Ruim driekwart eden voor fusie '2' wordt geschrapt in regeling sluitingstijden mets Cjrocn r7jmrL- Jexels in het harL, )fficier eist werkstraf voor dodelijk ongeval Harry Bakker mag nieuweschapenboet bouwen lij Openbare orde De Koog blijft zorgenkind Directie Rabobank opgelucht 'erdach te wil snelle afhandeling Prof. Henk Zijm rector magnificus universiteit Twente NIOZ op bodem Wielewaal Spoiler Rechter geeft werkstraf voor afpersing De grootste Texelaar TEXELSE^COURANT ^Itadse Media Texels (entrum üi voor Automatisering (PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 11930 VRIJDAG 19 NOVEMBER 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg S fusie van Rabobank Texel gaat oor. Ruim driekwart van de aan- ezige leden gaf dinsdagavond oedkeuring aan het fusievoorstel jn de directie. Dat gebeurde in >n goed gevulde Burgemeester j Koninghal, waar 143 Texelse den zich verzamelden. Van de jnwezigen moest minimaal 75 rocent instemmen met de fusie- lannen. Uiteindelijk stemden 121 aboleden (86%) voor. gelijkertijd hield ook de Rabobank op van Noord-Holland, de beoogde isiepartner, een stemming. Daar ko- nde 45 aanwezige leden unaniem oor de samensmelting van de twee inken. ar 1 januari worden beide Rabo- anken samengevoegd tot Rabo- ank Noord-Holland Noord. Het sieproces, dat begin van dit jaar erd ingezet en zeer terdege werd oorbereid, krijgt daarmee het ge- enste slot. Directeur Leo Timmers onde zich na afloop opgelucht. 'We abben er alles aan gedaan om de den erbij te betrekken, maar je weet et wat er op zo'n vergadering ge- eurt. Er zijn daar veel mensen die jn mond houden en dan moet je ■aar afwachten of ze hun kruisje in it voor jou goede hokje zetten. En it is ook maar net aan', aldus inmers. De fusie werd eerder op 26 itober in stemming gebracht. Toen as een opkomst van 75 procent van it totale aantal leden (2310) nood- ikelijk voor een geldige stemming at quorum werd lang niet gehaald, adat een nieuwe vergadering moest orden uitgeschreven. Daar was een minimumaantal leden nodig, al «est het fusievoorstel wel door mi- maal driekwart van de aanwezigen orden gedragen. Om de twijfelaars fenog) over de streep te trekken, erd in het kort nogmaals onder de indacht gebracht wat de Texelse breng wordt in de nieuwe bank en at de gevolgen voor de klanten zul- n zijn. Bestuursvoorzitter Jan van Vis legde in zijn voorwoord het lot m de bank in de handen van de le an. 'U heeft het laatste woord om de «komst van de bank te bepalen.' recteur Leo Timmers ging in op de itrokkenheid van de leden via de ankbordgroepen. 'Daar zijn waar devolle aanbevelingen uitgekomen U gaf ons mee de belangen van de klanten zo goed mogelijk te waarbor gen. We hebben ook nooit signalen gehad van leden dat we op een doodlopend spoor zaten. We hebben ook heel duidelijk gekozen voor een partnershipmodel met een ledenraad om de betrokkenheid zo groot moge lijk te houden. Dat is anders dan bij veel andere Rabo's. De uitgangspun ten zijn ruimschoots ingevuld en er ligt een uitstekend onderhandelings resultaat met ingebouwde zekerhe den', hield Timmers de leden voor. Stemverklaring Toch bleken met alle aanwezigen van de voordelen overtuigd. Na de uit eenzetting van Timmers vroegen di verse leden het woord, waaronder Cees Hoogerheide Hij verwoordde in een stemverklaring de gevoelens van vermoedelijk veel leden. 'Ten aanzien van de fusie ben ik als lid van de klankbordgroep goed geïnformeerd. Zo goed, dat het de keuze om voor of tegen te stemmen niet eenvoudi ger maakt. Ik weet dat veel zaken opgelegd worden vanuit het hoofd kantoor in Utrecht. Je kunt wel tegen stemmen, maar over een aantal jaren wordt het ons opgelegd en dan zijn we verder van huis. Met andere woor den: hebben we nog wel een andere keus? Het gaat niet van harte, maar ik stem vóór', aldus Hoogerheide. Hank Witte vond dat de Texelse in vloed op de naamgeving van de nieuw te vormen bank maar gering was. Hij stelde voor om aan de naam Rabobank Noord-Holland Noord schuine streep Texel toe te voegen. Timmers gaf aan dat bewust gekozen is voor huidige naam om duidelijk zichtbaar te maken in welke regio deze zich bevindt. Oud-bestuurs voorzitter Jan van Heerwaarden vroeg zich af of de Texelse cijfers voortaan nog wel openbaar worden gemaakt. 'Die cijfers geven een beeld van de Texelse economie en zijn be langrijk voor veel bedrijven. Blijft die mogelijkheid in de toekomst?', vroeg hij zich af. Timmers antwoordde dat dat vooral een zaak zal worden van de afdelingsvergadering, die in de nieuwe structuur zijn invloed over zulke zaken zal moeten aanwenden. Lees verder pagina 5 (icier van justitie C. Vos heeft bensdagmorgen voor de recht- <nk in Alkmaar een werkstraf van eehonderd uur en een rijont- gging van twaalf manden (waar in de helft voorwaardelijk) geëist 9en een 41-jarige agrariër uit erland. De man was op 24 juli itrokken bij het dodelijk ongeval aarbij de 17-jarige Mariëlle Mne uit De Cocksdorp om het le- n kwam. agrariër was die zaterdagmorgen tt een geleende tractor met «rlader en zogenoemde stalen /e- (s vanaf zijn erf het fietspad langs Postweg opgereden. Hij had ver- imd de lepels hoog genoeg te zet- waarna het meisje er met haar airiscooter tegenaan was gereden, ar situatie was zo ernstig dat ze t spoed met de traumahelikopter het VU-ziekenhuis in Amster- werd gebracht. Hier werd ze pereerd, maar ondanks alle in ningen overleed zij dezelfde dag aan inwendige bloedingen, verdachte vertelde snel nog wat en te hebben willen halen. Hij te te laat op dat de lepels niet genoeg stonden. Volgens hem hij voor het fietspad gestopt om lepels hoger te zetten. Toch had met die lepels 30 tot 50 centime- op het fietspad gestaan. Volgens ee getuigen was dat ongeveer een meter geweest. Het fietspad 'was drie meter breed. De politie «ft dat echter niet meer kunnen instrueren, omdat de tractor ge- na het ongeval terug het erf was treden. De situatie ter plaatse was erg ono verzichtelijk, veroorzaakt door een bomenhaag. Kort na het ongeval is deze sterk verbeterd. Het dossier maakte er melding van dat de ge meente had ingegrepen door vast te stellen dat er voor gevaarlijke situa ties geen kapvergunnmgen meer no dig zijn. Uit een brief van de ouders van Mariëlle Bonne, die vanwege de emoties met bij de zitting in de recht bank waren, bleek dat zij het idee hadden dat hun dochter was 'geof ferd' om de situatie veilig te krijgen. De ouders hadden geen enkele ran cune naar de verdachte. Volgens hen is er geen opzet in het spel is ge weest, maar was er sprake van nala tigheid. De agrariër is een dag na het ongeval ook bij de familie thuis en de daar opgebaarde Mariëlle geweest. Tijdens de zitting raakte hij geregeld zeer geëmotioneerd. De zaak zou eigenlijk veertien dagen eerder behandeld worden door de rechtbank in Alkmaar. De advocaat van de verdachte had echter zonder ruggespraak om uitstel gevraagd. De verdachte was hier zo kwaad over geworden, dat hij zijn raadsman op zij zette en de hulp inriep van een nieuwe advocaat. De man is van mening dat, ook in verband met de toestand van de familie van het slachtoffer, de zaak zo snel mogelijk moet worden afgehandeld. De ver dachte vroeg tijdens de zitting hem geen rijontzegging op te leggen, omdat hij niet alleen agrarische grond op Texel heeft, maar ook bij Julia- nadorp. Hij zei daarom niet zonder auto te kunnen. Lees verder pagina 5 Harry Bakker (50) uit Den Hoorn heeft van b en w vergunning gekregen voor de bouw van een schapenboet op eigen terrein aan de Hoornderweg, recht tegenover Sint Donatus. Voor de vergunning was een artikel 19- procedure nodig, want het bestem mingsplan laat het plaatsen van een boet op een agrarisch terrein zonder bebouwingsvlak (nog) niet toe. Om dat het college met het plan sympa thiseerde, werd op deze manier mee gewerkt. Ook andere instanties of personen hadden geen bezwaar, zo als bleek toen het plan deze zomer ter inzage lag. Toch is er nog heel wat over te doen geweest. Aanvankelijk wilde Bakker een bestaande boet in De Hemmer naar de nieuwe, veel praktischere locatie verplaatsen, maar daar ging het college met mee akkoord. Tege lijk werd uitgesproken dat over de bouw van een geheel nieuwe boet met gebruikmaking van oude mate rialen viel te praten. Het is een nieuwe ontwikkeling van de discussie over het behoud van schapenboeten en andere cultuurhistorische land schapselementen. Tot dusver werden op Texel wel eens schapenboeten verplaatst of vervangen, maar dit is mogelijk het eerste geval van nieuw bouw met oude materialen op een terrein waar nooit een boet heeft ge staan. Op de plek waar de boet moet ko men, staat sinds enige jaren een vier kant, dat daarvoor bij Martmushoeve stond en nog eerder bij Welbedacht. Deze mogelijk meer dan 150 jaar oude constructie van scheepshout is echter zodanig vermolmd en verrot dat Bakker er mets meer aan heeft. Hij hoefde woensdag maar een klein duwtje te geven of de hele boel ging tegen de vlakte. Hij is nu op zoek naar vervangend hout en ander materiaal dat hij voor zijn 'nieuwe' boet nodig heeft. Het kan nog wel even duren voordat alles bij elkaar is en aange- Politie, dorpswachten en horeca van De Koog vinden dat een wijziging moet worden aangebracht in de sluitings tijdenregeling gedurende het hoogseizoen. Het betreft de bepaling dat na 2 uur 's nachts geen nieuwe bezoekers in de uitgaansgelegenheden meer mogen worden toegelaten. Vooral het afgelopen seizoen is gebleken dat deze maat regel, bedoeld om meer rust te krijgen op straat, averechts werkt. Het ziet er daarom naar uit dat het moment dat geen nieuwe bezoekers meer worden toegelaten een half uur wordt verschoven. Er lijkt ook vol doende draagvlak te zijn voor een eenvoudiger regeling met meer vrij heid voor de exploitanten: 2.00 uur als sluitingstijd voor de terrassen en 3.00 uur als algeheel sluitingstijdstip waarop de bedrijven ontruimd moe- Oud-Texelaar prof. dr. W.H.M. (Henk) Zijm is benoemd tot rector magnificus van de Universiteit Twente. Dat heeft de Raad van Toe zicht dinsdag bekend gemaakt. De benoeming is in principe voor een periode van vier jaar en gaat in op 1 januari 2005. Henk Zijm werd in 1952 geboren te Driehuizen, waar zijn vader (Willem Prof. dr. Henk Zijm. Hendrik Zijm) en moeder (Maria Agatha Zijm-Hollenberg) een boeren bedrijf runden Hij doorliep de HBS in Den Burg en verliet in 1969 het eiland om wiskunde te studeren aan de Uni versiteit van Amsterdam (toen nog de GU). Na zijn afstuderen promoveerde hij in januari 1982 aan de Technische Universiteit Eindhoven, waarna hij onder meer als consultant annex pro jectleider bij Philips werkte. Daar naast werd hij in 1982 hoogleraar in Eindhoven. Sinds 1990 is Zijm als hoogleraar ver bonden aan de Universiteit Twente, waar hij naast zijn wetenschappelijk werk diverse bestuurlijke functies heeft bekleed. Zo was hij onder meer wetenschappelijk directeur van het Centrum voor Telematica en Informa tietechnologie en vanaf 2002 decaan van de Faculteit Elektrotechniek, Wiskunde en Informatica. Uit hoofde van die laatste functies maakte hij al enige tijd deel uit van het Universitair Management Team. Zijn benoeming tot rector magnificus is bekrachtigd door de Raad van Toezicht, na een unanieme voordracht door decanen en wetenschappelijk directeuren van de Universiteit Twente De universiteit waarvan Zijm binnen kort de hoogste bestuurder wordt, telde vorig jaar 2718 medewerkers en 7058 studenten, verdeeld over vijf fa culteiten. Zijm woont in Hengelo, is getrouwd en heeft drie dochters. ten zijn. Voor het verbod om na 2.00 uur nog een café binnen te gaan bestaat wei nig begrip, mede omdat dit onderdeel van de sluitingstijdenregeling niet al gemeen bekend is Het leidt tot erger nis, discussie en zelfs vechtpartijen. Bovendien blijven de mensen die nergens meer naar binnen kunnen op straat rondhangen, waarmee de rust ook niet is gediend. Het schrappen van de '2' uit de regeling is een be voegdheid van de burgemeester. De gemeenteraad hoeft er met aan te pas te komen, omdat het uiteindelijke sluitingstijdstip van 3,00 uur met ter discussie staat. Nachtelijk lawaai en andere overlast die door komende en gaande stap pers in woonstraten als Brink, Kamer straat en Ruijslaan worden veroor zaakt, blijven een groot probleem. Ook het afgelopen seizoen klaagden bewoners steen en been, zodat werd besloten extra dorpswachten in te zetten in de woonstraten. Dit gaf ver betering, zodat het ook volgend jaar zal gebeuren. Uit politiecijfers blijkt overigens geen alarmerende verslechtering van de situatie. Hoewel enkele vechtpartijen en zelfs een steekpartij een andere indruk hebben gegeven, was er over het hele seizoen gezien slechts een lichte toename van geweld. Het aan tal vernielingen nam iets af en de overlast bleef gelijk. Door meer en beter toezicht door politie, dorps wachten en de portiers die na slui tingstijd als 'verlengde dorpswacht' optraden, waren er wel meer aanhou dingen, mede doordat nu ook het strand onder het toezicht viel Piek Uit de zojuist uitgebrachte evaluatie van het seizoen blijkt verder dat de problemen zich in slechts drie weken in juli en augustus voordoen. Buiten die periode is er weinig aan de hand. Ook wat de locatie betreft is er (meer) concentratie Het is weer vooral een Losse nummers 0,95 Wetenschappers kunnen over een paar jaar op 'ontdekkingsreis' over diepe, stille en ver weggelegen oceaanbodems met een stuk hoog staand Texels vernuft. De technische afdeling van het Koninklijk NIOZ heeft een bijzonder voertuig ontwikkeld dat tot zes kilometer diep over de oceaanbodem kan rijden. Pagina 3 Het dorpshuis in De Waal wordt de komende maanden intern op de schop genomen. Het dorpshuis gedeelte wordt naar voren verplaatst naar het gedeelte waar tot april vong jaar de Redmer IJska-school was gehuisvest. Pagina 5 Vanavond Deventer, morgen Kontich in België, zondag Londen, maandag Parijs, dinsdag Bordeaux, woensdag Madrid. Het lijkt een moordend tour schema waartoe Spoiler zich heeft verplicht, want ook steden als Barcelona, Bern en Athene worden de komende tweeëneenhalve week aangedaan. De Utrechtse band, die voor driekwart uit Texelaars bestaat, verzorgt het voorprogramma van de Amerikaanse rockband Hermano. Pagina 9 zien Bakker alles zelf wil doen, zal ook de eigenlijke bouw een zaak van lange adem worden. Zo simpel als het vroeger ging, mag het tegenwoor dig met meer. Hoewel de kap van het gebouw grotendeels wordt gedragen door het nieuw te construeren (dub bele) vierkant, moeten de halfsteens muren van gele steen toch op een 70 centimeter diepe fundering van zwaar beton staan. De te bouwen boet van 9,16 x 9,16 meter wordt afgezien van wat extra raampjes een getrouwe kopie van de Zilversmidsboet aan de andere kant van de Hoornderweg. Koger aangelegenheid, omdat de trek naar Den Burg is afgenomen Hoewel op het strand van De Koog aanvankelijk toch nog vernielingen werden gepleegd, is er tevredenheid over de deze zomer tot stand geko men samenwerking van de dorps wachten met de strandexploitanten bij het voorkomen van vandalisme. Op initiatief van exploitant Van der Star werd een 4x4-auto op het strand gestationeerd om daders snel te kun nen bereiken. De gemeente ver goedde de helft van de kosten De veelbesproken nachtelijke afsluiting van een strook strand is goed beval len Volgens de gemeentelijke rap porteur heeft de horeca zich prima aan de sluitingstijden gehouden; slechts in een enkel geval werd we gens overtreding proces verbaal op gemaakt. Taxi De proef met de taxistandplaats wordt echter een mislukking ge noemd. Van het 'Amsterdamse' sys teem om groepen mensen naar wachtende taxi's te begeleiden is weinig terecht gekomen. Door de piekvraag die ontstaat bij sluitingstijd is onvoldoende taxivervoer beschik baar. De mensen trachten dan op andere punten in de Dorpsstraat en de Boodtlaan taxi's aan te houden, Lees verder pagina 5 De politierechter in Alkmaar heeft een 53-jarige man uit Den Burg en een 42-jarige plaatsgenoot maan dag veroordeeld tot een werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar. Beiden werden schuldig bevonden aan afpersing. De 53-jarige man werd veroordeeld tot een werkstraf van 200 uur, waar van 100 uur voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Hij heeft twee keer geprobeerd de koper van zijn bedrijf op de Abbewaal in Den Burg af te persen De eerste keer gebeurde dit op 12 mei, de tweede keer op 9 juni. De 42-jarige man, een werkne mer, kreeg een werkstraf van 140 uur, waarvan 35 dagen voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Hij deed mee aan de afpersing op 9 juni. In het hart van deze krant vindt u een overzicht van de honderd genomineerden voor de verkie zing van de grootste Texelaar. Tot het eind van het jaar kunt u uit deze genomineerden een keus maken, ledereen mag vijf perso nen noemen, waarbij elke stem even zwaar telt (de volgorde waarin u de namen noemt, is dus niet van belang). Op pagina 2 van deze krant vindt u een formulier waarop u uw keuze kunt invullen. Dit kunt u inleveren bij de redac tie van de Texelse Courant, War moesstraat 45, Den Burg, of kos teloos opsturen naar de Texelse Courant, antwoordnummer 41, 1780 VG Den Burg. U kunt uw keuze ook faxen (323000), of doorgeven per e-mail (redactie® texelsecourant.nl). De inzendter mijn sluit op 31 december. Enkele weken daarna verschijnt een overzicht van de tien meest - genoemde kandidaten voor de titel. Na een laatste ronde - waar bij iedereen één stem mag uit brengen - wordt de einduitslag bekend gemaakt (Advertentie) (jnta ïjpgrt jirrli a bd bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterij-parfumerie Keukencentrum Texel Kampeercentrum Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bakker bij het nog gedeeltelijk overeind staande vierkant op de plek tegenover Sint Donatus waar de nieuwe boet moet komen.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1