Schilderijen rode draad in boek over visserij Kinderkleding bij B-kids 'Onze kinderen vinden winkel helemaal cool!' Speulen in Den Burg wordt meer gespreid Even soep tussen de speculazen doo ZDH boekt ruime overwinning Schriftelijke vraag (bouw)plan altijd principeverzoek j J$edri]v\gheid COURANT TEXELSE Wat ik zeggen wou... Bommen Met de kleding- en speelgoed winkel Babyface van de familie Bosma in de Weverstraat is het net als met kinderen: uit het jasje ge groeid. Het bedrijf dat negen jaar geleden is gestart, heeft een grote verandering ondergaan. Van ge specialiseerde babyzaak groeit B- kids door naar een winkel met kle ding en speelgoed voor kinderen van 0 tot 12 jaar. De omschakeling heeft er deels mee te maken dat de winkel onvoldoende kan concurreren met de grote baby hallen aan de overkant. 'Maar het komt vooral doordat klanten ons re gelmatig vroegen naar betaalbare kleding voor wat grotere kinderen', vertelt Karin Bosma. Het leidde tot een geheel nieuwe formule, waarin nog wel babykleertjes en -speelgoed te koop zijn, maar waarin nu een veel breder assortiment wordt gevoerd. In de rekken hangen spijkerbroeken, truien, jasjes en andere kleding- artikelen voor kleine kinderen, maar ook |onge tieners. Met merken zoals Bestseller, Pink en PH industries voert de winkel een populair genre en wordt ingespeeld op trends 'Het is betaalbare kwaliteitskleding en door dat de collectie een keer of vier per jaar wordt vernieuwd, is er steeds wat nieuws te zien in de winkel. 'Als bij voorbeeld Disneyfiguren in de mode zijn, dan kunnen we daar direct op inspringen.' Nieuw zijn ook de ca deauartikelen voor kinderen, varië rend van kraamcadeautjes tot speel goed voor onder de kerstboom. Niet zonder trots vertellen Bosma en haar medewerksters dat hun kinderen, die qua leeftijd tot de doelgroep behoren, al een kijkje in de vernieuwde zaak hebben genomen. 'En ze vinden de winkel helemaal coo/!' Kinderwagens en aanverwante baby-artikelen wor den nog wel op bestelling geleverd De winkel is aangekleed door Ruud van Holland, echtgenoot van mede werkster Yvonne van Holland. 'Met weinig middelen heeft hij er iets Wie vooruitlopend op een bouw- aanvraag schriftelijk de vraag stelt of een bouw- of ander plan mag worden uitgevoerd, moet er reke ning mee houden dat de gemeente dit aanmerkt als principeverzoek. Dat betekent dat de gemeente au tomatisch een uurtarief in rekening brengt. Het besluit van de gemeenteraad om de kosten voor principeverzoeken door te berekenen aan burgers heeft in een aantal gevallen tot onaange name financiële verrassingen geleid. Niet elke burger blijkt bekend te zijn met de manier van werken van de gemeente, wat heeft geresulteerd in misverstanden, onverwachte reke ningen en flinke discussies aan de balie Grondgebied. Als er onzeker heid bestaat of een plan al dan met voldoet aan de voorschriften in een bestemmingsplan, dan is het gebrui kelijk dat de indiener zich eerst tot de gemeente wendt met de vraag of het college het plan in principe zal toe- moois van weten te maken.' Ter intro ductie verloot B-kids onder de klan ten een speciale kinderfiets. DINSDAG 16 NOVEMBER 2004 1'U.VU.I vu Karin Bosma, Gerda van der Kraats en Yvonne van Holland in de nieuwe winkel B-kids. (Foto Gerard r,mm«rman) Olieverfschilderij van de TX 26 'Aagje Petronella' en de TX 64 'Vier Gebroeders' en waarschijnlijk de TX 17, gemaakt door Van der Wouw (voorletters onbekend) Een kunsthistorisch visserijdocu ment. Zo laat het boek Eb en Vloed met schilderijen en verhalen over de Texelse visserij, zich het best omschrijven. Het boekje preten deert geen compleet beeld te zijn van de visserijgeschiedenis op het eiland. 51 schilderijen van botters, kotters en andere vaartuigen vor men de rode draad. Het is vooral oud-visserman Cor de Wolf die zijn hele ziel en zaligheid in het boekje heeft gestopt. Hij kent de vissers en de visserij van voor tot achter en toen hij vorig jaar de boer op ging om schilderijen los te praten voor de tentoonstelling Eb en vloed in de vissen) die het Maritiem en Jutters Museum het najaar hield, ga ven veel eigenaars hun bezit zonder nadenken aan hem mee. Want De Wolf is een man die vertrouwen uit straalt. Hij weet veel over de visserij en liep al een jaar of tien rond met het plan om een boek over de visserij te schrijven. Maar hoe, en in welke vorm? De schilderijen, die door schil ders als Reinier Sijbrand Bakels. Ad Blok van der Velden, Souwtje de Wijn, Harry Tielemans en minder bekende kunstenaars veelal in opdracht zijn gemaakt, bleken een prima leidraad om de verhalen aan op te hangen. Ze tonen welke verandering de visserij in ruim honderd jaar heeft meegemaakt. Een periode waarin Texel ooit 175 visserschepen bezat en de visserij voor een groot deel van de bevolking de belangrijkste bron van inkomsten was. Vissers waren in die jaren met gespecialiseerd in een bepaalde soort vis, maar schakelden meerdere malen per jaar om en beschikten over een brede kennis. De schepen waren met alleen een productiemiddel, aan de tuigage kon men het een en an der aflezen. Een vergulde mastkloot gaf bijvoorbeeld aan dat het schip vrij was van schulden. En als eerbetoon werden de schepen vaak vernoemd naar familieleden.De vissers waren trots op hun bezit en lieten deze door kunstschilders vastleggen. Ze beeld den de vaartuigen doorgaans stoer af tegen het decor van een donkere hemel en een ruige zee met hoge golven en witte schuimkoppen. De Wolf verhaalt hoe de vissers wedijver den in stuurmanskunst en een zeil wedstrijd niet uit de weg gingen. Competitie was er ook op het vlak van de vangsten. 'Je had vissers en vangers', vertelde Rob van Ginkel, tijdens een inleiding bij de presenta tie van het boek. 'Het ging erom hoe veel kisten je op de kant zette.' Maar teveel kon ook, en bij te grote aanvoer daalden de prijzen. Het boek verhaalt hoe aan het eind van de jaren twintig een overschot consumptiegarnalen werd verkocht aan de gebroeders Blom, die hun eenden ermee vet mestten. De roe rige tijden die de visserij in die jaren meemaakte, leidde onder meer tot de oprichting van verenigingen. Het ver haal hierover staat onder een schilde rij van de TX 123 van Cornells Tim mer Azn die bestuurder was van de visserijvereniging van Oosterend, het dorp dat in die tijd zelfs twee be langenverenigingen had: DETV (Door Eendracht tot Vooruitgang) en BHG (Betracht Het Goede). Samenge werkt werd ook met vissers van Wie- ringen, maar toen de Zuiderzeesteun- wet na de aanleg van de Afstuitdijk voor Texel nadelig uitviel en de Wierigers er beter vanaf kwamen, splitsten de Texelaars zich af. Het boek illustreert de overgang van 'lïtfè ttrdSSOW de houten botters en blazers met zeilen tot de stalen motorbotters, zoals de TX 14, die Arie Ellen in 1927 liet bouwen. Daarbij het verhaal over de belangrijke rol van de familiebe drijven in de visserij Voor de stalen botter legde de hele familie Ellen 'botje bij botje' en moest een stuk land en huis worden verhypothe keerd. En als er niet kon worden ge vist, dan werkten Ellen en zijn drie zoons bij een boer. Het onderschrift bij de TX 24 van Willem van der Vis vertelt hoe deze schipper ondanks de crisis in 1930 één van de grootste Texelse kotters liet bouwen met een motor van 100 pk. Ondanks de slechte tijd werd er redelijk besomd en werd het schip in tien jaartijd schoongevaren, wat be tekent dat het schip schuldenvrij was. In de oorlog werd het schip door de bezetters gevorderd Na de bevrij ding zocht Van der Vis intensief naar zijn schip, dat nooit werd teruggevon den. Met andere kotters was dat wel het geval. Over de naweeën van de oorlog en de risico's daarvan voor de vissers gaat de anekdote over de TX 37, die in 1946 een mijn in de netten kreeg. Bij het halen explodeerde het oorlogstuig onder de kotter, waarbij het schip nagenoeg uit het water werd getild en grote schade opliep. Maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Het schilderijen- boek laat zien hoe de schepen gaan deweg groter, sterker, meer geavan ceerd en veiliger werden. Hoe de bemanning van breed georiënteerde visserlui gespecialiseerde vaklieden werden en hoe de schepen steeds kapitaalintensiever werden. En het beschrijft de komst van de boomkor- visserij en het steeds intensiever worden van de visserij De Wolf me moreert de komst van de vangst beperking in 1975 en de daarmee gepaard gaande visfraude. 'In die periode gold het motto: wet overtre den often ondergaan.' De ontwikke lingen deden het imago van de vis serij geen goed. 'Ik hoop dat dit boek een positieve bijdrage levert over hoe er tegen de visserij wordt aangeke ken.' Golf De chronologische geschiedschrij ving aan de hand van de schilderijen heeft z'n charme, maar het brengt de beperking met zich mee dat niet alle mooie verhalen kunnen worden ver teld en dat lieden die een grote rol in de visserij speelden niet of onderbe licht zijn, simpel omdat er van hun vaartuigen geen schilderij is. Maar wie geïnteresseerd is in een diep gaand historisch perspectief van de visserij heeft waarschijnlijk al het boek 'Tussen Scylla en Charybdis' van Rob van Ginkel in de kast. De Wolf werkte die bij de totstandkoming nauw samen met museummede werker Maarten Roeper. Opmerkelijk is de afgeronde onderkant van het boek. De eén ziet er een boeg in, de ander een golf, De Wolf zelf liet het in het midden. In donkergroen oogt het boekje wat somber en de wat donker ogende schilderijen maken het er met sprankelender op. 'Van sommige schilderijen kon je de sigarettenrook afschrapen', verdedigt De Wolf foto graaf KeesNan Dogger en de drukker. Eb en Vloed, een uitgave van het Maritiem en Juttersmuseum, is te koop bij het MJM en bij de Texelse boekhandels en kost €12,50. Het Ouwe Sunderklaasfeest in Den Burg wordt dit jaar iets anders ge organiseerd om het voor spelers, publiek en jury aantrekkelijker te maken. Belangrijkste verandering is dat de jurering in het rondje Groeneplaats, Parkstraat, Wever straat, Stenenplaats en Binnen- burg meer wordt gespreid. In plaats van drie jury's van elk drie personen komen er vijf van twee, die zich zullen opstellen bij Mode huis Moerbeek, Nauta Boek, Zegel Modes, Bentex en Het Open Boek. Door deze spreiding wordt bereikt dat er op meer punten wat te be leven is waardoor de drukte- concentraties minder groot wor den. De speulers krijgen bij de start bij De Lindeboom een kaartje waarop de vijf juryplekken zijn aangegeven. Op het zelfde kaartje staat het nummer van de voorstelling. De bedoeling is dat de spelers alle juryposten bezoeken en daar hun kaartje laten aftekenen, maar dat hoeft niet in volgorde. Als bijvoorbeeld bij een der |uryposten grote drukte is, zodat daar gewacht moet worden, kan worden doorgelo pen of gereden naar een volgende post. Het is niet de bedoeling dat van de gebruikelijke looprichting (tegen de wiizers van de klok in) wordt afge weken. Bondig Soms zijn voorstellingen te langdurig, vooral als er liederen bij worden ge zongen met eindeloos veel couplet ten. Zo'n act veroorzaakt bij elke beoordelingspost een opstopping. Bij de 'krijgsraad' die de jury van Den Burg vrijdag in De Lindeboom hield, werd daarom overwogen strafpunten toe te kennen voor langdurigheid. Bij nader inzien werd dat minder tactisch gevonden zodat besloten werd extra punten te geven voor bondigheid. Er zal geen voorgeschreven maximum tijd gelden, maar voorstellingen 4 langer dan ongeveer twee minute duren, zitten in de gevarenzone. He ideaal is ongeveer anderhalve m nuut. Wat betreft bondigheid zal ooi worden gelet op de meegedrage teksten Die moeten kort zijn, 4 snel in het voorbijgaan zijn te begrj pen. De nieuwe regels hebben alles betrekking op de volwassen spelers Bij de kinderen blijft alles bij het oude Wat betreft de grote wagens wore eraan herinnerd dat deze lager da 3,80 meter moeten zijn omdat s anders in aanraking komen metd feestverlichting die boven de strate hangt. De maximumlengte is act meter. Jongerei De mensen die bij de organisatie va Ouwe Sunderklaas in Den Burg zj betrokken, maken zich zorgen ov- de licht tanende belangstelling di zich de afgelopen jaren heeft afgele kend, zowel wat betreft spelers ai toeschouwers. Enkele grote groepe die soms wel een decennium of iao ger acte de precense gaven, zijn ui eengevallen en hebben te wem. opvolgers gekregen. De jury van Da Burg hoopt op meer toestroom va vooral jongeren. Die zien Ou» Sunderklaas in meerderheid voor; als een gelegenheid om uitgebra maar met gecostumeerd te stappen Velen van hen zouden best teven een pakkende voorstelling in elkar kunnen zetten en zo voor een nieuw impuls zorgen. Gehoopt wordt datd toenemende aandacht van de schc len voor lokale historische gebruike met zich zal meebrengen dat ookhs meedoen aan Ouwe Sunderklaaszi wordt gestimuleerd door er tgdensd les over te vertellen en door het ui wisselen van ideeën aan de hand va de plaatselijke actualiteit. UI Sijr Ine Ier ZDH heeft zichzelf zondag een prima dienst bewezen. Door met 5- 1 van concurrent GSV te winnen, verwijderden de Hoornders zich verder van de onderste plaats, ter wijl ook de middenmoot in het vi zier bleef. ZDH had op eigen terrein een niet al te moeilijke middag. De gasten uit Grootschermer lieten zien over een ijverig team en een paar goede spe lers te beschikken, maar konden toch nauwelijks wedijveren met de thuis ploeg, die al na een paar minuten op voorsprong kwam, toen verdediger Jan-Willem Bakker de bal onder schepte en op Niels Dekker passte. De aanvaller bewees niet alleen ra zendsnel te zijn, maar ook goed te kunnen schieten (1-0). Ook daarna bleef ZDH de beste ploeg, maar GSV kwam onverwacht op gelijke hoogte, toen de bal na een corner uit de doelmond van de Hoornders werd gekopt en één van de middenvelders de bal vanaf een meter of twintig keihard in de kruising schoot. Keeper Tjarko Stolk, die zijn met rugklachten kampende neef Christlaan verving, was kansloos. Vlak voor rust kwam ZDH toch weer op voorsprong. Aan de basis van de treffer stond vrije verdediger Bernard Ipenburg, die de bal met een boogje over de verdediging plaatste, richting de naar voren snellende Mike de Bruijn, die wederom op het midden veld was geposteerd. De Bruijn hield Wat voor impact heeft die bommen- gooierij op mens en milieu? De mens komt in het verhaal helemaal niet voor en over de vervuiling van het wad hoor ik ook niemand praten. Tijdens een hoorzitting op Vlieland onthulde een bioloog, die daar al veertig jaar woonde, wat er in de loop der jaren aan afgeschreven tanks, jeeps en ander wapentuig onder het zand is verdwenen. En dan praten we nog niet over de grote hoeveelheden gif tige stoffen (het gaat hier om tonnen). Moet daar nu nog meer bij? Het zijn roerige en angstige tijden in Nederland. Over ieders bestaan hangt langzamerhand een grauw sluier en dan gaan we hier fijn oor- logie spelen. Moet dit nu echt? Ik vind dat het geen pas geeft en zeker met op dit moment Ik vind het onfatsoen lijk. Ik ben me er heel wel van bewust, dat dit ingezonden stuk totaal mets zal Samenstellers Maarten Roeperen Cor de Wolf met het boekje Eb en Vloed, met schilde- rijen en verhalen over de Texelse visserij. (Foto Gerard Timmerman) het hoofd koel en gaf een voorzet q maat op Jacco Kager, die geen ei kele moeite had te scoren: 2-1 Na rust werd het al snel 3-1. te Daan van der Slikke aan de rechï kant een demarrage plaatste en va' de achterlijn een prachtige voorc gaf op Ivar van Elk, die net in de plcx was gekomen voor Joop Rommet1 Van Elk tikte bij de tweede paal sinrj pel in. Daarmee was de wedstrijd gespeeld. De ZDH'ers kregen stee meer zelfvertrouwen en combine den een paar keer fraai, terwijl bij G langzaam het licht uit ging. Dat res teerde in een groot aantal kans voor de thuisploeg. Met name Jac Kager werd herhaaldelijk in stellif gebracht, maar hoewel de lange sp' verdienstelijk speelde, miste hij kans om in één wedstrijd een keer vier te scoren. Wel gaf hij, na ea aanval over vele schijven, een si tikje op Niels Dekker, die eerst ha op de lat schoot, maar in de reboun zelf op tijd was om de bal in het n: te werken. Even later liet Dekker dereen zijn hielen zien en bracht Kager in stelling. Die miste, ma achter hem dook Van Elk op end was wel succesvol (5-1). Zondag treft ZDH op de oever vanh IJsselmeer alweer voor de twee: maal dit seizoen Schellinkhout. Thm verloren de Hoornders met gelegenheidsteam met 0-1, ditma moet worden gewonnen om de as' sluiting met de middenmoot te l> werkstelligen. Wei ev< nd ror pul Dit zaa laat ind env ivec JltZI de ges rak; Daa op beg iVitt 'en fan bes' de1 tnk prof Twee jonge scouts genieten even van een broodje en een kop soep tijdens de Speculaasactie van Scouting Texel. Zo'n honderd scouts, ouders en begeleiders trokken zaterdag over heel Texel langs de deur om specu lazen te verkopen. De actie verliep goed. Ongeveer een uur voordat ze ermee zouden stoppen, hadden de scouts alle ruim tweeduizend koeken van bakkerij Timmer verkocht De opbrengst is bestemd voor het zestigjarig bestaan dat volgend jaar wordt gevierd. De scouts kwamen tussen de middag bij elkaar in een tent op de Groeneplaats, waar een kop soep en een broodje klaar stort Op het plein stond ook een verkool stand, waar mensen gratis een K koffie of chocolademelk kregen als: een koek kochten. Het was de eers keer dat de scouts huis-aan-l» speculaas verkochten. De organe tie wil het volgend jaar opnieuw dok staan. Omdat mondelinge verzoeken niet in behandeling worden geno men, moeten deze schriftelijk (of per e-mail) worden gesteld. Na zo'n schriftelijk verzoek stuurt de ge meente de indiener met eerst een be richtje dat de vraag als principe verzoek wordt behandeld en er dus een vergoeding voor rekent, maar gaat er zonder tegenbericht mee aan de slag. Dit jaar bedraagt het tarief EUR53.04 per uur. Is het een eenvou- dige vraag, bijvoorbeeld over een plan dat niet strijdig is met het be stemmingsplan, dan is een ambte naar er met lang mee bezig en hoeft het verzoek niet aan het college van b en w te worden voorgelegd. Maar staat het plan wel op gespannen voet met het bestemmingsplan, dan moet ook het college zich erover buigen. Hierdoor zijn er meer uren mee ge moeid en valt de rekening dus hoger uit. De toeristen hebben amper hun hie len gelicht, of het spektakel begint weer. Gisteravond las ik de aankon diging dat de Belgische luchtmacht het bestaat om op de Vliehors vijftig, let wel: vijftig bommen te droppen. En niet van die heel kleine jongens, nee 500-ponders. Ik begrijp met dat er van overheids wege toestemming wordt gegeven om hier in het noorden zoveel over last te veroorzaken. En voor wat, in vredesnaam? ledereen heeft de mond vol over de Wadden, dat prachtige gebied waar we met z'n allen héél zuinig op moeten zijn De mechanische kokkelvisserij wordt verboden, men probeert van alle kan ten de gasboringen te voorkomen, etcetera. Leve de kokkels, de vogels en de zeehonden, maar over mensen hoor ik helemaal niets. uitmaken. Maar in m'n hart hoop ik dat er mensen met gezag op zullen staan, die zeggen: 'Nee, dit kan niet, dit moet stoppen Rietje ten Brug, De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6