Cjroen Tjwartsjexels in het harL, Vrolijk spektakel krijgt spannend slot De Koog en Den Hoorn winnen 'Dorp-tegen-dorp' Nieuwe rotonde baart De Waal nodige zorgen Bouw éénpersoonshuizen ongeren op Groeneplaats' Wereld Kinderdag lotitie GroenLinks over woningnood Provincie akkoord iet bedrijventerrein ElfBr'S Theunis Piersma onderscheiden Texel'94 vergadert Te veel gedronken Popfestival m Overlast Hogereind m Eb en Vloed Joyriding Brandweer stapt over op C2000 TEXELS E^COURANT oordeelland SUPER DE BOER pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11929 DINSDAG 16 NOVEMBER 2004 Verschijnt dinsdag en vnjdag jde Groeneplaats moeten één- ersoonswoningen van enkele ver dingen hoog voor jongeren ko- tn. Dat is één van de voorstellen n GroenLinks in een notitie om huisvestingsproblemen op het land terug te dringen. igens de partij is de Groeneplaats «waardevolle plek voo rinbreiding il nieuwe huizen als het huidige adhuis is verdwenen. Door er arna jongeren in éénpersoon- onmgen te vestigen, wordt tegelij- jtijd een bijdrage geleverd aan de sfbaarheid van het centrum 'Qok is belangrijk als we vinden dat de jd de toekomst moet hebben', Jus GroenLinks. Inbreiding gaat I ten koste van de hoeveelheid uwe woningen die de gemeente de provincie mag bouwen, or kleine in plaats van grote kavels Ie geven voor de bouw van kleine en kan volgens de partij de naarse bouwgrond op het eiland ter worden benut en betaalbaar f/en voor woningzoekenden. 'Dure lii jte kavels leveren aan de wonmg- ie haarste geen bijdrage, omdat het ieder geval op Texel niet tot door- »|oming leidt. En ook willen we niet heel Texel wordt volgebouwd.' oenLinks neemt het in de notitie oral op voor (j°n9e) Texelse nmgzoekenden met relatief iage omens die via de bank niet vol- ende geld kunnen lenen om een s te kopen en door de lange hitlijst bij de Stichting Wonen iel zijn aangewezen op huur lingen op de vrije markt, die vol- is de partij soms voor hoge bedra- i worden verhuurd, oninkjes met een verkoopwaarde €150.000,- worden verhuurd voor dragen van €650,- tot €750,- per tand Veel mensen die echt mingruimte nodig hebben, zullen de vrije markt gaan zoeken en je fit riet even in een buurgemeente inwonen.' Volgens GroenLinks is woningnood op het eiland daar- or een feest voor mensen die lonruimten verhuren. 'Zij hebben waarde van hun woningen de af topen twintig jaar tot driehonderd icent hebben zien stijgen en kun- i tegelijkertijd een hoog jaarlijks jrrendement van 4 a 5 procent krij- Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De partij haalt opnieuw het idee uit de kast om jongeren financieel tegemoet te komen door de gemeente een koopwoning deels mee te laten finan cieren. Daarvoor zou de gemeente een deel van haar reserves moeten 'investeren of beleggen' in sociale koopwoningen voor starters. Daar door wordt een deel van het koop bedrag voor rekening van de ge meente genomen. Het renteverlies dat de gemeente leidt, is volgens GroenLinks de bijdrage aan jongerenhuisvesting. Voorwaarde is dat de woning later wordt terug- verkocht aan de gemeente en dat de gemeente het recht krijgt de woning later te verkopen aan iemand die op het eiland werkt. Volgens fractievoor zitter Arthur Oosterbaan zou het toe passen van de regeling per indivi duele situatie moeten worden bekeken. De partij presenteerde het plan een paar jaar geleden al, maar toen werd het als onvoldoende rea listisch aan de kant geschoven. 'In middels zijn de ideeën die we toen hadden in Nederland tamelijk ge woon aan het worden.' GroenLinks wil met de notitie alvast invulling geven aan ideeën van bur gemeester en wethouders dat even eens aan het bekijken is hoe de ge meente woningzoekenden tegemoet kan komen bij de ruim zeshonderd nieuwe huizen in Den Burg West en Oost en Den Hoorn. Daarvan wordt volgens gemeentelijk beleid zeventig procent inde sociale sector gebouwd en komt dertig procent in de vrije sector terecht. Volgens wethouder Nel Eelman voelt het college er voor om de opbrengsten van de grond exploitatie te gebruiken om de kos ten voor starters te verlichten. Het college is ook gecharmeerd van het systeem van de Stichting Wonen Texel waarbij jongeren tegen een ge reduceerd bedrag een huurwoning kunnen kopen. Volgens Eelman pre senteert het college ter zijner tijd plannen. GroenLinks geeft in de notitie aan alvast te zijn begonnen met het sig naleren van problemen, zodat de politieke partijen gezamenlijk aan oplossingen kunnen worden. 'Want de huisvestingsproblematiek over schrijdt verre de partijpolitieke belan gen.' Bijna acrobatische toeren werden uitgehaald met ladders waaraan deelnemers zich hadden vastgeklemd. Rechts commentator Martin Trap. Een spannender slot was niet denkbaar. Terwijl op de wand de eindstand werd geprojecteerd, te beginnen met de laatst geëindigde ploeg, en iedereen in sporthal Ons Genoegen een overwinning ver wachtte voor De Koog, bereidde speaker Albert Hoven deelnemers en toeschouwers met gevoel voor drama alvast voor op een verras sing. Toen hij was uitgesproken, werd duidelijk dat De Koog inder daad had gewonnen, maar dat Den Hoorn, dat halverwege de avond nog in de onderste regionen ver keerde, heel verrassend evenveel punten had veroverd. Daarmee kreeg Dorp-tegen-Dorp twee winnaars. Wederom, want bij de eerste keer, toen werd gespeeld ter ere van het 45-jarig bestaan van de Sportraad, deelde De Koog de zege met Den Burg, dat nu op de laatste plaats eindigde Bij de prijsuitreiking mocht Den Hoorn zich met de beker laten toejuichen door de supporters en moest De Koog zich tevreden stel len met de felicitaties. 'De vorige keer is de beker in het strijdgewoel uit het zicht verdwenen en nooit meer opge doken. Daarom heb ik pesterig ge zegd dat de beker nu naar Den Hoorn gaat en dat we 'm nog laten bezor gen in De Koog Hadden ze maar beter op de vorige moeten passen', aldus Albert Hoven, die als voorzitter van de organiserende Sportraad ge regeld de microfoon ter hand nam. Het is volgens hem de bedoeling dat er een beker bij wordt gemaakt Vrolijk spektakel Dorp-tegen-dorp was een vrolijk spektakel, met veel ludieke spelletjes, uitgedacht en georganiseerd door Bureau Zandbank, dat zich duidelijk had laten inspireren door televisie programma's van weleer als Steden- spel en Zeskamp. Zo moesten de deelnemers in het eerste spel in tou wen naar het plafond van de sport hal klimmen, waar sleutels hingen waarmee elders in de zaal een kistje kon worden geopend. Ook spraak makend was het spel waarbij telkens één lid van het team zich aan een lad der vastklampte, terwijl de anderen de ladder een paar maal moesten draaien, zowel in de breedte als de lengte. Aan het eind van de oefening moest het behoorlijk gedesoriën teerde 'slachtoffer' in dezelfde ladder omhoog klimmen om een balletje uit een aan het plafond hangende em mer te vissen. Voor krachtpatsers was een spel waarbij drie teams, in een driehoek, tegen elkaar touwt- rokken. Sommige spellen zorgden voor ver hitte discussies, waarbij een verschil lende interpretatie van de spelregels tot nogal wat tumult leidde. Hoven: 'De meeste spellen waren te voren bekend en daar was door de teams hard op geoefend, 's Middags is er nog een briefing geweest en daarbij zijn alle regels nog eens uitgelegd. Maar wat de één 's avonds als een overtreding beschouwde, vond de ander een maas in de wet. Er kwa men daardoor veel protesten binnen. Lees verder pagina 7 deputeerden Staten hebben hun edkeuring gegeven aan de ont- kkeling van het nieuwe be- ijventerrein in Oudeschild achter bedrijven aan de Stoompoort. 'der gaf ook het ministerie van fidbouw, Natuur en Voedsel- aliteit al toestemming, nadat de neente beschermende maatrege- had genomen voor de noordse elmuis. Het diertje valt op Texel toer de Europese Habitatrichtlijn. Sis nog niet duidelijk wanneer de ■els kunnen worden uitgegeven. Igens een woordvoerster van de reente moet het plan nog een =r ter visie worden gelegd. Het We bedrijventerrein heeft in totaal i oppervlakte van 4,3 hectare, aivan netto bijna 2,5 hectare wordt gegeven voor bedrijfsterrein. Een bied van 0,45 hectare wordt vrij gehouden voor groen, 0,37 hectare is voor watervoorzieningen en 0,98 hectare is voor verhardingen (inclu sief de bermen). Volgens tekeningen van de gemeente is het nieuwe ter rein verdeeld in vijf vlakken waarop de nieuwe bedrijfspanden kunnen komen. De ontsluiting wordt geregeld via een doorgetrokken Vliegwiel en er komt ontsluiting van het gebied via de Stoompoort. Diverse bedrijven hebben zich bij de gemeente gemeld als gegadigde. Amsing Recycling is inmiddels aan het bouwen op het nieuwe terrein. Het college had de verhuizing van het aan de Spangerweg gevestigde bedrijf ver vroegd geregeld met een artikel 19 procedure, zodat het bedrijf uit het buitengebied zou verdwijnen. Vol gens de gemeentewoordvoerster wordt er bij het nieuwe bedrijven terrein nog niet achter De Vries en Van de Wiel gebouwd. Het is de be doeling dat die plannen over een jaar of tien verder worden ontwikkeld. Sc ad* ft* nieuwe bedrijventerrein voor Oudeschild komt achter de Stoompoort en tussen de ^■derweg en het Vliegwiel. Er komt bijna 2,5 hectare beschikbaar voor de uitgifte van tojven terrein. (Tokening gemeente Te*el) De nieuwe rotonde ligt nog niet he lemaal lekker in De Waal. Zowel de verlichting, de bewegwijzering als het snelheidsremmende effect werden gisteravond tijdens het bezoek van het college aan Texels kleinste dorp kritisch tegen het licht gehouden. Volgens de inwoners wordt er hard op de rotonde afgereden, vooral op het gedeelte van de Laagwaalderweg binnen de bebouwde kom. Fietsers hebben er regelmatig moeite de juiste richting te vinden en de verlichting van elf lantaarnpalen op de rotonde wordt als iets te veel van het goede beschouwd. 'Vroeger zag je De Waal niet zo goed liggen in het donker, maar dat is nu wel anders', aldus Hans de Beurs. 'Kan de hemei mis schien weer wat donkerder worden?' Voorzitter Hans de Winter van de dorpscommissie uitte zijn zorgen over de hoge snelheden waarmee auto's op de rotonde afrijden. Hij pleitte ervoor het gedeelte van de Laagwaalderweg meer de uitstraling van een bebouwd komgebied te ge ven. Burgemeester Joke Geldorp er kende dat de rotonde niet leidt tot het matigen van snelheden. Ze beloofde het probleem aan te kaarten bij over leg dat zij woensdag heeft met de politie. 'Zij kunnen dan eventueel extra surveilleren. Maar als de inrich ting niet in orde blijkt te zijn, is het zaak voor de verkeerscommissie daar nog eens naar te kijken.' Vanuit de zaal kwam de suggestie de poli tie tijdens spitsuren te laten contro leren en niet om 11.00 uur in de och tend, zoals eerder was gebeurd. 'Dan mag je blij zijn als je vier auto's in een half uur voorbij ziet rijden.' Wethou der Corry Heijne suggereerde dat in het voorjaar de belijning aangepakt kan worden. 'En anders moetje men sen pakken in de portemonnee.' Piet Bolier van Gemeentewerken liet weten dat de gemeente onderzoekt of een deel van de openbare verlich ting op het eiland mogelijk tussen 23 00 uur en 5.00 uur kan worden beperkt om te sparen op het energie gebruik. De verlichting van de ro tonde zou daarvoor eventueel ook kunnen worden teruggedraaid. 'Maar dat onderzoek loopt nog.' Dorpscommissielid Koos Jongebreur wees het college erop dat vier van de elf lantaarnpalen dubbel zijn en dat die dubbele verlichting wel uit zou kunnen. Wethouder Heijne stond met meteen te springen, omdat de lichten bijdragen aan de verkeersveiligheid. Met het aanbrengen van een betere bewegwijzering zou de rotonde voor fietsers duidelijker moeten worden. Buurman Jan van der Haas ziet regel matig opstopping van fietsers als zij de Boerenroute missen of zich ver gissen in de richting naar Oosterend. De dorpscommissie toonde zich blij dat de picknickplaats bij de rotonde is opgeknapt. Bolier liet de commis sie weten dat binnenkort wordt be gonnen met aanbrengen van tuin- wallen in het middengedeelte. In het voorjaar wordt daar ook nog een mengsel van veldbloemen ingezaaid. De Waalder rotonde werd begin juli officieel in gebruik genomen. Jan Driehuis vroeg meteen aandacht voor de andere rotonde van De Waal bij de Nieuwlanderweg, waar volgens hem eveneens hard worden gereden Hij vroeg het college op de Nieuwlander weg een mhaaiverbod in te stellen tot het einde van de bebouwing om on gelukken te voorkomen. 'Er zitten daar op een klem stukje acht uitritten bij elkaar.' Wetenschapper Theunis Piersma van het Koninklijk NIOZ is donderdag in de Nieuwe Kerk in Amsterdam onder scheiden met de Prijs voor Natuurbe houd 2004 van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Piersma, die op de onderzoeksafdeling Mariene Ecolo gie en Evolutie van het instituut op 't Horntje werkt, krijgt de prijs voor zijn volgens de jury 'niet aflatende inzet voor het behoud van de natuur waarden in het waddengebied'. Piersma richt zich bij zijn onderzoek op het energiebudget van trekvogels als ze op de Waddenzee een tussen stop maken om even bij te tanken. De kanoetstrandloper is daarbij zijn be langrijkste studieobject. Volgens het NIOZ zijn de door Piersma gevonden relaties tussen de conditie van kano eten vlak voordat zij verder trekken en de hoeveelheden beschikbaar voed sel van groot belang voor een toe- Theunis Piersma komstig duurzaam beheer van de Waddenzee. Piersma is één van de wetenschappers die ervoor heeft gepleit dat langlopende wetenschap pelijke onderzoeken in de Wadden zee worden ondergebracht bij de toe komstige Waddenacademie die mee moet bijdragen een verbeterd natuur beheer in de Waddenzee. De Prijs voor Natuurbehoud wordt om de twee jaar uitgereikt. Er is een geld bedrag van EUR50.000,- aan verbon den. Eerdere winnaars waren het ra dioprogramma Vroege Vogels. schrijver Koos van Zomeren, het IVN en de vereniging Das en Boom Leden, sponsors, donateurs en an dere clubvrienden van Texel'94 ko men maandag 22 november om 20.00 uur in de eigen kantine bijeen voor de algemene ledenvergadering. Naast de gebruikelijke gespreks onderwerpen wordt gesproken over de plannen voor een verbouwing van de kleedkamers en de eventuele aan leg van een vierde (kunstgras)veld. De politie heeft afgelopen weekend twee automobilisten betrapt omdat ze ondanks dat ze hadden gedronken toch achter het stuur waren gekro pen. In de nacht van vrijdag op zater dag werd op de Pontweg nabij Den Burg omstreeks 3.30 uur een 26-ja- rige man uit Heiloo gecontroleerd. Hij blies 445 ug/l, terwijl 220 nog net is toegestaan. Hij kreeg een proces verbaal en mocht vier uur lang niet rijden. In de nacht erop, rond 1.15 uur, hield de politie op de Badweg in De Koog een 28-jarige man uit Medemblik aan die was opgevallen door zijn rijgedrag. Hij blies 350 ug/l en mocht twee uur lang niet meer rij den. Ook hij kreeg een proces-ver- baal. Losse nummers 0,95 Hectisch, maar veel voldoening Met dat gevoel kijken de medewerkers van Radio WET terug op het recht streeks uitgezonden popfestival WET-Live, dat vrijdag en zaterdag in Question Plaza werd gehouden. De tien bands trokken op de twee speel avonden naar schatting zo'n 400 be zoekers. Pagina 2 Wethouder Corry Heijne presenteert voor de zomervakantie van 2005 een parkeerplan dat de verkeersoverlast in het Hogereind in De Waal moet terugdringen. Dat beloofde zij gister avond tijdens het bezoek van burge meester en wethouders aan dorps huis De Wielewaal. Pagina 5 Een kunsthistorisch visserijdocu- ment. Zo laat het boek Eb en Vloed, met schilderijen en verhalen over de Texelse visserij, zich het best om schrijven. Het boekje pretendeert geen compleet beeld te zijn van de visserijgeschiedenis op het eiland. 51 schilderijen van botters, kotters en andere vaartuigen vormen de rode draad. Pagina 6 Tijdens een in de nacht van zaterdag op zondag gehouden alcoholcontrole liepen drie mannen tegen de lamp toen bleek dat zij in een gestolen auto rondreden. Ze hadden de bedoeling het voertuig in Den Burg achter te iaten. De drie, afkomstig uit Den Burg en 2122 en 23 jaar oud, krijgen een proces-verbaal. Brandweer Texel stapt vandaag over op het nieuwe landelijke com municatiesysteem C2000. Aan de invoering van de digitale appara tuur is jarenlang gewerkt. Bij communicatie via C2000 wordt gecommuniceerd via gespreksgroe pen die multidisciplinair en landelijk kunnen worden ingericht en waarbij de spraak waar mogelijk wordt ver vangen door datacommunicatie. Tes ten hebben uitgewezen dat het nieuwe systeem een betere bereik baarheid en geluidskwaliteit heeft. Eén van de consequenties van de invoering is dat het rustiger wordt in de ether, wat betekent dat er niet meer kan worden meegeluisterd. Maar helemaal stil wordt het met. In tegenstelling tot andere korpsen blij ven de oude. analoge portofoons in gebruik, om het contact tussen bevelvoerder, ploegleden en chauf feurs te onderhouden. Omdat er voor het systeem nog geen goede alarm ontvangers op de markt zijn, blijven de oude piepers voorlopig in gebruik. (Advertentie) C/rut fnrtt bd kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 4 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1