De honderd genomineerden TEXHLSE y7 C0URANT VRIJDAG 19 NOVEMBER 2004 Jan van der Vis Keerde in 1906 terug naar Oosterend na - door armoede gedreven - enige tijd als binnenschipper te hebben gevaren. Werd samen met zijn broer Toon op 46-jarige leeftijd zelfstandig visser op een blazer en in 1928 schip per/eigenaar van de TX4. Was samen met Aris Ellen en Biem Vlaming één van de oprichters van de Coöpera tieve Inkoopvereniging voor Visserij benodigdheden (CIV). Jacob Visman Wist als voorzitter van - en voormalig kampioen - van damclub Oosterend met grote regelmaat nationale groot heden uit de damsport naar het eiland te halen om simultaan te geven. Be loonde hun komst steevast met zelf- gevangen en -gerookte paling. Was voorvechter van het behoud van een doopsgezinde kerk in Oosterend. Jan Visser Was van 1925 tot 1985 organist van de hervormde kerk van Den Burg en vanaf de opnchting in 1959 tot 1974 als leraar verbonden aan de muziek school Kende voor die tijd al een drukke praktijk als muziekonderwijzer. Leidde vijf koren, een mandoline-or kest, een accordeonorkest en ver schillende kinderspeelklassen. Sam Vlessing Studeerde muziek aan het Koninklijk Conservatorium in Antwepen. Ves tigde zich in 1900 op 24-jange leef tijd in IJmuiden, waar hij een bloeiende muziekpraktijk opbouwde. Koren en orkesten op het eiland speelden regelmatig werken van zijn hand, die vaak voor de gelegenheid werden geschreven. Ook zijn zoon Philip.groeide uit tot een gerenom meerd componist, die schreef onder de naam Jack Bottle. J.A. van der Vlis Onderwijzer, schrijver. Redacteur van de Texelse Courant. Beschreef met zijn Tragedie op Texel de gebeurtenis sen tijdens de Russenoorlog uit de eerste hand en droeg met Texel, land en volk in de loop der eeuwen en 't Lant van Texsel in belangrijke mate bij aan de geschiedschrijving van het ei land. Werd in 1964 ereburger van Texel. Adriaan (dokter) Wagemaker Groot voorvechter van een eigen veerdienst en mede-oprichter van TESO. Stelde zich daarbij garant voor alle kosten. Was van 1894 tot 1919 huisarts en gemeentearts. Bestuurs lid van de ijsclub en de werkverschaf fing, voorzitter van het Texels Fanfarecorps en de Vereniging voor volksweerbaarheid Voorzitter van gymnastiekvereniging Sparta. Mede oprichter van de gasfabriek en initia tiefnemer van de tram- of kanaal plannen. Voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en voor zitter van het Witte Kruis. Martin Warnaar Van 1976 tot 2003 directeur van vakantiecentrum De Krim, dat onder zijn leiding uitgroeide van een een voudige camping tot Texels grootste vakantiepark met bijna vijfhonderd bungalows, achthonderd kampeer plaatsen en uitgebreide centrale voorzieningen. Melle Weersma Maakte als pianist en arrangeur van Eugen Wolff toernees door Duitsland en Frankrijk. Schreef filmmuziek en gaf concerten. Kreeg wereldfaam met zijn Penny Serenadedie door vele tientallen zangers werd uitge voerd. Werkte als arrangeur en mu sicus in Engeland en Amerika en vanaf 1954 als producent voor het Nederlandse Phonogram. Bert Weijdt Opzichter, later technisch hoofd ambtenaar voor bijzondere diensten bij Rijkswaterstaat. Was nauw be trokken bij de aanleg van de veer havens van 't Horntje en Den Helder en de werkhaven van Oudeschild en van de dijkverzwaring. Van 1971 tot 1978 raadslid voor Texels Belang. J.J. Westdorp Van 1939 tot 1982 raadslid en wet houder voor de SDAP (later: PvdA en Pakt) Nam als verzetsman deel aan de Engelandvaart in april 1945. Souwtje de Wijn Schilderes. Studeerde op latere leef tijd aan de Rijksacademie in Amster dam Was vooral in het begin van de jaren dertig en rond 1950 erg productief. Gaf het Texelse land schap weer in ets, steendruk en olie verf Stond bekend om haar filosofi sche instelling en venijnige uitspraken. Signeerde veelal met haar moeders naam: Zwanenburg. Machiel (pater) Witte Van 1922 tot 1961 missionaris in (Brits) Oost-Afrika. Had zijn eigen opvattingen over de missie, was ei genwijs en deed wat hem goed leek Was daarbij zeer succesvol. Werd in 1937 benoemd tot Officer of the British Empire (OBE) en is daarmee één van de hoogst onderscheiden Texelaars ooit. Jan Wolkers Landelijk bekende schrijver wiens werk veelal handelt over schuldge voel, dierenliefde. Calvinisme en dood Veel van zijn werk is verfilmd. Ook bekend als beeldhouwer. Zijn glazen beelden - waarvan het Thijssemonument in de vijver aan de Elemert er één is - hebben vaak te lij den onder vandalisme. Ook het beeld Tot hiertoe op de dijk van de Prins Hendrikpolder werd in 2002 volledig vernield j eTweede Wereldoorlog leider van plaatselijk verzet Cornells Pieter (meester) Laan Vanaf 1946 hoofd van de lagere landbouwschool. Van 1972 tot 1977 adjunct-directeur van de Stichting Lager Beroepsonderwijs Texel. Stelde het landbouwonderwijs op het eiland veilig door een fusie met de Lagere Technische School. Gaf avondcursussen voor volwassenen, leidde excursies voor landbouwers en begeleidde de Vereniging van Oud-Leerlingen. Frits Langeveld Bracht de horecavervlakking op Texel (specifiek in De Koog) en voorkwam daarmee dat een overkanter dit deed. Bouwde ondanks tegenwerking een zakenimperium op. Maakte naam - en bezorgde het eiland landelijke publiciteit - met de legendarische beatschuur Sarasam. ei 10 s Hendrik (meester) Klimp dbouwonderwijzer op de school i Zuid-Eierland. Vanaf 1928 de >te directeur van de nieuw opge- - Me lagere landbouwschool in Den jrg Nam het initiatief tot de aanleg i proefvelden voor stikstof- nesting. Door zijn belangstelling r de moeilijkheden in de land- iw en zijn langdurig verblijf op het ld, werd hij raadsman van vele ]e agrariërs. Dirk Kooger egenwoordiger van een oud als geslacht van zeelieden en s koppen, die rechtschapen en aangebonden, respect inboe- I' den bij vriend en vijand. Zijn in 9 gepubliceerde dagboeken ge- 11 een beeld van het leven van een (apitein in de eerste helft van de I entiende eeuw. y d Gerard van der Kooy - in de jaren 1920 opstapper op roeireddingboot van De ksdorp en betrokken bij meer- i spectaculaire reddingen. Bracht maal lopend over het ijs voedsel feen beurtschip dat op het wad vastgevroren en dat een gezin kleine kinderen aan boord had. i J.L. Kikkert Z i als officier deel aan de Tien- 3 gse Veldtocht (1831). Was nota- t vethouder, griffier van het kanton- v icht, vice-consul van België en Jiniè en lid van Provinciale Staten t Noord-Holland Trok zich het lot z schipbreukelingen aan en efde naar het beter in kaart bren- ii en beveiligen van de Eier- Ische Gronden. Was de drijvende - iht achter de bouw van de vuur- n. Martinus Langeveld en Sijbrand Keijser Overtuigde partriotten. Namen in de roerige Franse tijd vaak het voortouw om nieuwe ideeén ingang te doen vinden. Lieten daarbij nooit het eigen belang boven het algemeen belang prevaleren. Schout en strandvonder Langeveld pleitte al in 1798 voor het stationeren van boten ter redding van drenkelingen langs de kust. Keijser liet in 1796 de gewapende schutterij het raadhuis omsingelen om aan te dringen op snelle en duidelijke beslis singen. Paulus Langeveld Stichtte samen met Willem Lange veld, Marcellus Plooster en Nicolaas de Cock de Sociëteit van Eigendom van Eijerlanddie als doel had het Eierland te bedijken. Werd in 1838 directeur van deze sociëteit en in 1842 di|kgraaf ad interim van de Eierlandse polder. Was in 1846 inpolderaar van De Volharding. Be pleitte het aanstellen van een gemeenteraadslid uit Eierland en wist daarmee te voorkomen dat Eierland een aparte gemeente werd. Simon Keyser sals dijkgraaf van de 29 Gemeen- appelijke Polders in 1876 mitia- ïemer voor de bedijking van pol- Het Noorden. Klaas van der Kooy i in de jaren 1930 de eerste s onsmanager van het vliegveld 1 H. Nam deel aan de Engeland- 1 in april 1945. v li si sndrik Jan (meester) Kraai M 1928 tot 1941 hoofd van de nbare school aan de Nieuwstraat li is; Burgwal) in Den Burg. Stichtte f Texelsch museum, dat tijdens de senoorlog werd vermeld. Het na y< oorlog opnieuw opgebouwde 01 «um in een Duitse barak aan het itslanderdijkje (thans: Monmken- I groeide uit tot het tegenwoor- EcoMare c Jan Kuiper 121 We in 1986 Gerrit de Haan op als F cteur van de Stichting Texels Sum. Maakte van EcoMare een j, 'matiecentrum met een landelijke Iraling. t> it Arie Cornelisz. Lap Zeer bekwaam zeeloods, in vaste dienst van prins Hendrik de Zeevaar der. Wist deze te betrekken bij de drooglegging van de naar hem ge noemde Prins Hendrikpolder. D.C. Loman Burgemeester van 1864 tot 1889. Benoemde de oorzaken van de ar moede op het eiland: het onvol doende bedrijfskapitaal van de boe ren, het slecht ontwikkelde kre dietwezen, het g?mis aan coöpera ties, de grote grondversnippering, het gemis aan goede wegen en kanalen, de drukkende belastingen en de ge brekkige kennis van zuivelbereiding en fokkerij. Drong aan op de stichting van gemeentelijke scholen, waar ook de minder welgestelde kinderen les konden krijgen. Ingrid van Lubek Nederlands kampioen en vice-Euro- pees kampioen triatlon. Vertegen woordigde Nederland op de Olympi sche spelen in Sydney (2000). Eindigde op een 33sfe plaats. Werd door de gemeente Texel als 'boeg beeld voor de Texelse sport' be noemd tot sportambassadeur Eliza Noordijk Dierenarts. Van 1946 tot 1958 direc teur van de Veterinair Hygiënische Dienst. Succesvol bestrijder van rundveetuberculose en abortus- bang. Betrokken bij de oprichting van een eigen destructor. Daan Schilling Van 1978 tot 1990 en van 1994 tot 2002 raadslid en wethouder voor Texels Belang Bepaalde in die pe riode voor een groot deel de sfeer in het college van b en w. Hanteerde de stelregel: 'Wat op Texel lokaal kan worden geregeld, hoeft niet aan de overkant te gebeuren.' Elisabeth Hendrika Luberti-van Bergen Leidde kinderpension 't Mierennest in De Koog. Speelde een belangrijke rol in het verenigingsleven van De Koog en stimuleerde de totstandkoming van de plaatselijke kleuterschool. Betrokken lid van de Culturele Raad Cornelis Johannes de Lugt Van 1954 tot 1975 president-com missaris van TESO. Was in die hoe danigheid betrokken bij het verplaat sen van de veerhaven en de komst van drie nieuwe schepen. Van 1936 tot 1973 commissaris van de TEM tot deze werd omgezet in de provin ciale NV Texelstroom. Van 1935 tot 1941 raadslid voor het Algemeen Texelsch Belang. Aagje Luijtsen Vroeg door haar brieven aan haar man Hermanus Kikkert ruim twee eeuwen na dato aandacht voor de vrouwen die achterbleven als de mannen ter zee gingen Het boek Aan mijn waarde lieve man geeft een goed beeld van het eilandelijk leven in de tweede helft van de achttiende eeuw W. Mets Tzn. Gezagvoerder van de Ada van Hol land van Bosman. Maakte deel uit van de commissie die zich positief uitliet over de oprichting van een Zee vaartschool in Den Burg (thans- d'Ouwe ULO). Pleitbezorger van de geheelonthouding Publiceerde een veelgelezen almanak, gedichten en verhalen en vele tientallen boekjes 'ten behoeve van het weduwen- en weezenfonds Texelsch Belang'. Thijs Molenaar Vakbondsman. Speelde een belang rijke rol in de naoorlogse wederop bouw van de de Texelse vakbeweging voor bouw vakkers. Was 65 jaar lid van de Texelse afdeling van de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond (thans: Bouw- en Houtbond FNV). Jan H. Moojen Opende in 1896 het eerste bad paviljoen in De Koog en gaf daarmee de aanzet tot het moderne toerisme Jook Nauta Ondernemer. Van 1974 tot 1982 wet houder voor de KVP (later: het CDA). Daarna ook veelgevraagd bestuur der. Cornelis van Neck Dijkgraaf en baljuw van 1617 tot 1631 Liet de Skilsloot graven en het Skillepaadje aanleggen en gaf daar mee de aanzet tot de stichting van Oudeschild. (NB: de Van Neckstraat in Oudeschild is niet direct naar deze baljuw genoemd, maar ook naar zijn vader Barend van Neck (baljuw van 1587 tot 1617) en diens broer, de ad miraal Jacob van Neck). Gijs Oskam Van 1946 tot 1986 in dienst van de gemeente Texel. Was als initiatiefne mer van de Culturele Raad onder meer betrokken bij de oprichting van de muziekschool, verschillende mu sea, de sporthal, diverse sportzalen en dorpshuizen, de openbare biblio theek en de Historische Vereniging. Had talloze bemoeienissen met het culturele en verenigingsleven en had daarbij oog voor de economische en maatschappelijke effecten daarvan. Was betrokken bij de totstandkoming van de eerste bestemmingsplannen, het streekplan en het fietspadenplan. J.C. Rab Legde in 1921 de basis voor de hui dige firma RAB, één^van de grootste ondernemingen van het eiland. Was een harde werker en een veel gevraagd bestuurslid. Bekleedde tal loze openbare functies van uiteenlo pende aard. mr. G.C.W. Reinbach Was van 1779 tot 1786 waarnemend schout voor Cornelis Brinkhorst, wiens functies 'wegens voortdurende indispositie' vrijwel voortdurend door anderen werden waargenomen. Was van 1804 tot 1816 maire en schout en - na de Franse tijd - van 1816 tot 1839 de eerste burgemeester nieuwe stijl. Vibeke Roeper Historisch letterkundige Hertaalde oude reisverhalen uit de tijd van de Nederlandse ontdekkingsreizen en de VOC in modern Nederlands, zoals het verslag van de overwintering op Nova Zembla en het boek over de eerste Nederlandse reis om de wereld. Pu bliceerde in het kader van het VOC- jaar (2002) veel boeken met raakvlak ken met Texel. Kreeg een zilveren grifel voor Zwarte peper, scheurbuik. Doortje van Sambeek-Schrama Vanaf de oprichting in 1964 tot 1978 voorzitter van het bestuur van de Stichting Texels Folklore en ook na dien actief in het bestuur en de orga nisatie van de wekelijkse folklore- middagen. Bracht in de hongerwinter op de fiets brood naar Amsterdam. Jaap Schoorl Stak in de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog een aantal ma len de Afsluitdijk over om in Assen te werk gestelde Texelaars te bevoorra den. Reed in diezelfde tijd naar Schiedam om kolen te halen voor het gemaal van De Cocksdorp en wist daarmee een misoogst te voorkomen Was daarnaast een groot promotor van de paardensport op het eiland. Willem (William) Schumaker Pionier van de bloembollenteelt. Mede-oprichter van de afdeling Texel van het Holland Bloembollen Ge nootschap (HBG). Bestuurslid van deze afdeling, waarvan 25 jaar als voorzitter, later erelid Lid van de commissie ter bevordering van het landbouwonderwijs op Texel. Voorzit ter van de afdeling De Koog en om streken van de Algemene Bond van Vreemdelingenverkeer. P.M. Stiggelbout Zoon van A.E. Stiggelbout, die als plattelandsgeneesheer was aange steld in De Cocksdorp en later in Oudeschild. Pieter Marinus studeerde verder, vestigde zich in Den Burg en werd in 1874 tot arts bevorderd. Daar mee was hij de eerste volledig be voegde geneesheer op het eiland. Jac. P. Thijsse Kwam in woord en geschrift op voor de rijke planten- en dierenwereld op het eiland en kwam in verzet tegen aantasting van het landschap. Stond met het Verkade-album Texel aan de wieg van het huidige toensme. Zorgde ervoor dat de specifieke waarden van het eiland werden herkend, erkend en toegankelijk gemaakt. Jurrit Veldstra Van 1925 tot 1966 werkzaam bij de gemeente Texel. Eerst als gemeente opzichter, later als adjunct-directeur en directeur van de dienst Ge meentewerken. Gaf leiding aan de verandering van een beperkte ge meentelijke onderhoudsdienst naar een eigentijdse, goed uitgeruste dienst Gemeentewerken. Technisch adviseur van semi-gemeentelijke diensten. Commandant van de brandweer. Dries Veltkamp Van 1980 tot 2002 eigenaar van het gelijknamige installatiebedrijf. Bood Texelaars in moeilijkheden de moge lijkheid in het bedrijf aan het werk te gaan. Stuwende kracht achter voetbalvereniging Texel'94.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7