JT Dorpshuis De Waal komt naar voren toe Bewoners Hogeberggebied verwerpen wandelpadenplan .TEXELSE COURANT' JWSINIE KLRÏft.HEB&tN DE iPlETEN DE KWDO'6 B'JIICH? rtEEiTONGEli DIE KOMEN DIT OfiRR VRN DE GEMEENTE1. TlO- u - ioou finrooN Oh kom er eens kijken! College oneens met commissie bezwaarschriften Bewoners houden handtekeningenactie Campers lopen vast in De Waal Werkstraf Viceohometraining De Koog Rabobank Zwemvijver mag na procedure Manege Akenburg VRIJDAG 19 NOVEMBER 2004 Het rorpshuis in De Waal wordt de kommde maanden intern op de scho genomen. Het dorpshuis- gedelte wordt naar voren ver- plaast naar het gedeelte waar tot aprilvorig jaar de Redmer IJska- schml was gehuisvest. De orpscommissie heeft tot 1 juli 200van de gemeente het beheer ovenet hele gebouw gekregen en wil vandie tijd gebruik maken om de dorpkamer en de keuken naar voren te hlen Daardoor hoeven bezoekers stras niet meer door de lange gang en leuken naar het dorpshuisge- dede achter in het pand te lopen De mtene verhuizing brengt volgens de donscommissie de levendigheid te- rugian de voorkant en voorkomt dat tnasen die binnen stappen bij de vormalige school meteen rechtsom- kert maken, omdat daar het hele getouw uitgestorven lijkt te zijn Hi voorste gedeelte van De Wiele- wal heeft na het vertrek van de soool geruime tijd leeggestaan. De run te was onder meer in beeld voor iijjelijke huisvesting van leerlingen dn de OSG en De Fontein, maar dat ghg in beide gevallen met door. Sinds stige tijd huurt de Stichting Zonne- ipom twee voormalige schoollo-ka- Iri. De dorpscommissie wil het lokaal Inks van de ingang en het lokaal tus- pn die ruimte en de toneelzaal ge- jruiken om dorpskamer en keuken onder te brengen. De dorpskamer, die achterin in het gebouw is geves tigd, werd in het najaar van 2002 nog uitgebreid opgeknapt, maar toen was er volgens Ton Domhoff van de dorpscommissie nog geen sprake van dat de school zou verdwijnen. Dat gebeurde, nadat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) begin 2003 had besloten dat opvang centrum Noorderbuurt in juni 2003 dicht zou gaan. De kinderen van Noorderbuurt vertrokken en op basis van alleen het aantal kinderen in De Waal was het daarna niet mogelijk de school open te houden, waardoor hij per 1 augustus officieel werd opge heven. Beheer en eigendom van De Wiele waal zijn door die opheffing na 1 juli nog een heikele kwestie. De dorps- commissie wil graag dat het gehele pand eigendom blijft van de ge meente en dat het beheer in handen blijft van de dorpscommissie. Dat is echter minder logisch dan het lijkt, doordat De Wielewaal sinds de op heffing van de school een leegstaand schoolgebouw is geworden en de gemeente voert het beleid dat leeg staande schoolgebouwen worden verkocht. Wethouder Corry Heijne (grondzaken) kon de dorpscom-mis- sie maandagavond tijdens het be zoek van burgemeester en wethou ders aan De Waal weinig toezeg gingen doen, omdat er op het ge- De dorpscommissie van De Waal kan het eigen budget aanspreken om de entree van De Wielewaal op te knappen. Er moet onder meer een betere verlichting komen. (Foto Jemen van Helium) meentehuis nog wordt geïnventa riseerd wat de mogelijkheden na 1 juli zijn. Burgemeester Joke Geldorp drong er bij Heijne op aan de dorps commissie op tijd te informeren 'De commissie moet met te lang in onze kerheid blijven zitten.' De dorpscommissie startte na het vertrek met het maken van toekomst plannen. Een werkgroep met verte genwoordigers van de dorpscom missie en de gemeente kwam dit voorjaar drie keer bij elkaar kwam voor overleg, maar hun plannen makerij werd doorkruist doordat het vraagstuk De Wielewaal op het raad huis ondertussen van de afdeling onderwijs werd overgeheveld naar de afdeling grondzaken. 'Daardoor wa ren we eigenlijk nog geen stap verder gekomen', aldus Domhof, Een ge sprek met de burgemeester leidde ertoe dat in ieder geval tot 1 juli het volledige beheer in handen van de dorpscommissie kwam. Duidelijkheid Voorzitter Hans de Winter liet weten dat duidelijkheid over de toekomst prettig is voor de diverse activiteiten in het dorpshuis en de werkzaamhe den van stichting De Zonneboom. 'Die willen we graag behouden.' Hij benadrukte het belang van de dorpshuisfunctie op de plek van de Redmer IJskaschool. 'Nu is dat een zwart gat in het dorp. We hebben lie ver dat daar uitstraling is dan verpau pering.' Door het dorpshuis naar vo ren te halen moet De Wielewaal volgens Domhoff ook aantrekkelijker worden voor toneelvoorstellingen, re petities of bijeenkomsten De dorps- commissie kreeg maandagavond toestemming het eigen budget aan te spreken voor het opknappen van de entree. De dorpscommissie heeft nog ongeveer €6700,- in kas. Volgens Domhoff is het de bedoeling dat de trap en de invalidetoegang worden opgeknapt en dat er een goede ver lichting komt. 'Je staat nu ineens in een het donker als je naar buiten gaat.' Tijdens de bijeenkomst gingen stemmen op om de Laagwaal weer door te trekken. Jan Driehuis, oud hoofdonderwijzer van de Red-mer IJskaschool, bracht in herinnering dat de weg in het verleden werd afgeslo ten vanwege de schoolgaande kinde ren. De populier die bij De Wielewaal staat, hoeft waarschijnlijk niet te wor den geveld. De gemeente gaf onder zoeksbureau Arcadis eerder dit jaar de opdracht de boom te onderzoe ken. Een medewerker van de ge meente liet weten nog geen definitief rapport binnen te hebben, maar de boom leek volgens hem gezond te zijn. Nettie ten Brake van De Zon neboom maakte bekend dat zij op eigen houtje de verwaarloosde zand bak onderhanden had genomen door er nieuwe grond in te doen waarin ze bloembollen had gepland. Eerder die avond was er nog geopperd de zand bak op te ruimen. Volgens burge meester Joke Geldorp kon daar nog wel even mee geworden gewacht, zodat eerst het initiatief van Ten Brake de kans zou krijgen te bloeien. B en w hebben de bezwaren die buurtbewoners maakten tegen het tijdelijk in caravans onderbrengen van seizoenmedewerkers van Yvonne Boom op het adres Krim- weg 44 van de hand gewezen. Daarmee wijken ze af van het ad vies van de bezwaarschriften commissie, die de buurt in het ge lijk stelde omdat onvoldoende zeker is dat voor de huisvesting een definitieve oplossing is gevon den als de tijdelijke vrijstelling na vier jaar is verlopen. De bedoeling was om naast het voor maximaal vier jaar toelaten van de ca ravans volgens artikel 17 ook een ar tikel 19-procedure op te starten, ge richt op definitieve huisvesting op het terrein in een daartoe te verbouwen schuur. Laatstgenoemde procedure moet echter nog van start gaan, wat voor de bezwaarschriftencommissie reden was om de tijdelijkheid 'onvol doende begrensd' te achten. Boven dien moet nog blijken of die artikel 19-procedure voor Boom goed af loopt. De commissie vond dat onder deze omstandigheden het belang van de buurtbewoners bij een rustige leefomgeving het zwaarst moet we gen en vond ook dat het college het aantal seizoenmedewerkers dat van de caravans gebruik mag maken on voldoende had gemotiveerd Naar aanleiding van het advies heeft het college aan de ondergrond verklaring de bepaling verbonden dat vóór het eind van dit jaar de artikel 19-procedure moet zijn gestart, wat betekent dat Boom snel met een aan vraag moet komen. Op deze wijze moet aannemelijk worden gemaakt dat het tijdelijk gebruik van de cara vans echt niet langer zal duren dan voor de afhandeling van de artikel 19- procedure nodig is, met een maxi mum van vier jaar. 'De ervaring leert dat deze procedure binnen de aan gegeven tijdsspanne ruimschoots kan worden afgerond. Enige marge is daarnaast nodig om de schuur daad werkelijk als seizoensverblijf in te richten of de caravans te verwijde ren'. Ze kunnen er bijna de klok op gelijk zetten in De Waal. Als er weer een VERVOLG VAN PAGINA 1 Officier van justitie C. Vos vertelde zeer ambivalent te zijn over de hoogte »an de op te leggen rijontzegging. Een straf kan niks goedmaken. Het s een grove verkeersfout met een dode.' Zij pleitte voor een relatief lage ontzegging, maar een hogere werk- slraf. De nieuwe advocaat, C. Jon- kers, vertelde dat zijn cliënt hem di rect had gezegd dat hij schuldig was en dat hij hem verboden had bijvoor beeld te gaan steggelen over moge- ■jke fouten in de dagvaarding. Hij vroeg de rechtbank er rekening mee ie houden dat zijn cliënt in een kleine gemeenschap leeft en niet, zoals in een stad, anoniem is. 'Geef hem een voorwaardelijke ontzegging of een lagere en dan alleen voor de tractor. Ook als u hem een lagere taakstraf opëgt, zal iedereen op Texel dat be- gnpen', aldus de raadsman. te verdachte stelde tijdens zijn laat ste woord dat hij zijn rijbewijs direct na het ongeval een maand kwijt was go/veest en het had teruggekregen na een procedure bij de rechtbank. Darna had niemand tegen hem ge zegd: 'Heb jij je rijbewijs al weer te rug?' De -echtbank in Alkmaar doet woens dagmiddag 1 december uitspraak. Thuis:org Kop van Noord-Holland (TKN; biedt sinds kort videohome- traimig, een vorm van intensieve, kortcurende hulp voor gezinnen met opvcedingsvragen of problemen. Meteen videocamera worden opna- mer gemaakt van gezinssituaties, die sanen met een deskundige worden beleken en becommentarieerd. Het kar daarbij gaan om ouders met kin deen met eet- of slaapproblemen, kideren met een ontwikkelings stoornis, gedrags- of contact stoornis, of kinderen die hyperactief fll. Daarnaast kunnen ook teams VERVOLG VAN PAGINA 1 soms door er letterlijk voor te sprin gen, wat tot gevaarlijke toestanden leidt. De komende tijd blijft een effec tieve begeleiding van het publiek naar de standplaats en een betere inrich ting van de standplaats zelf punt van aandacht. Het overleg met taxion dernemers en enkele chauffeurs heeft een structureel karakter gekre gen twee keer per jaar komt men bij elkaar. Borrelbus Ook de 'borrelbus' naar Den Burg staat ter discussie. De bus heeft op negen zaterdagen in juli en augustus gereden, waarbij per nacht twee rit ten werden gemaakt. Niet meer dan 370 personen werden totaal ver voerd. waarbij telkens een door de gemeente betaalde veiligheidsmede- werker meereed. Vooral Texelaars maken van de bus gebruik. Dat an deren het minder doen. heeft te ma ken met onbekendheid, ondanks di verse publicaties. De bus draagt onmiskenbaar bij aan snelle afvoer van het publiek en daarmee aan de openbare orde, maar of dat opweegt tegen de kosten is de vraag. De inzet van jeugdscouts bij de con trole op de openbare orde is we derom goed bevallen en zal worden voortgezet. Dat geldt ook voor de campagne 'Er zijn regels... punt uit!' Inzake de overtredingen waartegen deze campagne is gericht, werden 66 personen aangehouden en 330 be keuringen uitgedeeld. 19 keer werd proces verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed en 45 keer we gens te hard rijden. met communicatieproblemen aan kloppen, evenals stellen met relatie problemen. De dienstverlening is gra tis, er is alleen een indicatie nodig van het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan). Voor meer informatie: Meldpunt Thuiszorg van TKN: 0223-650222, of website www.tkn.nl. VERVOLG VAN PAGINA 1 Zelfs tijdens de stemming leek nog niet ieder lid overtuigd van zijn keuze en werd er nog druk overlegd met buren en bekenden. Na een schor sing van zo'n twintig minuten sprak Van der Vis het verlossende woord: 120 stemmen voor, 21 tegen en 2 le den die zich onthielden van stem ming. Het fusievoorstel was aange nomen. Direct na die bekendmaking volgde in de vergadering een tele foongesprek met Den Helder, waar de stemming ook positief bleek te zijn verlopen. De nieuwe directeur van de fusie- bank. Ronald Bleeker, nam de gele genheid te baat om zichzelf aan de aanwezigen voor te stellen. De 38- jarige bankier was verheugd over de grote betrokkenheid van de Texelse leden. 'Een fusie gaat altijd gepaard met veel emoties en u heeft terechte vragen gesteld. Mijn motto voor de komende jaren zal zijn: de bank die professioneel acteert, maar zich per soonlijk richt naar klanten en colle ga's. De Rabobank moet dé bank van Texel blijven.' Volgens Cees Hooger- heide komt het wel goed met Texel en de nieuwe directeur. 'Ik heb het even nagekeken, maar er loopt een dun lijntje van Texel naar de Bleekers. De Texelse Aaltje Jacobsdochter Smit (1768) trouwde met iemand uit die familie. Dus het komt wel goed.' De huidige directeur Leo Timmers zal op 17 december afscheid nemen. Hij wordt directeur van de Rabobank in Santpoort. grote camper het dorp inrijdt, is de kans groot dat de bestuurder even later met veel pijn en moeite bezig is zijn voertuig achteruit rijdend van het Vermaningspad te krijgen. Het Ver maningspad is een doodlopende weg. maar daar blijkt menig camper bestuurder pas achter te komen als hij daadwerkelijk bij het einde van de weg is. Tijdens het bezoek van burgemees ter en wethouders aan De Waal vroe gen dorpsbewoners of het van tevo ren duidelijker kan worden aange geven dat de weg doodlopend is. Een verzoek om daarvoor van het Ver maningspad een woonerf te maken, vond niet meteen weerklank bij wet houder Corry Heijne (verkeer) Zij wees erop dat de straat dan ook aan diverse andere voorwaarden moet voldoen. Hoewel ze geen kant en klare oplossing op zak had, beloofde ze te kijken naar het probleem. Een bewoner opperde het idee om al bij de ingang van het dorp aan te geven dat het Vermaningspad een doodlo pende straat is Bewoners van het Hogebergge bied hebben in een handtekening actie van twee bewoners van het landschapsreservaat collectief een duidelijk 'nee' uitgesproken tegen de plannen om vijf nieuwe wandel paden aan te leggen. Berend Was- sink en Sjef Buijsman van de Schil- derweg haalden in een week tijd 70 handtekeningen op. Die worden volgende week aangeboden aan burgemeester en wethouders. De twee verspreiden huis-aan-huis formulieren aan de Schansweg, Zuid- Haffel, Waterweg. Westergeest, Re doute, Doolhof, Schilderweg. het Buurtje, Skillepaadje en delen van De Ruyterstraat en Pontweg. 'We heb ben de kaart van het eiland er eens bij gepakt en bekeken welke huizen allemaal onder het paarse gedeelte van het Hogeberggebied vallen', al dus Wassink. De twee stoorden zich eraan dat er werd gezegd dat de be woners bij de plannen werden be trokken, terwijl dat gevoel niet in het Hogeberggebied leefde. 'Nu laten we horen wat de bewoners willen. Vrijwel iedereen binnen de grenzen van het landschapsreservaat is tegen de plannen De 70 ondertekenaars vinden dat de nieuwe weggetjes afbreuk doen aan de bijzondere waarden van het ge bied. Ze zijn ook tegen het verleggen van kolken voor de aanleg. De bewo ners spreken zich uit vóór behoud van de cultuurhistorische en land schappelijke waarden. De nadruk daarvoor moet volgens hen liggen op een goed beheer van de tuinwallen, de kolken, de bestaande buurtweg- getjes, de boeten, de boerderijen en de bijhorende schapenteelt. Ze pleit ten voor de toepassing van een goede beheersvergoeding voor de boeren, zodat zij de waarden in stand kunnen houden 'Geld dat beschik baar is, moet worden gebruikt ter compensatie van de beperkingen die het gebied met zich meebrengt.' Kamperen bij de boer is niet toege staan in het Hogeberggebied en de schapenboeren hebben er kleine per celen. De bewoners doen in de handtek eningenactie het dnngende verzoek geen toeristische plannen voor het Hogeberggebied te ontwikkelen. Ze wijzen erop dat de overheid vroeger bij de instelling van het landschaps reservaat een veiligheidsplan heeft opgesteld waarin is vastgelegd dat het landschap en de landbouwgron den met natuurwetenschappelijke betekenis moeten worden behouden. Probleem is volgens Wassink en Buijsman dat naspeuringen in het gemeentearchief dat veiligheidsplan, dat uit de jaren vijftig of zestig moet dateren, nog niet boven water heeft gebracht. De bewoners wijzen even eens op de verwevenheid tussen het bijzondere landschap en de land bouw die bekrachtigd is in het be stemmingsplan 'Het is van belang dat in de toekomst de situatie zo zal zijn dat de landbouw zich met om economische en bedrijfstechnische redenen genoodzaakt ziet deze verwevenheid te beëindigen.' Met de handtekeningenactie hopen Buijs man en Wassink de mening van het gebied kenbaar te maken, voordat een nieuwe bezwarenperiode voor het plan aanbreekt. Buijsman: 'We hadden het gevoel dat wanneer je nu niks doet, je later ook niks meer kan zeggen.' Het uitvoeren van de plan nen is een bevoegdheid van burge meester en wethouders. Voordat het werk kan worden aanbesteed, moet eerst een vrijstellingsprocedure op de Wet Ruimtelijke Ordening worden ge voerd. Tijdens het bezoek van burgemees ter en wethouders aan Oudeschild nam burgemeester Joke Geldorp het op voor het onderhoud van de be staande buurtweggetjes Ze deed dat nadat Oudeschilders hadden aan gekaart dat het Skillepaadje opnieuw in slechte staat verkeert. Geldorp liet de aanwezigen in het dorpshuis hardop denkend weten dat de ge meente Staatsbosbeheer en Natuur monumenten zou moeten aanspre ken op het onderhoud. 'Een goed beheer van wat je hebt, is belangrijk voordat je gaat nadenken over nieuwe weggetjes.' Menig lid voerde eerst overleg met bekenden alvorens een keuze te maken. Peter Traudes en zijn partner Ma rieke Rietveld mogen bij hun wo ning op de hoek Bakkenweg- Westerweg een biologische zwem vijver aanleggen, maar dan moet het betreffende terreingedeelte eerst een woonbestemming krij gen. Als de daarvoor benodigde artikel 11-procedure is gevoerd, kan de vijver zonder aanleg- vergunning worden gemaakt. Traudes kan nu geen vergunning krij gen, omdat de plek die voor de vij ver is gereserveerd een agrarische bestemming heeft. De locatie valt namelijk buiten het voor wonen be stemde vlak waarop het huis staat. De zwemvijver zou wel mogen als deze een agrarische functie zou heb ben. Het probleem kan worden opge lost door het voor wonen bestemde vlak uit te breiden, wat volgens de regels mogelijk is tot een maximum van 5000 vierkante meter. De totale oppervlakte van het terrein is 4336 vierkante meter Traudes en Rietveld hebben inmiddels besloten deze pro cedure te volgen. De biologische zwemvijver is geba seerd op een Oostennjks idee. De waterpartij (die van onderen met fo lie is afgedicht, zodat hij niet afhan kelijk is van het grondwater) bestaat uit een twee meter diep gedeelte waarin gezwommen kan worden en een daarmee in verbinding staand gedeelte van slechts 50 centimeter diepte waarin water- en moeras- planten groeien. Het zwemwater blijft schoon doordat de planten de afval stoffen opnemen. Manege Akenburg kampt met ruim tegebrek en gaat daarom uitbreiden. Rechts tegen het bestaande gebouw komt een nieuwe overdekte rijbaan met opslag met een oppervlakte van 1500 vierkante meter. De totale op pervlakte wordt dan meer dan 2600 vierkante meter. Dat is strijdig met het bestemmingsplan, maar b en w wil len toch bouwvergunning geven om dat het toekomstige gebouwencom plex ruimtelijk met misstaat en omdat met een manege met voldoende ca paciteit het belang van de paarden sport is gediend. In verband met ge noemde afwijking zal een artikel 19-procedure worden gevoerd.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5