Hectische avonden voor radiomakers WET-Live Sinterklaas op weg naar Texel <|g>teso Entree voor jongeren aan de hoge kant Wat ik zeggen wou... Van het front Nieuw lied Mijn idee... Sint aan huis voor goed doel Vrouwen van Nu Brabantse chansons in Den Hoorn Vrouwengroep Agenda Hoogwater te Oudeschild Honden leggen examens af TEXELSE'faxJRANT s j*3 I - I» - V - - lbXhLbb J coURANT Nanning Kikkert intervieivt de muzikanten van Flat Broke Hectisch, maar veel voldoening. Met dat gevoel kijken de medewer kers van Radio WET terug op het rechtstreeks uitgezonden pop festival WET-Live, dat vrijdag en zaterdag in Question Plaza werd gehouden. De tien bands trokken op de twee speelavonden naar schatting zo'n 400 bezoekers. In oktober is er het Bluesfestival en in december Ouwe Sunderklaas. Maar in november is er eigenlijk mets te doen. Het invullen van die leemte was voor de Texelse radiomakers eén van de drijfveren om het festival te organiseren. Het plan leefde al langer. Bericht van een Texelaar ter plaatse, die als fundamentele optimist ook blijft geloven dat alle mensen, onge acht ras of religie, in liefde kunnen samenleven. Theologisch gezien zit ten we onFortuynhjk in een ziek makend proces, waarin een micro scopisch gedeelte van de wereld bevolking als een virus probeert de hele mensheid met haat te infecteren We mogen ons niet als dol gemaakte stieren laten opjagen om mee te gaan in precies dat wat de vijand van aards geluk wil. Een serum hiertegen is bij voorbeeld de nuchtere mentaliteit vol humor van de oorspronkelijke Am sterdammer om zonder blad voor de mond te blijven zeggen wat noodza kelijk is - altijd. Zo werd vandaag bevestigd, al lopend door Amster dam, op weg naar de 'Ooster' voor Theo van Gogh Om de hoek bij een moskee, op de Ten Katemarkt, daar waar culturen en religies zich moei teloos vermengen, drink ik wat in een Turks koffiehuis. Met afschuw wordt ook hier het afslachten van Theo van Gogh besproken. Buiten verplaatsen de laatste oorspronkelijke bewoners van deze buurt zich achter rollators over de markt. Hun plat Amsterdams galmt nog steeds door de straten, beantwoord in alle talen. De achter- maar toen Texelpop dit jaar met door ging. zagen ze hun kans schoon. 'We vervangen Texelpop met, maar zien WET-Live als een aanvulling op de bestaande festivals', vertelt Bart de Vries van Radio WET, de commer ciële zender die in februari op de ka bel 99.8 FM) van start ging en vanaf augustus via de ether (FM 94.5) is te horen. Het festival is volgens De Vries ook een manier om de naams bekendheid van het station te vergro ten.' De organisatie vergde techni sche hoogstandjes. Niet alleen moest er in de zaal een uitgebalanceerd geluid komen, ook moesten allerlei voorzieningen worden getroffen voor blijvers, voor hen is het allemaal heel geleidelijk gegaan. Met humor, zon der haat of angst, praten ze nog steeds met iedere voorbijganger; yup, Turk of Marokkaan, christen, moslim of tante Sjaan. Een van de ogenschijnlijk oudste buurtbewoners in een invalidenwagentje lacht naar een kindje in een wandelwagentje op dezelfde hoogte, dat voortgeduwd wordt door een Marokkaanse vrouw. Het kindje lacht terug naar deze vriendelijke, gekkebekken-trekkende man. De wereld is mooi hier. Ver-bui tenlandse talen klinken met een Am sterdams accent. Ik maak mijn keuze bij een groentestal. intussen advi seert de verkoopster selderijknollen voor een heerlijke erwtensoep aan een Surinaamse vrouw, die zegt dit nog nooit gegeten te hebben. Ik spreek haar aan. vertel hoe je deze soep maakt en vraag in ruil mij te vertellen hoe je het lekkerste kousen band kunt bereiden, want dat heb ik nog nooit gegeten. Een geanimeerd gesprek ontstaat en beiden gaan we uiteindelijk een bijzonder avondmaal tegemoet en hopelijk met ons laatste, want met een buitenlands-gewoon gevoel vervolg ik graag mijn weg, met het besef dat naast de op straat met hekken afgezette gevolgen van haat, de liefde overal voor het oprapen ligt. Rob Valkenburg, Den Burg. een rechtstreekse weergave via de kabel, de ether en internet. Niet alleen van de live muziek, ook de interviews die Nanmng Kikkert tussendoor met de bands hield, werden uitgezonden. Niet altijd ging dat goed. met name op vrijdagavond deden zich enkele kinderziektes voor, die zaterdaga vond overigens waren verholpen. Al met al was een man of tien in touw om het festival in goede banen te lei den en te zorgen dat het overal te horen was. Zelfs aan de andere kant van de wereld, zo bleek uit een reac tie op de website. Ovengens kreeg de organisatie op diezelfde website niet alleen complimenten, er was ook kri- Van doorgaans welingelichte bron nen vernam de redactie dat Sinter klaas na zijn intocht in Nederland op doorreis is naar Texel. Zaterdag om 13.00 uur arriveert de stoom boot met de goedheiligman in de haven van Oudeschild. Het ont vangstcomité heeft er alles aan gedaan om er een feestelijke in tocht van te maken. Hij wordt bin nengehaald met muziek van het Koninklijk Texels Fanfarecorps, waarna hij een reis maakt langs Den Burg en de buitendorpen. De Waal doet hij zondag aan. Om mets te hoeven missen worden ouders en hun kinderen verzocht om uiterlijk 12.30 uur op de haven aan wezig te zijn. waarbij wordt gezongen en andere activiteiten gedaan. Vol gens traditie neemt Sint uitgebreid de tijd om kinderen de hand te schud den, waarbij spreekstalmeester Kees Klaassen de middag aan elkaar praat en zwarte pieten voor grappen, grol len en pepernoten zorgen. In Den Burg begint de rondgang om 14.00 uur. De tocht begint op de par keerplaats bij sporthal Ons Genoe- Wie een persoonlijk bezoek van Sinterklaas op prijs stelt, kan onder meer de gereformeerde kerk van Den Burg inschakelen. Nicolette van Kooten onderhoudt dagelijks contact met de goed- heiligman en vult zijn agenda in. Een bezoekje van een half uur kost €20,-. Het geld wordt be steed aan een goed doel, zoals 'Kinderen in de Knel', een kinder programma van Kerk in actie. Deze organisatie zet zich in voor kinderen overal ter wereld die in moeilijke omstandigheden verke ren, waardoor ze onderwijs, be scherming, ontspanning, begrip en hulp moeten ontberen. Kinde ren in de Knel steunt kleinscha lige projecten, die door lokale hulpverleners zijn opgezet De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu houdt woensdag een bijeenkomst in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. De bijeenkomst begint om 14.00 uur, er wordt gesproken over het natio naal park 'Duinen van Texel' en de vogelopvang in EcoMare. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF tiek. Die richtte zich vooral op de entreeprijs. Voor een passe-partout moest bijvoorbeeld €15,- worden neergeteld, bijna het dubbele van een kaartje voor twee avonden Texelpop 2003, terwijl bij festivals als Stren- derpop en Sommeltjespop helemaal geen entree wordt geheven. Met na men jongere vonden het prijskaartje aan de dure kant, met als resultaat dat veel jeugd bij WET-Live verstek liet gaan. Volgens De Vries was de prijs nodig om uit de kosten te ko men. De bands speelden dan wel gratis, de techniek en het recht streeks uitzenden van de optredens vergden een flinke investering. Daar overheen kwam nog de vergoeding voor de muziekrechten aan de Buma/ Stemra, die volgens De Vries flink opliepen omdat het concert werd uit gezonden. Kleinschalig Op beide avonden speelden bands van uiteenlopende aard, met totaal verschillende stijlen en genres. De aanvangstijd van 22.00 uur sloot re delijk aan op het uitgaanspatroon, wat te merken was aan het aantal mensen in de zaal. Toen bijvoorbeeld Ricketts en De Bloois zaterdagavond de eerste nummers van hun melodi euze repertoire inzette, was het nog wat rustig, waarna de zaal zich gelei delijk aan vulde. Hoewel het een vlot optreden was, was Ricketts na afloop de eerste om zelf te constateren dat de akoestische muziek beter op z'n plek is in een kleinere ambiance. Ook bleek dat versterking en het uit balanceren van zang en instrumenten gen, waarna Sinterklaas, op zijn schimmel Americo, wordt geëscor teerd door ponyclub De Kleppertjes, clowns, de A-Ford van Jan Geus, een koets en fanfare KTF. De stoet houdt op een aantal punten halt, waarbij handen worden geschud en Sinter klaas tekeningen in ontvangst neemt. Aansluitend wordt de goedheiligman ontvangen op het bordes van het ge meentehuis, waar de burgemeester een welkomswoord zal uitspreken en liedjes worden gezongen. Vervolgens spoedt Sint zich naar De Cocksdorp, waar hij om 15.15 uur in het Eierlandsche Huis wordt ver wacht. Na aankomst start een rond gang door het dorp, die wordt opge luisterd door fanfare KTF. Na te rugkomst nodigt Sinterklaas alle kin deren en hun ouders uit om zijn komst feestelijk te vieren in het Eierlandsche Huis. Sinterklaas en zijn pieten vereren ook Den Hoorn met een bezoek. In tegen stelling tot voorgaande jaren komt hij niet aan op Diek, maar aan het einde van Klif. Rond 15.00 uur vertrekt fan fare DEK vanuit het dorpshuis om het gezelschap in te halen, waarna de In theater Klif 12 in Den Hoorn treedt zondag de bekende Brabantse zan ger Gerard van Maasakkers op. Hij begon zijn loopbaan met het schrij ven van liedjes in Noord-Brabants dialect en zocht daarbij naar eigen tijdse wegen. Hij koos zijn eigen on derwerpen, waarbij hij met schuwde de vinger te leggen op de zere plek ken in de samenleving. Daarbij han teert hij naast het Brabants ook het Nederlands, zonder daarbij zijn af komst te verloochenen. Van Maas akkers: 'Ik ben nu eenmaal geworteld in Brabant. Ben door de taal en de mensen gevormd. Op school heb ik pas Nederlands geleerd.' Deze instelling mondde uit in een in zo'n grote zaal een vak apart is. Maar dat maakte de kennismaking er niet minder aardig om. Voor velen verrassend was de jonge band Trenchtown, die met snelle feestelijke nummers ook het wat oudere publiek bekoorde. Een gezelschap studenten en scholieren van 16 tot 21 jaar, die voor het eerst optrad op Texel Live in De Koog en inmiddels alweer zeven optredens achter de rug heeft. Te vens een band waarbij de eerste bandwisseling zich al aandienen. Zo gaat dat in de popmuziek. Dat Texel zo langzamerhand wel genoeg festi vals heeft, viel af te leiden uit een reactie van de band Flat Broke, even eens een jonge band, die vooral punkrock in het repertoire heeft. Ook zij lieten zich na het optreden bereid willig interviewen voor de radio. Zo jong als ze zijn. hebben ze binnenkort al hun eerste buitenlandse optre dens. Ze spelen in een club in Wales, voor een publiek van naar schatting 600 mensen. 'We hebben hier lekker gespeeld, het podium was lekker groot en het publiek reageerde goed.' Drummer en zanger Ron de Vries van uitsmijter Poundcake herkende in WET-Live het sfeertje van het vroe gere Texelpop. 'Lekker kleinschalig en intiem.' De coverband deed met name het wat oudere publiek een groot plezier met strak gespeelde popmuziek van weleer en aan slot een compilatie van Queen-hits. Het is de bedoeling dat WET-Live volgend jaar een vervolg krijgt, zodat het in november een vaste traditie wordt. stoet om 15.45 uur weer in het dorps huis wordt verwacht, waar gastvrouw Janien de Bruijn voor de ontvangst zorgt en een binnenprogramma be gint. Na afloop van het binnenpro gramma krijgen de kinderen present jes van de feestcommissie. Bij slecht weer komt Sinterklaas rechtstreeks naar het dorpshuis. In Oosterend maakt Sint zijn opwach ting om 14.30 uur. Hij komt aan bij het oude brandweerhuisje aan de Ach tertune. Sint en Piet worden binnen gehaald door fanfare Excelsior, die rond 14.15 uur vertrekken bij het dorpshuis. Onder begeleiding van de fanfare maakt de Sint daarna zijn ronde door het dorp, waarna het feest wordt voortgezet in De Bijen korf. In De Waal arriveert Sinterklaas zon dag 21 november. Om 14.00 uur komt hij aan in dorpshuis De Wiele waal, waar een groot feest wordt ge houden dat wordt opgeluisterd met live muziek. Er is geen rondgang door het dorp. In De Koog maakt Sint zijn entree op zondag 28 november keur van chansonachtige, fijnzinnige liedjes en een veelzijdig repertoire. Hij hekelt waar het misgaat, geeft rake en soms aandoenlijke typeringen, zorgt voor kippenvel en laat zijn pu bliek - waarmee hij op een losse ma nier contact zoekt - schaterlacher.. Het optreden in Klif 12 begint om 20.30 uur De toegang bedraagt €11,50, diner vooraf is mogelijk. Re serveren via tel. 319633. In tegenstelling tot eerdere berichten wordt de rmgavond van de her vormde vrouwengroep met donder dag, maar dinsdag (vanavond) ge houden. Leden zijn vanaf 20.00 uur welkom in De Schakel, naast de her vormde kerk van Den Burg. Dinsdag 16 november: In dorpshuis 't Skiltje begint om 19.30 uur een openbare vergade ring van burgemeester en wethou ders en de dorpscommissie van Oudeschild. Om 20.00 uur begint in de Burge meester De Koninghal de tweede algemene ledenvergadering van de Rabobank, waarbij wordt ge stemd over de fusie met bank uit de Kop van Noord-Holland. In De Schakel, naast de her vormde kerk van Den Burg, begint om 20.00 uur de ringavond van de hervormde vrouwengroep. In Cinema Texel draaien The Ter minal (aanvang 20.15 uur) en het tweede deel van Bridget Jones (20.30 uur). Woensdag 17 november: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. De afdeling Den Burg van de ouderenbond ANBO houdt vanaf 14.00 uur najaarsvergadering in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. De afdeling De Cocksdorp/ Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu houdt vanaf 14.00 uur een bijeenkomst in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Er wordt gesproken over het nationaal park Duinen van Texel en de vogel opvang in EcoMare. Om 20.00 uur begint in de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg een avond van het Katholiek Vrouwengilde. José Kievits spreekt over het alternatieve in de geneeskunde. In café De Twaalf Balcken in de Weverstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een bierproeverij. Centraal staan bieren uit de omge ving van Berlijn. In Cinema Texel draaien Pluk van de Petteflet (aanvang 14.00 en 16.15 uur), de Nederlands gespro ken versie van Garfield, The Termi nal (20.15 uur) en het tweede deel van Bridget Jones (20.30 uur). Donderdag 18 november: De Historische Vereniging houdt van 9.30 tot 12.00 uur een inloop- ochtend in Tusse de Banke op de Groeneplaats voor mensen die in het bezit zijn van of belangstelling hebben voor 'tiptoppies', kleine pasfotootjes. In reikipraktijk De Witte Lelie in Oosterend wordt van 9.30 tot 15.30 uur een cursus reiki gege ven. De Welstandscommissie komt om 13.30 uur voor een openbare ver gadering bijeen in het gemeente huis van Den Helder. Op de agenda staan diverse Texelse plannen. Gastouderbureau Calimero aan de Elemert in Den Burg houdt vanaf 20.00 uur een informatieavond over het werk van het gastouder bureau en de gevolgen van de nieuwe wet kinderopvang. Op uitnodiging van de Vogel werkgroep houdt Eric Menkveld een presentatie over vogels. Locatie is hotel Den Burg aan de Emmalaan, aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis, ook voor men sen die geen lid van de Vogel werkgroep zijn. Di. 16 10.40 en 22.50 u. Wo. 17 11.05 en 23.46 u. Do. 18 12.00 en - u. Vr. 19 0.25 en 13.00 u. Za. 20 1.34 en 14.10 u. Zo. 21 2.45 en 15.30 u. Ma. 22 3.54 en 17.00 u. Di. 23 5.15 en 18.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 21 november op om 08 12 uur en gaat onder om 16.39 uur; 19 november eerste kwartier. Bij hondensportvereniging DOS aan de Witteweg bij Den Hoorn (bij voetbalvereniging ZDH) worden zaterdag examens IPO en VZH af genomen. Daarvoor komen pak- werker Dam uit Den Helder en keurmeester Knappe naar het ei land. Het IPO-examen (Internationale Pru- fungs Ordnung) begint om 10.00 uur en bestaat uit de onderdelen speu ren, appèl en pakwerk. Bij het speu ren moeten de honden verschillende kleine voorwerpen opzoeken die langs een spoor liggen dat 's mor- In Cinema Texel draaien hel tweede deel van Bridget Jones (aanvang 19.00 en 21 30 uur), de ondertitelde versie van Shark Tale (19.15 uur) en The Terminal (21.45 uur). Vrijdag 19 november: In reikipraktijk De Witte Lelie in Oosterend wordt van 9.30 tot 15.30 uur een cursus reiki gege ven. In het Zorgcentrum Texel vindt een herdenkingsmiddag plaats voor mensen die dit jaar in verpleeghuis of verzorgingstehuis zijn overle den. Het Cabaret-café, waarin het lo kale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn, is verzet naar vrijdag 3 december. In het gebouw van Kotex aan hel Paelwerck in Den Burg begint om 20.00 uur de tweede ronde van hel Texels kampioenschap klaver jassen. In Question Plaza begint om 20.15 uur De nacht van de Ezelge dachte. In jongerencentrum Time Out wordt voor de derde maal een concert gehouden ten bate van de apparatuur in de oefenkelders. Vanaf 21.30 uur treedt de rock- coverband Flatbroke op en vanal 23.00 uur de hiphopgroep Eigen Teelt. Daaraan voorafgaand staal het podium van 20.00 tot 21.30 uur open voor bands en solisten voor muziek, standup-comedy en sessie. Er wordt alleen alcohol geschonken op vertoon van ID Dt toegang is gratis. In Cinema Texel draaien hel tweede deel van Bridget Jones (aanvang 19.00 en 21.30 uur), di ondertitelde versie van Shark Tale (19.15 uur) en The Terminal (21.45 uur). Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO maandag en vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra bod in. De veerdienst verzorgt dan ie der half uur een afvaart, zowt vanaf Texel als vanuit Den Helde Desondanks moeten automobilis ten vrijdag in Den Helder tussen 11.00 en 17.00 uur rekening hou den met wachttijden van een hal uur. Maandag 22 november zijn dl afvaarten van 10.00 uur vanuit De Helder en 13.30 uur vanaf Text uitsluitend bestemd voor het ve> voer van gevaarlijke stoffen. Na dere informatie kan worden ver kregen via tel. 0222-369600 tl e-mail info@teso.nl. Deveerdiens: heeft ook een eigen website www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Splnbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentlec ontraden en aanbiedingen di>" toe zgn van toepassing de Reg e'en vocr het Advert er'» wezon van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdêf zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel enf» bneken te Amsterdam onder nummer 41198699 E»' exemplaar van do Regelen voor het Advertentie**»' 1 wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 (automat** Per jaar 65,60 63,50 ioutcnet*t Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. gens in getrokken. Daarbij lopen 4 honden aan een lange lijn over veld 4 in de omgeving van het trainingsvé Bij het onderdeel appèl lopen deho den zonder lijn aan de voet van geleider. Daarbij horen het appok ren en het op commando vooruit1 e pen en stilhouden. Bij het pakwi 'Is moeten de honden op commai* R een persoon (de pakwerker) tot sta brengen. Tussen deze onderdelen door wV het examen VZH afgenomen (w 6 keerszekere hond), bestaande uiff appèlgedeelte en een gedeelte wa - bij de hond met verkeerssituat' wordt geconfronteerd. Publiek dat de examens wil bezc fr ken, wordt verzocht geen hond F' 14 te nemen. De krant niet lezen omdat er toch Bij alle hectiek in de grote wereld, volgeschreven kranten met moord en doodslag, zou je bijna vergeten dat er dichtbij zulke leuke dingen gebeuren. Algelopen donderdag was het weer Sint Maarten. Het was nog maar amper donker toen de eerste zanger zich al meldde. Met een mooie zelfgemaakte lampion Toen ik na de eerste klanken de deur opendeed, kwam er van schrik niks meer uit dat kleine keelt/e en stond hii beteuterd te kijken. Ik kon hem niet verder helpen met zijn schone zang Het was er weer een tje uit een geheel nieuwe berijming. 'Koeien dragen staarten enongens broeken van ouwe skutteldoeken blijkt al heel lang uit de mode te zi/n. Nou moet ik zeggen dat ik vroeger ook al niet erg van die opsomming gecharmeerd was. Te weinig melo die en te lang. Voor tegenwoordig at helemaal. Vier regels en dan moet het klaar zijn Ik dacht met 'Elf november is de dag.nog mee te kunnen komen, maar dat was niet zo. Toen ik later bij een vriendin mijn teleurstelling hierover uitsprak, zei ze: 'Je wordt oud.Ik weet niet of dit een voorspelling was of een vaststelling van aftakeling, maar houd het maar opgewekt op het eerste. Ik ben benieuwd hoe dat aanstaand weekend met Sinter klaas gaat. Spreken Sint en de kin deren nog wel dezelfde taal? Vorig jaar was ik in Oudeschild getuige van een wel heel droevige gebeur tenis. De winkeliersvereniging sloofde zich bij monde van een fraai uitgedoste Ben Zegeren tot het ui terste uit om er iets van te makenen en het muziekkorps blies driftig de aloude liederen over het haven plein, maar er was weinig bi/val. Niemand kwam er eens kijken ener scheen, e kunt om twee uur 's mid dags ook moeiH/k anders verwach ten, geen maan door de bomen. Toen de stoomboot er ginds ook nog met aankwam, er in geen vel den of wegen een huppelend paard/e te zien was en de tenen kouder werden, verflauwde de aan dacht en verstomde het aarzelende gezang. Waarom werd er zo weinig gezongenKennen de kinderen van teugeswoordig de oude liede ren nog wel? Zo niet, dan wordt het toch tijd dat Sint zijn Pieten op dracht geeft een aanvullende lie derenbundel in de schoen van de muzikanten te mikken. De scholen worden tevens opgeroepen de his torische liederen niet te verwaarlo zen Spraakverwarring is best, maar niet rond de komst van die ouwe man. Pien Verberg De jonge band Trenchtown tijdens het optreden op WET-live. (Foto s Gerard Tmmerman) DINSDAG 16 NOVEMBER 2004 TEVCieC 1

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2