep A I.Dick de Graaf; 2.Gerard van.Es; 3 Thomas Richter. 4. Jaap de Wijk en Ernst van de Vecht Groep B 1 Thijs Zwaan, 2 Dick van Barneveld; 3.Sjoerd Koelewijn; 4 Frans Eijgenraam en Taeke van Lingen. Junioren. 1.Jochem en Marijn Eelman, 3 Lars Veldhuis; 4.Benjamin Bakker; 5 Sven Backer. Bel 020 - 35 55 355 c Volleybalprogramma 16 november Veld A 18 30 Autocentrale-TESO Super 19.15 Super-Randstad Autocentrale 20.00 Tatenhove 1-Paal 28 Randstad 20.45 CVI-Sportshop 2 Tatenhove 1 21.30 Maarco Bouw-Kobeko CVI 22.15 NIOZ1-Cocky Maarco Bouw Veld B 18 30 Tevoko 2-Ecotiem OSG 19.15 OSG-Prinsen v. Texel Ecotiem 20.00 Smash K.-Smash Prins. v. Texel 20.45 Zeilmakerij-Aeolus De Rival 21.30 Remco Oostra-Rival Aeolus 22.15 Pilaar-Wessels Remco Oostra Veld C 18.30 De Krim-NBC Durper Drup 19.15 Durper Drup-Sportshop 1 NBC 20.00 Klif 23-Bar Sportief Sportshop 1 20 45 lepe de Boer-Beverd 2 Klif 23 21.30 Schouwstra -De Waal Beverd. 2 22.15 Natuurw-Jozefsch. Schouwstra Wedstrijdleiding; Durper Drup en Gertha (tel. 322434). Uitslagen 9 november Smash'68-De Rival 2-1B&B van der Vis en Den Boer-Foto De Waal 2-1CVI-Tatenhove 1 0-3; NIOZ 1-Paal 28/De Krim 1-2, Maarco Bouw-Sportshop Texel 2 0-3; Cocky's Kapsa- lon-Kobeko 3-0; NIOZ 2-NIOZ 3 3-0. Zand- bank-Albert Heijn 0-3; Langeveld de Rooij- De Wit Installatietechniek 2-1, Slagerij Beverdam-Bouwcenter Rab 3-0; De Linde- boom-Swier Groente Fruit 0-3, Smash'68 Piet Kooger-Zeilmakerij Texel 1-2; Timmer's Bakkerij-Durper Drup 3-0; De Krim-Slagerij Beverdam 2 0-3, Natuurwmkel-Sportshop Texel 1 0-3; Slagerij lepe de Boer-Klif 23 2-1; Jozefschool-Bar Sportief 0-3. De Texelse zwemmers Kim Vla ming, Lucie Burgman en Debbie Bakker deden zaterdag mee aan een E-wedstrijd in Hoorn, een wedstrijd voor beginnende wed strijdzwemmers. De Texelaars ver braken het ene na het andere per soonlijk record. Kim Vlaming behaalde een eerste plaats op de 100 meter wisselslag in een persoonlijk record van 1.25.56 minuten. Op de 100 meter vrije slag zwom zij zich naar de tweede plaats in een persoonlijk record van 1.13,45. De 100 meter schoolslag legde zij af in 1.44.47, goed voor een derde plaats. Lucie Burgman behaalde op de 50 meter schoolslag een vierde plaats met een persoonlijk record van 0.45.06. Op de 50 meter rugcrawl tikte zij aan na 0.41.64, een persoon lijk record dat goed was voor de vierde plaats. Op de 50 meter vrije slag moest zij haar plaats delen met de Debbie Bakker. Burgman kreeg echter de A-tijd en werd vijfde met een persoonlijk record van 0.36.00. Bakker werd zesde in 0.36.00. ook een persoonlijk record. Op de 50 meter schoolslag wist zij acht secon den van haar oude record af te zwemmen en werd zij negende in 0.47.57. De 50 meter rugcrawl legde zij af in een persoonlijk record van 0.41.71. De elfjarige Sverre Eschweiler uit Den Burg heeft voor zijn vereniging, Zwemvereniging Hoorn, meegedaan aan de junioren- en jeugdwedstrijden van De Dolfijn uit Amsterdam. Aan deze wedstrijd deden 53 verenigin gen uit heel Nederland mee. Op elk onderdeel kwamen ongeveer 160 deelnemers aan de start. Eschweiler evenaarde zijn persoonlijk record op de 100 meter vrije slag. De 100 me ter rugslag zwom hij in een tijd van 1.21,27 minuten. Op de honderd meter vlinderslag eindigde hij met een persoonlijk record van 1.21.53 op een 35ste plaats in zijn leeftijds categorie (1991 -'92). De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt op 15 januari een middag voor mensen die de Tweede Wereld oorlog hebben meegemaakt. Zij kun nen op dan aan de hand van foto's en verhalen herinneringen ophalen en met elkaar delen. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij de SWOT, tel. 312696, e-mailadres swot@texel .com. Toneelvereniging 't Amateurtje geeft zaterdag 20 november haar traditio nele najaarsvoorstelling. Op het pro gramma staat de plattelandskomedie De Ossewei, geschreven door Ad en let Wouters. De regie is in handen van Henk Tjepkema. Locatie is dorpshuis De Wielewaal, waar na afloop een bal na wordt gehouden. De voorstelling begint om 20.00 uur. Kaarten kunnen telefonisch worden besteld via tel. 315248 en 312741. De heren van volleybalvereniging Tevoko speelden afgelopen week twee uitwedstrijden die resulteer den in een knappe 0-4 overwinning op Polisport uit Schagen en een te leurstellende 3-1 nederlaag tegen WSOV uit Den Helder. Het ervaren Polisport had weinig in te brengen tegen het fanatiek spelende Tevoko. In de eerste twee sets ging het lang gelijk op, maar steeds wist Tevoko de beslissende punten te scoren en de setwinst naar zich toe te slepen. Vooral Ronald Zijm was een ware plaag voor de verdediging van Polisport. In de laatste twee sets werd er veel gevarieerd en bepaalde Theo van Maanen met een paar lis tige prikballen de eindstand op 4-0. Setstanden 20-24, 25-27. 13-25 en 14-25. In dezelfde week stond ook de derby tegen WSOV 2 uit Den Helder op het programma, WSOV 2 is kandidaat voor de titel en bestaat uit jeugdige talenten, aangevuld met ervaren spe lers die regelmatig in het eerste team invallen. Tevoko was echter met on der de indruk en speelde in de eer ste set zowel aanvallend als verdedi gend foutloos. Elke Helderse aanval belandde in het sterke Tevoko-blok en de set-ups van Berry Koning wer den door de aanvallers onhoudbaar afgerond Na een overwinning van 12-25 voor Tevoko leek het een ge makkelijke avond te worden. De tweede set leek echter de omge keerde wereld. WSOV kreeg meer vat op Tevoko en zowel aanvallend als met de opslag nam de thuisploeg meer risico. Aanvoerder Daan van Sijp probeerde met twee time-outs het tij te keren, maar het was WSOV dat met 25-20 de setwinst naar zich toe trok. De laatste twee sets liep Tevoko steeds achter de feiten aan. Een goed serverend WSOV wist de pass van Tevoko te ontregelen en al vroeg in de set een beslissende voor sprong te nemen. Ruben Maas was de enige die het hoge niveau van de eerste set wist te handhaven en elke set-up winnend wist af te ronden. De voorsprong die WSOV in de laatste twee sets nam, kwam echter niet echt in gevaar en de thuisploeg wist ook deze met 25-19 en 25-21 te win nen. Tevoko zal de volgende wed strijd moeten winnen om aansluiting met de subtop te houden. Of het nou 500 miljoen, 750 mil joen of 800 miljoen euro wordt, één ding is zeker: het geld in het Waddenfonds gaat op. Dat valt in ieder geval op te maken uit de diverse initiatieven die inmiddels rond het toekomstige fonds be ginnen te ontstaan. De oprichters van de toekomstige Waddenacademie hebben laten weten de komende 20 jaar 230 miljoen euro nodig te hebben, waarvan een deel uit het fonds zou moeten komen. Het bedrijf Energy Valley, dat in het noorden van Ne derland met kennis van de Gasunie en de NAM een proeftuin voor duurzame energieprojecten wil rea liseren, heeft een claim van 300 miljoen euro op het fonds gelegd en de gemeente Harlingen heeft bedacht dat zij de komende jaren wel 175 miljoen uit het fonds kan gebruiken om haar haven te verbe teren, een sluis aan te leggen en de wegen naar de stad te verbeteren. Hoeveel Texels Belang nodig denkt te hebben voor uitwerking van het plantaardige olieplan, is niet be kend. Het kabinet wil het geld in het Waddenfonds over een periode van twintig jaar verspreid investe ren. Bedoeling is dat het wordt be steed aan herstel van natuur waarden in de Waddenzee en duurzame economische ontwikke lingen in de Waddenregio. Het Waddenfonds werd eerder dit jaar bedacht als een soort tegemoetko ming voor het herstarten van de gaswinning in de Waddenzee. Het kabinet heeft inmiddels een split sing aangebracht tussen de twee, zodat het geld in het fonds niet rechtstreeks afkomstig is uit de winsten die op de gaswinning wor den gemaakt. Kamerleden van PvdA, GroenLinks en SP verzetten zich dinsdagavond tijdens het de bat in Den Haag als enigen tegen de gaswinning. De andere partijen toonden zich voorstander, mits 'de hand aan de kraan' wordt gehou den, zodat de winning meteen kan worden gestopt als de bodem te hard begint te dalen. Of het eiland Texel met zijn kabouter economie nu wel of niet aan de gren zend van zijn economische groei zit, de verprostituering van het Hoge- berggebied slaat werkelijk alles (al hoewel?). Nieuwe kreten als 'kanjer project' en 'masterplan' zijn niet van de lucht, met daaronder steeds meer weggetjes en nog eens weggetjes en vooral bezoekers, veel bezoekers en nog meer bezoekers die worden rondgereden op paard en wagens en in bootjes worden geladen om heen en weer te varen in de Skilsloot. Au thentiek. hè? 'Meervoudig ruimte gebruik' heet dat Mooi woord, hè? Wij moeten gaan 'concept-denken', zodat het gebied meer functies gaat krijgen die - en daar komt-ie - ook te gelde kunnen worden gemaakt. Het zal u duidelijk zijn waar het uit eindelijk om gaat: in ieder geval niet om de authenticiteit van het Hoge- berggebied (die is alleen maar in ge vaar), maar om een pretpark op het oude 'Lant van Tessel'. Texelaars, let op uw saeck. K. Smidt, Den Burg. Esther Bakker en Kris Arkenbout, beiden lid van de Waddenruiters, deden zondag in Bathmen mee aan de Nederlandse kampioen schappen SGW voor paarden. Bak ker eindigde als 16de, Arkenbout werd wegens een fout in het springparcours gediskwalificeerd. Esther Bakker sloot haar eerste SGW-seizoen met Nero K in de klasse B goed af. In het eerste onder deel, de dressuurproef, legde zij met 164 punten een prima basis voor de rest van de wedstrijd. Bij het spnngen liep zij acht strafpunten op, waardoor ze iets zakte in het klassement. Dit maakte ze goed in het afsluitende en belangnjkste onderdeel, de cross. Op hindernis drie raakte Nero K wat in verwarring, waardoor hij stopte. Maar in tweede instantie nam hij deze hin dernis en alle volgende hindernissen zonder problemen. Een stop levert tien strafpunten op en tijdverlies. Hierdoor kwam Bakker net buiten de tijd binnen, wat ook nog enkele straf punten opleverde. Al met al eindigde zij in een groot deelnemersveld op de 16de plaats. Kris Arkenbout heeft een goed sei zoen achter de rug met zijn paard Oraya. Op de afsluitende wedstrijd in Bathmen, waar hij uitkwam in de klasse L, ging het echter fout. Het eerste onderdeel, de dressuur, verliep prima. Met 163 punten moest hij steeds zes combinaties voor laten gaan. Bij het springen vergat hij hin dernis zeven, waardoor hij gedis kwalificeerd werd. Een voortijdig einde en een teleurstelling, de cross ging aan hem voorbij. Arkenbout zal tot de start van het nieuwe seizoen, in het voorjaar van 2005. moeten wachten om zich te revancheren. Bij het bedriivenbowling gooide Hans Coot van Sam Sam dinsdag een mooie serie van 660. Hiermee maakte hij het Appartementen- verhuur Land en Zeezicht erg moei lijk punten te pakken. Skilled be haalde in een uitstekende wedstrijd drie punten tegen Hotel Tatenhove. Dit mede dankzij een game van 176 pms van Rutger Oosterhuis jr. Er wa ren deze week drie games van meer dan 200 pins. Marijn Beumkes van De Kolonist scoorde het hoogst met 220 en een serie van 747 over vier games. Door de overwinning op Op de Steenenplaats staat zijn team nu op de eerste plaats. Trijn Stiggelbout noteerde een score van 214 en Jan Plaatsman van 200. Gijs Ensink van De Oorzaak gooide bij de jeugd een hoge sene van 406 pins met games van 133,139 en 134. Hiermee pakte hij met zijn maat Gerben Polman de volle overwinning op Taxi Grootjen Uitslagen: Airport restaurant Texel-'t Pruttelhuus 2-3. Architectenbureau Honingh-Tegelzetbednjf Huysman 5-0: Op de Steenenplaats-De Kolonist 1.5-3.5; Skilled-Hotel Tatenhove 3-2; Kraanverhuur Kager-Klit 12 4.5-0.5: Sam Sam- Appartementenverhuur Land en Zeezicht 4-1 Jeugd: Park So What-Texelse Bierbrouwenj 1 - 3: Taxi Grootjen-De Oorzaak 0-4 IN PLAATS VAN KAARTEN Op 92-jarige leeftijd is overleden Anne Jacoba Bakker-Breesnee gehuwd met Simon Pieter Bakker overleden 26 juni 1973 Wieringerwerf: Nanno Bakker Elsbeth Bakker-Wiersma Liesbeth Anna Paulowna: André Bakker Gerdien Bakker-Plaisier Pietie en Wiet, Maes Maaike Anne Heerde: Annegriet Bakker Co Meijer Reinoud Reinoud Joost in herinnering 9 november 2004 1771 CV Wieringerwerf Helfrichlaan 7 De begrafenis zal in familiekring plaatsvinden te Den Burg, Texel. Voor vrienden en bekenden van moeder is er gelegenheid tot condoleren op maandagmiddag 15 november van half 4 tot half 5 in de Doopsge zinde Vermaning te Den Burg. Geen bloemen. De leegte blijft, het gemis is enorm, maar uw steun en medeleven na het overlijden van mijn lieve man, onze lieve vader, schoonvader en opa JOHAN HENSTRA zorgt ervoor dat het gemis voor ons iets dragelijker wordt. Jancina Henstra Kinderen en kleinkinderen De Koog - Texel, november 2004. Afscheid nemen bestaat niet... We weten dat ons leven zonder onze lieve ADA heel anders zal zijn en dat het niet zal wennen. Wij zijn het zelf die ons leven weer richting moeten geven. Uw medeleven en belangstelling in deze moeilijke tijd is voor ons hartverwarmend geweest en is nog steeds een grote steun voor ons. Hartelijk dank daarvoor. Bram Simone en Wout Myrthe, Jeff Monique en Arnold Den Burg - Texel, november 2004 Voor uw warme belangstelling en medeleven betoond na het overlijden van onze moeder en oma JANNA BAKKER-WIEGERS betuigen wij u onze oprechte dank. Benno en Irisabella Jacob en Ria en kleinkinderen Texel, november 2004 We hadden nooit verwacht dat er zoveel mensen om ons heen zouden staan na het overlijden van JANNY ROZENDAAL Voor al uw warme reacties willen wij u hartelijk danken. Kinderen en kleinkinderen

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3