'Regisseur stond buiten beeld te stampvoeten' NCRV's Stedenspel eindigde met kater Qpoxtv erleden 'Je hoeft niet groot te zijn om groot te denken' Nieuwe entree voor Teso in Den Helder TEXELSE J COURANT Bouw vleugel Prins Hendrik van start gegaan Rommelmarkt De Witte Burcht VRIJDAG 12 NOVEMBER 2004 mAQcl Donrior Honr holnorc u/nrHon Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag - in een speciale aflevering NCRV's Stedenspel in 1980. Texel won van Harmeien in nek aan nek race', opende de Texelse Courant van dinsdag 15 april 1980, met een kop die deed vermoeden dat de Tweede Wereldoorlog op nieuw was beëindigd. Een fors deel »an de voorpagina, de volledige pagina's twee en zes en een deel »an pagina drie werden besteed aan de overwinning die een Tex- ilse afvaardiging boekte in het spelprogramma Stedenspel van de NCRV, dat drie dagen ervoor recht- slreeks op televisie was uitgezon den. ïer gelegenheid van het 50-jarig be- daan van de Sportraad binden spor- «ve Texelaars uit Den Burg, De (oog, Oosterend, Oudeschild, Den loorn, De Waal en De Cocksdorp norgenavond in sporthal Ons Ge- icegen de strijd met elkaar aan in een >pektakel dat de naam Dorp tegen iorp heeft meegekregen. Hoewel de «langstelling ongetwijfeld groot zal Djn, zal ze met in de schaduw staan ran de ophef die het een kwart eeuw jeleden zeer populaire televisiepro gramma van de NCRV veroorzaakte. Al weken ervoor waren de lezers van de Texelse Courant op de hoogte gebracht van de fanatieke trainings sessies van de Texelaars, verschenen er oproepen in de krant om spandoe ken te maken en - onder de kop 'Texel moet Harmeien niet onder schatten' - zelfs een flink artikel over de kwaliteiten van de tegenstander. De wedstrijd zelf bestond uit een keur aan ludieke spelletjes, in groots op gezette decors gespeeld in de Rijn hal in Arnhem. Onderdeel van het spelprogramma vormden ook de no dige kennisvragen, die moesten wor den beantwoord door een zoge noemde Denktank, die zitting had in het gemeentehuis. De denkers op Texel werden aangevoerd door bur gemeester Jo Engelvaart en de des tijds zeer populaire presentatrice Judith Bosch, wat Dick Passchier, de centrale presentator in Arnhem, ertoe bracht over 'de sketch van Jo en Ju' te spreken. Engelvaart maakte vol gens de verslaggever van de Texelse Courant 'furore' door als eerste bur gemeester zonder stropdas in het Stedenspel te verschijnen. Zijn col lega Burger liet vanuit het gemeente huis in Harmeien weten te willen bre ken met de traditie dat het team dat door Judith Bosch werd geleid ook de wedstrijd won. De begeleidster van Harmeien was Tanja Koen. Enorme krachtmeting Het mocht niet zo zijn voor Harmeien, want Texel deelde al direct een forse tik uit. Het eerste spel werd gespeeld op twee waterfietsen, die onderling met elkaar waren verbonden. Twee als Socrates uitgedoste renners (de hele sfeer van deze uitzending was 'Grieks') trapten om het hardst. Ging de één harder, dan werd de ander teruggedrongen 'Misschien werd tij dens dit spel wel de allergrootste prestatie van de hele avond gele verd', schreef de Texelse Courant. Want terwijl Texelaar Gert Pansier en zijn tegenstander zich aan elkaar ge waagd toonden, ging halverwege 'de enorme krachtmeting' één van de fietsen kapot, waarna er moest wor den overgereden. 'Ook de tweede keer zette Pansier alles op alles, de spieren in zijn benen zwollen aan tot ongelooflijke proporties. Tijdens deze titanenstrijd wilden Harmeien en Texel niet voor elkaar onderdoen. Pansiers gezicht was vertekend van inspanning en bij het in spanning le vende publiek leken de seconden wel uren te duren.' Uiteindelijk versloeg de Texelaar zijn tegenstander met vijf centimeter. 'Na deze topprestatie moest Pansier door helpers worden weggedragen. Hij was kapot en had alles op alles gezet.' Een hoogtepunt was ook het spel waarbij 'mannetjesputters' een vrachtwagen zo ver mogelijk moes ten wegduwen. Een extra element vormde daarbij de pilaar met daarop een gipsen beker, die de plek mar keerde waar de ploeg van Kampen in een vorige uitzending de truck had doen stilstaan en die het record over alle wedstrijden betekende. 'Bij de tweede poging van Texel kwam de auto dichter en dichter bij de pilaar, tot hij er tegen botste en de gipsen beker in duizend scherven op de grond kletterde. Kampen kon het eerst met geloven, maar Texel had wel degelijk de legendarische man netjesputters van Kampen verslagen. Een enorme prestatie van Henk Boon, Jaap Knjnen, Henk Jan Klok en Fup Krijnen. Ria Keyser, die achter het stuur zat, werd uitgebreid op de schouders genomen, rondgevoerd en toen nog eens op de schouders genomen.' Het Grote Verlies Ook het volgende spel, om de 'springtrofee', verliep goed, maar ter wijl het er op begon te lijken dat Texel een eenvoudige zege zou gaan boe ken, 'bewolkte de hemel' en 'dreigde Het Grote Verlies', noteerde de ver- Vlak voor de start van één van de ludieke spelen in de Rijnhal In Arnhem. De man met de Barendse. kwam dat Texel met het goed beant woorden van de burgemeestersvraag het Stedenspel had gewonnen, barstte letterlijk de hel los. Het po dium waarop Barend Barendse de prijs wilde uitreiken werd bestormd door met spandoeken gewapende Texelaars. Zelden is een groep men sen enthousiaster geweest dan het Texelse publiek toen Texel had ge- eesf in het gemeentehuis, nadat bekend geworden was dat Texel op het nippertje het Stedenspel had gewonnen. In het midden achter tafel burgemeester Jo Engelvaart en presentator Judith Bosch. Links de huidige wethouder Nel Eelman, die als onderwijzeres lid van de Denktank. C0'0 arch«>'r®**» Courant) slaggever. 'Een quizvraag van Bou- dewijn Heindenwijn die door Texel goed was beantwoord, bleek al eer der door Harmeien goed te zijn be antwoord. Deze fout van de centraal- post van de NCRV zorgde er voor dat Harmeien er twee punten bij kreeg en dat Texel het met twee punten min der moest doen. Bij de quiz zou later nog een fout worden gemaakt door de NCRV. De burgemeestersvraag van Harmeien werd aanvankelijk goed gerekend, maar later kreeg Texel te horen dat het antwoord toch fout was. Deze zaken hadden duide lijk een demotiverende werking op het Texelse team.' Ook het vervolg was organisatorisch bepaald met vlekkeloos, terwijl de punten meerdere malen opnieuw moesten worden geteld. 'Dit verliep dermate klunzig, dat de regisseur buiten beeld stond te stampvoeten en bedenkelijk rood aanliep.' Uitein delijk stonden beide teams gelijk en moest de beslissing vallen in het laat ste onderdeel, waarbij de denktanks in de gemeentehuizen in actie kwa men. Tot de laatste vraag, waarvoor de teams drie beurten kregen, leek Texel te moeten berusten in een ne derlaag, maar het tij keerde net op tijd. 'Buiten beeld hadden de spelers van Harmeien zich al opgemaakt om de prijs in ontvangst te nemen Van de regisseur moesten ze hun trai ningspak uitdoen, zodat ze goed met hun gele hesjes in beeld zouden ko men. Het Texelse team stond versla gen en stil te luisteren naar opbeu rende woorden van zakelijk leider Piet Arensman. Toen het bericht binnen- wonnen. Het waren hartverwar mende en hartveroverende taferelen.' De overwinning werd uitbundig ge vierd. Na een uren durende busreis arriveerden de leden van het Texelse team even voor twee uur 's nachts op de veerhaven in Den Helder. 'Ik denk met dat het buffet open is, ze zullen daar 's nachts wel geen personeel voor neerzetten', zuchtte één van de sporters, maar tot hun verrassing werden ze op de boot welkom gehe ten door een groot aantal Texelaars, die onder aanvoering van de Boeren- kapel de polonaise inzetten. Het feest werd tot in de kleine uurtjes voortge zet in het Havenrestaurant. Hoogte punt was de toespraak van burge meester Engelvaart, die zei: 'Geen enkele gemeente zou zijn Steden- spelteam zobinnen kunnen halen als wij dat doen.' Volgens de verslagge ver sloeg hij de spijker op zijn kop. 'Texel is uniek. Ook als er een Ste denspel gewonnen is.' Kater Maar, om in de opgeklopte termino logie van toen te blijven, de kater kwam later. Onder de kop 'Harmeien neemt het niet' maakte de Texelse Courant nog op de voorpagina van dezelfde editie melding van het laat ste nieuws, dat eruit bestond dat Harmeien bij de NCRV een 'officieel protest' had ingediend tegen de uit slag De verliezer meende twee pun ten te weinig te hebben gekregen Strijdpunt was vraag negen, over het aantal 'feetboards' in een kubieke meter. Twee weken later werd boven dien bekend dat na het opnieuw be studeren van de beelden was beves tigd dat één van de vier Texelse mannetjesputters bij het duwen van de vrachtauto een overtreding had begaan door zich met de voeten af te zetten tegen de strobalen. 'De NCRV wil het pijnlijke probleem oplossen door de mannetjesputters nogmaals in het strijdperk te roepen De Texelaars waren teleurgesteld en waanden zich 'het slachtoffer' van een organisatie die 'niet heeft ge deugd', maar de redactie merkte op dat ze zich konden troosten met de gedachte dat ze opnieuw in de lan delijke aandacht zouden staan, 'zo dat het promotie-effect van de Texelse deelname nog groter wordt dan ieder had durven hopen.' Dinsdag 6 mei, ruim dne weken na de uitzending, meldde de Texelse Cou rant dat 'de overwinningsroes' was 'omgeslagen in een kater' Het pro test van Harmeien was erkend, zodat beide ploegen op 27 punten eindig den. De NCRV probeerde haar fout goed te maken door te besluiten dat Texel de beker mocht houden, maar dat Harmeien alsnog eenzelfde prijs kreeg. De mannetjesputters hadden ondertussen besloten niet opnieuw naar Arnhem af te reizen om vracht wagen te duwen, waarmee ze dus accepteerden dat ze alsnog tot ver liezers zouden worden uitgeroepen 'Het niet opkomen moet worden ge zien als een protest-teg en-de. han delswijze van de NCRV De reglemen ten schrijven voor dat beroep tegen de uitslag van het spel niet mogelijk is. De NCRV heeft toch een dergelijk beroep geaccepteerd en erkend. Daar zou nog wel overheen gestapt kunnen worden als de ploeg onmid dellijk op de hoogte was gesteld. Dat is echter pas een week of drie na de uitzending gebeurd, waardoor er vrij wel geen tijd meer was voor voorbe reiding. Twee van de mannetjes putters (de gebroeders Jaap en Fup Krijnen) zitten de hele week als kot- tervissers op zee en zij kunnen zich niet veroorloven ten behoeve van het Mannetjesputtersspel eerder thuis te komen.' De beslissing om met te gaan werd pas na lang aarzelen genomen. Niet alleen de mannen zelf, maar ook de pet is de legendarische presentator Barend (Foto are/net Tei tri se Courant) rest van de ploeg discussieerde er een paar uur lang geëmotioneerd over onder leiding van burgmeester Engelvaart. De handelswijze van de NCRV werd algemeen veroordeeld en zelfs werd gesproken van 'chan tage'. Maar dat het wegblijven in de uitzending zou worden uitgelegd als 'onsportief' viel met name Fup Krijnen zwaar. 'Zijn broer twijfelde Henk Jan Klok zag het echter niet meer zitten en van de niet aanwezige mannetjesputter Boon was ook be kend dat de NCRV wat hem betreft de pot op kon.' De groep kwam er tijdens de vergadering met uit, waar na besloten werd dat de mannetjes putters zelf de beslissing zouden ne men. De mannen besloten met te gaan, maar bleven zich wel afvragen hoe de reactie van de programma makers zou zijn. De Texelse Courant besloot het bericht met de opmer king: 'Met enige spanning wordt nu afgewacht hoe de NCRV deze gang van zaken in de uitzending van vnj- dag aan de kijkers verkoopt.' Een vervolg kwam er niet meer in de krant. De vraag hoe de NCRV rea geerde, blijkt met gemakkelijk te be antwoorden, want bij de meeste be trokkenen van toen zijn de herin neringen nogal vervaagd. 'Tjonge, dat is lang geleden. De wedstrijd zelf en het feest op de boot na afloop weet ik nog heel goed. Maar hoe het verder gegaan is, ik heb geen idee', vertelt deelnemer Gert Pansier. Ook redacteur Harry de Graaf van de Texelse Courant kan geen uitkomst brengen. 'Dat Stedenspel was enorm populair, daar ging iedereen voor zit ten. Dat moet je ook in de tijd zien. Al die andere zenders met die soaps had je nog niet. Maar het deed mij niet veel Ik ben ook met mee ge weest naar Arnhem, dat weet ik ze ker.' Henk Keyser. de teamcaptain van destijds, moet lang graven in zijn geheugen 'Volgens mij is het met een sisser afgelopen Wij mochten de beker houden en Harmeien kreeg er ook één Verder is er op de tv geen melding meer van gemaakt. Maar het was een geweldig spektakel, dat kan ik me nog heel goed herinneren Joop Rommets Een papieren maquette van architect Ronno Honingh van de nieuwe entree van Teso in Den Helder. lAtoeekj-ng Ronno Hortngm Teso krijgt een nieuwe entree op de veerhaven in Den Helder. Aannemers Martien Visser en IBS uit Den Burg zijn begonnen met de sloop van de huidige entree. Die maakt plaats voor zeven nieuwe verkoophuisjes, waar van er vier worden bemand. Bij de andere drie, die onbemand blijven, kan straks met credit cards, pin passen en Teso-afwaardeerkaarten worden betaald. Boven de nieuwe verkooppunten komen twee nieuwe grote ronde luifels ter vervanging van de huidige platte overkapping. Het geheel is ontworpen door architect Ronno Honingh uit De Koog. Het wegdek wordt eveneens onder Hotel-restaurant-bungalowpark Prins Hendrik aan de Stuifweg bij Oosterend is gisteren begonnen met de bouw van de nieuwe vleu gel naast het hotel. In de nieuw bouw komen twaalf nieuwe twee persoonskamers. Eigenaar Frank Kingma hoopt de ka mers luni volgend iaar in gebruik te handen genomen. Volgens Teso- woordvoerder Alex Cofino verdwi|nt de betonnen baan (aannjdroute) waar over automobilisten nu van de stop lichten naar de verkooppunten rijden 'We betrekken de naastgelegen ba nen er ook bij, zodat je straks over vier banen kunt rijden, net als bij een tolbaan.' De voorrangsbaan wordt eveneens verlegd, zodat hij beter toe gankelijk wordt. Dat laatste werk wordt in opdracht van Rijkswater staat uitgevoerd. Het betalen bij de onbemande huis jes is alleen mogelijk voor personen auto's die met langer dan 5,5 meter zijn. Met behulp van gele palen langs kunnen nemen. De vleugel moet wor den opgeleverd in mei Het hotel be schikt na de bouw in totaal over twin tig tweepersoonskamers. De accom modatie heeft nu nog veertien twee persoonskamers, maar zes daarvan zijn een paar weken geleden afgesto ten omdat ze te verouderd waren De nieuwbouw heeft even op zich laten wachten. Prins Hendrik kreeg al in 1988 van de gemeente een vergun ning om het hotel uit te breiden. Kingma wil binnenkort ook beginnen met de bouw van de vijf nieuwe de weg wordt automatisch gemeten hoe lang de auto is. Teso heeft al geruime tijd geëxperimenteerd met betalen bij onbemande huisjes. De werkzaamheden moeten eind fe bruari worden voltooid. Volgens Co fino ondervindt het verkeer enige overlast van de werkzaamheden, maar is er bewust voor deze tijd ge kozen. 'Nu is het rustig. We verwach ten de eerste piek pas weer vanaf begin februari als de carnavals vakantie begint. Tegen die tijd hopen we met de afrondende werkzaamhe den bezig te zijn.' vakantiehuisjes die in de plaats ko men van het laatste deel van het kampeerterrein. Kingma zag er wei nig brood in het kampeerterrein te handhaven, omdat ook kampeerders vaker om luxere voorzieningen be gonnen te vragen. De nieuwbouw wordt uitgevoerd door projektont- wikkelingsmaatschappij De Peyleren Ooms Avenhorn Holding bv die in 1999 ook de 37 recreatiewoningen op het terrein van Prins Hendrik rea liseerden. In De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg wordt zaterdag 20 november van 9.30 tot 13.00 uur een rommelmarkt aehouden. men en veel vaker remise spelen, nog een puntje aan zuigen, aldus De Wolf. De complimenten waren wederzijds. Tanja Chub, die in de laatste ronde niet kon winnen van Nina Hoekman en daarom genoegen moest nemen met de derde plaats (de tweede was voor Vitalia Doumesh), sprak een dankwoord namens de speelsters en vertelde nog nooit zo vaak de vraag 'Is alles naar wens?' te hebben ge hoord. Ze roemde de gastvrijheid en merkte op dat Damclub Oosterend- Texel met vijftien senioren- en tien juniorenleden één van de kleinste verenigingen van Nederland is, maar dat je gezien de vlekkeloze organisa tie wel moest denken dat het één van de grootste verenigingen was. 'Je hoeft met groot te zijn om groot te denken', aldus Chub. Ook Hoekman was vol lof. Toen ze in 2002 in Zoute- lande in Zeeland kampioen werd, in een toernooi waarin alles uitstekend verzorgd was, had ze gedacht dat de organisatie met beter kon. 'Maar nu weet ik: het kan beter.' Ruurd Wuestman van de Koninklijke Nederlandse Dambond sprak zijn waardering uit en nodigde de Texelse damclub alvast uit ook in de toe komst organisatorisch actief te zijn 'Ik kan me voorstellen dat het toer nooi van volgend jaar wat vroeg komt, maar ik hoop niet dat het op nieuw twintig jaar duurt', daarmee verwijzend naar het Nederlands kam pioenschap voor aspiranten dat twee decennia geleden op Texel werd ge houden. "npioene Nina Hoekman en prijswinnaars Vitalia Doumesh en Tanja Chub (rechts) namen na de door organisator Jos de Wolt (links) Heihouder Annie Hin verzorgde prijsuitreiking plaats op het erepodium, dat van de wielervereniging werd geleend. (Foto Jood Rommots) Moet ik daar op staan?', vroeg lamster Nina Hoekman wat lache- ig, wijzend op het enorme ere- odium dat de toernooiorganisatie an Wielervereniging Texel had eleend en dat de serre van hotel te Lindeboom opzichtig vulde. Indanks haar aarzeling liet ze zich iet kennen en beklom ze man- toedig de hoogste trede, een ampioene waardig. Met onder meer een sfeervol optre den van de schakende troubadour Jaap Dros, vormde de prijsuitreiking, woensdag aan het einde van de mid dag, een mooie afsluiting van een uitstekend geslaagd toernooi. Jos de Wolf, voorzitter van Damclub Ooster- end-Texel en één van de organisato ren van het toernooi, bekende in zijn slottoespraak vooraf wat sceptisch te zijn geweest, maar vertelde dat de vrouwen al zijn vooroordelen hadden weggenomen. Hij had goed spel ge zien - positioneel en met mooie com binaties -, terwijl de deelneemsters bovendien elke dag tot het uiterste gingen. Zes uur durende partijen waren geen uitzondering, terwijl er bovendien in maar liefst 29 van de 45 gevallen aan het einde een winnaar was. Daar kunnen de mannen, die over het algemeen minder risico ne-

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7