De grootste Texelaar TEXELSE couRANT VRIJDAG 19 NOVEMBER 2004 Jan en Paula Brouwer Prediken het evangelie op de maan dagse markt, tijdens kindersamen- J.S. Dijt Raadslid en wethouder van 1907 tot Florens van Adrichem (Aderkem) Rentmeester en baljuw onder de graaf van Blois in Schoonhoven. Bouwde in 1370 aan de Vismarkt het eerste stenen gebouw op het eiland Liet daartoe op Oost een steenoven bouwen. Hermanus Ahlé Was als chirurgijn, baardscheerder en haarsnijder in 1814 de eerste genees heer die op het eiland de inenting met koepokstof toepaste ter bestrijding van de pokken. Ook na de Franse tijd ijverde hij voor vaccinatie. Bekleedde diverse functies in het openbare le ven en was gerechtigd tot het „hou den van een Engelse school" Welmoet Alderlieste Weduwe in De Cocksdorp. die haar brood verdiende met het venten van petroleum en het aansteken van de straatlantaarns. Stond altijd klaar voor haar dorpsgenoten en werd tot op hoge leeftijd bij sterfgevallen ge roepen om af te leggen. Reinier Bakels Was een veelbelovend jurist tot hij in 1904 besloot zich helemaal aan het schilderen te wijden. Bezocht vanuit Den Haag de Schevenmgse vissers haven. de havenstadjes langs de grote rivieren en de vissersdorpen rond de Zuiderzee. Legde in een ge heel eigen stijl de havens met wach tende vissersschuiten vast, het spel van het licht op het water, de hoge silhouetten van molens en torens. Gebruikte een opvallende en drama tische licht-donkerwerking. Schreef een monografie over de impressionist W.B. Tholen. Bob Bakker Van 1974 tot 2004 (president-)com- missaris van TESO Was voorstander van de aanschaf van dubbeldeks veerboten, tegen de maatschappe lijke stromingen in. Wist de betrok kenheid van de aandeelhouders bij de veerdienst te vergroten. Nicolaas Cornelis Barendregt Van 1978 tot 1993 raadslid en wet houder voor de WD. Hoofdingeland van het waterschap en commissaris van TESO Werd in 1993 benoemd tot burgemeester van Nieuwveen. Jan Drijver Maakte meer dan veertig jaar deel uit van de leiding van zowel de Vereni ging voor Natuurmonumenten als de Vogelbescherming. Was betrokken bij de aankoop van vele natuurgebie den in Nederland. Voorvechter voor de huidige Jacht- en Vogelwet en het Internationaal Verdrag van Parijs over de bescherming van vogels Schreef vier boeken over vogels, waarvan Texel, het vogeleiland genoemd wordt als behorend tot de top tien van Nederlandse vogelboeken. Aalt Epe Als boswachter (van 1910 tot 1945) één van de grootste werkgevers van het eiland gedurende de crisistijd in de jaren dertig. Was van 1919 tot 1940 raadslid voor de Vrijzinnig De mocratische Partij en secretaris van de afdeling De Koog van de Bond voor Vreemdelingenverkeer. Cor van Heerwaarden Zijn zomerrevue van de revuegroep Op de bonnefooi groeide uit tot een eigen theaterrestaurant, waar caba retiers van nationale naam en faam optreden. Verzorgt met de eigen me dewerkers vrijwel dagelijks een ca baretesk programma. Imtatiefnemer van het tweejaarlijks huiskamer theaterfestival in Den Hoorn. Nico Dros Historicus en schrijver. Studeerde geschiedenis in Amsterdam, waar hij afstudeerde in de richting Neder- lands-lndië (Oost en West). Koos voor het schrijverschap. Put voor zijn romans uit eigen verleden in en rond Oosterend. Publiceerde artikelen en essays over Texel en over koloniaal Java. Werd in 1992 genomineerd voor de prestigieuze AKO-literatuur- pnjs. Huib (de Rijmelaar) Fenijn Publiceerde tussen 1930 en 1964 vrijwel wekelijks een gedicht over een actueel onderwerp in de Texelse Courant. Was daarnaast als ceremo niemeester betrokken bij tal van brui loften en partijen, die hij opvrolijkte met gedichten over de aanwezigen. Publiceerde enkele voordrachts bundels en een tiental jongensboe ken. Jan Flens Bouwde in 1896 Hotel Texel op de Groeneplaats (thans: hotel De Linde boom). Het uit 1611 daterende raad huis werd hiervoor afgebroken. Het oude burgemeestershuis werd in het nieuwe gebouw opgenomen. Met de bouw van dit nieuwe hotel werd een begin gemaakt met het aanpassen van de dorpskern van Den Burg voor van het toerisme. Theodorus Reinardus Hin Van 1945 tot 1966 wethouder voor de KVP, belast met gemeentewerken en volksgezondheid. Bestuurslid van de landbouwschool en de landbouw- huishoudschool. Voorzitter van de land- en tuinbouwbond LTB. Mede oprichter en voorzitter van RK rust huis Sint Jan. Imme Dros Schreef tientallen (kinder)boeken, toneelstukken, televisieseries en ver halen over uiteenlopende onderwer pen. Is de kinderboekenschrijfster met de meeste onderscheidingen. Kreeg tussen 1981 en 2004 twaalf maal een Zilveren Griffel, een Zilve ren Zoen, de Nienke van Hich- tumprijs, de Woutertje Pieterseprijs en de Theo Thijsseprijs. Meerdere van haar boeken spelen op het Texel van haar jeugd. Harry de Graaf Meer dan 40 jaar (hoofd)redacteur van de Texelse Courant. Schreef veelgelezen columns over zijn jeugd Betrokken bij het maatschappelijk functioneren van het eiland, waaraan hij met zijn kritische, maar humoris tische commentaren de nodige stu ring gaf. Werd in 2002 ereburger van Texel. J.C. (Cor) Dros Ondernemer in Eierland. Raadslid en Cor van Groenigen Landbouwadviseur. Schreef jaren lang een wekelijkse rubriek over land- prof. C. de Jagi Sterrekundigevan wereldfaam. Dei onderzoek naar hyperreuzen: eno me, instabiele sterren. Beschreefs men met Willem J. Kikkert de vra ste geschiedenis van het eiland Van het Clyf tot Den Hoorn". prof. dr. W.H. Keeso Was de eerste die helium in v® k toestand wist te brengen. Ontdei a daarbij dat er twee soorten hel», kj bestaan en stond daarmee aan wieg van de supergeleiding. Ontw vele (internationale onderscheid voor zijn werk. Werd benoemd Officier in het Légion d'Honneura daarmee één van de hoogst ond scheiden Texelaars ooit. Ada van Holland Zelfs al is het maar de vraag of zij er werkelijk voet aan wal heeft gezet, de vermeende verbanning van gravin Ada van Holland naar het moeilijk bereikbare Texel (in 1203) heeft me nig romantisch schrijver en dichter geïnspireerd. Droeg daarmee indirect bij aan de beeldvorming van een ro mantisch, afgelegen en authentiek eiland. nl Theo Hoogerheide Was van 1976 tot 1994 directeur van TESO. Ondanks tegenwerking van maatschappij, politiek en tijdgeest besliste hij over de komst van dubbeldeks-veerschepen en maakte TESO tot een groot en solvabel be drijf. In een poging de aandelen van de veerdienst voor het eiland te be houden, stelde hij voor de NV om te zetten in een coöperatie. Louis van Hoorn Zetboer op Buitenzorg tot 1924. Van 1924 tot 1951 secretaris/penning- Reijer Pieter Keijs Was van 1923 tot 1932 wethoui voor de Vrijzinnig Democrali i Maakte een eind aan het regime» J.S. Dijt, die vanaf 1907 de doiw rende kracht in de raad was geviea 61 Was met zijn Club van Zeven vet vechter van de oprichting vai TEM en de electrificatie van hit in: land. Was medeveroorzaker vail J vertrek van burgemeester Busi S( Damste. Kreeg zijn grootste bek?' heid door in de aandeelhouitf vergadering van TESO (1922) tj ij het voorstel van de Raad van C<* missarissen te ageren om de uit i| ring van het dividend te verhig» Volgens Keijser waren de Texda» vooral gebaat bij een verlaging het tarief Sijbrand <eijsf Publiceerde in 1951 na twntig p studie zijn magnum opus HefTesse dat nog steeds geldt als hit sü daardwoordenboek voor hetTess» dialect. Weet het verdwijnen 'an'1 dialect aan de komst van TES waardoor het eiland uit zijn isoaiW raakte, en de daarmee sarmnfó gende groei van het (massa)tods» cj W.N. Ktidi Van 1922 tot 1946 eerste ambtns bij de gemeentesecretarie. Zetts als zodanig in voor de Texelse tof king, bij wie hij zeer geliefd was'» Sd Nol Binsbergen Vogelkenner. Besteedde veel tijd aan het bestuderen en fotografisch vast leggen van vogels, zowel op Texel als in de rest van Nederland, Hield lezin gen, schreef diverse artikelen en boe ken. Was als vogeldeskundige be trokken bij de totstandkoming van de eerste Texelfilm. komsten op het strand en in de dor pen. Willem Bok sr. Gemeentesecretaris van 1827 tot 1851. Advocaat, notaris en opper- strandvonder. Betrokken bij tal van zaken, waaronder de drooglegging van Eierland en de Prins Hendrik polder. Pieter Meijertszoon Boon Burgemeester van De Waal onder schout Balthasar Huydecoper Leef de in onmin met de autoriteiten. Boer, eigenaar van landerijen in Waalen burg, huurder van de kwelder. Werd op last van Huydecoper door het Hof van Holland in Den Haag veroordeeld voor geweldpleging op de openbare weg Janny Craanen-Hemelrijk Verzorgde met haar revuegroep De Flierefluiters jarenlang voorstellingen met eigen werk, vaak gebaseerd op plaatselijke gebeurtenissen. Haar smartlap Vuurtorenwachter (langs Texelse kust) behoort nog steeds tot het collectief geheugen. Cor Bremer Leverde een grote bijdrage aan het verenigingsleven van Oosterend. Was dirigent van Christelijk Zangkoor De Lofstem (thans: Soli Deo Gloria), het Christelijk Zangkoor Oosterend (thans: Texels Christelijk Mannen koor), Christelijke Muziekvereniging Excelsior en Fanfarekorps VIOS (Vooruitgang is ons streven) op Oost. Voorzitter van de Algemene Christe lijke Kleuterschool en lid van de com missie van toezicht op de muziek school. Floris Dekker 'De rabbi van Het Noorden' Legde een loswal aan en bouwde het Prins Hendrikhotel. Werd in 1919 in de ge meenteraad gekozen, Nam het initia tief voor de toneelvereniging, de gym nastiekvereniging en de voetbalver eniging van de jonge polder Het Noor den. Pleitte voor hervorming van de veerdienst, het belastingstelsel en de ouderdomsvoorziening. Schreef talloze ingezonden stukken in de Texelsche Courant en was fel gekant tegen salansverhoging van ambtenaren. Willem van Beieren Graaf van Holland. GafTexel in 1414 stadsrechten. Henk Beumkes Van 1974 tot 1990 raadslid voor de PvdA (Pakt). Stelde als vertegen woordiger van de 'gewone man'een groot aantal ogenschijnlijk kleine za ken aan de orde, zonder het alge meen belang van de Texelse samen leving te veronachtzamen. Vak bondsman. Op velerlei wijze betrok ken bij het eiland en haar bewoners Vasthoudend bestuurder. Ad Blok van der Velden Zeer productief schilder, die zich vooral liet inspireren door het Texelse landschap van voor de ruilverkave ling. Ook toen hij later naar Frankrijk en nog later naar Italië vertrok, bleven er banden met het eiland bestaan. Zijn werk is nog altijd populair op het eiland. Ook de gemeente bezit een grote collectie schilderijen en teke ningen. Jakob Bruin Van 1931 tot 1953 lid van de gemeen teraad voor de SDAP en de PvdA. Bezocht met andere vertegenwoordi gers van de Oudeschilder afdeling van de SDAP regelmatig partij bijeenkomsten in Amsterdam Verloor zijn baan bij de graanmaalderi| toen hij een dag vrij wilde nemen om naar een redevoering Troelstra te gaan. Jan Blom Overman van de loodsen Was sa men met Goose Flens, Jan Brouwer en Pieter Sunderdorp eén van de ini tiatiefnemers voor een haven bij Oudeschild. waan/oor zij in 1778 toe stemming kregen. Vanaf 1780 éen van de eerste vier directeuren van de haven. Jacob Buijs Was schipper van de postvlet op Vlieland en schipper op de roei- reddingboot. Was betrokken bij de redding van vele mensenlevens. N.J. de Cock Stuwende kracht (en grootste aan deelhouder) van de drooglegging van Eierland. Na enig aandringen van zijn medevennoten werd Nieuwdorp bij de Rogsloot in 1836 omgedoopt tot De Cocksdorp Maarten (schipper) Boon Behoorde tussen 1887 en 1921 tot de vaste bemanning van de reddingboot en was betrokken bij de redding van 103 schipbreukelingen Ontving di verse nationale en internationale on derscheidingen voor zijn reddings werk Was agent voor Texel van de sleepdienst Wijsmüller. D.L. Daalder Deskundige op het gebied van kin- der- en jeugdliteratuur Zi/n Worm- cruyt met Suyker gold jarenlang als autoriteit Beschreef in Schimmen spel en Fijn en grof het leven in Oosterend in het begin van de twin tigste eeuw. Cornelia Boon-Verberg Trok zich tijdens de Russenoorlog het lot van veel Georgiërs aan en hield hen - met gevaar voor eigen leven - verborgen. Was na de oorlog de eer ste die een bezoek aan Georgië bracht. Kreeg de bijnaam 'moeder Cornelia' en een eigen monument op begraafplaats Loladze. Jaap Dekker Was van 1956 tot 1993 (als directeur) in dienst van de WV. Was in die tijd betrokken bij de opkomst van zowel het toerisme als de Texelpromotie. de invoering van het nieuwe kiesstel sel in 1919. Was als di|kgraaf en wet houder een van de invloedrijkste per sonen aan het begin van de twintigste eeuw. Secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw Was tegenstander van het plaatsen van de Zeevaartschool in Oudeschild. Was betrokken bij het verbeteren van het weggennet op het eiland. Secretaris van de WV Jan Dirksz. Was in 1473 burgemeester van de Westen en een van de eersten die zich het lot van de beiaarden aantrok ken. Schonk een stuk grond aan de priesters en burgemeester van Den Burg. waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan de bejaarden. Stond daarmee aan de wieg van de bouw van de armenkamers in de Molenstraat. Teunis Dogger Nam in 1924 het initiatief voor een ziekenfonds voor Oudeschild en de Prins Hendrikpolder, waar het hele gezin verzekerd kon worden (Ooster end en Den Burg volgden dit voor beeld in 1925 en 1930). Streefde naar een algemeen ziekenfonds voor het hele eiland, een streven dat ondanks tegenwerking van de artsen in 1957 werd bewaarheid wethouder van 1970 tot 1986. Com missaris van TESO. Nam als verzets man deel aan de Engelandvaart in april 1945. Mede-oprichter van Ex ploitatie Maatschappij de Krim (EMK). bouw in de Texelse Courant. Was als secretaris van de plaatselijkse com missie een van de belangrijkste per sonen van de ruilverkaveling. Gerrit de Haan Legde als directeur van het toenma lig Texels Museum in 1952 de basis voor de huidige zeehondenopvang van EcoMare. De jacht op zeehonden werd in 1962 verboden, de opvang groeide uit tot één van de grote trek pleisters van het eiland. Stond als directeur van het Texels Museum aan de basis van het aanschouwelijk maken van de eilandelijke (natuur lijke) historie. Toon de Haas Schilder, vooral bekend om zijn atelierstukken en stillevens. Tevens gewild portretschilder. meester en opzichter van Eirland Kerkeraadslid van de hervornde ge- meente Eierland. Lid van de réding bootcommissie. Opzichter vaideir 1953 ondergelopen polder Di Een dracht. Jakob Hui2nga Van 1844 tot 1877 doopsgezin pre dikant op het eiland. Hield gediendj die tijd een uitgebreid dagbok bij waarvan latere generaties gesaied schrijvers nog steeds dankbaé ge bruik maken. Balthasar Huydecop Schout en dijkgraaf van 1732 1769. Heeft in die periode geen s kele maal de doodstraf opgelei Gold lange tijd als de beste treursp dichter van de achttiende eeuw V\ regent van het Burgerweeshuis en Amsterdamse Schouwburg. Z Proeve van Taal- en Dichtkunde ge nog steeds als standaardwerk vc de juiste schrijf- en spreekwijze v de Nederlandse taal. Voelde zich het eiland, ver van zijn geliefde st met haar theaters, nimmer op z plek. Kreeg menig conflict met burgemeesters van de verschillen dorpen te verduren. Gijs en Johan Duinker Van 1926 tot 1945 eigenaar en redac teur van de Texelsche Courant. Ge dwongen door de economische om standigheden in de jaren dertig stelden zij alles in het werk om abon nees te werven en de lezers aan hun krant te binden. Mede dankzij hun inspanningen groeide deze uit tot een volwaardig nieuwsblad, dat in vrijwel ieder huishouden op het eiland wordt gelezen. Cor Ellen Strandjutter Wist als geen ander de media te interesseren voor meer of minder spectaculaire vondsten en was met name in de jaren zeventig en tachtig een bekend gezicht bij de nationale omroep. Was daarmee ambassadeur voor een authentiek Texel, bewoond door strandjutters en schapenboeren. Van 1970 tot 1982 raadslid voor het Pakt.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6