Scholieren reinigen strand voor goed doel Van 'eigengereid' en 'bazig' tot 'Joke heeft Texelgevoel' f) Lezers verdeeld over burgemeester Jeugd De Koog wil straatvoetbalveldje De Koog wil af van betonrand .TEXELSE J COURANT' RHTOON goes Doorstrepen wat niet van toepassing is Collectie Agter Nieuwe aanpak rijden Dorpsstraat Cabaret-café wordt verzet Logo veerboot VRIJDAG 12 NOVEMBER 2004 cholieren van openbare scholengemeenschap De Hoge- lerg gaan woensdag 20 april het Texelse strand schoon- laken. Alle hout en andere aangespoelde rommel van niet- atuurlijke herkomst zal worden opgeraapt en afgevoerd nder het motto 'Een schoon eiland is goud waard'. De axelaars zal worden gevraagd de actie te steunen door één uro per strekkende meter gereinigd strand uit te loven, ehoopt wordt dat op deze wijze tenminste €30.000,- bij- n wordt gebracht voor goede doelen. ■•actie wordt dienstbaar gemaakt I in wetenschappelijk onderzoek iar de herkomst en samenstelling n 'maritiem zwerfvuil'. Daarom alle bijeengebrachte rommel orden gesorteerd en gewogen iorens het naar De Hamster ordt afgevoerd. Half om half •actie wordt georganiseerd en uit- voerd in samenwerking met Rota- dub Texel. Afgesproken is dat de id van de opbrengst wordt be- imd voor het Tesselhuus. De rest at naar hulpprojecten die door d-leerlingen van de OSG zijn op zet. De bedoeling is dat in elk ge- Ide klassen 1, 2 en 3 de grote toonmaak zullen uitvoeren, maar holieren van de andere klassen mogen ook meedoen. Verwacht wordt dat zij tevoren naar ouders, grootouders, familie, buren en ken nissen gaan om hen te bewegen een aantal meters gereinigd strand te 'ko pen'. Mariniers De organisatie is al in volle gang en aan medewerking mankeert het met. De Rotaryclub zal onder meer zorgen voor trekkers en wagens bij de di verse strandslagen waarmee het vuil wordt afgevoerd en gaat ook zelf op pad om sponsors te werven. Ook de strandexploitanten hebben mede werking toegezegd en de mariniers van de Joost Dourleinkazerne heb ben zich zelfs bereid verklaard om 'hun' strand (De Hors) te reinigen en te zorgen voor het transport van drank|es voor de werkende scholie ren. Op het strand bij Den Hoorn zal het hout niet worden weggehaald, om de Hoornder meierblis - die traditiege trouw wordt opgebouwd uit gejut hout - met in de wielen te rijden. Vertrouwen Annemarieke de Vries van de OSG- schoolleiding zegt alle vertrouwen te hebben in de inzet van de leerlingen. Ze baseert dat op het succes van de actie die de school twee jaar geleden hield ten bate van Warchild. de orga nisatie die zich bekommert over kin deren die slachtoffer zijn geworden van de oorlogen in de wereld. Er werd toen ruim 15.500,- opgehaald. Deze keer is het oog gevallen op kleinscha lige menslievende hulpverlening waarmee oud-leerlingen bezig zijn, zoals het bouwen van een school in een ontwikkelingsland, een project voor kansarme kinderen en hulp in oorlogsgebieden. Het betreft leerlin gen die de wereld zijn ingetrokken en daarbij met allerlei ellende werden geconfronteerd waar ze wat aan wil den doen. De schoolleiding speelt met het idee om een speciaal Hoge- bergfonds op te richten voor de pro jecten van deze leerlingen. Koger jeugd luistert toe in dorpshuis De Hof als burgemeester en wethouders zich uitlaten over hun wens vooreen straatvoetbalveldje. (foto Jeroen van Hotluml ingeren uit De Koog willen een aatvoetbalveldje in hun dorp. De ugd pleitte daar woensdagavond lor tijdens de vergadering van irgemeester en wethouders met dorpscommissie van De Koog dorpshuis De Hof. De jongeren fbben hun oog laten vallen op het asveld bij de Parnassiastraat. ive Hillen, Robin Schoo en Nick van •r Geest presenteerden een plan i een veldje van twintig bij tien iter in te richten. Dat moet worden jezet met een houten of stalen ording van één meter hoog (ach- de doelen tweeënhalve meter og) en een harde ondergrond krij- n. Navraag had ze geleerd dat een lien boarding ruim tienduizend ro kost en dat Maarco Bouw voor ia vierduizend euro een houten sarding zou kunnen maken. Met hulp van het Jeugd- en Jongeren- *k, Sportservice Texel en Jantje ton hopen ze aan het benodigde ld te komen. Hun ouders zijn vol- ns de jongeren bereid om het veld Kaan te leggen. meeste jongeren van het plan >nen op het Wintergroen. Volgens nis het lastig om daar op straat te «tballen. omdat de buurt er over man ondervindt en zo nu en dan 'politie belt. De jongens lieten we idat ze kunnen uitwijken naar di- 'se andere plekken in het dorp. aar dat dat vaak andere problemen 'evert. Het voetbalveldje bij de tadel is regelmatig bezet door toe ten en het is van gras. 'Op straat voetballen vinden wij leuker', aldus Dave. 'We zitten op zaalvoetbal en dat heeft ook een harde ondergrond Voetballen op het achterste gedeelte van het parkeerterrein van de Nika- del, dat wel verhard is. is volgens de jongens evenmin aantrekkelijk, om dat het er vaak koud en winderig is. Het speelterreintje bij de Luberti- school valt af, omdat de buren daar in de zomer al veel overlast hebben. Volgens de jongeren zou het veldje bij de Parnassiastraat daarom de beste plek zijn. Robin. 'Dat is vijftig meter diep en twintig meter breed. Als je daar tien meter afhaalt, houd je nog gras genoeg over.' Volgens de jon gens moeten ze wel goedkeuring van de buurt en de school krijgen, omdat er kleine kinderen op het veld spelen en de school het veld gebruikt voor slagbal Wethouder Nel Eelman drukte de jongeren op het hart dat het inderdaad belangrijk is om steun van de buurt te krijgen. Ze vond het wijs van ze om aan de bewoners van de Parnassiastraat te denken. 'Ga de buurt langs, houd een presentatie en tast af of er geen bezwaren zijn Eelman adviseerde de jongens ook meteen aan de slag te gaan met hun plan, omdat voor de inrichting van een straatvoetbalveldje een vergun ning moet worden aangevraagd, waardoor het nog een tijdje kan du ren, voordat ze daadwerkelijk toe stemming kunnen krijgen Burge meester Joke Geldorp gaf ze het ad vies de dorpscommissie eens lief aan te kijken, zodat die eventueel de aan vraag voor een bouwvergunning kan indienen. Voorzitter Frits Agter hield die boot echter nog even af, omdat het hem nog niet duidelijk was welke verantwoordelijkheden het veld voor de dorpscommissie met zich mee zou brengen. Nadat de jongens de zaal uit waren, liet een bewoonster van de Parnassiastraat al meteen weten weinig in het plan te zien uit angst voor overlast. De jongeren waren vergezeld door medewerkers van Sportservice Texel en het Jeugd- en Jongerenwerk. Zij hielpen met zoeken naar een ge schikte plek voor een straatvoetbal veldje. De Koger jongeren hadden tij dens het Wat jij wil-feest in De Toekomst wethouder Annie Hin en jongerenwerkster Carla Schrama aangeklampt om hen te helpen met het realiseren van een veldje. Met behulp van Schrama maakte ze daarna gebruik van de mogelijkheid om als themapanel hun wens voor te leggen aan de dorpscommissie en burgemeester en wethouders. Jon geren kunnen zich sinds de vaststel- -it- lOOV 'Te bazig, te eigengereid en te over heersend.' Het zijn kwalificaties over burgemeester Joke Geldorp, geuit in de enquête over haar her benoeming. Zo'n tweederde van de inzenders ziet haar liever niet terugkeren. Maar er zijn ook veel steunbetuigingen. 'Een eigenzin nig eiland is gebaat bij een burge meester met persoonlijkheid. Nie mand is perfect, maar Joke is 200 procent beter dan Van Rapparden Schipper.' De reacties op de enquête, die mede werd gehouden naar aanleiding van een ingezonden brief van Gerard van der Kooi. waren een stuk minder massaal dan die over het nieuwe gemeentehuis, maar met 409 formu lieren (en 329 reacties op de poll op de website) nog altijd respectabel. Mogelijk houdt de herbenoeming de mensen minder bezig dan het ge meentehuis. maar uit reacties valt ook op te maken dat men de enquête te persoonlijk vindt. Er waren verwij ten dat de Texelse Courant zich te veel in de privé-sfeer begeeft en anderen zagen in de enquête een uit nodiging voor criticasters hun gram te uiten en dat de 'zwijgende meer derheid' zich onbetuigd zou laten. Een fan van de burgemeester: 'Waar bemoeit Van der Kooi zich mee. laat hij maar naar zichzelf kijken.' Maar overheersend waren de instem mende reacties, van mensen die blij waren dat ze blijk konden geven van hun mening over de burgemeester en die vonden dat het publiek zich best mag uitspreken over Texels eerste burger, zeker met het oog op de voor genomen verkiezingen. In hoeverre de enquête representatief is voor de mening van alle Texelaars is niet met zekerheid te zeggen, maar ook ge zien reacties op straat overheerst bij de redactie het gevoel dat de enquête een redelijke weergave is van de po pulariteit van Joke Geldorp op Texel. Daarbij moet worden aangemerkt dat populariteit en bestuurlijke kwaliteit niet altijd samengaan. Veel van haar werk gebeurt achter de schermen, onzichtbaar voor de burgers, die hun mening moeten baseren op berichten in de media, verhalen van anderen of persoonlijke ervaringen. Geen burgermoeder Menigeen volstond met het aan kruisen van 'ja' of 'nee', anderen ga ven een toelichting. Daaruit valt af te leiden dat haar karakter een grote rol heeft op de meningsvorming. Tegen standers verwijten de burgemeester dat ze te autoritair is. 'Te dominant, waardoor de rest van het college niet goed uit de verf komt.' Maar een fan van Geldorp ziet dat juist als een goede eigenschap. 'Ze is de enige binnen het college die bestuurt.' Een inzender verwijt haar een botte hou ding in de richting van medewerkers van de gemeente en ook het woord 'schofferen' wordt gebruikt. Gebrek aan tact is een ander verwijt, 'te wei nig bindend vermogen', 'te weinig inzicht wat de Texelaars beroert' en 'totaal geen burgermoeder'. 'Geldorp is een strak bestuurder, maar repre sentatief schiet ze tekort.' Ook zijn lezers haar rookgewoonten in het raadhuis met vergeten. 'Kinderach tig.' Sommigen gaan dermate ver in hun verwijten, dat deze niet geschikt zijn voor publicatie in deze krant. Duidelijk is dat de Ouwe Sunder- klaasgrap over de drooglegging van het eiland haar niet in dank is afge nomen. Maar ook de investerings- drang van deze gemeente, waarvan de burgemeester het boegbeeld is. zit velen dwars. 'Wij kunnen ons met verenigen met het beleid van b en w betreffende de kanjerprojecten. Onze grote angst is dat de gemeente Texel hieraan failliet gaat.' Ook haar werk wijze als voorzitter van de gemeen teraad oogst kntiek. 'Ze bekt de men sen in de raad af, dat is ongepast.' Er zijn ook criticasters die Geldorp het beleid van de gemeente in de schoe nen schuiven. 'RIO-uitgaven zijn ho ger dan noodzakelijk in verband met aantrekken van extern bureau, zon der resultaat.' Of: 'Als arbeidsbureau met in het gemeentehuis was ge haald, was het nu niet te klein ge weest of slechts een kleine vergroting nodig geweest.' In bepaalde opzich ten vat Geldorp haar werk volgens sommige inzenders te serieus op. 'Ze is handhavingsziek' en 'reclamebor den zijn volgens haar zwerfvuil'. Ten slotte: 'Dit is de burgemeester met de meeste kritiek sinds jaren.' Vrouw met ballen Maar ook de fans van Joke Geldorp laten zich niet onbetuigd. 'Ze is een aimabele vrouw en staat midden in de samenleving', schrijft een inzen der Een ander- 'Als leek heb ik wei nig inzicht op haar functioneren, maar ik heb de indruk dat ze het wel goed doet.' Een derde: 'Als functionaris zeer nauwgezet, gedreven en ter zake kundig. Heeft oog en oor voor ieders noden in de samenleving.' Andere complimenten: 'Een vrouw naar mijn hart, een vrouw met ballen', 'een geweldige vrouw, hard maar rechtvaardig en bezig puin op te rui men van het vorige college, dus erg kwetsbaar'. Over haar soms moei zame verhouding met de gemeente raad: 'Ze weet waarover ze praat, dat kan ik van de gemeenteraad met al tijd zeggen' en 'dat de raadsleden er met tegen kunnen, bewijst hun on kunde. Ze moeten de hand in eigen boezem steken'. Over haar band met het eiland: 'Joke heeft Texelgevoel' en 'een meer dan warme belangstel ling voor alles wat er op het eiland omgaat. Herbenoeming bevordert de stabiliteit van het college van b en w, dat nog altijd uit vier vrouwen be staat, een unicum voor ons land'. Haar persoonlijkheid: 'Soms een beetje kortaangebonden, maar wel rechtdoorzee.' Ook haar bekendheid wordt ge roemd. 'Ze is eerlijk en fris. Ze is, na Cohen, de bekendste burgemeester van Noord-Holland. Zij is hét gezicht van Texel.' Haar manier van werken: 'Ze is een moedige vrouw Ze durft op te treden tegen overlast en illegale situaties. Dat is hard nodig na de slappe Schilling' Ten slotte: Niet zonder fouten, wel zeer goed voor Texel' en 'we weten wat we hebben, maar met wat we krijgen'. ling van de nieuwe jeugdnota groe peren in themapanels om hun ideeën en wensen kenbaar te maken aan dorpscommissies of de politieke par tijen. De Koger jongeren zijn de eer sten die van die mogelijkheid gebruik hebben gemaakt VERVOLG VAN PAGINA 1 Merlijk moeiteloos bij verzame- 's aan de overkant kunnen onder den, maar dan was het geen teel meer geweest en de historie "het eiland verloren gegaan, ^ens Schoenmaker is het mooi het museum over een unieke else collectie kan beschikken die gelijk tot meer bezoekers leidt 'een paar jaar geleden haalden we teiteloos twaalfduizend bezoekers Par en nu mogen we al blij zijn als <fetienduizend halen.' Hij kon nog zeggen vanaf wanneer de toe ten worden geexposeerd Bedoe- j's dat ze een aparte plek kriigen. apparatuur is volgens Agter 'voor altijd' in beheer gegeven aan het museum. De toestellen zijn niet ge schonken. omdat sommige appara ten in het verleden in bruikleen aan Agter waren gegeven. Oebele Jan kreeg vrijwel alle toestellen in de tijd dat hij aan de Stenenplaats zat. Siep Zijlstra, oud-werknemer van Agter, en zijn zoon Ruud speelden een belang rijke rol bij het contact tussen het Agrarisch en Wagenmuseum en de familie Agter. Volgens Zijlstra zou het leuk zijn als er een werkplaats wordt ingericht waar aan de toestellen kan worden gesleuteld. 'Daar wil ik graag aan meewerken.' Zijlstra werkte der tien jaar lang bij Agter. Hij begon er in de jaren vijftig en was onder meer betrokken bij de installatie van de eerste televisies. 'Het was nog alle maal sneeuw toen op de televisie en we moesten de daken op om de an tennes goed af te stellen.' Het instellen van zogeheten ven stertijden moet een eind maken aan oneigenlijk gebruik van de Dorpstraat in het uitgaansgebied van De Koog. Burgemeester en wethouders gaan zich buigen over dat voorstel. Er geldt een inrijver- bod op de straat tussen de uit gaansgelegenheden, maar in de praktijk wordt dat vaak genegeerd. Voorzitter Frits Agter van de dorps commissie van De Koog deed daar over woensdagavond zijn beklag tij dens de vergadering met het college in dorpshuis De Hof. De dorpscom missie heeft het onderwerp in het verleden al vaker aangekaart, maar volgens Agter is er tot nu toe nog geen sprake van een verbeterde verkeerssituatie. 'Ik heb er nog het meeste moeite mee als je er auto's voorbij ziet rijden, waarin maar èén persoon zit.' Op een gekscherend antwoord van burgemeester Joke Geldorp dat er misschien Kogers zijn die graag hun nieuwe auto even in de Dorpsstraat willen laten zien. ant woordde Agter de indruk te hebben dat veel mensen dan zo'n beetje we kelijks of zelfs dagelijks een nieuwe auto hebben. Geldorp kon zich de wrevel van de dorpscommissie voorstellen. 'Het werkt ook niet als er wel een verbod is, maar er niet op wordt gehand haafd. En ik kan er niet zeven dagen per week 24 uur per dag een politie auto laten staan met mensen erin.' Met het instellen van venstertijden kan het oneigenlijk gebruik volgens haar beter worden aangepakt. Ven stertijden zijn specifieke uren, waar binnen (commerciële) voertuigen een bepaald winkelgebied mogen betre den. De gemeente kan handhavend toezien op naleving van de venster tijden. Agter toonde zich tevreden met de toezegging van het college. Momenteel zijn er diverse mensen die een ontheffing op het inrijverbod heb- In verband met de die dag te houden 'Nacht van de Ezelgedachte' wordt het Cabaret-café van vrijdag 19 no vember veertien dagen opgeschoven en verzet naar vrijdag 3 december. Lokatie en aanvangstijd blijven onge wijzigd: 20.30 uur in de brasserie van De Lindeboom. Speciale gast is het duo Ricketts en De Bloois, dat voor een muzikaal intermezzo zorgt. ben. Daarnaast mogen de zaken er van maandag tot en met donderdag worden bevoorraad tussen 7.00 en 10.00 uur en tussen 13.00 en 14.30 uur. Op vrijdag en zaterdag gelden er bevoorradingstijden van 7.00 tot 10.00 uur. De gemeente heeft men sen met een ontheffing verzocht er zo min mogelijk gebruik van te maken en het liefst met zo klein mogelijke wa gens de zaken de bevoorraden, zo dat de straat met meteen vol staat De Koog heeft het gehad met de gele betonnen rand die op de Ruijslaan het fietspad van het weg dek scheidt. Tegels langs de rand beginnen omhoog te komen door dat er meer verkeer is en fietsers gaan door het obstakel regelmatig tegen de vlakte te gaan. Voorzitter Frits Agter van de dorps commissie van De Koog pleitte er woensdagavond tijdens een verga dering met burgemeester en wethou ders voor dat de betonnen rand wordt vervangen door strepen op de weg die aangeven waar de fiets strook zich bevindt. Hij wees erop dat dat op meerdere plekken op het ei land al zo geregeld is. Hij pleitte er ook voor het wegdek en fietspad op te knappen, zodat het geheel er weer netjes uitziet. Bewoner Ronno Ho- ningh van de Ruijslaan liet weten dat fietsers regelmatig met de trappers op de betonnen rand blijven hangen. Wethouder Corry Heijne kon niet meteen toezeggingen doen omdat het investeringsplan weinig ruimte biedt en er al veel projecten naar ach teren zijn geschoven Dat wekte ver bazing bij Agter, in wiens ogen het verwijderen van de betonnen ogen een futiliteit was dat niet op een investeringsplan hoefde te staan Heijne pareerde zijn verbazing door op te merken dat zij zo met kon in schatten of het een futiliteit was en dat ze ook met budgetten te maken had. Burgemeester Joke Geldorp stelde voor het punt mee te nemen in een rondje dat medewerkers van de gemeente door het dorp maken Zij pleitte ervoor dat er voor 1 juni dui delijkheid moet zijn over de rand. Onder sommige Texelaars is wat ver bazing ontstaan over het nieuwe logo van Teso op de zijkant van de nieuwe Dokter Wagemaker. Volgens één van hen, Leny Kikkert, is het met echt een Teso-waardig ontwerp Zij heeft de directie en Raad van Commissaris sen de suggestie gedaan een ont werpwedstrijd uit te schrijven, waar bij mensen ideeën kunnen indienen voor het nieuwe logo. Volgens een woordvoerder van Teso is het nieuwe logo op de boot echter definitief Het is ontworpen door het bedrijf Studio Yacht designers in Rotterdam dat het ook interieur en exterieur van de nieuwe boot heeft ontwikkeld. Studio Yacht heeft de naam Teso in grote speelse rode letters afgebeeld, met daaronder een langgerekte oker- kleurige laag en ernaast twee groene afbeeldingen. De okerkleurige en groene afbeeldingen geven weer hoe de designers Texel vanaf het Mars diep zagen. 'Voor de okerkleurige lijn werden ze geïnspireerd door de dijk bij Ceres en de groene afbeeldingen stellen de Hogeberg voor.' Volgens Teso is het met aan de orde om als nog een ontwerpwedstrijd uit te schrijven 'Het logo is van tevoren ook al meerdere malen gepubli ceerd.' ;"r - Jfc Fietsers gaan regelmatig onderuit over de betonnen rand die langs de Ruijslaan het fiets pad van het wegdek scheidt. (Foto Jemen van Hattum

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5